All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Tuesday, 29 July 2014

Lorena Malshi Dr. e ‘Euromode School’: ‘Gati për ‘Moda në Fokus 6’

Energjike me plot pasion dhe gjithmonë për të arritur më të mirën. Kjo është Lorena Malshi, stilistja e njohur shqiptare e cila ka vite që drejton shkollën e modës në Lezhe ‘Euromode School’, dhe gjatë intervistës sonë e ndërpresim pak mes angazhimit të madh që ajo ka, pasi po finalizon gjërat e fundit para 5 gushtit.

Lori sic e njohin të gjithë tashmë lakohet për seriozitetin e saj dhe suksesit që ka arritur duke treguar punën e saj cdo vit në një finale të bukur që e ka kurorëzuar me emrin ‘Moda në Fokus’ ku këtë vit do të jetë i gjashti më rradhë. Lori rrëfen për ne disa nga suprizat që do të ofrojë ky shoë.

Lorena a jemi gati për ‘Moda në Fokus 6’?
-Ka muaj që kemi nisur dhe besoj se jemi në përfundimin e fundit të gjërave të vogla. Di tju them se ‘Moda në Fokus 6’ do të jetë një super shoë.

Sa stiliste dhe stundente do të tregojnë punën e tyre këtë herë?
- Do të jenë disa që sic do vit tregojnë punën e tyre dhe idetë e tyre. Janë vajza dhe gra të cilat e duan shumë këtë profesion dhe natyrisht do të vlerësohen atë natë.

Lorena edhe këtë herë shtylla kryesore je ti, do të ofrojë ku event edhe shoë, cfarë mund të zbulojmë?
-Po besoj se me disa bashkëpunëtorë të mirë që më mbështesin duke nisur nga miqtë e mi më të mirë që  e duan artin, të bukurën e deri te fotografët, mediat, apo edhe një nga prezantuesit më të mirë që sërisht do të jetë këtë vit bashkë me disa artistë më me zë që duhen shumë dhe do të krijojnë atë atmosferën më të bukur të këtij shoë në këtë sfilatë mode. Dhe do të doja të thoja se kam një super mbështetje nga familja ime e mrekullueshme, bashkëshorti im Landi dhe dy vajzat e mia kukulla, dhe gjithmonë gjej kohë mes punës së shumtë që ti përkushtohem atyre.

Friday, 25 July 2014

Irena Dedvukaj në ‘Planetin e Dashurisë’ por ‘single’

Ajo e ka quajtur këngën e saj më të re ‘Planeti i Dashurisë’, këngë kjo e cila është në bashkëpunim me Ardian Qikaj dhe Ges, dhe sic na tregon artistja është e kënaqur se si fansat e kanë pritur shumë mirë dhe është pak më ndryshe se krijimet e tjera.

E kemi fjalën për këngëtaren simpatike dhe me një stil dhe zë të vecantë Irena Dedvukaj, e cila për ne tregon se ka qenë ideja e saj dhe e regjisorit për një këngë të tillë me ritme dhe pamje verore, por nuk do të jetë vetëm kjo këngë, ajo ka në dorë këngë të tjerë të cilat do të vijnë shpejt një e nga një deri në dimër.

Por ne na tingëllon mbiemri i saj shumë i njohur në botën e artit e ajo na shuan kureshtjen tonë kështu : ‘Po është e vërtetë sic e shikoni dhe keni dëgjuar ne jemi një brez të lindur dhe me trashëgime nga muzika, e kështu jemi edhe një fis i madh falë Zotit, dhe falë talentin dhe pasionit për muzikën jemi shumë këngëtarë.

Irena tregohet shumë modeste kur ne duam të dimë se përvec hitit të saj cila është ndonjë këngë tjetër e momentit shqiptare që po e dëgjon, dhe duke mos na dhënë emra pasi ajo është e vëmendshme dhe i dëgjon të gjithë këngëtarët dhe ndjehet edhe vetë ajo krenare që ka shumë të mirë në tregun muzikor shqiptar.

Por vajza shkodrane e rritur në Koplik e më pas në Londër e tash ka 6 vjet që jeton në Milano, kur ne e pyesim nëse këndon nëpër dasma ajo thotë se megjithëse adhuron muzikën Dance-House, këndon nëpër dasma pasi atmosferave e tyre të ringjall.

Po ku këndon më shumë gjatë këtij sezoni Irena, apo ku është më shumë e ftuar? Ajo rrëfen kështu: ‘ Jam më shumë në koncerte apo mbrëmje muzikore në zonat shqiptare, sidomos në Shqipëri, por më kërkojnë edhe në Kosovë, e oferta kam shumë edhe në evropë, por këtë verë më shumë ia kam rezervuar Shqipërisë, pasi ka kohë për evropë në vjeshtë dhe në dimër’.

Mega Event me artistët më ‘in’ në koncertet në Kosovë

Ka kohë që edhe në Kosovë kanë nisur organizimet dhe koncertet në këtë sezon me plot zhurmë popullate.

E natyrisht që sidomos të rinjtë që vijnë për të kaluar pushimet në vendlindjen e tyre duan argëtim, e për këtë ka menduar shumë mirë duke sjellë artistët shqiptarë më ‘in’ Robert Ukaj, menaxheri i njohur i kompanisë ‘Mega Event’ në Zvicër.

 Ne mësojmë se pikërisht nga kjo kompani super e sukseshmë në Diasporë me eventet që bën, ka mbeldhur yjet duke i sjellë në Kosovë si Gjyste Vulën, Sabri Fejzullahun, Leonida Marjakaj, Mark Marku, Nora Muqaj.

Do të jetë një super mbrëmje në datën 28 Korrik në Stubëll të Vitisë për Ditën e Mërgimtarëve që mban fimën e këtij organizatori dhe do të arëgtohen në zërin e këngëtares më atraktive shqiptare Gjyste Vulaj dhe super talentin Mark Marku si dhe këngëtares bukuroshe Nora Muqaj.

Më pas po këta artistë do të mblidhen në Gjakovë në një tjetër shoë në Pishinën Arbi për të argëtuar shqiptarët dhe pushuesit në mbrëmjen e 29 korrikut, një mbrëmje që do të prezantohet nga një moderator i njohur. Që tani kanë nisur intersimi i madh për këto dy koncerte ku falë kompanisë ‘Mega Event’ shqiptarët do të mund të argëtohen pa limit duke dëgjuar këngëtarët më të mirë shqiptarë./Maksim Gjokaj/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Mega Event with artists 'in.' concerts in Kosovo

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online