All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Saturday, 18 October 2008

Ingrid Gjoni: Ate Qe Dua e Kam Prane Vetes

Ingrid Gjoni
Photo Panorama Plus

INGRID GJONI: "Ate qe dua e kam prane vetes"

Ndjehet e kenaqur per cfare ka arritur deri tani, por jo e ngopur. I merr me sportivitet gjithcka flitet per te, edhe kur pavertetesia eshte e tejskajshme. Ja disa gjera pikante qe vete Ingridi na i rrefeu ne nje interviste per “Panorama Plus”.

Pas sezonit te veres mund te na thuash si shkuan pushimet kete vit?
Ne fakt pushime dhe kam bere dhe s’kam bere kete vere. Kjo pasi kam qene e impenjuar me koncerte ne bregdetin shqiptar. Gjate dites perfitoja nga ajo pak kohe e lire te beja pak plazh. Nderkohe kete vit nuk arrita te bej nje jave plazh me familjen ne Turqi sic bejme per cdo vit.

Ju pelqejne pushimet me njerez apo preferoni nje vend te qete ku te kete sa me pak njerez qe ju njohin?
Ndodh te kete periudha qe me pelqen t’i bej me shoqerine, te jemi 20 veta, por ka momente qe do te doja te isha vetem fare ose me Inisin (motren).

Ka shume njerez qe duan te dine se si eshte nje dite normale per Ingridin?
Asnjera nuk eshte e njejte me tjetren, pasi une nuk kam nje orar zyrtar, nje pune rutine, fale Zotit. Qe e vogel s’me pelqente ajo lloj pune. Ka dite qe jam pushim, ka dite qe mezi pres sa te shkoj ne shtepi te pushoj.

Duket se bashkepunimi yt me Ciljeten rezultoi mjaft i suksesshem. A mendoni per nje bashkepunim te dyte, ose edhe me ndonje artist tjeter?
Me Ciljeten, eshte shume shpejt, sepse akoma jemi duke shijuar suksesin e pare. Mendoj se bashkepunimi me i mire me Ciljeten eshte se ne jemi shoqe shume te mira dhe kemi nje shoqeri te forte. Persa i perket artisteve te tjere vete fusha e muzikes ben qe te lindin bashkepunime. T’ja leme kohes.

Me cfare po merreni aktualisht?
Aktualisht jam duke punuar per tre materiale, mendoj qe per vitin e ri te lancoj dy prej tyre.

Mund te na zbuloni disa detaje rreth planeve te fundit?
Kete here do te vij ndryshe, me nje balade, kompozim i Kristit, nje kenge qe e kam per zemer dhe bashkepunimin tjeter ia kam besuar kompozitorit tim Florit, qe eshte dhe i preferuari im.

Sa e kenaqur ndiheni me kaq sa keni arritur deri tani?
Jam shume e kenaqur per qellimin qe i vura vetes, por jo e ngopur. Ndihem e kenaqur per deri ketu ku jam.

Ndjeni mungesen e dickaje apo dikujt?
Gjithcka qe dua e kam afer vetes.

Eshte e pashmangshme qe per nje person publik te flitet ne ambjente te ndryshme, si rredhoje ka edhe thashetheme, ju si i merrni ato, a ndikoheni?
Thashetheme ka edhe per komshien time qe eshte 60 vjec, e perflasin nese e ka pastruar shtepine apo jo. Per personat si puna ime jane te natyres: ka te dashur apo jo, qe do te thote per nje njeri si une do te kete thashetheme. Madje une merzitem kur nuk ka thashetheme per mua. Deri sa une te jem ne qarkullim do te kete goje qe flasin.

Per cfare nuk do te doje te mos flitej kurre per ty?
Per familjen time dhe personin qe kam zgjedhur te kem ne krah.

Po te pyesesh koleget e tu, thone qe je mike shume e mire, cfare e ben Ingridin te cilesohet e tille?
Fillimisht i vleresoj mendimet e tyre, sigurisht qe me ben te ndihem mire ky fakt. Mendoj qe nje marrdhenie reciproke e mire nga te dy palet, e ben dhe miqesine e tille.

Cfare duhet te kete dikush qe te jete mik me ty?
Ne fakt une jam pak natyre e rende, nuk bej lehte miq, nuk me pelqejne prapaskenat. Me miket e mia nuk ndodhin keto gjera, sigurisht qe do te me lendonte me shume nje zhgenjim nga nje shoqeri e vjeter sesa nga nje e re.

Na fol pak per marrdhenien me motren tende Inisin. Si eshte te punosh me te? (pasi te klipi me Ciljeten ishte regjizore).
Gjithmone e kam patur enderr, kur isha e vogel e shihja prapa kuintave dhe me dukej e paarritshme. Tani qe eshte realitet eshte shume bukur te punoj me te. Me ka ndihmuar per cdo klip timin duke me dhene cdo gje nga vetja qofte si moter apo si nje vajze qe ka kryer nje shkolle. Une i jam shume mirenjohese dhe e falenderoj shume.

Ndonje te dashur momentalisht?
Jam e lire dhe nuk do te doja ta lija me kaq kete pyetje.Nese do te kete dicka te re do te jeni ju (gazetaret) te paret qe do te jeni te ftuar ne darken e Ingridit.

Sipas teje cila eshte menyra me e mire per tu rekuperuar pas nje zhgenjimi?
Ka shume menyra, por jam nje tip qe neglizhoj shume, dhe ne momentin qe zhgenjehem pertoj te ballafaqohem.

Do t’i ktheheshe nje lidhje te kaluar?
Jo, por kurre nuk do ta mohoja dhe do ta kujtoja gjithe jeten.

Thuhet qe ke karakter te forte, nese thua dicka apo vendos per dicka, e realizon. Eshte e vertete?
Po.

Cfare do t’i shtoje karrieres tende?
Nje film ne Hollywood.(qesh)

Nese nje dite do te behej nje ndarje cmimesh per te gjithe artistet, per cfare duhet te vleresohet Ingridi. (performance, interpretim, etj)?
Te vleresohesha gjithsesi, por meqe kam mbaruar per drame, pse jo per "Aktorja me e Mire".

+tag: ingrit

/Eraz Ahmetaj, Panorama Plus, 18.10.2008, Interviste/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Valton Krasniqi Promovon Klipin e Ri

Valton Krasniqi
Photo Valton

Valton Krasniqi Promovon Klipin e Ri

Kengetari Valton Krasniqi ka promovuar ne Prishtine videoklipin e tij me te ri te kenges “Albanian Girls” (“Vajzat shqiptare”). Edhe pse Valtoni kishte planifikuar qe kete klip ta promovonte per here te pare ne Tirane, per shkak te miqve te shumte ne Kosove ai kishte vendosur qe ta promovoje ne kryeqytetin kosovar. Incizimi i kenges eshte realizuar ne studion e kengetarit, ndersa xhirimet jane realizuar ne Itali dhe ne Maqedoni. Te pranishem ne promovim ka qene edhe nje ekip nga televizioni zviceran SFR, te cilet jane duke punuar nje reportazh per Valton Krasniqin./Gazeta Shqiptare/BalkanWeb/18.10.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Alban Skenderaj dhe Miriam Cani Se Bashku Ne Miss Globe 2008

Alban Skenderaj & Miriam Cani

Alban Skenderaj dhe Miriam Cani se bashku te “Miss Globe”

Shume surpriza kane pergatitur organizatoret e “Miss Globe International”, qe per te pestin vit zbret ne Shqiperi. Mbremjen e se dieles ne nje skene te ndertuar enkas ne Pallatin e Sportit “Asllan Rusi”, me nje dekor bardh e zi dhe tre pasarela qe zbresin deri prane publikut do te parakalojne 37 bukuroshe nga te pese kontinentet e Globit. Nen prezantimin e Hygerta Sakos dhe Piter Bross mbremja e 19 tetorit duket se do te zbuloje shume supriza per publikun shqiptar. Dy studente te Akademise se Arteve, Heroldina Koçillari dhe Edlira Bozo kane punuar pa nderprerje per gjashte dite me radhe per te krijuar maskat qe konkurentet e ketij viti do te mbajne gjate parakalimit para publikut me fustanet e mbremjes. eshte nje risi speciale e ketij viti qe vetem sa do ta shtoje luksin e mbremjes. “Ideja e maskave eshte qe pavaresisht se behet fjale per misse, - per 37 vajza te bukura qe synojne te gjitha kuroren e “Miss Globit”, - perçojne karaktere te ndryshme”, thote Heroldina. Ato do ta shfaqen me te njejten maske te gjitha, por brenda tyre fshihen karaktere kretesisht te ndryshem nga njeri tjetri”. Dhe nuk mbaron me kaq. Sepse mbremjen e se dieles ka akoma shume te ftuar speciale qe do te shtojne ritmin e ketij edicioni te radhes se “Miss Globe”. Do te shfaqen per here te pare se bashku ne skenen shqiptare edhe Alban Skenderaj dhe Miriam Cani. Nje çift qe kohet e fundit ka qene jo pak i pranishem neper kronikat roze te kryeqytetit, per historine e tyre te dashurise. Ne fillim lidhja e tyre qarkulloi vetem si thashethem dhe vetem pak dite me pare ne klipin e tij te ri, Albani u shfaq ne nje bashkepunim te pare me bukuroshen Cani. Me shume detaje rreth tyre, mbase do te zbulohen te dielen, paraditen e se ciles Alban Skenderaj pritet te fluturoje drejt Tiranes. Ne fakt, sipas planeve ai duhej te kishte mberritur qe te shtunen ne Shqiperi, por nje vonese e paparashikuar e ka shtyre udhetimin e tij per paraditen e 19 tetorit. Perveç tyre ne skenen e “Miss Globe” do te performoje edhe Valbona Mema, e cila me aq sa thuhet parashikonte te realizonte nje duet me kengetaren tjeter te njohur te muzikes popullore Artiola Toska. “Produkt 28” dhe “Djemte e detit” gjithashtu premtojne t’i ofrojne publikut nje performance speciale. Sa per jurine? Edhe kesaj here emrat e zgjedhur jane personazhe te spikatur ne fusha te njohura. Perveç drejtoreve nacionale qe çdo vit vizitojne Shqiperine, ne jurine perzgjedhese te ketij viti do te jene edhe Arta Dade, Halim Kosova, Hervin Çuli, drejtori i “Porche” ne Shqiperi, Edit Mihali dhe Rajmonda Bulku. /Panorama Plus, 18.10.2008/

Shikoni performancen ketu Albani dhe Miriami
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Friday, 17 October 2008

Edhe Nje Balade Nga Vesa Luma

Vesa Luma

EDHE NJE BALADE NGA VESA LUMA

Kengetarja Vesa Luma, e cila gjate ketij sezoni veror ka qene mjaft aktive ne skenen muzikore, se shpejti do te sjelle edhe nje realizim te ri muzikor. Kenga do te jete nje balade e punuar nga kompozitori Ilir Tolaj. Ky eshte bashkepunimi i dyte i kengetares Luma me kompozitorin Tolaj. Bashkepunimi i pare ishte ne baladen “Edhe per mu do te kete nje zemer”, me te cilen Vesa ishte pjesemarrese ne “Top Fest 5” ne Tirane, ku u shperblye me çmimin “Digitalb”. Kenga e re aktualisht eshte ne fazen e incizimit. Vesa ka bere te ditur se kenges do t’i realizoje edhe videoklip, por qe ende nuk ka vendosur se ku dhe me kend do ta punoje ate. Luma eshte shprehur e bindur se edhe balada e re do te kete sukses sikur ajo “Edhe per mua do te kete nje zemer”. Sekuenca gjate incizimit te kenges se re te Veses ne studion e kompozitorit Tolaj do te keni mundesi t’i shihni kete te diel ne emisionin “Express plus”, ne te cilin Vesa eshte mysafirja e radhes. Kengetarja Vesa Luma gjate ketij sezoni veror ka realizuar kenget “Ik kur te le une” dhe “Eja”. Per kete te fundit ajo ka bashkepunuar me Turin, njeri prej anetareve te grupit muzikor nga Shqiperia “Produkt 28”. Qe te dyja kenget jane realizuar me videoklipe. /KTV Express Live, 17.10.2008/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Ermal Fejzullahu Mban Sekret Daten e Dasmes

Ermal Fejzullahu Ariana
Photo Unknown

ERMALI MBAN SEKRET DATEN E DASMES

Kengetari Ermal Fejzullahu po i shijon ditet e fundit te beqarise. Megjithese ne kete interviste per emisionin tone, Ermali nuk tregoi daten e dasmes dhe ishte i rezervuar per te dhene detaje te tjera rreth saj, per shkak te mediave, ne keto te fundit, veçmas ne te shkruarat, ku thuhet se Ermali do te martohet kete te diel, me 19 tetor. Ai i cili i ka dhene shume detaje per ceremonine e dasmes se Ermalit, eshte pikerisht babai i tij, kengetari i njohur Sabri Fejzullahu. Ne nje interviste dhene per nje perditshme tone ai ka bere te ditur se dasma do te jete dy net radhazi. E diela me familje ku pritet te marrin pjese rreth 350 veta, ndersa nata e dyte me 20 tetor do jete per miq dhe VIP kolege te Ermalit nga Kosova, Shqiperia dhe Maqedonia. Ai ka treguar se ne naten e pare te pranishmit do t’i argetoje kengetari Afrim Muqiqi, kurse naten e dyte do te kendojne Sinan Vllasaliu, Genta Ismajli, Elvana Gjata, Gili dhe shume kengetare te tjere. Sabri Fejzullahu ka bere te ditur se dasma nuk do te jete sipas zakoneve tona. “Nuk do te kete krushqi dhe Ermali do te marre vete Arianen”, ka thene ai. Per “Express Live”, Ermali ka bere te ditur se dasma do mbahet ne hotel “Victory” dhe hotel “Grand”. Ai ka thene se nuk ka vendosur ende nese do te lejoje filmimin nga mediat ne dasme.Per muajin e mjaltit, Ermali ka thene se çifti ka vendosur te shkoje ne Dubai. Ermali permes kesaj interviste u ka premtuar adhuruesve te tij se nuk do te largohet nga skena dhe se perkundrazi do te jete edhe me aktiv, ngase muzika eshte pjese e jetes se tij. Ermali me heret per emisionin tone pati bere te ditur se ne lidhje me Arianen eshte qe nje vit e gjysme. Publikisht, Ermal Fejzullahu dhe Ariana, per here te pare jane paraqitur ne edicionin e sivjetshem te “Videofestit”, ku se bashku parakaluan ne tepihun e kuq, te shtruar perpara Teatrit Kombetar te Kosoves. /KTV Express Live, 17.10.2008/
- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: ariana cakolli ermal fejzullahu
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Thursday, 16 October 2008

Me Aktorin Fatmir Spahiu

Fatmir Spahiu
Photo Tung&Nata

Bashkatdhetareve Tane t'u Ofrojme Vlera

"Oki", "Tullumi", "Orhani" jane vetem disa emra me te cilet tash sa kohe njihet te publiku kosovar aktori Fatmir Spahiu. Pos qe ka treguar talent ne projekte te ndryshme teatrale dhe televizive, aktori Spahiu popullaritetin me te madh e arriti ne serialin "Kafeneja Jone", serial qe me shume sukses vazhdon te jete i pranishem. Ne nje bisede krejtesisht te lire dhe me shume doze humori, Fatmiri, me shume kenaqesi, pranoi te flet per gazeten "Tung & Nata".

Tung Fatmir! Mund te pyesim se cila eshte pershendetja e perditshme jotja?
Ne pergjithesi eshte po kjo, fjala Tung, me te cilen pershendetem me te gjithe. Te them te drejten me ka pelqyer ky emer me te cilin e keni emertuar edhe gazeten tuaj.

Kur u degjuam ne telefon, sapo u paraqita, me thate se ke degjuar per kete gazete. Cilat jane pershtypjet tuaja?
Pervec se kam degjuar komente te mira, kam pasur rastin ta kam ne dore nje ekzemplar. Po ashtu ju falenderoj edhe ju qe ma sollet edhe nje tjeter, sepse veshtire eshte ta gjesh neper kioska, ngase po shperndahet me te shpejte. Mendoj qe eshte nje gazete shume atraktive, duket si nje gazete perendimore ditore, dhe e di qe eshte e pranueshme ne familje, vecanerisht kur dergohet me poste. Jam i vetedijshem qe eshte shume e lexuar, sidomos ata qe kane deshire te informohen se cfare ndodh me komunitetin tone shqiptar ne Zvicer, si dhe me te rejat qe ndodhin ne Kosove.

Cilat jane angazhimet tuaja aktuale?
Aktualisht jam duke u marre me serialin "Kafeneja jone", i cili po transmetohet cdo jave. Puna eshte duke shkuar shume mire, shikueshmeria eshte shume e larte dhe kjo po na jep force qe te punojme edhe me shume. Pervec kesaj, kam kompanine time "Buka marketing and promotion" e cila po ashtu po funksionon shume mire.

Nese nuk gabohemi, keto dite do te jepni nje shfaqje ne Zvicer. Mund te na tregosh disa detaje rreth kesaj?
Me daten 17 tetor, ne Lugano, ne do te jemi ne nje festival atje, ku do te marrim pjese me nje shfaqje te titulluar "Galani", e cila eshte me regji te Bekim Lumit, ndersa luajne pos meje edhe Astrit Kabashi dhe Eshref Durmishi. Kjo nuk eshte shfaqje e humorit te cilen jane mesuar shqiptaret te shikojne. Kjo eshte nje shfaqje e nivelit te larte e cila do te garoje me shume shfaqje te tjera boterore ne kete festival. Te gjithe bashkatdhetaret tane te cilet jane dashamire te teatrit mund te vijne per ta shikuar kete shfaqje.

Mendon se iu mungojne bashkatdhetareve tane shfaqjet teatrale shqiptare ne Zvicer?
Une mendoj se ne nje menyre diaspora po keqperdoret. E keni pare ne prag te veres, apo te Vitit te Ri, secili kengetar ne albumet e tyre ka nje ose dy kenge per diaspore. Nuk jam qe te mos kete mbremje rinore, larg asaj, mirepo duhet gradualisht qe diaspores sone t'i ofrohen vlera e jo vetem muzike dhe programe humoriste.

Ti a merr pjese ne programe humoriste qe organizohen ne diaspore?
Edhe une shkoj here pas here ne mbremje rinore. Mendoj qe ato jane me shume te natyres komerciale, dhe nuk jam shume ithtar i tyre, edhe pse duhet te kete edhe mbremje te tilla, vetem e vetem qe te grumbullohen rinia jone.

Te kthehemi te seriali "Kafeneja jone". Cila eshte ajo e vecanta juaj qe ju ben te jesh nder aktoret me te pelqyer kosovar?
Mendoj qe puna, qasja serioze ndaj punes dhe tendenca per t'u dukur dhe tingelluar sa me komik. Mandej thjeshtesia dhe afersia ime me publikun mendoj se eshte ajo, qe, meqe po thua ti se jam me i miri, nese jo krejt ashtu, nder me te miret po.

Mendon qe je mi mire?
Ai qe nuk mendon per veti qe eshte me i mire, Zoti i vrafte! (qeshet)

Kur jemi takuar muaj me pare me ke thene se je duke mbajtur diete. Vazhdon te mbash ende?
Fatkeqesisht e kam nderprere, por me duhet urgjentisht qe ta vazhdoj.

Sa kilogram ke rene nga pesha?
30 kilograme. Tani jam shtuar per 15 kilograme. Ende jam ne minus, por me duhet serish t'i nenshtrohem dietes.

E di qe je dashamire i flakte i futbollit. Cilen skuader e doni?
Ne nivelin qendror mua me pelqen Drita qe eshte ekip nga qyteti im i Gjilanit, nderkaq ne nivel boteror mund te them se e pelqej Chelsin, sidomos pas investimeve te shumta qe ka bere.

A ke ndonje pasion?
Jo, pervec artit, familjes sime, nuk kam ndonje pasion me te cilin merrem gjate kohes me te madhe. Normalisht kur te gjej kohe, mblidhemi me shoket e mi dhe shkojme ne ndonje vend ku pergatisim mish te mire. Keshtu qe nese mund ta quaj, jam pasionant i mishit te mire.

Po futboll a luani ndonjehere?
Po, tri here ne jave luaj futboll. Jam sulmues por nuk leviz shume. Nese ma gjuan kush ndonje top, me shutu nuk pertoj. E nese ia qelloj te shutoj brenda portes, vaj halli per ate portier. Mund te them se me peshen time qe kam, sigurisht jam lojtari me i mire ne Kosove. (hehehe)

Je nga Gjilani, por jeton ne Prishtine. Me ke jeton?
Jetoj me nenen time, me bashkeshorten time Zanen dhe fjalin Malin, i cili eshte nje vit e gjysme. Mali eshte nje djale i mire, pakez lazdran dhe qe po e ben shtepine krejt hallakam.

A mendon se do ta trashegoj Mali profesionin tend?
Nese vazhdon me kete nivel qasja ndaj kultures ne Kosove, do te perpiqem me cdo kusht t'ia heq nga koka cfaredo pasioni te artit, per shkak te streseve dhe problemeve qe ofron ky profesion.

Pse nuk je i kenaqur me trajtimin e ketij profesioni ne Kosove?
Nuk jam i kenaqur me trajtimin e kultures ne Kosove, sepse shqiptaret e duan artistin. Kjo shihet ne rruge, ne vizitat e ndryshme qe behen ne shkolla apo kudo tjeter. Nese nje delegacion i huaj vjen per vizite ne Kosove, a duhet cdo dite dhe cdo nate ta dergojme neper kafene dhe restorante?! Kjo nuk ka logjike! Nese u kujtohet, ne vlugun e madh te luftes qe zhvillohej ne Kosove, kur sekretarja amerikane Albright shkoi ne Rusi per te diskutuar per ceshtjen e Kosoves, ministri i jashtem i asaj kohe ne Rusi, para se gjithash e mori zonjen Albright per te shikuar nje shfaqje opere. Pra, vetem permes vlerave kulturore, si opera, teatri e te tjera, jane mireseardhja me e mire qe i behet cfaredo mysafiri apo delegacioni qe vjen ne Kosove.

Po ti, si e kalon kohen e lire me familje?
Vikendeve sidomos, mundohem qe te shkoj me familje ne Gjilan. Atje e kemi nje kopsht te madh ku dalim me djalin per te luajtur me top.

Te shohim shpesh edhe ne rolin e moderatorit. Eshte ky nje profesion i dyte i juaji?
Une jam nje aktor por nuk jam moderator, por mund ta luaj edhe kete rol. Jam i lire ne skene, shume i afert me publikun, dhe organizatoret me kane percjelle dy - tri here duke moderuar, dhe tani cdo here e me shume po marr ftesa per kete rol, duke menduar ata qe une jam i mire.

Falemnderit per biseden. Dua t'u pershendes po me ate fjalen qe e filluam. Tung...
Tung edhe juve. Ju prifte e mbara!

/Intervistoi:Arben Gjinaj/Tung&Nata/15.10.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Kara Dioguardi: Interviste per Zerin e Amerikes

Kara Dioguardi

Interviste me artisten me origjine shqiptare Kara Dioguardi

Intervistoi Ilir Ikonomi
Nju Jork, 16-10-2008

Artistja me origjine shqiptare Kara Dioguardi eshte nje nder kompozitoret me te njohura te muzikes pop ne Amerike. Ajo eshte emeruar disa here per cmimin prestigjoz Grammy dhe ne korrik te ketij viti spektakli "American Idol" i Televizionit Fox e perfshiu ne jurine e tij, nje ngjarje e rendesishme per karrieren pasi kjo eshte nder shfaqjet me te shikuara ne Amerike. kara Dioguardi erdhi ne Nju Jork per te marre pjese ne nje mbremje solemne te komunitetit italian, ku ndodheshin personalitete te tilla si ish guvernatori i Nju Jorkut, Mario Cuomo, Sekretari i Marines, Donald Winter dhe ylli i futbollit italian Paolo Rossi. Kara Dioguardi qendron prapa suksesit te shume prej yjeve te muzikes pop por hyrja ne jurine e spektaklit "American Idol" po e nxjerr ate vete ne skene, duke i dhene nje shtytje te fuqishme karrieres se kesaj kompozitoreje dhe kengetareje te talentuar. Ekipi i "American Idol" po udheton keto dite ne te gjithe Ameriken ne pergatitje te edicionit te ri qe do te filloje ne muajin janar.

Shiko Videon:


Zeri i Amerikes:Sa e ka ndryshuar jeten tuaj fakti qe ju jeni tani pjese e spektaklit te famshem televiziv “American Idol”?

Kara Dioguardi:Jam duke perfituar plotesisht nga programi “Frequent Flier”. Po grumbulloj miljet e fluturimeve sepse kemi fluturuar neper te gjithe Ameriken – nga Porto Riko ne Kansas City. Eshte nje pune e mrekullueshme dhe jam e bekuar qe e kam.

Zeri i Amerikes:Sa e vetedijshme jeni per origjinen tuaj shqiptare?

Kara Dioguardi: Ne fakt jam shume e vetedijshme per rrenjet e mija shqiptare. Me kujtohet kur isha e vogel, kisha nje stergjyshe, te cilen e quanim ne shqip “Gjyshe Hunda” per shkak te hundes se madhe qe kishte. Gjithnje degjoja te flitej per keto rrenje. Kisha nje gjyshe nga ana e nenes e cila ishte plotesisht shqiptare dhe po ashtu edhe gjyshi nga ana e babait. Pra, jam e vetedijshme per origjinen time shqiptare.

Zeri i Amerikes: Por ju nuk keni ndonjehere ne Shqiperi...

Kara DioguardiKara Dioguardi:Jo. Me kane kerkuar te shkoj, per te marre pjese ne jurine e nje konkursi kengesh. Per fat te keq, nuk e di nese do te mund te shkoj kete vit per shkak te programit American Idol. Persa u perket artisteve shqiptare, kam punuar me nje kengetare te quajtur Genta Ismajli, me te cilen kam bere dy kenge dhe vazhdoj ta ndjek karrieren e saj. Ishte nje pervoje e mire. Ajo kishte nje ze shume te mire dhe nuk kishte dhe aq probleme me akcentin. Ajo e do shume muziken dhe ka shume pasion. Nuk eshte veshtire te shikosh se ajo e dashuron kengen.

Zeri i Amerikes:Ju punoni me kengetare nder me te njohurit e muzikes pop. Me cilet e keni me te lehte te bashkepunoni?

Kara Dioguardi:E kam me te lehte me ata qe jane vertet kengetare te medhenj, kjo nuk diskutohet. Me pelqejne ata qe mund te kendojne me nje diapazon nga shume i ulti tek me i larti, qe kane zera dhe tonalitete te vecante. E tille eshte per shembull Christina Aguillera, nje kengetare e jashtezakonshme, apo Celine Dion, per sa i perket diapazonit. Por ka edhe kengetare me ton mjaft te mire, gje qe e ben te shitet kengen po aq shume sepse ata kane identitetin e tyre. Pra, cdo kengetar ka dicka te ndryshme, disa kane diapazonin e gjere, te tjere kane veti dhe cilesi unike, sic eshte Britney Spears, te cilen kur e degjon e kupton menjehere se cila eshte. Jam e lumtur qe kam rastin te punoj me disa nga kengetaret me te mire.

Zeri i Amerikes:Shume njerez ne te gjithe boten pergatiten t’ju shohin ne Janar kur ju do te dilni ne “American Idol”. C’rol luajne emocionet ne kete rast?

Kara Dioguardi:Patjeter qe kam patur emocione tani qe eshte fillimi. Sepse po hyj ne nje juri me 3 gjyqtare te cilet kane qene se bashku per 7 vjet, mjaft te lidhur me njeri-tjetrin dhe qe kane realizuar nje pune te shkelqyer, duke e bere “American Idol” spektaklin numer nje. Shpresoj se Amerika do te me pranoje dhe mendoj se ata do te arrijne ne perfundimin se edhe une kam dicka te re per te sjelle ne tryeze.

Zeri i Amerikes:Si jane marredheniet tuaja me anetaren tjeter te jurise, Paula Abdul?

Kara Dioguardi:Shume te mira. Ne fakt, Paula ka qene nje nga njerezit e pare qe pati besim tek une ne fillimet e karrieres sime. Pasi degjoi nje disk timin, ajo u shpreh se deshironte te punonte me mua. Shkruam se bashku nje kenge me titull “Spinning Around” e cila u be kenga ime me e mire ne klasifikimet nderkombetare. Anetarin tjeter te jurise, Randy Jackson, e kam pase njohur, e kisha pare neper studio. eshte nje muzikant i jashtezakonshem, ndersa me Simon Cowell u njoha me vone, pra tani. Tani e njoh mire se cili eshte...

Zeri i Amerikes:Babai juaj Xho Dioguardi eshte politikan, ish kongresmen. A ju ka mbeshtetur sa duhet ne karrieren tuaj apo ka qene teper i zene me politike?

Kara Dioguardi:Ne fillim ai ndoshta deshironte qe une te behesha kengetare. Ky nuk ishte plotesisht drejtimi qe une do te deshiroja por me ne fund une e gjeta vendin tim si kompozitore dhe producente, si dikush qe qendron ne prapaskene. Pra pata nje karriere te suksesshme dhe ende vazhdoj te kem. Sa here qe degjoj te intepretohet ndonjera prej kengeve te mija, e ndjej veten krenare qe dikush tjeter ndodhet aty duke kenduar fjalet dhe melodite e mija. Eshte dicka qe te mbush me kenaqesi.

Zeri i Amerikes: Ju keni ze te shkelqyer. Si shpjegohet qe kenget tuaja i kendojne vetem te tjeret, perse nuk i kendoni vete?

Kara DioguardiKara Dioguardi:Eshte e veshtire per ta shpjeguar. Mund te jesh kengetar dhe te mos behesh kurre i pelqyer. Nderkohe, ka shume kompozitore te suksesshem qe jane kengetare te shkelqyer. Eshte thjesht ceshtje fati. Une megjithate ndjehem shume me fat qe ende jam ne biznesin e muzikes sepse kjo ishte ne fund te fundit ajo qe une doja te beja, doja te merresha me muzike, te shprehja emocionet e mija. Megjithese do te deshiroja te interpretoja ne skene, une perseri kendoj ne studion time vazhdimisht.

Zeri i Amerikes:Do ta nderprisni punen si kompozitore tani qe jeni angazhuar ne “American Idol”?

Kara Dioguardi:Jo, jo. Thjesht nuk jam marre dhe aq kohet e fundit per shkak te kufizimeve ne kohe qe kam me spektaklin “American Idol”. Jam nderkohe pronare e nje kompanie botimesh (Arthouse Entertainment) dhe punoj ne firmen Warner Brothers.

Zeri i Amerikes:E keni te veshtire jetoni me famen, me statusin e nje personaliteti te njohur?

Kara Dioguardi:Nuk kam rastin ta perjetoj ende kete, kjo do te shihet por mendoj se... Nuk e di se cdo te ndodhe, nuk e di nese do te behem e famshme, nese njerezit do te me pelqejne ose jo. Dua te jem vetvetja, te bej ate qe bej tani, ta jetoj cdo dite plotesisht. Nuk perpiqem te jem me entusiaste se c’duhet. Perpiqem t’i gezohem punes dhe te bej sa mundem.
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Wednesday, 15 October 2008

Martohet "Zana" e "Familjes Moderne"

Yllka Gashi
/photo unknown/

Martohet "Zana" e "Familjes Moderne"

Yllka Gashi po martohet. Ky eshte lajmi me i ri qe eshte duke qarkulluar tash e disa dite neper Prishtine per aktoren e njohur kosovare. "Zana" e serialit "Familja Moderne" mesohet se eshte ne prag te marteses. Nuk eshte "Gjoni" e as ndonje aktor tjeter i serialit, por djaloshi me te cilin Yllka do te martohet eshte nje prishtinas me te cilin Yllka eshte ne lidhje prej me shume se shtate vitesh. Nje burim i ka thene gazetes "Tung & Nata" se te gjitha pergaditjet rreth ceremonise martesore, jane duke shkuar mbare: "Nuk e di saktesisht vendin se ku do te mbahet martesa, por ajo qe mund te ju them eshte se ceremonia e marteses do te mbahet me 18 tetor ne Prishtine, ku pritet te jene te ftuara numer i madh i fytyrave tona publike". Burimi ne fjale, nuk deshi ta permend emrin e djaloshit, duke e ruajtur privatesine e Yllkes, por theksoi se nuk eshte fytyre publike. Gazeta provoi te merr nje deklarate nga Yllka, por ajo keto dite kishte nderruar numrin e telefonit dhe kontakti me te ne kohen kur provuam ishte i pamundur./tung/15.10.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online