All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Saturday, 1 November 2008

Dorela Hysa Fituese e Ford Super Model of the World Albania 2008

Dorela Hysa Photo by Arben Celi
/photo reuters/arben celi/

Dorela Hysa, 15 vjecare eshte fituese e Ford Super Model of the World Albania 2008 qe u mbajt ne Tirane me 29 Tetor 2008. "Nuk e prisja! Wow! Shume bukur...O Zot, po me ben zemra...!" ishin fjalet e Doreles se shqetesuar nga gezimi. Koreografe ne edicionin e sivjem ishte Zana Krasniqi, fituesja e pare e po ketij titulli per Shqiperi ne vitin 2005. Pa medyshje, aty ishte edhe Fadil Berisha i cili me angazhimin e tij ka mundesuar qe te mbahet nje eveniment i ketille jo vetem ne Shqiperi por edhe ne Kosove.

Dorela do te prezentoj Shqiperine ne konkursin e bukurise per "Ford's Super Model of the World" qe do te mbahet ne Budve te Malit te Zi ne Janar 2009.

Shiko videon:

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

F-Five Club: Nora Istrefi & Kaltrina Selimi

F Five Club Nora Istrefi Kaltrina Selimi
/photo f-five/

F-FIVE CLUB
Te Shtunen me 8 Nentor 2008
Nora Istrefi dhe Kaltrina Selimi
Dj Jaz, Dj Limi, Dj Lumix
Hip Hop RnB ShqipMusic House

22:00 deri 23:00 Hyrja Falas Per Femra!

Mattenstrasse 165
Biel/Bienne
Switzerland
078 911 98 15
076 596 44 85
f-five.ch
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Ulpiana Club: Ermal Fejzullahu, Mentor Kurtishi

Ulpiana Club me Ermal Fejzullahu dhe Mentor Kurtishi
/photo ulpiana club/

Te Shtunen me 8 Nentor 2008

ERMAL FEJZULLAHU dhe MENTOR KURTISHI
Nexhi dhe Avnia

HYRJA PER FEMRA DERI NE ORA 23:00 FALAS

Adresa & Info:
autoroute A9
sortie Villeneuve
suivre fléchage Funplanet
Ulpiana club
zone commerciale
1844 Villeneuve

Mobil: 079 331 92 35
Mobil: 079 679 67 70
Mobil: 079 542 19 85
www.ulpiana-club.ch
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Rinora 4 Club: Elvana Gjata, Blero, Rejhana, Teuta Krasniqi

Rinora 4 Elvana Gjata Blero Rejhana
/photo rinora 4/

Beauty Contest
MISTER 2008 NE RINORA 4
Spektakli mbahet te Premten me 7 Nentor 2008 nga ora 21:00 deri 05:00

Programi argetues:
Elvana Gjata, Blero, Rejhana
Moderatore: Teuta Krasniqi
Resident DJs: MC Beka, DJ Muli, DJ Dalool,

Club Rinora 4
Riedmatstrasse 7
8153 Rumlang
Switzerland
tel. +41 438 10 60 71
gsm. +41 763 71 65 28/+41 794 38 52 07/ +41 792 22 15 82
www.rinora4.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Insomnia Club: Elvana Gjata, Lil Liri, Muhamet Sejdiu

Insomnia Club Elvana Gjata Lir Liri Muhamet Sejdiu me 8 Nentor 2008
/photo insomnia/

E Shtune me 8 Nentor 2008
MISS INSOMNIA 2008
Diskoteka Insomnia Nate Speciale 22:00 deri 05:00
Elvana Gjata, Lil Liri, Muhamet Sejdiu dhe Labi i RTV21
DJ Naimi, DJ Backy
Deri ne oren 23 hyrja per femra falas!

Lil Liri promovon videolipin me te ri "Prekum"

INSOMNIA Disco Club
Lausanne Zi En Reculan
1024 ECUBLEN (VD)
mob: +41 (0) 79 230 66 38
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Hannover: Meda,Bubulina Krasniqi,Bajram Gigolli

Hannover Meda Bubulina Bajrami me 8 Nentor 2008

Te Shtunen me 8 Nentor 2008
Arial Saall nga ora 21:00
Mbremje e madhe ne Hannover
Me muzike dhe humor

Meda, Bubulina Krasniqi, Bajram Gigolli
Sint: Faruku

30453 Hannover Linden Bauweg 14
Info: Top Tours 0511 348 25 83 / 0152 262 484 39
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Pese Kandidate Per Elvir Muriqin

Elvir Muriqi
/photo public domain/

PESE KANDIDATE PER MURIQIN

Elvir Muriqi shpreson qe deri ne fund te ketij viti te zhvilloje nje mec. Per boksierin kosovar ne kombinim jane 5 kundershtare; Glen Johnson, Chris Henry, Shauna George dhe Yusaf Mack. Ndersa 'Kosova Kid' preferon legjenden Glen Johnson.

Prishtine, 31 tetor — Elvir Muriqi shpreson qe deri ne fund te ketij viti te zhvilloje nje mec. Jave me pare ishte parapare qe boksieri kosovar t'i sprovoje forcat me ish kampionin boteror Clinton Woods. Mirepo, boksieri britanik pat nderruar mendje dhe nuk ka boksuar kunder Muriqit ne mecin qe duhej te zhvillohej me 25 tetor.

Tashme promotori i 'Kosova Kid' eshte ne kerkim te nje kundershtari dhe, sipas Muriqit, ne kombinim jane pese boksiere, ne mesin e te cileve madje edhe Clinton Woods. Kandidatet tjere te mundshem per t'u perballur me boksierin kosovar jane: Glen Johnson, Chris Henry, Shauna George dhe Yusaf Mack. "Te gjithe kundershtaret e mi mundshem jane ne top 15 e IBF. Promotori im DeGuardia me ka treguar se ka filluar bisedimet me ish-kampionin boteror Glen Johnson. Padyshim se do te preferoja te boksoja kunder Glen Johnson, i cili eshte nje legjende e boksit boteror", deklaroi Muriqi per Express. Muriqi beson se deri ne fund te ketij viti do te boksoje me njeri nga keta boksier. Ai thote se eshte ne forme te mire fizike. "Une kam vazhduar me stervitjet, ndersa jam i gatshem fizikisht. E tera qe me nevojitet jane kater jave stervitje intensive para zhvillimit te mecit", theksoi boksieri kosovar.

Nga kundershtaret e mundshem te Muriqit, Clinton Woods eshte i radhitur i 4-ti ne versionin IBF, Glen Johnson i 6-ti, Chris Henry ze vendin e 7-te, Shauna George eshte i 10-ti ndersa Yusaf Mack i 11-ti. Glen Johnson, i cili eshte kundershtari me i preferuar per Muriqin, eshte ish kampion bote ne versionin IBF. 39 vjecari ka zhvilluar 61 mece profesioniste, prej te cilave 47 i ka fituar(32 me nokaut), 12 here ka humbur, ndersa ka 2 barazime. Ndersa 'Kosova Kid' ka pasur 39 lufta ne karrieren e tij prej profesionisti, duke i fituar 35 (22 me nokaut) dhe regjistruar vetem kater humbje./herolind beqaj/gazeta express/01.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

M Club: Gili & DJ Toni

M Club Discoteka me Gilin
/photo mclub discoteka/

Te Shtunen me 8 Nentor 2008
ALBA Party Night In München
GILI - SPECIAL NIGHT 100% LIVE
& DJ Toni (Mix International)

Nga Ora 21:00 deri 05:00

Hyrja 5 Euro.
FALAS PER ANETARET E RREGULLTE

MCLUB DISCOTEKA
Rosenkavalierplatz 12 (Arabella Park U4)
81925 München

Info: 0176 77 05 74 87 (Drenusha)
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Soni dhe Flori Perseri Bashke!

Soni Malaj dhe Flori Puthja Magjike Spekter
/photo spekter/

Soni Malaj dhe Flori Mumajesi perseri bashke me nje kenge dashurie

Ne Festivalin e RTSH-se konkurojne me kengen me te bukur te lidhjes se tyre te dashurise

“Fluturimi 3470” ishte kenga, qe i beri te shfaqeshin si dueti me romantik i nentorit te kaluar ne “Kenga Magjike”. Ishte koha kur cifti me i perfolur i vitit, Soni Malaj dhe Flori Mumajesi ndiheshin ne kulmin e dashurise per njeri-tjetrit. Tani qe jane ndare mbase u duhet te bejne buje, dhe te godasin me kujtimet dhe nostalgjine e asaj lidhjeje, qe nuk zgjati pak. Vete Soni Malaj “ka pohuar se ata do te konkurojne se bashku me kete kenge ne Festivalin e RTSH-se. Sipas Sonit, “kenga eshte nje deshmi e lidhjes se tyre ne momentet me te mira, eshte shume e ndier dhe qe e kishin ruajtur per nje moment tjeter.

Dhe ja momenti erdhi! Kjo kenge ritmike, dhe e realizuar nga Flori ne kulmin e lidhje se tyre, do t’i bashkoje serish ata te dy, kesaj here per konkurim, ne dhjetor ne festivalin qe e con fituesin ne Eurovizion. Kjo tregon se miqesia dhe bashkepunimi mes tyre vazhdon ende. “Ishte aq e bukur si kenge sa mendonim ta perfshinim ne albumin e ri, por pastaj vendosem te konkurojme ne festival me shpresen se mund te pelqehet dhe te vleresohet”, tha Soni. CD-ja me kengen me tekst te Olti Currit dhe orkestrim te Enis Presheves, tashme eshte dorezuar ne zyren e drejtorit Artistik te Festivalit, Pirri Cakos, i cili ka premtuar se kete vit festivali do te jete krejt ndryshe, dhe sipas shijes se tij. Por natyrisht, qe Flori dhe Soni presin nje cmim te perbashket, edhe pse jane ndare.

Ata ne fillimet e lidhjes tyre, ishin shprehur se nuk kishin deshire te ngaterronin muziken me dashurine, por ja qe bashkepunimet kaluan ne plan te pare. Lidhja e tyre nisi para gati dy vitesh, dhe ata se paku prezantoheshin si cifti ideal, qe shfaqeshin kudo bashke dhe madje putheshin ne skene. Prezantimi i klipit “Me faj, pa faj” kete vere kompozuar po nga Flori, u organizua pa pranine e tij, edhe pse Soni pohoi atehere se ishin shoke dhe bashkepunimet e tyre ne muzike do te vazhdonin ende. Kjo ishte e para shfaqje publike si te ndare, nderkohe qe kishin prezantuar te dy klipin “Zigzag”, ku Flori shfaqej dhe vete ne klip./panorama plus/01.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Kengetarja Liljana Kondakci ne kerkim per droge

Liljana Kondakci
/photo unknown/

Policia: Kengetarja shqiptare perdorte popullaritetin per te shmangur kontrollet per ngarkesat me heroine

Liljana Kondakci ne kerkim per droge

Itali, pritet fletarresti pas pergjimeve, banda e therriste “mama

Emri i kengetares Liljana Kondakci, rikthehet edhe njehere ne qender te vemendjes per akuzat e perfshirjes ne trafikun e droges.

ITALI - Nje operacion antidroge i policise italiane eshte bere shkak per rikthimin e vemendjes tek problemet, qe kengetarja ka me drejtesine italiane. Ajo eshte akuzuar dje, si e implikuar ne trafikun e droges mes Shqiperise dhe Italise. Sipas autoriteteve italiane, jane disa pergjime telefonike, te cilat tregojne se kengetarja shqiptare ishte anetare ne nje grup trafiku te droges. Duke iu referuar agjencise italiane te lajmeve ANSA.it behet e ditur se “Nje operacion i “Guardia di Financia”- s ne Kalabri (Itali) dhe ne rajone te tjera, i koduar me emrin “Shkodrani”, coi ne prangosjen e 24 personave te akuzuar si pjesetare ne nje organizate, qe trafikonte droge nga Shqiperia dhe destinohej per tregun evropian”. Sipas ketyre burimeve, organizata e trafikut ishte e perbere nga italiane, shqiptare dhe rumune qe vepronin ne kontakt te ngushte me komponente te Ndragetes ne vendin fqinj. “Ne hetime eshte perfshire edhe nje kengetare lirike shqiptare, Liljana Kondakci, 56 vjece, mjaft e njohur ne vendin e saj. Kondakci, e quajtur nga pjesetaret e tjere te grupit si “La mamma” (mamaja), apo “La cantante” (kengetarja), sic ka dale nga pergjimet, ka perdorur popullaritetin e saj per te shmangur kontrollet policore ne Shqiperi”, shkruhej dje ne lajmin e publikuar nga agjencia italiane. Mediat e vendit fqinj permendnin edhe rastin e dy vjeteve me pare, ne maj 2006, kur kengetarja Liljana Kondakci u ndalua nga policia italiane ne stacionin hekurudhor te Sibarit vetem pak caste, pasi kishte mberritur nga Shqiperia. Pas ndalimit nga policia, ne automjetin e saj u gjeten 3.3 kilograme heroine.

Ndersa per grupin e personave te ndaluar dje, policia italiane beri te ditur se kryesues i tij ishte italiani Saverio Magliari, 58 vjec nga Almonte. Sipas prokurorise italiane, ai kishte ndertuar nje raport ekskluziv me furnizuesit e droges ne Shqiperi, me familjen Smajlaj ne qytetin e Shkodres. cdo sasi droge qe shkonte drejt Italise, nuk mund te dilte ne tregun kalabrez pa kaluar ne Cosentino te Almonte, nje qender ku perpunohej dhe organizohej shperndarja e lendes narkotike. Me rrjetin e ndertuar Magliari ishte shnderruar ne dominuesin e tregut te narkotikeve ne Kalabrine Veriore. Anetaret e organizates se trafikut te droges te kapur dje nga Guardia di Finanzia perdornin nje gjuhe te koduar per te fshehur trafikun e tyre. Kur i referoheshin rrezikut per pranine apo kontrollet e policise, ata flisnin ne telefona mes tyre per Steauane e Bukureshtit, per skuadren e futbollit qe eshte tashme nen pronesine e ministrit te Brendshem te qeverise rumune, ndersa per sasine e droges qe do te transportonin benin referim me numrin e bluzes se mbajtur nga kampioni i futbollit Haxhi (Hagi).

ARRESTIMI ME DROGE

Kengetarja e njohur ne skenat shqiptare Liljana Kondakci, ra ne prangat e policise italiane me 15 maj 2006, per shkak se ne makinen me te cilen ajo po udhetonte u gjeten 3.3 kilograme heroine. Ne momentin e ndalimit ne ate kohe, Kondakci ishte ne makine, sipas mediave italiane me nje shqiptar nga Shkodra te identifikuar nga agjentet si Luan Kubareka. Menjehere pas zbulimit te droges se fshehur ne makine, dy personave u jane vene prangat ne qytetin e Katanzaros, ku Liljana Kondakci po udhetonte per shkak se ishte ftuar ne nje koncert, qe do te mbahej ne nje feste te organizuar nga emigrantet shqiptare atje. Pas arrestimit, Liljana Kondakci eshte mbrojtur ne polici, duke thene se ishte nje kengetare e njohur ne Shqiperi e ftuar ne nje koncert ne Itali qe nuk kishte lidhje me trafiqet. Pak kohe me vone, gjykata italiane e nxori Kondakciun nga arresti, ndersa asaj iu lejua largimi nga Italia dhe kthimi ne Shqiperi.
- - - - - - - - - -

Kengetarja: S‘di pse u rihap hetimi

Liljana Kondakci mohon akuzat: Jam ne Tirane

TIRANE – “Ky lajm eshte sqaruar ketu e dy vite me pare dhe nuk e kuptoj, pse del perseri sepse une kam dale si zonje nga Italia, me te gjithe rregullat dhe procedurat qe kane autoritetet italiane”. Me keto fjale kengetarja shqiptare Liljana Kondakci, ka hedhur poshte dje lajmin e bere publik ne median italiane, duke thene se ndodhet ne Tirane dhe nuk e ka lajmeruar askush.

Ne nje interviste telefonike per “News 24”, Kondakci tha se prej dy vite e gjysme ka qendruar ne Shqiperi. “Hetimet nuk ishin 100 per qind tek une, megjithate une ndenja ne qendren sociale ne Itali...emrin nuk e mbaj mend. Po rrija per te pritur dokumentet qe m’i solli djali. Mora nje leter, te cilen une e kam dhe do ta kem sepse une do ta ruaj. Dhe une kisha te drejten per te dale nga qendra sociale per te vajtur ne shtepine time”, ka thene kengetarja Kondakci.

Hetimet per kete ceshtje znj. Liljana vazhdonin dhe pse ju ndodheshit ne Shqiperi si tani dhe keto hetimet vazhdojne.
Nuk e di se per cfare hetimesh eshte fjala. Sepse une kam dale ne rregull e pafajshme ne te gjitha procedurat, qe ka Italia une kam dale ne rregull dhe nuk kam pasur, pse te mendoj se do te vazhdojne hetimet. Kam qene ne rregull gjate gjithe kohes dhe kam dale jashte gjate gjithe kohes.

Kur erdhet ne Shqiperi cfare ju tha pala italiane?
Asgje. Vetem me pershendeten me dhane fleten e duhur dhe gjerat qe une duhet te merrja dhe u largova.

Cfare permbante kjo flete?
Ajo permbante qe gjerat qe ata dyshonin ishin sqaruar dhe une duhet te kthehesha ne Shqiperi. Ishte ne rregull.

Atehere pse emri juaj rezulton i implikuar?
Nuk e di ate pse. Kjo po me shqeteson edhe mua. Nuk e di ate leter qe kam e kam me vula, me firma, e kam shume te rregullt dhe keshtu qe nuk e di. Do ta ndjek kete pune dhe ta sqaroj deri ne fund.

Ju mohoni te jeni e implikuar?
Sigurisht qe po, as qe behet fjale./panorama/1.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: liliana

Qyre, qyre Labi i urte...

Labi RTV21 me Mariza Ikonomi hajt tash livrit mujsh
/photo gazeta shqiptare/

Mariza kapet mat me Labin nga Kosova

Ajo eshte e cmendur per jeten e nates dhe ta fotografosh teksa rri miqte apo kercen ne lokalet e nates eshte gjeja me e lehte ne bote. Ne fakt ka te drejte, po te kemi parasysh se te shkosh ne nje pub, para se gjithash do te thote te shijosh muziken dhe ne e dime mire se Mariza ka lindur me muziken, ka kenduar qe femije i vogel dhe vijon te jete akoma mjaft e suksesshme dhe e vecante ne stilin e saj. Nderkohe ka vite tashme qe jeten e nates e frekuenton si kliente por edhe si e punesuar. Jane te shumte baret dhe pubet me me emer te Tiranes ku Mariza ka kenduar live duke bere qe keto lokale te superpopullohen nga fansat e saj. Nderkohe tani Mariza po kendon te pubi “Golden time”.

Labi Mariza matPor nuk le pas dore edhe aktivitetet e saja te shumta artistike nder te cilat edhe festivalet. Marizen do ta shikojme dhe shijojme shume shpejt te “Kenga Magjike” dhe kesaj radhe surpriza eshte se Mariza kengen e ka kompozuar vete nderkohe qe tekstin ia ka shkruar e motra. Jeta artistike e vajzes se embel ndahet shpesh mes Shqiperise dhe Kosoves pasi edhe atje ajo ka shume fansa por edhe miq. Pikerisht me njerin nga keto miq, me Labin e ka kapur mat paparaci yne fundjaven e kaluar ne nje nga pubet e Tiranes. Labi eshte shume i njohur ne Kosove pasi drejton nje program te rinjsh ne televizionin shteteror ku dhe fton shpesh artiste. Kjo eshte arsyeja pse Labi ka dhe shume miq artiste. Ate nate vemendnja e paparacit ishte tek menyra sesi sillej Mariza me Labin, tek kercimet e tyre shume intime aq sa nuk mund te kuptoje nese ishin miq, shume miq apo....Nejse ne nje darke ne pub ku edhe ambienti behet shume ekzaltues, natyrishem sfumohen kufinjte dhe menyrat tejet etike te te ndenjurit me miq. Por ama nuk mund te kaloje pa u vene re dhe pa u komentuar ne kronikat roze per aq kohe sa nuk ia kemi zbuluar akoma te dashurin./panorama plus/01.11.08/

Labi Mariza Mat
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Leonora Jakupi ne Halloween Party

Leonora Jakupi by Kosova Sot
/photo kosova sot/

"HALLOWEEN PARTY" NE "CITY PARK" & "CITY HIPERMARKET"

FESTE, LOJERA E SHUME DHURATA PER NATEN E SHTRIGAVE

Ne nje atmosfere festive, ku ishin te pranishem me mijera femije, prinder dhe te ftuar te tjere, si cdohere tjeter, edhe kete te premte, ''City Park'' & ''City Hipermarket'' organizuan festen per femije "Halloween Party". Lojerat e shumta, dhuratat, maskat e figurat nga me te ndryshmet, kostumet e femijeve, shtriga, flutura, fustane te ndryshme, e shume te tjera, ishin ato qe e bene shume me madheshtor organizimin ne fjale. Shume femije parakaluan para jurise profesionale, ku me kostumin e tyre me te mire bene qe hareja dhe festa te mbreterojne gjate tere shfaqjes. Juria, ne perberje te kengetares se mirenjohur, Leonora Jakupi, dizajnerit Valdrin Sahiti, gazetareve Kastriote Bajrami e Flutura Abdullahu, dha tri cmimet per femijet me kostumet me te mira.

Tre fituesit u shperblyen me nga nje dhurate te cmueshme. Vendin e trete e mori femija me numer 245, qe u shperblye me nje biciklete, te dytin e mori femija me numer 397, Rita Tigani, e cila fitoi nje studio muzikore, perderisa vendi i pare i takoi femijes me numer 393, Dea Gashi... /a.veliqi/kosova sot/01.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Teuta Selimi Shtatzene Pas 10 Vjeteve

Teuta Selimi
/photo unknown/

Interviste: Teuta Selimi

Shtatzene Pas 10 Vjeteve

Kengetarja jone e estrades Teuta Selimi, pas nje pritjeje te gjate, tani do te behet nene. Kjo eshte nje enderr te cilen Teuta thote se e ka pritur me vite te tera. Pas nje terapie te shkurter nga dr. Ilir Azizi, Teuta ka mbetur shtatzene. Per kete dhe per shume te tjera flet vete Teuta ne intervisten per “Kosova Sot”.

LAJMI ME I MIRE I JETES
Dr.Maxhidja ma dha lajmin me te mire te jetes sime. Ne ate moment une mbeta e shtrire ne shtrat, pernjehere u shtangova. Ne korridor prisnin familja ime dhe tezja. Sapo e kuptuan, te gjithe kemi mbetur te shtangur nga gezimi. Menjehere i kam telefonuar Patriotit dhe ky lajm per te ka qene lajmi me i mire gjate tere jetes se tij.


“Kosova Sot”: Keni pritur gjate shtatzenine tuaj, si e komentoni kete?
Teuta Selimi: Deri me tani kam punuar ne profesion, se fundi isha ne Suedi me mbremje muzikore. I kam bere mbremjet permbyllese per kete vit. Nderkohe, tash dua te bej nje pushim te cilin e kam pritur me heret, perndryshe nuk do te isha ndalur me koncerte. eshte e vertete qe pas nje pritjeje te gjate, dhjete vjet martese, erdhi gezimi me i madh i jetes sime. Emocionet jane me te medha cdo dite e me shume per beben qe do te linde.

JETA ME SHPRESE

“Kosova Sot”: Keni pasur ndonjehere pershtypjen se nuk do te mund te lindesh?
Teuta Selimi: Edhe pse jam merakosur viteve te fundit, sepse ne fillim nuk donim te kishim femije, prape them se kam pasur besim ne Zot dhe gjithnje kam jetuar me shpresen se do te vije nje dite kur edhe une do te behem nene.

Teuta Selimi

TEUTA PRET DJALE

“Kosova Sot”: Cfare gjinie eshte bebja?
Teuta Selimi: Bebja eshte i gjinise mashkullore. T’ju them te drejten, gjinia nuk me ka bere aspak pershtypje, nuk e di pse, ndonese profesioni im ka qene shkak qe ta paramendoj veten me nje vajze, por aspak s’mi ka prishur planet. T’ju them te drejten, une kisha deshiruar te kem binjak, i adhuroj nenat qe kane binjak. I lutem Zotit qe femije te linde shendoshe e mire.

“Kosova Sot”: Keni menduar per emrin e bebes?
Teuta Selimi: Kam menduar per emra, por nuk jam e mire ne vendimmarrje. Vlen te ceket rasti tashme 2 vjet grupi im muzikor, te cilin e kam neper ahengje e mbremje te ndryshme, ende nuk ka emer. Pa dyshim se se bashku me Patriotin do te zgjedhim ndonje emer te mire, edhe pse nuk eshte me rendesi qe emri te kete domethenie, sepse vete vepra e tij le te mundohet t’i le emer vetes ne histori. Edhe pse jam e mendimit se emri krijon shume karakterin e njeriut.

“Kosova Sot”: Jeni shtatzene dhe keni punuar deri me tani?
Teuta Selimi: Mendoj se shtatzenia nuk eshte semurje. Une e kam ndier veten mire dhe njekohesisht deri me tani kam punuar ne kenge. Kam udhetuar neper shume vende per koncerte dhe mbremje muzikore dhe asnjehere nuk kam pasur problem me shendetin. Edhe publiku gjithmone gjate ketyre 7 muajve me ka pritur shume mire, asgje nuk u ka penguar qe une kendoja shtatzene. Tani, keta dy muaj qe me kane mbetur, do t’i kaloj ne pushim. Dua te kenaqem duke e pritur lindjen e femijes tim, te cilin do ta linde ne Zvicer.

“Kosova Sot”: Perse keni vendosur qe ta lindni beben ne Zvicer?
Teuta Selimi: Duke pasur parasysh kushtet ne te cilat ndodhet spitali yne gjinekologjik, kam vendosur te shkoj ne Zvicer per te lindur. Kushtet ketu jane shume te veshtira, andaj po frikesohem te lind ketu. Tani edhe nje jave do te udhetoj per ne Zvicer dhe atje do te qendroj per disa muaj.

“Kosova Sot”: Kur do t’i ktheheni kenges?
Teuta Selimi: Mendoj qe, menjehere sa te marre veten, t’i kthehem muzikes me risi dhe me nje dinamike te re. Do te mundohem prape ta jap me te miren time, pasi qe jam me e lumtur se gjithmone./kastriote bajrami/kosova sot/01.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Teuta Kurti Se Shpejti Me Klip Te Ri

Teuta Kurti
/photo klip/

Teuta: Prezantim te mire dhe klip te ri

Pas pritjes se mire qe i eshte bere kenges se Teuta Kurtit, "Nuk dua te pres", ne Festivalin "Kenga Magjike", kengetarja eshte ne pergatitje per te filluar xhirimet e nje klipi te ri.

Teuta thote se asaj i pelqen te kete nje prezantim te mire ne festival, dhe nuk pretendon per ndonje cmim, pavaresisht se do t’i pelqente nese e fiton cmimin e interpretimit ose te vokalit me te mire.

“Kenga eshte pritur mjaft mire. Une asnjehere nuk pretendoj per ndonje cmim. Kam deshire qe cdo kenge e imja te pritet mire nga publiku dhe une te prezantohem mire para publikut. Mirepo nese vertet duhet te marr ndonje cmim atehere do ta merrja cmimin e interpretimit apo vokalit”, eshte cituar Teuta nga e perditshmja “Infopress”.

Pervec pjesemarrjes ne festival, Teuta deshiron te realizoje nje klip per kengen “Ty” nga albumi i saj me i ri.

“Shpresoj se shpejti do te filloj me xhirimet e videoklipit te ri”, eshte shprehur kengetarja./telegrafi/31.10.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Friday, 31 October 2008

Luani Ne Top Forme

Luan Krasniqi
/photo public domain/

Luani si topi

Luan Krasniqi ka intensifikuar pergatitjet kur kane mbetur pak me shume se dy jave deri ne mecin kunder Dimitrenkos. Sipas mbikeqyresit te tij Volker Grill, kosovari eshte duke u pergatitur si asnjehere me pare ne karrieren e tij, ndersa mecit do t'i hyje duke qene ne top forme.

Alexander Dimitrenko duket se do ta ndieje forcen ne grushtet e Luan Krasniqit, kur do t'i sprovojne forcat me 15 nentor. Kjo force eshte mbledhur ne 100 raundet pergatitore, te cilat po i zhvillon ne qendren e ushtrimeve. Pa adhurues, pa shikues, pa kurrfare dekoncentrimi, fale mbikeqyresit Volker Grill. "Luani ka nevoje per qetesi ne stervitje. Shume njerez ne sallen e pergatitjeve mund ta demtojne procesin. Ai duhet te koncentrohet vetem ne sport", ka thene Grill per mediat gjermane. Sipas tij, Luani eshte duke u pergatitur per mecin kunder ukrainasit Dimitrenko si asnjehere me pare ne karrieren e tij. "Cfaredo qe i thote trajneri, Luani e degjon ate. Ai eshte e qarte se eshte permiresuar shume dhe ka punuar me nje percaktim dhe angazhim te shkelqyeshem. Krasniqi do t'i hyje mecit duke qene ne top forme", theksoi Grill. Krasniqi dhe Dimitrenko do te perballen me 15 nentor ne Dusseldorf. Boksieri junikas, nga 34 mece profesioniste, ka fituar 30 (14 me nokaut), ndersa ka tri humbje dhe nje barazim. Ne anen tjeter, ukrainasi Dimitrenko ka nje bilanc te jashtezakonshem. Ai nga 28 mece, sa ka zhvilluar ne boksin profesionist, ka arritur po aq fitore, kurse 18 prej tyre i ka siguruar me nokaut. Dimitrenko aktualisht ze poziten e pare ne renditjen e WBO-se, titullin e te cilit version e mban ukrainasi Vladimir Klitschko, prandaj dueli ndermjet Krasniqit dhe Dimitrenkos mund te sherbeje si nje mec eliminator per ta sfiduar kampionin ne fuqi./gazeta express/31.10.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Jehona Sopi: Jam Rrenjesisht e Dashuruar!

Jehona Sopi ne klipin Marramendja
/photo "marramendja"/

Jehona Sopi: Dashuria eshte vet jeta!

Sapo permendet emri i kengetares Jehona Sopi, te gjithe e kane nje sinonim pas, ajo energjikja. Kete e reflekton si ne skene dhe ne klipe. Kengetarja kosovare thote se “energjia eshte karakteristike e natyres sime. Besoj se pak nga ajo eshte e lindur, por energjia me e madhe me vjen nga impulset qe marr nga jashte... Ketu bejne pjese gjerat e bukura te jetes sime, familja dhe i dashuri, miqte dhe, pergjithesisht dashuria e madhe qe kam ndaj te tjereve”.

Megjithese jeten private mundohet ta mbroje me thonj, e heshtur ne vetvete, perseri neve dicka na tregoi, se tani eshte e lumtur dhe e dashuruar rrenjesisht.

Ju, se fundmi, keni lancuar kengen e re “marramendja”. Me ke keni bashkepunuar dhe kush eshte marramendesi juaj aktualisht (shaka)?
Kengen e ka kompozuar Darko Dimitrov, tekstin e ka shkruar mikja ime Aida Baraku, te cilen e falenderoje shume qe, me dashuri me ndihmoi dhe e punoi stylingun per videoklip.

Videoklipin e realizoi “Tomato Production”. Mund te na shpjegoni momentet me te kendshme, gjate xhirimeve te klipit te fundit?
Ka pasur shume momente te kendshme. Mund te them se gjate gjithe xhirimit me kane percjelle vetem te tilla momente. Edhe pse nuk mund ta vereni ju ne klip, rruga ishte e mbushur me njerez qe po me percillnin nga te gjitha anet. Kishte edhe neper ballkone te ndertesave njerez qe shikonin, keshtu qe ne cdo minute te xhirimit isha e veshtruar nga shume njerez. Mua kjo me bente pershtypje, por nuk me pengonte aspak qe te punoja, perkundrazi, ishte frymezuese, pasi xhiroja me publik. (Qesh)

Pse zgjodhet te vinit kaq ndryshe?
Kohet e fundit po ndodh nje riciklim i videoklipeve; nuk dua t’i pergjithesoj, mirepo, shumica ka kohe qe me duken njesoj, pavaresisht ne cilin vit jane punuar. Megjithese ka edhe nga ato qe jane te vlefshme. Tendenca per te qene ndryshe eshte ecje perpara. Shpresoj qe kam bere nje hap ne kete drejtim.

Jehona Sopi MarremendjaSa kohe me pare mendoheni per te nxjerre nje video? Ketu kam parasysh faktin se cdo dite kengetaret nxjerrin klipe.
Per mua klipi nuk eshte realizim ditor apo javor. Sinqerisht, me duhen minimum dy muaj derisa te finalizoj ate qe dua. Me pare me duhet ta realizoj kengen dhe me pas te mendoj per video klipin. Dhashe intervalin kohor me te shkurter, por ndodh qe shkon edhe me gjate. Nuk eshte pune qe varet vetem prej meje.

A mendoni se vajtja ne cdo ambient eshte njelloj konsumimi per figuren e kengetarit?
Varet se si e konceptoni konsumimin. Une them se ndoshta eshte nje lloj konsumimi, nese vertet kengetari eshte prezent ne cdo ambient, por, ne anen tjeter, eshte nje nder menyrat e pakta te ekzistences se tyre. Une nuk mund ta gjykoj kete dukuri, por mund te them se, pak a shume, i perzgjedh ambientet.

Tema e kengeve tuaja eshte me shume e pershkruar nga dashuria. Pse valle?
Sepse, them se dashuria eshte vete jeta. Gjithcka frymon dashuri dhe vetem aty njerezit e gjejne veten.

Qenka kaq e thjeshte! Qendron ne planet tuaja nxjerrja e nje albumi te ri? Nese po, kur dhe cfare rrymash do te permbaje?
Po, do te kete nje album te ri te radhes, po aq te bukur sa ato qe keni ne duar, ne mos me shume, sepse degjuesit e meritojne kete. Per rrymat nuk mund te flas tani, eshte paksa heret.

Sa e rendesishme eshte pjesemarrja juaj ne festivale? Po sivjet, e keni nder mend te jeni pjese e festivaleve ketu ne Tirane?
Gjithmone eshte sfiduese pjesemarrja ne festivale, pasi eshte dicka qe me dhuron shume kenaqesi, prandaj pretendoj ta ushqej kete kenaqesi.

Muzika per ju eshte...
Nje enderr e bukur, qe deshiroj te mos mbaroje kurre...

Skena per ju eshte...
Vendi qe sjell shume emocion, entuziazem te pashoq, pozitivitet dhe refleksione te thella nga jashte. Eshte gjithcka, qe s’mund te imagjinohet aq lehte. Nga ju buron gjithe ajo energji interpretative ne skene dhe klipe. Energjia eshte karakteristike e natyres sime. Besoj se pak nga ajo eshte e lindur, por energjia me e madhe me vjen nga impulset qe marr nga jashte. Ketu bejne pjese gjerat e bukura te jetes sime, familja dhe i dashuri, miqte dhe, pergjithesisht, dashuria e madhe qe kam ndaj te tjereve.

Pamja e jashtme sa rendesi ka paraqitja per nje kengetar dhe a i kushtoni shume vemendje?
Ka rendesi, sepse eshte inputi i pare qe i jep dikujt qe te shikon per here te pare. Ne kete menyre, dikush do te vere kornizat e pershtypjes se tij per ty. Une deshiroj te tregoj pak nga personaliteti im aty dhe, ne anen tjeter, shume art. Eshte dicka qe me ben te ndihem mire.

Jehona Sopi MarramendjaSa ndryshon veshja skenike me ate te perditshmen?
Ndryshon jashtezakonisht shume, sepse perditshmeria dhe jeta dinamike, si kjo e imja, kerkojne shume komoditet dhe une u pershtatem ketyre konditave. Megjithese mund te veresh nuanca te nje stili, sepse jam nje: kjo Jehona qe njohin te gjithe.

Aktualisht, jeni ne forme te perkryer fizike, mund te na e tregoni sekretin e bukurise?
Duajeni veten dhe te tjeret! Kjo me veshtiresi behet, por, nese behet, do te dukeni bukur. E thashe kete, sepse e brendshmja reflekton jashte.

Jeta personale cfare ju ben te lumtur?
Nje detaj i vogel, kurdo qe me jepet rasti, per ta bere te lumtur dike qe e dua.

Vendi ideal, ku do te donit te jetonit?
Prishtina.

Po dhuratat? Sa rendesi kane per ju dhe a beni shpesh?
Thashe se me bejne pershtypje detajet... ato formojne teresine dhe i japin kuptim asaj. Por pelqej dhuratat shpirterore me shume se ato materiale; bej sa here qe me jepet rasti.

Thashethemet, a ju bezdisin? Nese jeni preh e tyre, si reagoni?
Nese deshironi te jem e sinqerte, po ju them se aspak nuk me pengojne, meqenese edhe une, sigurisht shpesh kam qene ne poziten e thashethemexhijes. Jo gjithhere ne jete marrim informacione te drejta dhe ne e kemi te veshtire ta dime vertetesine e tyre. Pa ditur se po flasim gjera te paverteta, behemi pjese e tyre. Une mendoj se thashethemet jane pjese e komunikimit, por ata qe bejne thashetheme, si dhe e dine se po thone te paverteta, ne kete menyre mundohen te jene me afer jetes se personit, per te cilin po flasin. Ata thjesht tregojne nevojen e tyre per te qene me afer personit ne fjale.

Cila eshte thashethemja me e madhe qe keni degjuar per veten?
Kur thashe se nuk pengojne, lirisht konsideroni se thjesht i kam si shume te pabaza, prandaj nuk mund ta quaj asnje si te madhe ose te vogel.

A lexoni libra dhe nese, cfare zhanri ju terheq me shume?
Lexoj cfaredo qe me bie ne dore, por e keni te lehte te dini se me joshin ato me tematike psikologjike. Eshte fusha ime e studimit.

Po Cd-te qe degjoni me shpesh ne makine?
Cd-ne time... hahahahha!

Jeten tuaj private e mbani shume sekret, por kete here, a mund te na zbuloni dicka, sado te vogel? Jeni e dashuruar, aktualisht?
Gjerat me te vlefshme i ruaj me xhelozi dhe fanatizem, prandaj me deshire nuk do te doja te flisja shume gjate per to. Jam e prire ta ruaj privatesine dhe intimitetin tim, por me krenari them se jam rrenjesisht e dashuruar.

Nje mashkull ideal per ju eshte...
Ai, me te cilin jam, pa asnje detaj plotesues!

Lexuesve tane do t’u thoni...
Mos e harroni veten dhe perkushtojuni momenteve te bukura ne jete, sepse ka shume! /leontina nika/spekter/28.10.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Tuna: "Jam Single!"

Tashme eshte bere e njohur se Tuna dhe Merti jane ndare. Kete e konfirmon edhe vet Tuna ne emisionin "E Diela" te Top Channelit (dt.26.10.08), ku deklaron se ajo aktualisht nuk eshte e dashuruar ne askend dhe eshte "single". "Koheve te fundit kalova nje periudhe te cilen mund ta quaj si leksion ne jeten time, nje shkolle dhe mund te them se karriera ndikon dhe luan nje rol te madh, qofte pozitiv, aq edhe negativ ne nje lidhje, por gjithcka varet nga personi i perzgjedhur. Dhe une besoj se ne bote per gjithke, ka dikush i perzgjedhur.", pergjigjet Tuna metutje, ne pyetjen e Arbana Osmanit se sa rrezikon suksesi nje marredhenie dashurie. Shiko videon:


- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: altuna sejdiu
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

"Kosse"-ja Kosovare Po Bon Llom!

Kosovare Asllani Photo by Christian Johansson
/photo christian johansson/

Kosovare Asllani "eshte nominuar per cmimin 'Befasia e vitit' ne Suedi. Ne gare per kete cmim jane edhe tri futbolliste tjera, ndersa sulmuesja 19 vjecare shpreson qe ky epitet do t'i takoje asaj.

BEFASIA E VITIT

Prishtine, 29 tetor — Dy vite me pare, Kosovare Asllani ishte pjese e ekipit nga liga e dyte suedeze Vimmerby dhe shumekush nuk kishte degjuar per kete emer. Mirepo, tash ate e njeh e gjithe bota e futbollit. Asllani me paraqitjet e saj ne eliten e futbollit suedez me ekipin e Linkopingut, shume eksperte ka lene pa mend. Ne baze te stilit te lojes, suedezet ate kane filluar ta krahasojne me yllin e Milanit, Ronaldinho. Qe prej transferimit te saj ne Linkompig dy vite me pare, sulmuesja me prejardhje nga Mitrovica po jeton neper nje 'enderr'. Me vetem 19 vjet, ajo ka arritur te debutoje ne Kombetaren A te Suedise, derisa tash nga Federata e Futbollit e Suedise eshte nominuar per cmimin 'Befasia e vitit'. "Federata e Futbollit e Suedise me ka nominuar per cmimin 'Befasia e vitit'. Ndersa selektori i Kombetares A te Suedise, Thomas Dennerby, trajneret e ekipeve dhe mediat do te votojne se kush do ta fitoj kete cmim", deklaroi Asllani per Express te merkuren.

Per cmimin 'Befasia e vitit', qe do te jepet me 17 nentor ne nje mbremje gala, pervec Kosovares te nominuara jane edhe tri futbolliste tjera; Jessica Landstrom (Linkopings), Louise Fors (AIK) dhe Nazanin Vaseghpanah (Hammarby). Mirepo, sulmuesja e Linkopingut mendon se konkurrente kryesore per kete cmim do ta kete vetem bashkelojtaren e saj, Jessica Landstrom.

"Me paraqitjet qe kam bere, shpresoj se do ta fitoj kete cmim. Dy nga lojtaret te cilat jane te nominuara, nuk kane pasuar paraqitje sikurse une. Mendoj se per kete cmim konkurrente do ta kem Landstrom", deklaroi Asllani e cila me ekipin e Linkopingut eshte shpallur nenkampion i Suedise. Pervec kesaj, ne adrese te Kosovares kane arritur edhe oferta nga shume skuadra te elites se futbollit suedez, te cilat jane te interesuara t'i sigurojne sherbimet e saj.

"Kam oferte nga shume klube te liges se pare te Suedise, si Malmo, Djurgarden, Hammarby e Goteborg. Gjithashtu ekipi im Linkoping me ka bere oferte per zgjatjen e kontrates. Mirepo, ende nuk kam vendosur se cfare te bej", theksoi Kosovarja e cila ne Suedi njihet me nofken "Kosse". Ajo synon qe edhe me tej te mbetet pjese e futbollit suedez, pasi, sipas saj, Damallsvenskan per momentin eshte liga me e forte e femrave ne bote. Kosse javen e ardhshme se bashku me perfaqesuesen U-23 te Suedise do te udhetoje drejte Gjermanise, per t'u perballur me Kombetaren e ketij vendi ne nje ndeshje miqesore. Talentja 19 vjecare gjate veres me perfaqesuesen U-19 te Suedise ishte pjesemarrese ne Kampionatin evropian, derisa muajin e kaluar ka debutuar edhe ne Kombetaren A, ne ndeshjen kualifikuese per Kampionatin evropian kunder Rumanise./valdet hasani/gazeta express/30.10.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Yllka Berisha Perfaqeson Kosoven ne Miss Earth 2008

Yllka Berisha
/photo agencies/

Kosova perfaqesohet ne Miss Earth 2008

Kosova per here te pare perfaqesohet mes 90 shteteve ne kete konkurs nderkombetar bukurie dhe kjo eshte mundesuar nga "Agnesa Vuthaj Association".

Yllka Berisha – “Miss Kosova 2007” ndodhet ne Filipine, ku eshte duke e perfaqesuar Kosoven ne konkursin “Miss Earth 2008”. “Miss Earth’ eshte nje nder 3 spektaklet me te medha te bukurise ne bote pas “Miss World” dhe “Miss Universe”.

Pervec aktiviteteve te bukurise dhe atyre humaniste, ky organizim promovon edhe ruajtjen e ambientit. Nata finale e ketij evenimenti do te mbahet me 9 nentor 2008 ne Manila.

Ne foto shihet perfaqesuesja e Kosoves duke defiluar me veshje kombetare, dizajnuar nga shtepia e modes Menakon. /telegrafi/30.10.08/
Yllka Berisha ne Bikini Show
Ku eshte Yllka?Gjeje!
--------------------
Shiko videon cc. minuta e 7 e metej, Yllka Berisha prezantohet.

--------------------

Lista e Plote e Kandidateve ne Miss Earth 2008 (91 kandidate)

Albania - Rudina Suti
Argentina - Camila Solórzano
Armenia - Arpine Atoyan
Australia - Rachael Smith-Como
Bahamas - Garnell Storr
Belgium - Debby Gommeren
Bhutan - Tsokye Karchung
Bolivia - Carolina Urquiola
Bosnia & Herzegovina - Alisa Zlatarevic
Botswana - Nametso Ngwako
Brazil - Tatiane Alves
Canada - Denise Garrido
China - Ying Kun Zhou
Colombia - Mariana Rodríguez
Congo, D.R. - Olga Yumba
Congo Republic - Katissia Kouta
Costa Rica - Wendy Cordero
Cuba - Jessica Silva
Czech Republic - Hana Svobodová
Dominican Republic - Diana Flores
Ecuador - Andrea Carolina León
El Salvador - Claudia Linares
England - Caroline Duffy
Finland - Minna Nikkila
France - Charlotte Lagauzere
Georgia - Sopiko Svimonishvili
Germany - Dayana Schult
Ghana - Sara Adoley Addo
Greece - Ria Antoniou
Guadeloupe - Jennifer Desbouiges
Guam - Jennifer Neves
Guatemala - Heidi García
Honduras - Kenia Andrade
Hong Kong - Chen Yu
Hungary - Krisztina Polgár
India - Tanvi Vyas
Indonesia - Hedhy Kurniati
Israel - Lin Mor
Italy - Caterina Pasquale
Jamaica - Simone Burke
Japan - Akemi Fukumura
Korea - Seo Seol-hee
Kosovo - Yllka Berisha
Latvia - Anita Baltruna
Lebanon - Sara Assi
Liberia - Marit Woods
Lithuania - Ingrida Kazlauskaite
Luxembourg - Nadia Neves Pereira
Macau - Qian Wei Na
Malaysia - Audrey Ng
Malta - Maria Galea
Martinique - Violene Grainville
Mexico - Abigail Elizalde
Netherlands - Melanie de Laat
New Zealand - Rachel Crofts
Nicaragua - Thelma Rodríguez
Nigeria - Uko Ezinne
Northern Ireland - Gemma Michelle Walker
Pakistan - Nosheen Idrees
Panama - Shassia Ubillus
Peru - Giuliana Zevallos
Philippines - Karla Paula Henry
Poland - Karolina Filipkowska
Puerto Rico - Natalie Cuevas
Romania - Ruxandra Popa
Russia - Anna Mezentseva
Rwanda - Cynthia Akazuba
Scotland - Courtney St. John
Serbia - Bojana Traljic
Singapore - Ivy Leow Kian Peng
Slovakia - Martina Tóthová
Slovenia - Sara Franceskin
South Africa - Matapa Maila
South Sudan - Nok Nora Duany
Spain - Adriana Reverón
Suriname - Priscilla Yhap
Sweden - Fanny Blomé
Switzerland - Nasanin Nuri
Tahiti - Vahinetua Flaccadori
Taiwan - Yin Yin Tsai
Tanzania - Miriam Odemba
Thailand - Piyaporn Deejing
Turkey - Demet Karadeniz
Turks & Caicos - Sessily Pratt
Uganda - Daisy Nabagereka
Ukraine - Olga Bilousova
USA - Jana Murrell
Venezuela - Daniela Torrealba
Vietnam - Phan Thị Ngọc Diễm
Wales - Jamie Lee Williams
Zambia - Esther Sitali Banda
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Blero: Zeri i Artistit Del Nga Shpirti e Zemra!

Blero
/photo alna/

BLERO: ZERI I ARTISTIT DEL NGA SHPIRTI E ZEMRA

Artisti duhet te jete i njejte gjithmone, si ne Kosove ashtu edhe n e diaspore, sepse zeri del nga shpirti e zemra”, thote Blero

Blero eshte kengetari qe pas shume vjetesh eshte kthyer per te jetuar ne Kosove. Suksesi ne karriere e ka shtyre qe te kthehet dhe ta ushtroje profesionin e tij te kenges ne Kosove. Blero eshte formuar ne diaspore, ka bashkepunuar dhe ende bashkepunon me kompozitore suedeze, por thote se me mire e ndien veten ne Kosove. Ndersa, sa i perket suksesit, thote se eshte i njejte. “Une jam formuar ne diaspore, atje kam filluar te krijoj kenge, duke bashkepunuar me kengetare te mirefillte dhe punen e kam marre me seriozitet, andaj vazhdoj te jem i kenaqur me sukseset e mia”, shprehet ai.

Ndersa, sa u perket emocioneve qe i sjell publiku, thote se ne diaspore e bejne me te ndjeshem per shkak se mergimtaret qe jetojne jashte jane me te etur per te degjuar kengen shqipe. “Jam njesoj kur kam publikun shqiptar. Emocionet, natyrisht, paksa jane me te medha ne diaspore, sepse mergata eshte me shume e etur per atdheun, sepse eshte larg tij. Kete perjetim te tyre e kuptoj me se miri une, pasi kam jetuar larg atdheut. Nderkaq, artisti duhet te jete i njejte gjithmone, si ne Kosove ashtu edhe ne diaspore, sepse zeri del nga shpirti e zemra”, thote ai. Blero per festat e fundvitit do te paraqitet me projekte te reja, te cilat beson se do te pelqehen ne publik. /k.bajrami/kosova sot/30.10.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Genta Ismajli, Kengetarja qe "t'Kall"...

Genta Ismajli ne Insomnia Club
/photo insomnia/

Genta, kengetarja qe “ndez” me se shumti publikun

Genta Ismajli me 41 per qind te votave, eshte vleresuar si kengetarja qe “ndez” me se shumti publikun ne skene, derisa pas saj radhiten Leonora Jakupi me 18 per qind dhe Nora Istrefi me 12 per qind, tregon nje ankete e zhvilluar nga Agjencia e Lajmeve Kosovapress.

Ndonese ka shume kengetare qe koheve te fundit kane kenge dhe videoklipe mjaft terheqese, ajo qe pelqehet dhe qe e “ndez” me se shumti publikun ne skene eshte kengetarja nga qyteti i Gjilanit, Genta Ismajli.

Ne anketen e Kosovapress me pyetjen “Cila nga kengetaret e estrades sone e “ndez” me shume publikun?”, kane votuar gjithsej 2175 respondente, prej te cileve shumica 881 ose 41 per qind, votat ia kane “falur” kengetares Genta Ismaili. Ne vendin e dyte eshte radhitur kengetarja simpatike nga Skenderaj, Leonora Jakupi me 382 vota ose 18 per qind, ndersa ne vendin e trete Nora Istrefi me 262 vota ose 12 per qind.

Kaltrina Selimi eshte renditur e katerta, duke grumbulluar 144 vota ose 7 per qind, pasuar nga motra me e re e Adelina Ismajlit, Zanfina, me 134 vota ose 6 per qind. Ne vendin e gjashte eshte renditur kengetarja e re, por mjaft e talentuar Dafina Zeqiri me 122 vota, ose 6 per qind.

Mihrie Braha ne gjithe kete “lufte” eshte renditur ne vendin e shtate me 99 vota ose 5 per qind. Vesa Luma ka fituar 83 vota ose 4 per qind, ndersa Mimoza Mustafa ka fituar 37 vota ose 2 per qind, dhe Gresa Behluli 31 vota ose 1 per qind. /l.gashi/kosovapress/30.10.08/
+tag: gentiana ismaili
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Thursday, 30 October 2008

Blerina Osaj: La Sociologjine Per Muziken

Blerina Osaj ne klipin E DI
/photo "e di"/

Bisede me Blerina Osaj

La Sociologjine Per Muziken

"Deshire e imja eshte qe, tani, kenget e mia te kene sukses ne Kosove. Mirepo, pasi e dua kengen shqipe, por edhe ate angleze, do te vazhdoj te kendoj ne te dy gjuhet”, thote Blerina.

Eshte kjo decanasja qe karrieren e saj muzikore e ka nisur duke kenduar ne gjuhen angleze. Ajo eshte e lindur dhe e rritur ne diaspore, respektivisht ne Suedi, andaj me shume ka qene e lidhur me kenge ne gjuhe te huaja. Ajo tani e dy vjet ka nisur te kendoje ne gjuhen shqipe, duke pasur bashkepunime me krijuesit shqiptare.

“Une, qe e vogel, kam nisur te kendoj ne gjuhen angleze, andaj me pelqen te kendoj ne kete gjuhe”, thote Blerina. Ajo tregon se kenga e pare qe ia hapi dyert e suksesit ka qe e nje ke ge angleze nga Toni Brekston ‘’U break my heart”. Mirepo, vete fakti qe u e jam shqiptare me ka ngjallur ndjenjen qe te kendoj edhe ne gjuhen shqipe. Keshtu, tani e dy vjet kam nisur te kendoj edhe ne shqip, respektivisht, duke pasur perkrahjen e bashkepunetoreve te mi, te cilet me kane ndihmuar shume”, shprehet Blerina per “Kosova Sot”.

Blerina bashkepunon me Chipsin, Bleron, Florent Boshnjakun, Ilir Tolajn, Faton Dolakun etj. Zhanri i kenges, te cilin e kultivon ajo, quhet ‘soul’ qe ngjason me baladat dhe R&B. “Stilin e anglishtes e dua shume, mirepo kenga ne gjuhen shqipe nuk mund te krahasohet me asnje tjeter, sepse eshte gjuha e nenes”, thote ajo.

Se shpejti albumi i pare ne shqip

Kenga e pare ne gjuhen shqipe quhet “Nese shkon”, se ciles ia ka realizuar edhe klipin , ndersa tani se shpejti Blerina do te perfundoje edhe punen per albumin e saj te pare, i cili album do t’i permbaje nente kenge. Se fundi, Blerina ka realizuar edhe videoklipin e kenges “E di”, te cilin e ka punuar ne Suedi.

“Deshire e imja eshte qe tani ke get e mia te kene sukses ne Kosove. Mirepo, pasi e dua kengen shqipe, por edhe ate angleze, do te vazhdoj te kendoj ne te dy gjuhet”, shton ajo.

E lidhur per kengen

Blerina studion muziken. Me pare, ajo ka studiuar sociologjine, mirepo, duke pare qe eshte e lidhur me shume per kengen, ka vendosur qe te merret vetem me te. “Une studioj muziken ketu ne Suedi, nuk dua te merrem me asnje profesion tjeter, sepse jam e lidhur shpirterisht vetem me kengen”, shprehet ajo.

Planet

Blerina ka shume plane per te ardhmen. Thote se do te mundohet te punoje sa me shume, ne menyre qe fansat e saj te mos i zhgenjeje asnjehere./k.bajrami/kosova sot/30.10.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Macumba Club: Antigona Rustolli, Valbona Spahiu, Bekim Kumanova, Hevzi Kumanova

Macumba Club Antigona Rustolli Valbona Spahiu etj
/photo macumba/

Te Shtunen me 1 Nentor 2008
Antigona Rustolli, Valbona Spahiu, Bekim Kumanova dhe Hevzi Kumanova
Hyrja deri ne oren 23:00 per Femra FALAS!

MACUMBA CLUB FRIBOURG
MACUMBA CLUB
Rte de Tavel 17
Fribourg
Switzerland

Tel: 079 616 77 43
+tag: rrustolli
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Sparta Club: Cima, Adelina Thaqi, Viola

Disco Sparta Cima Adelina Thaqi Viola
/photo disco sparta/

Te Shtunen me 1 Nentor 2008
Cima, Adelina Thaqi dhe Viola

Cdo te premte dhe shtune:
Orkestri Sparta, Fida, Xhevati, Vlora

Club Lounge Sparta
Netzenstrasse 4
CH - 4450 Sissach

tel.Senad: 076 702 81 55
tel.Duli: 076 378 59 67
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Perosa Club: Tingulli 3NT, Nora Mucaj, Mentor Kurtishi, Leke Gjini

Perosa Club me Tingulli 3nt Nora Mucaj etj
/photo perosa/

Te Shtunen me 1 Nentor 2008
Tingulli 3NT, Nora Mucaj, Leke Gjini dhe Mentor Kurtishi
Nga Ora 22:00
079 692 56 22 / 079 356 69 01

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Rinora 4 Club: Miss Rinora 2008 me shume VIP-a

Miss Rinora 2008
/photo rinora 4/

Beauty Contest
MISS RINORA 2008
Spektakli mbahet te premten me 31 Tetor 2008 nga ora 21:00 deri 05:00
Programi argetues:
Sabri Fejzullahu, Alban Skenderaj, Visari & Adelina, Skillz
Moderator: LABI i RTV21
Resident DJs: MC Beka, DJ Muli, DJ Dalool, DJ Astro
Dance Group: "Lordz of Style Juniors"

Club Rinora 4
Riedmatstrasse 7
8153 Rumlang
Switzerland
tel. +41 438 10 60 71
gsm. +41 763 71 65 28/+41 794 38 52 07/ +41 792 22 15 82
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Insomnia Disco Club: Sabria, Adelina, Skillz, Duli etj

Insomnia Club me Sabri Fejzullahun Adelina Thaqi etj
/photo insomnia/

E Shtune me 1 nentor 2008
Diskoteka Insomnia Nate Speciale 22:00 deri 05:00
Sabri Fejzullahu, Adelina Thaqi, Skillza, Duli dhe Labi i RTV21
DJ Naimi, DJ Backy
Deri ne oren 23 hyrja per femra falas!

INSOMNIA disco club

Lausanne Zi En Reculan
1024 ECUBLEN (VD)
mob: +41 (0) 79 230 66 38
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Ky Eshte Qumili i 28 Personazheve

Sevdai Radogoshi Qumili
/photo albanota/

Interviste me humoristin e mirenjohur, Sevdai Radogoshi - Qumili

Ky Eshte Qumili i 28 Personazheve

Eshte nje nder humoristet shqiptare qe ka realizuar qindra skece humoristike. Aktron 28 personazhe te ndryshme, te cilet, per nga karakteri, jane krejtesisht te ndryshem nga njeri-tjetri. Eshte duke punuar qe ta rikthej serish ne skene programin e viteve ‘80 “Qesh e ngjesh”, i cili program u mbyll dhunshem bashke me RTP-ne e atehershme nga pushteti jugosllav. Dite me pare, ka realizuar nje projekt tjeter interesant “Qumili ne Velipoje”, me te cilin synon qe t’i bashkoje humoristet e gjenerates se vjeter me ata te gjenerates se re. Humoristi i madh, Sevdai Radogoshi, apo sic njihet ndryshe Qumili, flet per lexuesit tane.

“Kosova Sot”: Sapo keni perfunduar punet rreth nje projekti te ri. Per cfare projekti behet fjale?
Sevdai Radogoshi: Sapo e kam perfunduar nje projekt te ri humoristik, i cili titullohet “Qumili ne Velipoje”. Ne kete projekt ka skece te ndryshme humoristike qe lidhen me jeten tone te perditshme. Ketu ka nente personazhe, eshte videokasete me grimca humoristike. Nderkaq, tashti jam duke u pergatitur per projektin e Vitit te Ri, dhe jam duke punuar me “Euro Lindin”. Pasi ta perfundoj kete projekt, do te fillojme me programin “Qesh e ngjesh”, i cili emision ka qene shume i popullarizuar ne vitet e 80-ta, mirepo ate kohe pushteti i dhunshem i Serbise e mbylli RTP-ne dhe me kete u shua edhe emisioni “Qesh e ngjesh”. Bile, eshte interesante se kemi qene duke incizuar emisionin e ri kur policia e atehershme jugosllave ka pushtuar televizionin e atehershem te Prishtines. Gjithnje kam menduar qe t’i rikthehem ketij emisioni, sepse une vete kam qene autori i shume skeceve dhe dua qe ajo kohe te perseritet serish dhe besoj se keshtu do te ndodhe.

Rikthehet emisioni “Qesh e ngjesh”

“Kosova Sot”: Ju luani disa personazhe ne kete projekt, cili personazh shfaqet me shume?
Sevdai Radogoshi: Nga vete titulli i projektit kuptohet se personazhi i kryesor i ketij projekti eshte Qumili, nje plak tipik gjakovar, qe kalon pushimet ne Velipoje. Ka edhe personazhe te tjera, mirepo Qumili eshte ai kryesori.

“Kosova Sot”: E permendet pak me lart se, pas me shume se dy dekadash, do te mundoheni ta riktheni ne ekranin televiziv emisionin shume te popullarizuar “Qesh e ngjesh”. Cka ju shtyri te mendoni per nje rikthim te ketij emisioni pas kaq vjetesh?
Sevdai Radogoshi: Per t’iu rikthyer ketij emisioni me kane shtyre njerezit e mi, te afermit e mi dhe simpatizantet e shumte. Kjo nuk do te thote se televizionet tona nuk kane programe humoristike. Ka dhe bile shume te mira, por eshte nostalgjia ajo qe me beri t’i rikthehem, sepse ka qene nje emision shume i ndjekur dhe shume i pelqyer. Pastaj me ka shtyre edhe ajo se jane lene anash aktoret e vjeter, si i madhi Mixha Rame e shume aktore te tjere qe nuk do t’i permend me emra. Ne kete projekt synoj qe t’i perfshij te gjithe aktoret e vjeter, qofshin ata te Teatrit te Prishtines, Gjakoves apo Gjilanit, por nuk do te lihen anash as aktoret e rinj. Ky program do te transmetohet nje here ne muaj, sepse te gjitha skecet do te xhirohen ne terren. Te kerkosh kualitet, duhet te punosh me gjate, prandaj mendoj qe afati njemujor do te ishte i mjaftueshem per te bere nje program te mire me vlera te mirefillta artistike, sepse emisionet qe behen jave per jave nuk kane kualitet, por vetem kuantitet.

Humorist i 28 personazheve te ndryshme

“Kosova Sot”: Jeni nder humoristet e pakte shqiptare qe keni luajtur disa role. Sa role i keni bere deri me sot?
Sevdai Radogoshi: Deri me sot i kam luajtur 28 personazhe te ndryshme ne vazhdimesi. Kete numer synoj ta bej 50 dhe shpresoj se nje dite kete do ta arrij. Kur te arrij ne 50 personazhe, atehere do te ndalem aty dhe nuk do te vazhdoj te krijoj personazhe te reja. Te gjithe keto personazhe i kam aktruar njejte, por eshte publiku qe zgjedh se cili personazh i pelqen me shume, e cili me pak.

“Kosova Sot”: Ishte ne nje kohe shume i shikuar emisioni “Treshi persheshi”?
Sevdai Radogoshi: Ka qene shume i famshem, per shkak se ne kemi bere humor te mirefillte. Ne nuk kemi pranuar te bejme humor neper rimorkio dhe kjo ka bere qe ne te qendrojme kaq gjate ne skene. Ka shume te tille qe sot e quajne veten VIP-a qe dikur kane kenduar neper Maqedoni ne rimorkio te traktoreve, e ne ate kurre s’e kemi pranuar.

“Kosova Sot”: Sa i ndiqni emisionet humoristike qe behen sot?
Sevdai Radogoshi: I shikoj emisionet e Valon Malokut dhe te Besim Dines. Mirepo, ajo qe me se shumti me ben per te qeshur nuk jane aktoret qe aktrojne, por mysafiret e ftuar, konkretisht kengetaret, te cilet, pa pike turpi genjejne publikun se kush kane qene e kush jane. Ata nuk duhet te mburren aq shume sa edhe mburren. Ata duhet qe para shikuesve ta tregojne te verteten, e jo te thone gjera qe kurre s’i kane arritur. Ata pretendojne qe jane VIP-a, e ne realitet nuk jane.

“Kosova Sot”: Keni dhene shume per humorin shqiptar. A keni lene pasardhes qe do te mund t’i ndiqte hapat tuaj ne te ardhmen?
Sevdai Radogoshi: Ju them me plot bindje se djali im ka shume talent per humor. Ai di te imitoje shume mire dhe kam shprese se ai do te behet aktor shume i mire i humorit. Shpesh angazhohet neper projektet e mia dhe tregon talentin qe e ka./b.zyberi/kosova sot/29.10.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Serbedzija: Nuk Jemi Ne Nivelin e Bekim Fehmiut!

Bekim Fehmiu ne filmin Cagliostro
/photo public domain/

Serbedzija lavderon Bekim Fehmiun

Aktori me fame boterore Rade Serbedzija, pavaresisht se ka luajtur prane aktoreve me te medhenj te Hollywoodit, eshte shprehur se aktori i cili vertet i kane lene mbresa eshte legjenda shqiptare e aktrimit, Bekim Fehmiu.

Charlize Theron dhe Rade SerbedzijaSerbedzija i cili ka luajtur ne filma te tille si “Polish Wedding”, “The Saint” etj., i pyetur gjate nje interviste per karrieren e aktoreve te ish-Jugosllavise te cilet kane bere disa filma ne Hollywood, mirepo nuk kane mundur ta arrijne ate qe e ka arritur ai, aktori kroat me prejardhje serbe eshte shprehur se askush prej aktoreve nuk eshte i nivelit te Bekim Fehmiut.

“Aktoret kane nevoje per kohe. Gjithcka mund te ndodhe nese ata kane talent dhe shume fat. Deshiroj te them se askush nga ne qe jemi ne boten e filmit nuk jemi ne nivelin ne te cilin ka qene Bekim Fehmiu ne kohen e tij”, eshte shprehur Serbedzija./telegrafi/30.10.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Merti dhe Tuna Ndahen!

Mert Asllani dhe Altuna Sejdiu TUNA
/photo svet/

Merti konfirmon ndarjen nga Tuna

Cifti qe kete vit ka kryesuar titujt e shume mediave, Tuna dhe Merti, jane ndare!

Vetem para disa muajsh, Merti Asllani i kishte propozuar Tunes martese, ndersa pasi kjo e fundit kishte pranuar, ata shpallen edhe zyrtarisht fejesen, nderkohe qe askush nuk besonte se ata dy ndonjehere mund te ndahen.

Mirepo para me shume se dy jave ndodhi e ‘pamundura’. Para me shume se nje muaji, Tuna dhe Merti kishin pasur nje zenke qe besohet te kishte qene pasoje e tradhtise qe i kishte bere i dashuri i kengetares, dhe nga ky moment gjithçka kishte marre teposhtezen.

Edhe pse Merti ishte munduar ta kthente lidhjen e tyre, kjo kishte qene e pamundur, pasi qe Tuna tashme kishte vendosur qe te mos jene me bashke.

“Une dhe Tuna nuk jemi me bashke dhe nuk do te jemi me kurre. Lidhja jone ishte e bukur aq sa zgjati, mirepo e gjithe kjo pernjehere u nderpre. Deshiroj qe te gjithe ta dine se nuk jam me i dashuri i Tunes dhe per momentin nuk kam lidhje tjeter”, ka thene Merti per revisten maqedonase “Svet”./telegrafi/30.10.08/
----------
Me kujtohet, kete te diele qe shkoi, edhe Tuna vet konfirmoi se eshte "e lire" kur Arbana Osmani ne emisionin "E Diele" te Top Channelit e pyet ate per jeten e saj private./Teni/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Wednesday, 29 October 2008

Arta Dobroshi: "Urime, Ti Je Lorna!"

Arta Dobroshi ne Hampstead Londer Photo by Besim Gerguri
/photo besim gerguri/

Arta Dobroshi fascinon adhuruesit e kinematografise evropiane

Aktorja shqiptare nga Prishtina, Arta Dobroshi, e cila fitoi fame nderkombetare me rolin kryesor ne filmin e vellezerve Dardenne “Heshtja e Lornes”, ishte dje ne shfaqjen e ketij filmi ne Hampstead te Londres organizuar nga Al Jazeera English.

Eshte fjala per programin televiziv te Al Jazeera English, The Fabulous Picture Show, qe organizohet ne kinemane “Everyman Cinema Club” dhe ka per qellim qe te sjelle aktore dhe regjisore para publikut ne nje atmosfere interaktive.

Pasi qe u shfaq filmi, Arta Dobroshi u prezantua nga moderatorja e ketij programi, Amanda Palmer. Ajo me nje anglishte solide u pergjigj ne pyetjet e bera nga Palmer dhe te te pranishmit.

Ajo tregoi rreth audicionit te pare per vellezerit Dardenne qe u be ne Prishtine ku ajo i kishte folur te vetmet fjale frenge qe kishte ditur; ditet e javes, dhe kjo ishte incizuar nga asistenti i regjisoreve te njohur.

Me vone regjisoret kishin shkuar ne Sarajeve ku e kishin filmuar gjate gjithe dites, e pas kesaj e kishin ftuar ne Liège (Belgjike) qe te njihej me aktoret Jérémie Rénier (Claudy Moreau) dhe Fabrizio Rongione (Fabio) dhe pasi qe kishin punuar se bashku disa dite i kishin thene: “Urime, ti je Lorna”!

Ishte fascinues tregimi i Artes se si i ishte dashur qe te mesonte frengjishten ne nje kurs intensiv dy-javor dhe pas kesaj pasuan ushtrimet rreth filmit. Krejt kjo qe ajo te kishte nje nivel te frengjishtes te nje emigranteje qe kishte jetuar ne Belgjike per dy vite.

Se sa i eshte ngulitur frengjishtja Artes ne koke, verehet kur ajo flet shqip. Te le pershtypjen se ajo eshte nje shqiptare qe ka lindur ne Belgjike dhe flet shqip me aksent, edhe pse ajo per 28 vite ka jetuar ne Kosove.

Kjo aktore u perkushtua profesionalisht ne rolin e Lornes. Ajo nuk kishte dale ne klube nate gjate incizimit pese mujor te filmit, sepse kishte dashur qe te conte jete te ngjashme me karakterin e saj, bile ajo kishte shkruar ditarin sikurse te ishte Lorna para ndodhise qe pershkruhet ne film. Filmi ishte incizuar kronologjikisht, dhe ajo gjate gjithe kohes ka qene ne karakter.

Sinopsisi i filmit

Me qellim qe se bashku me te dashurin e saj te behet pronare e nje kafeneje, Lorna, nje shqiptare e re e cila jeton ne Belgjike behet bashkepjesemarrese e nje plani djallezor te krijuar nga mafiozi Fabio. Fabio ka orkestruar nje martese te rreme ne mes saj dhe Claudy.

Martesa i mundeson asaj marrjen e nenshtetesise Belge dhe mandej te martohet se dyti me nje mafioz rus i cili do te paguaj shume para qe ne kete menyre edhe ai te fitoj shtetesine.

Por qe kjo martese e dyte te behet e mundur, Fabio ka planifikuar te vrase Claudy-n. A do te heshte Lorna?
--------------------
Filmi i vellezerve Dardenne “Le Silence de Lorna” ne Festivalin e Kanes 2008 fitoi shperblim per skenarin me te mire. Premiera e ketij filmi ne Londer ishte me 27 tetor ne kuader te London Film Festival ne Odeon West End./besim gerguri/ukalbanians/29.10.08/
--------------------
Poashtu, kete muaj Parlamenti Evropian vleresoi filmin "Heshtja e Lornes" me Cmimin “Lux” dhe 87 mije euro. Lexo "Lux per Lornen"./teni/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Hekuran Krasniqi: Fiatin S'e Nderroj Me Asgje

Hekuran Krasniqi
/photo public domain/

Kengetari Hekuran Krasniqi, i lidhur ngushte me veturat

FIATIN S'E NDERROJ ME ASGJE

“Kosova Sot”: Si femije, kur e keni pare per here te pare ndonje veture dhe cila ka qene ajo qe ju e mbani mend?
Hekuran Krasniqi: Sigurisht qe ne kohen kur une isha femije, vetura me te cilen une kisha mundesi te shetisja ka qene nje “Fiat kikirez”. Ka qene shume i vogel nga forma e tij, por ishte shume i mire per ate kohe, sepse te jepte mundesine qe te mos lodhesh shume duke ecur ne kembe neper bore e shi.

NGA MOSHA 15-VJECARE, “PROFESIONIST” I VETURAVE

“Kosova Sot”: Kur ka nisur interesimi juaj me i hollesishem per veturen?
Hekuran Krasniqi: Nuk kam pasur kushedi se cfare ambicie per veturat, pasi qe ne familjen time i eshte dhene prioritet me shume se si te ngriheshim sa me mire si njerez dhe te pajiseshim me dije, por pse jo me vone edhe te ishim shofere te mire te automjeteve. Per kuriozitet, une kam fantazuar qe te jem pilot i aeroplanit. Mirepo, pas perfundimit te luftes ne Kosove, ishte nje kohe kur te gjithe qe pak kishin mundesi te vozisnin mund t’i jepnin makines, edhe nese nuk kishin patente-shofer ose regjistrim te makines, keshtu qe edhe une shfrytezova ate kohe dhe u stervita shume mire per te vozitur makinen.

“Kosova Sot”: Kur ka qene kontakti juaj i pare me timonin?
Hekuran Krasniqi: Kontakti im i pare me timonin ka qene ne moshen 15-vjecare, moshe kur edhe kam filluar te vozis nga pak.

Fiati Hekuranit

I DASHURUAR PAS “FIATIT”

“Kosova Sot”: Cfare veture vozisni?
Hekuran Krasniqi: Aktualisht, vozis nje “Fiat Punto”, me te cilin jam shume i kenaqur, sepse i ka te gjitha predispozitat per te me bere te ndihem mire ne vozitje. Ka klime, komoditetin dhe peshen e vogel dhe nuk shpenzon shume. Ndihem mire me “Fiat Punto” dhe me pelqejne shume veturat e tipit “Fiat”.

“Kosova Sot”: Sa vetura keni nderruar deri me tash?
Hekuran Krasniqi: Deri me tash kam nderruar kater vetura. Kam filluar me nje “Zastava 101”, pastaj me “Wolswagen”, pra njeri ka qene furgon, kurse tjetri Golf 2. Per momentin, kam “Fiat Punto”.

“Kosova Sot”: Cfare veture preferoni?
Hekuran Krasniqi: Preferoj “Fiatin”, per momentin, sepse me te vertete eshte makine shume e mire, nese e vozit me kujdes, si edhe cdo makine tjeter, por te “Fiati” kam verejtur nje gje: ate mund ta vozitesh shume lehte, dhe eshte makine kapricoze, sepse nga jashte duket e vogel, kurse kur te futesh brenda eshte shume komode dhe ndihesh mire. Perpos kesaj, i ka edhe shpenzimet shume te vogla dhe ia vlen qe ta vozitesh “Fiat”.

FURGONI, SI MJET PER BARTJEN E VEGLAVE MUZIKORE

“Kosova Sot”: Cilin nga ngasesit boterore te veturave e preferoni?
Hekuran Krasniqi: Me pelqen shume Shumaheri. Ka qene i preferuari im dhe do te mbetet per mua i tille, pasi, pervecqe voziste shume mire “Ferrarin”, ai kishte edhe zemer luftarake ne garat e tij dhe sfidonte ne te shumten e garave te “Formula 1”.

“Kosova Sot”: A ndodh qe te vozisni edhe jashte vendit?
Hekuran Krasniqi: Po, dhe ate shpesh. Me ka ndodhur te vozis ne Zvicer, Shqiperi, Maqedoni e ne disa vende te tjera.

“Kosova Sot”: Cilat vende i konsideroni me te pershtatshme per te vozitur?
Hekuran Krasniqi: Infrastruktura rrugore eshte shume e mire ne Evrope. Kam pasur rastin te vozis ne disa vende te Evropes. Atje ka shenjezime vertikale dhe horizontale ne cdo vend te duhur dhe orientimi eshte shume i lehte, kuptohet nese di te komunikosh me alfabetin e komunikacionit rrugor. Ne kete rast, do ta vecoja Zvicren, e cila ka rruge tejet te mira.

“Kosova Sot”: Sa eshte shpejtesia me e larte, te cilen e keni arritur ndonjehere?
Hekuran Krasniqi: Nuk jam adhurues i shpejtesise se madhe, por ka pasur raste kur e kam kaluar 160 km/ore per te provuar makinen se a ka forcen terheqese. E verteta eshte qe kam qene i pranishem ne makine kur eshte vozitur edhe 220 km/ore, por shofer ka qene Agron Peni, kitaristi i “Latino band”. Kjo ka ndodhur ne autostraden Shkup-Struge.

“Kosova Sot”: A keni shpesh probleme me trafik?
Hekuran Krasniqi: Problemet ne trafik paraqiten here pas here pasi eshte ngarkese e madhe neper rruget e kryeqytetit, por ato kalohen me lehtesi si te vije rryma dhe si te aktivizohen semaforet.

“Kosova Sot”: Cfare nuk pelqeni tek shoferet ne Kosove?
Hekuran Krasniqi: Nuk pelqej vetebesimin e tepruar qe kane dhe nuk e kane parasysh shkallen e rrezikshmerise qe mund te paraqitet neper rruget e Kosoves. Kujdesi nuk eshte i shtuar aq sa do te duhej te ishte.

MBAJ MEND WOLSWAGENIN

"Kosova Sot": Cila prej veturave qe keni pasur ju mbetet ne mendje?
Hekuran Krasniqi: Sigurisht qe Wolswageni, pra furgoni, pasi qe me ate kam shetitur ne cdo cep te Kosoves. Me te i kam bartur mjetet muzikore, kur kemi qene te angazhuar te kendojme diku ne Kosove. Me ate furgon kemi pasur shume momente te mira gjate vajtjeardhjeve, sepse ka qene si dhoma jone e ushtrimeve, aty kendonim, qeshnim, kompozonim, gjate kohes sa kemi qene neper turne, ngase ishte e vetmja mundesi per ne qe te benim muzike, per shkak se kishim filluar nga pak te beheshim dembele.

AKSIDENTET

“Kosova Sot”: Sa aksidente keni pasur deri me tash dhe kush ka qene fajtor?
Hekuran Krasniqi: Deri me tani kam pasur nje aksident dhe ai, fatmiresisht, ka ndodhur derisa une e kisha makinen time ne parking dhe nje tjeter e ka goditur makinen time te parkuar. Jo qe une e kam parkuar keq, por nga pakujdesia e shoferit eshte goditur makina ime dhe une nuk kam qene fajtor. E lus Zotin qe askujt te mos i ndodhe asnje aksident me makine, por kjo besoj qe ndodh vetem atehere kur shoferet ose ngasesit e makinave jane te kujdesshem ne maksimum gjate vozitjes dhe e kane shpejtesine te kufizuar ose thene me mire atehere kur ata i respektojne shenjat e komunikacionit./b.zyberi/kosova sot/29.10.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Bleona Qereti: Une, Aktore e Holivudit

Bleona Qereti
/photo public domain/

Bleona Qerreti zbulon planet per “Kosova Sot”

Une, Aktore e Holivudit

Pervec kenges, Bleona zbulon per here te pare per “Kosova Sot” se se shpejti do te aktroje ne Holivud. Ajo thote se martesa e ka bere me te pergjegjshme per jeten dhe cdo minute qe e ka bosh mundohet ta kaloje me bashkeshortin.

Bleona Qereti eshte kengetare qe magjeps publikun me paraqitjen dhe stilin e saj. Martesa e saj tani ka bere qe te ndryshoje pak, mirepo pengese me e madhe thote se jane udhetimet e shumta, te cilat e bejne qe te mos qendroje shume kohe me bashkeshortin. Pervec marteses dhe karrieres se saj muzikore, ajo tani do te paraqitet edhe si aktore. Per te gjitha keto risi flet vete Bleona ne intervisten per “Kosova Sot”.

“Kosova Sot”: Me cfare jeni e angazhuar kohen e fundit?
Bleona Qereti: Kohet e fundit jam duke u marre me pergatitjen e videove te dy kengeve te mia te reja ne anglisht dhe ne shqip. Rreth pergatitjes se tyre nuk do te doja te flisja me shume, sepse mendoj se me mire mund te jete si surprize per adhuruesit deri ne lansim te tyre. Besoj se do te jete dicka e mrekullueshme dhe risi ne tregun muzikor. Pervec saj, gjate tere veres kam qene e angazhuar ne Milano duke bere foto me fotografe profesioniste dhe realizuar kenge te reja ne studiot italiane. Kam pasur nje bashkepunim me foto me kengetaren Kelli Roland, ne sfilaten e Roberto Kavallit ne Milano, i cili me ka ftuar personalisht ne sfilaten e tij, duke qene qe kemi njohje personale qe nga Amerika.

Bleona Qereti & Kelly Roland Cavalli Milano

Burri s’me xhelozon

„Kosova Sot“: Tani jeni e martuar, si eshte jeta juaj ne bashkeshortesi, a po ju pengon fama?
Bleona Qereti: Jo, fama nuk po me pengon, perkundrazi Ganiu me ben me shume leshime dhe e kupton qe une nuk shpenzoj shume kohe me te ne shtepi per shkak te karrieres sime. Por, edhe pse nuk mund te qendrojme shume kohe bashke, dashuria jone vazhdon te jete e forte si gjithnje.

„Kosova Sot“: Sa ju ndihmon Ganiu ne profesion?
Bleona Qereti: Ndihmesa me e madhe eshte qe nuk eshte xheloz dhe qe me kupton qe une me duhet te kaloje gjysmen e jetes neper avione. Kjo eshte ndihmesa me e madhe, sepse nuk me pengon per asgje.

“Kosova Sot”: Meqe pak kohe jeni me Ganiun, e ndieni ju mungesen e tij. Ndodh qe ndonjehere te anuloni ndonje udhetim per te qendruar me shume me te?
Bleona Qereti: Sic e pe edhe vete ti, ate nate ne dasmen e kolegut tim, Ermalit, ishte nje nga netet e pakta qe ne ishim bashke dhe me siguri e ke verejtur se cfare bente Ganiu pas meje. Zakonisht largesia qe kemi na e ben lidhjen me te fresket...se gjithmone qe shihemi kemi mall per njeri-tjetrin.

„Kosova Sot“: Cfare ka ndryshuar martesa ne jeten tuaj?
Bleona Qereti: Martesa me ka bere me te pergjegjshme per jeten dhe cdo minute qe e kam bosh mundohem ta kaloj me tim shoq.

Jeta ne aeroplan

“Kosova Sot”: Merreni me punet e shtepise?
Bleona Qereti: Tani me duket po shkon shume larg…ha-ha-ha! Une edhe kur jam ne Amerike jam tere diten ne studio, keshtu qe nuk kam kohe per punet e shtepise. Zakonisht merret pastruesja, mirepo kur jam ne shtepi ndonje gje te vogel e bej dhe une.

“Kosova Sot”: Jetoni vetem me Ganiun?
Bleona Qereti: Po, jetojme vetem ne te dy.

“Kosova Sot”: Tani jeni duke jetuar me shume ne Amerike apo Shqiperi?
Bleona Qereti: Ne aeroplan, d.m.th midis Amerikes dhe Shqiperise. Koncertet e mia ne Evrope as qe me shkon ndermend t’i le per Ameriken. Nuk duhet qe te horrojme dicka…une jam kjo Bleone qe jam nga fansat e mi ne Kosove, Shqiperi e diaspore dhe ata nuk mund t’i injoroj dhe te mos ju shkoj ne koncert, vetem per faktin qe jetoj ne Amerike. Ne realitet me bie te lodhem pak me teper qe te udhetoj direkt nga Amerika ne koncert, por te jesh artist ne pergjithesi eshte nje pune e veshtire.

“Kosova Sot”: Do te behesh se shpejti nene?
Bleona Qereti: Jo, njehere per njehere jo, ha-ha-ha!

“Kosova Sot”: Keni planifikuar se kur do te ndodhe kjo apo?
Bleona Qereti: T’ju them te drejten ky eshte nje plan i larget, duke qene qe ne trurin tim ka hyre keq emri Holivud.

“Kosova Sot”: Keni filluar projektet per festat e fundvitit?
Bleona Qereti: Po, kam filluar punen per disa projekte te reja, te cilat do te zbulohen me kohe. E sigurisht qe edhe per festat e fundvitit do te paraqitem me kenge te reja, te cilat besoj se do t’i pelqejne publikut.

“Kosova Sot”: Keni ndonje plan konkret?
Bleona Qereti: Kam shume plane, ndonese planet per te ardhmen dua te punoj nje album ne anglisht ne Los Anxhelos. Pervec saj, po e zbuloj per “Kosova Sot” se do te nis edhe nje profesion tjeter, ate te aktrimit. Tani po merrem me nje projekt per nje film holivudian, ku aktorja kryesore protagoniste e ketij filmi do te jem une.

“Kosova Sot”: Mendoni se do t’ia dilni edhe si aktore?
Bleona Qereti: Aktrimin e kam dashur gjithnje, mirepo nuk kam pasur mundesi per kete. Dhe, tani qe mundesia me eshte ofruar pse te mos provoj. Besoj se do t’ia dal, sepse kam prirje edhe per aktrim.

“Kosova Sot”: Ndonje mesazh per fund?
Bleona Qereti: I pershendes te gjithe fansat e mi kudo qe gjenden dhe po ashtu edhe lexuesit e gazetes suaj./k.bajrami/kosova sot/28.10.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Ryva Kajtazi Me Klip dhe Film Te Ri

Ryva Kajtazi
/photo "me pelqen"/

Ryva Me Klip dhe Film Te Ri

Aktorja dhe kengetarja atraktive, elegante dhe paksa çapkene ne skene, Ryva Kajtazi, ne nje interviste per numrin me te ri te revistes "VIP Press" ka njoftuar se ajo aktualisht eshte duke punuar videoklipin e ri te kenges qe mban titullin "Barnatorja".

“Jam duke e realizuar klipin me te ri ‘Barnatorja’, kengen e ka kompozuar Armend Rexhepagiqi me tekst te Aides, ndersa orkestrimin Florent Boshnjaku. Klipi realizohet ne Kosove”, eshte shprehur Ryva per “VIP Press”.

Ndersa sa i takon aktrimit, perveç paraqitjes ne serialin “Familja moderne”, ne rolin e Sindit, Ryva eshte e angazhuar edhe me disa projekte neper shfaqje dhe filma. Ajo eshte pjesemarrese ne nje projekt filmik ku do ta kete rolin kryesor./telegrafi/28.10.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Tuesday, 28 October 2008

Dy Fituese per Ford Super Model of the World - Kosova 2008

Artnesa Krasniqi & Qendresa Haziri ne Ford Super Model of the World - Kosovo 2008
/photo gazeta express/

Dy Fituese

Gjakovarja Artnesa Krasniqi dhe mitrovicasja Qendresa Haziri fituese te "Ford Super Model of the World - Kosova 2008".

Perfaqesues te nje prej agjencive me te njohura ne bote "Ford", znj. Iris Miner, mjeshtri i madh i fotografise Fadil Berisha, pastaj shume mysafire nga mbare Kosova e diaspora dhe te pranishem te tjere, personazhe te modes nga Kosova dhe Amerika ishin mbledhur ne Gjakove /me 26.10.08-avn/, per te zgjedhur "Ford Super Model of the World - Kosova 2008". Ne kete konkurs bukurie moren pjese 18 vajza nga Kosova dhe diaspora te moshes 14- 20 vjecare.

Perndryshe agjencia e modeleve "Ford" eshte nje prej agjencive me te njohura ne bote, e cila organizon nje konkurs te ngjashem ne 50 vende te botes per t'i permbledhur te gjitha modelet fituese ne nje finale e cila titullohet "Ford Super Model Of the World", e cila sivjet do te mbahet ne janar te vitit te ardhshem, jo si zakonisht ne New York por ne Budve te Malit te Zi, e ku ne kete mbremje finale shpallen tri vajza fituese, te cilat kalojne me pas nen kujdestarine e kesaj agjencie dhe vajza fituese do te nenshkruaje nje kontrate prej 250 mije dollaresh prane agjencise “Ford Models”.

Jane dy vajzat, njera nga Gjakova, Artnesa Krasniqi dhe Qendresa Haziri nga Mitrovica, te cilat dolen fituese nga 150 vajza, sa u tha, nga mbare Kosova qe kishin konkurruar per super modelen me te mire te vitit ne Kosove.

Super Model of the World eshte nje ngjarje qe organizohet ne 50 vende te ndryshme te botes. Qellimi i ketij konkursi eshte te gjej vajza qe enderrojne boten e modes si modele, duke iu siguruar kontrata pune me agjencite me prestigjioze te modes ne bote.

Ford Super Models u krijua ne vitin 1946 nga Eileen dhe Jerry Ford, dhe eshte agjencia me e madhe dhe me e njohura e supermodeleve ne bote./gazeta express/28.10.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

F-Five Club: Labi & Lori

Labinot Tahiri & Loreta Kacka Lori ne F Five Club
/photo f-five club/

F-FIVE CLUB
Te Shtunen me 1.Nentor.2008
Labinot Tahiri LABI & Loreta Kacka LORI & ELMIRANDI
Dj Jaz, Dj Limi, Dj Lumix
Hip Hop RnB ShqipMusic House

22:00 deri 23:00 Hyrja Falas Per Femra!

Mattenstrasse 165
Biel/Bienne

078 911 98 15
076 596 44 85

Switzerland
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Boleros Club: Sinan Vllasaliu & Mimoza Shkodra Special!

Sinan Vllasaliu & Mimoza Shkodra ne Boleros Club
/photo boleros/

Te Shtunen, me 1 nentor 2008
Boleros Disco Club

100% Live me Sinan Vllasaliun dhe Mimoza Shkodra
Disco Boleros
Banhofsrt.33 Buchs - dallikon
Tel: 0041 79/ 628 10 67
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Besnik Shemsiu Vjen Me Album Te Pare

Besnik Shemsiu
/photo gazeta lajm/

Besnik Shemsiu me album te pare

Kengetari dhe manekini i njohur Besnik Shemsiu thote se e simpatizon kengetarja e famshme amerikane, liderja e grupit "Pussycat Dolls", Nicole Scherzinger. Ai se fundi ka publikuar edhe albumin e tij te pare i cili shume shpejt do te promovohet neper qytete shtete te ndryshme te Evropes.

Spekulimet rreth te "dashures" se kengetarit dhe modelit Besnik Shemsiu, si duket do te marrin fund, pas sigurimit te nje fotografie ekskluzive te tij me kengetaren e famshme amerikane Nicole Scherzinger, e cila po ashtu eshte pjese e grupit te famshem "Pussycat Dolls".

Besniku thote se me Scherzinger eshte takuar disa here, mirepo ai nuk do te shpalos detaje te jetes se tij intime. "Une perpos kenges jam marre vazhdimisht edhe me modelizen, keshtu qe kam takuar dhe kam bere shume miq ne tere boten. E them me modesti se shume kengetare por edhe modele te njohura kane kerkuar nga une autogram apo nje foto se bashku"thote ai. Besniku thote se para pake ditesh ne Kosove ka edituar edhe albumin e tij te pare "Bling Bling" i cili permban 11 kenge te zhanreve te ndryshme e qe sipas tij se shpejti do te promovohet edhe neper diskoteka shqiptare ne qytete te ndryshme te Evropes. Besniku thote se brenda nje kohe te shkurte simpatizantet e tij do te kene ne duar edhe klipin e tij me te ri./gazeta lajm/27.10.08/

Nder 50 me te miret

Perpos kenges dhe modelizimit Besniku thote se ka marre pjese edhe neper show emisione te organizuara nga televizioni shteteror Gjerman. Ai thote se ne show emisionin "Gjermani kerkon Yllin" ne te cilin kane marre pjese 30 mije te rinj, ai eshte zgjedhur nder 50 me te miret. Perpos kesaj ai thote se ka marre pjese edhe neper emisione te shumta neper televizione te famshme evropiane./vip press/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Vesa Luma vs Elvana Gjata

Vesa Luma dhe Elvana Gjata me fustan te njejte
/photo unknown/kosovapress/

Vesa Luma dhe Elvana Gjata me veshje te njejte

Shume shpesh ndodh qe njerez te skenes ne Kosove duan t’i ngjajne vipave boteror dhe per kete arsye sipas kirurgeve plastik, ordinancat e tyre vizitohen nga kengetare e aktore me foto ne dore dhe thone qe duan t’i ngjajne X vipit.

Mirepo sipas kesaj foto ndodh qe njerez te skenes ta kopjojne njera tjetren edhe ne veshje. Dy kengetaret shqiptare, Vesa Luma dhe Elvana Gjata, duken ne foto me veshje te njejte. /l.gashi/kosovapress/27.10.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Monday, 27 October 2008

Arta Dobroshi ne Londer

Arta Dobroshi in the Lorna's Silence
/photo "lorna's silence"/

Sipas web faqeve ukalbanians.org dhe sroaudiences.com, aktorja kosovare Arta Dobroshi do te jete e pranishme ne shfaqjen "The Fabulous Picture Show" qe mbahet ne Londer, te Marten, me daten 28 tetor 2008, ku do te prezentohet filmi "Lorna's Silence" (Heshtja e Lornes). Pas shfaqjes, audienca ka mundesi qe te merr pjese ne menyre aktive ne diskutim te tipit "pyetje & pergjigje" lidhur me filmin dhe vet aktoren Arta Dobroshi e cila do te jete aty prezente.

Ja edhe teksti origjinal ne gjuhen angleze:
- - - - - - - -
THE FABULOUS PICTURE SHOW - LORNA'S SILENCE

You are invited to join us for screenings of films as part of The Fabulous Picture Show, where our audience attend the screenings and discussions of forthcoming cutting-edge feature films from around the world.

On Tuesday 28th October, we will be joined by actor Arta Dobroshi for a special screening of Lorna's Silence.

In order to buy a snack bar with her boyfriend, Lorna, a young Albanian woman living in Belgium, becomes an accomplice to a diabolical plan devised by the mobster Fabio. Fabio has orchestrated a sham marriage between Lorna and a sweet Belgian junkie named Claudy. The marriage allows her to obtain Belgian citizenship and then marry a Russian Mafioso willing to pay a lot of money to acquire the same quickly. However, for this second marriage to be possible, Fabio has planned to kill Claudy. Will Lorna keep silent?

After the screening, audience members will have the chance to discuss the film with its star Arta Dobroshi, in a Q&A hosted by journalist Amanda Palmer.
- - - - - - - -
Per me shume info vizitoni faqen sroaudiences.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Sunday, 26 October 2008

Luani i "Familjes..."

Luan Jaha Photo by Jetmir Idrizi
/photo jetmir idrizi/

Luani i “Familjes...”

Mund te thuhet lirisht se me rolin e tij ne ‘Familje moderne”, i jep gjalleri ketij seriali. Rolin e tij nuk do ta nderronte me asnje rol tjeter. Flet per RTK Magazine aktori i “Familjes moderne”, Luan Jaha.

Prishtine, 25 tetor —

Po behen 7 vjet qe kur jeni ne “Familje”, a jeni bere bajat ne pune?
Luan Jaha : Nuk do te thosha qe jam bere bajat, e kam ate kompleks, e kam ate ndjenje goxha te zgjuar dhe mundohem qe ne cdo episod te jap ndonje freski dhe dicka te re, edhe pse eshte shume veshtire pas asaj periudhe ku i kemi bere 250 episode, por prapeseprape mundohem te jem aktual si me teme, si me gjest te ri, si me ndonje marredhenie te re dhe nuk ma merr menja qe do t’i zhgenjej shikuesit edhe kete sezon.

Kur thate se hyni me elemente te reja, a jane ato pjese qe jane ide tuat?
Jaha : Jo ide, por me ndonje ngjyrim te emocionit, shtim te mendimit, duke pasur pervojen time personale. Nuk mund te ndryshoj aq shuam ne skenar, sepse atehere i hyj ne pune edhe skenaristit, edhe regjisorit, por edhe partnerit.

Po te kthehemi ne fillim te “Familjes”, a do ta kishit nderruar kete personazh?
Jaha : Jo, kurre. Perkundrazi, as mendja nuk ma ka marre qe do te kem kesi lloj suksesi dhe kesi lloj prezence te bukur. Kete e verej rruges dhe i shoh reagimet e publikut. Mi’ duan ata te mirat dhe te metat e mia.

Si e konsideron relacionin tend me kolege?
Jaha : Fatosin e kam shok qysh me heret dhe kemi nje shije, nje kulture dhe nje mentalitet dhe shume me lehte e kemi te komunikojme. Si te thote, e di kur e kam gabim. Nuk e ruaj veten ne dialog me te, sepse me mire i qes tri gjera dhe e zgjidh nje, atehere ia ka vlejtur muhabeti, edhe nese 2 i kam gabim.

“Familja moderne” eshte dicka mes teatrit dhe filmit, a e keni veshtire kur pason nje rol ne teater?
Jaha : Po fale aftesise, pervojes dhe shkollimit, sepse e kam pasur nje mesues te mire, Enver Petrovcin, kam bere nje pervoje te mire teatrale. I kam pasur 35 shfaqje, kam marre pjese ne filma te ndryshem televizive, videokaseta dhe kam fituar nje pervoje dhe nuk me mbetet ai personazh qe e luaj. Shume lehte nderroj.

E harron rolin e vjeter?
Jaha : Jo, nuk e harroj, por nuk merrem me te.

Se fundi ju pame ne filmin “Koha e kometes”, cila ka qene eksperienca dhe si te eshte dukur finalizimi i filmit?
Jaha : Tjeter eshte pershtypja te jem si aktor dhe tjeter eshte pozicioni im si shikues. E di se si eshte punuar filmi, e di se cfare mundi kemi pasur. Pershtypja ime gjate punes ka qene shume me e bukur sesa realizimi. Mirepo, nese e shikoj si shikues, filmi me ka pelqyer teper. Mirepo, si aktore dhe pune qe e kemi bere, mendoi se na kane hyre ne hak. Jane shkurtuar shume skena, shume te tjera nuk kane dale. Mirepo, kjo eshte edhe nje e mire, eshte pershtypja ime e punes, mirepo kur ka ardhur puna te montazh, i ka dhene nje dinamike tjeter dhe mua si shikues me ka pelqyer dhe kjo eshte me rendesi.

A i keni lexuar kritikat?
Jaha : I kam lexuar, nuk i kam marre serioze. Une e kam percjelle mendimin e kolegeve qe eshte me rendesi, pasi nuk kame hasur ne kritike te mirefillte ne zanatin tone. Keshtu qe, si kritike kryesore dhe per baze e marr ate te kolegeve te mi, qe nuk me bejne lajka dhe qe jemi aq te drejtperdrejte.

Ka pasur oferta pas filmit?
Jaha : Duke e pasur parasysh tregun, rralle po behen filma. Bile e harron edhe si duket kamera kur te therrasin per te luajtur. Tash jemi ne muhabet me regjisorin Isa Qosja per filmin “Vrasesit e qenve”. eshte nje teme qe po e diskutojme qe dy vjet dhe po fillon t’i vije era pergatitje, eshte faze perfundimtare e tavolines dhe po e presim pranveren dhe te dalim te incizojme.

Luan Jaha Photo by Jetmir IdriziSi po e sheh skenen tjeter, ate te teatrit, a je i angazhuar diku momentalisht?
Jaha : Po, jam i kycur ne teatrin e Prizrenit, ne nje shfaqje te Ilir Bokshit, “Togeri nga Inshimori”. Aty kemi pasur nje shfaqje te lezetshme dhe eshte pritur mire nga publiku. Me kete shfaqje jemi te shtunen ne mbremje ne festival te Ferizajt. Per shkak te angazhimit tim ne “Familjen moderne”, nuk po mund te pranoj projekte te tjera, te cilat kam kohe t’i punoj paradite, mirepo kur po vjen puna te shfaqja e tyre, atehere po kam problem teknik dhe po me duhet te jem anash.

Si e sheh familja e jote e vertete rolin tend, a ka kritika nga ata?
Jaha : Une kohen me te madhe e kaloj me familje dhe e njohin zanatin tone. Po gruan e kam nje kritike te mire. Ajo m’i di mangesite dhe perparesite dhe di te me kthjelle shpesh. E nderoj mendimin e saj, sepse nuk ma ben rrafsh, perkundrazi eshte me e ashper se qe ka nevoje, mirepo thjesht nuk me lejon t’u hyj shablloneve. /rtk magazine/gazeta express/26.10.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online