All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Saturday, 8 November 2008

Qendresa Haziri - Fituesja e Dyte Ne Ford Supermodel Kosova 2008

Qendresa Haziri
/photo rtv21/

Qendresa Haziri, 16 vjecarja nga Mitrovica, ishte fituesja e dyte ne garen e bukurise "Ford Supermodel of the World Kosova 2008" qe u mbajt ne Gjakove me 26 tetor 2008. Fituese e ketij konkursi ishte Artnesa Krasniqi mirepo Qendresa ka mundesi ta zevendesoje ate ne Janar 2009 ne Budve, kur do te mbahet "Supermodel of the World", ne rast se Artnesa per ndonje arsye nuk shkon atje. Eshte pra nje sukses edhe per Qendresen, duke marre parasysh se ne kete gare konkuruan afer 150 vajza. Jam i bindur qe edhe per te tani jane hapur dyert ne boten e modelizmit e me tej.

Qendresa Haziri dhe Artnesa Krasniqi Supermodel Qendresa Haziri Supermodel
- - - - - - - - - - - - - - - -

translation by google:
Qendresa Haziri, 16-year-old from Mitrovica, was the winner of the second race of beauty "Ford Supermodel of the World Kosovo 2008" held in Gjakova on 26 October 2008. Winner of this contest was Artnesa Qendresa But Krasniqi probably replace it in January 2009 in Budva, when will be "Supermodel of the World", if for any reason Artnesa not go there. It is therefore a success for the resistance, taking into account that in this race near 150 girls competed. I am convinced that even now are to open the doors to the world of modelizmit onwards.

Blinera dhe Hekuran Krasniqi: Kenge e Re Duet!

Hekuran dhe Blinera Krasniqi Ne Klip
/photo ktv/

Hekurani e Blinera, NJE KENGE DUET

Nje bashkepunim i ri ne mes kengetareve Hekuran Krasniqi dhe Blinera Krasniqi. Per here te pare jane paraqitur ne duet me kengen “Mos e le per pak”. Muziken dhe orkestrimin e kenges e ka bere Hekurani, ndersa tekstin Granit Gashi. Hekurani dhe Blinera jane me mbiemrin e njejte, mirepo nuk jane asgje ne mes vete, ky bashkepunim ka lindur spontanisht. “Edhe pse mbiemrat i kemi te njejte, nuk jemi asgje ne mes vete. Bashkepunimi na erdhi rendom si shume kolegeve te tjere, Blinera e degjoi kengen dhe pranoi qe te bashkepunoje me mua. Ajo ka nje vokal te mire, andaj kjo me shtyri qe te realizojme kete kenge duet. Them te drejten jam i kenaqur me kete bashkepunim. eshte hera e pare qe bashkepunuam dhe besoj se do te kemi sukses me kete kenge”, shprehet Hekurani per “Kosova Sot”. Kete kenge ata e kane punuar brenda nje kohe te shkurter. Producent i kenges eshte Dj Cimi. Kenges “Mos e le per pak” ia kane realizuar edhe videoklipin, per te cilin Hekurani ndjehet mjaft i kenaqur. Klipin e kane punuar me produksionin “Video Art” nga Gjilani.

Art Design Jeton Vorfi

"Ne klip merr pjese edhe grupi i mirenjohur i vallezimit “Art Design”, me te cilin jam shume i kenaqur. Kemi dashur qe te realizojme nje klip pak me te vecante dhe besoj se i’a kemi arritur. Kemi punuar brenda nje dite, kemi gjiruar ne Prizren. Spoti ka skena te organizuara dhe keshtu qe besoj se do te terheqe vemendjen e publikut”, thote Hekurani. /kastriote bajrami/kosova sot/07.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
Shenim. Videoklipi i Hekuranit dhe Blineres u promovua per here te pare ne emisionin "Express Live" KTV te enjten me 6 nentor 2008. Ndersa, lidhur me marredheniet familjare me Blineren, Hekurani tregon te kunderten nga ajo qe thote "Kosova Sot". E verteta eshte qe ata kane lidhje familjare por kete e kishin marre vesh me vone, pasi kane vendosur te bashkepunojne. Te dy vijne nga vendi Terpeze. /teni/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Adelina Ismajli "Ja Lag" N'Itali

Adelina Ismajli
/photo public domain/
Adelina Ismaili me pushime ne San Marino

Pas nje axhende shume te ngjeshur, e cila filloi ne muajin prill te ketij viti si aktiviste politike, duke u paraqitur ne fushaten paraelektorale te partise me te madhe ne Kosove, Lidhjes Demokratike te Kosoves, duke vazhduar me pas me promovimin e klipit te rri kushtuar dashurise se saj te jetes, pastaj ne radhe albumi dhe promovimi i tij neper Kosove, Shqiperi, Mal te Zi e diasporen shqiptare, intervista te ndryshme neper revista dhe gazeta shqiptare, pastaj duke u paraqitur ne sfilaten e modes pergatitur nga kreatorja Blerina Kllokoqi Rugova, e reja e ishpresidentit Ibrahim Rugova, themelim te fondacionit humanitar “Iliada”, ku zgjidhet si ambasadore e ketij fondacioni, DVD te pergatitur per tregun evropian, e ftuar neper shume emisione te ndryshme, kthim spektakolar ne show-n me te shikuar ne trojet shqiptare, pastaj lidhje kontratash me produksionet me te suksesshme, si duket super stari shqiptar i ka dhene vetes pak pushim duke u terhequr nga skena vetem per disa dite duke qendruar ne nje vend shume te bukur ne San Marino (Itali).

Kete lajm e pohon edhe e ema, duke thene se Adelina per momentin gjendet ne San Marino e shoqeruar nga motra e saj Ema, e cila sapo ishte kthyer nga Turqia menjehere shoqeron Adelinen drejt Italise. Duke njohur shume ose fare karakterin skenik te Adelines, perflitet nje ndryshim i stilit te saj vetem per fansat. Lind pyetja kurioze, si do te duket Adelina ne paraqitjet e saj te ardhshme para fansave te saj? /b.r./panorama plus/08.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Altuna Sejdiu: E Verteta E Ndarjes Sime Me Mertin

Altuna Sejdiu
/photo panorama/

Tuna Sejdiu: E verteta e ndarjes sime nga Merti Asllani!

Arsyeja pse mori fund lidhja e bujshme e kengetares maqedonase Altuna Sejdiu me Mertin, vellain e Bertan Asllanit. Ajo rrefen per here te pare per gazeten “Panorama” se nuk eshte e lidhur per momentin, dhe se me Mertin s’ka qene asnjehere e fejuar.

Tuna me cfare po merreni aktualisht ne krijimtarine tuaj muzikore?
Per momentin po punoj me disa projekte muzikore te cilat dua te mbeten sekret per publikun.

Jeta juaj ne Selanik, ndersa vazhdoni studimet atje cila eshte?
Jete e rendomte studentore, me shume shopping.

Nje vajze rebele dikur ne skene, tani e maturuar e natyrisht me me shume klas. Ku mendoni se ju con ky imazh i ri?
Vitet bejne te veten. Nuk do te thote qe nuk jam me rebele nese vesh dicka me serioze...Rebelizmin thjesht e kam ne gjak.

Jeni shprehur per nje bashkepunim tjeter me kengetar shqiptar, pas duetit me Jonida Maliqin. Por qe kete here do te ishte kengetar mashkull. Eshte konkretizuar dicka?
Po.Se shpejti fansat e mi do te kene mundesine te degjojne nje kenge te re ne duet, per te cilen nuk dyshoj qe do te behet hit.

Kur nxoret klipin “Bileta”, u perfol per nje ngjashmeri me “Back to Black” te Amy Winehouse. Ne c’pike do deshironit t’i ngjasonit kesaj kengetareje, dhe ku jo?
Kjo ishte shume e rastesishme me qe “Bileta” u incizua shume me heret. Ndersa sa do te doja t’i ngjasoja kesaj kengetareje per momentin aspak!

Ju jeni e pranishme shpesh ne jeten artistike shqiptare. Cfare u ben te mos mungoni asnjehere, dhe per c’arsye nuk do te shkelnit me ne Tirane?
Nuk kam arsye pse mos te shkelja ne Tirane, kam shume fansa dhe nuk ka dicka qe do te me pengonte per momentin.

As ju nuk u keni shpetuar thashethemeve per foto nudo ne internet. Si do i komentonit?
Komentet nuk me lene pershtypje aspak. Ajo qe me intereson eshte suksesi si kengetare, dhe deri tani ka qene vertet i madh. Nuk ka kenaqesi me e madhe se kjo.

Por kete vit ju jeni perfolur ne media me shume per jeten tuaj private. Cila eshte e verteta e ndarjes nga Merti Asllani?
Nuk jam e lidhur me me Mertin, dhe nuk kam pasur asnjehere fejese apo dicka e ngjashme.

Eshte e vertete qe Merti ju ka tradhetuar?
Eshte shume private kjo pyetje dhe eshte nje teme qe u perfol shume neper mediat ne Kosove dhe Maqedoni.

Por nuk e mohoni?
Gjithcka ka qene nje shpifje e mediave kosovare dhe maqedonase.
- - - - - - - - - - - - - - -
Tuna dhe Merti LIdhja e Vitit

Kengetarja nga Maqedonia, Altuna Sejdiu pavaresisht lidhjes qe kishte me Mertin, i mohoi spekulimet e mediave se ajo eshte fejuar, por ka thene se ajo eshte e dashuruar. Muajin e kaluar ishte spekuluar se kengetarja eshte fejuar me vellane e Bertanit, Merti Asllanin, derisa ne media kishin dale disa fotografi ceremonie, ne baze te te cilave gazetaret i mbeshtetnin informatat e tyre. Nderkaq Tuna ka pohuar se keto fotografi ishin bere gjate festimit te ditelindjes se saj nderkohe qe gjithcka eshte komentuar ndryshe.“Dua te pergenjeshtroj gjithcka qe eshte thene ne media per fejesen time. Une nuk jam fejuar. eshte e vertete se jam e dashuruar, mirepo asgje nuk eshte e vertete sa i takon fejeses. Kur do te vendos te fejohem do t’i informoj te gjithe, mirepo gazetaret nuk do te jene te ftuar”, ka thene Tuna per emisionin “In&Out”. /klotilda harka/panorama plus/08.11.08/

Altuna Sejdiu Altuna Sejdiu Tuna
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Artnesa Krasniqi: Ndihesha Si Ne Enderr!

Artnesa Krasniqi
/photo kosova sot/

INTERVISTE: ARTNESA KRASNIQI
Edhe pas fitores ndihesha si ne enderr

Fituesja e “Ford Super Model of the Kosova 2008”, Artnesa Krasniqi, tregon per emocionet dhe lumturine e madhe kur iu komunikua fitorja

Eshte kjo bukuroshja e cila u kurorezua me cmimin e madh ne “Ford Super Model of the Kosova 2008”, qe u mbajt jave me pare ne Gjakove. eshte hera e pare qe Artnesa merr pjese ne kete gare dhe shperblehet me kete cmim. Ajo tani ndjehet shume e kenaqur dhe emocionet e saj do t’i shpalose ne intervisten per “Kosova Sot”.

“Kosova Sot”: Kush eshte ne realitet Artnesa Krasniqi?
Artnesa Krasniqi: Jam e lindur ne Biel (Berne) te Zvicres, jemi familje 7 anetaresh, kam dy prinderit, tri motra dhe nje vella. Jetojme ne Gjakove, ne kushte normale te jetes.

“Kosova Sot”: Si ju lindi ideja per te marre pjese ne “Ford Super Model of the Kosova”?
Artnesa Krasniqi: Ne te vertete une nuk doja te merrja pjese fare, sepse e dija qe ka shume vajza te bukura. Kisha frike nga konkurrenca e madhe, sepse kurre nuk kam konkurruar ne ndonje gare te tille. Dy dite para perfundimit te aplikimeve ne shkolle, takova Reshatin, ku ai me propozoi te merrja pjese. Te them te drejten une nuk doja, por ai me dha shume kuraje, duke me thene se nuk do te kem ndonje shans te tille me dhe qe duhet ta provoj fatin. Une nuk e dija se cfare te beja, por kur i pyeta familjen, ata te gjithe me perkrahen, sepse te gjithe kishin deshire qe une te merrja pjese ne kete gare. Te nesermen vendosa qe te marr pjese dhe u klasifikova ne gjysme finale. Nuk e besoja fare, ishte nje moment shume i rendesishem lajmi qe ma dhane.

Artnesa Krasniqi Fituese e Supermodel Kosova 2008

“Kosova Sot”: Ishte veshtire per te depertuar?
Artnesa Krasniqi: Ishte konkurrence e madhe, por kur une u takova me vajza nuk kam mendur me per fitore, sepse aq mire kaluam, nuk me duhej me shume se nje shoqeri e tille. Une i falenderoj vajzat se ato me kane ndihmuar, e sidomos Qendresa, fituesja e dyte, nga Mitrovica. Por, nuk ishte vetem ajo, thuaja ishin te gjitha. Te gjitha jemi munduar te kalojme mire, e jo te konsiderohemi rivale. Prandaj, nuk e kam pasur fare veshtire me ndihmen dhe perkrahjen e te gjithave, sepse te gjitha jemi fituese, pasi kemi arritur ne finale.

“Kosova Sot”: Jeni fituese e “Ford Super Model of the Kosova”, si ndjeheni?
Artnesa Krasniqi: Kam nje ndjenje te jashtezakonshme, sepse vetem kur mendoj se cfare me pret ne jete me kaplon nje ndjenje e papershkrueshme. E them kete sepse sapo fillova me modelimin dhe ndihem e lumtur qe do ta perfaqesoj Kosoven per here te pare si shtet ne “Ford Super Model of the World”. Dhe, do te mundohem te mos e zhgenjej shtetin tone dhe te jap maksimumin tim deri ne fund.

“Kosova Sot”: Emocionet tuaja ne castin kur kuptuat per fitoren?
Artnesa Krasniqi: Ne fillim nuk kisha emocione, sepse nuk e prisja fitoren. Ndihesha sikur ne enderr, nuk e besoja edhe pas fitores. Por, ne momentet kur dola ne skene si fituese, bashke me Qendresen, une u ndjeva njeriu me i lumtur ne bote. Ne ato momente me dukej se e tere bota ishte imja. Une dhe Qendresa ishim shume te emocionuara, sa qe pas skenes ne te dyja dhe vajzat e tjera i kemi ndare emocionet se bashku, te gjitha ishin krenare.

“Kosova Sot”: Eshte hera e pare qe jeni paraqitur ne kete gare bukurie?
Artnesa Krasniqi: Po, eshte hera e pare qe mora pjese ne kete gare bukurie dhe eshte hera qe e pare qe u shperbleva me cmim. Pra, rruga e modelimit nisi me shume sukses.

“Kosova Sot”: Keni fituar te drejten te perfaqesoni Kosoven ne “Ford Super Model of the World”, si e komentoni?
Artnesa Krasniqi: Eshte pergjegjesi shume e madhe per mua, sepse duhet ta perfaqesoj shtetin tone. Por, eshte nje ndjenje e jashtezakonshme, sepse eshte hera e pare per mua, kam emocione, por duhet t’i kthej ne fuqi.

“Kosova Sot”: Mendoni se e merituat kete cmim?
Artnesa Krasniqi: Perderisa juria me ka vleresuar dhe shoqet me kane perkrahur, besoj se e kam merituar.

“Kosova Sot”: Me cfare merreni jashte modelimit?
Artnesa Krasniqi: Jam marre me atletike, edhe pse me pelqejne basketbolli dhe noti nga te gjitha sportet e tjera. Perndryshe, jam nxenese e shkolles se mesme “Hajdar Dushi” ne klasen e 10-te, ne Gjakove.

Artnesa Krasniqi Supermodele

“Kosova Sot”: Si eshte nje dite e zakonshme e Artnesa Krasniqit?
Artnesa Krasniqi: Diten e kaloj me shume ne shkolle, nje dite e rendomte, si e shume bashkemoshatareve te mia.

“Kosova Sot”: Si e kaloni kohen e lire?
Artnesa Krasniqi: Pjesen dermuese te kohes se lire e kaloj te shoqet, ose duke pare filma.

“Kosova Sot”: Pasionet tuaja?
Artnesa Krasniqi: Gjithnje e kam pasur pasion kendimin. Te ju them te verteten, cdo dite ne shtepi degjohet vetem zeri im.

“Kosova Sot”: Do te vazhdoni te merreni me modelim edhe ne te ardhmen?
Artnesa Krasniqi: Me siguri qe do te vazhdoj edhe ne te ardhmen, sepse e dua shume kete fushe arti, dhe do te mundohem qe te vazhdoj deri ku te mundem. /kastriote bajrami/kosova sot/08.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
Artnesa KrasniqiLETERNJOFTIMI
EMRI: Artnesa
MBIEMRI: Krasniqi
DATE E LINDJES: 28.10.1992
PESHA: 50 Kg
GJATESIA: 171 cm
NGJYRA E SYVE: Gjelbert
NGJYRA E FLOKEVE: Kafe
HOROSKOP: Akrepi
HOBI: Atletika
VENDI I PUSHIMEVE: Durresi
MOTOJA: Vetebesimi ta jep fuqine
- - - - - - - - - - - - - - - -
translation by google:
Interview: ARTNESA Krasniqi

Even after winning feeling as we dream

The winner of the "Ford Super Model of the Kosovo 2008", Artnesa Krasniqi, shows the great excitement and happiness when victory was communicated

It is this beauty which was crowned with the grand prize in the "Ford Super Model of the Kosovo 2008", held the first week in Gjakova. is the first time Artnesa participate in this competition and rewarded with this award. It now feels very happy and her emotions will be disclosed in an interview for "Kosova Sot".

"Kosova Sot": Who is in reality Artnesa Krasniqi?

Artnesa Krasniqi: I was born in Biel (Berne), Switzerland, 7 are family members, I have two parents, three sisters and a brother. Live in Gjakova, in normal conditions of life.

"Kosova Sot": How did the idea for you to participate in "Ford Super Model of the Kosovo"?

Artnesa Krasniqi: Actually I did not want to participate at all, because I knew that there are many beautiful girls. I feared the great competition, because I've never competed in any such competition. Two days before the end of school applications, I met Reshatin, where he proposed to attend. To be honest I do not like, but it gave me more courage, saying it will not have any such chance with, and you have to try my luck. I did not know what to do, but when I asked the family, they all supported, because they had all that I desire to participate in this competition. The next day I decided to take part and klasifikova the semi-finals. I do not believe at all, was a very important moment that news gave me.

"Kosova Sot": It was difficult to penetrate?

Artnesa Krasniqi: It was great competition, but when I met the girl I have not Crazy with victory, because we spent so well, I do not need more than one such society. I thank the girls that they have helped, especially the Centre, the second winner, from Mitrovica. But she was not alone, almost all were. All we tried to pass well, not to konsiderohemi rival. Therefore, I have not been quite difficult with the help and support of all, as all are winning because we have reached the finals.

"Kosova Sot": Are you winning the "Ford Super Model of the Kosovo", as you feel?

Artnesa Krasniqi: I have an extraordinary sense, because just when I think of what to expect in life covers an indescribable feeling. I say this because once I started modeling and I feel happy that will represent Kosovo for the first time as a state in "Ford Super Model of the World". And, I will try not to disappoint our country and to give my best until the end.

"Kosova Sot": the moment your emotions when you found out for victory?

Artnesa Krasniqi: At first I had no emotions, because I did not expect victory. I felt as if in a dream, do not believe even after victory. But, in moments when I went on stage as the winner, along with the resistance, I felt the happiest man in the world. In those moments it seemed that the whole world was mine. And the employment I were very excited, as it was after the scene in both girls and other emotions that we shared together, all were proud.

"Kosova Sot": It is the first time are presented in this beauty contest?

Artnesa Krasniqi: Yes, is the first time I took part in this beauty contest and is the first time you were rewarded with the prize. So, the way of modeling began with great success.

"Kosova Sot": You have earned the right to represent Kosovo in "Ford Super Model of the World", what is your comment?

Artnesa Krasniqi: It is very big responsibility for me, because it should represent our country. But it is an awesome feeling, because it is the first time for me, I have emotions, but must return in force.

"Kosova Sot": Think it used to do this price?

Artnesa Krasniqi: While the jury has assessed and friends have supported, I believe that I deserved.

"Kosova Sot": Dealing With what outside modeling?

Artnesa Krasniqi: I received the athletic, although I like basketball and swimming from all other sports. Otherwise, I'm middle school student "Haydar Shower" in the class of 10-to, in Gjakova.

"Kosova Sot": How is a typical day of Artnesa Krasniqi?

Artnesa Krasniqi: Day is spent more in school, an ordinary day, as many of my peers.

"Kosova Sot": How do you spend leisure time?

Artnesa Krasniqi: the majority of leisure time is spent to friends, or watching movies.

"Kosova Sot": your passions?

Artnesa Krasniqi: Always have been passionate singing. To tell you the truth, every day at home just heard my voice.

"Kosova Sot": I'll continue to deal with modeling in the future?

Artnesa Krasniqi: It would probably continue in the future, because I love this field of art, and will try to keep up where I can.

Arsa Party: Nexhat Osmani, Antoneta Krasniqi

Arsa Party 15 Nentor 2008 Nexhat Osmani

TE SHTUNEN ME 15 NENTOR 2008

NEXHAT OSMANI dhe ANTONETA KRASNIQI
Hyrja per femra deri 24h Gratis plus 1 pije!

Arsa Party
Fasa'n
Grafenberger Allee 277
40237 Dusseldorf
01511 51 45 537
arsa-party.de
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Joy Club: Sinan Vllasaliu & Besim Sylejmani

Joy Disko me Sinan Vllasaliun e Besim Sylejmanin 15 Nentor 2008
/photo joy disko/

TE SHTUNEN ME 15 NENTOR 2008

SINAN VLLASALIU dhe BESIM SYLEJMANI

Joy Disko
Ausserhalb 45
64521 Gross-Gerau
0172 584 6844
nata-shqipetare.de
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Sugar Free Club: Nora Istrefi, Kaltrina Selimi

Sugar Free Club 11 Nentor 2008 Nora dhe Kaltrina
/photo sugar free club/

TE MARTEN ME 11 NENTOR 2008

NORA ISTREFI dhe KALTRINA SELIMI

Sugar Free Club
Dardane (ex-Kamenice)
Hyrja Gratis per Femra prej Ores 21:00 deri 21:30
Tel. 076 219 67 59/ 044 506 411
sugarfree-club.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Ulpiana Club: Soni Malaj, Sefe Duraj, Blero

Ulpiana Club me 15 Nentor 2008
/photo ulpiana/

TE SHTUNEN ME 15 NENTOR 2008

Soni Malaj, Sefe Duraj, Blero
Nexhi, Avnia

HYRJA PER FEMRA DERI NE ORA 23:00 FALAS

Adresa & Info:
autoroute A9
sortie Villeneuve
suivre fléchage Funplanet
Ulpiana club
zone commerciale
1844 Villeneuve

Mobil: 079 331 92 35
Mobil: 079 679 67 70
Mobil: 079 542 19 85
www.ulpiana-club.ch
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Rinora 4 Club: Daffina Zeqiri

Rinora 4 Club 14 nentor 2008

TE PREMTEN ME 14 NENTOR 2008
DANCE CONTEST

Special Guest: Dafina Zeqiri Duffy'e

Club Rinora 4
Riedmatstrasse 7
8153 Rumlang
Switzerland
tel. +41 438 10 60 71
gsm. +41 763 71 65 28/+41 794 38 52 07/ +41 792 22 15 82
www.rinora4.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Macumba Club: Korab Jetishi, Cima

Macumba Club 14 e 15 Nentor 2008
/photo macumba/

TE PREMTEN E TE SHTUNEN 14 & 15 NENTOR 2008
Aziz Murati, Bashkim Spahiu, Valbona, Hevzi Kumanova

TE SHTUNEN ME 15 NENTOR 2008
Korab Jetishi & Humoristi Cima

Hyrja deri 23h per femra falas!

MACUMBA CLUB FRIBOURG
MACUMBA CLUB
Rte de Tavel 17
Fribourg
Switzerland

Tel: 079 616 77 43
macumbaclub.ch
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Insomnia Club: Dafina Zeqiri, Anduena e Labinot Tahiri, Dani

Insomnia Club 15 Nentor 2008
/photo insomnia/

E SHTUNE, ME 15 NENTOR 2008

Dafina Zeqiri (Per here te pare), Anduena e Labinot Tahiri, Ramadan Krasniqi DANI
DJ Backy, DJ Naimi

Hyrja falas per femra deri 23:00!

INSOMNIA Disco Club
Lausanne Zi En Reculan
1024 ECUBLEN (VD)
mob: +41 (0) 79 230 66 38

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Insomnia Club: Labinot Rexha, Enkeleda, Muhamet Sejdiu

Insomnia Club 14 nentor 2008
/photo insomnia/

TE PREMTEN, 14 NENTOR 2008
Labinot Rexha, Muhamet Sejdiu dhe Enkeleda

HYRJA FALAS PER TE GJITHE!

INSOMNIA Disco Club
Lausanne Zi En Reculan
1024 ECUBLEN (VD)
mob: +41 (0) 79 230 66 38

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

F-Five Club: Miss F-Five 2008

Miss F Five 2008
/photo f-five/

TE SHTUNEN ME 15 NENTOR 2008
MISS F-FIVE 2008

Konkursi i hapur deri me 13 nentor

Programi Argetues:
Shpat Kasapi, Rejhana, Grupi DinaK - EnigmA, Labi RTV21 Moderator
Elmirandi, DJ Jaz, DJ Limi, DJ Lumix

Mattenstrasse 165
Biel/Bienne
Switzerland
078 911 98 15
076 596 44 85
f-five.ch
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Zajmina Vasjari Pranon Se Ka Operuar Gjoksin

Perralle me tupan Zajmina Kastro

ZAJMINA DHE KASTRO NE PERRALLE ME TUPAN

Ne emisionin "Perralle me tupan" te Valon Malokut, qe eshte transmetuar kete te premte me 7 nentor ne televizionin KTV (xhirimet zakonisht behen disa dite me pare), mysafire ishin kengetaret nga Shqiperia, Zajmina Vasjari dhe Kastro Zizo. Gjersa Kastro nuk mbante te fshehte qe kishte qene me pare i varur nga droga, Zajmina ne anen tjeter zbulon para ekranit qe ka te operuar gjoksin.

"Une kam bere nje nderhyrje kirurgjikale. Ka lidhje me komplekset qe ka njeriu me veten dhe e kam pranuar, nuk eshte dicka qe e kam mbajtur fshehte. Realisht, shumica e femrave qe dalin ne televizion sot, kane bere me shume se nje operacion plastik dhe eshte deshira e tyre per ta mbajtur fshehte kete gje. Por te une nuk ka ndonje problem... ska pse. I vetmi operacion plastik qe kam une eshte gjoksi im!", deklaroi Zajmina dhe shtoi se ne jeten e perditshme eshte nje person krejtesisht tjeter dhe nuk vishet ne menyre ekstravagante.

Shiko videon:


Foto Snaps

Zajmina Vasjari Zajmina Vasjari Zajmina Vasjari

- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: zaimina ziso
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Friday, 7 November 2008

MC Kresha: Ne Pergaditje Albumi i Ri!

MC Kresha ne klipin Classy
/photo classy/

MC Kresha, ne vitin 2009, me album te ri

Prishtine, 5 nentor - Kengetari i muzikes rep Kreshnik Fazliu, MC Kresha tashme per gjithe adhuruesit e tij do ta realizoje videoklipin me te ri. Ky videoklip, sipas tij, do te realizohet ne bashkepunim me rep-kengetarin Snupa dhe pritet te shfaqet ne media ne fillim te vitit te ardhshem. Nderkaq, albumi me i ri i tij pritet te dale ne veren e ardhshme, e po ashtu ne bashkepunim me kete reper. Kresha thote per "Lajm" se ky album do te jete i vecante, nje album me kenge te cilat ia vlen te degjohen. Ndersa per fillimin e karrieres se vet, ai shprehet se "menjehere pas luftes, ne moshen 14-vjecare, kam filluar te merrem me muzike, duke bere keshtu kengen e pare ne nje studio profesionale me grupin MC Soldiers. Per here te pare ne media kam filluar te shfaqem kur hip-hopi ka marre permasa te medha me bashkepunime te ndryshme, pasi ne ate kohe nuk kemi pasur mundesi te paguajme videoklipe luksoze, sic behen tash. Sa u perket bashkepunimeve, ai thote se ka me shume repere kosovare, por i vecon ato me Snupen, Daqin, Kasperin, Lavdin etj.

Videoklipi i tij i pare eshte kenga klasike, ku Kresha paraqitet si mysafir ne albumin e DJ-eit me te njohur ne Kosove, DJ Blunt. Kjo kenge eshte realizuar te Enis Presheva, instrumentali eshte bere nga DJ Blunt. Ne pergjithesi, tekstet e kengeve te cilat i kendon, i shkruan vete. Sipas tij, nuk eshte veshtire te krijosh nje tekst, pasi te gjitha ato dukuri, qofte negative apo pozitive, lejohen te shprehen ne kete lloj muzike. Projekti me i fundit i tij me reperin Snupa eshte Mixtape, qe do te lansohet ne dhjetor. I pyetur nese mund te presin fansat e tij nje album solo, ai u shpreh se ende eshte heret per nje album personal, pasi deshiron ta vazhdoje karrieren me bashkepunime, ashtu sic e ka filluar.

Ne lidhje me repin, ne pergjithesi, ne Kosove, Kresha thote se ndihet krenar pasi repi ne Kosove eshte shume kualitativ ne krahasim me vendet e rajonit. Sipas tij, kritiket evropiane e kane cilesuar hip-hopin kosovar si me te mirin ne Evrope, pasi kualiteti i ketij zhanri te muzikes ne vendin tone eshte i mire. MC kresha eshte intervistuar edhe nga nje gazetar holandez dhe qellimi i asaj interviste, sipas tij, ka qene interesimi i evropianeve per repin shqiptar, ne vecanti te atij kosovar. Mesazhi i MC Kreshes per te gjithe fansat e tij eshte "behu vetvetja, e mos tento per ta jetuar jeten e tjeterkujt". /gita lushi/lajm/06.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Dimitrenko Tregon Dhembet!

Shkau Dimitrenko
/photo public domain/

Dimitrenko Kercenon Krasniqin!

Alexander Dimitrenko thote se nuk ka asgje personale me Krasniqin, por do ta godase ate per fitore. Ai ndihet i pandalshem ne ring. Ndersa trajneri i boksierit kosovar premton se ne mecin e 15 nentorit do ta shohim nje Luan tjeter.

Fundjaven e ardhshme, ne Dusseldorf nuk do te zhvillohet nje mec i vlefshem per titull te kampionit te botes, por gjithsesi do te jete nje lufte e madhe ndermjet Alexander Dimitrenkos dhe Luan Krasniqit. "Vetem fituesi mbijeton", keshtu e ka titulluar tabloidi gjerman Bild mecin e 15 nentorit. Per Krasniqin, pas humbjes turperuese ndaj Tony Thompson, ky do te jete rasti i fundit.

Por, boksieri ukrainas, i cili eshte duke u stervitur ne Hamburg me trajnerin Fritz Sdunek, nuk e ka ndermend te dorezohet. Madje Dimitrenko mendon se asnje kundershtar nuk do te mund ta mposhte ate ne ring. "Jam ne forme te shkelqyeshme. Ne sparingun e fundit prej 10 raundesh kam shperthyer si fishekzjarr. Nuk kam asgje personale me Luanin, por do ta godas ate. Askush nuk mund te me ndale mua", ka thene Dimitrenko per Bild.

Mirepo, edhe trajneri i boksierit kosovar, Valentin Silaghi, beson ne fitore. Sipas tij, Krasniqi eshte pergatitur si asnjehere me pare. "Nuk do ta krahasoj me askend Krasniqin. Por, ne ring do ta shihni nje Luan tjeter. Mund ta premtoj kete.", deklaroi Silaghi. Edhe vete Krasniqi ishte shprehur optimist para duelit. "Dimitrenko nuk do te jete ai qe do te ma perfundoje karrieren. Me trajnerin tim te ri kam gjetur fuqine e vjeter. Dua te fitoj", pat thene Krasniqi. /gazeta express/07.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - -
p.s. /teni/ Ndersa me heret, ne fillim te vitit 2008, kur planifikohej nje mec mes Luanit dhe Dimitrenko per daten 8 Mars, dhe qe me pastaj u anulua, Dimitrenko deklaronte se do ta mposht Luanin per hater te Serbise. Ja teksti me poshte, marre nga lajmpress:

Dimitrenko: Per hater te Serbise do ta fitoj Luanin!

Ukrainasi Dimitrenko nje informacion te tille e ka bere te ditur gjate nje interviste dhene te perditshmes serbe “Sport”. Sipas kesaj gazete, 25-vjecari Dimitrenko ka paraqitur kerkese per marrjen e pasaportes serbe. “Dua te perfaqesoj Serbine ne te ardhmen, pasi deshiroj qe ky vend te behet i famshem. Me duket jonormale qe nje vend me kaq shume talente nuk ka pasur asnjehere kampion bote ne boksin profesionist. Deshiroj qe te luftoj per nje pamje me te mire te Serbise ne bote. Ky vend i mrekullueshem dhe populli i tij e meriton kete. Per mua Ukraina, Rusia dhe Serbia jane si nje shtet i vetem. Jam lodhur me trajtimin e keq qe i behet Serbise ne media. Do te mundohem ta ndryshoj kete, madje nese fitoj ndeshjen e radhes (kunder Krasniqit) suksesi do te jete edhe per serbet”, ka thene Dimitrenko. Arsyeja e afersise se Dimitrenkos me Serbine eshte e dashura e tij, Vanja Dobric, e cila eshte serbe nga Novi Varoshi. Boksieri kosovar me shtetesi gjermane, Luan Krasniqi, do te boksoje kunder Aleksander Dimitrenkos, me 8 mars ne “Porsche Arena” te Shtutgartit. Kjo sfide do te jete e vlefshme per titullin e kampionit te Evropes ne kategorine e rende qe eshte vakant dhe per titullin WBO Intercontinental. Aktualisht kampion ne WBO Intercontinental eshte Dimitrenko. /lajmpress/07.01.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Luan Krasniqi: Shansi i Fundit!

Luan Krasniqi
/photo public domain/

Shansi i fundit

"Dimitrenko nuk do te jete ai qe do te ma perfundoje karrieren!" - Krasniqi

Luan Krasniqi me trajnerin e ri ka gjetur fuqine e tij te vjeter dhe beson se do te fitoje kunder Dimitrenkos. Edhe menaxheri teknik i klubit Universum, Jean-Marcel Nartz e sheh boksierin kosovar si favorit perballe ukrainasit, pasi ky do te jete rasti i fundit per te.

Luan Krasniqi do te boksoje kunder Alexander Dimitrenkos vetem per fitore. Me 15 nentor ne Dusseldorf do te percaktohet edhe rrjedha e metutjeshme e karrieres se boksierit kosovar. Ne paraqitjen e tij te fundit, me 14 korrik te 2007, Krasniqi pat zhgenjyer te gjithe me paraqitjen e dobet ndaj Tony Thompson, i cili e nokautoi ne raundin e peste. Dhe me ne fund, pas nje pauze prej 489 ditesh, ai do t'i rikthehet ringut. Me trajnerin e ri Valentin Szilagy, Krasniqi eshte duke u pergatitur me jave te tera. Nese fiton kunder boksierit ukrainas, ndoshta ai perseri do ta gjeje veten ne mesin e top 15 te botes dhe mund ta fitoje nje mec tjeter qe e ka enderruar, ate per titullin e kampionit boteror.

Por, nese mposhtet nga Dimitrenko, karriera e tij do te marre fund. Mirepo, vete Krasniqi eshte optimist para duelit. "Dimitrenko nuk do te jete ai qe do te ma perfundoje karrieren. Me trajnerin tim te ri kam gjetur fuqine e vjeter. Dua te fitoj", ka thene Krasniqi per tabloidin gjerman Bild. Per me teper, edhe menaxheri teknik i klubit te Krasniqit Universum, Jean-Marcel Nartz e sheh boksierin junikas si favorit te lehte. "Per Luanin flet rutina dhe pervoja. Sa here qe ne e kemi qortuar, ai eshte rikthyer. Dhe tani ai e di qe kjo eshte shansi i tij i fundit", deklaroi Nartz. /gazeta express/05.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Thursday, 6 November 2008

Fatos Kryeziu Se Shpejti Do Behet Baba!

Fatos Kryeziu ne Top Fest 5
/photo top channel/

Vajza e Fatos Kryeziut do te quhet Nina


Fatos Kryeziu dhe bashkeshortja e tij, Arbulena, po presin lindjen e femijes se tyre te pare. Per emisionin “Express Live”, Fatosi ka deklaruar permes telefonit se “femija eshte vajze dhe do te quhet NINA”. Cifti ka nje vit qe eshte martuar, ndersa eshte lidhur ne mes vete tre vjet me pare. Fatosi eshte nje nga aktoret me te suksesshem te gjenerates se tij dhe njihet me rolin e tij ne serine televizive “Kafeneja Jone”. /express live/05.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
Shenim: Vlen te theksohet se Fatosi, pervec aktrimit, di edhe te kendoj e te komponoj muzike. Ai ishte pjesemarres ne Top Fest 5 me kengen "Gjithcka e mire ka fund", muziken dhe tekstin e se ciles e ka bere vet. Nje kenge shume e lezetshme! /teni/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Osman, Kush ta Vedhi Pasaporten?

Osman Azemi ne filmin Exit
/photo public domain/

Osmanit te “Stupcave” ia kane vjedhur pasaporten

Osman Azemit, njeri nga komiket me te njohur kosovar, ia kane vjedhur pasaporten muaj me pare. Kjo i ka shkaktuar probleme per te udhetuar. Kete e ka konfirmuar vete artisti per emisionin “Express Live” ne KTV. Personi i cili ia ka vjedhur pasaporten e ka keqperdorur ate dhe eshte zene nga autoritetet greke. Per shkak te kesaj shpeshhere Osmani eshte ngaterruar me kete njeri dhe i eshte pamundesuar te udhetoje ne vende evropiane dhe me gjere. /express live/ktv/06.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - -
/teni/Vlen te permendet se lajmi fillestar per vjedhje eshte bere e ditur qysh ne muajin Mars 2008 nga e perditshmja "Infopress". Ja edhe teksti:

Burime te aferta me artistin e njohur Osman Azemi-Stupcat, kane njoftuar se javen e kaluar ne oret e vona te nates, hajnat kane vjedhur gjesende me vlere ne shtepine e artistit ne fjale. Kjo vjedhje e ka demtuar Osmanin ne vlere materiale prej rreth 6 mije euro.

“Vjedhja ka ndodhur ne oret e vona te mbremjes kur askush nuk ishte ne shtepi. Hajnat kane marre nje pjese te stolive te bashkeshortes se Osmanit ne vlere prej 6 mije eurosh dhe pasaportat e Osmanit, te bashkeshortes dhe djalit te tij me viza valide njevjecare”, - ka thene burimi i Infopress-it. Rasti eshte lajmeruar ne polici, ndersa policia ka dale ne vendin e ngjarjes dhe eshte duke hetuar rastin. Gjithnje sipas ketij burimi, Osmani diten e premte kishte per te udhetuar jashte Kosoves, por meqe ka ndodhur vjedhja e pasaportave ai e ka shtyre udhetimin derisa policia te perfundoje hetimet.... /infopress/mars 2008/

Osmani dhe Vedati diku ne perendim
/osmani dhe vedati diku ne perendim, te lumtur qe kaluan kufirin pa problem, lol/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Lorik Cana Si Model Ne Balline Te Revistes "Surface"

Lorik Cana ne Balline te Surface
/photo public domain/

Lorik Cana, topmodel ne “Surface”


Ish-mesfushori i PSG e kapiteni aktual i Marsejes pozon ne revisten e ish-shokut te tij Alonzo

Pas sherbimeve si “manekin mode” per shtepine e modes “Bikembergs” e perzgjedhjes si futbollisti me seksi ne France nga lojtaret e Liges 1, perfundim i nxjerre nje nga faqet sportive franceze ne internet Myfreesport.fr, qe e konsideron mesfushorin e Marsejes si nga futbollistet me joshes, thashethemeve per shoqerine me kengetaren marsejeze, Clara Morgane, Lorik Cana tani eshte edhe ne faqen e pare te nje reviste speciale ne France, ne rolin e nje top modeli. Revista quhet “Surface” dhe publikohet nga ish-portieri i Paris Sen Zhermenit, Zherom Alonzo. Numri i pare doli, me 30 tetor dhe pikerisht ne kete numer ishin edhe fotot speciale te Lorikut, i cili fillimet e tij sportive ne France i ka me klubin kryeqytetas francez. Revista eshte e tera ne sherbim te sportit, dhe ne te publikohen shkrime, intervista e informacione sportive. /albania sport/05.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Besart Gerguri: 17 Vjecari Nga Prishtina Fiton "Fokus 2008"

Besart Gerguri SelfPortrait
/photo selfpotrait/

"Ajo mund te flase"

Fieri e ben nderkombetar edicionin e trete te konkursit te fotografise me kurator Albes Fushen

Edicionin e trete te “Fokus 2008” e fiton Besart Gerguri nga Prishtina. Nuk ka ndodhur qe nje konkurs nderkombetar fotografie ne Shqiperi te vleresoje me cmim te pare nje 17-vjecar. Juria e perbere nga Aldo Pavan (Fotograf- Itali), Albes Fusha dhe Osman Demiri (Fotograf – Kryetar i shoqates se arteve vizive “Draudakum” Maqedoni) vecoi punen me te mire “She can talk” te Gergurit.

Eshte nje portret me ngjyra i nje vajze te re me sy te shkruar. Here duket i prere si nje portret fashion dhe here si nje imazh qe vjen nga periferite, nje “informacion femeror” i vetepermbajtur – goja e mbyllur si nga nje urdher - qe tenton te shprehe deshiren shkrepetitese te syve.

Ajo Mund Te Flas - She Can Talk
/fotografia qe fitoi cmimin e pare/

Besarti ishte i pranishem naten e cmimeve ne teatrin “Bylis” ne Fier. Ka vetem 2 vjet qe ai merret me fotografine. Portretet dhe fashion photos jane nje nga drejtimet qe ka ndjekur deri tani. “Ajo mund te flase” (She Can Talk) eshte nje prurje qe duket se ka te beje pak me temen e dites qe percjellin mediat nga Kosova apo artet figurative dhe skenike ne pergjithesi. Ose eshte nje kendveshtrim krejt ndryshe i nje realiteti ku mungon brishtesia, guximi per te folur dhe ku heshtja eshte zgjedhja e duhur.

Juria nderkombetare e “Fokus 2008” vleresoi me cmim te dyte artistin serb Darko Stanimirovic per foton “Pylli i mallkuar me lule” (The Cursed Forest) dhe me cmim te trete fotografen shqiptare Brilanta Kadillari per foton “Garderoba” (The Wardrobe).

“Fokus” eshte nje aktivitet qe i kushtohet fotografise artistike, fotografeve dhe krijimit te urave te bashkepunimit midis tyre. Organizohet nga Bashkia e Fierit, BenArt Studio dhe Shoqata “ANTIK”.

Edicioni i trete qe u hap me 2 nentor ne Galerine e Arteve te Fierit, kete vit u kthye ne konkurs nderkombetar “duke dashur te perballim shkolla dhe eksperienca te ndryshme, kryesisht nga rajoni yne dhe te provokojme nje dialog profesional mbi pranine e fotografise ne cdo hap te jetes e cila e ka bere njeriun te pavemendshem ndaj magjise qe ajo shkakton”,- thote organizatori Arben Alliaj. “Pikerisht per kete arsye po tentohet me “Fokus” te ngrihet fotografia artistike ne vendin qe i takon ne gjinine e arteve pamore”, - shton producenti Saimir Ahmeti.

Besart Gerguri Fokus 2008
/besart gerguri pranon cmimin e pare/

Faza e prurjeve zgjati dy muaj, (gusht-shtator). Nga 90 pjesemarres, grupi perzgjedhes i perbere nga fotografet e njohur Albes Fusha (Pedagog i fotografise ne Akademine e Arteve Tirane) dhe Osman Demiri (Maqedoni) vendosi qe te ekspozohen 68 dhe fotografite artistike qe vinin nga Shqiperia, Italia, Serbia, Maqedonia, Kosova, Belgjika, Amerika, Spanja, Kanadaja, Turqia, te konkurronin me 2 dhe 3 nentor per cmimin e madh.

Mbremja e ndarjes se cmimeve, ku moren pjese kengetaret Evis Mula, Pirro cako,Gjergj Leka etj., perfshiu edhe spektaklin qe ofroi “DEA 08”, nje konkurs bukurie ku fituese u shpall Esela Kurti nga Tirana. /elsa demo/shekulli/06.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
Besart Gerguri faqja personale: www.besartgerguri.com
Fokus 2008 faqja zyrtare: www.fokus-al.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Cili Shqiptar Takoi i Pari Presidentin Barack Obama?

Bleron Baraliu ne shoqeri me Presidentin Obama
/photo beqir sina/

Ne foto shihet Bleron Baraliu duke folur me Presidentin e ri, presidentin e 44-te te SHBA-se Barack Obama gjate nje fushate mbeshtetese ne fillim te vitit ku grupe lobiste ben nje fushate fondmbledhese ne Greenwich te Connecticut-it.

Bleron Baraliu eshte shqiptaro-amerikan i lindur ne Kosove, nje prej eksperteve qe drejton njerin prej grupeve me te fuqishme financiare ne bote "Zais Group". Eshte fitues i cmimit "30 Under 30" qe u jipet talenteve te ri me ne ze ne burzen nderkombetare te New York-ut.

Thuhet se Bleron Baraliu eshte nje nder shqiptaret e pare qe pati privilegjin te bisedoi drejtperdrejt me Presidentin Barack Obama. /burimi: beqir sina/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Arita Fejzullai Zbulon Te Dashurin e Saj

Arita Fejzullai
/photo public domain/

Arita: Une e Blerimi kemi lindur per njeri tjetrin

“Miss Scandinava 2007”, Arita Fejzullai ka bere te ditur per Kosovapress lidhjen e saj me aktorin, i cili njihet me rolin kryesor ne filmin “Koha e Kometes”, Blerim Destani. Blerimi dhe Arita, sipas kesaj te fundit, jane bashke qe nje kohe te gjate.

Dashuria e tyre, sipas Arites, nuk ka fjale te pershkruhet. Ata jane shume te lumtur prane njeri-tjetrit dhe pritet qe kjo dashuri te kurorezohet me fejese.

Arita thote qe ata kane lindur per njeri-tjetrin.

Per me shume rreth lidhjes se tyre dhe me te rejat e Arites, se shpejti do te mund te lexoni ne nje interviste te Arites per Kosovapress. /l.gashi/kosovapress/05.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
Shenim: Arita eshte modele me prejardhje nga Gostivari e cila jeton ne Norvegji. Eshte vetem 20 vjece por me nje mori shperblimesh ne konkurse te shumta bukurie te karakterit nderkombetar. /teni/
- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: fejzullahu
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Zanfina Ismajli: Ja Pse Me Zgjodhen Mua...

Zanfina Ismajli

Zanfina Ismajli flet rreth kenges "Koha e Kometes"

Ja pse me perzgjodhen mua

“Me kane perzgjedhur mua sepse u ka pelqyer karriera ime, kurse ketu ka ndikuar fakti qe une nuk kam asnje kenge te huazuar. Kenga eshte paraqitur ne shume shtete dhe duhej te ishte origjinale dhe e bere ne menyre sa me profesionale ne cdo aspekt”, thote Zanfina Ismajli

Zanfina Ismajli tashme disa vjet eshte e pranishme ne skenen e muzikes shqiptare. Ajo shume shpejt arriti te behet e njohur, fale talentit qe ka. Karriera e saj ka njohur vetem suksese. Ajo ka kenduar kengen e filmit qe beri shume buje kohet e fundit “Koha e kometes”. Per kete gje ajo thote se eshte shume e nderuar, por me shume eshte e nderuar nga fakti se organizatoret e filmit e kane zgjedhur ate per ta kenduar kengen , sepse ajo eshte kengetare qe nuk huazon kenge, por kendon kenge shqipe. Ajo per gazeten tone ”Kosova Sot”, flet per angazhimin e saj ne kete kenge, ku haptazi shprehet se eshte ndiere shume e lumtur qe ka qene pjese e ketij projekti te madh filmik. “Kur me erdhi oferta u gezova shume, sepse e dija qe eshte nje shans shume i rralle ne jete dhe e pranova me shume kenaqesi. Une isha perzgjedhur nga 15 kengetare te tjere. Me kane perzgjedhur mua sepse u ka pelqyer karriera ime, kurse ketu ka ndikuar fakti qe une nuk kam asnje kenge te huazuar. Kenga eshte paraqitur ne shume shtete dhe duhej te ishte origjinale dhe e bere ne menyre sa me profesionale ne cdo aspekt.

Sidoqofte, te jesh pjese e nje ekipe evropiane dhe aq profesionale eshte kenaqesi e madhe, sepse e di se puna qe ben ia vlen”, thote Zanfina Ismajli. Kenga te cilen ajo e ka kenduar, pra “Koha e kometes”, eshte bere nga kompozitori Nexhat Mujovi –“Virusi”, kurse videoja eshte incizuar ne Shkup, por regjine e ka bere kosovari Fadil Veseli. Zanfina thote se eshte shume e kenaqur nga “Virusi”, sepse ai “di te punoje kengen aq bukur saqe kush e degjon e ndjen shume”, shprehet Zanfina per “Kosoven Sot”. Ajo per momentin eshte duke punuar nje kenge te re, se ciles kenge mendon t’i beje edhe nje videoklip. /b.zyberi/kosova sot/06.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Se Shpejti Spektakli "Zhurma Show"

Zhurma Show

Se shpejti do te mbahet spektakli "Zhurma Show"

Gare per videoklipin me te mire

Kete vit "Zhurma shou" mbush kater vjet qekur ka filluar punen per te bere perzgjedhjen e videoklipit me te mire te vitit. Ky spektakel sivjet do t'i ndaje 33 cmime per kengetare dhe grupe te ndryshme te Kosoves, Maqedonise dhe Shqiperise

Shume shpejt pritet qe te mbahet edicioni i katert i spektaklit, qe tashme eshte bere tradicional "Zhurma shou". Ne kete spektakel, i cili me shume i ngjan nje festivali, ku kengetaret shperblehen per vidoklipet e bera brenda nje viti, kete vit do te ndahen gjithsej 33 cmime te ndryshme. Pa dyshim se cmimet qe me se shumti bien ne sy jane kenga e vitit, albumi i vitit dhe videoklipi i vitit. Kete vit pritet qe konkurrenca te jete e madhe per shkak te numrit te madh te videoklipeve te realizuar brenda ketij viti.

Sikur ne cdo spektakel garues, edhe ketu pritet te kete nje juri, e cila do te beje seleksionimin e kengeve neper kategori te ndryshme. Ende nuk jane bere te ditur emrat e jurise, por kjo pritet te ndodhe ne ditet ne vijim. Kurse organizatori i ketij evenimenti, Zico, per gazeten "Kosova Sot" tha se ata ende jane duke u pergatitur dhe se shume shpejt te gjitha detajet do t'i bejne publike. "Data ende nuk eshte caktuar, mirepo do te mbahet ne fund te nentorit ose ne fillim te dhjetorit. Kenget, albumet dhe videoklipet propozohen nga redaktorja e muzikes se televizionit "ZICO TV", Edona Memini, pastaj bordi i spektaklit ben perzgjedhjet finale per ne konkurrim. Interesimi eshte shume i madh nga kengetaret qe te jene pjese e konkurrimit te ketij spektaklit, por do te hyjne ne konkurrim vetem artistet qe ne vitin 2008 kane treguar vlera te mirefillte", thote Zico. Sipas tij, ky do te jete nje festival qe do t'u dale ne krah vlerave te mirefillta dhe do t'i perkrahe vetem ata kengetare qe vitin 2008 kane prodhuar kenge qe ia vlejne. Kengeve fituese do t'u ndahen cmime speciale, por vlera e tyre nuk behet publike nga organizatori, i cili thote se kete do ta zbuloje ne naten finale. "cdo kenge fituese ne kategorine e vet do te certifikohet, ndersa tri cmimet kryesore te spektaklit do te kene cmime speciale, qe do te publikohen ne naten e mbajtjes se spektaklit", theksoi, nder te tjerat, Zico per gazeten tone. /b.zyberi/kosova sot/05.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Albania Fashion Week: 7 - 11 Nentor 2008

Albania Fashion Week Poster

Albania Fashion Week

Albania Fashion Week do te jete ne datat 7-11 Nentor 2008!
Vendi: Sheraton Hotel, Tirana

Event nderkombetar qe afirmon Shqiperine dhe modelistet e saj ne mbare boten, gjithashtu te ftuar edhe stiliste prestigjioze nga vende te ndryshme. I gjithe ky event do te reklamohet dhe shfaqet ne kanalin Fashion TV.
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Mihrije Braha: Bija Vec Me Mercedes...!

Mihrije Braha ne klipin Fundi

Interviste me kengetaren Mihrie Braha

Mihria nuk zbret nga ‘Mercedesi A Class’

Kontakti i pare me timonin nga mosha 19- vjecare, vozit me patente shofer te SHBA-se, nuk e preferon shpejtesine, ndonese ia ka shkelur deri ne 120

Mihrie Braha eshte nje nder kengetaret me te mira shqiptare, e cila ka edhe nje veture shume te mire, “Mercedes A Class”, e tipit me te ri. Per dallim nga shume VIP-a, te cilet patente shoferin e kane marre ne Kosove, Mihria ate e ka marre ne Nju-Jork ne vitin 1989. I ka rastisur te vozise ne shume vende te botes, por nuk i pelqen te vozise ne Shqiperi, Turqi dhe ne disa shtete te Lindjes, sepse keto vende per nga komunikacioni jane skandaloze, thote Mihria. Deri sot ka arritur shpejtesine maksimale 120 km ne ore.

“Kosova Sot”: Si femije, kur e keni pare per here pare ndonje veture, keni mbajtur ne mend cila ka qene ajo?
Mihrie Braha: Kur kam qene pesevjecare e kam krijuar vizionin e pare per veturen dhe mbaj mend qe ka qene nje “Fiat 1300”, te cilen veture e kujtoj nga femijeria ime.

“Kosova Sot”: Kur keni filluar te interesoheni me shume per vetura?
Mihrie Braha: Kur kam mbushur 18 vjet kam filluar te interesohem me shume per vetura, sepse gjithmone kam planifikuar te blej nje veture, dhe kete do ta beja ne rastin e pare qe te me jepej mundesia, kuptohet materiale.

“Kosova Sot”: Kur ka qene kontakti juaj i pare me timonin?
Mihrie Braha: Sic thashe edhe me lart, interesimi im per vetura ka nisur heret, por kontakti im me timonin ka qene ne moshen 19- vjecare, ate kohe kam provuar makinen e vellait tim dhe me pas kur jam njohur me Naimin makinen e tij.

Me patente shoferi nga viti 1989

“Kosova Sot”: A keni patente shofer?
Mihrie Braha: Po. Patente shoferi kam nga vitin 1989, kur e kam kaluar provimin ne SHBA dhe ate ne Nju- Jork!

“Kosova Sot”: Cfare veture vozisni?
Mihrie Braha: Jam duke vozitur “Mercedes A Class”, te tipit me te ri.

“Kosova Sot”: Cfare lloj veture preferoni te vozisni?
Mihrie Braha: Pikerisht kete veture qe kam, pra “Mecedes”, i klasit A, per shkak se me pelqen dhe ndjehem mire ne te.

Mercedesi i Mihrijes... kishe

“Kosova Sot”: Cila prej veturave qe keni pasur ju mbetet ne mendje?
Mihrie Braha: Qe kur kam filluar te vozis, kam pasur vetem “Mercedes” dhe kjo eshte preferenca ime.

“Kosova Sot”: Cilin nga ngasesit boterore te veturave e kujtoni?
Mihrie Braha: Nuk i ndjek, por sidoqofte i shoh ngasesit me te njohur kur garojne. Me pelqen talenti i ri, Hamiltoni, te tjeret nuk me kujtohen.

“Kosova Sot”: A ndodh qe te vozisni edhe jashte vendit dhe ne cilin vend keni vozitur?
Mihrie Braha: Kam vozitur ne shume vende te Evropes, po ashtu kam vozitur edhe ne SHBA.

”Kosova Sot”: Cilat vende i konsideroni me te pershtatshme per te vozitur dhe cilat me te rrezikshme?
Mihrie Braha: Evropa dhe Amerika jane ideale per te ngare veturen, ndersa Shqiperia, Turqia dhe shtetet e Lindjes jane skandal ne vete.

”Kosova Sot”: Sa eshte shpejtesia me e larte te cilen e keni arritur ndonjehere?
Mihrie Braha: Kam shkuar deri 120 km ne ore, jo me shume!

Asnjehere e denuar ne komunikacion

“Kosova Sot”: A keni shpesh probleme me trafik dhe sa ju ndihmon fama ne trafik?
Mihrie Braha: Jo, nuk kam pasur probleme ne trafik, apo me mire te them shume rralle. Mbase fama ka bere qe te shpetoj nga ndonje gjobe nga ata qe kujdesen per rendin ne trafik. Me duhet ta pranoj se kane pasur shume respekt. Per respekt i falenderoj dhe publikisht them se ajo sjellje me ben te reflektoj me shume kur vozis.

“Kosova Sot”: Cfare nuk pelqeni te shoferet ne Kosove?
Mihrie Braha: Ngutjen dhe moskujdesin!

“Kosova Sot”: Keni pasur deri tash ndonje aksident ne trafik?
Mihrie Braha: Nuk kam pasur ndonje aksident si shofere deri sot. /b.zyberi/kosova sot/05.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Wednesday, 5 November 2008

Ibadet Ramadani, Rokerice Se Jo Mahi!

Ibadet Ramadani
/photo public domain/

Super700?

Me te vertet jane befasuese kur i degjon. Muzika e tyre te con cdo kund. Po flasim per bendin nga Gjermania, i quajtur “Super700”, pjese e te cilit jane edhe tri motra nga Kosova. Ne Prishtine eshte vetem Ibadetja.

Prishtine, 4 nentor — Kur po e lexonit titullin, sigurisht qe keni menduar se ketu po flitet per ndonje lende djegese? E po nuk eshte kjo qe do te kishit menduar, mirepo cka ben Indie rok pop bendi Super700 eshte nje muzike qe di te djege edhe ate mire.

Super 700 vjen nga Berlini. Ne Kosove, muzika e tyre njihet shume pak apo ajo preket dhe degjohet vetem nga nje klase e njerezve. Kjo nuk eshte fer, muziken e Super 700 duhet ta keni ne shtepi. Kerkoni ne youtube, klikoni Super 700 dhe do te vertetoni. “Super700” perbehet nga tri motra qe kane prejardhjet nga Kosova. Ato jane: Ibadetja – vokal, Ilirjana – backvokal dhe Albana Ramadani – backvocal se bashku me Johannes Saal - kitare, Simon Rauterberg – keyboard, Michael Haves - bas dhe Sebastian Schmidt - drum.

Grupi Super700

Nga kritiket muzika e tyre cilesohet si inovative, e thelle, e fuqishme e pse jo edhe melankolike. Me nje fillim te ngadalshem dhe me nje ngritje te larte ne pjesen kryesore.

Ibadetja, qe eshte edhe vokalistja e ketij bendi, eshte ne Prishtine per disa dite. “Kam ardhur per pushim, per xhaz festival por edhe per gjyshin dhe gjyshen time. Ja kam degjuar zanin gjyshes ne telefon dhe mendova po zhduket dhe po zvogelohet dhe vendosa sa ma shpejt me pa”, tregon Ibadetja.

“Super 700” momentalisht jane ne pauza para publikimit te albumit me te ri, i treti me radhe qe quhet “Loves Bites”(Dashuria kafshon). Ky album del ne treg ne muajin shkurt te viti 2009. Pjese e ketij albumi eshte edhe producenti i njohur Rob Kirwan, i cili ka punuar edhe me bendin e njohur U2 si dhe Depeche Mode.

Vete emri i albumit vjen nga nje kenge me emrin e njejte, mirepo edhe kenga vjen nga nje pervoje. “Kur kam qene e vogel i kam dashte filmat horror dhe s’kam mundur te dal nga ta per nje kohe te gjate . Me eshte dashur qe t’i varros, por te marr me veti shume frike dhe fantazi ne koke. Keshtu, kur i kam pas njeren prej ketyre neteve te tmerrshme dhe kur keto fantazi po tranoheshin, kam filluar te shkruaj dhe keshtu jam qetesuar”, tregon Ibadetja. Andaj eksperienca jane edhe si dashuria, ato kane shenja.

Shumica e kengeve te “Super 700” shkruhen nga Ibadetja dhe basisti Haves, e qe njihen mes vete shume mire. “Shume here luajme edhe pingpong. I shikojme gjerat, i diskutojme dhe pastaj luajme pingpong me lirikat me shume pune, tension dhe ne fund cka del e duam dhe luftojme derisa te dy e dojme”, tha Ibadetja. Super 700, eshte formuar ne vitin 2003, ndersa sic thote Ibadetja, gjithmone ka qene enderr e saj qe prane t’i kete edhe dy motrat. Kjo edhe u realizua. Nga albumi i pare e deri tek ai i fundit, sipas Ibadetes, ka nje dallim te madh. “Eshte pop ose indi pop, por kjo e fundit ndoshta nuk eshte me indi. Eshte ndoshta alternativ pop, atmosferike, nganjehere melankolike, harmonike, merzi, gezim”, shprehet Ibadetja. Kur mund ta degjojme Super700 ne Prishtine ? “Po kam qeft shuam me ardh ketu. Por, duhet te organizohemi pasi eshte nje bend i madh. Po presim thirrjen dhe realizimin e koncertit”, tha Ibadetja. /milot hasimja/gazeta express/05.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
Faqja zyrtare e grupit Super700: www.super700.de
- - - - - - - - - - - - - - - -
Shiko Super700 "Selfcontrol"

- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: ibadete
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Fiton Obama, Nis Mbare Per Shqiptaret!

"Nis mbare per Shqiptaret", nese mund te themi keshtu, pasi familja Obama, me rastin e fitores se zgjedhjeve presidenciale ne SHBA, eshte e tera e veshur ne "Kuq e Zi", ngjyrat tona kombetare! lol

Obama me Kuq e Zi
/photo public domain/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Eni Koci Ndjek Hapat e Motres

Eni dhe Greta Koci
/photo panorama/

Greta Koci ishte vetem 13 vjecare kur realizoi videoklipin e saj te pare me titull "Kush ka faj" ne bashkepunim me Erion Korinin. Paraqitja e saj ne skene ishte nje senzacion i vertete. E re ne moshe, e bukur, e talentuar dhe energjike. Me pas ajo fitoi edhe disa shperblime te medha si "Mikrofoni i Arte" 2006, Top Fest 4 2007 etj. Sot me me shume se 15 kenge hite dhe disa videoklipe eshte nje nder kengetaret me te kerkuara ne treg.

Mirepo, nuk kishim degjuar shume per motren e saj me te re Eni, per te cilen thuhet se ka po aq talent sa Greta dhe pikerisht po paraqitet ne skene ne te njejten moshe si e motra. Ajo keto dite ka lansuar videoklipin e saj te pare ne Supersonic TV me titull "Shprese kerkon nga ti" me muzike te Gramoz Kozelit dhe tekst te Rozana Radi dhe ka te beje me femijet e braktisur te cileve u mungon dashuria e te afermeve te tyre. Videoklipi eshte realizuar ne Maqedoni nga Aleksandri.

Me kujtohet kur me pare Zanfina quhej si "motra e Adelines" por me vone, gjerat ndryshuan dhe ajo u be shume me shume se aq. Si duket edhe Eni do te kete nje karriere te shkelqyer ne muzike dhe me siguri se do te degjojme nga ajo edhe me shume. Ajo eshte duke pergaditur edhe webfaqen e saj personale tek enikoci.com.

Me poshte mund te shihni disa foto snaps nga klipi


- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online