All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Saturday, 29 November 2008

Ulpiana Club 6 Dhjetor 2008: Miss 2008

Ulpiana Club 6 Dhjetor 2008 Miss

TE SHTUNEN ME 6 DHJETOR

MISS ULPIANA 2008
Diellza Kolgeci, Vesa Luma, Grupi Infinit, Grupi Kaos
Nexhi, Avnia

Shperblimet

VENDI I PARE:
1500 chfr
Ballina ne "Nata"
Pjesemarrje ne "Miss Kosova 2009"
UlpianaClub Member Card 1 Vjet Falas

VENDI I DYTE:
1000 chfr
UlpianaClub Member Card 1 Vjet Falas

VENDI I TRETE:
500 chfr
UlpianaClub Member Card 1 Vjet Falas

Organizuar ne bashkepunim me Bexhet Azirin, gazetar i revistes "Kosovarja"

Adresa & Info:
autoroute A9
sortie Villeneuve
suivre fléchage Funplanet
Ulpiana club
zone commerciale
1844 Villeneuve

Mobil: 079 331 92 35
Mobil: 079 679 67 70
Mobil: 079 542 19 85
www.ulpiana-club.ch
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Insomnia Club 6 Dhjetor 2008: Meda

Insomnia Club 6 Dhjetor 2008

TE SHTUNEN ME 6 DHJETOR

MEDA LIVE, Muhamet Sejdiu
DJ Backy, DJ Naimi

Hyrja deri 23:00, per Femra Gratis!

INSOMNIA Disco Club
Lausanne Zi En Reculan
1024 ECUBLEN (VD)
mob: +41 (0) 79 230 66 38
insomniadiscoclub.ch
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

F Five Club 6 Dhjetor 2008: Genta & Mister 2008

F Five Club 6 Dhjetor 2008

TE SHTUNEN ME 6 DHJETOR

MISTER 2008 NE F-FIVE

Argetojne:
GENTA ISMAJLI, VENAT E BASHKUEME

Moderon:
LABI RTV21

Resident DJs:
DJ Lumix, Dj Limi, DJ Jaz

Mattenstrasse 165
Biel/Bienne
Switzerland
078 911 98 15
076 596 44 85
f-five.ch
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Boleros Club 6 Dhjetor 2008: BleroTE SHTUNEN ME 6 DHJETOR

Special
BLERO, Mimoza Shkodra, Mentor Kurtishi, Bekim Kumanova
DJ Dasul

HYRJA 10sfr

Disco Boleros
Banhofsrt.33 Buchs - dallikon
Tel: 0041 79/ 628 10 67
boleros.ch
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Rozana Radi Ne Skena Erotike

Rozana Radi Ne Skene Erotike
/rozana radi, photo panorama/

ROZANA RADI NE SHTRAT "ME ZOR"

Rozana radi pranon te zhvishet ne filmin me metrazh te shkurter “Mira”, me skenar dhe regji te Dhimiter Ismailaj. Historia eshte e vendosur ne Shqiperine e koheve te sotme, ku ekziston nje shoqeri patriarkale. Mira eshte nje grua e re e cila ndodhet ne dilemen morale, qe i parashtron shoqeria. Asaj i duhet te siguroje 10 mije dollare, ndersa duhet te mbaje te gjalle deshirat e saj. Mira perfaqeson ate pjese te shoqerise, qe lufton per te ruajtur familjen e saj tradicionale, ndersa eshte e rrethuar nga nje shoqeri pa moral. Keshtu te dyja skenat erotike te realizuara prej saj, ishin te nxitura, pa deshire, te turpshme. /panorama/29.11.08/

Rozana Radi ne Mira
/rozana radi ne nje skene erotike te filmi "Mira", photo panorama/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Me Ke Do Martohet Nentor Fetiu, "Korabi i Familjes"?

Nentor Fetiu
/nentor fetiu "korabi i familjes moderne", photo infopress/

Bisede me aktorin Nentor Fetiu
Nentori e ‘Korabi’ ne Amerike!

Aktori Nentor Fetiu, i cili popullaritetin me te madh e arriti fale serialit ‘Familja Moderne’, ne rolin e Korabit, disa te diela ka ‘munguar’ me pranine e tij ne kete serial. Arsyeja e kesaj mungese, sipas tij, ka qene angazhimi i tij pesejavor ne shfaqjen ‘Doruntina’ e punuar ne New York, porse edhe si “Korab’ ai gjendet ne Amerike. Megjithate, shfaqja “Doruntina” eshte punuar ne bashkepunim me Teatrin Oda dhe Blessed Unrest Theater…Perndryshe, rolin e Doruntines, e ka luajtur e fejuara e Nentorit, Njomeza, me te cilin ai ka kohe qe eshte duke bashkejetuar. Per gazeten ‘Infopress’ Nentori zbulon se martesa e tij pritet te ndodhe vitin e ardhshem…

Infopress: Tashme eshte duke u shfaqur edicioni i shtate i “Familja Moderne”, a keni menduar se do te zgjase kaq shume ky serial dhe se edhe ju do te jeni edhe me tutje i pranishem ne kete serial?
Nentori: Po eshte e vertete qe nuk kam menduar se do te arrijme ketu ku jemi, qe pikerisht pas shtate vjetesh ende do te vazhdoje ky serial dhe ende do te kete shikueshmeri te madhe. Po ashtu, nuk ma ka marre mendja qe pas shtate vitesh une ende do ta luaj rolin e Korabit, dhe se ende do te jete prania ime ne kete serial. Shpeshhere me kujtohet dita e pare e xhirimit kur Fatosi (regjisori i ketij seriali) na uroi fat dhe e filluam xhirimin e episodit te pare. Porse, ate dite as qe e kam menduar se edhe pas shtate vjetesh do te jemi bashke ne me koleget duke e realizuar kete serial. Vertete koha ka kaluar shume shpejt dhe ja ku jemi, ende duke punuar dhe duke u angazhuar rreth ketij seriali, prandaj per mua personalisht ky fakt eshte nje kenaqesi e vecante.

“Doruntina’ ne New York…

Infopress: Mirepo, koheve te fundit ju nuk jeni prezent ne cdo serial. Pse kaq shume ka filluar te ‘mungoje’ Korabi. Pra, cilat jane arsyet e mosparaqitjes tende cdo te diel?
Nentori: Po sic i keni pa epizodat e fundit une vertete nuk kam qene prezent. Arsyeja ka qene angazhimi im ne shfaqjen ‘Doruntina’ e punuar ne New York ku kam qendruar mbi pese jave. Shfaqja eshte punuar ne bashkepunim me Teatrin Oda dhe Blessed Unrest Theater… Kjo ka qene arsyeja pse nuk isha prezent. Dhe, vertete kjo ka qene nje pervoje shume e mire per mua dhe koleget qe ishim atje. Po ashtu, gjate kesaj kohe kur qendrova ne New York shume shqiptare te cilet e percjellin me kenaqesi RTK-ne dhe adhurues te Familjes Moderne i kam takuar dhe assesi nuk kane munguar pyetjet dhe interesimi i tyre se t’i vertete qenke ne Amerike ashtu sic po pohojne “Familja Moderne”. Thene te drejten ishte interesante ajo pervoje imja sikurse edhe e shikuesve...

Infopress: Ku e gjen veten me se miri. Ne teater apo televizion?
Nentori: Nuk e di cfare te them. Nuk e di sakte si ndihem. Tani kjo shfaqje qe e kam punuar ka qene pas pese viteve dhe nuk mund te them qe nuk me kish munguar angazhimi ne teater. Mendoj qe ne te dyjat ekziston kenaqesia e vecante...

Te fejuarit – kolege te mire

Infopress: Te kthehemi tek jeta juaj private. Thuhet se Nentori eshte duke bashkejetuar me nje femer. Na zbulo ne detaje se me ke je duke bashkejetuar?
Nentori: Une bashkejetoj dhe jam i fejuar me Njomzen e cila po ashtu eshte aktore. Jetojme ne Prishtine dhe mendojme qe te bejme edhe nje dasme vitin e ardhshem. Keshtu e kemi bere plan qe te martohemi me dasme ani pse ne tashme jemi te martuar. Me Njomzen edhe kemi punuar bashke, si p.sh ne nje film te metrazhit te shkurter ne Shqiperi dhe ne shfaqjen e fundit ne New York, ku Njomza kishte rolin e Doruntines. Prandaj, pervec qe jemi tek jeta ime private mund te them se une dhe Njomza kemi filluar edhe te jemi kolege te mire, qe ky fakt na sjell kenaqesi.


/nentor fetiu me te fejuaren njomza ibraj, photo public domain/

Infopress: Si e kaloni kohen e lire dhe me ke?
Nentori: Kohen e lire mundohem t’ia kushtoj edhe familjes se ngushte, vellait dhe nenes te cilet me kane ndihmuar dhe perkrahur qe prej fillimit te karrieres time dhe i falenderoj shume. Po ashtu, kohen e lire e kaloj edhe me shoket e shkolles se mesme qe i kam pas ne Prishtine, porse televizioni nuk po me le rehat as ne kohen e lire.

Infopress: Te kthehemi tek seriali “Familja Moderne”, a e ke pasur te veshtire te realizosh rolin e “Korabit”, nje kulleri dhe cfare ngjashmerie keni me Korabin. Po ashtu a keni pritur nje fame kaq te madhe nga ky rol?
Nentori: Roli im ka pasur edhe veshtiresite e veta ngase Korabi duhet te jete diku 10 vjet me i ri se moshen reale qe e kam une. E sa ia kam arritur qe se paku te dukem ashtu, kete nuk mund ta them, une… Po ashtu, une Nentori dalloj shume nga tipi i Korabit. Mirepo, lirisht mund te them se nuk mungojne veshtiresite dhe gjetjet e ndryshme per kete rol, kuptohet me nje bashkepunim te mire me regjisorin Fatosin dhe skenaristen Visaren, prandaj nuk ka mungon suksesi. Lirisht mund te cek se nuk kam menduar se do ta arrije kete fame aq shpejt pasi filluam punen ne serial. Vertete ka qene interesante kjo pervoje qe prej fi llimit.

‘Zanati’ i artistit ne Kosove - aspak i lehte

Infopress: Ke nga aktoret e “Familja Moderne’ e vleresoni si aktor me te mirin dhe me ke keni raporte me te mira?
Nentori: I cmoj shume koleget e mi. Me te gjithe kam raporte shume te mira. Ne jemi njohur edhe para serialit dhe kjo e ka pasur ate anen pozitive… Besoj qe edhe shume me gjate do te punojme bashke ne kete serial e po ashtu edhe ne projekte tjera.

Nentor Fetiu

Infopress: Per fund, na thoni cfare planesh tjera keni, ndonje film, ndonje shfaqje apo…?
Nentori: Ne rrethanat ne te cilat po jetojme nuk eshte aspak e lehte te bejme plane shume. Ne kete zanat ndodhin shpesh gjerat sic thote nje fjale ‘tap-rrap’. Porse, i kemi disa plane me kolege dhe ta shohim si do te vejne punet ne te ardhmen. Nuk eshte lehte te jesh artist ne Kosove, por besoj dhe shpresoj se do te permiresohen gjerat ne te ardhmen. Po ashtu, i pershendes dhe i falenderoj te gjithe adhuruesit e ‘Familjes Moderne’, pa te cilet nuk do te ishim ketu ku jemi. /luljeta tahiraj/infopress/25.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Aferdita Dreshaj Ne Billbordat Greke

Aferdita Dreshaj Ne Reklamen e Firmes Vener
/aferdita dreshaj ne reklame, photo albaniac/

Aferdita Dreshaj shfaqet ne billbordet greke!


Ka pak kohe qe Aferdita ka lene Ameriken per ti rene perqark botes ne 365 dite.Se pari u nis drejt Maqedonise ku ka realizuar nje sesion fotografik me Armendin si dhe ka dhene intervista per shtypin maqedonas. Me pas i eshte drejtuar Greqise,ku ka marre pjese ne “Fashion Week” qe eshte transmetuar dhe ne Fashion Tv. Ne te njejten kohe ka pozuar per nje prej revistave me te njohura ne vend “Diva” si dhe eshte bere imazhi i disa kompanive per sezonin e ri te reklamave. Nderkohe modelja shqiptare mund te shihet ne billbordat e qyteteve greke ku ka reklamuar veshjet e firmes “Vener” (ne foto).

Shpat Kasapi dhe Aferdita Dreshaj
/aferdita dreshaj & shpat kasapi, photo albaniac/

Eshte rikthyer ne Shqiperi per te kaluar pak dite pushimi me Shpatin (shih fotot eskluzive per Albaniac) dhe do te niset drejt Azise per nje tjeter kontrate pune, e me pas serisht ne Evrope ku e presin ne Gjermani, Greqi, Shqiperi e Itali. E teksa cdo gje ne fushen e modelimit duket se po shkon persembari, mesojme se nje prej deshirave me te medhaja te Aferidites eshte te prezantoje Shqiperine ne “Miss Universe”. Ne mendojme se eshte kandidatja perfekte! Si mendoni ju? /elbino/albaniac/25.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
Shih me poshte Aferdita Dreshaj duke reklamuar veshjet e sezones se dimrit per firmen greke "Vener"
Aferdita Dreshaj Vener Aferdita Dreshaj Vener Aferdita Dreshaj Vener Aferdita Dreshaj Vener Aferdita Dreshaj Vener Aferdita Dreshaj Vener Aferdita Dreshaj Vener Aferdita Dreshaj Vener Aferdita Dreshaj Vener Aferdita Dreshaj Vener Aferdita Dreshaj Vener Aferdita Dreshaj Vener

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Der Froschkoenig 6 & 7 Dhjetor 2008: Leonora Jakupi, Miranda Hashani, Valton Krasniqi, Korab Shaqiri

Der Froschkoenig 6 n 7 dhjetor

TE SHTUNEN ME 6 DHJETOR

LEONORA JAKUPI
Bajram Gigolli
Resident DJs

Hyrja 25.-

TE DIELEN ME 7 DHJETOR

KORAB SHAQIRI, MIRANDA HASHANI, VALTON KRASNIQI
Milaim Zeka

Speciale Film i zhanrit Dokumentar
KTHIMI I MERGIMTAREVE

Hyrja 20.-

Der Froschkoenig
Ringstrasse 20
6010 Kriens

tel. 079 451 59 58
www.derfroschkoenig.ch
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Der Froschkoenig 5 Dhjetor 2008: Ermal Fejzullahu

Der Froschkoenig 5 Dhjetor

TE PREMTEN ME 5 DHJETOR

ERMAL FEJZULLAHU

Hyrja 15.-

Der Froschkoenig
Ringstrasse 20
6010 Kriens

tel. 079 451 59 58
www.derfroschkoenig.ch
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Barcode Lounge 6 Dhjetor 2008: Zajmina Vasjari

Barcode Lounge 6 Dhjetor 2008

TE SHTUNEN ME 6 DHJETOR 2008

ZAJMINA VASJARI
Naser Mitrovica & Sint Dini

Diskoteka Barcode Lounge (Nachtlicht)
Kapellenstrasse 7
63322 Rodermark/Ober-Roden
tel. 0163 77 46 214
www.albanights.de
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Diskoteka Time 6 Dhjetor 2008: Sinan Vllasaliu

Diskoteka Time 6 Dhjetor 2008

TE SHTUNEN ME 6 DHJETOR

SINAN VLLASALIU

Robinienhof 3 (Marktplatz)
45894 Gelsenkirchen Buer

diskoteka-time.de
0160 953 10 462
0173 160 7 530
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

"Oxygen"-i Pa Sinan Vllasaliun

Sinan Vllasaliu Oxygen
/photo rtk/

Sinani nuk eshte me pjese e Oxygenit

Kengetari i mirenjohur Sinan Vllasaliu, i cili se fundmi ka luajtur rolin e prezantuesit ne emisionin, i cili shume shpejte u popullarizua, "Oxygen" (RTK), ka njoftuar se nuk do te jete me pjese e ketij emisioni.

Vllasaliu i ka bere keto komente gjate emisionit te te premtes mbrema, i cili rezultoi te ishte i fundit per te.

Kete largim, Sinani e ka arsyetuar si rezultat i angazhimeve te shumta qe do te kete, sidomos ne kete periudhe te fundvitit, ku ai eshte vazhdimisht i kerkuar per te argetuar fansat e tij neper mbremjet e ndryshme anembane botes ku ka shqiptare, si edhe per shkaqe personale duke mos detajizuar me shume. /telegrafi/28.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
p.s. Shume keq! Do te me mungoj Sinani, sidomos kur i merr neper goje "shkijet"! Sinan me ty jemi! Sa per kendim s'po flas, nje "mbret" i kendimit live!/teni/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Vesa Luma Braktise RTK-ne

Vesa Luma
/photo public domain/

Vesa Luma braktise RTK-ne

Kengetarja thote se eshte larguar nga RTK-ja per shkak te angazhimeve te shumta qe ka ne muzike

Kengetarja Vesa Luma me nuk eshte gazetare e RTK-se. Ajo eshte larguar nga ky televizion per shkak se deshiron te jete me e perkushtuar ne karrieren e saj muzikore. Vesa Luma per disa vjet ka qene gazetare e ketij televizioni. Mirepo, si duket, angazh imet e shumta qe ka ajo ne muzike kane bere qe ajo te largohet nga RTK-ja. Ajo per gazeten tone tha se eshte e vertete qe eshte larguar nga RTK-ja, por edhe ne te ardhmen do te bashkepunoje me kete televizion, por si bashkepunetore e jashtme. Vesa Luma njihet si nje nder kengetaret me te suksesshme kosovare. Ajo u zbulua si talente ne spektaklin “Ethet e se premtes”, ne te cilin spektakel arriti deri ne finale. Ka bere disa kenge, te cilat kenge i jane bere hite dhe vazhdon te punoje pa ndalur ne kenge te reja. Vesa Luma po ashtu ka marre pjese ne disa festivale, ku eshte nderuar me cmime shume te rendesishme. /b.zyberi/kosova sot/29/11/08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Mima Kastrati: I Dua Shume Cokollatat!

Mima Kastrati
/photo public domain/

INTERVISTE: MIMA KASTRATI
‘Cokollata’, nje kenge per rinine

Kengetarja qe tani njihet mjaft shume edhe ne Kosove u ka sjelle adhuruesve te saj singelin me te ri, qe titullohet “Cokollata”. Ka shume vjet qe ajo jeton ne Gjermani dhe tani keto dite eshte duke qendruar ne Kosove per te punuar ne projektet e saj me te reja, me te cilat do te prezantohet per festat e fundvitit. Per risite e saj ne kenge flet ne intervisten per “Kosova Sot”.

“Kosova Sot”: Se fundi keni lansuar kengen dhe videoklipin me te ri “Cokollata”, perse e emeruat me kete emer?
Mima Kastrati: Arsyeja perse kam deshiruar te emerohet kenga me kete emer eshte ngase i dua shume cokollatat dhe kerkova nga tekstshkruesi te me realizoj nje kenge te tille. Kengen ne teresi, si tekstin, komponimin dhe orkestrimin e ka pergatitur Andin Randobrava.

“Kosova Sot”: Cilat jane karakteristikat e kesaj kenge?
Mima Kastrati: Kjo kenge dallon nga kenget e mia te deritashme, sepse ka nje fryme te re muzikore. Kenga ka nje stil te ri, eshte disko, kam bere nje ndryshim total ne dukje dhe dallon nga te gjitha kenget dhe videoklipet e tjera. Kete kenge e kam realizuar per rinine dhe eshte hera e pare qe une kendoj ne zhanrin e shpejt zbavites, sepse ne pergjithesi kenget e mia jane te zhanrit popullor dhe zbavites. Pra, eshte nje kenge me nje ritem te shpejte muzikor dhe besoj se do t’u pelqeje te gjithe te rinjve.

“Kosova Sot”: Na flisni dicka rreth videoklipit te kenges?
Mima Kastrati: Ky eshte videoklipi i katert me radhe. Klipin e kam punuar me “Produksionin 21”, kemi punuar nje jave. Jam shume e kenaqur me kete klip, edhe pse nuk me eshte pershtatur shume si tip, sepse eshte dashur te kem skena qe i pershtaten tekstit te kenges dhe te rinjve, andaj eshte dashur qe te jem krejtesisht ndryshe nga ajo qe jam ne realitet. Sponsor i klipit eshte kompania e njohur “Mabetex”.

”Kosova Sot”: Jeni duke punuar edhe ndonje kenge te re?
Mima Kastrati: Jam duke punuar ne albumin tim te ri, i cili do te dale gjate vitit te ardhshem. Deri me tani i kam pergatitur gjashte kenge te reja. Se shpejti do te dale edhe me nje duet te ri, qe besoj se kenga do te beje buje ne tregun muzikor, sepse eshte punuar ne menyre profesionale, duet do te jem me nje kengetar kosovar, mirepo emrin e tij nuk do ta zbuloj tani.

“Kosova Sot”: Kush jane bashkepunetoret tuaj te kenges?
Mima Kastrati: Jam duke punuar me nje kompozitor gjerman, Allenyn, pastaj me Fatmir Mujen, Erroll Jakupin, Virusin, Naim Krasniqin etj. Besoj se do te kem sukses ne kenget e mia te reja, sepse jam duke punuar me krijues mjaft te mire te kenges.

Mima Kastrati

”Kosova Sot”: Me cfare do te paraqiteni per festat e fundvitit?
Mima Kastrati: Sapo i kam perfunduar xhirimet e Vitit te Ri, ne programin e “Euro Lindit”, keto xhirime i kemi realizuar ne Peje. Pastaj do te paraqitem ne dvd-ne e Zyres, Qumilit, Stupcat. Do te jem edhe ne programin e Televizionit 21. Do te prezantohem me nje kenge te re nga Naim Krasniqi, ndersa ne xhirimet e tjera do te paraqitem me kengen e re “Cokollata” dhe “Te dua”, te cilen e kam punuar ne Gjermani me tekstin e Arsim Bunjakut dhe orkestrim dhe komponim te Allenyt.

”Kosova Sot”: Pervec qe jeni kengetare, ju jeni edhe mjeke, perse nuk merreni me kete profesion?
Mima Kastrati: Tani per tani jam e perkushtuar vetem ne kenge. Mirepo, nuk do te thote se ne te ardhmen ndoshta pas nja 10 apo 15 vjeteve mund ta hap nje ordinance dhe t’i kthehem mjekesise.

“Kosova Sot”: Ndonje plan per te ardhmen?
Mima Kastrati: Pervec albumit, do t’i realizoj edhe tete videoklipe te reja, thuajse te gjitha kenget e albumit do te kene klipe.

“Kosova sot”: Per fund?
Mima Kastrati: Pershendes adhuruesit e mi, lexuesit e gazetes. Do te mundohem t’ju sjell kenge dhe videoklipe te mira. /k.bajrami/kosova sot/29.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Joy Disko 6 Dhjetor 2008: Labinot Tahiri LABI

Joy Disko 6 Dhjetor 2008

TE SHTUNEN ME 6 DHJETOR 2008

LABINOT TAHIRI LABI
Hyrja 12

Joy Disko
Ausserhalb 45
64521 Gross-Gerau
0172 584 6844
nata-shqipetare.de
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Disco Bilboa 6 Dhjetor 2008: Vellezerit Mziu, Elvana Gjata, Tingulli 3nt

Disco Bilboa 6 Dhjetor 2008
TE SHTUNEN ME 6 DHJETOR

VELLEZERIT MZIU, ELVANA GJATA, TINGULLI 3NT
MC Men D, DJ Duli

Disco Bilboa
Kastriot Dautaj
Grünwalderweg 28
82041
Munchen Oberhaching
0173 192 29 77
discobilboa.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Space Club 8 & 9 Dhjetor 2008: Granit Hyseni, Valton Krasniqi, Rovena Stefa

Space Club 8 n 9 Dhjetor

TE HENEN ME 8 DHJETOR

GRANIT HYSENI
Ora 20:30
Hyrja M1;F1

TE MARTEN ME 9 DHJETOR

VALTON KRASNIQI, ROVENA STEFA
Ora 20:30
Hyrja M3;F1

DJ Baki, DJ Besi, DJ Denni

Kontakt:
Adnan Hyseni
tel. 044 385 445
spaceclub-peja.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Disko Tanzpalast 6 Dhjetor 2008: Ermal Fejzullahu

Disko Tanzpalast

TE SHTUNEN ME 6 DHJETOR

ERMAL FEJZULLAHU & BESNIKU

Diskothek Tanzpalast
Besim Shala
Am Bahnhof 2
Horgau
86497 Augsburg
Germany

0176 207 27 775
0173 569 50 78
diskotanzpalast.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Macumba Club 6 Dhjetor 2008: Nora Istrefi

Macumba Club 6 Dhjetor 2008

TE SHTUNEN ME 6 DHJETOR

NORA ISTREFI & Erkan Musliu
Elmirandi, Hevzi Kumanova, Valbona

Ora 22:00
Hyrja deri 23:00 per femra falas!

MACUMBA CLUB FRIBOURG
MACUMBA CLUB
Rte de Tavel 17
Fribourg
Switzerland

Tel: 079 616 77 43
macumbaclub.ch
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Rinora 4 Club 5 Dhjetor 2008: Xeni

Rinora 4 Club 5 Dhjetor 2008

TE PREMTEN ME 5 DHJETOR

SHKELZEN JETISHI - XENI (100% Live)
Mc Beka, Dj Dalool, Dj Muli

Nga ora 21:00 deri 05:00
Hyrja 15 chf

Club Rinora 4
Riedmatstrasse 7
8153 Rumlang
Switzerland
tel. +41 438 10 60 71
gsm. +41 763 71 65 28/+41 794 38 52 07/ +41 792 22 15 82
www.rinora4.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Friday, 28 November 2008

Soni Malaj, Ka Operuar Hunden Apo Jo?

Soni Malaj
/soni malaj, photo public domain/

Soni Malaj e ka operuar hunden?

Menjehere pas paraqitjes ne festivalin “Kenga Magjike”, mediat shqiptare per kengetaren Soni Malaj kane filluar te spekulojne se ajo ka bere nderhyrje estetike ne hunde. Keshtu, neper ueb-faqe te ndryshme interneti, kane filluar te qarkullojne edhe fotot e kesaj kengetareje me komentime dhe ‘analiza’ te ndryshme rreth hundes se saj, krahasuar me fotot dhe paraqitjet e saja te mehershme. /infopress/26.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
p.s. Kam pershtypjen se hunda e Soni Malaj me te vertete duket me e vogel dhe me e lezetshme se me pare, kur dukej se hunda e saj "peshonte" me teper, ne disproporcion me fytyren. Besoj se keso lloj intervenimesh ne disa raste jane te domosdoshme, sidomos kur eshte fjala per hunden, si pjesa me e spikatur e fytyres qe mund te ta nderroj imazhin fotografik ne menyre drastike. Eshte rasti i Valentina Rames e cila si duket ka bere nje operim te ngjashem dhe te them te drejten duket se ka qene intervenim me vend pasi ajo duket tani shume me atraktive se me pare. Nuk duhet perjashtuar qe pervec hundes aty ka mundesi te jete intervenuar edhe ne pjese tjera te fytyres, si vetullat, buzet etj. Ne foton e Valentines, nuk verehet shume edhe ky intervenim se nuk munda te gjej nje foto tjeter "dikur" por nese keni shikuar videot muzikore te saj, mund ta vereni kete shume lehte nese e krahasoni me videon e saj te fundit "Mos me le" ne duet me te vellaun Valon Rama. /teni/
Valentina Rama
/valentina rama, photo public domain/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Genc Prelvukaj: Flej Diten, Punoj Naten!

Genc Prelvukaj Etno Engjujt
/photo public domain/

BISEDE: GENC PRELVUKAJ
REPERI QE FLE DITEN E PUNON NATEN

"Arsyeja perse punoj naten eshte per shkak se nuk kam takime, telefonata, nuk kam dekoncentrime, jam me kreativ naten", ka thene Genci

Reperi i njohur, Genc Prelvukaj, pas shume angazhimeve me projektet e kolegeve te tij, me ne fund ka filluar te punoje per vete. Behet fjale per nje album te ri, i cili do t'i kete rreth 15 kenge. "Deri me tani i kam pergatitur pese kenge te reja, ndersa albumi do t'i kete 15 kenge. Kryesisht punoj vete, orkestrimin, komponimin dhe tekstet e kengeve", shprehet ai per "Kosova Sot". Genci ne oferta te tjera eshte duke punuar me Astrit Stafajn, pjesen dermuese te punes thote se e ben gjate mbremjes, ndersa diten me shume eshte ne gjume. "Arsyeja perse punoj naten eshte per shkak se nuk kam takime, telefonata, nuk kam dekoncentrime, jam me kreativ naten", thote ai. Ka 5 vjet qe Genci punon si kantautor, duke realizuar kenge per shume kengetare dhe grupe. Padyshim se kjo pune thote se nuk eshte e lehte, por, megjithate, shton se njeriu mesohet.

ALBUMI I RI DHE VIDEOKLIPET

Ne albumin e radhes, Genci do te realizoje edhe disa videoklipe, ndonese nuk e ka shprehi qe para albumit te nxjerre ne treg klipe. "Do te kete nje videoklip te ri, paralelisht me albumin. Ne albumin e kaluar i kam bere tri videoklipe, keshtu qe edhe ky album do te kete disa, ndoshta edhe me shume", shton ai. Gencit nuk i pelqen qe videoklipet t'i punoje me te njejtin produksion . Heren e fundit ka punuar me tri produksione te ndryshme, si "Award" ne Shkup, "Pulla" ne Prishtine dhe "Bubrreci" ne Shkup. "Arsyeja perse me pelqen te punoj me produksion e te ndryshme eshte sepse secili produksion dallon nga njeri- tjetri", shprehet ai. Sa u perket cmimeve per realizimin e videoklipeve, Genci mendon se eshte pak shtrenjte per shkak se, sic thote ai, industria e muzikes ka pesuar renie, keshtu qe eshte shtrenjte per te realizuar nje klip. Mirepo, mendon se disa produksione jane reale per punen dhe mundin qe e bejne.

KONKURRENCA

Natyrisht se ne tregun muzikor dominojne grupe te shumta muzikore, keshtu qe secili po i ben konkurrence njeri-tjetrit. Genci per kete mendon se grupet me shume i bejne konkurrence njeri- tjetrit se sa "Etno Engjujve", sepse ka 12 vjet qe Genci dhe Miloti funksionojne si grup. "Ka shume vjet qe jemi me kete rryme muzikore, publiku eshte mesuar me neve, keshtu qe duhet nje kohe qe grupi te kete nje pasivitet ne menyre qe te pesoje renie ne treg dhe skene. Grupet qe formohen heret dhe mbahen mire nje kohe te gjate nuk rrezohen brenda nates", thote ai. Sa u perket kengetareve te rinj, Genci mendon se ka supertalente ne muzike, mirepo kane edhe mangesi jashtezakonisht te medha ne menaxhim koncept dhe organizim te tyre. "Mirepo, nuk e perjashtoj rastin qe ka edhe te tille qe bejne pune te mire ne te gjitha aspektet qe une mendoj se keta te fundit jane shume pak. Sa u perket fitimeve dhe rep grupeve nuk mendoj se fitojne shume, sepse ka shume prej tyre qe mezi se mbijetojne ekonomikisht, por ne tjetren ane e vazhdojne punen e muzikes, ne disa raste edhe ate jokomerciale", thekson ai. Ndersa, sa i perket punes se Gencit si kantautor dhe kengetar, mendon se nuk eshte edhe shume fitimprurese, sepse, sic thote ai, sa punohet dhe sa investohet nuk eshte ne proporcion te mire. "Varesisht prej sezonit jane edhe cmimet e komponimit , orkestrimit dhe tekstit . Nuk mendoj se eshte shtrenjte per te realizuar nje kenge, ngase eshte pune shume e mundimshme psikike", shprehet ai.

NDARJA ME DAFINEN

Kohet e fundit kane qarkulluar shume fjale ne treg per lidhjen e Gencit me Dafina Zeqirin, kengetarja qe realizoi albumin e pare me Gencin. Sipas Gencit, ne mes tyre nuk ka pasur asnje lidhje dashurie, ata kane qene vetem kolege, keshtu qe per nje kohe ata kane punuar bashke ne projektet e Dafines. "Eshte shkeputur kontrata e bashkepunimit me Dafinen. Sic dihet, ne industri te muzikes nuk ka marreveshje te perjetshme. Secili ka te drejte te vendose per rrugen qe do ta ndjeke ne te ardhmen, menyren e punes, rrethin punues, por ka edhe te drejte t'i nderroje kompanite. Dafina eshte nje kengetare e madhe, kapaciteti i saj eshte per cdo lemi. Bashke kemi realizuar nje album shume te mire edhe i uroj suksese ne te ardhmen", shprehet Genci. Sipas tij, kompanite punojne me metoden : vijne, punohet, shkojne. Nuk eshte dicka emocionale dhe kjo mendon se eshte njera nder parimet e biznesit. Genci ka besim se Dafina do te jete edhe me lart. /k.bajrami/kosova sot/27.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Eliza Hoxha: Kthimi Ne Skene 3 Here, Per Mua Shperblimi Me i Madh!

Eliza Hoxha Kenga Magjike 2008
/photo klan/

Bisede me Eliza Hoxhen pas kthimit te suksesshem nga "Kenga Magjike"
Me piket maksimale vleresova Jonida Maliqin

“Ceshtja e votimit te kengetareve per koleget e tyre eshte nje ceshtje delikate e cila nuk mendoj se do shkoje gjate ne kete menyre. Sigurisht ne nje te ardhme te afert do te rishqyrtohet, sepse eshte e pamundur te jene shumica e kengetareve reale dhe te mos ndjekin emocionin e tyre qe dike qe e kane konkurrente te forte t’i japin me pak vota qe ta fundosin. Ose te behen klane, sic behen zakonisht dhe realisht ta zeme 5-shen e pare ta uzurpojne disa njerez qe njeri-tjetrit i japin vota maksimale. Mua kjo nuk me ka interesuar aspak, une kam qene per votim te hapur”, pohon per Infopress, kengetarja Eliza Hoxha, duke treguar se piket maksimale ia ka vene Jonida Maliqit.

Eshte kthyer nga festivali “Kenga Magjike” me cmimin e interpretueses me te mire dhe si e vetmja artiste nga Kosova qe hyri ne dhjete finalistet e ketij festivali. Krejt hapur Eliza rrefen per pershtypjet e saj, mangesite qe sjell votimi mes kengetareve ne kete festival, klanet qe krijohen gjate votimit dhe menyren e gjykimit te saj per kenget…

Infopress: Si u ndate me “Kengen Magjike”?
Eliza: Per mua ka qene kenaqesi. E para, sepse behet fjale per nje festival qe eshte shume i perkushtuar ndaj artisteve dhe prezantimit te tyre, dhe e dyta sepse ishte nje rikthim imi pas shume vitesh ne Shqiperi, dhe kthimi ne skene tri here nga publiku per mua ka qene shperblimi me i madh. E natyrisht, ketu perfshihet edhe cmimi per interpretimin me te mire, qe per nje kengetar eshte cmimi me i kendshem dhe me i vlefshem.

Klanet ne “Kenga Magjike”

Infopress: A e ke pritur cmimin e interpretueses me te mire, apo ishte befasi per ty?
Eliza: Ne e kemi ditur qe per kedo qe hyn ne finale ka nga nje cmim, per arsye te finesave, vlerave qe ka, sepse juria e kornizon ne tre artiste qe konkurrojne per nje cmim te caktuar. Une nuk e kam ditur cfare cmimi kam dhe e them sinqerisht ishte edhe befasi edhe kenaqesi edhe gezim.

Infopress: Ne anen tjeter, ajo qe ra ne sy, ishte se prej artisteve nga Kosova vetem ju hyte ne top dhjeteshen e finalisteve, madje vendin e dhjete e ndate me Hana Cakulin. Kjo ne njefare menyre nxori ne pah faktin se artistet ne Shqiperi nuk i vleresojne gjithaq artistet nga Kosova. Sa mendoni se kane qene reale votat e tyre?
Eliza: Ceshtja e votimit te kengetareve per koleget e tyre eshte nje ceshtje delikate e cila nuk mendoj se do shkoje gjate ne kete menyre. Sigurisht ne nje te ardhme te afert do te rishqyrtohet, sepse eshte e pamundur te jene shumica e kengetareve reale dhe te mos ndjekin emocionin e tyre qe dike qe e kane konkurrente te forte t’i japin me pak vota qe ta fundosin. Ose te behen klane, sic behen zakonisht, dhe realisht ta zeme 5-shen e pare ta uzurpojne disa njerez qe njeri-tjetrit i japin vota maksimale. Mua kjo nuk me ka interesuar aspak, une kam qene per votim te hapur. Kete e kam thene publikisht edhe ne emisionin “Opinion” atje. Sepse, mendoj qe, nese vec duhet gjykuar atehere secili duhet te qendroje pas gjykimit te vet, per arsye jo personale ndaj dikujt, por per arsye profesionale. Cdo artist i ri apo i vjeter, te vleresohet per punen, kengen qe ka bere, e jo per emer. Sepse mund te ndodhe qe ndonje artist shume i madh ne ate festival te mos ia qelloje ne pike. Dhe nuk ka mundesi te marre pike vetem pse e ka emrin si e ka. Kjo eshte ajo qe me brengos. Mirepo, nuk mendoj se artistet kosovare nuk pelqehen atje. Ata jane shume prezente neper koncerte te Shqiperise...

Eliza Hoxha Kenga Magjike 2008

Fletevotimi im dallohet lehte

Infopress: Jo fjala ishte nga koleget e tyre, kengetare…
Eliza: Mendoj se me shume ka qene nje klanizim ne piken e votimit qe thjesht ne vendet e para te jene nje grupacion i njerezve qe megjithate jane meritore... Mendoj se votimi i kengetareve qe njekohesisht jane konkurrente, nuk mund te jete real. Duhet te jete njeriu shume i formesuar ne aspektin shpirteror, personal e profesional, per te qene gjykues i drejte ne ate rast.

Infopress: Po ju vete a jeni ndikuar nga kjo shprehia e votimit te kolegeve me te afert, ne kete rast atyre te Kosoves?
Eliza: Fletevotimi im mund te dalloje prej te tjerave. I kam votuar ato kenge qe me kane pelqyer. Nuk me ka interesuar mosha e kengetarit as bagazhi, por me ka interesuar kenga e tij, interpretimi dhe paraqitja.

Infopress: Pasi po thoni se jeni per votim te hapur, a mund te na tregosh ke e ke vleresuar me piket maksimale?
Eliza: Jonida Maliqin

Infopress: Dmth, je pajtuar me fitoren e Jonida Maliqit?
Eliza: Mendoj se ka qene nje kenge me shume komponente qe kengetareve ne Shqiperi iu mungojne. Ajo ka qene shume moderne edhe ne aspekt te prezantimit. Kenga ka qene nje nga kenget me te mira qe ka Jonida dhe teksti ka qene shume i fuqishem. Mendoj se e ka merituar. /antigona uka/infopress/26.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
Lexo Si U Votua Ne Kenga Magjike 2008?
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Zele Ismail - Talenti Shqiptar Nje Dite Futbollisti Me i Shtrenjte ne Bote!

Zele Ismail
/photo public domain/

Talenti shqiptar qe vlen 100 milione funte

Zele Ismail eshte vetem 15 vjecar, por me talentin e tij pritet qe nje dite te behet futbollisti me i shtrenjte ne bote. Sipas ish drejtorit te akademise se Wolves, sulmuesi me prejardhje shqiptare, nese vazhdon me progresin e tij deri ne moshen 21 vjecare, mund te vleje 100 milion funte. Per Zelen, Chelsea dhe Manchester City jane te gatshem te paguajne 2.5 milione funte qe tani.

Ai eshte djali 15 vjecar i nje familjeje shqiptare nga Maqedonia qe ka imigruar ne Angli pese vjet me pare dhe tashme parashikohet se do te behet futbollisti i pare ne bote qe do te vleje 100 milione funte (118.3 milione euro).

Zele Ismail, aktualisht futbollist i akademise se liderit te liges te dyte angleze Wolverhampton apo sic quhet shkurt Wolves, tashme ka zgjuar interesimin e Chelseas dhe Manchester Cityt, qe jane te gatshem te paguajne 2.5 milione funte per ta transferuar ate.

As kjo shume duket se nuk do te pranohet nga drejtuesit e Wolves, te cilet jane te percaktuar ta mbajne te riun, qe vleresohet si futbollist i jashtezakonshem per moshen e tij ne Angli.

GUR I CMUAR

Madje kur ishte vetem 10 vjecar, drejtuesit e Wolves ishin te sigurt se kane zbuluar nje ‘gur te cmuar’ qe mund te behet nje yll i madh, nese vazhdon me perparimin e tij. Por, ata gjithashtu jane te vetedijshem se ai mund te behet ‘gjah’ per klubet me te medha dhe top agjentet e futbollit, te cilet do te duan ta transferojne ate.

Wolves jane munduar te mos zbulojne Ismailin para publikut deri ne veren qe e lame pas, kur nje audience e madhe e pa ate kur fitoi epitetin e futbollistit me te mire ne turneun Milk Cup – i njejti turne i futbollit ku jane zbuluar edhe yjet si David Beckham e Joe Cole.

Talenti i Ismailit ishte verejtur nga ish drejtori i akademise se Wolves, Chris Evans, i cili ne te kaluaren ka zbuluar futbolliste si Robbie Keane, Joleon Lescott, Lee Naylor dhe Wayne Hennessey.

“Ishte e qarte shume heret se Zele ishte nje lojtar i vecante me talentin qe e tejkalonte moshen e tij”, tha Evans per tabloidin anglez News of the World.

“Ne e zgjodhem ate kur luante me ekipin e shkolles, kur ishte vetem 10 vjecar. Ai po luante me futbollistet qe ishin dy vjet me te vjeter”, theksoi Evans, tashme ndihmes trajner ne Bolton.

AFTESIA

Evans ka treguar se Zele ishte me i vogel se tjeret, por aftesia e tij teknike dhe truri i futbollit e kane ndihmuar t’i tejkaloje problemet fizike. “Se shpejti e kuptuam se duhej ta mbronim sepse ka shume skaute te klubeve te medha”, pohoi ai. Sipas tij, kishte ardhur nje kohe kur ishte detyruar t’i largoje agjentet e klubeve tjera nga qendra stervitore ne menyre qe ata mos ta verenin Zelen.

“Aftesia e tij e beri te pamundur qe te mos verehej. Ai mund te shenoje kater, pese apo gjashte gola ne nje ndeshje. Por, Zele ishte i shkelqyeshem ne turneun Milk Cup dhe tashme ka debutuar edhe me ekipin U-16 te Anglise”, rrefen Evans.

PROGRESI

Evans eshte i bindur se Ismail do te mbetet ne Wolves. “Gjeja e fundit qe Zele ka nevoje eshte ndonje rremuje ne jeten e tij. Ai ka pasur mjaft veshtiresi ne moshen e re, pasi eshte dashur te vije ne nje shtet tjeter dhe te mesoje gjuhen e kulturen e re”, pohoi Evans.

Ai thote se ka kufi per ate se cfare Ismail mund te arrije. “Ai eshte futbollisti me i mire ne vend per moshen e tij. Nese vazhdon me progresin e tij deri ne moshen 21 vjecare, ai do te behet teper i cmuar. Njerezit po flasin se ai nje dite mund te vleje 100 milione funte. Kjo eshte e kuptueshme pse futbolli sot eshte ne duart e jo vetem milionereve, por miliardereve. Nuk dua ta ve nen presion kete djalosh, por ne vitet e ardhshme mund te paguhen shuma marramendese per transferimin e Zeles”, perfundoi Evans./gazeta express/27.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: ismajl ismajli
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Thursday, 27 November 2008

Shqipri Kelmendi (Lasgushi): Ja Pse Lashe "Perralle me Tupan"

Shqipri Kelmendi Lasgushi i Perralle me Tupan
/photo kosova sot/

Interviste me Shqipri Kelmendin (Lasgushin)
Ja pse u largova nga ‘Perralle me tupan’

“Eshte veshtire te punosh me njerez qe nuk ta dine vleren. Une kam qene viktime e atyre qe e udheheqin kete emision. Kam ardhur ne perfundim se udheheqesit e ketij emisioni nuk dine t’i trajtojne aktoret, dhe kjo eshte arsyeja kryesore qe une me nuk jam pjese e ketij projekti”, tha Shqipri Kelmendi

Shqipri Kelmendi, i cili njihet si Lasgushi nga roli ne “Perralle me tupan”, me nuk do te jete pjese e ketij emisioni, pasi pat disa mosmarreveshje me drejtuesit e emisionit lidhur me mostrajtimin adekuat te aktoreve. Per kete dhe per ceshtje te tjera, Shqipri Kelmendi flet ne kete interviste.

“Kosova Sot”: Ne fillim te kesaj interviste, a mund te na tregoni me disa fjale se kush eshte Shqipri Kelmendi?
Shqipri Kelmendi: Jam me prejardhje nga Rugova e Pejes. Jetoj ne Prishtine qe 12 vjet dhe me profesion jam aktor, por merrem edhe me muzike.

“Kosova Sot”: Keni nje emer shume te vecante. Na tregoni se kush ua ka vene kete emer?
Shqipri Kelmendi: Edhe mua me ka bere gjithmone pershtypje ky emer qe kam, por ja qe keshtu me kane emeruar dhe vazhdoj ta kem ende kete emer.

Aktrimi ka qene profesioni i deshiruar per mua

“Kosova Sot”: Si ndodhi qe te merreni me aktrim?
Shqipri Kelmendi: Une, kur kam ardhur te jetoj ne Prishtine, ne vitin 1996, kam regjistruar Fakultetin Ekonomik, ku kam vijuar studimet per nje semester. Ne njefare menyre, ky fakultet mu imponua, se “djali duhet te behet ekonomist”, mirepo une nuk e kam shikuar te ardhmen time me kete fakultet dhe e kam regjistruar Fakultetin e Arteve, Degen e Aktrimit. Aktrimi ka qene profesioni i deshiruar per mua. Nisa studimet para luftes, mirepo lufta beri qe t’i nderpres ato perkohesisht. Pas luftes kam filluar serish te studioj, por kam diplomuar ne vitin 2005, sepse pese vjet jam marre me nje pune tjeter, qe me ka bere te largohem pak a shume nga fakulteti. Dhe, dalengadale ju kam rikthyer profesionit tim, i cili me kishte munguar jashtezakonisht shume. Ne vitin 2005 kam mbrojtur temen e diplomes ne Teatrin e Pejes, ne shfaqjen “Emigrantet”, ne regji te Iliriana Arifit, nje regjisore e re, e cila po ashtu ka diplomuar me ate shfaqje. Pastaj, kam marre pjese ne disa projekte te tjera. Ne vitin 2006 kam marre pjese ne festivalin “Skena Up” dhe ne disa festivale te tjera. Me vone jam takuar me regjisorin Kastriot Saqipi, i cili sapo kishte filluar te punonte ne “Perralle me tupan”, dhe me ka bere ftese qe edhe une te marr pjese ne kete emision.

“Perralle me tupan”, pa Lasgushin

“Kosova Sot”: Ka disa muaj qe nuk ju shohim me ne “Perralle me tupan”. Jeni larguar nga ky spektakel, apo per momentin jeni duke pushuar?
Shqipri Kelmendi: Ne “Perralle me tupan” kam hyre rastesisht dhe kam dal rastesisht. Roli im, pra Lasgushi, eshte pritur jashtezakonisht mire nga publiku, dhe per kete u jam shume mirenjohes. Mirepo, eshte veshtire te punosh me njerez qe nuk ta dine vleren. Une kam qene viktime e atyre qe e udheheqin kete emision. Kam ardhur ne nje perfundim se udheheqesit e ketij emisioni nuk dine t’i trajtojne aktoret, dhe kjo eshte arsyeja kryesore qe une me nuk jam me pjese e “Perralle me tupan”. U kam thene atyre te “Perralle me tupan” se nuk mund ta trajtoni nje aktor sikur ai te jete punetor krahu, sepse aktori eshte aktor dhe i ketille duhet te mbetet.

“Kosova Sot”: Me ke konkretisht keni pasur probleme?
Shqipri Kelmendi: Une nuk e kam sjelle problemin, por nuk me ka pelqyer trajtimi brenda ne “Perralle me tupan” dhe e kam nderprere vete bashkepunimin. Eshte konkretisht Valon Maloku. Te gjithe e dine se emisioni “Perralle me tupan” eshte emision komercial, nuk eshte ndonje emision me vlera, por e kane gjetur kohen kur aktoret nuk kane mbeshtetje per angazhim dhe i paguajne me pak mjete.

“Kosova Sot”: Mendoni se shikuesve te “Perralle me tupan” u mungon Lasgushi?
Shqipri Kelmendi: T’ju them te drejten Lasgushi eshte krijuar enkas per “Perralle me tupan”, por une ketij personazhi ia kam shtuar edhe kengen, qe eshte pasioni im.

Merret me muzike dhe eshte i angazhuar ne teater

“Kosova Sot”: Per momentin, cka jeni duke punuar?
Shqipri Kelmendi: Une nuk jam ndalur se punuari. Gjate kesaj kohe jam marr me muzike dhe deri tash i kam punuar tri kenge. Dy kenge i kam bere vitin e kaluar, kurse kete vit e kam bere nje kenge. Njera eshte zbavitese-ritmike, kurse kenga e dyte eshte nje balade, qe jane kenge te pelqyeshme per ata qe i kane degjuar. Kenges se dyte ia kam punuar edhe spotin ne Ulqin. Koheve te fundit per xhirimet e vitit te ri kam punuar disa parodi per produksioni “Eurolindi”, te cilat priten te jene pjese e projekteve te produksioneve te ndryshme per festat e fundvitit. E kam bere nje kenge, si te them, me shume ballkanike, me tekst dhe muzike te Arsim Bunjakut dhe aranzhim te Valon Bytycit.

“Kosova Sot”: A do te thote kjo se i keni thene lamtumire aktrimit?
Shqipri Kelmendi: Jo. Perpos qe merrem me muzike, jam i angazhuar edhe ne teater. Per momentin jam duke punuar ne nje shfaqje qe i kushtohet 100-vjetorit te Kongresit te Manastirit. Synoj qe ne te ardhmen te merrem edhe me aktrim edhe me muzike dhe besoj se mund t’ia dal. /b.zyberi/kosova sot/26.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
Shiqo Lasgushin me Cifteli ne "Perralle me Tupan", 30.05.2008
(Mundesuar nga besfort.de)

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Wednesday, 26 November 2008

Blerta Syla: Kam Vozitur Deri 200 Km Ne Ore!

Blerta Syla Aktore Kosovare
/photo public domain/

Interviste me aktoren e mirenjohur, Blerta Syla
Ju rrefej dashurine time ndaj veturave

Aktorja kosovare, Blerta Syla, deri me tash ka realizuar disa role ne film dhe teater. Se fundi ajo po merr pjese ne serine shume te popullarizuar "Familja moderne". Kesaj radhe, Blerta flet per pasionin e saj per vetura. Tregon se si eshte ndier kur per here te pare eshte gjendur para timonit. I ka mbetur ne mendje vetura "Opel Corsa", e cila ka qene vetura e pare qe ka pasur aktorja Blerta Syla. Tash ajo eshte duke vozitur veture te tipit "Toyota yaris".

"Kosova Sot": Si femije, kur e keni pare per here pare ndonje veture qe ju e mbani mend?
Blerta Syla: Si te vogla, une dhe motra ime, Dafina, jemi rritur me lodra, sikur cdo femije tjeter. Kishim shume lodra nga me te ndryshmet. Une isha ajo qe beja parking te gjate me vetura lodra, duke i renditur me kujdes nga ato me te voglat e deri te kamionet e medhenj. Gezimi me i madh per mua ishte kur vargut te gjate te veturave lodra i shtoheshin here pas here edhe vetura te reja qe nuk gjendeshin ne dyqanet tona, e qe mi blinte babi ne udhetimet e tija zyrtare jashte shtetit. Pelqeja ato vetura qe u hapeshin dyert dhe bagazhi. Rrija me ore te tera duke i studiuar gjate derisa nuk me mbetej ne dore ndonje dere a rrote. Kisha nje veture loder te madhe qe e ngisja shkujdesur neper shtepi, kur filloi te me prishej ia hiqja timonin dhe beja rrathe neper shtepi e lagje. Kur u rrita pak me shoket dhe shoqet e lagjes rrinim me ore te tera ne "Luna park", ngisnim vetura te vogla te ndryshme me lloj-lloj ngjyrash. Ishte kenaqesi ne vete kur arrija t'u shmangesha ndeshjeve zinxhire brenda asaj hapesire, ku me shume deshire i ngisnim ato veturat e vogla e me ngjyra.

Vetura qe e ngas eshte "Toyota Yaris"

"Kosova Sot": Kur ka qene kontakti juaj i pare me timonin?
Blerta Syla: Vozitja ime e pare ka qene me veturen e autoshkolles, kur fillova te beje praktiken per patente shofer. Vozitja e pare nuk ishte e keqe.

Toyota Yaris e Blertes kishe

"Kosova Sot": Cfare veture vozisni?
Blerta Syla: Tani ngas veturen e tipit "Toyota Yaris", ngjyre hiri. Eshte mjaft veture e shpejte dhe e pershtatshme per parkim kudo. Eshte e lehte ne vozitje dhe e shpejt.

"Kosova Sot": Cfare lloj veturash preferoni te vozisni?
Blerta Syla: Nuk kam ndonje te preferuar, por me pelqejne veturat e shpejta.

"Kosova Sot": Cila prej veturave qe keni pasur ju mbetet ne mendje?
Blerta Syla: Vetura ime e pare ka qene nje "Opel Corsa", ngjyre e kalter e erret, e cila me sherbeu sidomos sa isha ne studime dhe me ka mbetur ne mendje. Pastaj bleva nje veture te tipit "Fiat tipo", ngjyre e bardhe, te cilen e kam vozitur gjate.

"Kosova Sot": Cilin nga ngasesit boterore te veturave preferoni?
Blerta Syla: Shumaherin.

"Kosova Sot": A ndodh qe te vozisni edhe jashte vendit dhe ne cilin vend keni vozitur?
Blerta Syla: Jashte shtetit dal shpesh me veture per punet e mia profesionale.

Rruget e ngushta, hall me parkingun

"Kosova Sot": Cilat vende i konsideroni me te pershtatshme per te vozitur dhe cilat me te rrezikshme?
Blerta Syla: Pa dyshim se te ne rruget jane shume te ngushta dhe ky eshte problem qe e kemi qe disa vjet. Pastaj qyteti yne dita-dites po rritet. Rruget e ngushta te qytetit me zor po e perballojne kaosin ne trafik. Nuk do te ishte keq t'i perdornim me pak veturat, keshtu do te mberrinim me kohe ne pune, pa nervozen dhe hallin e parkingut.

"Kosova Sot": Sa eshte shpejtesia me e larte, te cilen e keni arritur ndonjehere?
Blerta Syla: Kam vozitur deri ne 200 km ne ore. Me pelqen ta ngas veturen shpejt, por kuptohet ne rruge te pershtatshme.

"Kosova Sot": A keni shpesh probleme me trafik dhe sa ju ndihmon fama ne trafik?
Blerta Syla: Kam pasur disa denime per shpejtesi, por edhe me kane falur shume here, sepse nuk kam pasur shume pervoje te cilen me kohe e kam fituar dhe bashke me te edhe sigurine ne komunikacion. Mjafton t'i respektosh rregullat e komunikacionit dhe keshtu u shmangesh problemeve.

"Kosova Sot": Sa aksidente keni pasur deri me tash dhe kush ka qene fajtor?
Blerta Syla: Kam pasur disa aksidente ne fillim, por te vogla, here me fajin tim, here me fajin e te tjereve. /besir zyberi/kosova sot/26.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Yllka Berisha e Dashuruar ne "Gilanxhi"

Yllka Berisha
/photo public domain/

E dashuruar ne “gilanxhi”

Bukuroshja kosovare Yllka Berisha eshte dashuruar. Burime te sigurta thone se i dashuri i saj eshte nga Gjilani dhe jo nga Prishtina sic ishte raportuar nga disa media kosovare.

Bukuroshja kosovare, Yllka Berisha, e cila sapo mori pjese ne spektaklin e bukurise “Miss Earth”, eshte dashuruar ne nje djale te Gjilanit.

Sipas disa burimeve te sigurta te “Express” i dashuri i Berishes eshte zeshkan dhe merret me art.

“Ai eshte nje djale inteligjent qe me te vertete pershtatet me Yllken”, ka thene nje burim shume i afert me ciftin. /ardian jasiqi/gazeta express/25.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
p.s. Gjali i gjilanit han gjath me gjishta, e keni ditur kete?!Po me cfare do han gjathin Yllka, he?/teni/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Ryva Kajtazi: Nuk Jam Zhgenjyer nga Kenga Magjike 2008!

Ryva Kajtazi
/photo kosova sot/

INTERVISTE: RYVA KAJTAZI
Nuk jam zhgenjyer nga ‘Kenga magjike 2008’

Me kengen “Me pizhamat e tua” u paraqit ne festivalin “Kenga magjike 2008”, por nuk u zhgenjye qe nuk arriti te marre ndonje cmim. Mjafton qe kenga eshte pelqyer mjaft nga publiku

Kengetarja Ryva Kajtazi, e cila nuk ka te ndalur me projektet e saj, brenda nje kohe te shkurter ka realizuar disa videoklipe te njepasnjeshme, te cilat jane pritur mjaft mire ne publik. Tani ajo sapo ka nxjerre ne treg kengen me te re, te realizuar me klip, qe titullohet “Barnatorja”. Ryva ishte pjesemarrese edhe ne festivalin “Kenga magjike 2008”, ku u paraqit me kengen “Me pizhamat e tua”, mirepo nuk u shperblye me asnje cmim. Per kete projekt dhe pjesemarrjen e saj ne “Kenga magjike” flet ajo ne intervisten per “Kosova Sot”.

“Kosova Sot”: Keni realizuar videoklipin “Barnatorja”, pak fjale per te?
Ryva Kajtazi: Videoklipin e kenges me te re “Barnatorja” e kam realizuar ne Kosove, me Petrit Domin. Eshte nje kombinim me foto, keshtu qe ngjarja tregohet mes fotove. Kete ide ma ka dhene shoku im Nderim Neziri.

“Kosova Sot”: Ne kete klip dukeni me ndryshe, eshte ndryshimi i radhes apo?
Ryva Kajtazi: Ky eshte spoti i gjashte me radhe dhe besoj se do te pelqehet ne publik, sepse i ka disa karakteristika te vecanta. Ne te gjitha spotet preferoj te dukem me ndryshe, keshtu qe edhe ne kete klip jam munduar te dukem me ndryshe. Ka dale nje klip i lezetshem dhe per dukjen time eshte perkujdesur Sellma.

“Kosova Sot”: Jeni e kenaqur, e keni realizuar kete klip ashtu sic keni paramenduar me pare?
Ryva Kajtazi: Ne njefare menyre po, cdo gje ka shkuar sipas deshires sime, ashtu sic e mendoja edhe me pare. Edhe une, si shume njerez te tjere, asnjehere nuk ngopem dhe me nje fjale jam e kenaqur 90 %, sepse i tere realizimi eshte bere ne menyre te rregullt.

“Kosova Sot”: Me ke e keni punuar kete kenge?
Ryva Kajtazi: Kengen e ka pergatitur Aida Baraku, e cila e ka bere tekstin, komponimin Armend Rexhepagiqi, ndersa orkestrimin Florent Boshnjaku.

“Kosova Sot”: Ishit pjesemarrese ne “Kenga magjike 2008”, mirepo nuk arritet te shperbleheni me ndonje cmim, si ndiheni?
Ryva Kajtazi: Ne festivalin “Kenga magjike 2008” u paraqita me kengen “Me pizhamat e tua”, me tekst te Aida Barakut, komponim te Florent Boshnjakut. Kenga eshte pelqyer mjaft ne publik, keshtu qe jam e kenaqur me kete paraqitje. Nuk jam e zhgenjyer qe nuk arrita te marre ndonje cmim, e rendesishme per mua ishte pjesemarrja dhe paraqitja me nje kenge te mire.

“Kosova Sot”: Me cfare do te paraqiteni per festat e fundvitit?
Ryva Kajtazi: Do te paraqitem me kengen e re “Me pizhamat e tua”, neper projektet e ndryshme televizive. Pa dyshim se do te kete edhe risi te tjera ne kenge gjate festave te fundvitit.

“Kosova Sot”: Sa jeni e angazhuar me mbremje muzikore?
Ryva Kajtazi: Jam mjaft e angazhuar me mbremje muzikore, si ketu ne Kosove dhe jashte ne diaspore.

“Kosova Sot”: Jeni e kenaqur me perfitimet neper mbremje?
Ryva Kajtazi: Sa u perket perfitimeve, nuk do te thote se nuk jam e kenaqur, mirepo ka ndikuar shume teknika e internetit, keshtu qe shitja e albumeve tona ka rene dukshem. Pra, edhe pse fitojme ne mbremje muzikore, prape kemi shpenzime te medha. Per te realizuar nje kenge dhe videoklip lypset shume mjete dhe eshte e veshtire te mbijetosh vetem nga perfitimet e mbremjeve muzikore.

“Kosova Sot”: Me cfare jeni e angazhuar ne aktrim?
Ryva Kajtazi: Vazhdoj te jem pjese e “Familjes moderne”. Jam duke marre pjese ne dy shfaqje te reja, njera ne teatrin Dodona dhe quhet “Luleshkronjat”, me regji te Agron Gergurit dhe tjetra ne teatrin Oda dhe quhet “14 vjec dhender”, me regji te Adem Mikullovcit. Ne te dy keto shfaqje i kam rolet kryesore.

“Kosova Sot”: A ka dicka te re ne jeten tuaj private?
Ryva Kajtazi: Jo, nuk ka asgje te reja, kam vendosur te merrem vetem me karriere. Tani me intereson vetem puna ime profesionale.

“Kosova Sot”: Cilat jane vetite e mira dhe jo te mira te ju?
Ryva Kajtazi: Veti te mira dhe jo te mira kam shume. Veti e mire mund ta quaj dashurine e madhe ndaj punes. Dua qe cdo pune ta bej me vullnet. Pastaj jam e sinqerte, jam fer. Nuk me pelqen qe jam shume e ndjeshme. Ndonjehere nuk duhet te jesh e tille, sepse njerezit te keqperdorin miresjelljen apo ndjeshmerine qe e ke. Prandaj, them se kete e konsideroj si pike te dobet timen.

“Kosova Sot”: Keni ndonje plan per te ardhmen?
Ryva Kajtazi: Plane zakonisht nuk bej, sepse shpeshhere edhe deshtojne. Mirepo kur i kam te sigurta atehere nuk dyshoj ne to. Mirepo cfare ardhte, mire se ardhte. Dua qe te kem sukses ne baladen time “Barnatorja” dhe suksesi te me vazhdoje edhe ne aktrim.

“Kosova Sot”: Do te shtonit dicka per fund?
Ryva Kajtazi: Nje falenderim i vecante per gazeten “Kosova Sot”, e cila me ka percjelle gjithmone. Ndersa adhuruesve ju premtoj risi. /k.bajrami/kosova sot/25.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Monday, 24 November 2008

Leonora Jakupi Tregon Si Te Perfitosh Zemren e Nje Mashkulli

Leonora Jakupi
/photo public domain/

Leonora: Nuk jam e pergatitur per martese!

Gjate nje interviste per revisten "VIP Press", kengetarja e bukur Leonora Jakupi, ka thene se nuk heziton te flase per jeten e saj private, mirepo ajo thjeshte nuk ka te dashur dhe mendon se ende nuk eshte e pergatitur per nje lidhje serioze.

“Edhe pse njeriu duhet me qene i pergatitur per te hyre ne martese, une konsideroj qe akoma nuk jam e pergatitur, kam disa tjera pune per te bere para se te vije deri te martesa. Por, assesi nuk me tremb, sepse eshte nje proces qe duhet te vije. Kur vjen nuk e di”, eshte shprehur Leonora per “VIP Press”.

Ndersa per ta fituar zemren e nje mashkulli, sipas kengetares se hitit “O beqare”, “duhet te jesh vetvetja, mos te ikesh nga karakteri yt, te jesh natyrale ne menyren e komunikimit. Nuk ka ndonje filozofi, sepse njerezit mendojne qe duhet te besh kushedi se cka per ta fituar nje mashkull. Gjerat duhet te rrjedhin natyrshem dhe nese vec e gjen nje gjuhe te perbashket, me siguri se do ta fitosh”. /vip press/telegrafi/24.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online