All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Saturday, 3 January 2009

Kafazi i Arte 6: Dita 33, Mysafire Rozana Radi!

KAFAZI I ARTE 6: DITA 33, MYSAFIRE ROZANA RADI03-01-2009 10:02
Banoret ende ne gjume.

Pas nje nate te lodhshme dhe te mbushur me lojra, kafazieret po vonojne te zgjohen. Ata kane luajtur me uje me njeri-tjetrin deri vone. Kjo ka sherbyer qe ndoshta te harrojne konfliktet e ndodhura ne naten e vitit te ri. Tashme banoret tane te famshem, nuk po e marrin me ne konsiderate ekzistencen e kamerave. Kjo i ka cliruar ata nga komplekset dhe i ka bere qe te ndjehen pjese e se njejtes loje. Kafazi i Arte i ka mbledhur banoret me rastin e festave dhe Kafazi i Ndryshkur pothuaj eshte harruar.

03-01-2009 12:07
Atmosfera e gezueshme mbizoteron ne Kafaz

Atmosfera e gezueshme ka mbizoteruar gjithe keto dite ne shtepine e Kafazit te Arte. Qe prej ardhjes se Ervisit, banorit me te ri, banoret kane vene ne dukje gjithe karakterin e tyre lozonjar. E kane kaluar kete kohe mes lojerave dhe rrengjeve te ndryshme drejtuar njeri-tjetrit. Kjo ka bere qe te zgjohen vone per dite me radhe.

03-01-2009 13:07
Qeshin me lojerat e nje nate me pare

Omeri dhe Geri jane zgjuar te paret dhe mbi te gjitha plot humor. Ata e kane nisur diten me kafene e mengjesit e me pas duke ngacmuar banoret e tjere menjehere pas zgjimit. Banoret kane vene re cdonjeri pasojat e lojerave qe kane bere nje nate me pare dhe kane qeshur me to. Suada ka pare qe ia kishin lyer floket me torte dhe eshte zgjuar e alarmuar.

03-01-2009 14:54
Bejne plane per rengje kunder vajzave

Shakate e bera keto dite kane qene tema e bisedes mes banoreve sot. Omeri, Geri dhe Ervisi kane biseduar per lojerat qe kane bere dhe ato qe kane nder mend t’u bejne vajzave por Berolda i ka paralajmeruar duke iu thene te mos guxonin te benin gjera te renda si prerje flokesh apo te lyenin qenin me boje.

03-01-2009 14:56
Pastrojne papastertite e shkaktuara nga lojerat

Pasoje e lojerave dhe shakave keto dite ne shtepi, kane qene edhe papastertite. Te ndjeshem ndaj kesaj, banoret jane angazhuar te pastrojne shtepine duke ndare secili detyrat e tij. Asnjeri prejt tyre nuk i eshte shmangur kesaj pergjegjesie, perkundrazi edhe djemte jane angazhuar ta bejne kete sa me mire.

03-01-2009 16:13
Omeri dhe Geri, stervitje ne palester

Omeri dhe Geri gjejne prehje vetem te stervitja. Edhe sot ata kane bere te njejten gje por tashme te kushtezuar nga shiu, ne palester dhe jo ne tarrace. Nderkohe qe vajzat dhe Ervisi i jane perkushtuar totalisht pastrimit te shtepise.

03-01-2009 18:05
Suades i vjen leter nga i dashuri

Suades sot i ka ardhur nje leter nga Visi, i dashuri i saj qe jeton ne Itali. Nderkohe edhe Beroldes familja e Gazit te fejuarit te saj i ka cuar nje leter. Nderkohe per te gjithe banoret e Kafazit te Arte nje djale 3 vjec e gjysme ka derguar nga nje kartoline urimi per Vitin e Ri. Cdo kafazier e ka lexuar urimin perkates dhe jane ndjere vertete mire. Pas kesaj ata jane ulur ne kuzhine dhe po hane.

03-01-2009 20:12
Rozana Radi ne Kafazin e Arte

Kengetarja Rozana Radi ka qene e ftuara e mbremjes ne Kafazin e Arte. Ajo ka hyre ne shtepi dhe i pari qe e ka ndjere ardhjen e mysafires se saj ka qene Dasti, qenushi i Silvanes. Me pas te gjithe banoret jane drejtuar ne korridor ku jane surprizuar nga ardhja e kengetares. Menjehere ajo ka hyre ne muhabet me banoret dhe kane nisur bisedat me ta. Kafazieret kane qene kurioze dhe e kane pyetur ku ka kaluar naten e Vitit te Ri dhe me cfare po merret aktualisht. Ajo ka treguar per tekstet qe ka shkruar dhe per kengen popullore qe ka bere se fundmi.

03-01-2009 22:03
Biseda dhe miqesi me kengetaren Rozana Radi

Kane kaluar nje mbremje te kendshme ne pranine e kengetares Rozana Radi. Duke qene se Omeri eshte nga Shkodra, vendi i babit te kengetares fillimisht bisedat jane fokusuar tek femijeria e saj dhe tek qyteti i Shkodres. Me pas banoret e kane pyetur kengetaren per familjen e saj dhe per projektet qe ka Radi per te ardhmen. Edhe kafazieret e kane treguar mikpritjen e tyre duke e qerasur me birra Radin. Pas mbi nje ore bisede te kendshme kengetarja eshte larguar, ndersa banoret kane vazhduar te bisedojne ende per te.
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Der Froschkoenig Club 10 Janar 2009: Elvana Gjata, Lir Liri

Der Froschkoenig 10 Janar 2009

TE SHTUNEN ME 10 JANAR 2009

ELVANA GJATA, LIR LIRI
Dj Eni, Dj Iceslam

Der Froschkoenig
Ringstrasse 20
6010 Kriens

tel. 079 451 59 58/ 078 660 90 30/ 079 692 56 22
www.derfroschkoenig.ch
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Rinora 4 Club 10 Janar 2009: Alban Skenderaj

Rinora 4 Club 10 Janar 2009

TE SHTUNEN ME 10 JANAR 2009

ALBAN SKENDERAJ
Mc Beka, DJ Dalool, Dj Muli

Hyrja 20 Chf
Per gjithe ata qe lajmrohen ne Gästeliste,dhe vine deri ne ora 23:00 hyrja gratis

Club Rinora 4
Riedmatstrasse 7
8153 Rumlang
Switzerland
tel. +41 438 10 60 71
gsm. +41 763 71 65 28/+41 794 38 52 07/ +41 792 22 15 82
www.rinora4.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Rinora 4 Club 9 Janar 2009: Gili & Dafina Zeqiri

Rinora 4 Club 9 Janar 2009

TE PREMTEN ME 9 JANAR 2009

GILI, DAFINA ZEQIRI

Mc Beka, DJ Dalool, Dj Muli

Hyrja 15 Chf
Per gjithe ata qe lajmrohen ne Gästeliste,dhe vine deri ne ora 23:00 hyrja gratis

Club Rinora 4
Riedmatstrasse 7
8153 Rumlang
Switzerland
tel. +41 438 10 60 71
gsm. +41 763 71 65 28/+41 794 38 52 07/ +41 792 22 15 82
www.rinora4.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Insomnia Club 10 Janar 2009: Gili, Dafina Zeqiri, Naser Maqedonci

Insomnia Club 10 Janar 2009
TE SHTUNEN ME 10 JANAR 2009

GILI, DAFINA ZEQIRI, NASER MAQEDONCI

Hyrja per femra deri 23h falas!

INSOMNIA Disco Club
Lausanne Zi En Reculan
1024 ECUBLEN (VD)
mob: +41 (0) 79 230 66 38
insomniadiscoclub.ch
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Boleros Club 10 Janar 2009: Ryva Kajtazi & Duli

Boleros Club 10 Janar 2009

TE SHTUNEN ME 10 JANAR 2009

RYVA KAJTAZI DHE DULI
Mimoza Shkodra, Bekim Kumanova, Mentor Kurtishi
DJ Dasul

HYRJA 10sfr

Disco Boleros
Banhofsrt.33 Buchs - dallikon
Tel: 0041 79/ 628 10 67
boleros.ch
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Adelina Ismajli Interviste per "VIP Press"

Adelina Ismajli by Benny
/all photo benny/

Artistja qe flet pa doreza!

E qeshur, dinamike, e embel, lozonjare, e shkathet por shume inteligjente, ky eshte togfjaleshi per pershkrimin e portretit te kengetares Adelina Ismaili. Zoteron artin e te biseduarit bukur, ku buzeqeshja nuk i iken kurre nga fytyra dhe duket se nga portreti i saj njerezor buron vetem gaz, hare, miresi, dashuri njerezore. Nuk te paragjykon edhe per pyetjet provokative sikunder te carmatos me sinqeritetin dhe inteligjencen e dialogut. A eshte kjo Adelina e vertete...

Artistja karizmatike ose “Madona” shqiptare, Adelina Ismaili, lirisht mund te quhet kengetarja me me stil dhe me me origjinalitet ne gjithe hapesiren tone kulturore.
Ndonese para vetes kishte shume sfida, ajo tregoi shpirtin e vet te forte dhe egon po ashtu shume te forte. Skena per te eshte e magjishme, kurse Adelina pjese e kesaj magjie.

Me sharmin dhe bukurine e saj deri ne dhembje ka bere qe ererat te fryjne te gjitha nga ajo. Adelina po pushton serish skenen. Shume mendime dhe pasione rrembejne vrullshem ditet e saj me nje deshire per te prekur piken tjeter pertej asaj qe eshte, pertej asaj qe shihet dhe mund te ekzistoje, piken qe sjell ekuilibrin e brendshem ne vazhdimesine e gjerave per te realizuar vetveten.

Nuk ka ndodhe deri me tashti qe nje kengetare te ruaje me fanatizem stilin e vet si Adelina. Eshte nder kengetaret e rralla qe cdo gje i rrine bukur, madje edhe capkenlleku. Por, ajo din te jete edhe shume serioze, sikurse ne kete interviste pa doreza:

Retrospektiva e atyre qe perbejne tashme plejaden e njerezve te shquar te artit dhe kultures, rrefen se pothuaj te gjithe kane nje pikenisje pothuaj te ngjashme nga e juaja, radio, televizion, skene, etj. Mund te themi se kishit lindur te beheshit e madhe, apo kopshti ku u kultivuat te perzgjodhi qe te beheshe e famshme?

Besoj qe fati predisponon cdo njeri qe te kete afinitet per nje lemi te caktuar. Idealja arrihet kur njeriu gjen forcen, vullnetin, optimizmin, te gjitha komponentet e nevojshme per te zhvilluar dhe kultivuar ate qe bart ne vete. Kete asnjehere nuk e gjen vetem. Por, kur mendoj, edhe kopshti, te cilin permendet ju, ishte ideal per t’u zhvilluar une. Ndoshta jam une ajo qe me se paku kam punuar per veten. Se paku une e mendoj ashtu, sepse per mua te punoj ate qe dua gjithmone ka qene kenaqesi, dhe jo vetem profesion. Njerezit rreth meje, si komponente vitale; familja, pastaj bashkepunetoret, mesimdhenesit, koleget, me kane dhene shume per te me perkrahur ne kete qe jam sot. Patjeter familja te cilet jane perballur me teper me gjera negative sesa pozitive, si pasoje e sukseseve te mia. Suksese te cilat me mvishen mua, kurse jane merite e atyre qe me krijuan dhe perkrahen ne ditet e mira dhe te shemtuara. Fatkeqesisht, gjerat e shemtuara vazhdojne, nga faktore te ndryshem, te cilet po i permenda do mendoni se kam shkalluar, sepse edhe vet e kam veshtire qe ta besoj qe njerez aq te rendesishem te shtetit tim, merren me gjera te uleta. Dhe ky eshte fati dhe kopshti im. Forca ime e brendshme qe t’i tejkaloj situatat e shemtuara, qe e kam gjetur ne kopshtin ku me ka krijuar dhe perkrahur me se shumti ajo qe krijoi gjithcka, nena ime...

Diku be nje proverb thuhet: Publiku eshte per artistin si ajri per jeten. Si ndjeheni kur imazhi juaj artistik mrekullon ata. Ka marrur dikush guximin ta shpalose, ate qe ndjen per ty po te ishit sy me sy?

Adelina Ismajli by Benny

Kam lexuar kete proverb, e kam thene shume here sepse eshte me i vertete sesa vet e verteta (qesh). Eshte e veshtire te pershkruhet ajo ndjenje. Deshiron te dhurosh me shume, deshiron te falesh cdo te mire tende atyre qe te duan dhe te perkrahin, posacerisht ne momentet e shemtuara jetesore, e ndjen veten te gjalle dhe te dashur. Asnjehere nuk mund te mrekulloj une fansat, sa me mrekullojne ata mua. Kjo interviste, kenget, paraqitjet e mia nuk do te ndodhnin po te mos ishte admirimi i atyre qe te duan dhe i do. Me ka ndodhur te jem sy me sy me fansa qe jane alivanosur kur jemi takuar. Ju betohem, e njejta me ka ndodhur edhe mua, qe te humbas kontrollin mbi veten sepse perballesh me nje dallge aq te fuqishme admirimi, e cila te rrezon. Une vetem lus Zotin qe te kem shendetin, fatin dhe fuqine qe kete dashuri ta kthej shumefish.

Cfare ben Adelina pertej skenes dhe jetes publike?

Gjera te zakonshme te cdo femre shqiptare. Mos mendoni qe kam avantazhe sepse jam Adelina Ismaili. Shpesh ndodh e kunderta. Ndodh te perbuzem, neglizhohem madje kercenohem nga njerez te kompleksuar nga vogelsia e tyre shpirterore qe quajne veten "dikushi". Por kjo me ben te vetedijesohem qe duhet te jem emotivisht, psikikisht dhe intelektualisht me lart. Dhe qeshem me keto gjera. Edhe une ndodh te mos kem uje ne shtepi me dite te tera, edhe te mos kemi rryme, edhe te pergatis, te pastroj, te hekuros, etj. Nje jete normale ne abnormalitetin e kohes dhe vendit ku jetojme.

Ajo qe me se paku vleresojne njerezit te ti...

Kur ua trasoj turinjve te verteten te cilen une e shoh si te vertete. Atehere njerezit reagojne keq, eshte normale. Por, une ngelem e kenaqur, "fjala nder sy eshte hallall" (qesh). Nuk brengosem cfare mendojne dhe cfare komentohet, ata gjithmone do ta dine qe une e di dhe kjo i vret, he, he ,he.

Thone qe per t’u cliruar, nervat dhe stresin ia shfryjme personave me te dashur. Po me ty si ndodh?

Jo, asnjehere nuk "lajne borxhet" e nervozes apo stresit tim ata qe i dua. Per kete ka forma tjera, palestra, ushtroj kick-boks, notoj kur me jepet mundesia. Sporti eshte shpetimi im kunder stresit. Ok, ka raste kur ndodhin te papritura te vogla te cilat une i zvogeloj, me duhet te pranoj qe atehere me duhet dikush te me qetesoje (qesh), por ata qe me duan me kane pranuar keshtu sic jam.

Nje femer e bukur dhe e mencur mund te quhet e rrezikshme?

Qe bukuria plus mencuria jane mallkim e kane thene njerez me te mencur para meje. Nuk dua ta quaj veten te bukur, as te mencur, por nje femer me suksese te medha ka dhe armiqte e medhenj. Kjo me imponon, thene te drejten. E mira eshte qe nuk ia lejoj me vetes luksin qe te humb kohe duke u frikuar. Edhe une di te jem armik i tmerrshem, vet ma kane mesuar ata qe me kane bere keq pa asnje shkak. Por, jam miku me i mire per ata qe dua me perjetojne mik pa interesa negative.

C’fare “gabime” ke bere deri tani?

Gabim te vetem e perjetoj faktin qe kam mesuar shume nga gabimet qe tjeret i kane bere karshi meje. Nganjehere deshiroj te isha me budallaqe. Te mos i shoh gabimet e te tjereve (qesh).

Cdo femer ka nje doze te diplomacise dhe filozofise se lindur. Ju, duket se e keni dozen me te theksuar se sa brezi yt.

Gjate u mendova si te pergjigjem dhe me del nje JO e madhe. Eshte e veshtire per nje mashkull te kete ne krah femren e cila admirohet nga shume njerez. Qe te kete afer vetes nje person qe dhuron shume ndjeshmeri e dashuri pa kerkuar asgje, e pamundur te ballafaqohet me nderskamcat e njerezve te keqij; e paimagjinueshme qe m’u ajo femer do qe t’i bashkengjitet kur shkon te luaje futboll me shoket dhe hyn ne dhome e veshur si Ronaldinjo, me buzeqeshjen vesh me vesh nga entuziazmi qe do te kete shansin te shenoje ndonje gol. Mendoj qe kjo e fundit eshte vendimtare, (qesh me te madhe).

Primadona e kenges burimore shqipe, fenomeni Nexhmije Pagarusha, ju ka vleresuar si artisten me origjinale te gjenerates se re. Ju ben nder kjo?

Te vleresohesh nga Nexhmije Pagarusha eshte ndjenje hyjnore e cdo artisti ne bote. Hyj ne ate pjesen e vogel te njerezve qe njohin krijimtarine e asaj madheshtie, dhe jam me shume sesa e zhgenjyer qe populli yne nuk sheh ne mediumet tona ariet operistike, filmat, shfaqjet, cmimet e para neper bote, kenget e panumerta te Nexhmije Pagarushes. Tmerr qe femijet tone nuk kane shansin qe te krenohen para popujve tjere me nje artiste te kalibrit te tille, sepse dikush ka vendosur qe ato vepra t’i mbylle ne arkiva! E di pse e kam idhull. Te jem e vleresuar nga ajo, ke prekur majat e asaj qe i thone ARTI SHQIPTAR.

Adelina Ismajli by Benny

Me kenget e interpretuara ju keni dale si nje perfaqesuese e nje brezi qe po e kundershton dhe po e hedh poshte nga themeli mentalitetin, me nje menyre shume te hapur. Nje menyre e papare me pare ne Kosove.... Nga e ka burimin?

Kam nje jete qe me ka neveritur, tmerruar, cuditur; e shemtuara e cila shihet, degjohet, perjetohet. Asnjehere nuk kam mundur te pajtohem me te shemtuaren, te keqen, genjeshtren, hipokrizine, rrethin vicioz. Nuk kam lekundur mentalitet. Kam dashur te tregoj cila eshte e verteta e se arriturit te lumturise shpirterore nga burojne gjithe te mirat. Nje ferexhe e mbetur si pasoje e sundimit turk, nuk na ben te ndershme. Nje e vertete e thene, nuk na ben te keqij, na ben te vetedijesohemi sa te mire jemi, nga cfare populli madheshtor vijme. Shpesh e kam bere me ekstremizem, sepse ishte e vetmja menyre te luftoja ekstremizmin negativ. Ndoshta nuk ishte zgjidhja ideale qe "te shpohet pyka me pyke", por ishte e vetmja qe te mos mbetem e padegjuar. Po, kam sakrifikuar shume, une dhe njerezit rreth meje qe me kane perkrahur deri ne ate mase qe na rrezikohej edhe jeta, por dikush duhej ta bente.
Ku e ka burimin? Ndoshta fakti qe jam mbese e familjes aleate te Skenderbeut, familjes Balsha. Gjaku nuk eshte uje...

Ti ke pasqyruar kete vajze te guximshme qe po lufton kete realitet. Cili eshte mendimi per femrat e gjenerates se sotme, dhe si dukeni ju ne syte e kesaj gjenerate?

Nuk ishte realitet. Ishte nje "mashtrim optik" i imponuar. Cdo gje rreth meje binte ne kundershtim me ate qe propagohej. Sa i perket femrave te reja, me pelqen fakti qe te pavaresuara ekonomikisht, kane nje nivel me te larte intelekti dhe pavaresimi, jane me te vetedijshme qe nuk eshte burri ai qe duhet te te "mbaje" me te gjitha tere jeten. E mendoj qe kjo eshte nje lehtesim i madh edhe per gjinine mashkullore qe dikur bartnin peshen e te gjithe familjes se ngushte e te gjere, farefisit, etj.(qesh). Femra e pavarur nuk eshte rrezik per egon mashkullore. Prandaj, quhen "partnere" ku cdo gje e mire apo keqe zgjidhet bashkerisht, pa perjashtuar dashurine e sinqerte. Natyrisht, kundershtoj shfrenimin total ku femra keqkupton nocionin "pavaresim" dhe shnderrohet ne nje bushter te zgjidhur nga zinxhiret.

Jeni perballur me dallge te jetes, madje keni patur edhe kercenime... Si paraqitet gjendja shpirterore e juaja per momentin? Duket se edhe ne kete rrafsh ke dale fitimtare?

Ne nje moment jete, kam menduar se keto dallge jete, keto gjera kane mbaruar per mua. Nuk e kam ditur qe kthimi im ne skene do te dyfishoje ndotesine qe njerez te keqij bartin ne vete. Dhe tash me shume se kurre perballem me njerez te piste. Por, ka nje ndryshim. Une me nuk merrem me ta, ndjej veten me te forte se kurre dhe i gezohem cdo dite jete qe ma ka dhuruar fati. Po, ndjehem fitimtare. Kam fituar ate qe kam dashur gjithmone...Arritjen e lumturise se te jetuarit. /gazmend kajtazi/vip press/telegrafi/02.01.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: ismaili
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Kenge te Huazuara: Flora Gashi vs Tanja Savic

KENGE TE HUAZUARA: FLORA GASHI VS TANJA SAVIC

Kjo rubrike nuk synon te prejudikoj se kush nga kush ka huazuar por vetem vie ne pah faktin se dy kenge kane ngjashmeri te spikatur. Vleresimet le te behen nga "ekspertet"! Keni parasysh qe ka huazime ne te dy drejtimet. Ndersa, poashtu ne disa raste huazimet behen edhe me marreveshje, thjeshte kenga stershitet nga vet kompozitori etj.

Ju lutem leni komentin tuaj!

Flora Gashi - Pse Ta Fala


Tanja Savic - Tako Mlada

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Leonora, Nora & Genta ne "Zgjedhe Pa u Pa" RTK

LEONORA JAKUPI, NORA ISTREFI DHE GENTA ISMAJLI NE EMISIONIN "ZGJEDHE PA U PA" RTK

Verzioni shqiptar i origjinalit "Blind date" por kesaj radhe me Vipa. Emisioni u emetua me 1 janar ne televizionin RTK. Nikoqire e emisionit Gresa Pallaska.

Me u "deke" tu kesh!

Pjesa 1


Pjesa 2

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Big Mama ne "Op Labi Party" - Gara e Vallezimit!

GEZUAR 2009 "OP LABI PARTY" (RTV21) - VIPAT VALLEZIM

Big Mama dhe Osmani i Stupcave ne garen e vallezimit te emisionit festiv "Op Labi Party" te televizionit RTV21.

Kur me heret dolen disa foto te Big Mames ne internet ashtu "slim", thojshin asht montazhe. E tash valla doli live ne skene dhe s'besoj se asht montazhe perseri. Pernime paska humb kile mjaft ose se paku 20 si thote ajo vete.


- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Mirsa Kerceli ne "Op Labi Party" - Gara e Vallezimit!

GEZUAR 2009 "OP LABI PARTY" (RTV21) - VIPAT VALLEZIM

Mirsa Kerceli ne garen e vallezimit te emisionit festiv "Op Labi Party" te televizionit RTV21.

Eh Mirsa kercen mire ama kur t'laget si ne klipin "Indiferent"!


+tag: kerqeli kercilli
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Ryva Kajtazi ne "Op Labi Party" - Gara e Vallezimit!

GEZUAR 2009 "OP LABI PARTY" (RTV21) - VIPAT VALLEZIM

Ryva Kajtazi ne garen e vallezimit te emisionit festiv "Op Labi Party" te televizionit RTV21.

Ama kjo Ryva e gjithanshme per zotin! E gjen kudo, muzike, humor, vallezim, tv, teater etj. cka t'dush! Bile ni dite e pashe edhe ne "shtrat"-in e Adem Mikullovcit! Bravo!- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Vesa Luma ne "Op Labi Party" - Gara e Vallezimit!

GEZUAR 2009 "OP LABI PARTY" (RTV21) - VIPAT VALLEZIM

Vesa Luma ne garen e vallezimit te emisionit festiv "Op Labi Party" te televizionit RTV21.

Jo, jo Labi... Veses leshojani nje kenge me ciftelia dhe ajo e kall krejt! Veq din me kercye edhe pa ta, po shihet!- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Adelina Tahiri ne "Op Labi Party" - Gara e Vallezimit!

GEZUAR 2009 "OP LABI PARTY" (RTV21) - VIPAT VALLEZIM

Adelina Tahiri ne garen e vallezimit te emisionit festiv "Op Labi Party" te televizionit RTV21.

Nuk asht keq ama atje me Shpatin ne RTSH ke kercye ma mire me doket!


- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Zanfina Ismajli ne "Op Labi Party" - Gara e Vallezimit

GEZUAR 2009 "OP LABI PARTY" (RTV21) - VIPAT VALLEZIM

Zanfina Ismajli ne garen e vallezimit te emisionit festiv "Op Labi Party" te televizionit RTV21.

Hm... Shume classy kjo Zanfina!


+tag: ismaili
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Adelina Ismajli ne "Op Labi Party" - Gara e Vallezimit

GEZUAR 2009 "OP LABI PARTY" (RTV21) - VIPAT VALLEZIM

Adelina Ismajli ne garen e vallezimit te emisionit festiv "Op Labi Party" te televizionit RTV21.

Oh more Lab, po Adelines i vyen ma shume vend per me kcye. Veq nejse t'ka sill goxha mire aty!- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Dafina Zeqiri ne "Op Labi Party" - Gara e Vallezimit

GEZUAR 2009 "OP LABI PARTY" (RTV21) - VIPAT VALLEZIM

Dafina Zeqiri ne garen e vallezimit te emisionit festiv "Op Labi Party" te televizionit RTV21. A, Dafina ma ka ftof kejt! Kjo ma zi se zezaket po dridhke!


- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Nora Istrefi ne "Op Labi Party" - Gara e Vallezimit

GEZUAR 2009 "OP LABI PARTY" (RTV21) - VIPAT VALLEZIM

Nora Istrefi ne garen e vallezimit te emisionit festiv "Op Labi Party" te televizionit RTV21. Nores pak po i vie marre, apo din, sa eshte feju e kejt po kqyrin! Nuk bon mu dredhave shume se kqyr vjehrra nashta! Vec hyzmet mire po bojshe, t'kena pa ne "Kafen e Mengjesit" RTK.


- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Genta Ismajli ne "Op Labi Party" - Gara e Vallezimit

GEZUAR 2009 "OP LABI PARTY" (RTV21) - VIPAT VALLEZIM

Genta Ismajli ne garen e vallezimit te emisionit festiv "Op Labi Party" te televizionit RTV21. Ja e kall krejt ja s'ja nis hiq!


- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Friday, 2 January 2009

Kafazi i Arte 6: Dita 32

KAFAZI I ARTE 6: DITA 3202-01-2009 11:23
Biseda, diskutime dhe lojera ne shtepi

Netet se bashku jane bere tashme me aktive ne shtepine e Kafazit te Arte. Te qenit te gjithe bashke i ka bere banoret me aktive ne biseda, diskutime por edhe ne zenka, sic ishte ajo mes Matildes dhe Silvanes por nuk kane munguar edhe lojerat mes tyre. Loja e radhes qe djemte donin t’i benin mbreme Beroldes, mbeti ne tentative pasi ajo u zgjua para se Ervisi dhe Geri ta zhvendosnin me dyshek nga krevati ku po flinte.

02-01-2009 13:24
Kompensojne lodhjen me gjumin

Edhe sot ka qene nje mengjes i heshtur ne shtepi. Kafazieret kane qene te gjithe ne gjume pervec Omerit qe eshte zgjuar dhe ka pire i vetem kafen e mengjesit. Pas dy ditesh defrimi banoret ende nuk e kane marre veten nga lodhja. Ata nuk kane mundur t’i zgjojne as tingujt e muzikes se vene nga regjia.

02-01-2009 13:59
Omeri stervitet ne tarrace

Omeri ka nisur te beje stervistjen e zakonshme te cdo dite ne tarrace. Ai eshte shpresa e vetme qe banoret t’i rikthehen aktivitetit fizik dhe gjallerimit ne shtepi pas izolimit prej kaq javesh ne Kafazin e Arte. Tani, pas festave dhe kilogrameve te shtuar per festa, do ta kene shume me te nevojshme stervitjen.

02-01-2009 14:58
Berolda gjykon gabim Matilden

Djemte jane zgjuar te paret sot ndersa i kane lene vajzat ende ne gjume. Omeri ka vazhduar stervitjen ne palester, Ervisi eshte rruar kurse Geri ka bere dush. Me pas ata dhe vajzat bashke jane ngjitur ne tarrace dhe kane bere biseda te shkurtra. Ne vazhdim, ne tarace ka mbetur vetem Berolda dhe Geri te cilet i jane rikthyer edhe njehere komentimit te sherrit mes vajzave. Berolda mendon se njerezit do te gjykojne gabim Matilden sepse sipas saj ishte Matilda ajo qe provokoi situaten.

02-01-2009 16:00
Berolda ka frike Omerin

Omeri eshte shkeputur per nje moment nga palestra dhe iu eshte afruar vajzave qe po pastronin banjen me deshiren per te luajtur me to. Me dorezat ne duar ai ka trembur Berolden e cila i eshte lutur Silvanes qe ta mbroje. Omeri ka goditur me shaka edhe Dastin i cili eshte zmbrapsur me te lehura. Me pas Geri dhe Omeri kane vijuar stervitjen ne palester. Suada ka dashur te luaje me Dastin dhe ai e ka ndjekur nga pas gje qe e ka trembur Suaden duke e bere te ulerase.

02-01-2009 17:25
Boks ne Kafaz

Pasi kane kaluar nje dite me diskutime per sherrin mes Matildes dhe Silvanes kafazieret kane gjetur nje menyre te re argetimi. Ata po zhvillojne kampionat boksi mes vajzave. Me aktivja ne loje ka qene Suada dhe Berolda. Ato kane vendosur dorezat e boksit dhe kane nisur te godasin njera-tjetren. Suada ka qene me e shkathet dhe e ka vene menjehere poshte Berolda. Situata ka qene shume gazmore, ku edhe djemte kane bere tifo per to.

02-01-2009 18:04
Lojera njera pas tjetres ne Kafaz

Lojera njera pas tjetres ne Kafaz. Pasi kane luajtur boks dhe jane lodhur madje kafazieret tane jane hedhur ne nje tjeter loje. Berolda, Silvana, Omeri dhe Suada jane ulur perdhe ne kuzhine dhe po luajne me letra. Nderkohe Matilda e lodhur nga loja me boks eshte shtrire ne divan dhe shikon te tjeret ndersa luajne. Ervisi ka ngrene dicka.

02-01-2009 19:02
Darke e qete ne Kafaz

Darka ka mbledhur te shtate banoret rreth tavolines se kuzhines. Por ndersa kane ngrene nuk kane ndenjur edhe pa diskutuar per diten e spektaklit. Bisedat jane fokusuar tek rrefimet e banoreve ne dhomen e sekreteve. Por nderkohe kane diskutuar edhe per banoret qe kane lene loje apo qe jane skualifikuar. Prova e javes ka qene nje tjeter argument dhe kafazieret jane shprehur se jane shume pas me mesimin e kercimit te baletit dhe jane zotuar se do ta mesojne keto dite.

02-01-2009 20:30
Debat mes Ervisit dhe Matildes

Ardhja e disa njerezve poshte shtepise se Kafazit te Arte duke hedhur fishekzjarre dhe bere tifo per kafazieret eshte kthyer ne nje teme diskutimi mes banoreve. Matildes i eshte dukur sikur ka qene Miri, i cili ka thirrur ate, nderkohe qe Ervisi ka thene se jane miqte e tij. Kjo eshte kthyer ne nje teme debati mes dy banoreve po gjendja eshte qetesuar me pas. Te gjithe kafazieret nderkohe jane ulur perdhe dhe po luajne.
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Thursday, 1 January 2009

Kafazi i Arte 6: Sherri Matilda vs Silvana

KAFAZI I ARTE 6: DITA 31, SHERR MES MATILDES DHE SILVANES

Ne diten e Vitit te Ri, Matilda dhe Silvana shkulin floket njera tjetres. Nje fillim i "mbare" i vitit!

REPLIKAT: Matilda vs Silvana

Matilda - Ti je niveli zero.
Silvana - Thuaje dhe nje here.
Matilda - Ti ke thene shume muhabete qe une i kam mbledhur gjithe keto dite. E kam kafshuar gjuhen time per ty.
Silvana- Thuaj edhe njehere cfare isha une.
Matilda - Niveli zero, qe i perfshin te gjitha, hipokrite, mashtruese.
Silvana - Thuaje edhe nje here.
Matilda - Niveli zero.

Silvana i hedh mikrofonin. Banoret i ndajne.

Matilda - Kujdes kur flet me mua, kaq po te them dhe mos ma hidh mikrofonin mua.
Matilda i hedh shapken. Banoret perpiqen te vendosin qetesi.
Matilda - Nuk i ndyj duart e mia me ty une. Shyqyr qe u zgjove nga gjumi.
Silvana - OK. Do ta tregoj tani une ty gjumin. Mos u merzit!
Matilda - As ti mos u merzit. Nuk trembem, se je shume e gjate. (Nuk flasin per disa caste)
Matilda - Mire qe nuk me kapi mikrofoni yt. OK? Sikur pak te me kishte kapur mikrofoni yt, e shihnim. Le te jesh sado e gjate ti. Le te jesh kushdo qofsh ti, per mua je e nivelit zero dhe nuk i ndyj duart e mia me ty se e kam thene edhe atehere kur beme debat bashke, qe ti je nje femer ordinere dhe vetem kaq.

Silvana ngrihet dhe e kap nga floket!


+tag: sherri midis matildes e silvanes
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Kafazi i Arte 6: Dita 31, Sherri Matilda vs Silvana

KAFAZI I ARTE 6: DITA 31, SHERRI MATILDA VS SILVANA01-01-2009 12:35
Festojne Vitin e Ri ne shtepi

Kane festuar mbreme nje nga vitet qe per ta do te mbahet mend si me i vecanti duke qene se e kane festuar ndryshe nga heret e tjera, ne nje shtepi te huaj me persona qe i njihnin vetem prej disa javesh. Ata i jane bashkuar atmosferes se krijuar ne kryeqytet me pamjen madheshtore te fishekzjarreve ne tarracen e Kafazit te Arte. Kane kercyer e uruar njeri-tjetrin dhe te afermit permes kamerave te vena ne shtepi.

01-01-2009 14:29
I rikthehen normalitetit

Berolda ka marre edhe sot stafeten e te pastruarit ne shtepi pas rremujes se festes se mbremshme ndersa banoret e tjere flinin akoma. Omeri e ka ndihmuar ne pastrim e me pas kane plasur te dy fishekzjarre ne tarrace. Mbremja festive e nates se kaluar ka rezultuar e lodhshme per banoret te cilet kane fjetur gjate sot.

01-01-2009 15:03
Sherri mes Matildes dhe Silvanes

Kane qene oret e para te mengjesit qe e kane prishur atmosferen e nates se mbremshme festive ne shtepi. Nje sherr i provokuar nga Matilda ne adrese te Silvanes, ka arritur te nxehe gjakrat mes dy vajzave te cilat jane perpjekur ta cojne ate me tej por banoret e tjere i kane ndaluar. Pas kesaj atmosfera ka qene e ndere. Sot ne mengjes eshte rihapur diskutimi mes Omerit dhe Beroldes te cilet kane komentuar te tronditur rreth asaj qe ndodhi mbreme.

01-01-2009 15:59
Puthen dhe i urojne njeri-tjetrit Vitin e Ri

Vetem nga mesdita kane arritur te zgjohen te gjithe por pa e lene totalisht pas lodhjen e nates se kaluar. Kane konsumuar ate qe duhej te ishte dreka, jane puthur dhe i kane uruar njeri-tjetrit urimet me te mira per Vitin e Ri. Silvana dhe Matilda nuk kane shkembyer asnje fjale, madje Silvana ka qendruar thuajse gjate gjithe kohes e heshtur. Cdonjeri prej banoreve eshte perpjekur te evitoje permendjen e zenkes mes vajzave me biseda te tjera e megjithate eshte ndjere qe atmosfera ka qene e tensionuar.

01-01-2009 17:35
Valle popullore ne Kafaz

Atmosfera e Vitit te Ri vazhdon te ndihet ne Kafaz. Pas sherrit te Matildes me Silvanen dhe debateve te Beroldes me Suaden per pastertine e shtepise te shtate kafazieret jane ngritur dhe nen ritmin e muzikes popullore kane kercyer gjithe qejf. Matilda vazhdon te jete disi e merzitur dhe nuk ka qene shuam aktive si banoret e tjere.

01-01-2009 18:47
Diskutime per sherrin mes Silvanes dhe Matildes

Sherri i mbremshem mes Silvanes dhe Matildes eshte bere objekt bisedash mes kafaziereve sot. Keto momente Ervisi dhe Berolda te ulur ne tarrace kane diskutuar pikerisht per kete gje. Berolda i ka dhene te drejte Silvaes dhe ka treguar se kur nisen te benin fjale mendoi se gjithcka do te mbetej aty. Edhe Ervisi ka dhene mendimin e tij dhe ka pohuar se e ka ndjere qe dy vajzat do te rriheshin per shkak te nervave qe kishin akumuluar per njera-tjetren. Berolda eshte shprehur se kjo ka sjelle nje fryme te keqe ne shtepi dhe cfare mund te ndodhe nese dy vajzat do te mbeten ne nje shtepi te dyja...

01-01-2009 19:29
Pasdite e qete ne tarrace

Te gjithe kafazieret jane zhvendosur ne tarrace dhe po bejne biseda per naten qe sapo lane pas. E vetmja qe nuk eshte bashkuar me ta ka qene Matilda, e cila qendron e shtrire ne krevat duke lexuar. Te tjeret te ulur para oxhakut dhe kane folur edhe per sherrin e mbremshem, qe nuk ka sesi te evitohet.
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Wednesday, 31 December 2008

Kafazi i Arte 6: Dita 30, Pritja e Vitit te Ri 2009

KAFAZI I ARTE 6: DITA 30, VITI I RI 200931-12-2009 10:57
Sonte festojne Vitin e Ri

Fakti qe banoret tani jane me te shumte ne numer i ka bere ata me aktive dhe vitale ne shtepi. Mbreme oret e vona ata i kane kaluar duke luajtur me jasteqe me njeri-tjetrin dhe duke biseduar gjate gjithe kohes. Sonte do te jete nje dite e vecante per ta, ndryshe nga heret e tjera sepse do te festojne te gjithe se bashku per here te pare te izoluar ne nje shtepi qe nuk eshte shtepia e tyre, ardhjen e Vitit te Ri 2009.

31-12-2009 12:00
Atmosfere festive ne shtepi

Ka nisur me atmosfere festive mengjesi i sotem ne shtepine e Kafazit te Arte. Tingujt e muzikes i kane zgjuar banoret dhe tek cdonjeri prej tyre eshte ndjere atmosfera e Vitit te Ri. Ata kane pire se bashku kafen e mengjesit e me pas kane vijuar me kercime dhe te qeshura qe iu kane sjelle humorin gjate dites ne vazhdim.

31-12-2009 13:05
Berolda merr torte por nuk gjen leter nga Gazi

Tarraca eshte kthyer ne terren bisedash. Kete paradite Berolda dhe Silvana jane ulur dhe kane biseduar me Ervisin. Ato kane pare tek ai personin te cilit mund t’i flasin dhe ai t’i degjoje. Kete paradite, Beroldes i ka ardhur ne shtepi nje torte nga Gazi por ajo eshte zhgenjyer se nuk ka marre nje leter te shkruar prej tij. Ajo e ka perjetuar keq kete gje aq sa ka nisur te perlotet. Ervisi dhe Matilda jane perpjekur ta ngushellojne. Pasi ajo eshte qetesuar iu ka kerkuar vajzave qe te pastronin shtepine.

31-12-2009 13:57
Silvana ka marre dhurate nga motra

Kane vendosur te zbresin nga tarraca per te nisur nga punet e shtepise por Silvana eshte lajmeruar nga regjia se kishte nje dhurate per te ne dhomen e sekreteve. Ajo ka marre sot dhurate nga motra e saj dhe eshte ndjere shume e perkedhelur. Me tej, pasi i kane ndare secili punet e tij, jane impenjuar te gjithe ne ate qe kane marre persiper te bejne per higjienen e shtepise.

31-12-2009 15:11
Silvana qeth Omerin

Silvana dhe Ervisi duket se kane gjetur nje komunikim te mire me njeri-tjetrin. Ata kane biseduar gjate sot ne tarrace ndersa Geri ka qethur Omerin, pune te cilen me pas e ka cuar ne fund Silvana. Berolda dhe Ervisi kane zbuluar se frekuentonin te njejtat vende per t’u argetuar dhe biseda mes tyre eshte vertitur pikerisht rreth kesaj teme.

31-12-2009 16:00
Banoret lagin Matilden me uje te ftohte

Berolda eshte dhene e tera pas bisedes me Ervisin dhe rrefimeve per historite e saj. Ervisi eshte gjithnje i disponueshem te beje degjuesin e mire sa here qe ndonjeri prej banoreve i rrefen dicka. Ata kane bere dush dhe me pas kane kercyer. Ne vazhdim i kane punuar nje rreng Matildes duke e lagur ate me uje te ftohte ndersa bente dush dhe i jane rikthyer serish kercimit dhe atmosferes defryese.

31-12-2009 17:05
Dhurata per kafazieret

Pasditja e dites se fundit te ketij viti ka qene per kafazieret tane e mbushur me dhurata. Familjaret e banoreve kane qene ata me te preokupuarit, qe kane sjelle dhurata per te afermit e tyre. Gerit dhe Ervisit i kane sjelle prinderit embelsira. Ky eshte nje fund viti ndryshe per ata. Per here te pare ata e festojne me nje shoqeri qe e kane njohur ne shtepine e survejuar dhe ne nje realiti show.

31-12-2009 17:59
Vazhdojne surprizat ne Kafazin e Arte

Kane vazhduar surprizat ne Kafazin e Arte. Nje simpatizante e Beroldes dhe Silvanes u ka derguar kartolina dy vajzave dhe dhurata. Nderkohe ish banorja e edicionit te katert Borina u ka derguar te shtate kafaziereve librin e saj me poezi. Te gjithe jane kenaqur dhe e kane falenderuar ish kafazieren per dhuraten qe u ka bere. Me pas banoret jane zhvendosur ne dhomen e gjumit dhe po mendojne per mbremjen e djeshme. Nderkohe Matilda dhe Berolda po lexojne poezite e Borines.

31-12-2009 19:46
Autoret e Kafazit dhurate Omerit

Autoret e Kafazit te Arte kane menduar t’i bejne nje surprize Omerit. Ne pamundesi per te ardhur nga Shkodra ne Tirane prinderit e Omerit, ata i kane mundesuar ne Dhomen e Sekreteve nje telefonaten me nenen e tij. Omeri ka folur me nenen dhe ka qene dhurata me e bukur e tij ne kete nate te pritjes se Vitit te Ri.

31-12-2009 19:54
Joni surprize Matildes

Ish kafazieri qe e la pergjysme lojen Joni se bashku me familjen e tij, i ka bere nje surprize mikeshes se tij, Matildes. Joni i ka sjelle asaj nje torte dhe nje kartoline ku i uronte Vitin e Ri, por edhe suksese per lojen. Pervec tortes, ai i ka derguar edhe disa fotografi, ku te dy ata kane dale ne Kafazin e Ndryshkur. Matilda eshte gezuar shume nga dhurata e mikut te Kafazit te Ndryshkur dhe e ka falenderuar ate dhe familjen e tij.

31-12-2009 20:55
Darka e Vitit te Ri ne Kafazin e Arte

Jane pergatitur per te gatuar por darka e Vitit te Ri ka qene nje dhurate per ta e ofruar nga restoranti “Ballkoni Dajti”. Te shtate kafazieret jane lumturuar per kete gje. Ata jane veshur bukur kane dhe zbukuruar per kete nate te vecante te vitit. Ata kane uruar njeri-tjetrin dhe e kane vleresuar mbremjen si me te vecanten e jetes se tyre.
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Tuesday, 30 December 2008

Kafazi i Arte 6: Dita 29

KAFAZI I ARTE 6: DITA 2930-12-2009 11:00
Ka nisur te ndihet konkurenca mes banoreve

Dita e djeshme e spektaklit solli ashtu si ishte premtuar shume surpriza. Futja e banorit me te ri, Ervisit dhe rikthimi ne Kafazin e Arte i Suades dhe Matildes do te tregoje nje bashkejetese tashme me te veshtire nga sa ishte menduar. Mjafton te kujtojme biseden qe te dy vajzat kane bere per Silvanen ne Kafazin e Ndryshkur. Madje Suada nuk ka lene pa ia permendur kete edhe pas rikthimit ne shtepi. “Bashke kemi per te sqaruar gjera” ka thene ajo. Edhe pak jave na ndajne nga finalja dhe konkurrenca ka nisur te ndihet qe tani mes banoreve.

30-12-2009 12:07
Qeshin me shakate e Ylberit ne shtepi

Pas zgjimit banoret jane ngjitur ne tarrace per te marre rrezet e para te diellit. Kane biseduar me njeri - tjetrin dhe nuk ka munguar si teme, Ylberi dhe largimi i tij nga shtepia. Ata kane qeshur me shakate e bera prej tij ne shtepi dhe Omeri ka shprehur simpatine qe kishte per te. Me pas kane marre edhe ata kartolinat per Vitin e Ri. Berolda eshte shprehur se e ka marre malli ndersa Silvana eshte perlotur kete paradite.

30-12-2009 13:12
Dasti stervitet me banoret

Banoret do te pastrojne sot te gjithe shtepine dhe do te bejne listen e ushqimeve ne menyre qe neser, naten e Vitit te Ri te jete cdo gje gati. Stervitja eshte pika me e forte e Omerit por sot kjo ka qene edhe e banoreve te tjere. Pjese e pandare e tyre eshte bere edhe Dasti i cili i ka shoqeruar ne vrapim. Tashme ai eshte miqesuar me te gjithe banoret.

30-12-2009 14:15
Pastrimi i shtepise nga te gjithe banoret

Stervitja ka vazhduar ne tarrace e me pas ne palester me djemte kurse vajzat jane shkeputur per t’u marre me pastrimin e shtepise. Ervisi ka arritur te ambientohet mire me banoret e tjere te shtepise. Ai eshte perfshire sot ne bisedat me ta madje ka qene goxha aktiv edhe ne stervitjen me djemte si dhe ne punet e shtepise.

30-12-2009 15:58
Silvana shfaq dashamiresi ndaj Ervisit

Banoret jane mbledhur per te ngrene dreke por Omerit nuk i kane pelqyer makaronat e gatuara dhe ka zgjedhur te marre dicka tjeter per te ngrene. Pasi kane konsumuar dreken, kafazieret tane jane ndare ne dyshe, Omeri me Suaden, Ervisi me Silvanen dhe bisedat kane ndjekur njera-tjetren per lokalet e nates dhe se sa i frekuentojne ato. Qe prej ardhjes se Ervisit ne shtepi, Silvana ka qene nje nga vajzat qe ka treguar me shume dashamiresi ndaj tij por ne te njejtat pozita mbetet edhe Omeri.

30-12-2009 16:59
Pasdite e qete ne Kafaz

Pas kaq ditesh pasditja e ka gjetur shtepine e survejuar serish te populluar. Tashme shtate banore do te jene ne konkurrim, ndersa te henen e ardhshme tre prej tyre do te jene ne balotazh. Nje do te dale nga loja dhe dy do te shkojne tek Kafazi i Ndryshkur, i cili per kete jave do te jete pushim.

30-12-2009 18:41
Kafazieret mesojne te kercejne “belly dansing”

Balerina surprize e mbremjes se kaluar ka qene mysafire serish ne shtepine e Kafazit te Arte. Ajo ka hyre keto momente ne shtepi dhe pasi eshte pershendetur me banoret dhe u ka treguar se ajo do te jete cdo dite aty per t’u mesuar atyre si te kercejne “belly dansing”. Vajzat jane ato qe do te mesojne te kercejne dhe qe kane qene aktive, ndersa djemte kane qene spektatoret e mbremjes. E gjitha kjo eshte transmetuar live ne televizionin News 24.

30-12-2009 20:57
Djemte behen balerine

Pas leksioneve qe kane marre vajzat e Kafazit te Arte ka ardhur edhe radha e djemve. Ata duhet te mesojne levizjet e belly dansing dhe me pas duhet te mesojne te mbajne vajzat ne krah. Ky kercim eshte kthyer ne argetim ne fakt per ta. Pasi ne proven e pare ata kane rrezuar Suaden, por me pas ja kane marre doren. Geri ka qene me i shkatheti, por edhe Omeri me Ervisin nuk kane ngelur pas.

30-12-2009 22:21
Plane per darken e Vitit te Ri

Kane kaluar momente vertet te bukura banoret tane kete mbremje me balerinen, qe i ka mesuar ata te kercejne valle orientale. Pasi eshte larguar nga shtepia balerina provat kane vazhduar ne shtepi ashtu si edhe diskutimet, se kush e mesoi me mire kercimin. Nderkohe te lodhur nga gati dy ore balet, kafazieret kane nisur te mendojne per darken. Ata kane marre furnizimin e javes dhe kane nisur te merren me gatimin, por edhe te planifikojne se cfare do te gatuajne per mbremjen e Vitit te Ri. Nderkohe qe Omeri po defrehet duke kercyer perpara pasqyres.
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Leonora Poloska Ne Programin e Vitit Te Ri RTV21

Leonora Poloska

Ka kohe qe nuk eshte pare ne skene, as me ndonje klip, as me ndonje kenge te re, por ja duke shiquar nje video promovuese te RTV21 te postuar nga Besforti, ne mesin e gjithe ata emrave me te njohur te estrades shqiptare, me erdhi mire kur pashe se edhe Leonora Poloska, nje kengetare e mrekullueshme nga Maqedonia, do te jete pjese e Programit te Vitit te Ri ne RTV21, mesiguri me nje kenge te re, shpresojme!
p.s. "Express Live" i KTVs njofton se Leonora eshte duke pergaditur nje videoklip qe do te lansohet ne janar 2009!


- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Monday, 29 December 2008

Kafazi i Arte 6: Foto Kalendar

/all photo news24/
Silvana Kafazi i Arte 6
Silvana

Omeri Kafazi i Arte 6
Omeri

Berolda Ylberi Silvana Kafazi i Arte 6
Berolda, Ylberi dhe Silvana

Berolda Geri Silvana Kafazi i Arte 6
Berolda, Geri dhe Silvana

Berolda Kafazi i Arte 6
Berolda

Silvana Berolda Kafazi i Arte 6
Silvana dhe Berolda
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Kafazi i Arte 6: Ervisi (Profil), Banori i Ri!

Kafazi i Arte 6 Ervisi
/ervis sejdo, photo news24/

Kafaz i Arte 6: DITA 28
ERVISI PROFIL

Emri : Ervis
Mbiemri: Sejdo
Mosha: 24 vjec
Data e lindjes: 06.04.1984
Lindur ne: Tirane
Jeton ne: Tirane
Gjendja civile: Beqar
Gjatesia: 1. 84
Pesha: 80
Syte: Kafe
Floket: Kafe
Shenja te vecanta: Nje tatuazh ne krahe
Shanja zodiakut: Dashi
Shkollimi: I mesem
Gjuhe te huaja: Italisht
Puna: Shofer
Hobi: Garat “Rally”

Cili eshte Ervisi:
Ervisi eshte tipiku i djalit tiranas qe nuk harxhon shume kohe kafeneve por ka zgjedhur te punoje per te kontribuar ne ekonomine e familjes se tij. Jeton ne nje prej zonave periferike te Tiranes, te Kthesa e Kamzes dhe shoket e tij me te ngushte jane ato te femijerise. Ervisi ka nisur te punoje qe 18 vjec dhe prej 6 vitesh eshte shofer ne nje firme te madhe kepucesh. Serioziteti, ruajtja e sekretit dhe shkathtesia e kane bere Ervisin te jete per kaq shume vjet stabel ne nje pune. Kafazin e Arte e konsideron nje eksperience te vlefshme per te provuar durimin dhe krijimin e shoqerise me persona krejtesisht te panjohur.

Merr pjese ne Kafazin e Arte per:
Per te pasur nje ekperience te re dhe sigurisht per te qene fitimtar.
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Kafazi i Arte 6: Ylberi Eliminohet!

Kafazi i Arte Ylberi
/ylber milloshi, photo news24/

KAFAZI I ARTE 6: DITA 28, YLBERI ELIMINOHET!

Ylberi ka hequr sot ne mbremje perfundimisht dore nga loja dhe endrra per te fituar 1.5 milione leke. Ka qene vota e publikut, ajo qe ka dhene verdiktin, nderkohe qe endrra per te tjeret vazhdon.
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Kafazi i Arte 6: Dita 28, Spektakli

KAFAZI I ARTE 6: DITA 28, Spektakli

Video Dita 27-28


YLBERI ELIMINOHET
ERVISI BANORI I RI
TE GJITHE NE KAFAZIN E ARTE

29-12-2009 11:07
Njeri nga banoret do te lere sonte shtepine

Sonte priten zhvillime te reja, buzeqeshje dhe keqardhje tek banoret tane. Eshte dita kur nje nga banoret do te lere shtepine e Kafazit te Arte dhe nje tjeter do te rikthehet nga Kafazi i Ndryshkur. Tensioni eshte i dukshem tek cdonjeri prej tyre. Omeri dhe Matilda jane ata qe zgjohen gjithnje te paret ne shtepite perkatese te Kafazit te Arte dhe atij te Ndryshkur.

29-12-2009 13:03
Suada nuk ndihet mire

Mengjesi i sotem i ka mobilizuar te gjithe banoret ne punet e shtepise. Tashme jo vetem vajzat por edhe djemte ua kane marre doren puneve te shtepise. Ata e kane gjetur veten qe te gjithe secili te impenjuar me dicka. Ne shtepine e Rremes, Suada nuk eshte se eshte ndjere mire sot. Ajo ka ndenjur pa levizur ne divan prane sobes. Omeri ankohet se eshte lodhur sot ndersa Dasti kerkon te luaje me te.

29-12-2009 14:04
Mbremja e sotme rezervon plot surpriza

Ka vazhduar gjate dhe eshte marre seriozisht pastrimi i shtepise nga banoret tane sot. Matilda ka hekurosur edhe ajo ndersa Suada ka qendruar pasive duke mos qene ne humor. Pervec kesaj, dita ka vijuar e qete ne te dy shtepite. Matilda eshte ndjere e merzitur nga mesazhet qe kane ardhur ne adrese te saj. Te dy vajzat kane nisur te diskutojne se cfare do te veshin sonte. Mbremja e sotme do te rezervoje plot surpriza per cdonjerin nga banoret ne shtepi.

29-12-2009 15:15
Rikthehen diskutimet mes banoreve

Rikthehen diskutimet per bashkejetesen dhe marredheniet me njeri-tjetrin mes banoreve ne shtepi. Ata kane biseduar me tone te larta secili duke dhene argumentat perkatese ne favor te tij. Ylberi ka akuzuar Silvanen se pjesen me te madhe te kohes, ka qene jo aktive ne shtepi. Diskutimi ka vazhduar edhe me tej per pastrimin e shtepise ku vajzat u jane kundervene djemve dhe anasjelltas. Matilda dhe Suada ne shtepine tjeter, kane ndjekur te interesuara nga ekrani, banoret dhe debatin mes tyre i cili duket te kete nje arsye; afrimin e spektaklit dhe bashke me te edhe vendimin se kush do te largohet per te lene perfundimisht lojen.

29-12-2009 15:58
Geri: “Jam djegur nje here, nuk digjem me”

Geri ka kuptuar lojen se te dy vajzat kane dashur t’i futin ne sherr djemte me njeri -tjetrin. Ai ka ironizuar duke i quajtur femrat engjellushe dhe se ato jane te favorizuara me shume se c’duhet ndonjehere. “Jam djegur nje here ka thene ai, nuk e bej me”. Vetem pasi jane qetesuar gjerat, banoret kane vijuar te merren me pergatitjet per naten e sotme. Ne shtepine e Kafazit te Ndryshkur, vajzat kane lene jashte vemendjes debatin e zhvilluar ne shtepi dhe kane folur per tema si parukerite, tatuazhet.

29-12-2009 17:35
Pasdite e qete

Atmosfera e spektaklit ka nisur te ndihet ne te dyja shtepite e kafaziereve. Me sakte ata kane nisur pergatitjet per mbremjen e sotme. Suada dhe Matilda kane pergatitur valixhet dhe te dyja shpresojne, qe te rikthehen ne shtepine e Kafazit te Ndryshkur. Nderkohe pese banoret e Kafazit te Arte, jane ne ankth se kush do te jete prej tyre qe do te lere lojen dhe kush do te shkoje tek Kafazi i Ndryshkur.

29-12-2009 19:04
Ne pritje te spektaklit

Emocionet e spektaklit kane nisur per banoret tane. Djemte jane te paret qe jane bere gati te paret,a ta jane veshur bukur dhe po rrine ne kuzhine, ndersa vajzat vazhdojne te merren me stilimin e flokeve ne tualet. Nderkohe Geri po numeron te gjithe banoret qe jane skualifikuar apo kane lene edhe lojen. Edhe tek Kafazi i Ndryshkur Suada me Matilden po behen gati per mbremjen e spektaklit.

29-12-2009 21:06
Nis spektakli ne News 24

Ka nisur ne studion e televizionit News 24 spektakli i realit show-t te Kafazit te Arte. Nen prezantimin e Eneida Xhelilit kane nisur te zbulohen surprizat e mbremjes. Nderkohe banoret jane zbukuruar dhe pergatitur per nje nate me te papritura. Por cfare do te ndodhe sot? Kush eshte banori qe do te lere lojen? Kush do te shkoje ne shtepine e Rremes? Cila nga dy banoret e Kafazit te Ndryshkur; Suada apo Matilda do te rikthehet ne shtepine e Arte? Te gjitha keto do te zbulohen pas pak.

29-12-2009 22:02
Ne shtepi hyn banori i ri, Ervisi

Shtepise se survejuar i eshte shtuar edhe nje tjeter banor. Ai eshte Ervisi, nje djale punetor dhe qe ka pasion garat Rally. vitit 2009. Por atmosfera e festave ka trokitur edhe ne shtepine e Arte. Keshtu autoret u kane bere nje surprize kafaziereve. Nje balerine e futur ne nje kuti dhurate eshte zbuluar nga banoret dhe ka kercyer per ta belly dansing. Por dhurata per ta nuk ka mbaruar ketu. Balerina do te jete cdo dite te kesaj jave ne Kafazin e Arte per t’u mesuar atyre kercime nga me te ndryshmet.

29-12-2009 23:24
Ylberi eliminohet nga loja

Ylberi ka hequr sot ne mbremje perfundimisht dore nga loja dhe endrra per te fituar 1.5 milione leke. Ka qene vota e publikut, ajo qe ka dhene verdiktin, nderkohe qe endrra per te tjeret vazhdon. Mbremja e e show-t te Kafazit te Arte ka qene e mbushur me surpriza. Ne nje transmetim maratone, nga studio ne dy shtepite e Kafazit; ate te Arte dhe te Ndryshkur publiku ne shtepi dhe ai ne studio ka ndjekur permes prezantimit te Eneida Xhelilit spektaklin qe eshte shoqeruar me surpriza, ankth, tension dhe ethe per banoret. Ndryshime te medha kane ndodhur ne strukturen e formatit, kjo per t’u dhuruar edhe banoreve te Kafazit te Ndryshkur nje feste te Vitit te Ri ne shtepine e Arte. Kjo ka qene dhurata surprize qe u kane bere autoret e Kafazit banoreve te Shtepise se Rremes, Suades dhe Matildes. Por shtepise se survejuar i eshte shtuar edhe nje tjeter banor. Ai eshte Ervisi, nje djale punetor dhe qe ka pasion garat Rally. Nderkohe Omeri qe ishte ne balotazh dhe qe duhet te shkonte ne shtepine e Kafazit te Ndryshkur eshte falur dhe do te qendroje serish ne Kafazin e Arte. Keshtu tashme loja ka nisur e barabarte per te gjithe. Kete jave shtate kafazieret tane do te bashkejetojne, festojne, do te presin nderrimin e viteve se bashku, do te argetohen dhe pse jo edhe te debatojne, e sigurisht me e rendesishmja do te garojne intensivisht per te qene fitimtaret. Por si ka qene nata e spektaklit?! Padyshim nje show i vertete. Gerta Heta, ish prezantuesja e Kafazit te Arte 5 dhe madje nje nga personazhet qe ka qene mysafire e kafaziereve tane ka asistuar ne studio. Jo vetem kaq por ajo u ka dhuruar per Vitin e Ri banoreve tane nje kenge te kenduar pikerisht ne studion e spektaklit. Por e ftuar ne spektakel ka qene edhe fituesja e Edicionit te 4 te Kafazit te Arte, Gledia Cucllari. Pas shume e shume fitoresh te korrura nga djemte ne Kafazin e Arte, ajo ishte e para femer qe theu tabute duke dale fuqimisht e para mes shume konkurrenteve. Gledia ka dhene opinionin e saj per banoret dhe eksperiencen e saj ne kete realit show. E sigurisht nuk kane munguar edhe te afermit e banoreve dhe ish konkurrentet e Kafazit te Arte si; Motra e Silvanes, halla e Gerit, Vjollca bashkeshortja e Ylberit, Niku apo Albana. Ata kane diskutuar per javen qe shkoi duke ndjekur edhe kronikat e pergatitura si; thashethemet qe kane bere Suada me Matilden per sherrin mes kesaj te fundit me Silvanen, apo edhe kronika ku i shfaq pese banoret ndersa pozonin per kalendarin me simpatik te vitit 2009. Por atmosfera e festave ka trokitur edhe ne shtepine e Arte. Keshtu autoret u kane bere nje surprize kafaziereve. Nje balerine e futur ne nje kuti dhurate eshte zbuluar nga banoret dhe ka kercyer per ta belly dansing. Por dhurata per ta nuk ka mbaruar ketu. Nje balerine do te jete cdo dite te kesaj jave ne Kafazin e Arte per t’u mesuar atyre kercime nga me te ndryshmet. Nderkohe reportazhi surprize kete here nga Edison Ypi ka qene per Omerin. Edhe pse ai ka qene vetem nje jave ne shtepine e Kafazit te Arte, Edison Ypi ka bere nje rrugetim ne Shkoder, qytetin e tij te lindjes duke percjelle prej tij barcaletat, nje nga vecantite e njerezve te ketij qyteti. Konkurrenti me i votuar kete jave eshte Silvana me 25.8 per qind. /news24/29.12.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Hana Cakuli e Ftuar ne Top Koha KTV

HANA CAKULI MYSAFIRE NE TOP KOHA KTV (24.12.08)

Hana Cakuli poashtu ishte njera nga te ftuarit ne emisionin "Top Koha" te televizionit kosovar KTV, autore dhe moderatore e te cilit program eshte Alba Morina. Biseda qe u zhvillua aty ishte kryesisht rreth projektit te saj te fundit, videoklipit te kenges "Simbol" (kliko per ta shiquar). Ky eshte videoklipi i saj i dyte. Me kete kenge, te kompozuar nga Flori Mumajesi, Hana eshte prezentuar ne edicionin e 10-te te Kenges Magjike 2008 ku edhe eshte shperblyer me Cmimin "Best Vokal".


- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

DJ Dalool Mysafir ne Top Koha KTV

DJ DALOOL NE TOP KOHA KTV

DJ Dalool ishte i ftuar te merkuren qe shkoi, ne emisionin Top Koha te KTVs dhe tregoi dicka me shume ne lidhje me videoklipin e posa promovuar "Therret" (kliko per ta shiquar klipin), nje remix i kenges folklorike "Therret Prizreni mori Shkoder" kenduar nga Vellezerit Gashi (ne videoklip ne te vertete paraqiten Bijte e Sefes). DJ Dalool thote se ky remix ishte bere nje mega hit ne disko klubin Rinora 4 (Zvicer) dhe me pastaj ne bashkepunim me kete klub vendosen t'ia bejne edhe videoklipin. Videoklipi eshte realizuar me produksionin Pixels.

Shiqoni intervisten me poshte:

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Sunday, 28 December 2008

Flori Mumajesi Tash Me Nje Bjondine!

Flori Mumajesi afterparty fik 47
/photo panorama/

Flori Mumajesi, pas ndarjes me Sonin brune, tani ne shoqerine e nje biondeje

Kantautori i njohur kapet nga paparaci ne afterparty te festivalit ku mungon Soni

Flori Mumajesi ka qene shume i rezervuar kohet e fundit. Me pak i shfaqur ne publik dhe me shume kenge qe mbajne firmen e tij, u desh festivali i Kenges ne RTSH, dhe festa e mbylljes, qe ai te shfaqej. Dhe jo vetem, por ne shoqerine e nje vajze te re...

BJONDJA ENIGMATIKE

Flori Mumajesi Afterparty FIK 47

Ne festen e organizuar ne ambientet e “Piano Bar”-it, lokali i Kujtim Prodanit, ishin pothuaj te gjithe kengetaret dhe organizatoret e festivalit. Mungonte Soni Malaj, e cila mesa duket mbeti e zhgenjyer nga vleresimi i jurise, qe e renditi te 16-en. Por nuk mungoi Flori Mumajesi, kompozitori i kenges “Zona Zero”, e prezantuar si kenga e dashurise se tyre. E ndryshe nga kompozitoret e tjere, qe i ndoqen kengetaret gjate provave, Flori nuk u pa asnjehere ne Pallatin e Kongreseve ne ditet e pergatitjes se festivalit, edhe pse kishte hyre ne konkurrim jo me pak ambicie, pse jo per te fituar. Ai ishte i fundit qe mberriti ne festen e se dieles, i shoqeruar nga dy vajza te panjohura, nje bionde dhe nje brune, me te cilat ka qendruar gjate gjithe kohes ne banakun, ne hyrje te bar-it. Ka qendruar deri ne oret e para te mengjesit, dhe ajo qe u vu re ishte se nuk u bashkua me grupet e artisteve te tjere, qe ndodheshin aty. Fotografi yne ka fiksuar momente intime mes tij dhe vajzes bionde qe shihni ne foto, e cila mund te jete e dashura e re, edhe pse asgje me shume nuk dihet per te. Gjate gjithe qendrimit se bashku, ata jane pare te qendrojne shume prane njeri-tjetrit, duke lene pershtypjen e nje lidhjeje ne fillimet e saj.

MUNGON SONI

Soni Malaj ishte e vetmja kengetare, qe mungonte ne festen e se dieles, edhe pse sic ka pohuar vete komunikimi mes saj dhe Florit tani eshte thjesht me kolegesh. “Zona zero”, qe ishte lancuar nga vete ata si nje nga kenget me te bukura, frymezuar nga lidhja e tyre, u pozicionua e 16-ta, me 44 pike. Te dy kane qene ne dileme per tekstin, deri pak dite para festivalit derisa Flori ka marre persiper t’i shkruaje vete vargjet, i ndihmuar dhe nga Pirro Cako. Edhe pse ribashkimi i tyre per te marre pjese ne nje konkurrim te tille u komentua nga artistet si thjesht muzikor, gazetat roze e perfolen si nje rikthim ne historine e dashurise. Kete kenge ritmike, qe fillimisht kishin menduar ta perfshinin ne albumin e Sonit, pohuan se e kishin ruajtur si “gur rezerve”, per te bere sukses ne muzike. I vetmi sqarim qe dhane per ndarjen ishte se bashkepunimi vazhdonte ende se nuk kishin akumuluar inate ndaj njeri-tjetrit. Gjithsesi ne kete konkurrim duhet thene se Soni nuk shkelqeu. Edhe pse eshte kengetare e pelqyer per perfomancen e saj skenike, ne kete festival tregoi qe nuk ishte aq e zonja per te perballuar te kenduarin “live-”, gje qe nuk kerkonte shume profesionalizem per t’u kuptuar.

FLORI DHE SONI PAS NDARJES

Nje jete ndryshe per Florin, dhe shume ore ne studion e tij. Ashtu si kompozitoret e tjere, te cilet kane zgjedhur studiot per te punuar dhe per te kaluar kohen e tyre, edhe Flori ka zgjedhur kete rruge. Vendosi t’u beje “block” gazetareve, e te mos flase per jeten private, duke u sjelle si nje VIP i vertete, e duke e menduar kete si nje strategji shume te mire per te patur sukses. Tani kompozon per shume kengetare te njohur e te panjohur. Pas ndarjes nga Soni, gazetat shkruan per nje miqesi te re me Elvana Gjaten, te cilen edhe e menaxhon si kengetare. Por asnjehere s’u pranua as nga Flori dhe as nga Elvana, e cila me pare kishte qene shoqe e ngushte me Sonin. “Fluturimi 3470” ishte kenga, qe i beri te shfaqeshin si dueti me romantik i nentorit te kaluar ne “Kenga Magjike”. Ishte koha kur cifti me i perfolur i vitit ndiheshin ne kulmin e dashurise per njeri-tjetrit, dhe te suksesit te tyre ne muzike. Por ne art ka edhe kompromise! Tani qe jane ndare, pse jo mos ta shfrytezojne ate lidhje dhe per komerc ?! Keshtu qe per te bere buje serish, menduan te rishfaqen edhe nje here te dy me nje kenge. Dhe pavaresisht se nuk u pelqen te jene qender e vemendjes ne faqet roze te shtypit, ne kete rast e “shfrytezuan” te kaluaren e tyre per te bere “skup” ne festival, e per te kthyer vemendjen e te gjitheve. Lidhja e tyre nisi para gati dy vitesh, dhe ata se paku prezantoheshin si cifti ideal, qe shfaqeshin kudo bashke dhe madje putheshin ne skene. Se si vazhdon miqesia e tyre tani, pavaresisht thashetheme per nje rikthim, ate e dine vetem ata.

GETOARI SHFAQET, ELVANA JO

Getoari kengatari simpatik i grupit “Tingulli Trent”, ishte ai qe i dha kuptim kenges se Sonit ne naten e dyte, duke e shoqeruar ne duet. I veshur me te bardha, si nje rreper i vertete, ai u shfaq ne mbyllje te performances skenike, si per te treguar se miqesia e tij me Sonin vazhdon. Edhe pse ai qe i ka njohur dy kengetaret ka qene Flori, duket se Soni dhe Getoari jane me shume afer njeri-tjetrit, ndersa kane pohuar se do te realizojne nje klip se bashku. Ata e pohuan miqesine mes tyre ne vere, gjate prezantimit te klipeve te reja, ku ra ne sy mungesa e Florit dhe Elvanes, e perfolur si ish-e dashura e Getoarit. Tashme ata nuk flasin me njeri-tjetrin. Elvana Gjata pas mbylljes se nje sezoni te suksesshem koncertesh ne vere, prej disamuajsh nuk eshte shfaqur pothuaj ne asnje eveniment apo festival. /denisa kraja/panorama/27.12.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Shpatit Nuk i Ha Palla Per Vlersimin Minimal!

Shpat Kasapi dhe Aferdita Dreshaj
/shpati me aferditen, photo panorama/

Shpati e merr me humor vleresimin minimal te jurise

Kengetari nga Maqedonia, Shpat Kasapi i ka pritur pa shume emocione dhe me sportivitet piket e jurise, naten e fundit te festivalit te kenges ne RTSH, ku ai konkurronte me kengen “Arome Mediterane”, kompozuar nga Gentian Myftaraj. Gjate gjithe kohes, ai ka qendruar bashke me te dashuren e tij, modelen simpatike Aferdita Dreshaj, e cila e shoqeronte ne prova, ne grim dhe kudo. Shpati ka performuar ne skene, i shoqeruar nga tre vajza balerina, ndersa nuk eshte merzitur shume kur ka marre vleresimin me shume pak pike, qe i dha juria. Naten e dyte ai u shoqerua ne duet nga kengetarja shume seksi Adelina Tahiri, te cilen pohoi ta kishte zgjedhur per faktin se i pelqente nga pamja, zeri e stili i te veshurit. Gjithsesi pavaresisht vleresimit qe i dha juria, per Shpatin e rendesishme ishte pjesemarrja ne festival, i dyti edicion pas atij te vitit 2004. Se bashku me Aferditen e cila e shoqeron Shpatin sa here ndodhet ne Maqedoni, ka planifikuar pushime te gjata ne Egjipt, ku do te kalojne dhe Vitin e Ri. /panorama/27.12.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
p.s. Edhe pse i votuar pak nga juria, ne disa sondazhe ne internet Shpati ka ngadhnjyer si fitues p.sh. tek albavideo.blogspot.com. Shih poshte!
Sondazh Festivali 47 RTSH
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Gent Bushpepaj: "Nuk Konkurroj me Ne Festival..."

Gent Bushpepaj dhe Sunrise
/genti, rovena dhe sunrise, photo panorama/

Gent Bushpepaj: “Nuk konkurroj me ne Festival, cmimet ishin ndare me pare”

Festivali i 47-te ne RTSH i cili u mbyll rreth nje jave me pare pati te kenaqurit dhe te pakenaqurit e tij. Reagimet e para u pane menjehere pas ndarjes se cmimeve ku nje pjese e artisteve jane larguar te zemeruar nga Pallati i Kongreseve dhe nje pjese tjeter kane vazhduar per te after Party vetem si nje detyrim i shoqerise. Ne fakt ne kete Festival u paraqiten nje sere kengesh dhe bashkepunimesh ku mes te tjerash edhe ai i Sunrise me solist Gent Bushpepen dhe kengetaren Rovena Dilo. Kenga “S’jam balade” e rrymes gothic rock edhe pse ngjalli interes nga juria, nuk eshte se u vleresua shume. Lidhur me kete ne kemi zhvilluar nje interviste te shkurter me kengetarin Gent Bushpepa i cili shpreh pakenaqesite e tij mbi kete eveniment, per “Panorama Plus”.

Si u vleresuan kenget sipas jush?
A jeni i kenaqur nga vendi qe zute? Menyra se si u vleresuan kengetaret ne ate event, dhe ketu flas nga ana personale, ben qe une mos te marr me pjese ne Festivalin e fundvitit.

Cilat jane arsyet qe ju kane bere te merrni kete vendim?
Ka nje sere arsyesh, mes te tjerash po te radhis fonine e cila linte shume per te deshiruar, aq sa nuk mund te degjoja veten. E dyta eshte juria. Perderisa ne jurine e vogel prej shtate vetesh kishte edhe njerez qe nuk kishin fare lidhje me muziken, do te thote qe cmimet jane ndare qe pa filluar akoma festivali. Dihej qe Festivalin do ta fitonte Zhulali pas shantazheve qe beri vitin e kaluar.

Po ne lidhje me kenget e tjera pjesemarrese c’mendim keni?
Per mendimin tim, pa perfshire veten duke u treguar me modest se duhet, kishte kenge qe meritonin nje vend me te mire ndryshe nga c’ishin rradhitur. Mendoj se shume kompozitore po behen milionere fale ketij festivali. /panorama/27.12.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: sunrise bushpepa eugent
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Kafazi i Arte 6: Dita 27

KAFAZI I ARTE 6: DITA 27

Video Dita 27-28


28-12-2008 10:04
Mengjes i qete

Te lodhur pas lojerave dhe diskutimeve te gjata te dites se djeshme, kafazieret kane rene per te fjetur. Per djemte ka qene nje kenaqesi fjetja ne krevat ne dhomen e gjumit pas nates se kaluar qe e kaluan ne divan ne kuzhine. Edhe mengjesi ne shtepine eRremes, ndryshe nga heret e tjera, ka qene i qete.

28-12-2008 12:19
Gjeli i Rremes zgjon nga gjumi vajzat

Ai qe ua ka trembur gjumin vajzave sot ne mengjes, ka qene gjeli qe Rrema e ka blere per Vitin e Ri dhe qe e mban ne oborr. Suada i kushton rendesi te vecante grimit cdo mengjes. Omeri eshte zgjuar i pari sot ne shtepine e Kafazit te Arte ndersa te tjeret vazhdonin te ishin ne gjume. Omeri, Geri dhe Ylberi e kane nisur kete mengjes duke biseduar ndersa vajzat vazhdojne te jene ne gjume.

28-12-2008 12:59
Dasti sfidon banoret

Nata e mbremshme me lojerat dhe diskutimet i ka lodhur banoret edhe pse djemte jane zgjuar te paret sot ne mengjes kurse vajzat per kompensim kane fjetur deri vone. Dasti ka nisur ta gjeje veten mire ne shtepine e tij te re ne te cilen eshte caktuar te qendroje deri pas nates se Vitit te Ri. Madje ai ka filluar te marre edhe votat e para duke sfiduar keshtu edhe banoret. Me i perkushtuari ndaj tij duket te jeteYlberi i cili rri gjithe diten nga pas.

28-12-2008 14:18
Stervitje dhe kercim ne shtepi

Dita ka nisur me kercim ne shtepine e Kafazit te Arte. Ylberi ka shprehur preferencat per kenget dhe kengetaret popullore. Matilden dhe Suaden i kane rrembyer tingujt e muzikes gjithashtu. Nje lloj tjeter te aktiviteteit fizik kane preferuar ata te Kafazit te Arte. Omeri dhe Geri tashme nuk i ndahen stervitjes ne tarrace. Prej ditesh kjo eshte bere menyra me e mire e kalimit te kohes ne shtepi per te dy djemte ne ndryshim nga pjesa tjeter e banoreve qe nuk duken shume te interesuar per kete.

28-12-2008 15:00
Matilda shikon ne kane bere pulat veze

Geri duket shume i dhene pas stervitjes. Vajzat ne shtepine e Rremes kane filluar te adaptohen mire me jeten ne fshat. Matilda ka dale te kontrolloje ne kane bere veze pulat. Per Omerin nje dite pa stervitje nuk do te kishte te njejtin kuptim. Ai nuk i eshte ndare stervitjes per nje kohe relativisht te gjate. Ne dallim nga dita e djeshme, sot nuk ka patur shume hapesire per debate.

28-12-2008 16:00
Silvana rrefen me ke do ta ruaje shoqerine jashte shtepise

Vajzat jane marre me pergatitjen e drekes ndersa Matilda dhe Suada kane admiruar nga televizori, Omerin teksa grushtonte murin. Ai qe ka mbetur me pasoja nga e gjithe kjo skene, ka qene Dasti i cili mes te lehurave, ka rendur drejt Silvanes. Vecanerisht Berolda impenjohet me pergatitjen e drekes dhe Ylberi nuk ia kursen komplimentat. Me tutje bisedat jane vertitur rreth pershtypjeve te para per njeri-tjetrin dhe mendimeve se sa do ta ruajne shoqerine jashte. Silvana ka pohuar se do t’i pelqente te vazhdonte te frekuentohej me Gerin, Berolden dhe Suaden por nuk ishte e sigurte nese do te donte po te njejten gje edhe per pjesen tjeter.

28-12-2008 18:02
Dasti, argetimi i kafaziereve

Dasti, qenushi i Silvanes eshte kthyer ne nje argetim per banoret e Kafazit te Arte. Berolda dhe Geri kane nisur me te te luajne, duke i hedhur gjera te cilat Dasti i ndjek me vrap per t’i kapur. Me pas te peste banoret tane jane ulur ne kuzhine dhe po flasin per gjithe kete jave te bukur qe kane kaluar ne Kafaz. Ne shtepine e Rremes vajzat kane qene me te qeta. Suada eshte shtrire per te fjetur, ndersa Matilda si cdo dite hekuros rroba.

28-12-2008 19:58
Suada dhe Matilda te trembura nga Reksi

Reksi, qeni i Rremes as sa u pelqen edhe i tremb banoret tona te shtepise se Ndryshkur, Suada dhe Matilda. Reksi ka shpetuar nga zinxhiri dhe ka ardhur tek oborri i shtepise. Ne fillim vajzat jane kenaqur dhe kane filluar te luajne nga dritarja me te, madje i kane hedhur edhe ushqim. Por me pas jane trembur dhe keshtu jane izoluar ne shtepi nga frika. Nderkohe ne Shtepine e Arte banoret jane argetuar duke kercyer.

28-12-2008 21:02
Debat mes Silvanes dhe djemve

Muzika eshte ajo qe kenaq banoret tane. Por pikerisht ne castet kur ata po kercenin nje debat i vogel ka nisur mes Silvanes dhe Ylberin. Ky i fundit e ka quajtur Silvanen te paedukate. Ne kete diskutim eshte perfshire edhe Omeri, i cili ka qene ne krah te Ylberit. Geri ka asistuar ne kete diskutim po si gjithmone ai perpiqet te qetesoje situaten. Me pas leximi i rregullave kunder duhanit detyra e javes per banoret ka risjelle qetesine ne shtepi.

28-12-2008 22:07
Ethet e gares

Mbremja e neserme do te ndryshoje rregullat ne Kafazin e Arte. Pas nje jave intensive ne shtepine tone, nje prej banoreve do te lere lojen, ndersa nje nga dy vajzat e Kafazit te Ndryshkur do te rikthehet ne shtepine e Arte. Por ndersa dita ka qene e qete, tashme kane nisur te ndihen ethet e gares. Banoret nuk kane qene aspak te qete, madje kane shfaqur edhe shenja tensioni. Nderkohe Ylberi ka lexuar rregullat kunder duhanit. /news24/28.12.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online