All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Wednesday, 22 April 2009

Big Brother Albania 2: Dita 75, Permbledhje!

BIG BROTHER ALBANIA 2, DITA 75, PERMBLEDHJE!

Pjesa 1


Pjesa 2


“Baza e raportit eshte sinqeriteti”
22/04/09 11:50

Adi dhe Moza qendrojne tek vendi ku ishte pergatitur surpriza per Arjonin, ndersa Ari qendron perballe tyre ne karrike. Adi e fton ate qe te bashkohet me ta, por Ari nuk pranon duke thene disa fjale per te ngacmuar Mozen. Ai thote se nese afrohet prane saj, nuk do t’i rezistoje dot pa e prekur, gje qe Moza ia ka ndaluar. Ajo ia perserit serish kete gje dhe Ari vazhdon me ngacmimin e tij se do te vije nje dite qe ajo do ta kerkoje ate. Moza, pasi mendohet pak, justifikohet se jashte e pret dikush tjeter dhe se nuk eshte aspak mashtruese sic pretendon ai sepse eshte puna e saj nese tregon apo jo per kete gje. Ari e ve para pergjegjesise dhe i thote se raportet qe ka krijuar ajo brenda ne shtepi, duhet te kene baze sinqeriteti e jo genjeshtrash, por Moza vazhdon me te sajen se nuk ka dashur te tregoje dicka personale duke harruar se ka kamera qe ata jashte mund ta shohin dhe se e tregoi kur ai e pyeti. Arjani insiston se ne nje moment qe ajo kishte mundesine te thoshte te verteten, ajo nuk e tha, duke nenkuptuar ketu fillimin e bashkejeteses dhe njohjes mes banoreve, kur ata e pyeten Mozen ne lidhje me kete teme.

Dukati im!
22/04/09 12:42

Sori, si cdo mengjes, vazhdon stervitjen per t’u perfeksionuar ne sportin e tenisit. Ai duket sikur e ka marre shume seriozisht kete gje dhe kerkon shpesh mendimin e instruktorit te tij, Arit, i cili nga ana e tij, nuk e ka fare bezdi qe ta mesoje ate. Ata shpesh kembejne batuta mes tyre. Ari e ngacmon dhe i thote se nuk ia merrte mendja se do te dilte nje tenist nga Dukati. Sori fillon t’i tregoje atij per Dukatin dhe historine e tij. Ai permend shume emra te njohur te fushave te ndryshme te cilet ishin prej Dukatit, tregon per historine e luftes dhe kontributin qe kane dhene ne lufte, heronjte e asaj kohe, zhvillimin e fshatit, pasurite natyrore dhe emancipimin e njerezve. Sori flet me shume pasion per vendin e tij duke treguar se eshte krenar qe vjen qe andej.

“Dua ta harroj ate kohe”
22/04/09 12:58

Adela duke ngrene me Bjordin mengjesin qe ai ka pergatitur, fillon te kujtoje momente nga ditelindja e tij. Ajo i kujton atij disa momente qe kane kaluar bashke ate mengjes, kur ajo e uroi e para dhe e puthi ne faqe dhe ne sfond ishte muzika e Adriano Celentanos, e preferuara e tij. Bjordi i thote me shaka se nuk e mban mend dhe se ate kohe kur ata nuk ishin kaq te afert, po mundohet qe ta harroje. Adela e puth dhe e perqafon me dashuri.

“Pergjegjesia e Adeles”
22/04/09 13:33

Eltoni eshte i nxehur me Adelen sepse nuk kujdeset per pastertine e shtepise. Ai u tregon banoreve kutine e kosit dhe lugen qe Adela e kishte ngrene para tre ditesh dhe qe ende ndodhet ne kuzhine. Eltoni tregon se pak me pare i kishte thene asaj qe ta hiqte, por Adela ia kishte kthyer se ishte mesuar qe t’ia hiqte gjithmone Adi kur ajo i linte ashtu. Sipas tij, ajo duhet ta beje vete kete gje e te mos prese nga te tjeret, pasi nuk do te behen djemte vajza e vajzat djem. Juna e kundershton per konceptin e gabuar qe thote sepse kjo gje, sipas saj, nuk asnje lidhje me te qenurit vajze apo djale, pasi te gjithe duhet te mbajne pergjegjesite e tyre. Anjeza i thote qe asnje te mos ta marre deri sa ajo ta heqe vete dhe nese do duhet ta pastrojne vendin, ate mos ta heqin. Ajo tregon se ne fillim e kishte biseduar kete argument me banoret dhe ata ia kishin kthyer me te madhe se secili shikon punet e veta. Ajo sjell disa shembuj per te cilat kishte debatuar qe ne fillim te qendrimit te saj ne shtepi, por pa rezultat. Ari i thote Eltonit qe t’ia thote kete gje edhe Adeles dhe ai i rithote se ajo u tregua indiferente ndja verejtjes se tij. Eltoni ka nder mend qe ta coje deri ne fund kete ceshtje sepse pastertia eshte pergjegjesi e te gjitheve. Ai thote se kur te gjeje dicka qe nuk eshte ne vendin e duhur, do ta marre e do te hedhe ne kosh, deri sa banoret te mesohen me rregull dhe pasterti.

“Juna ben interesanten”
22/04/09 14:13

Adela dhe Moza komentojne menyren e te folurit te Junes dhe se si i kthen ajo pergjigjet kur ato i thone dicka. Adela imiton Junen kur pak me pare i tha qe te merrte rrobat e saja dhe ajo ia kishte kthyer se i kishte marre tashme. Edhe Moza tregon se ajo ia kthen pergjigjet ne nje menyre shume te prere dhe si me bezdi. Adela flet gjithe inat per Junen dhe thote qe ajo mban nje qendrim ne shtepi, sikur te ishte e zonja e shtepise. Ajo tregon se kur i kerkon dicka per te bere, ajo ia kthen se ka pune. Adela thote se puna e saj e vetme eshte t’i shkoje nga mbrapa Adit. “Do te beje interesanten”- perfundon Moza.

Diskutim per punet
22/04/09 15:00

Adi, si kryefamiljari i shtepise, u ka thene banoreve qe te fillojne me pastrimin e shtepise. Adela dhe Moza pastrojne dhomen e gjumit. Ato bisedojne ende per Junen dhe mendojne se ajo duhet te pastroje pluhurat e shtepise. Moza eshte dakord por nuk merr guximin qe te shkoje e t’ia thote. Adela shprehet se do t’ia thote ajo sepse Juna nuk ben asgje ne shtepi. Ato vazhdojne te komentojne sjelljen e Junes. Kur vjen Eltoni ne dhome, u thote se Juna po merret me pastrimin e kuzhines. Adela, e zhgenjyer, thote se nuk u doli gje kesaj here. Adi shkon tek Anjeza dhe fillon t’i flase se nuk e ka cuar punen deri ne fund dhe merr si shembull Adelen dhe Mozen qe e kane bere kuti dhomen. Anjeza ia kthen se ajo ka bere pjesen e saj, aq sa ai i caktoi. Adi i thote se ata duhet ta respektojne si kryefamiljar dhe te bejne ate qe thote ai. Adi largohet. Anjeza thote se nuk eshte nevoja qe ai te permende dy vajzat sepse e di shume mire se cfare bejne ato. Ajo mendon se Adi donte te kapej me te, por kjo nuk ishte e drejte sepse nuk eshte arsye per te debatuar. Anjeza merzitet nga ky diskutim. Ajo mundohet t’ia sqaroje Adit, por ai ia kthen prere se secili te beje cfare te doje. Anjeza vazhdon me te sajen se nuk eshte e drejte qe Adi te nxjerre ne pah punen e disave e nderkohe te hedhi poshte ate te disa te tjereve, kur ka edhe nga ata qe nuk punojne fare duke nenkuptuar Bjordin dhe Arin. Adi i thote se nuk ka se cfare t’u beje kur ata nuk duan. Ata vazhdojne te diskutojne ne lidhje me punet dhe pastertine.

“Nuk fshihem pas kryefamiljarit”
22/04/09 15:10

Diskutimi per punet e shtepise dhe pastertine vazhdon ndermjet Adit dhe Eltonit. Eltoni i thote se nuk duhet vleresuar vetem veprimet pozitive te ndonje banori qe ne kete rast eshte Adela, por duhen pare ne pergjithesi ashtu si edhe veprimet negative qe jane lenia e mbeturinave neper shtepi apo neglizhenca ne berjen e puneve. Adi i thote se ai nuk ka per qellim qe te nxjerre te mirat dhe te keqijat e karakterit te vet me detyren e kryefamiljarit. Ai i thote se duhet ta kuptoje qe detyra e kryefamiljarit eshte qe t’i udhezoje banoret per punet e shtepise, por qe ai nuk ka ndermend ta beje kete gje me ata banore qe nuk e kuptojne, madje shton se nuk i pelqen qe te kapet me te tjeret per gjera kaq te vogela kur mund te kapet per te tjera gjera me te rendesishme. Adi thote me tendence se me ata banore qe ka probleme, nuk fshihet pas nje pjate apo nje luge. Eltoni ia kthen se ai ne kete rast nuk po debaton me te por po bisedon, ndersa per te debatuar shkon e kap vete personin.

“Mi thuaj ne sy!”
22/04/09 15:20

Nderkohe qe Eltoni eshte duke diskutuar per sjelljen e Adeles per kutine e kosit dhe fjales qe tha se ia hiqte Adi, ajo vjen dhe i thote se po e degjon qe nga brenda shtepise se cfare po thote ai dhe se kjo gje nuk eshte e drejte, pasi ai duhet t’ia thote ne sy e jo ta komentoje kur ajo nuk eshte. Eltoni ia kthen se ai nuk e ka fare problem t’ia thote ne sy ato qe mendon per te dhe prandaj po e ngrinte zerin qe ajo ta degjonte dhe fillon t’ia thote ato qe po thoshte edhe asaj. Adela kembengul se ai nuk duhet ngreje zerin qe ajo ta degjoje, por ta therrase e t’i thote ato qe ka per te thene pasi ajo nuk eshte mesuar qe te flase mbas shpine por ne sy per te tjeret dhe nuk pretendon qe t’ia bejne ashtu. Ajo shton se cfare ben me Adin, eshte puna e saj. Eltoni nervozohet dhe i thote se syrin nuk eshte nevoja t’ia tregoje atij sepse e di, e njeh dhe e ka pare se si eshte ajo. Ai e le fjaline pergjysme duke nenkuptuar se nuk eshte vendi i pershtatshem qe ata ta diskutojne kete gje. Adela ia kthen se ajo ka goje te flase per cdo gje pasi e di se cfare ka bere, por edhe Eltoni i thote se edhe ai e di mire se cfare po flet.

“Duam debate ne shtepi”
22/04/09 15:30

Adi thote se pikerisht kete gje donte te evitonte nga biseda, qe te mos kishte ndonje debat ndermjet banoreve. Ai thote se problemet duhen diskutuar e jo te behen debate te forte apo zenka. Sipas tij debati duhet te jete konstruktiv e te arrijne te nxjerrin vlera nga vetja e jo e kunderta. Eltoni i thote se ata nuk mund t’i bejne debatet atehere kur nuk eshte momenti sepse ashtu i iken vlera. Ai thote se nese shikon dicka qe nuk shkon, merr spunton per te bere nje debat e nuk mundt e rrije e ta krijoje nje te tille. Eltoni mendon se debatet, bisedat zenkat duhet te vijne vete, e jo me detyrim apo te programuara dhe thote se kjo ndodhi edhe ne kete rast. Adi shprehet se nuk i pelqejne debatet dhe ndaj i eviton, por te tjeret ia kthejne se debatet jane te domosdoshem ne kete loje. “Doni debate? Dakord, qe neser do t’jua krijoj une kushtet per te tilla”- thote Adi. Ata i kerkojne Adit qe te mos jete ne pozicion mbrojtjeje per keto gjera apo te mbroje ndonje banor vetem se i leverdis sepse nese do duan qe te kapen me ta, eshte gjithmone Adi qe del ne mbrojtje te tyre. Adi shprehet se deri tani nuk e ka bere nje gje te tille sepse nuk ka patur rast. Ai i thote Arit se personalisht ende nuk e ka marre vesh debatin e tij me Mozen, te cilen Ari pretendon se e ka bere ne sy te te tjereve. Ai shton se edhe nese nuk lejon qe te ndodhe nje debat, e ben per te miren e te dyja paleve e jo per te mbrojtur njerin apo tjetrin. Adi sakteson se te gjithe jane konkurente ne gare per nje cmim e nuk mban anen e askujt.

“S`behem ndryshe per nje nominim!”
22/04/09 16:15

Debati per larjen e eneve gjithmone ka nxjerre ne pah kontradiktat mes banoreve. Banoret kane debatuar me njeri-tjetrin, sidomos Ari me Junen duke marre shkas dhe nga nje debat mes tyre. Junida diskuton me Adin dhe Eltonin per sjelljen e Arit me te. Ajo thote qe nuk bie dot ne te njejtin nivel me te . Ajo shton:-“Per hir te nje nominimi une nuk behem ndryshe!” Adi e keshillon qe ajo duhet ta tregoje nivelin e saj tek njerezit qe e ndjekin. Ai mendon qe mes banoreve nuk duhet te kete debate, por te ekzistoje toleranca duke sjelle si shembull sjelljen e Aides me Adelajden. Ne kopesht vjen dhe Ari i cili i rikthehet debatit me Junen. Ai thote qe ajo eshte e lire te shprehe mendimin e saj dhe te ballafaqohet me te, njesoj si kishte bere ai me te.

Arjoni ben intriga
22/04/09 17:38

Ari mendon qe Arjoni eshte person cinik, dhe e diskuton kete gje me Adin dhe Qetsorin. Ai thote qe i ruhet shume maredhenies me te, pasi eshte natyra e njeriut qe ngacmon shume. Ai i kerkon Adit qe mos ta perballe me t, pasi eshte cinizmi i tij mund ta nxjerre jashte kontrrollit. Ai permend nje rast ku Arjoni i kishte thene:-“Te kane harruar ato te kopshtit zoologjik! Ai shton qe per te eshte shume ofenduese. Sipas mendimit te tij fakti qe Arjoni shkon mire me Adin eshte per arsye se nuk e konsideron si ‘lojen’ e tij. Ari thote qe Arjoni kishte thene per veten qe nuk eshte vetem i bukur dhe i zgjuar, por qe di te bej dhe intriga. Adi dhe Qetsori mbeshtesin idene e Arit duke thene qe Arjoni e ka thene shpesh here kete gje. Adi thote qe ai eshte shume i vogel, dhe nuk i shkon intriga. Ari thote qe nuk ka besim tek njerezit qe pelqejne intrigat.

"Moza te shikon si prind!”
22/04/09 17:55

Ari dhe Adi qendrojne ne dhome duke diskutuar per debatin e banoreve. Adi thote qe une ka te drejte qe e mbron Mimozen pasi eshte dhe e vogel. Ari i thote:-“Moza te shikon si prind!” Adi nuk eshte dakort me idene e disa banoreve per Mimozen, qe duan ta largojne me arsyetimin qe ajo nuk ben lojen brenda ne shtepi. Ai mendon qe nuk ka pse te largoje nje person kur ky nuk e merzit. Ari mendon njesoj si ai, dhe shton qe nje person para se te fitoje kerkon dhe komoditetin tek personat e tjere. Ne dhome vjen Mimoza dhe Ari diskuton me te ne lidhje me debatin.

“Bjordi te ndricon figuren!”
22/04/09 18:15

Duke diskutuar per 70mije eurot Adelajda i thote Adit me shaka qe ai do qe ta fitoje cmimin duke fjetur gjume. Ari mbeshtet mendimin e saj dhe vazhdon shakane duke thene:-“Adela po ben evolucion !” Adi dhe Ari ngacmojne Adelajden dhe i thone:-“Ke Bjordin ne krahe qe te ndricon figuren!” Adelajda nuk e pranon kete gje duke thene qe figura qe ka krijuar brenda shtepise nuk eshte nga ndikimi i Bjordit. Biseda e tyre kalon tek finalja e “Big Brother”. Bjordi i thote Arit qe mendon se ai do jete banori i pare qe do shkoje ne finale.

Toni: “Ari eshte ‘bionde’!”
22/04/09 19:22

Anjeza dhe Eltoni qendrojne ne kopesht duke komentuar fjalen ‘cinik’ te shprehur nga Ari. Anjeza thote qe ai mendon qe cilesite qe ka ai, i kane dhe te tjeret. Eltoni ia kthen qe Ari nuk eshte cinik, pasi nuk eshte i zgjuar per te qene i tille, dhe shton:-“Ai eshte ‘bionde’!” Anjeza i thote Eltonit qe Ari i kishte thene qe ajo e ka mendimin e imponuar , por ajo e kishte kundershtuar kete gje duke i thene qe ajo nuk influencohet nga askush. Ato vazhdojne biseden duke diskutuar per debatin e Arit me Junen duke thene qe ai e ka share shume ate.

Ditelindja e Arjonit
22/04/09 20:57

Arjoni eshte nje nga banoret i cili ka festuar ditelindjen e tij brenda shtepise. Per kete “Big Brother” i kishte pergatitur nje surprize me kete rast, duke i organizuar nje feste. Banoret ishin te veshur si kineze per shkak te proves. Ato urimin e dhane ne nje forme te vecante duke imituar kinezet.

Java Aziatike
22/04/09 21:59

Prova kete jave konsiston ne njohjen, mesimin, dhe permbushjen e disa aktiviteteve qe jane karakteristike per vendet Aziatike. Aktivitetet jane mesimi i gjuhes Kineze, sporte tradicionale te vendeve Aziatike, karaoke dhe kuzhina. Banoret gjate kesaj prove duhej te mesonin disa receta gjithashtu dhe disa shprehje ne gjuhen Kineze. Per kete “Big Brother” ka futur brenda shtepise kuzhiniere dhe nje mesuese Kineze, per t`i ndihmuar ne kete prove.

“Cdo sistem ka te mira dhe te keqija!”
23/04/09 01:20

“Cdo sistem ka anet e tij pozitive dhe negative!” – ka thene Juna, duke folur per sistemin e kaluar politik ne Shqiperi. Ajo qe ka nisur si nje bisede e qete, ka kaluar me pas ne nje dikutim e ne nje debat mes banoreve te pozicionuar pro dhe kunder ceshtjeve te ndryshme qe kishin te benin me sistemin e kaluar apo edhe me tej akoma. Pasi ka theksuar se ajo nuk kishte bindje komuniste e nuk kishte mundesi te kishte pasi ne ate kohe ajo kishte qene shume e vogel, Juna ka thene se nje nga te mirat e sistemit te kaluar ishte sistemi arsimor. Ky mendim i saj u kundershtua nga Qetsori dhe Ari, sipas te cileve, nuk mund te thuhej keshtu per aq kohe sa historia qe ata kishin mesuar, ishte e transformuar. “Me vjen keq, por luften nuk e fituan partizante, - ka nderhyre Qetsori, -por aleatet!”. “Vetem kane kaluar, nuk eshte bere lufte!” – ka thene Adelajda. Sipas Junes, lufta e popullit shqiptar apo deshmoret e tij, nuk duheshin mohuar. “Ka njerez qe kane luftuar Adela, - i ka thene asaj Juna, - ku i ke ti faktet me 20 vjece qe je?”. Adela i eshte pergjigjur se asaj ia kishin treguar njerez te moshes se Junes, Qetsorit apo Arit, gje te cilen Juna ia ka hedhur poshte duke ithene se kishin qene tjeter moshe ata qe e kishin bere luften. Eltoni ka nderhyre duke treguar se gjyshi i tij kishte qene komandant i njeres prej Brigadave Sulmuese dhe kishte humbur edhe njeren kembe, edhe njerin sy gjate luftes. Debati ka vijuar duke vene perballe njeri-tjetrit Junen dhe Eltonin, me Arin, Qetsorin dhe Adelen, apo Eltonin me Arin, tek keta te fundit, duke marre edhe ngjyrime personale. Sipas Arit, per asnje sistem, nuk mund te thoje se ishte totalisht negativ, rrjedhimisht edhe sistemi ne fjale kishte ane pozitive, por ato ishin aq te pakta sa sfumoheshin para atyre negative. Eltoni ka sqaruar se ai nuk po mbronte sistemin dhe nuk mendonte se ai kishte qene me i mire por ato cfare kishin qene pozitive, si niveli i mjekeve, ushtarakeve, te pasurit e nje banese apo pune te sigurte, mbeteshin te tilla.

“Faji eshte edhe yni!”
23/04/09 01:45

Debati me tone te larta i banoreve ka bere qe Adi te zgjohet nga gjumi. Ai fillimisht ka nderhyre duke thene nje shprehje kineze, gje qe ka nervozuar jashte mase Arin. Me pas, duke u perfshire seriozisht ne debat, ai ka dhene mendimin e tij sipas te cilit nje nga te mirat e sistemit te kaluar ishte morali i larte e i shenjte i familjes. Kjo eshte kundershtuar nga Ari dhe Adela sipas te cileve ne ate kohe femra ka qene e dhunuar fizikisht dhe moralisht. Ndersa lidhur me zgjatjen e skajshme te periudhes se tranzicionit ne Shqiperi, Adi ka thene se faji, deri diku eshte edhe yni, perderisa nuk dime te kerkojme e te mbrojme te drejtat tona. Sipas Adit, arsyeja e te kthyerit te syve prapa dhe cilesimi i te mirave te sistemit te kaluar, ishin defektet apo mangesite e ketij te tanishmit.

“Sot ka analfabetizem!”
23/04/09 01:50

Sipas Eltonit, nje nga dramat me te renda sot, ishin femijet e moshes shkollore qe i shihje duke shitur cigare apo produkte te tjera, gjate kohes qe ata, normalisht duhet te ishin ne shkolle. Ai theksoi gjithashtu edhe shkallen e larte te analfabetizmit sot ne Shqiperi.

Ti nxehesh shpejt!”
23/04/09 02:00

Eltoni dhe Ari kane biseduar me njeri-tjetrin jashte, ne oborrin e shtepise. “Ti diskuton keq, nxehesh shume shpejt!”- i ka thene Eltoni Arit. Gjate debatit mbi anet pozitive dhe negative te sistemit te kaluar politik, ata u perballen jo lehte me njeri-tjetrin. Debati mes tyre u pershkallezua duke zbritur edhe tek familjaret e secilit, qe ate sistem e kishin jetuar ne menyra te ndryshme. Gjyshi i Eltonit kishte qene me pozite, nderkohe qe familjare shume te ngushte te Arit, kishin qene te persekutuar. “Une nuk kisha asgje me gjyshin tend,- i ka thene Ari atij, - por ti nuk te le te flasesh!”. Ari ka shtuar se prandaj dhe kishte insistuar te flisnin me rradhe, pasi duke folur te gjithe njeheresh, asgje nuk merrej vesh, nxeheshe nga rremuja dhe thoje edhe ndonje fjale me teper.

“Diktatura s’ka asgje pozitive!”
23/04/09 03:15

Bjordi nuk eshte perfshire ne debatin mbi Shqiperine e para dhe pas viteve 90, kohe dhe vend qe nuk i kishte njohur. Me pas, duke biseduar me Arin dhe Eltonin ai ka shprehur mendimin e tij ne pergjithesi, duke thene se nje diktature nuk ka asgje te mire. “Kur te mungon liria, te mungojne te gjitha!” – ka thene Bjordi. Sipas Arit dhe Eltonit, diktatura kishte patur edhe gjera te mira, sic ishte per shembull “mosfunksionimi” i kanunit. “Per 45 vjet, nuk eshte vrare askush!” – kanw thene ata dhe sipas tyre kjo ishte nje gje qe nuk mund te mos vleresohej; po keshtu edhe analfabetizmi, dukuri negative te rikthyera tani, sipas tyre. Bjordi i sqaroi ata se po fliste me ne pergjithesi, per diktaturen si koncept. “Une e urrej diktaturen!” – ka thene ai.

“Kam vuajtur shume!”
23/04/09 03:20

“Ndonjehere me vjen keq per veten,- i ka thene Adelajda Qetsorit, sepse jam rritur perpara kohe!” Ajo ka shtuar me pas se kjo kishte te mirat e veta. Qetsori i eshte pergjigjur se kur te ishin jashte, do te flisnin me mire e do t’i kuptonin me mire gjerat. Ajo i ka thene se kur te ishin jashte, do t’u tregonte shume gjera dhe vetem atehere ata do ta kuptonin tamam, njehere e mire dhe do t’i thonin se nuk kishte pasur faj. “Une kam vuajtur gjithe ato vite, jam lodhur, jam perpjekur t’i ndryshoj gjerat. Kam vuajtur vertet!”
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

"The basis of this report is sincerity"
22/04/09 11:50

Aad and Moza was the place to stay prepared for surprises Arjonin, while Ari front lies in their chairs. Aad and invites him to join them, but Ari refuses saying some words to Moze harassed. He says if it near her, would not endure without dot affected, which has banned Moza. She then again and again this with Ari continues his harassment that will come one day it will require it. Moza, after a little thought, justified the hosts out of someone else and that is not misleading because it claims as its work is if the show or not for this. Ari widow before responsibility and says that reports that it has created within the home, must have basic sincerity and not lies, but continues with its Moza that no show had something personal forgetting that they have cameras outside can to see and it showed when he asked. Arjani insists that in a moment that she had the opportunity to say the truth, she said no, implying here the start of cohabitation and recognition among residents, when they asked Moze regarding this topic.

Dukati My!
22/04/09 12:42

Sorin, like every morning, continues to exercise perfeksionuar the sport of tennis. It seems like there's this very seriously and often requires the opinion of the instructor of his gold, which in turn, did not quite bother to learn it. They often share their mot. Gold and worry and says we do not mind that it will take to emerge from a tennis Dukati. Sorin begins to show him for Dukatin and its history. He mentions many names known to the various areas which were of Dukatit shows the history of war and the contribution they have provided at war, the heroes of that time, the development of the village, natural assets and the emancipation of the people. Sorin speaks with more passion for his country is proud of showing that there is that.

"I want to forget that time"
22/04/09 12:58

By Adel Bjordin to establish that he has prepared breakfast, begins to recall moments from his birth day. She reminds him that they have spent some moments together that morning, when she congratulated the first and interlock in the page and in the background was the music of Adriano Celentanos, and his favorite. Bjordi says playfully that not remembers that time and that they were not so close, that is trying to forget. Adel's kiss and perqafon with love.

"Responsibility of Adeles"
22/04/09 13:33

Eltoni is heated with Adelen because they do not care for the clearing house. It shows residents of the box, and chaff that spoon Adel had set up three days and was still located in the kitchen. Eltoni first few shows that had told her to remove that, but it had returned Adel learn that it was always to remove Aad when she just leave. According to him, she must do this yourself and not edged by others, as there will be boys and girls boys and girls. Juna rejects the concept because it says the wrong thing, according to her, not being any connection with the girl or boy, as all must take responsibility for them. The Anjeza says not to take any of it until you remove them and if it will have to clean the place, do not remove it. It shows that at the beginning of this argument had talked with residents and they had returned with great views that each its own affairs. It brings some examples of which were controversial at the beginning of her stay at home, but without result. Ari says that Eltonit to say this even Adeles and he rithote it demonstrated that his indifferent ndja warning. Eltoni he intends to lead by the end this issue because clean is the responsibility of everyone. He says that when you find something that is not in the right place, will take to bring the cage, until people get used to order and cleanliness.

"Juna is interesanten"
22/04/09 14:13

Moza commented Adel and way of speaking to Junes and how it responds when they return they say something. Adel imiton June when the first bit of said to take her clothes and she had returned him that he had already received. And Moza turn indicates that it responds in a way to cut and how much to bother. Adel speaks for all the rancor and June says she holds a position at home, as was the lady of the house. It shows that when something wants to make it turn that is working. Adel says its work is only to go back by Adit. "Will make interesanten" - ends Moza.

Discussion for work
22/04/09 15:00

Aad, as head of the house, residents were told to start with cleaning the house. Adel Moza and clean room sleeping. They still talk to June and think that it should clear powders Station. Moza is agreed but does not take courage to go et'ia says. Adel says it will mean nothing because Juna is not at home. They continue to comment on the behavior of Junes. When we come Eltoni room was Juna says is busy cleaning the kitchen. Adel, frustrated, says that was not which came this time. Aad goes to Anjeza and begins to speak he has not led the work until the end and take as an example and Moze Adelen that have made the box room. Anjeza turn that it has done its part, as long as it is appointed. Aad says they should respect the heads and do what he says. Aad removed. Anjeza says it is not that it needs mentioning the two girls because I know very well what they do. She thinks that Aad wanted to be caught, but this was not right because there is reason to debate. Anjeza bored by this discussion. She tries to clarify Adit, but he flatly that each turn to make what He will. Continues with its Anjeza that is not right that Aad point to some of the work to reject it, while some others, when there are those who do not work at all implying Bjordin and gold. Aad says no what to do when they do not want. They continue to discuss about the work and clean.

"I do not lurk behind the head"
22/04/09 15:10

Discussion for the home and clearing continues between Adit and Eltonit. Eltoni says should not only evaluate the positive action of any resident in this case is Adel, but must be seen in general as well as negative actions that are leaving the home or waste through negligence in making the works. Aad says he does not intend to issue good and the evil character of his task of the head. He says the need to understand that the head office is to guide people for the Station, but that he did not intend to do this with those residents who do not understand, adds that even am not that caught with others for things so small it can be captured for other things most important. Aad says the trend that those residents who have problems, not hide behind a plate or a spoon. Eltoni turn it in this case are not debates but to talk, while debate goes to the person detained them.

"My eyes say we!
22/04/09 15:20

While Eltoni is discussing bringing Adeles per box of chaff and speech that it said Aad lift, she comes and says that is from within the Station hears what he is and this is not right, because it must mean in the eyes not to comment when it is not. Eltoni turn that he has no problem at all to say that in their eyes they think and therefore to raise the voice is that it begins to listen and to say that they are even saying that. Adel insists he should not establish the voice I hear it, but to call et'i says they have to say that since it is not used to speak back, but after the eye to others and does not pretend to do that so. She adds that what makes the Adin, is its work. Eltoni nervozohet eye and says it is not necessary to show because he knows, knows and has seen how it is. He let the sentence meaning that half the country is not suited to them to discuss this. Adel turn it mouth to talk about everything because I know what has done, but Eltoni says he knows better what is talking.

"We want the debate at home"
22/04/09 15:30

Aad says exactly like this to evitonte from the conversation, which was not a debate between residents. He says the problems should be discussed and not become strong debate or contention. In his debate should be constructive and able to derive value from the ego and not the opposite. Eltoni says they can not do debates if the moment is not just because of lost values. He says if he sees something that does not go, spunton takes to do a debate and can not stay and the one to create. Eltoni thinks debates, conversations contention should come along, not forced or programmed, and says it happened in this case. Aad said he did not like the debates and to eviton, but for others it back debates that are essential in this game. "Would you debate? Okay, that tomorrow I will create the conditions for such "- says Aad. They require that Adit not be in position to safeguard these things or protect a resident only if that's convenient because it will want to catch them is always Aad to stand for their protection. Aad said that so far has not done such a thing because there has been no case. He says that personally, gold has not yet agreed to debate his Moze, which claims that Ari has done in the eyes of others. He adds that even if does not allow a debate to occur, makes for the benefit of both parties not to protect one or the other. Aad sakteson that are all competitive in the race for a price of not holding the side of anyone.

"S` grow differently for a nomination!
22/04/09 16:15

Debate for the washing eneve has always highlighted Controversy among residents. Residents have debated with each other, especially with June Ari taking and trigger a debate between them. Junida discusses with Adin and Eltonin for bringing the gold. She says that dot does not fall in line with the. She adds: - "For the sake of a nomination, I do not get otherwise!" Aad and cautions that it should indicate the level of its people to follow. He thinks that the residents should not be debates, but there is tolerance for example bringing bringing Aides to Adelajden. We garden and comes Ari, who returned to the June debate. He says that it is free to express its opinion and the face, as he had done with.

Arjoni makes engineering
22/04/09 17:38

Ari Arjoni thinks that person is cynical, and discusses this with Adin and Qetsorin. He says that many maredhenies to preserve, as is human nature to worry more. Adit He asks not to be in front, as is his cinizmi can eject kontrrollit. He cites a case where Arjoni had said: - "they have forgotten the zoo! He adds to that is very offensive. In his opinion, the Arjoni goes well with Adin is for that reason does not consider as a 'game' of his. Ari says Arjoni had said about himself that is not only beautiful and clever, but I do know and engineering. Aad and Qetsori support the idea of gold, saying that the Arjoni said this often here. Aad says he is very small, and not going engineering. Ari says not trust people who love engineering.

"Moza sees as the parent!"
22/04/09 17:55

Aad gold and stay in the room discussing debate inhabitants. Aad says that I have the right to protect is as Mimozen and small. Ari says: - "Moza sees as the parent!" Aad not agree with the idea of some Mimozen residents, who want to remove on the grounds that it does not play within the home. He thinks that does not have to remove a person when it does not bother. Ari same as he thinks, and adds that before a person wants to win and comfort to other persons. Mimoza comes in the room and Ari discusses in relation to the debate.

"Figure Bjordi the highlights!
22/04/09 18:15

Discussing 70mije euros Adelajda The Adit says playfully that he wants to win the price sleeping sleep. Supports the opinion of its gold and continues shakane saying: - "Adel is evolving!" Aad and Ari ngacmojne Adelajden and say: - "You Bjordin in arms to Figure highlights! Adelajda does not accept this saying the figures was created within the Police Station is not from the influence of Bjordit. Their conversation runs to the finals of "Big Brother". The gold Bjordi says that he thinks will be the first resident will go to finals.

Tony: "Ari is' bionde '!"
22/04/09 19:22

Anjeza and garden Eltoni stay in commenting on the word 'cynical' expressed by Ari. Anjeza says he thinks that the requirements that he, and others have. Eltoni turn that Ari is not cynical, because it is not clever to be such, and adds: - "He is' bionde '!" Anjeza says Eltonit that Ari had said that it has imposed an opinion, but she had rejected this saying it was not influenced by anyone. They continue conversation discussing the debate with gold June saying he has many share it.

Birth day of Arjonit
22/04/09 20:57

Arjoni is one of the people who celebrate his birthday within the Station. For this "Big Brother" had prepared a surprise with this case, a celebration organized by. People were dressed as Chinese due to test. They gave us a congratulatory form of special mimicking Chinese.

Asian Week
22/04/09 21:59

Testing this week consists of knowledge, learning, and fulfillment of certain activities that are characteristic of Asian countries. Activities are taught Chinese language, traditional sports of the Asian countries, karaoke and kitchen. Residents during this test should learn some recipes and also some expression in the Chinese language. For this "Big Brother" has entered the Station cooky Chinese and a teacher, to be assisted in this test.

"Every system has good and bad!"
23/04/09 01:20

"Every system has its positive sides and negative" - Juna said, speaking for the previous political system in Albania. She has begun a quiet conversation, has passed after a discussion of a debate between pro and inhabitants of the position against various issues that had to do with the past or further still. After stressing that she has no conviction communist was unable to because we had that time she had been very small, Juna has said that a good system was the last educational system. This opinion was rejected by her and Ari Qetsori, according to which, can not be told so as long as the history that they had learned, was transformed. "I'm sorry, did not win the fight partizante - has intervened Qetsori, allies-but." "Only have passed, there is no war!" - Has said Adelajda. According Junes, the struggle of the Albanian people and its Deshmoret, should not be denied. "There are people who fight Adel, - has told the Juna - where you have facts to 20 years who are you?". Adel has responded that she had shown him that people age Junes, Qetsorit or gold, which Juna has thrown down by ithene another age that had been those who had made the fight. Eltoni has intervened indicating that his grandfather had been the commander of one of the Brigades offensive and had lost even one Walking, the human eye during the war. The debate was attended by several facing each other and Eltonin June, with gold, Qetsorin and Adelen or Eltonin with gold, to the latter, taking the personal connotation. According to gold, for any system, can not say it was totally negative, so the system in question had a positive side, but they were as scarce as sfumoheshin before them negative. Eltoni explained that he did not defend the system and is not thought that he had been better, but what they had been positive, as the level of doctors, military, having a secure housing or employment, to remain such.

"Blamed is ours!"
23/04/09 01:45

Debate with our senior residents has led to Aad riser from sleeping. He first has intervened, saying a Chinese expression, which has wrought gold excessively. After being seriously involved in the debate, he has given his opinion according to which a good system of morality was high last Ei Holy Family. This is opposed by Ari and Adel according to which at that time women had been raped and physically and morally. While related to the extreme length of the transition period in Albania, Aad said that the fault, some is ours, while not seek to know and protect our rights. According Adit, returnees reason behind the eyes of goods and cilesimi system last year, were defects or deficiencies of this tanishmit.

"Today there is illiteracy!
23/04/09 01:50

According Eltonit, one of the most serious dramas today, were children of school age was seen selling cigarettes or other products, while they normally have to be in school. He also stressed the high rate of illiteracy in Albania today.

You warm up quickly! "
23/04/09 02:00

Ari Eltoni and have talked to each other outside in the courtyard of the house. "You discusses bad, gets very hot quickly!" - Has told Eltoni gold. During the debate on positive and negative sides of the political system of the past, they were greeted not with each other easily. The debate between them escalated by the revelation of each to family members, that the system had lived in many different ways. Eltonit grandfather had been the position, while the family very close to gold, had been persecuted. "I do not have nothing with your grandfather, - has told Ari him - but not to let them to talk." Gold added that so and had insisted to speak to time, after talking all at once, nothing is made upon, nxeheshe from the mess and say the word any more.

"Dictatorship there is nothing positive!"
23/04/09 03:15

Bjordi is not included in the debate on Albania before and after 90 years, time and place that had not known. Later, talking with gold Eltonin and he has expressed his opinion in general, saying a dictatorship there is nothing better. "When you lack the freedom, the lack of all!" - Has said Bjordi. According Eltonit and gold, the dictatorship had been good things, as for example "dysfunction" of the Kanun. "For 45 years, is not killed nobody!" - Kanw thene and those under them this was not something can not be valued; so are illiteracy, negative phenomenon to restore now, according to them. Bjordi explained that they are speaking more generally, as a concept for dictatorship. "I hate dictatorship!" - He said.

"I have suffered much!
23/04/09 03:20

"Sometimes with regret for himself, - has told Adelajda Qetsorit, because I am grown before time!" She added later that this was its best. Qetsori has responded when they were abroad, to speak better and will better understand things. She has said that when they were abroad, will be showing a lot and only then they would understand exactly, once the best and will say that there had been fault. "I have suffered all those years, I am tired, I try to change things. I really suffered!
]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online