All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Saturday, 14 March 2009

Big Brother Albania 2: Aida, Arjoni, Mesida dhe Qetsori Te Nominuar!

BIG BROTHER ALBANIA 2, DITA 36, TE NOMINUARIT NGA JAVA 5

Big Brother Albania 2 Nominimi 5

AIDA TROKA
ARJON MUCA
MESIDA LLESHI
QETSORI FERUNAJ

Nga te gjithe rrjetet e telefonise celulare ne Shqiperi e Kosove

Per te VOTUAR Aiden, dergoni: BB AIDA ne 15191
Per te VOTUAR Arjonin, dergoni: BB ARJON ne 15191
Per te VOTUAR Mesiden, dergoni: BB MESIDA ne 15191
Per te VOTUAR Qetsorin, dergoni: BB QETSOR ne 15191
- - - - - - - - - - - - - - - -
P.S. Kete jave Adi kishte imunitet si kryefamiljar i ri!
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Big Brother Albania 2: ZHULJETA ELIMINOHET!

BIG BROTHER ALBANIA 2, DITA 37, SPEKTAKLI

Zhuljeta Eliminohet!

Zhuljeta Daci

Big Brother ka kominikuar se publiku ka vendosur (me 66% votash) qe banori qe duhet te le menjehere shtepine, duke humbur perfundimisht mundesine per te fituar 70,000 euro eshte Zhuljeta Daci.
- - - - - - - - - - - - - - - -
P.S. Si u votua tek AlbaVipNews.blogspot.com

ZHULJETA 867 (59%)
QETSORI 298 (20%)
LIRITA 151 (10%)
ADELA 141 (9%)

TOTAL 1457
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Big Brother Albania 2: Adela Puthet Me Bjordin!

Bjordi puth Adelen
14/03/09 21:59

Gjate javes Bjordi eshte hapur me Adin duke i shprehur pelqimin e tij per dy persona brenda ne shtepi. Gjate spetaklit u shfaq nje klip ku Mesida i shpreh Bjordit xhelozine qe kishte pare ajo tek Adela, ne lidhje me ata te dy. Nje tjeter klip ne lidhje me Bjordin ishte dhe ajo e Adelajdes. Ajo per ditelindjen e tij deshironte t`i bente nje surprize duke e pritur ne dhomen e rrefimit per ta uruar e para. Ata qendruan prane njeri-tjetrit dhe ne momentin qe ata dalin nga dhoma e rrefimit Bjordi puth Adelajden. Gjate spetaklit Bjordi mori nje zarf e cila ishte dhurata e Big Brotherit per ditelindjen e tij. Nje studio italiane i ofroi mundesine qe ai te marre pjese ne nje audicion aktoresh per rolin e protagonistit ne nje film italian. Ai nuk eshte ende ne dijeni per dhuraten pasi, nuk duhet ta hape zarfin deri kur Big Brother t`i jape leje.Bjordi puth Adelen


- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: bjordi biordi mezini adelaida adelajda xhamani
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[translation by google]

Bjordi kisses Adelen
14/03/09 21:59

Bjordi is open during the week with Adin by expressing his approval for two persons inside at home. During spetaklit appeared a klip Mesida where the voices Bjordit xhelozine that she first had to Adel, in connection with those two. Another klip Bjordin with respect and it was Adelajdes. It's his birthday WANT to be making a surprise waiting in the room to congratulate the confessions first. They stood near each other and when they emerge from the House of confessions Bjordi kiss Adelajden. During spetaklit Bjordi received an envelope which was the Big Brotherit gifts for his birthday. An Italian studio he was offered the opportunity to participate in a audicion actors for role-part in an Italian film. It is not yet aware of the gift after, should not open the envelope until Big Brother be give permission.

Big Brother Albania 2: Nata e Gjashte, Spektakli!

BIG BROTHER ALBANIA 2, NATA E GJASHTE (6), SPEKTAKLI

Pjesa 1


Pjesa 2


Pjesa 3


Pjesa 4


Pjesa 5


Pjesa 6


Pjesa 7


Pjesa 8


Pjesa 9


Pjesa 10

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Flet Mamaja e Bjordit, Antoneta!

Antoneta Nushi
/antoneta nushi, photo top channel/

Flet mamaja e Bjordit, Antoneta
“Do desha qe xhentileses se Bjordit, Adelajda te mos i pergjigjej me dhune”

Meqe Adelajda dhe Bjordi kane krijuar nje lloj afrimiteti, cfare mendon e ema e Bjordit per kete lidhje.

Nje ndjenje qe ka lindur mes Bjordit dhe Adelajdes brenda shtepise. Si do ta komentonit?
Eshte nje histori, qe e ka bere kurioz publikun.

Cfare do te mund te thonit me teper?
Do desha qe dashurise dhe xhentileses se Bjordit, Adelajda te mos i pergjigjej me arrogance dhe dhune!

Pse ju e quani dhune?
Po. Te marresh nje pandofel dhe ta qellosh tjetrin, ashtu si ajo ka bere me Bjordin sic e kemi pare te gjithe, natyrisht qe eshte dhune. Nuk pajtohem ne menyre absolute me sjelljen e saj.

Domethene ju nuk i shihni bashke ata te dy?
Kjo eshte e vetmja arsye, qe me ben te jem kunder.

Doni te thoni qe lidhja 5- vjecare e Adelajdes nuk perben problem?
Jo. Natyrisht qe si grua mendjehapur qe jam, per mua nuk perben problem fakti qe ajo eshte me e madhe ne moshe se Bjordi, qe ka patur nje eksperience dashurie 5 vjecare, apo qe ka ato komplekset e saj kur i thote; “mos me prek!”. Per mua perben problem vetem sjellja e dhunshme ndaj Bjordit, dhe une jam totalisht kunder asaj sjelljeje.

Cili eshte parashikimi juaj, a do ta votoje publiku Adelajden?
Adelajda duke ndjere per Bjordin ka krijuar brenda shtepise nje “story”. Nga eksperiencat qe kemi pare ne “Grande fratello”, keto histori shkojne me gjate, dhe zgjasin jetegjatesine e banoreve protagoniste brenda shtepise. Por sjellja e Adeljades keshtu, them se i ka prishur pune asaj vete, pasi mendoj se publiku nuk ka nevoje per skena te tilla. /panorama/14.03.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: biord mezini biordi bjordi
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[translation by google]
The mother of Bjordi speaks, Antoneta.

"It was like xhentileses that Bjordit, Adelajda not responding with violence"

Since Adelajda and Bjordi have created a kind afrimiteti, what the mother thinks Bjordit for this connection.

A sentiment that has arisen between Bjordit and within Adelajdes Station. How would you comment?
It is a story that has made the curious public.

What could say more?
Would like to love and xhentileses that Bjordit, Adelajda not responding with violence and arrogance!

Why do you call violence?
Yes. Receive an pandofel and qellosh another, as it has done with Bjordin as we see all, of course, that is violence. So absolutely disagree with her behavior.

Ie you do not see those two together?
This is the only reason that makes me be against.

Would you like to say that the connection 5 - year Adelajdes is no problem? No. Certainly as a woman who was mendjehapur am, poses no problem for me was the fact she is great in that age Bjordi, which has had a 5-year experience of love, or that those complexes when its says, "Do not touch me! ". Poses a problem for me only to violent behavior Bjordit, and I am totally against that conduct.

What is your forecast, or the public will vote Adelajden?
Adelajda by Bjordin felt for the Station has created a "story". From experience we have seen in "Grande fratello", these stories go longer, and prolong the life of the inhabitants within protagoniste Station. But bringing Adeljades so, say it has broken her own work, because I think that the public has no need for such scenes.

Ish i Fejuari i Adelajdes "E Lash Vet i Pari!"

Adelajda Xhamani Big Brother Albania 2
/photo top channel/

“Adelajden e lashe vete i pari”

Ish i fejuari Goni lidhet me nje vajze tjeter dhe thyen heshtjen

Kane mjaftuar pak dite qe Goni, ish-i fejuari i Adelajdes ta tregoje me veprime, qe nuk e ka mendjen me tek Adelajda. Ai eshte pare prej disa ditesh te shoqerohet me nje tjeter vajze ne Kavaje, duke e shetitur me makinen e tij, ne rrugen kryesore te qytetit. Te njohur te tij kane treguar per “Panorama Plus”, se keto jave qe nga hyrja e Adelajdes ne “Big Brother”, nuk kane qene te lehta per Gonin. Por ai mesa duket e ka hedhur historine pas. Keshtu ai ka krijuar shume shpejt kete lidhje te re, nje hap per te ndryshuar menjehere jeten, dhe per te rifilluar cdo gje nga e para. Goni ka braktisur perfundimisht punen si shofer i Zjarrfikeses ne Kavaje, gje qe e kane konfirmuar edhe kolege te tij, nderkohe shume dite dhe nete, i ka kaluar ne spital, per shkak te problemeve me shendetin qe i kane ardhur nga konsumimi pa kriter i alkoolit. Te njohur te tij kane pohuar se ne shoqerine e vajzes se re, Goni ndihet shume euforik, nuk ndahet per asnje moment dhe ben te pamunduren qe ta prezantoje kudo, dhe ta shohin gjithandej me te. Nuk dihet me shume per vajzen, qe ka pranuar te jete ne krah te tij, ne kete moment delikat te jetes se tij, por personat qe e kane pare kane pohuar se eshte nje vajze, po ashtu simpatike si Adelajda.

GONI: “ADELEN E KAM LENE UNE, JO AJO MUA”

Dhe pas kesaj Goni ka thyer heshtjen. Edhe pse s’ka pranuar te flase per gazetaret, ai ka gjetur nje menyre tjeter per te thene fjalen e tij ne lidhje me te verteten e ndarjes nga Adelajda. Ai ka marre pjese ne nje forum online ne internet, ku diskutohej mbi nje nga shkrimet qe ka botuar “Panorama Plus” pak jave me pare. Mes komenteve te ndryshme ku thuhet se Adelajda e la Gonin pasi ishte “nje pijanec”, vete Goni ka nderhyre duke pohuar se “sa per Adelen e kam lene une, dhe jo ajo mua”. Ai ka gjetur kete menyre per t’u mbrojtur nga thashethemet lidhur me veset e tij, si alkoolist dhe nje bixhozci. “Sa per ata qe thone se une pi ata nuk kane leke te pijne vete dhe flasin, kurse mua me dalin e me teprojne parate, ndaj po deshen te vijne t’i qeras”, eshte shprehur ai ne forum. Gjithashtu ne lidhje me lojerat e fatit ai ka pohuar: “Po ju them se dhe lojerat e fatit nuk bejne pjese ne jeten time. I kam lene me kohe po jane disa njerez parazite qe s’kane pune tjeter e merren me te tjeret. Pastaj e kush eshte Adela qe do na thyeje nje tabu!? Adela ne pune po, ne shkolle po, gjithe te mirat i kishte. Po i mungonte vetem fama dhe kete kujtoi se ta jep “Big Brother”. E cuditshme qe ka njerez te tille qe jane ne gjendje te heqin dore nga cdo gje vetem per t’u bere pak te famshem, e keta jane te vetequajturit VIP-a”. Keshtu perfundon ai komentin e tij, duke u vetembrojtur dhe duke treguar ne kete menyre se kapitulli me Adelen tashme eshte mbyllur, dhe s’ka kthim mbrapa.

Adelajda Xhamani Big Brother Albania 2

ADELAJDA NE “BIG BROTHER” PER T’U NDARE NGA I FEJUARI

“Adelajda nuk e do burrin prandaj ka gjetur nje arsye te ndahet nga ai”. Keto jane komentet rutine qe behen per Adelajden neper forume te ndryshme. Por edhe fakti qe ajo brenda shtepise, ka pohuar shpesh se nuk ka c’te jape si banore e ketij “reality show”, te le te mendosh se ka qene nje skenar i paramenduar nga ajo. Ka gjetur pikerisht nje menyre te tille, per t’i dhene fund lidhjes se saj 5-vjecare nga Goni, lidhja me te cilin i ishte bere e padurueshme. Dhe per ta justifikuar vendimin e saj ne menyren me te mire, ajo ka gjetur pikerisht kete rruge, qe do ta nxirrte ate dhe te justifikuar ne syte e te gjitheve duke e ditur qe i fejari nuk do t’ia falte. Por fakti qe Adelajda nuk e ka permendur me madje nuk ka pasur nevoje per kete, tregon se ajo nuk e donte me ish-te fejuarin e saj, aq sa nuk po i intereson me loja qe duhet te beje brenda shtepise. Ajo ka shfaqur aty te gjitha komplekset e mundshme ne veshtiresine qe ka per t’u socializuar. Madje publiku e ka etiketuar si “acaruesja”, dhe e kane komentuar si te padurueshme dhe te palogjikshme sjelljen e saj ndaj Bjordit. /redona sadiku/panorama/14.03.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: adelajda xhamani adelaida adela
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[translation by google]
"Adelajden I left myself first"

Former fiancé Goni associated with a different girl and breaking silence

Few days that have sufficient Goni, the former fiancé of Adelajdes to show with actions, not with the mind to Adelajda. He is the first of several days associated with another girl in Kavaje by shetitur with his vehicle in the main street of the city. Known to have shown for his "Panorama Plus, this week that since the entry of Adelajdes the" Big Brother ", have not been easy to Gonin. But it looks like he has thrown upon history. So he has created very quickly about this new, a step to change life immediately, and to restart everything from scratch. Goni has finally abandoned the work as a driver in Zjarrfikeses Kavaje, which have confirmed and his colleagues, while many days and nights, the last in the hospital due to health problems that have come from the consumption of alcohol indiscrimination . Known to have confirmed that in his society's new daughter, Goni feel very euphoric, not shared any moment and that makes it impossible to present anywhere and everywhere to see. Not known more for daughter, who has admitted being on his side, at this delicate moment of his life, but people who have claimed that the first is a girl, also charming as Adelajda.

GONI: "I LEFT ADELA, NOT SHE ME"

Goni and after this has broken silence. Although not recognized to speak to reporters, he has found a different way to say his word regarding the truth of separation from Adelajda. He has participated in an online forum on the Internet, where on the one discussed by writing published "Panorama Plus" a few weeks ago. Among the different comments saying that Adelajda left after Gonin was "a drunkard", Goni himself has intervened claiming that "as for Adelen I've left, and it is not me." He has found this way to be protected by rumors regarding his widow, as dipsomaniac bixhozci one. "As for those who say they do not drink I drink leke them and talk, and I brought the money with teprojne, is to want to come to treat", it is expressed in the forum. Also in connection with games of chance he has claimed: "If you say that games of chance and not be part in my life. I left with is time some people are vermin that no other work of dealing with others. Then who is Adel us will shatter a taboo? Adel is at work, at school, yes, had all the best. But fame and lacked only reminded that this gives them "Big Brother". Strange that such people that are able to give up everything just to become a little famous, of these vetequajturit are a VIP. " Thus he concludes his commentary by pointing and vetembrojtur in this way that the chapter is already Adelen closed, and no flashback.

ADELAJDA in "Big Brother" To separate from the fiancé

"Adelajda husband would not therefore have found a reason to split from it." These are comments made treadmill for Adelajden through various forums. But the fact that it is within the Station, has confirmed that there is often what give the inhabitants of this "reality show," to let us think of a scenario that has been premeditated by it. Found exactly one way, to end the connection that her 5 year-by Goni, which connection was made unbearable. And to justify its decision in the best way, she has found exactly this route, which will reveal it and justified in the eyes of all the knowledge that fejari will not forgive him. But the fact that Adelajda has not even mentioned in there has been no need for this, shows that it does not like the ex-fiancé to her, enough is not interested in the game that should make the Station. It has shown it all possible complexes in the difficulty that has to socializuar. Even the public has labeled as "provoking", and have commented as unbearable and palogjikshme bringing her to Bjordit.

Elvana Gjata e Dashuruar Dhe Me Plot Para!

Elvana Gjata
/photo public domain/

ELVANA GJATA:
Jam e dashuruar dhe e shperblyer ne karriere

Dy klipe te reja, cdo fundjave ne koncerte, shume para ne banke dhe nje dashuri e madhe

Kishte humbur per pak kohe nga ekranet tona, por edhe nga skenat e festivaleve, mbase per te na lene qe ta shijonim deri ne fund kengen “Vetes” dhe mbi te gjitha klipin e saj te mrekullueshem i cili arrin te te ngrohe edhe ne mes te dimrit. Por eshte rikthyer. Fuqishem, ndryshe, e tjetersuar, por perseri shume, shume e bukur. Te sjellesh nje copez histori qe daton andej nga vitet ‘80, kerkon shume me teper sesa nje kenge pop rrok, tipike e asaj periudhe. Prandaj dhe Elvana se bashku me Florin, autorin e kenges, menduan qe kjo performance te ishte perfekte dhe e kuruar ne cdo detaj, per te ardhur edhe kesaj here sa me te kompletuar para publikut. Dhe rezultati? Nje klip i realizuar 90% ne bardh e zi, me nje fabul shume interesante dhe mbi te gjitha nje look i jashtezakonshem i Elvanes. Nderkohe, nje jave mbas transmetimit te klipit “Nuk jane me”, fansat kane filluar komentet. Elvana tregon se ka qene nje surprize per publikun kjo paraqitje ndryshe e saj, por si gjithmone surprizat mund edhe te mos pelqehen. Duke patur dashamires kryesisht te rinj, te mesuar me R&B dhe me performanca sportive, Elvana e veshur si nje zonje, i ka cuditur disa. “Dukesh me e madhe me thonin ca, por une e dija kete dhe e kam bere me koshience, ne radhe te pare sepse pamja ishte ne funksion te klipit dhe ne radhe te dyte sepse doja te tregoja se une nuk jam me ajo Elvana e vogel, por jam rritur, ne moshe dhe profesionalisht”. Por kjo nuk do te thote se Elvana i tha lamtumire rrymave tejet sportive dhe klipeve deri diku ekstravagante e rinore. Fundja nje vajze 22-vjecare nuk mund te marre vendimin ekstrem qe te filloje te dale ne ekran si nje zonje e rende. Do na duhet te presim dicka me pak se nje muaj per te pare ate Elvanen trendy me te cilen jemi mesuar. Klipi i ri i kenges “Hi Tech” do na surprizoje me look-un e kengetares simpatike, por do na beje edhe te kercejme me ritmet e ketij krijimi te ri.

KONCERTE NE VEND TE ALBUMEVE

Eshte nje fakt qe te gjithe kengetaret e pohojne kur i pyet, albumet nuk po shiten me dhe ne vend te tyre kengetaret kane zgjedhur te marrin pjese ne shume koncerte. Keshtu ka bere edhe Elvana dhe dihet, tregu me i mire mbetet gjithmone diaspora. Ne fillim pati disa veshtiresi per t’i propozuar publikut te diaspores repertorin e saj pasi dihet, ata pelqejne shume muziken popullore, por pak nga pak ajo arriti te jete jo vetem nje nga kengetaret me te pelqyera dhe te kerkuara, por dhe nje nga me te paguarat.

PARATE TE GJITHA NE BANKE

Tani ne fundjave eshte e pamundur qe ta gjesh Elvanen ne Shqiperi. Ajo ka nje axhende plot me koncerte prej me shume se nje viti. Qe ne fillim ka vene kushte per te kenduar kenget qe ajo do dhe mbi te gjithe per te marre pagesen qe ajo kishte percaktuar. Ne nje koncert ajo paguhet mesatarisht 2000 euro, nderkohe qe ka vetem tete kenge te sajat. Kjo tregon se njerezit duan prezencen e Elvanes ne koncerte edhe pse pasurimi i repertorit nuk ka ecur aq shpejt sa fama e saj. Elvana tregon se ne ndryshim nga shume bashkemoshatare te saj te cilet me gjithe ato para ne dore, do kishin blere veshje dhe makina te shtrenjta, ajo cdo pagese nga koncertet, i depoziton ne banke dhe ka deshire qe shume shpejt te bleje nje shtepi te sajen. Natyrisht po te bejme nje llogari te thjeshte, i bie qe Elvana t’i kete mbledhur tashme parate per te blere nje hyrje normale apartamenti, por nese ajo pretendon per ndonje shtepi me luksoze, mbase do i duhet te prese deri ne fund te veres.

Elvana Gjata ne Insomnia Club
/elvana ne insomnia club, photo insomnia/

E ARDHMJA NE MUZIKE

Nuk e ka ndermend te kendoje ndonjehere kenge popullore pasi i duken te papershtatshme per natyren e saj edhe pse sheh qe koleget ne diaspore po bejne kerdine duke fituar para fale ndonje kenge tallava qe e kane vendosur me kujdes ne repertorin e tyre. Por ajo tregon se ne albumin e dyte, do te perfshije nje kolazh me kenget e Parashqevi Simakut, pasi ka qene kengetarja e saj e perferuar, qe kur ishte e vogel.

DASHURIA NUK ESHTE ME MISTER

Nuk ka pranur asnjehere te jape asnje koment per jeten e saj private madje eshte irrituar shume kur gazetaret kane dashur te mesojne me teper mbi ate copez aq te rendesishme jete ku ajo nuk le askend te hyje. Por si mund te evitohej ai detaj, aq me shume qe fansat e saj e duan edhe kete informacion. Natyrisht per djemte qe e pelqejne, i dashuri i saj konsiderohet si i lindur me kemishe pasi te fitosh zemren e nje vajze te bukur, nje kengetareje shume te suksesshme edhe pse ne moshe te re, eshte fat i madh. Por tani ajo nuk deshiron te beje me enigmatiken, por e pranon se eshte e dashuruar dhe e lumtur. Madje eshte shume e kenaqur qe jo vetem ata te dy, por edhe familjet e tyre jane te kenaqur per zgjedhjen qe kane bere dy te rinjte. /ermira shpetimi/panorama/14.03.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[translation by google]

Elvana Gjata: I am in love and rewarded in career

Two new clips, concerts every weekend, more money in the bank and a great love

Had lost a short time from our screens, but also scenes of festivals, perhaps for us to leave by the end shijonim song "Himself" and on all its wonderful klipin which reaches the warming in the mid - winter. But is returned. Powerful, different and alienated, but again very, very beautiful. Bring a bit of history that dates thereout years'80, requires much more than a song pop rock, typical of that period. Therefore Elvana and together with Florin, author of the song, thought that this was the perfect performance and treated in every detail, to come this time as well to complete the public. And the result? A klip performed in 90% black and white, with a story more interesting and above all an extraordinary look Elvanes. Meanwhile, a week after transmission of klipit "I am", fans are starting comments. Elvana shows have been a surprise for the public presentation of its different, but as always surprises can not pelqehen. Given goodwill mainly young, to learn R & B and sports performance, Elvana dressed as a madam, has surprised some. "The duchess said with some great, but I know this and have done with koshience, primarily because the image was a function of klipit and secondly because they want to show that I am not with it Elvana small , but I am grown in age and professionally. " But this does not mean that Elvana said farewell currents extremely sports clips and some of ekstravagante youth. Up a 22-year-old girl can not take hard decision to go out and start screen as a patroness of the grater. Do we have to expect something less than a month to view it Elvanen trendy with which we learn. Klipi new song "Hi Tech" we will look surprizoje with the un-charming singer, but will make us even dancing with the pace of this new creation.

Instead of concerts Albums

It is a fact that all the singers say when questioned, the albums are not sold in their country singers have chosen to take part in many concerts. Elvana has done so well known and, with good market remains always diaspora. We had some early difficulties for the proposed public repertorin diaspora as its known, they love music more popular, but little by little she managed to be not only one of the most favored singers and required, but one of the paid.

ALL money in the bank

Now the weekend is impossible to find Elvanen in Albania. It has a full agenda of concerts with more than one year. Since the beginning has set conditions for the motet that it will, and above all to receive the payment that it had defined. In a concert that paid an average of 2000 euros, while there are only eight of its kenge. This shows that people want in the presence of Elvanes concerts although enriching the repertorit not go as fast as its fame. Elvana shows that in contrast to its more bashkemoshatare with all those who cash in hand, would have bought the expensive clothing and cars, any payment from the concerts, the depoziton bank and we like that very soon to buy a house its . Course is to make a simple account, which gets Elvana to this already collected money to buy a normal apartment entrance, but if she claims for any home with luxury, probably will have to wait until the end of summer.

The future in music

Has no intention of ever singing folk kenge seem inappropriate because of the nature of her views, even though colleagues in the diaspora who are making money thanks kerdine by any kenge tallava who placed carefully in their repertorin. But it shows that the second album will include a collage with the kenge Parashqevi Simaku, as has been its singer perferuar that when he was small.

LOVE is no more mystery

No pranur never to give any comment on her private life is even more frustrated when journalists have had to learn bit more about it as important as where it does not let anyone enter. But how can he evitohej detail, the more fans who love her, even this information. Course for men that love, the love of her is seen as born with a caul as fitosh heart of a beautiful girl, a very successful kengetareje although young, has great luck. But now it wants to do with enigmatiken, but acknowledges that is loving and happy. Even is very pleased that not only those two, but their families are satisfied for the choice they made two youth.

Alberie Hadergjonaj, Interviste "Kosova Sot"

Alberie Hadergjonaj
/photo kosova sot etc./

Interviste me kengetaren Alberie Hadergjonaj
‘Eurovisionin’ ua sjell ne tokat shqiptare

“ Skena e Eurovisionit eshte nje skene per te cilen une vazhdoj te punoj, kenget e mira rrjedhin natyrshem, por ne momentin e duhur pres momentin, gjithmone krijoj nje koncept per prezencen time ne Eurovision”, thote Alberia per “Kosoven Sot”

“Kosova Sot”: Shume njerez, kur ju degjojne hamenden, ngase nuk dine nga eshte Alberie Hadergjonaj nga Kosova apo Shqiperia?
Alberie Hadergjonaj: Deshiroj qe kjo hamendje te largohet njehere e pergjithmone. Jam nga Kosova, kam trasheguar edhe virtytet e nje kosovareje. Familja ime vjen nga Decani. Karriera ime ka filluar ne Kosove.

“Kosova Sot”: Na flisni dicka me shume per veten?
Alberie Hadergjonaj: Deshiroj te ndaj gjera te cilat ende i ruaj me shume vemendje per veten, sepse jeta eshte nje proces qe te transformon. Si e re kam pasur nje bioritem tjeter te jetes, energjite e mia i kam shperndare ne sfera te ndryshme, pastaj si nene vemendja ime kryesore ka qene ndaj vajzave te mia te dashura, bashkeshortit, familja, shoqeria, karriera etj., por ne gjithe kete lume ngjarjesh ne jeten time une kam arritur te ruaj respektin per njerezit dhe vazhdoj te kultivoj sensin social, vazhdoj te jem nje femer kokeforte, gjithmone ne sensin e mire. Vazhdoj te jem e perkushtuar per familjen dhe vazhdoj ta dua muziken.

“Kosova Sot”: Jeni nder kengetaret qe keni dhene shume per muziken shqiptare. Cfare formule keni perdorur te qendroni kaq gjate ne skene?
Alberie Hadergjonaj: Mund ta shpjegoj me nje fjali, talente e vemendshme ndaj ndryshimeve, akceptoj lehte te gjitha ndryshimet pozitive, ne cdo sfere, perkrahja e familjes, ndersa fati i madh qe kam qene gjithmone e favorizuar nga kompozitoret me te mire shqiptare, ata me shume kujdes kane perzgjedhur krijimet e tyre muzikor dhe me kane ofruar per t’i interpretuar dhe padyshim mbeshtetja e madhe e regjisoreve dhe producenteve te njohur, si z.Pali Kuke , znj.Vera Grabocka.

Alberie Hadergjonaj

U stresova ne kengen e pare

“Kosova Sot”: Alberie Hadergjonaj eshte emer ne muziken shqiptare. Si arritet te hyni ne zemrat e gjithe shqiptareve?
Alberie Hadergjonaj: Gjithmone jam ndjere krenare per kete fakt. Une ju falenderohem pa fund publikut, audiences se gjere, fansave te mi, te cilet jane shume te dashur dhe une kete e ndjej ne paraqitjet e mia ne skenat e festivaleve, dhe kjo eshte nje satisfaksion i jashtezakonshem per interpretuesin, kur rideshmon prezencen e tij ne nje skene permes duartrokitjeve te publikut. Une besoj ne taktin e qasjes ndaj kameres, publikut ne salle, dhe mundohem te jem e kujdesshme ndaj dy kategorive: familjes dhe publikut, te dyja shume te rendesishme per mua.

“Kosova Sot”: Te flasim pak per fillimin e karrieres suaj. Si ishte fillimi i karrieres. Kishit droje se nuk do te arrini kaq shume ne muzike. Me disa fjale na pershkruani si filluat te merreni me muzike?
Alberie Hadergjonaj: Une kam kenduar muzike popullore si femije dhe jam vleresuar ne ish- Jugosllavi si interpretuese reprezentative. Por, duke u rritur une hasa ne rryma te ndryshme muzikore te kohes te dashura per rinine time, dhe thjesht aty mendoj qe une i jap vetes nje dimension tjeter, duke krijuar favoret e mia dhe keshtu kam degjuar pa fund muzike xhaz dhe bluz dhe pop. Une kam jetuar ne SHBA dhe pas kthimit tim nga atje une dhe bashkeshorti me vajzat jemi vendosur ne Tirane per te jetuar, pastaj producentja Vera Grabocka me ka ftuar per te kenduar dhe keshtu ka filluar gjithcka, fillimisht ne shot-te e saj, pastaj me 1993 skena e festivalit te kenges ne radio e televizion, per te mos u shkeputur me.

“Kosova Sot”: Kur e bete kengen e pare, cfare ndjenje kishit?
Alberie Hadergjonaj: Thjesht, nervoze, nervoze e tepruar, pasi ishte nje stres i madh se si do te pritesha ne nje shtet tjeter, pavaresisht shqipfoles, konkurroja ne nje kompeticion te pakonkurrence ne vend, sic ishte “FEST RTSH”, edhe pse une mora nota te larta ne prova te festivalit, prapeseprape ishte nje ndjenje pasigurie qe te vjen natyrshem, te vjen nje moment, kur ti thua me veten se me mire eshte te terhiqesh se sa te vazhdosh, dhe ne kete dileme te madhe une kam pasur prane bashkeshortin tim qe me ka inkurajuar gjate gjithe kohes, por une po i shtroj pyetjen vetes, si u ndjeva pas mbremjes se pare te konkurrimit , e pabesueshme, une preka endrren, dhe u dashurova ne te pare dhe per te mos u shkeputur asnjehere per asnje kusht. Thjesht une u prita mire dhe aty fillova te besoj se une do te prek suksesin e festivalit dhe shou-biznesit ne pergjithesi.

Kriza mes nesh

“Kosova Sot”: Prej kohes kur keni filluar te merreni me muzike e deri tash ka ndryshuar shumecka ne muzike. Teknologjia ka ecur shume. Sa e keni pasur veshtire ate kohe te incizoni nje kenge?
Alberie Hadergjonaj: Nderrojne variantet, thjesht me vjen mire qe tash eshte investuar shume ne studio muzikore dhe produksione, ky eshte standard boteror dhe me ne fund edhe Kosova, edhe Shqiperia kane filluar ta prekin kete realitet, por prape lene per te deshiruar.

“Kosova Sot”: Sot kengetaret e rinj kane shumecka, por nuk bejne kenge te mira, keshtu vlereson kritika. Pse sot nuk krijohen kenge ashtu sic jane krijuar dikur?
Alberie Hadergjonaj: Une nuk pajtohem me keto mendime, edhe pse eshte krijuar nje shabllon i tille qe kritikohet pa baze, theksohet emerimi vlere muzikore vend e pa vend, thjesht vlera muzikore eshte nje koncept i gjere muzikor, e per te cilin nuk duhet t’i jepet mundesi cdo personi te jape kritika. Une me teper degjoj komente se sa kritika muzikore nga profesioniste te artit muzikor. Por, sido qe te jete deshiroj qe skena muzikore shqiptare te riunifikohet, qe do te thote, zhanret ekzistente dhe inekzistente te ristrukturohen dhe te hyne ne tregun muzikor si te ndara. Festivalet te kene kritere te larta konkurrimi, teme te caktuar, novitet ne krijimtari, te jemi te vemendshem ndaj ngjarjeve sociale, jeta jone pos dashurise ka fenomene te shumta, te cilat nuk preken ne kenge, thjesht te prekin skenen e nje festivali duhet te kete filtra produktiv. Une admiroj shtete ne rajon, pasi shoh shume perreth, sepse ne duhet te nisim ndryshimin nga Ballkani, e jo nga SHBA-te, e cila kete problem e ka te zgjidhur shume vjet me pare.

Alberie Hadergjonaj

“Kosova Sot”: Eshte thene se muzika shqipe eshte ne krize. Mendoni se ne te vertete eshte ne krize?
Alberie Hadergjonaj: Eshte, e nese eshte atehere ne e krijojme krizen. Kush jemi ne? Produksionet, kengetaret, televizionet, radiot, atehere une besoj ne politika redaktoriale. Edhe une dua te kem dicka komerciale, porse kerkoj nga te gjitha mediet ta perkrahin muziken origjinale. Sot kemi kanale muzikore te mjaftueshme, ato kane profilet e tyre, ekzistojne dhe jane ne funksion te krijimtarise muzikore nje instrument i mire, per te filtruar dhe per te qene ne treg ne te njejten kohe. Por, kriza eshte mes nesh dhe mua me vjen keq qe nuk e pranojme.

Kosova Sot”: Cka mund te presim ne te ardhmen nga ju?
Alberie Hadergjonaj: Plane kam shume, por per t’i realizuar me duhet perkushtim dhe nivel i larte financiar. Une tashme jam e vetedijshme qe me fitoret nacionale do te jene perseritje e suksesit, e deshiroj dhe kete, por dua te kem trofe internacional. Skena e “Eurovisionit” eshte nje skene per te cilen une vazhdoj te punoj, kenget e mira rrjedhin natyrshem, por ne momentin e duhur pres momentin, gjithmone krijoj nje koncept per prezencen time ne “Eurovision”. Keshtu qe ky koncept vazhdon te pasurohet. Dua te sjell “Eurovisionin” ne token shqiptare. Do te jem shume shpejt ne tregun muzikor me albumin tim te radhes, i cili do te kete sjellje te reja muzikore. /b.zyberi/kosova sot/14.03.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[translation by google]

Interview with the singer Alberie Hadergjonaj
'Eurovision' will bring in Albanian lands

"Scenes of Eurovision is a scene for which I continue to work, songs flow naturally good, but when the right moment forward, always create a concept for my presence in the Eurovision," says Alberia for "Kosova Sot"

"Kosova Sot": Many people, when they hear you they get confused, because they don't know where is from Alberie Hadergjonaj, from Kosovo or Albania?
Alberie Hadergjonaj: I would like to leave it to conjecture once and for all. I am from Kosovo, I have inherited the virtues of a kosovareje. My family comes from Decani. My career has started in Kosovo.

"Kosova Sot": We talk something more about yourself?
Alberie Hadergjonaj: I'd like to to things that still save more attention for themselves, because life is a process that transforms. As I had a new bioritem another life, I have my energies distributed in different areas, then as the articles my main attention was on girls to be my girlfriend, husband, family, friends, careers, etc.., But we all this river of events in my life I have managed to maintain respect for people and continue to cultivate a social sense, a woman remain stubborn, always in the best sense. Remain committed to the family and continue to love music.

"Kosova Sot": Are you giving honor singers more for music Albanian. What formula you use to stay so long on stage?
Alberie Hadergjonaj: Can you explain in a sentence, talents and attentive to changes, easily akceptoj all positive changes, in every sphere, supporting the family, while the fate of that great and I have always been favored by the best composers Albanian, they have very carefully selecting their creations and music are provided for support to interpret and undoubtedly the biggest producer and director known as z.Pali Kuke, znj.Vera Grabocka.

In the first song I stressed out

"Kosova Sot": Alberie Hadergjonaj name is in Albanian music. How to log in reaching the hearts of all Albanians?
Alberie Hadergjonaj: I always felt proud of this fact. I finally saw you falenderohem public, the wider audience, my fans, who are very dear and I feel we have the appearances of scenes in my festivals, and this is a satisfaksion extraordinary for performers, where his presence rideshmon in a scene through public applause. I believe in tact access to camera, in public halls, and try to be Wary of two categories: family and the public, both very important for me.

"Kosova Sot": talk less to the start of your career. How was the beginning of career. Dismay that they would not have to get so much in music. With few words, we describe how to get started with music?
Alberie Hadergjonaj: I sing popular music as a child and I estimated in the former Yugoslavia as interpretative representative. But, up I Hasa in various electric musical time girlfriend of my youth, and they just think that I give myself another dimension, creating my favors and so I heard no end of music and jazz and pop T-shirts . I have lived in the U.S. and after my return from there with the girls SPOUSE and I are located in Tirana to live, then the producer Vera Grabocka invited to sing and so everything has started, first in shot-to her, then scene of the 1993 song festival in radio and television, to be not unconnected with.

"Kosova Sot": When the battle first song, what was feeling?
Alberie Hadergjonaj: Simply, edgy, excitable and extravagant, as was a big stress on how to pritesha in another state, regardless shqipfoles, competes in a kompeticion to pakonkurrence in the country, as was "RTSH Fest", even though I I high grades in tests of the festival was still a sense of insecurity that comes naturally, comes to a point, when you say to yourself that it is better to retire than to continue, and in this great dilemma of the husband I had my that has encouraged at all times, but I question is the floor itself, as was felt after the first night of competition, incredible, I Preka dream, and dashurova in the first and to not secede never provided any . I just was well received and there I started to believe it will affect the success of the festival and show-business in general.

The crisis between us

"Kosova Sot": From the time when you started to get so far with the music has changed a lot in music. Technology has walked more. How hard have you had that time to record a song?
Alberie Hadergjonaj: change options, comes with just being good is very invested in music and studio productions, this is standard in the world and end the Kosovo and Albania have begun to affect this reality, but like to leave behind.

"Kosova Sot": Today's young singers have a lot, but do not make good songs, so appreciates criticism. Why not create today kenge as are created once?
Alberie Hadergjonaj: I do not agree with these opinions, although it is creating a cartoon that criticized without such basic, noted the appointment of the country without valid musical country, musical value is simply a broad musical concept, and for which there should be ' each person is given the opportunity to give criticism. I hear more comments than music criticism from the professional art music. But anyway I would like to Albanian music scene riunifikohet, which means, genres and inekzistente existent to restructure and entered the music market as divided. Festivals have high competition criteria, subject to certain novitet in creativity, we are attentive to social events, but our love life has many phenomena, which is not affected in the songs, just to reach the scene of a festival should have filters productive. I admire countries in the region, as many see around, because we need to start changing from the Balkans, not from the U.S., which this problem has to solve many years ago.

"Kosova Sot": is said to Albanian music is in crisis. We really think that is in crisis?
Alberie Hadergjonaj: It is, of if then we create the crisis. Who are we? Productions, singers, television, radio, then I believe we redaktoriale policies. And I want to obtain something commercial, but ask all media to support original music. Today we have enough channels of music, they have their own profiles, and there are the musical creativity of an instrument of good, for filtered and to be on the market at the same time. But the crisis is among us and I regret not accept.

Kosova Sot ": What you can expect in the future from you?
Alberie Hadergjonaj: I have many plans, but need to be implemented with dedication and high level financial. I am already aware that the national victories will be repetition of success, and the like this, but want to obtain international trophy. Scenes of "Eurovisionit" is a scene for which I continue to work, songs flow naturally good, but when the right moment forward, always create a concept for my presence in "Eurovision". So this concept continues to pasurohet. I want to bring "Eurovisionin" the Albanian land. I will be very soon in the music market with my next album, which will conduct new music.

Agon Radoniqi: Seks Ne Shtepi? Vetem Zhuljeta dhe Mesida!

Agon Radoniqi
/photo panorama/

Agoni i “Big Brother”: “Seks ne shtepi? Vetem Zhuljeta dhe Mesida”

Qe kur eshte futur ne shtepine e “Big Brother” i ka patur idete e qarta. Ai program mund te ndiqej vetem nese aty do te krijoheshin lidhje por jo domosdoshmerisht dashuri. Mirepo i ardhur nga Kosova, me nje mentalitet tjeter, natyrisht qe Agoni e reflektoi veshtiresine e tij per t’u pershtatur. Me gjithe deshiren per te qene mik i te gjitheve dhe per te dhene shume spektakel, pa qe banoret e tjere ishin jo disponibel. Edhe pse ka dale i dyti, gjithsesi Agoni pranon se ndjehet i kenaqur qe mundi ta provoje kete eksperience te vecante. Agoni eshte 27 vjec, femija e dy prinderve inxhiniere dhe gjithe jeten e tij ka qene kunder rrymes, karakteristike kjo qe i ka krijuar jo pak probleme ne jete. Madje ai tregon se kur ka qene ne shkolle te mesme, e kane perjashtuar edhe nga shkolla per prapesi, por ama fale sedres se tij, ka rinisur studimet duke u bere nje nga me te miret e klases. Ka mbaruar studimet e larta per biznes por deshiron shume qe te gjeje nje mundesi te punesohet ne Tirane. “Me pelqen shume Tirana, do te doja te jetoja disa vite ketu, me pelqejne shume edhe vajzat ketu”. Po cilen tip femre preferon Agoni: “Do te doja nje femer pa komplekse qe te mos me thote, mos ashtu e mos keshtu. Gjate ndejtjes time ne Tirane jam miqesuar shume me Najaden, ish banoren e “Big Brother 1” dhe mikeshat e saj. Nje tip si Najada do te ishte fiks per mua”, thote ai. Gjate ketyre diteve ai nuk ka munguar ne lokalet e nates se Tiranes duke i vene jo rralle ne siklet miqte e tij pasi edhe aty Agoni ka deshire te beje nje gje ndryshe. Madje ai tregon se nje here ne Kosove ka dale vetem me mbathje ne nje lokal nate, natyrisht mbasi kishte pire disa gota. Agoni mendon se vajzat brenda asaj shtepie ishin me shume mangesi dhe shume te kompleksuara, dhe ideja per te bere seks me ndonjeren ashtu sic ka bere kur ishte drejtues i nje programi live ne radio, i eshte sfumuar menjehere. “Mendoj se po te rrija akoma ne shtepi mund te isha lidhur me Mesiden pasi ajo m’u duk shume e lirshme, madje them se Zhuljeta dhe Mesida jane te vetmet qe mund te dhurojne pak spektakel duke krijuar histori intime aty brenda”, pohon ai./redona sadiku/panorama/14.03.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: agon radoniqi radonici
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[translation by google]

Agony of "Big Brother": "Seks in the house? Only Zhuljeta and Mesida "

When that is introduced to the home of "Big Brother" has had clear ideas. He can program ndiqej only if there will be created but not necessarily about love. However, the come from Kosovo, with a different mentality, of course, reflected the agony of his difficulty adjusting to. Despite the wish to be friend to all and to provide more spektakel, no other residents were not available. Even though the second has emerged, however, admits that agony felt satisfied that I could try this experience special. Agony is 27 years old, child of two parents and engineer all his life has been against the power, this characteristic that has created not a few problems in life. Shows that even when he was in high school, and have even excluded from school for the misdemeanor, but thanks to Ama sedres that it has resumed studies being done by a best class. Has finished higher for business studies, but many want to find a employment opportunities in Tirana. "Me loves Tirana, I would like to live here for several years, much like the girls here." But which type of female preference agony: "I would like a female without complex that not mean, not just not so. During my ndejtjes in Tirana miqesuar am very Najaden, banoren the former "Big Brother 1" and her girlfriend. Naiad as a tip would be fixed for me, "he says. During these days he has not missed in the premises that night Tirana by several friends not rare in his element as the agony is there a desire to do otherwise. He even suggests that once Kosovo has brought only in a local night wear, of course, after several glasses of Piraeus. Agony thinks girls were inside the house with many shortcomings and very kompleksuara, and ideas to make sex with any as when he was made director of a live program on radio, is sfumuar immediately. "I think that is still to stay at home I can regarding Mesiden as it seemed very loose I even say that Zhuljeta and Mesida are the only that can donate a few spektakel creating intimate story within it," he asserts.

Flet e Motra e Mozes, Njomza Krasniqi!

Njomza Krasniqi Motra e Mozes
/photo panorama etc./

NJOMZA KRASNIQI: Per Polin nuk ka me aventura, ai tani do Mozen

Flet motra e Mimozes, ajo qe shkoi per te marre pjese ne “Big Brother”, por stafi zgjodhi te motren

Jane pese motra, Leonita, Njomza, Mimoza, Ardita dhe Fitorja. Njera me e bukur se tjetra, endrra e cdo djali kur i shikon. Jane dhe shume mike te mira per arsye te afersise me moshen. Moza eshte motra e trete nderkohe qe Fitorja eshte me e vogla, 17 vjece dhe cilesohet si motra me e bukur. Jane te kenaqura qe Mimoza eshte bere pjese e ketij programi por edhe krenare per menyren sesi ajo po sillet me banoret e tjere. Por familja Krasniqi ka pesuar nje shook te vertete kur ka mesuar nga programi qe njera nga vajzat e tyre qenka lidhur me nje djale dhe ata nuk dinin asgje, pra behet fjale per Polin. Por perseri ndjehen mire pasi besojne tek zgjedhja e vajzes se tyre. Ne kete interviste flet motra e dyte e Mozes, Njomeza, ajo qe ne fakt kishte shkuar per te marre pjese ne “Big Brother” por stafi preferoi Mozen.

Si ju duket motra juaj ne keto 5 jave qendrim brenda shtepise se “Big Brother”?
Motra ime ka qene vetvetja gjate gjithe ketyre javeve. Ajo eshte munduar te jape maksimumin e saj, eshte shoqeruar mjaft me banoret, ka bere nje afrimitet te mire me ta, keshtu qe mendoj se po ecen shume mire.

Ajo tregon se ju jeni nje familje fanatike, me disa norma te forta, por veshja e saj flet ndryshe. A ka pasur ajo pengesa nga familja dhe a eshte paragjykuar nga ambienti?
Ajo s’ka thene qe kam familje fanatike, ajo ka cekur se rrjedh nga nje familje me moral dhe karakter te forte. Ndersa veshja e saj eshte me plot stil dhe normale. Sa per paragjykime mendoj se s’ka pasur as nga familja dhe as nga shoqeria.

Shume prej banoreve te rritur mendojne se Mimoza ka patur fat te jete pjese e ketij programi ne nje moshe kaq te re. Po ju si familjare e saj si mendoni, a do e ndihmoje Mimozen pjesemarrja ne BB?
Po eshte e vertete qe ka pasur fat qe te jete pjesemarrese e nje show si “Big Brother”. Mendoj se do te jete nje eksperience qe do t’i vleje ne te ardhmen. Se si do rrjedhin gjerat duhet te presim qe ajo te dale qe andej.

Si ka mundesi qe ajo nuk rezistoi dot pa treguar per lidhjen me Polin nderkohe qe jashte e kishin vendosur qe te mos flisnin per kete teme?
Mimoza ne situatat qe ndodhej ishte e detyruar qe ta shprehte lidhjen qe kishte jashte me Polin sepse kishte situata ku ajo ndihej e sikletosur prandaj nuk rezistoi dot pa shprehur ate qe e kishte ne brendesi .

Ne ate shtepi ajo eshte gjithnje ne qender te vemendjes se djemve. Po ne jeten e perditshme sa terheq vemendjen Mimoza?
Po, Moza ne shtepi e kam vene re qe eshte ne qender te vemendjes por ajo dhe jashte shtepise se BB e ka pase gjithmone vemendjen e meshkujve.

A e kishit menduar faktin se Moza mund te lidhej me nje djale aty brenda pavaresisht lidhjes jashte, aq me shume qe ajo ka deklaruar se po me pelqeu ndonje djale, une nuk mendohem dy here?
Jo kurrsesi nuk do lidhej edhe pse ajo ka deklaruar qe po i pelqeu dikush nuk do mendohej dy here. Nuk do e bente kete gje kurre, jo vetem per arsyen se ka dike jashte, por duke qene nje loje, karakteri i saj nuk ia lejon kete gje.

Sa mbeshtetje ka nga Kosova Mimoza?
Mimoza ka shume njerez qe e duan dhe e vleresojne si personazh. Pra ka mbeshtetje dhe perkrahje nga Kosova.

Shpesh behen thashetheme per te ne shtepi, ju si ndjeheni ne keto raste?
Eshte gje normale te bejne thashetheme per Mimozen sepse nje personash me cilesi te vecanta sic eshte ajo, normalisht qe do i nxiste banoret ta perflisnin, por nuk eshte per t’u merzitur, pasi ata te gjithe po bejne nje loje.

A ka bere zgjedhjen e duhur ne shoqerine qe ka krijuar me disa banore?
Po, ne shumicen e rasteve ka bere zgjedhjen e duhur, por ne disa te tjera jo.

Cilet jane te gabuarit?
Adelajda dhe Lirita.

Mos te kishte qene e lidhur me Polin, a do ekzistonte mundesia qe aty brenda te lidhej me ndonjerin nga djemte dhe me cilin?
Si e njoh une Mimozen, ajo nuk do lidhej me asnjerin aty brenda ne shtepi edhe po te mos kishte Polin jashte.

Cfare mendimi ke per Bjordin meqe eshte nje djale qe po pelqehet shume. As ai nuk mund te ishte tipi i duhur per Mozen nese ajo nuk do te ishte e lidhur dhe pse?
Bjordi eshte djalosh i mire por per Mimozen jo, sepse nuk eshte mashkulli ideal qe Mimoza do dhe jane disa gjera qe Bjordi me Mimozen nuk perputhen fare. Moza tha se nuk e dinte familja lidhjen me Polin.

Tani qe e mesoi si ka reaguar familja juaj?
Po, familja nuk ishte ne dijeni per lidhjen e tyre. Por ashtu si rrodhen gjerat ate nate ne spektakel, familja ime u habit pasi nuk dinte asgje.

Cfare mendoni per Polin, a eshte ai djali i duhur per Mozen dhe a mund te vazhdoje gjate historia e tyre, pasi Poli njihet si nje djale qe i nderron shpesh femrat?
Poli shihet se eshte njeri i mire dhe personi i duhur per Mimozen. Une nuk mund te flas shume per kete gje, dhe sa mund te zgjase lidhja nuk mund te jap nje mendim per arsye se ajo eshte dicka qe i perket ciftit. Edhe pse Poli njihet si djale qe i nderron shpesh femrat, mendoj se ai deri tani nuk ka dashuruar, prandaj. Pasi kur dashuron lihen aventurat dhe fillohet te forcohet ndjenja per njeri-tjetrin.

Se fundi a mendoni se Mimoza mund te jete fituese?
Po , Mimoza per mua eshte fituese.
/redona sadiku/panorama/14.03.09/
Mimoza Krasniqi Mimoza Krasniqi Mimoza Krasniqi Mimoza Krasniqi

- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: mimoza krasniqi moza big brother 2
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[translation by google]

NJOMZA KRASNIQI: For Poli no more adventure, he wants now Moze

Speaks Mimozes sister, she was moved to participate in "Big Brother", but the staff chose her sister

There are five sisters, Leonita, Njomza, Mimoza, Ardita and victory. One with beautiful than another, the dream of every boy when he sees. Are very friendly and good for reasons of proximity to age. Moza is the third sister while victory is small, 17 and qualify as the beautiful sister. Are satisfied that Mimoza has become part of this program, but also proud of how she was brought with other people. But Krasniqi family has suffered a real shook when he learned from the program was one of their daughters qenka related to a boy and they knew nothing, so it comes to Poli. But once again feel good to believe that their daughter's choice. In this interview speaks of the second sister Mozes, Njomeza, that in fact she had gone to participate in "Big Brother" but staff preferoi Moze.

Your sister looks like you in this 5 week home stay within the "Big Brother"?
My sister has been self during all these weeks. She tried to give its maximum, is accompanied by enough people, has become a afrimitet better with them, so we think it is doing very well.

It shows that you are a bigot family, with some rates, but wearing it speaks otherwise. Have there been obstacles from family and it is a prejudice of the environment?
She said I have no family fanatics, it is noted that stems from a family with strong moral and character. While wearing her style is full and normal. How to think that no prejudice had neither family nor society.

Many residents think that adults Mimoza has been fortunate to be part of this program in an age so young. If you like her as a family feel, will help Mimozen participation in the WB?
Yes It is true that there have been fortunate to be participating as a show "Big Brother". I think it will be an experience that will apply in the future. How things will flow should expect it to be brought there.

How is possible that she did not resisted without dot shown to link with the outside while Poli had decided not to speak about this topic?
Mimoza in situations that ndodhej was obliged to expressing the connection that had with the outside because Poli had situations where it does not feel so embarrassed and resisted dot without express what was inside.

In the home it is always the spotlight than boys. But in everyday life as cautions Mimoza?
Yes, Moza at home I noticed is that the spotlight but it outdoors and that BB has always been attention of men.

Do you have thought that Moza can be linked to a son out there with whatever connection, the more it has stated that it is like with a guy, I do not bethink twice?
No never will even though it concerned has declared that is would not like anyone thought twice. Will not do this ever, not only for the reason that there is someone outside, but was a game, her character not allow this.

How has support from Kosovo Mimoza?
Mimoza has many people who love and value as a character. So there is support and support from Kosovo.

Often made at home to gossip, as you feel in these cases?
Which is normal to be a rumor because Mimozen for persons with special requirements such as, normally that would encourage the residents to perflisnin, but is not to be upset, as they all are holding a game.

Did we make the right choice that society has created some inhabitants?
Yes, in most cases has made the right choice, but in some other not.

Who are wrong?
Adelajda and Freedoms.

Not have been related Poli, a possibility existed that there would be within anyone concerned with boys and with whom?
How I know Mimozen, it would not linked to any where within the home even if no outside Poli.

What you thought of as Bjordin is a boy who is more favor. As he could not be appropriate for the type of Moze if she would not be related and why?
Bjordi guy is good but not for Mimozen, because it is the ideal male and Mimoza will have some things that Bjordi with Mimozen do not match at all. Moza said he did not know the family connection with Poli.

Now you learned as your family reacted?
Yes, the family was not aware of their connection. But as rrodhen things that we spektakel night, my family was no surprise because he knew nothing.

What do you think for Poli, a son he is right for Moze and can continue their long history, as Poli known as a boy was often put women?
Poli seen that man is good and proper person for Mimozen. I can not speak more about this, and how you can extend the connection can not give an opinion on the grounds that it is something that belongs to the couple. Although known as Poli boy that women often put, I think he now has no love, so. After the left loves adventure and begin to strengthen the feeling for each other.

Finally do you think Mimoza could be the winner?
Yes, Mimoza for me is winning.

Anita Mucaj Haradinaj, Interviste "Vip Press"

Anita e Ramush Haradinaj
/photo telegrafi/
Ramushin e dua, jo se eshte politikan, por se eshte burre!

Ajo eshte shfaqur ne ekran menjehere pas lufte. Megjithese si “cika e Mustafes” apo si “bija e Mucajve” me sharmin, bukurine dhe me zerin e theksin e paster shqiptar, ajo ka pervetesuar qe ne fillim shqiptaret e Kosoves e me gjere. Anita Mucaj ka bere emer ne televizionet tona te Kosoves, prandaj me te drejte thote se nuk ka konkurrence ne profesionin e saj. Ajo i “therret” teleshikuesit qe me paraqitjen e pare ne lajmet kryesore te RTK-se. Ajo i ben lajmet me interesante se sa qe jane ne permbajtje. Anita Mucaj e ka ndryshuar mbiemrin. Tash quhet Anita Haradinaj. Por ajo ka arritur te ruaje freskine dhe origjinalitetin e saj profesional.

Cka do te thote te jesh bashkeshorte e nje politikani me karriere, sikurse eshte Ramushi. Eshte privilegj, apo mallkim, larg qofte?
Nese do ta kisha takuar ndonjehere Ramushin edhe qofte sikur nje djale me nje profesion tjeter i painvolvuar ne politike, por qe ben nje pune krejt tjeter, une prape do ta kisha pelqyer. Sepse une Ramushin e kam pelqyer per nga tiparet e nje burri dhe njeri qe i ploteson te gjitha kriteret per te qene baba i femijeve te mi dhe jo si politikan, se me cfare merret, kjo ka qene fare e rastesishme qe ai te jete politikan.

A keni ende kurore?
Po kemi. Ne fakt Ramushi eshte treguar me i organizuar ne kete aspekt dhe me i kujdesshem, prandaj kemi vene kurore para se te martohemi.

Anita Mucaj e Ramush Haradinaj

Qe te dy njiheni me ego te forte. Cili eshte me i forte ne shtepi?
Hahaha, ne nuk i masim forcat ne shtepi, ne punojme te dy ne favor te asaj cfare ne jemi percaktuar te sherbejme. Por, me shtepine jam une me shume e lidhur nuk e di pse por ngaqe Ramushi e ka diten me te ngarkuar dhe shume situata ne jete me kane drejtuar drejt marrjes te pergjegjesive ndaj femijeve dhe shtepise. Qofte edhe per certifikata ne komune apo edhe per pasaporta, jam une ajo qe shkoj, pres ne radhe, caktoj termine qe Ramushi te vije dhe te firmos.

Cili e ka fjalen e fundit ne shtepi, e cila vlen sikur ligji, pra kush e ben ligjin ne shtepi?
Ne nuk bejme Ligje ne shtepi. Ligjet i ben Parlamenti. Ne bejme kompromise, marreveshje dhe shume pune te perbashketa, flas per brenda shtepise. Jashte shtepise secili ka punet dhe obligimet e veta.

Si ka ndodhur lidhja juaj, ishte spontane, sikurse te gjitha gjerat (rasti mbret i botes), apo me shkuesi, mesiteri?
Jo pikesepari as prinderit e mi kur jane martuar ne prill te ‘80 nuk kane pas mesite, jane takuar ne konvikt, kane rene ne dashuri dhe jane martuar. Madje babi im, ne ate kohe ka shkuar, e ka marre nuse mamin me makine te veten, keshtu qe po flasim per shekullin 21 dhe mesiti per mua eshte koncept i pakuptimte. Sepse dashuria eshte zgjedhje individuale. Jemi pelqyer, kemi marre vendim bashkerisht, dhe, ka qene Ramushi ai qe ka kerkuar doren time tek prinderit e mi. .

A keni qene “mesite” e motres tuaj per vellaun e Ramushit?
Jo. Ata pak a shume jane njohur permes nesh, por vendimi i marteses, ka qene zgjedhja e tyre.

A keni “qilar” apo dhome tuajen ne Gllogjan. Ku e keni bere naten e pare te marteses, ne Gllogjan apo ne Prishtine?
Po kemi dhomen tone edhe ne Gllogjan.

A ka vend xhelozia ne jeten tuaj, nese po, cili eshte me xheloz, Anita ne Ramushin, apo Ramushi ne Aniten dhe a ka arsye per xhelozi?
E kam thene edhe here te tjera, qe ne jemi mjaft te rritur dhe te arsyeshem ndaj gjithckaje, keshtu qe une nuk jam xheloze, ndoshta ka te beje edhe baza mbi cka i kemi ndertuar raportet tona. Prandaj, duke e njohur natyren e punes nuk kam arsye, por tjetra eshte qe kemi besim te ndersjelle. Edhe atehere kur me intereson dicka, e pyes, jo nga xhelozia, por thjesht pse jam tip kureshtar.

Njiheni si femer ekstravagante, nderkohe qe pas marteses jeni paraqitur ndjeshem. A eshte e vertete kjo?
Hahaha. Me vjen mire qe me keni vleresuar si ekstravagante, por nga natyra jam edhe tip sensitive, e ndjeshme, megjithese jeta te shpien gjithandej, por vjen nje kohe dhe mesohesh te besh kalkulime ne cka duhet dhe ne cka nuk duhet te jesh e ndjeshme.

Keni dy femije, Gjinin dhe Hanen. Kujt i kane perngjare ata Ty, apo Ramushit?
Padyshim qe neve na kane ngjare. Megjithese per Gjinin, njerezit qe me njohin shume mire qe e vogel, thone qe shume i ngjan vellaut tim. Por, nga karakteri eshte Ramush. Hana ka ngjare shume nga une, porse une kam qene shume femije i buzeqeshur, nderkaq Hana gjithmone e them qe e ka buzeqeshjen nje milioneshe; rralle qesh ose vetem me njerez shume te njohur per te.

Anita, Ramushi dhe Gjini

Sa vjecare je dhe cka do te thote mosha per ju, numra apo peshe e jetes se harxhuar?
Une 28 vjet i kam mbushur ne tetor. Dhe keto vite kane qene shumecka. Eksperience. Por besoj qe edhe shumecka tjeter do te vije....

Cka eshte per ty jeta, enigme, brenge, apo kenaqesi?
Jeta per mua eshte gjithcka dhe ngerthen shumecka. Por, eshte aq e shkurter sa qe perseri mendoj qe gjithcka qe te sjell jeta, e sjell per nje arsye dhe njeriu duhet ta marr si kenaqesi ne menyre qe ta shijoje sa me shume.

Duket se beni nje jete me plot kuptimin e fjales, duke filluar nga standardi etj?
Standardi eshte nje lehtesim. Por, mos harroni qe ne jete ose qe kur jemi bashke, kemi pasur edhe shume momente te veshtira dhe qe e kane renduar jeten. Por, njeriu sa rron edhe meson.

Po te kishe mundesi a do te ndryshoje dicka nga vetja yte?
Jo.

Po tek Ramushi?
Jo, prandaj e admiroj.

A mund te thuhet se jeni nje cift i lumtur, nese po, cila eshte receta?
Lumturia eshte dicka relative. Por, une mendoj qe jemi te lumtur nga fakti qe kemi familje shume te mira, perbejme nje cift te lumtur, qe kemi dy femije te mrekullueshem.

Anita me femijet

Cka eshte drita e kuqe e kameres per ty?
Drita e kuqe per mua eshte emocion. Sinqerisht edhe sot e kesaj dite pas gati nente vite pervoje pune, kur ndizet drita e kuqe eshte njefare emocioni qe me kaplon, sepse puna e drejtperdrejte ne televizion, eshte pa dyshim puna me me pergjegjesi. Jam vetem une dhe kamera dhe prapa kameres jane miliona shikues qe te ndjekin dhe per cfaredo gabimi, cofte edhe gabim teknik qe nuk varet nga une, eshte barre e imja. Por, me kalimin e kohes dhe me pervojen, jam mesuar t`i tejkaloj edhe ato situata.

Ka shume drite ne portretin tend…eshte e ekranit, apo e brendshme?
Besoj qe eshte reflektim i gjendjes se brendshme dhe une jam tip alegro. Ne pergjithesi, jeta ka qene e mire me mua, por ka pasur edhe veshtiresite e veta, por si perfundim ka qene gjithcka e mire.

Kush eshte konkurrentja juaj e lajmeve?
Nuk ka (hahahah), babi im.

Anita Mucaj Haradinaj

Kush ka pushtet mbi ty?
Nuk e kam menduar ndonjehere. Por besoj qe ne mua ne menyre drejtperdrejte nuk ka askush pushtet, pervec ndonje situate e caktuar qe duhet zgjidhur ne momente te caktuara.

A ka ne jeten e perditshme buzeqeshje te gjata, ashtu si ne skene?
Po, e thashe qe jam tip i gezueshem, qe i kenaqem jetes, bile ndodh qe kur filloj e qesh nuk ndalem dot, sa qe njerezit qe me rrethojne, thone qe do te jetoj shume gjate se qeshi shume.

Je e lire? Cfare eshte liria per ty?
Jam e lire. E drejta e vetevendosjes, e drejta e fjales se lire, e drejta e te vepruarit, e drejta e punes.....

Kush te ben per te qare?
Haga.

Personaliteti qe te ka goditur me forcen e fjales?
Ka shume personalitete ne bote qe per cdo periudhe te caktuar kane thene fjale te medha, nder ta edhe Ramushi. Por ate qe e kujtoj gjithmone eshte ajo qe John Kennedy e ka thene me 20 janar te vitit 1961 dhe qe edhe sot qendron “ask not what your country can do for you - ask what you can do for your country.” ( Mos pyet cfare vendi mund te beje per ty – por pyet cfare ti mund te besh per vendin). /gazmend kajtazi/VIP-press/telegrafi/13.03.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: muqaj
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Big Brother Albania 2: Dita 36, Permbledhje!

BIG BROTHER ALBANIA 2, DITA 36, PERMBLEDHJE

“Kam frike per neser”
14/03/09 00:10

Aida lutet qe te mos jete Lirita ajo qe do te dale kete te shtune. Ajo mendon se ka te tjere te cilet e meritojne largimin. Lirita i thote se ndihet keq dhe se nuk arrin t’i jape vetes kurajo, ashtu sic bente me Aiden. Ajo thote se do ta prese jashte, nese del. Aida ia pohon se tek vetja eshte shume e veshtire sepse eshte frika qe dominon, megjithate, ajo mundohet t’i jape kurajo Lirites se nuk do te dale. Aida i tregon per friken qe ndjente javen qe ishte ajo ne nominim, duke thene se e ndjente veten shume te rrezikuar si nga Agoni sepse ishte tip, si nga Arjoni dhe Adelajda pasi u kishin bere reklame. Vajzat flasin se cfare do te veshin gjate kohes se spektaklit.

“Nuk di ke te nominoj”
14/03/09 01:00

Mesida dhe Bjordi diskutojne per momentin qe do te nominojne gjate nates se spektaklit. Bjordi i thote se kete e mendon vetem gjate atij momenti, ne dhomen e rrefimit dhe i tregon se javen e kaluar kishte bere figure te keqe me Arbanen pasi nuk e kishte zgjedhur ende emrin e dyte dhe ajo i kishte thene se kishte patur kohe gjate gjithe javes. Mesida mendon se kete jave do ta kete me te veshtire sepse pervec nje personi, me te tjeret shkon shume mire. Ajo thote se gjate javes, pasi kane bere nominimet, ata mund te krijojne afrimitet dhe kjo e ben te ndjehet keq, madje, ajo thote se kjo i ka ndodhur qe kete jave. Bjordi mendon se publiku e di qe e kane veshtire te nominojne dike, kurse Mesida ka frike se vete banoret do te ndjehen keq kur te dalin dhe te kuptojne se i kane nominuar persona qe nuk e prisnin. Per Bjordin, kjo nuk ka shume rendesi pasi dihet qe njeri-tjetrin do nominojne, por ai shton se nuk do ta priste nga dikush qe rri gjithe kohen, si pershembull Adi. Bjordi i thote Mesides se ka bere gabim qe nuk e ka ndjekur Big Brother pasi do ta kishte nje ide per banoret. Mesida mendon se ka bere mire qe nuk e ka ndjekur sepse do kishte mbledhur shume informacion dhe ndoshta do t’i kishte paragjykuar banoret. Ajo thote se me aq sa i ka njohur, nese do ishte jashte, pershembull Zhuljetes do t’i kishte thene qe te mos shoqerohej me te, por, ketu ne shtepi, ne nje fare menyre jane te detyruar te flasin edhe pse nga jashte mund te duket si hipokrizi.

“Ju qeshet, ne qame”
14/03/09 01:05

Dritani dhe Qetsori i tregojne Adit se si e kishin kaluar mbremjen duke qeruar qepet. Qetsori thote se i erdhi zili e u ndje xheloz qe nuk ishte dhe ai me ta sepse kjo ishte dicka qe nuk do te perseritet me. Edhe Dritani thote se po i vinte inat qe ata duhet te qeronin qepe, kurse keta te hanin nje darke. Dritani tregon se vetem ai dhe Bjordi qane shume duke qeruar qepet, ca nga inati e ca nga djegia e syve. Qetsori i thote se ai kishte per detyre t’u fshinte lotet por vetem tek Bjordi dhe Tani mundi ta bente sepse te tjeret nuk leshuan asnje pike loti. Ai thote se edhe keta duhet te qanin sepse ajo ishte bukuria e lojes. Adi mendon se nuk kane qare se mbase qepe kane qeruar tere jeten.

“E morem me frike”
14/03/09 01:15

Adi i tregon djemve se gjate gjithe kohes qe pergatitej e qe shkonin per tek restoranti, mendonte se ishte ndonje loje e Vellait te Madh dhe nuk e mendonte se do te ishte dicka e bukur. Bika i tregoi se Dritani kishte gjithe diten qe e ngacmonte me daten 13 dhe diten e premte, duke i quajtur si dite ters. Adi e kishte pyetur Biken se ndoshta Dritani e kishte te vertetuar kete gje sepse ne te kundert nuk do te ishte radha e Bikes per kete loje, gjithmone duke menduar se ishte loje e keqe. Kur e pane se ishte vecse nje surprize e bukur, ishin qetesuar te dy. Adi i thote Dritanit dhe Sorit se nuk eshte i fiksuar pas domethenies se numrave por, ndonjehere, kur i shkon mendja dhe ben ndonje lidhje, stresohet, ashtu sic ndodhi edhe ne kete rast. Sori tregon se ai ka si numer te preferuar 18. Adi mundohet t’i gjeje ndonje lidhje te numrit me diten e shtune dhe i thote se mund te jete nje mbledhje e 14 (dates) dhe 4 qe eshte numri i personave te nominuar. Dritani i thote se me kete arsyetim, mund te rrije i qete pasi nuk do te eleminohet.

“Arjoni me lendoi”
14/03/09 01:17

Bjordi pyet Liriten nese u sqarua me Arjonin dhe ajo i pergjigjet se nuk ka ndermend ta beje sepse mesazhi u kuptua qarte. Lirita tregon se i erdhi inat qe ai ia tha ato fjale pernjehere, kur nuk po behej nje bisede e tille si dhe per faktin se pse duhej t’ia thoshte vetem asaj, kur ka edhe te tjere ne nominim. Mesida tregon se, si ajo, edhe Adelajda, e kritikuan Arjonin per kete menyre te shprehuri dhe i vune ne dukje se ato fjale te lendojne kur je ne nje moment te tille. Mesida tregon se Arjoni e kishte pyetur se cili mendonte ajo se do te dilte dhe ajo i kishte thene se ai e dinte se cila ishte pergjigjja. Arjoni ishte kapur te kjo fjale e i kishte thene se ai nuk ishte merzitur qe ajo nenkuptonte Zhuljeten, por Mesida e kishte sqaruar se ai dhe Zhuljeta nuk jane nje person i vetem. Bjordi e qeteson Liriten dhe i thote se eshte nje person simpatik e nuk duhet te merzitet se jane vec per loje. Lirita u thote se kete jave ka per t’ia treguar Arjonit se cila eshte por, Bjordi e keshillon qe te mos kapet kot.

“Arjoni po humb pike”
14/03/09 01:55

Aida, Moza dhe Adela diskutojne per Arjonin dhe debatin qe krijoi fjala qe i tha Lirites. Ato jane te gjitha te te njejtit mendim se ai nuk duhet t’ia kishte thene edhe pse e mendonte vertete. Adela tregon se kur Lirita i kishte treguar, i ishin mbushur syte me lot. Mimoza thote se ai ia ka thene Lirites direkt, me qellimin per t’ia bere te ditur qe ajo nuk eshte nje konkurente e forte kurse Aida mendon se ia ka thene sepse e sheh qe ajo eshte nje person qe nuk revoltohet. Vajzat diskutojne per afrimin e Arjonit me Zhuljeten dhe thone qe ai eshte kthyer ne nje loder te saj te cilin e monovron sipas deshires. Adela mendon se Arjoni nuk eshte djale i tille por inteligjent, por prape nuk e kuptojne afrimin e tij me Zhuljeten. Edhe Aida e mendon keshtu madje ajo shprehet se gjithmone u ka thene te tjereve qe te mos e shohin Arjonin thjesht si nje djale te bukur. Adela thote se Arjoni eshte duke i ulur pike vetes me kete sjellje.

“Adi veproi gabim”
14/03/09 02:16

Mimoza i tregon Adeles se Adi e kishte kafshuar ne faqe. Adela e pyeti se perse nuk reagoi por, ajo ia kthen se per momentin u hutua dhe nuk po dinte cfare te bente. Adelajda i thote se Adi ka bere nje veprim shume te gabuar se eshte nje burre 40-vjec dhe disa gjera duhet t’i mendoje mire para se t’i beje. Megjithate, ajo shton se nuk mund ta gjykoje vetem per nje veprim te gabuar. Moza i thote se e ka trajtuar si vella te madh ose si baba dhe nuk e priste prej tij ate veprim. Ajo thote se Arjoni mendon mire kur thote se njerezit nuk njihen. Edhe Adelajda mendon se ka bere gabim qe e ka afruar pa e njohur me pare. Moza mendon se te tjeret nuk e duan dhe ai u eshte afruar vetem me te rinjve, asaj, Adeles dhe Bjordit qe keta te mos ta nominojne.

“Moza eshte keqkuptuar”
14/03/09 02:33

Adela dhe Bjordi diskutojne veprimin e Adit kundrejt Mozes dhe se si e interpretoi ajo. Bjordi mendon se Moza po e interpreton gabim dhe ajo eshte nje person qe nuk ka nje mendim te sajin por, ndikohet nga mendimet e te tjereve. Ai mendon se nese ajo eshte nje njeri i rritur, duhet te shkoje e ta sqaroje. Adela mendon se edhe Adi ka bere gabim ne sjellje sepse duke e pare Mozen qe i merr gjerat shume seriozisht, eshte nxituar. Bjordi i thote se edhe Adela po emendon njesoj si Moza dhe kjo nuk eshte e drejte sepse ajo i kupton se si jane gjerat dhe i shpjegon se Adi nuk e ka bere me qellim te keq, pasi ai Mozen e sheh si nje moter te vogel. Ai i kerkon Adeles qe te mos e keqkuptoje Adin. Adela i thote se e mendon si veprim te gabuar dhe ne Shqiperi keto lloj veprimesh keqkuptohen, kurse Bjordi qe ka jetuar jashte ndoshta nuk e sheh te tille. Bjordi i thote se vetem ketu ne Shqiperi sheh veprime te tilla dhe ndaj nuk e sheh si gabim. Bjordi mendon se edhe Adi nuk e ka kuptuar se ka bere gabim me ate veprim por Adela mendon se ai eshte nje person qe di shume nga jeta, eshte inteligjent dhe duhej ta kishte kapur vete Mozen e ta sqaroje. Bjordit i vjen inat edhe per reagimin qe ka patur Aida kur Moza ia ka treguar duke i thene asaj se ndoshta Adi e ka bere me tendence. Adela i thote se Moza ka shume besim tek Aida dhe e sheh si moter. Bjordi ve ne dukje maturine e Mozes duke thene se ajo nuk ben dallimin ndermjet motres, shoqes dhe falsitetit. Ai mendon se edhe Aida ka treguar reagimin e nje njeriu dashakeqes duke menduar gjera te cilat nuk egzistojne e duke ia futur keto mendime edhe Mozes ne koke. Adela mendon se ajo mundohet te kapet me njerezit duke gjetur edhe arsye te vogla por, sidoqofte, nuk pelqen qe te beje percaktime per tipin e saj sepse nuk e njeh. Bjordi mendon se nje njeri i mire nuk do ta thoshte kurre kete mendim.

“Une nuk do ta shisja kurre veten”
14/03/09 02:37

Mesida diskuton me Adin dhe Sorin se si sillen adoleshentet ne kohen e sotme. Ajo thote se i ben pershtypje kur degjon nje vajze e cila lidhet me nje djale vetem se ai eshte ne gjendje te mire. Ajo e cileson kete veprim si shitje te individit. Mesida mendon se kjo ndikon qe ne nje lidhje te mos kete me besim pasi do jete ne loje interesi. Adi mendon se keto lloj sjelljesh ndodhin pasi vajzat nuk mund te plotesojne deshirat e tyre dhe gjejne nje lloj menyre per ta realizuar kete. Mesida sjell nje shembull dhe thote se ajo kurre nuk do ta bente nje veprim te tille por ndoshta ngaqe ajo gjithmone ka qene ne gjendje te mire ekonomike dhe nuk eshte mesuar me te tilla veprime. Sori mendon se kjo ka lidhje me menyren se si rritet njeriu. Adi mendon se varet edhe se si te vjen jeta. Ai thote se njeriu duhet te kaloje shume eksperienca ne jete pasi meson te kete siguri, di te manovroje situatat dhe meson me shume nga jeta.

“Sori po kerkon ushtare”
14/03/09 02:42

Aida flet me Liriten dhe Biken per Arjoni i cili eshte shnderruar ne kukull dhe manovrohet nga dy persona te cilet jane shume dinake, si dhelper. Ajo thote se duhet te jesh nje person shume inteligjent e i shkathet qe te mos biesh pre e tyre. Aida mendon se Sori eshte nje person i cili nuk ka me ndjenjen e miqesise dhe ai di vetem te beje ushtarin ose te kerkoje ushtare. Ajo thote se ketu ai eshte duke kerkuar ushtare dhe e nderton jeten e vet ne baze te interesit. Aida thote se e ka kuptuar qe ne fillim kete gje.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Zgjim dhe pune
14/03/09 11:45

Vetem Sori, Dritani dhe Lirita jane zgjuar ndersa banoret e tjere jane ende ne gjum edhe pse eshte vene muzika e zgjimit. Ata pergatitin mengjesin i cili eshte byreku me qep qe e gatuan mbreme. Sipas rregullit qe u ka vendosur Vellai i Madh, ata duhet te konsumojne sot vetem byrekun e pergatitur nga ata vete. Pasi hane mengjesin, ata shkojne te zgjojne edhe banoret e tjere sepse i pret puna. Qetsori fillon te hidhet neper krevatat e tyre. Te gjithe ngrihen qe te fillojne punen. Ata duhet te futin neper qeska kepucet qe lyen me boje dhe duhet t’i cojne ne zonen e kampingut. Puna shoqerohet me muzike duke e bere me argetuese.

“Nuk do t’i kerkoj falje”
14/03/09 12:13

Arjoni dhe Aida ankohen se ndihen te lodhur dhe se nuk kane fjetur rehat. Arjoni thote se mbreme u lodh duke folur sepse kishte 7-8 veta qe duhet te perballonte per biseden qe kishte bere me Liriten. Ai thote se e preku gjithe ai debat mbreme sepse ate qe kishte thene, e kishte thene pa qellim te keq, thjesht ate qe mendonte. Aida i thote se ndonjehere te ndodh qe kur thua dicka, tjetri te ngelet keq dhe kjo mund t’i ndodhe kujtdo. Arjoni e sqaron se nuk i vjen keq per ate qe tha, por i vjen keq qe Lirita u ndje keq. Ai thote se nuk e ndjen qe t’i kerkoje te falur sepse i tha vec nje mendim e asgje me shume.

“Doja te nominoja Adin”
14/03/09 12:30

Qetsori ngacmon Arjonin se kur te kete Bika radhen e puneve, ka per t’i zene te gjithe me pets madje, ai do t’i bleje dhe nje megafon qe ajo t’i jape urdherat mire. Arjoni interesohet se cili do ta kete radhen per t’u bere kryefamiljar kete jave dhe Sori i thote se Adi ka deshire te marre ate rol. Arjoni thote se nuk do ia jape voten por, mendon se ndoshta Aida ia le atij stafeten e ne kete menyre edhe imunitetin per te mos u nominuar kete jave. Qetsori i thote se nuk e kishte menduar kete gje dhe Adin kishte bere plan qe ta nominonte. Ai ben shaka dhe thote se iu prish plani dhe meqe ra muri, nuk do kete nga te dale. Ata degjojne qe Bika i bertet Bjordit sepse nuk di te beje punen qe ka ne ngarkim, e fillojne te bejne shaka duke fantazuar Bjordin nje muaj ne fshat, tek shtepia e Bikes. Sipas tyre, ai do te behej djale per shtepi pas kesaj eksperience.

Adela dhe Bika nervozohen
14/03/09 12:40

Bika eshte e nervozuar sepse vetem ajo po i ben punet e shtepise nga grupi i saj, ndersa te tjeret rrine. Edhe Bjordi qe po e ndihmonte, i mbaroi shpejt e shpejt. Adelajda ishte ne konfensional dhe ne momentin qe del, Bika i bertet dhe i thote se ngeli dy ore atje. Adela ia kthen se e thirren e nuk shkoi me deshiren e saj dhe shkon drejt kopshtit. Bika e nervozuar i thote se me mire mos te vije te beje punet dhe se ajo nuk eshte shefi qe jep urdhera. Adela mundohet te shpjegohet por bika i thote qe me mire mos t’i ktheje pergjigje. Tonet e bisedes ndryshojne dhe vajzat fillojne te grinden. Adela i thote se pergjigjen do t’ia ktheje atehere kur e mendon ajo dhe jo kur dikush i thote te flase apo jo. Adela largohet. Aida dhe Lirita mundohen qe ta qetesojne Biken duke i thene se Adela eshte e stresuar nga nominimi, kurse ajo nuk e ka provuar ende. Bika thote se edhe pse ketqe nuk e di, disa gjera e acarojne.

Adi: “Nuk dua ta humb miqesine!”
14/03/09 13:27

Moza eshte e merzitur me Adin pasi sipas saj ai e ka kafshuar ne faqe. Ai kishte vene re distancimin e saj dhe e diskuton kete gje me Adelen. Ajo i thote qe arsyeja pse ajo ishte larguar nga ai, ishte per nje kafshim ne faqe, por Adi i thote qe nuk e mbante mend ta kishte bere nje gje te tille qe ta ekzagjeronte kaq shume. Sipas Adeles banoret i zmadhojne gjerat atehere kur duan ato. Adi e diskuton dhe me Bjordin merzitjen e Mozes. Ai i thote:-“Dua t`i kerkoj falje,nuk dua ta humb ate miqesi!” Bjordi eshte i mendimit qe Adi nuk ka bere asgje te keqe qe Mozes t`i ngelte hatri , dhe t`a diskutonte aq shume. Ai thote:-“Ketu po i ngaterrojne te miren me te keqen! Ketu nuk ka miq!” Ai shton se personat e tjere i shfrytezojne debatet qe bejne ato me njeri-tjetrin. Adi i thote qe ajo eshte e vogel dhe i kupton ndryshe gjerat, prandaj ai do ti kerkoj te sqarohen.

Lirita: “Do jem e keqe me Arjonin!”
14/03/09 14:11

Lirita dhe Republika diskutojne per debatet e tyre brenda ne shtepi. Republika diskuton ne lidhje me debatin e saj me Adelen. Ajo thote qe nuk e sheh si arsye faktin qe ajo eshte ne nominim, per te duruar tekat e saj, pasi te gjithe ne shtepi jane te sresuar. Lirita i thote:-“Nese nuk dal nga shtepia, kam per t`ja nxire ditet Arjonit!” Sipas saj ai ka pare vetem anet pozitive te saj, prandaj kete jave ajo do tregoje se kush eshte Lirita. Ajo shton:-“Kam per t`u munduar te jem me e keqja per Arjonin!” Republika i kujton Lirites javen kur ai ishte ne nominim dhe qe sillej mire me te gjithe. Ajo thote:-“Nuk fitohet respekti me nje te puthur!” Lirita deshiron qe te dale Zhuljeta, pasi do qe Arjoni te mbetet pa mbeshtetje.

Adi i kerkon falje Mozes.
14/03/09 15:01

Adi gjen momentin e pershtatshem dhe mundohet te sqarohet me Mozen per keqkuptimin mes tyre. Ai i kerkon falje duke i thene qe ajo per te eshte si nje moter,si nje vajze e vogel dhe i kishte ardhur keq qe ajo ishte merzitur. Mimoza i thote qe ajo nuk e priste ate veprim prej tij prandaj kishte reaguar ne ate menyre duke i dhene nje shuplake. Ajo e pranon faljen por i thote qe ai nuk duhet ta perserise me, pasi nuk i duken normale veprime te tilla. Adi i thote qe ajo duhet ta kuptoj qe ai eshte nje shok i mire me te dhe nuk duhet te ndodhin me keqkuptime. Sipas tij Moza,Bjordi dhe Adela jane personat qe ai ka me perzemer ne shtepi.

Bika e merzitur
14/03/09 16:13

Mesida mundohet qe te gjej nje veshje te pershtatshme per Republiken per spetakel. Bika provon disa gjera, por i thote Mesides qe nuk eshte ne humorin e duhur per kete gje. Ajo eshte e merzitur per debatin me Adelen dhe thote qe ajo nuk duhej t`i kthente ate pergjigje. Sipas Mesides ajo nuk duhet te merzitet, por te mendoj vetem per vete. Bika i thote qe e keqja e saj eshte qe mendon gjithmone edhe per te tjeret, duke u munduar t`i bej sa me aktiv. Mesida mundohet ta qetesoje duke i thene qe ndoshta Adela nuk e ka thene me te keq,por ka qene dicka e momentit. Bika i thote qe nuk eshte hera e pare qe ajo merzitet me Adelen. Mesida i thote qe ato duhet te sqarohen pasi nuk duhet te prishin mardhenien e mire qe kane krijuar. Republika i shpreh shqetesimin qe i krijohet kur vjen e shtuna. Sipas saj eshte shume e veshtire, pasi duhet te nominosh dike. Mesida i thote qe eshte pjese e lojes, por do zhgenjehej me shume jo kur ta nominonin, por per arsyet e nominimit.

Adela imiton Arjonin.
14/03/09 17:25

Adelajda ,Lirita dhe Mimoza qendrojne ne dhome dhe diskutojne per sjelljen e Arjonit dhe Zhuljetes. Adelajda dhe Lirita improvizojne disa skena. Adela imiton Arjoni ndersa Lirita imiton Zhuljeten. Me to bashkohet dhe Aida, e cila ndjek me Mimozen imitimin e Adeles dhe Lirites ,duke qeshur me batuta e tyre. Me pas ato diskutojne per Zhuljeten duke thene qe ajo buzet i ka te bera me operacion plastik. Lirita imiton sjelljen e saj ne mengjes duke thene qe duket sikur kalon ne delir. Adela thote qe ajo e ka pyetur njehere per buzet, por nuk e ka pranuar dhe nuk e kupton arsyen. Mimozes i duket e pabesueshme. Adela i thote vajzave qe te merren me mire me rregullimin e rrobave, sesa te merren me ata te dy.

Adela: “Me mire dal,sesa te puth ty!”
14/03/09 18:47

Adela eshte nen tension pasi po afron spetakli, dhe ka frike se mos del. Ajo i shpreh Bjordit ankthin e saj. Ai i thote qe ajo e ka kaluar njehere kete gje, dhe nuk ka pse te shqetesohet. Ajo i thote qe eshte me shume ne ankth, kur vjen momenti kur ulen tek kolltuku. Bjordi e puth ne faqe dhe i thote qe nuk eshte dhe aq e keqe. Ai e pyet nese e ka menduar cfare do bej nese ajo del. Ajo thote qe nuk e di, por qe mundesia me e madhe eshte qe ajo te vazhdoje jeten ne Kavaje. Bjordi ben nje lloj fushate per te marre vota per Adelen. Ai e pyet qe nese Arbana i jep dy alternativa, te puthi Bjordin ose te dale, ke do zgjidhte. Ajo i thote:-“Me mire dal, sesa te puth ty!”

Arjon: “Kur te dal, do flas me Roselen!”
14/03/09 21:11

Arjoni ka thene qe femrat me te bien shume shpejt ne dashuri, dhe deshiron te jete i qarte me to. Gjate spetaklit, Arjoni komentoi disa foto me ish te dashuren e tij Roselen. Ai tha qe ajo cfare i bente pershtypje ne ato foto ishte buzeqeshja, pasi ka kaluar momente shume te bukura me te. Arbana e fton Arjonin te bej nje videomesazh per nje person qe ai deshironte. Arjoni i thote qe nuk ka ndonje person te vecante qe do donte t`i dergonte mesazh, ndersa ne lidhje me Roselen ai thote qe i ka bere gjerat e qarta para se ai te hynte. Ai thote:-“Kur te dal, do flas me Roselen!”

Surprize per Adin
14/03/09 21:41

Adi ishte nje nga banoret qe i`u be nje surprize gjate spetaklit. Ai mori nje videomesazh nga nipi i tij, i cili i tha qe e kishte marre malli, dhe qe i uronte fitoren. Adi u shpreh qe priste dhe mesazhe nga tre persona te tjere. Por Big Brother nuk mbaroi ketu me surprizat per te . Adi arriti te komunikonte me shokun e tij Olsi i cili i shprehu mbeshtetjen e tij dhe te shoqerise.

Bjordi puth Adelen
14/03/09 21:59

Gjate javes Bjordi eshte hapur me Adin duke i shprehur pelqimin e tij per dy persona brenda ne shtepi. Gjate spetaklit u shfaq nje klip ku Mesida i shpreh Bjordit xhelozine qe kishte pare ajo tek Adela, ne lidhje me ata te dy. Nje tjeter klip ne lidhje me Bjordin ishte dhe ajo e Adelajdes. Ajo per ditelindjen e tij deshironte t`i bente nje surprize duke e pritur ne dhomen e rrefimit per ta uruar e para. Ata qendruan prane njeri-tjetrit dhe ne momentin qe ata dalin nga dhoma e rrefimit Bjordi puth Adelajden.Gjate spetaklit Bjordi mori nje zarf e cila ishte dhurata e Big Brotherit per ditelindjen e tij. Nje studio italiane i ofroi mundesine qe ai te marre pjese ne nje audicion aktoresh per rolin e protagonistit ne nje film italian. Ai nuk eshte ende ne dijeni per dhuraten pasi, nuk duhet ta hape zarfin deri kur Big Brother t`i jape leje.

Zhuljeta:“Ishte bukur qe isha me ju!”
14/03/09 22:11

Kater te kandiduarit e javes ishin Lirita, Adelajda, Zhuljeta dhe Qetsori. Publiku jashte vendosi qe personi qe duhet te linte shtepine e Big Brother duke hequr dore nga cmimi prej 70 mije eurosh te ishte Zhuljeta. Arjoni ishte personi qe u merzit me shume nga largimi i saj. Ajo ndahet me banoret dhe u thote:-“Ishte bukur qe isha me ju!”

Adi kryefamiljari.
14/03/09 22:29

Big Brother e ka lene ne doren e Aides qe te vendose kush do te jete kryefamiljari i shtepise, dhe nese ky person do gezonte imunitet. Ajo duhet te perzgjidhte nje nga djemte, pasi vajzat sipas Big Brotherit kane qene me te favorizuara. Aida ka vendosur qe kryefamiljari te jete Adi. Gjithashtu ajo vendosi qe Adi te kishte imunitet ndaj nominimeve. Adi e falenderon Aiden per zgjedhjen e saj.

Prova e javes
14/03/09 23:11

Prova e javes kishte te bente me shume aktivitete. Banoret gjate javes kane kryer disa sfida te cilat perbenin 50% te proves javore. 50 % tjeter varet nga prova gjate spetaklit qe eshte Prova e Ngjales. Per kete prove u perzgjodhen Mimoza,Arjoni dhe Adi. Ata duhet t`i merrnin ngjalat nga ena ku ndodheshin dhe t`i kalonin ne nje ene tjeter. Ata e perfunduan kete prove para kohes se vendosur nga Big Brother , por pavarsisht nga kjo Big Brother vendosi qe vetem 50%e proves ishte e kaluar nga banoret. Buxheti i tyre per javen do te jete 6100 leke per banore.

Te nominuarit e javes
14/03/09 23:30

Te nominuarit e kesaj jave jane Aida, Qetsori, Arjoni dhe Mesida.
Ne dhomen e rrefimit secili prej banoreve ka dhene emrat e personave qe do te donte te linin shtepine e Big Brother si dhe arsyet perkatese. I shpetuar prej tyre ishte vetem Adi, te cilit Aida duke i lene rolin e kujdestarit te shtepise i ka dhuruar edhe imunitetin, duke e perjashtuar keshtu nga nominimet. Per nje pjese te banoreve, ky moment ka qene teper i veshtire, per shkak te miqesive qe kane krijuar tashme brenda shtepise, fakt te cilin e kane cilesuar edhe ata vet. Ne perfundim te te gjitha nominimeve, te kandiduarit ishin Aida, Qetsori, Arjoni dhe Mesida. Vetem per Mesiden, banoren me te re te shtepise, kjo eshte hera e pare qe eshte nominuar, pasi te gjithe te tjeret e kane provuar edhe me pare ndjesine e te qenit te tille. Pasi Arbana u komunikoi emrat, Aida u ka thne me shaka banoreve te tjere: “Si s’ju vjen turp! Ngelet duke me nominuar mua!”

Darka e banoreve
14/03/09 23:30

Vellai i madh u ka pergatitur banoreve te shtepise nje tjeter surprize, nje darke te mrekullueshme me prodhimet e Rozafes, te shoqeruar nga vererat e “Vini and Food” dhe gjithcka nen tingujt e violines se mjeshtrit Qerimi. Banoret u duken te mahnitur e te lumtur nga kjo suprize. Ata kane shijuar darken e kane vallezuar, pa harruar edhe te komplimentojne mjeshtrin e violines shqiptare, qe u ka dhuruar atyre emocione te paperseritshme.

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online