All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Saturday, 2 May 2009

Big Brother Albania 2: Nata e Trembedhjete (13), Spektakli!

BIG BROTHER ALBANIA 2, NATA E TREMBEDHJETE (13), SPEKTAKLI

#1


#2


#3


#4


#5


#6


#7


#8


#9


#10


- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

]]

Big Brother Albania 2: Adela, Mimoza dhe Qetsori Te Nominuar!

BIG BROTHER ALBANIA 2, DITA 85, NATA E TREMBEDHJETE (13), SPEKTAKLI, TE NOMINUARIT

Big Brother Albania 2

Te nominuarit:
ADELAJDA XHAMANI
MIMOZA MUSTAFA
QETSOR FERUNAJ

Nga te gjithe rrjetet e telefonise celulare ne Shqiperi e Kosove

Per te VOTUAR Adelajden, dergoni: BB ADELAJDA ne 15191
Per te VOTUAR Mimozen, dergoni: BB MIMOZA ne 15191
Per te VOTUAR Qetsorin, dergoni: BB QETSOR ne 15191

Nga Shqiperia, mesazhi kushton 100 leke + TVSH. Nga Kosova, 80 cent + TVSH.
- - - - - - - - - - - - - - - -
KUSH KE NOMINOI

ADELA: ARI, QETSORI
MIMOZA: ARI, ADI
ARI: QETSORI, ADELA
QETSORI: BJORDI, ADELA
BJORDI: QETSORI, MIMOZA
ANJEZA: ADELA, MIMOZA
ADI: QETSORI, MIMOZA

RENDITJA FINALE

QETSORI (4)
ADELA (3)
MIMOZA (3)
ARI (2)
ADI (1)
BJORDI (1)
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

]]

Big Brother Albania 2: JUNIDA KULE ELIMINOHET!

BIG BROTHER ALBANIA 2, NATA E TREMBEDHJETE (13), SPEKTAKLI

JUNIDA KULE ELIMINOHET!

Junida Kule Big Brother Albania 2
/photo top channel/

Big Brother ka kominikuar se publiku ka vendosur qe (me 30% te votave) banori qe duhet te le menjehere shtepine, duke humbur perfundimisht mundesine per te fituar 70,000 euro eshte JUNIDA KULE!
- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: juna
- - - - - - - - - - - - - - - -
p.s. Si u votua tek AlbaVipNews.blogspot.com

JUNA 1168 (47%)
ANJEZA 491 (19%)
ADELA 359 (14%)
MIMOZA 297 (12%)
ADI 153 (6%)

TOTAL VOTA: 2468
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

]]

Big Brother Albania 2: Dita 85, Permbledhje!

BIG BROTHER ALBANIA 2, DITA 85, PERMBLEDHJE!

Mengjesi i banoreve
02/05/09 10:30

Adi, si gjithmone zgjohet i pari dhe pasi ben shetitjen ne kopesht, shkon te zgjoje edhe banoret e tjere. Ai i lajmeron se duhet te ngrihen pasi ne kopesht kane vjedhur pishinen dhe barin. Ai vazhdon me te tilla batuta, por nuk ka rezultat se vetem Ari dhe Sori ia kthejne ato. Adi merr jastekun dhe fillon te gjuaje Arin, ndersa Ari per hakmarrje gjuan Bjordin, te cilin Adi e mbron. Adi shkon ne cdo krevat e duke u thene nga nje batute i zgjon te tjeret, por ata qendrojne shtrire e nuk ngrihen. Adi del serish ne kopesht per te shijuar mengjesin nen rrezet e diellit. Me te bashkohet edhe Juna.

Ari: “Do ta fitojme proven”
02/05/09 11:59

Ari dhe Sori bisedojne per proven e javes, nese do ta kalojne apo jo. Sori mendon se edhe nese mund te kene talent, vendimi eshte i jurise. Ai ben shaka se nuk njohin asnje nga juria qe ta kishin me te lehte. Ari mendon se mund ta fitojne dhe i kujton Sorit se per mendimin e tij, edhe prova e stilimit dhe qepjes se veshjeve ishte e arrtur, por qe nuk e fituan. Sipas tij, ajo prove nuk u fitua per te tjera arsye, qe ishte ajo e ndeshkimit per disa sjellje.

“Servilizmi loje e forte!”
02/05/09 13:33

Ari, Bjordi, Sori dhe Adi qendrojne ne kopesht duke marre rreze dielli. Arit i ka bere pershtypje qe Juna ka filluar te bej pune, dhe ia thote djemve kete gje. Adi pyet nese kjo gje ka lidhje me nominimin e saj. Ari nuk e shpjegon dot faktin qe ajo ka nje muaj brenda qe nuk ben asgje, dhe pikerisht diten para spetaklit qe eshte ne nominim filloi te bej. Adi i thote qe duke bere pune ne kuzhine fiton pike tek publiku. Adi dhe Qetsori bejne shaka duke thene qe pergatitja e sallates ka pike, si dhe rregullimi i krevateve. Bjordi thote qe dhe me servilizem fiton pike. Qetsori thote:-“Servilizmi eshte loje e forte, por eshte e zene si vend pune!”

Moza: “Adela mos u bej si femijet!”
02/05/09 14:35

Mimoza dhe Adelajda duke qendruar ne kopesht diskutojne se cfare te veshin per naten e spetaklit. Adelajda i tregon Mimozes qe ka nje komplet bizhuterish qe i ka vene vetem naten e pare kur hyri ne “Big Brother”, dhe i merr mendim per t`i vene dhe naten e sotme te spetaklit. Mimoza e aprovon, por Adelajda eshte supersticioze, dhe i thote:-“Mos me sjellin ters, dhe po dal sonte, meqe i kam vene naten kur hyra!” Mimoza i thote qe nuk duhet ta mendoje keshtu, pasi nuk eshte ne doren e saj. Ajo ia kthen:-“Nuk dua te dal!” Mimoza i thote qe ajo nuk duhet te bej si femijet duke thene qe nuk dua te dal.

Juna: “S`merzitem nese dal!”
02/05/09 15:55

Adi duke qendruar me Juniden prane pishines i thote qe ajo nuk ka pse te merzitet sido qe te shkoje loja gjate spetaklit. Ajo i thote qe nuk e mendon fare ate gje, dhe shton:-“Nese nuk del ashtu si mendoj une, nuk merzitem fare, madje jam e kenaqur!” Sipas saj duke pare se kush person del gjate spetaklit, ajo gjykon per preferencat e Shqiptareve. Ajo shton:-“Gjerat sa te thjeshta jane , aq dhe te komplikuara!” Adi mendon qe nuk jane te thjeshta gjerat , por eshte thjesht nje shprehje. Junida i thote qe deshira e saj eshte qe te bej dicka ne Shqiperi, dhe e shikon “Big Brother” si nje mundesi per ta bere. Ne rastin qe publiku e aprovon kete gje duke e cuar ne finale atehere, ajo te gjithe eksperiencen e fituar nga ky spetakel deshiron ta shfrytezoj ne dicka. Sipas saj kjo eshte ana e thjeshte e lojes. Ana tjeter e medalies e cila i komplikon gjerat, eshte fakti qe jane disa persona te cilet ndikojne ne anen e thjeshte. Ajo vazhdon duke thene qe publiku jashte duhet te kuptoje shume gjera brenda, ne menyren e te kuptuarit dhe te llogjikuarit , pasi nese nuk ndodh keshtu i humb vlera cdo gjeje.

“Do japim maksimumin”
02/05/09 16:59

Bjordi duke qendruar ne kopesht me Adin, i thote qe sonte duhet te japin maksimumin. Adi e pyet nese i referohet spetaklit . Bjordi i thote qe eshte shume ne forme, dhe propozon qe te japin maksimumin duke u argetuar gjithe diten. Adi fillon diskuton per kryefamiljarin e javes ne vijim. Ai i thote qe kishte zgjedhur qe per kete jave te jete Ari, dhe e pyet nese do deshironte te ishte ai. Bjordi i thote me shaka:-“Po edhe doja!”

“Shpresoj te festoj ditelindjen ne BB !”
02/05/09 17:50

Adelajda dhe Mimoza duke u marre me sistemimin e rrobave, diskutojne serisht per daljen nga shtepia. Mimoza thote se shpreson qe mos te dale asnjera prej tyre. Adelajda e aprovon duke shtuar :-“Shpresojme te festojme ditelindjen tende ketu!” Mimoza i thote qe dhe kater dite e ndajne nga ditelindja e saj. Mimoza i thote qe do deshironte shume qe ta festonte me banoret pasi do ia kalonin shume bukur.

Surprize para spektaklit
02/05/09 18:57

“Big Brother” ka rezervuar nje surprize per banoret duke i ofruar nje trajtim nga nje kompani e njohur parukjeresh dhe grimieresh. Banoret shprehen shume te entuziazmuar per kete surpize, madje nuk kane munguar as batutat nga ana e Arit, Qetsorit dhe Adit. Ari thote :-“Te kemi pare dhe ne enderr, aq te nevojshme e kishim”! Edhe Anjeza nuk ka mbetur pas, duke thene qe i duket vetja sikur eshte ne pune. Pasi kane shprehur preferencat e tyre mbi modelet e flokeve, ne fund banoret jane dorezuar ne doren e profesionisteve.

Ethet e kandidimeve
02/05/09 20:00

Bjordi, Adi dhe Ari ndodhen ne kopesht duke biseduar mbi cmimin e madh dhe kandidimet. Adin ne nje moment e pushton serioziteti, nderkohe qe Ari e pyet nese e ka kapur frika, por Adi i pergjigjet ftohte qe jo. Ari u shpjegon dy banoreve sistemin e votimit, qe deri tani teleshikuesit kane votuar per banorin qe do te dale nga shtepia, ndersa naten finale, do votohet per fituesin. Bjordi, paksa i cuditur, i kerkon Arit ta shpjegoje serish, nderkohe qw Adi pyet Bjordit edhe sa kohe i kane mbetur deri ne naten finale. Adi duket paksa i shqetesuar por Ari mundohet ta qetesoje sebashku me Bjordin, gjithashtu mundohen te analizoje dhe llogaritin se sa vete mund te qendrojne ne finale.

Gati per spektakel
02/05/09 20:42

Pasi jane ndare me parukjeret, banoret behen gati per spektaklin e sotem. Meraku i proves nuk i le te qete, ata vazhdojne te perseritin fjalet e lojes duke u ngaterruar vazhdimisht, por optimizmi eshte i larte. Anjeza perserit pjesen e saj nderkohe qe Qetsori e korigjon vazhdimisht. Pas pak castesh spektakli do te filloje dhe banoret jane mbledhur ne sallon duke pritur momentin e hapjes. Te tere jane veshur shume elegant por komplimentat ne menyre te vecanteshkojne per Adelen nga Qetsori dhe Ari, te cilet shprehen se ajo sot eshte transformuar totalisht, madje nuk mungoje as ngacmimet mbi Bjordin duke thene se ai eshte me fat qe ka perkrah nje vajze kaq te bukur.

Nje dite e vecante per Adin
02/05/09 21:31

Sot per njerin prej konkurenteve eshte nje dite e vecante. Eshte ditelindja e nenes se Adit per te cilen ai ka folur shpesh dhe “Big Brother” ka vendosur te tregoje raportin e tyre duke i bere nje surprize Adit. Banoret dalin ne oborr ku ngrene nje dolli me rastin e ditelindjes se mamase se Adit, nderkohe qe atij vete i kerkohet te kthehet ne shtepi dhe te ndjeke duke mbledhur nje top akriliku per te pare se ku do ta coje. Adi mberrin ne dhomen aziatike ku takohet me te emen. Ne dhome gjenden dhurata per mamane e Adit, disa foto te tij ne shtepine e “Big Brother” me disa shprehje te thena nga ai vete. Ndersa e ema e Adit u ka sjelle banoreve nje torte.

Momenti i eliminimit
02/05/09 22:00

Arbana i komunikon publikut se tashme ka mberritur momenti i eliminimit. Tensioni ne shtepine me te famshme ne Shqiperi eshte rritur. Banoret duken te nervozuar Arbana i drejtohet Junes dhe Arit nese kane ndonje gje per te sqaruar duke qene se te dy jane ne kandidim. Arbana komunikon fillimisht konkurentet te cilet u shpetojne eliminimit.Dhe banori qe largohet nga shtepia duke hequr dore perfundimisht nga cmimi i madh eshte Juna, e cila largohet nga shtepia me muziken e preferuar ne sfond.

Vazhdojne ankthet e eliminimeve
02/05/09 22:20

“Big Brother” ka vendosur te shtoje tensionin ne shtepi me nje eliminim te dyte. Por kesaj rradhe teleshikuesit do te kene shume pak kohe ne dispozicion dhe do te jene ata qe do te vendosin mbi fatin e banorit te kandiduar. Te gjithe mblidhen dhe me shumice votash kandidohet Anjeza. Megjithate ajo e merr situaten me optimizem duke u shprehur se ka qene nje fitore qe ka hyre ne shtepine e “Big Brother”. Arbana deklaron televotimin e mbyllur dhe komunikon rrezultatet e tij. Me shumice votash, teleshikuesit kane vendosur qe Anjeza te mos largohet nga shtepia.

Kandidimet
02/05/09 23:40

Moment i veshtire ka mberritur per banoret, ai i kandidimeve. Megjithese tashme jane familjarizuar atyre do tu duhet te kandidojne njeri-tjetrin. Arbana i fton te gjithe ne dhomen e rrefimit per ritualin e perjavshem “dy kandidatura dhe dy arsye”. Dhe per kete jave, ne kandidim jane, Adelajde, Mimoza dhe Qetsori.

Ari: “Me mire te nominohesha”
03/05/09 00:03

Ari dhe Sori, ndersa luajne ping-pong ne kopesht, bisedojne edhe per daljen apo jo ne nominim te njerit dhe te tjetrit. Sori, i habitur qe Ari nuk doli serish ne nominim, e pyet se si e komenton ai kete gje, pasi sipas tij mund te jete i preferuari i vajzave. Ari shprehet se Moza mund ta kete nominuar sepse kur doli nga dhoma e rrefimit, nuk e pa ne sy si te tjeret. Ai thote se ne kete pike qe ka arritur loja, asgje nuk duhet marre si sulm personal sepse respekti mund te tregohet edhe jashte shtepise. Edhe Sori e pohon kete mendim dhe shton se me xheste te vogla ne shtepi, mund te tregojne vlerat e verteta, por duke bere nderkohe edhe lojen. Ari komenton edhe mbi imunitetin e Anjezes, pas vleresimit te publikut ne favor te saj. Ai mendon se ky fakt i beri ata qe te mos kishin mundesi ta nominonin, pasi per ta, ishte shenjestra e pare. Sori mendon se vertete lojen e zhvillojne ata brenda ne shtepi, por vleresimi i takon publikut duke marre ne konsiderate cdo karakteristike te tyre. Per Arin, me e rendesishme do te ishte dinte vleresimin e publikut sesa faktin e te mos qenit ne nominim.

“Ke shume mbeshtetje”
03/05/09 00:40

Duke biseduar se sa veta kane ngelur ne shtepi, Ari dhe Anjeza komentojne se shtata eshte numer me fat per ta. Anjeza shprehet se ndoshta ky numer, shtate banore qe kane ngelur ne shtepi, mund t’i sjelle fat ashtu si deri tani. Ari i thote Anjezes se nuk e dinte historine e jetes se saj, duke iu referuar historise se babait te saj. Sipas tij, nje suport shume i madh per te mund te jete nga Forcat e Rendit, ne shenje nderimi per te atin e saj. Anjeza e pohon dhe mendon se pervec familjareve dhe miqve te saj, edhe ata duhet te kene mbeshtetur.

“I nominuar reagon keq”
03/05/09 01:10

Adi i kerkon Sorit te sqarohen per nje fjale te pamenduar mire nga ana e ketij te fundit. Sori ia kthen se menyra se si i kishte folur Adi, i ishte dukur tendencioze dhe kjo si rezultat i kushteve ne te cilat ndodhet, ku cdo gje mund t’i duket si e tille. Adi i thote se tek ai e ka vene re shpesh kete gje; sa here eshte ne nominim do t’i kunderpergjigjet keq. Sori justifikohet se ndoshta e perjeton keq nominimin, por Adi mendon se kete gje te tij e ka vene re vetem ne lidhje me te e jo me banoret e tjere. Ai e keshillon se nese dicka nuk shkon mire mes tyre, t’ia thote. Sori i pergjigjet se kur te tjeret jane ne nominim, ai nuk ngacmon asnje, ndersa kur eshte vete ne nominim, te tjeret, duke perfshire dhe Adin, jane ne favor per t’i bere atij pyetje dhe ngacmime. Ai mendon se ky motiv mund te jete ai qe ndonjehere reagon keq ndaj tij apo te tjereve. Adi i thote se nuk e ka ngacmuar asnjehere me ndonje qellim dhe se gjithmone keto lloj bisedash kane qene reciproke. Sori ia kthen se po sillet me te si me te tjeret dhe sipas tij, cdo gje eshte ne rregull.

“Mendova se do dilja”
03/05/09 01:50

Adi eshte i merzitur qe Moza ka dale ne nominim. Ai mendon se gabimi i tij qendronte ne nominimin e Mozes prej tij nje jave me pare, kur ne fakt duhej te nominonte Anjezen. Ai gjithashtu mendon se fakti qe Anjeza ka imunitet kete jave, ndikoi qe ai serish ta nominonte Mozen. Sipas tij, nese nuk do te ishte kjo situate, dy emrat e tij per nominim ishin Sori dhe Anjeza. Edhe Adela mendon se imuniteti i Anjezes, u prishi planet. Ajo shprehet se ndjehet e lodhur qe cdo te shtune eshte e nominuar. Adela tregon se ne momentin kur Bjordi doli ne oborr qe te pershendetej me te nese dilte, e mendoi vertete se kjo gje mund te ndodhte. “Perjetova shume emocione”- thote ajo. Adi i jep kurajo dhe i thote se ka ecur shume mire deri tani. Sipas mendimit te tij, edhe nese del nje jave para finales, ajo serish duhet ta mendoje se ia ka dale mbane. Adela e falenderon, por thote se eshte lodhur shume per te arritur deri ne kete faze.

Mbremje me emocione
03/05/09 01:55

Nje pjese e banoreve, te mbledhur ne kuzhine, bisedojne per surprizat e kesaj nate. Anjeza thote se u emocionua per ardhjen e Arjonit dhe u tregon atyre fjalet qe shkembyen per pak caste. Ajo thote edhe batuten e Arjonit qe u shpreh se Anjeza nuk del kete mbremje dhe lulet do t’ia jepte Bjordit nese dilte Adela. Adela me te qeshur shprehet se do ta sqaroje kete gje me Arionin kur te dale. Adi pyet se dhe sa banore mund te eleminohen nga loja, para finales. Bjordi mendon se do te kete dhe nje eleminim prej dy personash javen tjeter dhe pjesa tjeter shkon ne finale. Moza, e prekur nga ethet e nominimit, thote e menduar se kjo jave eshte shume e forte per te dhe Adelen me Sorin.

Moza: “Nuk e kuptoj perse”
03/05/09 02:00

Moza, gjate gjithe mbremjes, ka qendruar e merzitur per ate qe i tha Arbana ne lidhje me Polin. Arabana i tha se sic kishte ardhur Arjoni per Anjezen, ashtu kishin ftuar edhe ate te vinte nese ajo do te dilte nga shtepia kete mbremje, por Poli nuk kishte ardhur. Moza, konfuze mbi ato qe i tha Arbana shprehet se nuk e kupton kete gje. “Ai e di perse nuk erdhi”- perserit ajo fjalet.

“Ndjehem e lodhur nga nominimet’
03/05/09 02:02

Adela shprehet se ndjehet e lodhur qe eshte cdo jave ne nominim. “Cdo te shtune kaloj shume siklet”- thote ajo. Adela mendon se edhe javen tjeter do jete ne dyshen e fundit para se te jepet vendimi sepse cdo jave keshtu i ka ndodhur. “Do te pergatitem paraprakisht sepse e di qe do ndodhe perseri”- thote ajo. Bjordi shprehet se nuk deshironte qe ajo te ishte e nominuar kete jave. Edhe Adela nuk e deshironte kete gje. “Ja qe ndodhi”- perfundon ajo biseden e merzitur.

Moza: “Nuk do dorezohem”
03/05/09 02:06

“Nuk e mendoja qe do rrija kaq gjate ketu”- thote moza per veten. Ajo thote se mendonte qe do dilte heret nga loja, ashtu sikurse dhe i kishn thene shume persona te tjere. Anjeza i kujton se ajo do festoje ditelindjen me ta, gje qe e priste me shume deshire. Moza shpreh deshiren per te shkuar deri ne finale dhe se per kete do perpiqet me te gjitha forcat e saja. Anjeza i jep kurajo dhe i jep mendimin se duke lexuar letren e Polit, ajo mund te marre zemer per te vazhduar, ashtu sic ka bere keto dite. “Nuk do dorezohem”- thote Moza. Anjeza tregon se per te, fakti qe nuk u largua kete mbremje, i jep shume force per te vazhduar perpara, pasi dhe ajo mendonte se lojes se saj i erdhi fundi. Ajo e krahason kete mbremje me nje finale dhe shprehet se kjo ishte finalja per te.

“Objektivi im eshte Adi”
03/05/09 02:48

Ari dhe Bjordi diskutojne per finalen. Sipas Arit, eshte e veshtire qe te dalesh pas nje kohe qendrimi te gjate ne shtepi. Ai mendon se per kedo qe do dale nje jave para finales, do te jete e veshtire, sidomos per dike qe ka ndenjur tre muaj duke kaluar shume sfida dhe veshtiresi. Bjordi thote se nga tre te rinjte, vetem ai arriti te qendroje ende. “Nuk e di pse kam kaq siguri, por jam shume i qete”- shprehet Ari. Edhe Bjordi thote se i duket vetja me pak i rrezikuar nga te tjeret, edhe pse kjo mund te interpretohet si mendjemadhesi. Ai shton se nga kjo nuk e ka frike nominimin. Bjordi mendon se keto ishin nominimet e fundit te tyre, por Ari i thote se nuk i dihet se si realizohet spektakli i te shtunes tjeter dhe ndaj nuk mund ta dine. Per Bjordin eshte clirim, jo se mendon se eshte shume afer finales, por sespe nuk ka me emra dhe arsye per te thene. “Objektivi im eshte Adi tani”- thote Bjordi. Ai diskuton edhe per Adelen dhe mendon se do te ishte padrejtesi nese do dilte ajo dhe do qendronte Juna. Sipas tij, Adela ka tre muaj ne shtepi dhe nuk ka sulmuar njeri, madje ate e kane sulmuar te gjithe. “Nese do dilte Adela sonte, do kisha dale bashke me te ose do kisha bere namin kete jave ne shtepi”- perfundon Bjordi.

“Me mire i nominuar ne finale”
03/05/09 03:12

Sori dhe Ari diskutojne per Anjezen dhe per fatin qe pati qe publiku e deshiroi ende brenda shtepise. Sori tregon se kur erdhi momenti i nominimeve u shpreh se iu prishen planet qe Anjeza kishte imunitet. Ari mendon se edhe fakti qe duhet te thoshin arsye shume te forta nuk i pelqeu, por Sori mendon se tashme ka ardhur koha qe ata te tregojne te verteten ndaj njeri-tjetrit e mos te fshihen me pas “konkurent i forte”. Sipas tij, ka mjaft arsye per te thene dhe momenti ku kane arritur, nuk te ben me konkurent te forte apo te dobet. Me ta bashkohet edhe Anjeza me Mozen. Sori fillon te ngacmoje Anjezen dhe i thote se ajo eshte me shume fat sepse ka patur tre jave imunitet, ndryshe nga ai qe nuk ka patur asnjehere. Edhe Anjeza shprehet se kete te fundit nuk e priste. Moza shoprehet se i vjen keq per Sorin qe sa beri nje jave pushim, e nominuan serish. Per Sorin kjo eshte gje e mire sepse mendon se eshte me shume pozitive te shkoje ne finale i nominuar sesa surprize. Ai ben nje krahasim ndermjet tij dhe Bjordit dhe shprehet se nese ai shkon i nominuar, do te ndjehet me i forte se sa Bjordi qe shkon direkt.
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Breakfast of residents
02/05/09 10:30

Aad, as always, and after the first riser is in shetitjen garden, goes to rouse the inhabitants of the other. He announces that must be raised because we have stolen garden and pool bar. He continues with such mot, but no result that only Ari and Sorin then turn them. Aad takes jastekun and starts to throw gold, while Ari gjuan Bjordin for revenge, which protects Aad. Aad goes in every bed and saying a mot of zgjon others, but they do not stay up and stretching. Aad del again in the garden to enjoy breakfast under the sunlight. To join the Juna.

Ari: "You will win the test"
02/05/09 11:59

Sorin gold and talk to the test week, if will exceed or not. Sorin thinks that even if you can have talent, is the decision of the jury. He makes jokes that do not know of any jury that had it easier. Ari thinks could gain and Sorin recalls that for his opinion, the evidence of style and clothing that qepjes was arrtur, but not won. According to him, it was won not test for other reasons, it was the punishment for certain behavior.

"Servilizmi game's forte!
02/05/09 13:33

Ari, Bjordi Sorin and Aad stay in garden taking sunbeam. Gold is impressed that Juna has begun to do, boys, and says this. Aad asks if this is related to her nomination. Gold dot not explain the fact that it has within a month is not nothing, exactly the day before and that is spetaklit nomination began to do. Aad's doing that work in kitchen wins point to the public. Aad and Qetsori make jokes saying sallates preparation of the point, and regulation of beds. Bjordi that subservience and earn points. Qetsori says: - "Servilizmi the game is strong, but is busy as a job!"

Moza: Adel do not like children! "
02/05/09 14:35

Mimoza and standing at garden Adelajda discuss what to wear for the night spetaklit. Adelajda shows Mimozes that has a complete bizhuterish who has put only the first night when we entered "Big Brother" and thought to be taking place night and today to spetaklit. Mimoza approves, but Adelajda is supersticioze, and says: - "Do not bring the wayward, and is halfway tonight, since the night when I put entries! Mimoza says that should not think so, because it is not in hand her. It turn: - "I do not want to overlook!" Mimoza says it should not make children like saying I do not want to overlook.

Juna: "if you get bored halfway S`!
02/05/09 15:55

Aad Juniden by staying with the pishines says it does not have to go Whatever bored during the game spetaklit. She says that not thinking at all that thing, and adds: - "If you do not think I like Del, do not get bored at all, even I am satisfied!" According to her the first person who del spetaklit long, it weighs the preferences Albanian. She adds: - "Things are as simple, and so complicated!" Aad thinks that things are not simple, but is simply an expression. Junida says that her desire is to do something in Albania, and sees "Big Brother" as an opportunity to make. In the case that the public approves of this by bringing in the final then, what all the experience gained from this spetakel something we want to use. According to her this is the simple game. Alternatively the medalies which complicates things, is the fact that some people who are affecting the side of simple. She continues by saying that outside the public should understand many things inside, in the way of understanding and llogjikuarit, as happens so if you do not lose the value of everything.

"I'll give the maximum"
02/05/09 16:59

Bjordi standing at the garden Adin, says tonight that should give the maximum. Aad and asks if he refers spetaklit. Bjordi of that is much in form, and proposes to give the maximum being argetuar all day. Aad begins discussing the head of the following week. He says that had chosen to be this week for gold, and would like to ask if he was. Bjordi says playfully: - "Yes well like!"

"I hope to celebrate the birthday BB!
02/05/09 17:50

Mimoza Adelajda and being taken to organize clothes, again to discuss the emergence of the home. Mimoza says he hopes not to be brought none of them. Adelajda approves adding: - "We hope the effort birthday party here!" Mimoza says that four days and the share of her birth day. Mimoza says that many who would WANT to be celebrated with the residents because we spend more beautiful.

Surprise first spektaklit
02/05/09 18:57

"Big Brother" has booked a surprise for residents by offering a treatment from a company known parukjeresh and grimieresh. Residents expressed very entuziazmuar for this surpize even have not missed even mot by gold, Qetsorit and Adit. Ari says: - "To dream and we've seen, so we had the necessary"! Even Anjeza not left behind, saying that it seems as if ego is at work. Once they have expressed their preferences on the patterns of Hair, in the end people have surrendered to the hand of professionals.

Fever of kandidimeve
02/05/09 20:00

Bjordi, Aad and Ari was talking about garden in the Grand Prix and kandidimet. Adin obsess in a moment of seriousness, while Ari and asks if he is caught in fear, but Aad replies was not cold. Ari explains the two inhabitants of the voting system, which so far have voted for teleshikuesit resident who will be brought from home, while the final night, will vote for the winner. Bjordi, somewhat surprised, asking to explain the gold again, while qw Aad Bjordit even ask how long have we remained until the final night. Aad appears somewhat Ari concerns but try to placate together with Bjordin also try to analyze them and estimate how many can stay in the final.

Ready for spektakel
02/05/09 20:42

As with parukjeret are divided, people get ready for spektaklin today. Concern of the evidence does not leave alone, they continue to repeat the words of the game by constantly garbled, but optimism is high. Anjeza again part of its Qetsori while the korigjon continuously. After a few moments spektakli will start and people are gathered in the hallway waiting for the moment of opening. All are dressed very elegant but compliments are vecanteshkojne for Adelen from Qetsori and Ari, who said today that it is totally transformed, not even missing or harassment on Bjordin saying he is lucky that supports a girl so beauty.

A special day for Adin
02/05/09 21:31

Today one of the competitive is a special day. It is the birth day of the mother Adit for which he has spoken often and "Big Brother" has decided to show their report making a surprise Adit. Appear in the yard where residents set up a toast to the birthday that mamase that Adit, while he himself is required to return home and attend a gathering top akriliku to see where that will lead. Aad arrives in the room where the Asian meet with mother. We found room for gifts mamane the Adit, some pictures of his house in the "Big Brother" with some of the allegations by saying it themselves. While the mother was Adit inhabitants has brought a cake.

Moment of elimination
02/05/09 22:00

Arbana communicates the public that already has reached the moment of elimination. The tension at home with the famous in Albania has increased. People seem to address nervous Arbana Junes and gold if they have anything to explain given that both are kandidim. Arbana communicates who were initially competitive escape eliminimit.Dhe resident who leaves the house by removing the hand finally Juna is a great price, which leaves the house with music in background preferred.

Eliminating the jitters continue
02/05/09 22:20

"Big Brother" has decided to increase the tension at home with a second elimination. But this time teleshikuesit will have very little time available and will be those who will decide on the fate of the inhabitant of the run. All collected and by majority vote kandidohet Anjeza. However, it takes the situation with optimism saying that was a victory that has entered the home of "Big Brother". Arbana televotimin closed states and communicates its ARE. By majority vote, teleshikuesit have decided that Anjeza not leave the house.

Kandidimet
02/05/09 23:40

Difficult moment has arrived for the people, he kandidimeve. Though already familiar to them would be to run each other. Arbana invites everyone in the room confessions ritualin for the weekly "two candidates and two reasons. And for this week, we are kandidim, Adelajde, and Mimoza Qetsori.

Ari: "With best nominohesha"
03/05/09 00:03

Ari and Sorin, while play ping-pong in the garden, talk to the emergence or not the nomination of one and another. Sorin, Ari was surprised not appeared again in nomination, and asks how he comments this, as according to him may be preferuari girls. Ari says Moza can because when the nominee emerged from the House of confessions, not free as in others eyes. He says that this game has reached that point, nothing should be taken as a personal attack because respect can be shown outdoors. Sorin also confirms this and adds that with thought and xheste small at home, can show the values of truth, but even while doing play. Ari comment on immunity Anjezes, after evaluation of the public in its favor. He thinks the fact that they did not have the ability to nominonin, because for them, was the first target. Sorin really thinks that they develop the game at home, but belongs to the public evaluation taking into consideration every feature of them. For gold, more important would be evaluation of the public know how the fact of not being in nomination.

"You have more support"
03/05/09 00:40

By discussing how people have remained at home, and Ari Anjeza commented that the number seven is lucky for them. Anjeza indicates that perhaps this number, seven residents who have remained at home, can bring luck as yet. Ari says that Anjezes not know the history of her life, referring to history of her father. According to him, a very big support to the forces may be the Order, in honor of her father. Anjeza the claims and believes that in addition to her family and friends, they should have supported.

"I nominated reacts badly"
03/05/09 01:10

Aad requires Sorin explained to a thoughtless words better by the latter. Sorin turn that the way he had spoken Aad, was biased and it appeared as a result of conditions in which located, where everything can seem as such. Aad says he has to often noticed this; here it is bad nomination would retaliate. Sorin justified that probably experiencing bad nomination, but Aad thinks this is his only noticed about the people and not the other. He advises that if something does not go well between them, it says. Sorin replies that when others are in the nomination, he is not any worry, while the nomination is in itself, others, including and Adin, are in favor to make him question and harassment. He thinks the reason may be that he sometimes reacts badly to him or others. Aad says he has not harassed never with a purpose and that all these kinds of conversations have been mutual. Sorin turn it is to behave as the others and according to him, everything is in order.

"I thought that would dilja"
03/05/09 01:50

Aad is upset that Moza has brought in nomination. He thinks his stay in error nomination of his Mozes A week ago, when we actually had to nominonte Anjezen. He also thinks the fact that Anjeza has immunity this week, he was again affected nominonte to Moze. According to him, if not this situation would be two names for his nomination and Sorin were Anjeza. Adel also thinks immunity Anjezes, plans were thwarted. She says feel tired that every Saturday is the nominee. Adel tells us that when we came Bjordi yard to pershendetej to appear if, and really thought this could happen. "Perjetova more emotion" - she says. Aad gives courage and says it has performed very well so far. In his opinion, even if del a week before the final, she again must think that holds it has brought. Adel's thanks, but says he is tired most to reach in this phase.

Evening with emotions
03/05/09 01:55

A part of residents, gathered at the kitchen, talk to surprise this night. Anjeza says was emocionua for the arrival of Arjonit and tells those who exchanged words for a few moments. She also says that batuten of Arjonit said Anjeza not del this evening and flowers will give Bjordit appear if Adel. Adel says the smiling will clarify this when the Arionin be brought. Aad ask the inhabitants and how the game can be eliminated before final. Bjordi thinks there will be a eleminim two people next week and the rest goes into the final. Moza, affected by the fever of the nomination, says the thought that this week is very strong and to Adelen with Sorin.

Moza: "I do not understand why"
03/05/09 02:00

Moza, during the whole evening, and has remained upset about what's said in relation to Arbana Poli. Arabana said that as had come Arjoni for Anjezen, had also invited him to come even if it will emerge from the house this evening, but had not come Poli. Moza, confused on what it said Arbana says does not understand this. "He came not know why" - the words it again.

"I feel tired of the nominations'
03/05/09 02:02

Adel says feel tired which is every week in the nomination. "Every Saturday outbalance very confused" - she says. Adel also thinks next week will be in the doubles final before the decision is given every week because it has happened. "You will prepare in advance because I know that will happen again" - she says. Bjordi says he did not want that she was nominated this week. Adel did not even WANT this. "So that happened" - she ends the conversation bored.

Moza: "We will not surrender"
03/05/09 02:06

"I thought that would not stay so long here" - says moza for himself. She says she thought that would emerge from the game early, as had many other people thene. Anjeza the recalls that she will celebrate your birthday with them, which is more like the wait. Moza expressed wish to go through to the finals and that will tries with all its forces. Anjeza gives courage and gives the opinion that reading the policy paper, it could take the heart to continue, as is done these days. "We will not surrender" - Moza says. Anjeza shows that to the fact that not left this evening, giving more force to continue forward, and after the game that she thought that her end came. She likens this evening with a final and says it was for the final.

"My goal is Aad"
03/05/09 02:48

Ari and Bjordi discuss final. According to gold, it is difficult to dalesh after a long time stay at home. He thinks anyone will brought to a week before the final, it will be difficult, especially for someone who is sitting three months through many challenges and difficulties. Bjordi says three young people, he only managed to stay still. "I do not know why I have such certainty, but I am very calm," - says Ari. Bjordi also says that the ego seems less at risk from others, even though this can be interpreted as pride. He added that this did not fear nomination. Bjordi thinks that these were the last of their nominations, but Ari says he did not know how accomplished spektakli Saturday's and the other can not know. For Bjordin is liberation, not that he thinks is very close final, but has not sespe names and reasons to say. "My goal now is Aad" - says Bjordi. He also discusses the Adelen and thinks that would be wrong if it will come up and will stay Juna. According to him, Adel has three months at home and has not attacked anyone, even those have attacked all. "If Adel will appear tonight, would have brought with him or would have done this week at home Nami" - Bjordi ends.

"With best nominated in the finals"
03/05/09 03:12

Sorin and Ari Anjezen and discuss the fate had willed that the public still inside the house. Sorin shows that when the moment came the nomination said that plans to break Anjeza had immunity. Ari thinks that the fact that should be said very strong reason not like, but Sorin believes the time has come now that they show the truth to each other and not hiding behind the "konkurent strong". According to him, there is enough reason to say where and time have no reason to konkurent with strong or weak. They join the Anjeza with Moze. Sorin begins to tease Anjezen and says she is more fortunate because there have been three weeks immunity, unlike he has not been never. Even Anjeza indicates that the latter did not wait. Moza shoprehet that Sorin was sorry for what took a week off, and nominated again. For Sorin This is good because it thinks that is more positive to go to the final nominated than surprise. He makes a comparison between him and Bjordit and says if he goes nominated, will be felt stronger than that goes directly Bjordi.
]]

Friday, 1 May 2009

Astrit Kabashi Intervista "VIP Press"

Astrit Kabashi
/photo telegrafi/

I forti i “Kafenese...”

Aktori Astrit Kabashi, i takon gjenerates se re te aktoreve te shkolluar, i cili gjithnje e me shume po e pushton skenen e tetarit tone. Ai, me pamjen karakteristike, zerin e bukur dhe kreacionet skenike po perveteson publikun dhe po jep gjithnje e me shume role te realizuara. Per te skena eshte e magjishme, por dhe e veshtire. Megjithate, eshte i vetedijshem se kalitja ne skene i ben mire cdo aktori dhe e sprovon ate per te qene njeri i artit dhe i skenes. Ai, deri tashti ka deshmuar pjekuri, seriozitet dhe kreacione skenike. Mosha e tij jep per te shpresuar se nga Astriti do te presim shume role interesante dhe te realizuara.

Ne “Kafeneja jone” interpretoni rolin e Bekimit, nje rol problematik, por qe e ‘qeteson’ situaten?
Astriti: Une nuk mendoj qe Bekimi gjithmone e qeteson situaten, shpeshhere edhe e problematizon ate edhe me shume, por pajtohem edhe me ju qe shpesh e qeteson situaten.

Bekimi, ose Astrit Kabashi eshte roli me simpatik ne kafene, e cila ka shume nevoje per nje njeri qe te veje rregull ne te. Sa arrini ju te veni rregull ne kafe, nese mund te kete rregull?
Astriti: Shpeshhere ve rregull ne kafene, por ne te shumten e rasteve, une me shume shkaktoj probleme ne kafene. Me shume heqin personazhet tjera prej Bekimit, sesa Bekimi prej tyre.

Si e perjetoni rolin e te ‘fortit’, a eshte mire te jesh i forte, madje edhe ne rol?
Astriti: Nuk eshte keq me qene i forte, mire eshte me qene i forte, por jo edhe me qene mafioz. Ne rol ndihem mire, eshte nje rol i lezetshem.

A ju njohin me shume permes ketij roli, apo per ndonje rol tjeter, dhe si ndiheni nese identifikoheni si Bekimi,e jo si Astriti?
Astriti: Tashti, Bekimi eshte pjese e pervojes sime, pjese e punes sime. Nuk ndihem keq edhe kur njerezit me identifikojne si Bekimin, sepse ky serial u servohet cdo te hene shikuesve. Dhe njerezit jane mesuar te me shohin si Bekimin. Dhe, shpeshhere me identifikojne si Bekimin. Por ka edhe njerez qe me njohin nga rolet tjera televizive, ose shfaqjet tjera dhe teatri.

Astrit Kabashi dhe Gresa Pallaska
/astrit kabashi dhe gresa pallaska ne "cifti martin"/

Keni luajtur edhe ne shfaqjen teatrore, bashke me Gresa Pallasken. Ekziston bindja se keni pasur rolin me te realizuar deri me tash?
Astriti: Une, mendimi im personal, eshte qe ky rol eshte nje prej roleve me te realizuara. Por, per rolin me te realizuar kam kohe dhe mendoj se ende nuk eshte bere. Por ka edhe role tjera qe kane qene shume te realizueshme, si roli i profesorit te shfaqja “Mesimi” dhe shume e shume role tjera. Une mendoj qe te gjitha rolet e mia i kam realizuar mire, po ashtu edhe ne teater. /gazmend kajtazi/vip press/telegrafi/30.04.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

The strongest of "Kafenese ..."

Actor Astrit Kabashi, belongs generation new players to the enlightened, who increasingly are obsess scene of theater tones. He, with the image feature, the voice of the beautiful and kreacionet scenic is perveteson public and is providing more and more roles realized. For the scene is magjishme, but difficult. However, is aware that kalitja the scene makes good every actor and sprovon it to be a man of art and scenes. He, until now has witnessed maturity, seriousness and kreacione scenic. Age of its grants to hope that by Astriti will expect more roles interesting and implemented.

We "Kafeneja Our" interpret the role of blessing, a role problematic, but that 'qeteson' situation?

Astriti: I do not think that blessings always qeteson situation, often even problematizon it even more, but agree with you that often qeteson situation.

Blessing or Astrit Kabashi is the role of charming the cafe, which has more need for a man to veje rule in. How come you overlap rule in coffee, if there may be OK?

Astriti: Often widowed rule in the cafe, but in most cases, I more incur problems in the cafe. More Lift characters other of blessing rather than blessing them.

As experience the role of the 'strongest', whether it is best to be strong, even in the role?

Astriti: It is not bad to been strong, well is been strong, but not even been mafia. We role feel better, is a role delightful.

Do you know more through this role, or for any role other, and how you feel if you login as a blessing, not as Astriti?

Astriti: Now, the blessing is part of the experience my share of my work. I do not feel bad when people identify as a blessing, because this series was servohet every Mon viewers. And people are used to the view as the blessing. And, often identify with the blessing. But there are people that recognize the roles other television, or performances, and theater.

You played well in screening theater, together with Gresa Pallasken. There is the belief that you had performed the role until now?

Astriti: I thought my personal, is that this role is one of the roles of the result. But, for the role of realizing my time and I think that still is not done. But there are also roles other have been very feasible, as the role of the professor to show "Learning" and many, many roles other. I think that all my roles I have performed well, as well as in theater.
]]

Flash News 1 Maj 2009

Alba Vip Flash News
Alba Vip Flash News

- Eliza Dushku ne lidhje me Rick Fox. Aktorja me prejardhje shqiptare Eliza Dushku ka gjetur prehje ne krahet e ish-burrit te Vanessa Williams, Eick Fox. Cifti eshte fotografuar se bashku gjate disa mbremjeve ne Miami dhe ne Las Vegas, ndersa miqte e tyre pohojne se ata jane te dashuruar. “Ata jane munduar ta fshehin lidhjen e tyre, mirepo ata jane te pushtuar nga njeri-tjetri dhe ia kalojne shume mire se bashku”, ka thene nje burim per revisten amerikane “Star”. Dushku me heret ka qene ne lidhje me aktorin Matt Dillon dhe me krijuesin e serialit “Family Guy”, Seth MacFarlane. /telegrafi/

- Kejsi Tola te henen niset drejt Moskes. Vetem pak dite para udhetimit drejt Moskes, ministri i Turizmit, Kultures, Rinise dhe Sporteve i Shqiperise, Ardjan Turku, priti te enjten ne nje takim te vecante perfaqesuesen e Shqiperise ne Eurovizion, kengetaren Kejsi Tola dhe autoret e kenges. Ministri Turku u uroi suksese ne kete ngjarje te madhe te muzikes. Teper e ndrojtur, kengetarja e re Kejsi Tola, shprehu kenaqesine e saj per perfaqesimin e Shqiperise ne Eurosong. “Kam punuar shume fort dhe shpresoj se do bej nje perfaqesim dinjitoz te vendit tim ne Moske”, tha kengetarja.Kejsi Tola do te kendoje ne gjuhen angleze kengen me autore Edmond Zhulalin dhe Agim Docin, “Merrme ne enderr. Ajo do te shoqerohet nga dy kengetare dhe dy balerine. Grupi shqiptar do te niset per ne Moske ne daten 4 maj. Festivali Evropian i Kenges do te filloje ne daten 12 maj per te vazhduar me pas ne datat 14 dhe 16 maj. /panorama/telegrafi/

- Lorik Cana kerkohet nga Liverpuli. Sipas prestigjiozes angleze "Daily Mirror", kane filluar edhe levizjet konkrete te Liverpulit per te realizuar marrjen e mesfushorit shqiptar te Marsejes ne merkaton e ketij sezoni. Futbollisti i kombetares shqiptare shikohet si zevendesuesi i Ksabi Alonsos, ky i fundit mund te largohet gjate veres ne drejtim te Realit te Madridit apo Juventusit. Ishin faqet e gazetave me te shitura britanike ato qe dhane lajmin e bujshem. Sipas "Mirror", trajneri aktual i 5-here kampioneve te Evropes, Rafael Benitez, e ka vendosur Lorik Canen ne majen e listes se objektivave te tij. Benitez eshte nje tifoz i madh i futbollistit shqiptar, stili i lojes i te cilit eshte i njejte me ate te spanjollit Alonso. Liverpuli mendon te shpenzoje rreth 11.1 milione euro (10 milione paund) per te blere kartonin e Lorik Canes. /gazeta shqip/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

- Eliza Dushku in relation to Rick Fox. From Albanian actress Eliza Dushku has found succor in the arms of the former husband of Vanessa Williams, Fox Eick. The couple was photographed together during a few evenings in Miami and Las Vegas, while their friends say they are lovers. "They have tried to hide their relationship, but they are occupied by each other very well and exceed it together," said a source for American Magazine "Star". Dushku was in the early connection with the actor Matt Dillon and serialit Creator of "Family guy," Seth MacFarlane. / telegraph /

- Casey Tola Monday to leave Moscow. Only a few days before travel to Moscow, Minister of Tourism, Culture, Youth and Sports of Albania, Ardjan Turku, hosted on Thursday in a separate meeting perfaqesuesen of Albania in Eurovision, kengetaren Casey Tola and authors of the song. Turku Minister was congratulated success in this major music event. Too gingerly, the new singer Casey Tola, expressed its satisfaction to represent Albania in Eurosong. "I worked very hard and hope it will make a dignified representation of my country in Moscow," said singer. Tola Casey will sing the song with English author Edmond Zhulalin and Agim Docin, "Merrme dreamily. She will be accompanied by two singers and two ballerina. Albanian group will leave for Moscow in the May 4 date. European Festival of Song Contest will begin on May 12 date to continue after the dates May 16 and 14. / Panorama / telegraph /

- Lorik Cana requested by Liverpool. According prestigjiozes British "Daily Mirror", have started the movement of concrete to achieve Liverpool midfielder taking Albanian Marsejes in merkaton this season. Soccer player of the Albanian national viewed as a substitute Ksabi Alonsos, the latter can be removed during the summer we realized the direction of Madrid or Juventusit. Pages of newspapers were sold to the British who gave them the news of the sensational. According to the "Mirror", the current trainer of 5-times Champions of Europe, Rafael Benitez, has Lorik Cane atop the list of objectives. Benitez is a big fan of Albanian Soccer player, the style of game which is the same as that of spanjollit Alonso. Liverpool intends to spend about 11.1 million euros (10 million pounds) to buy card Lorik Canes. /
]]

Big Brother Albania 2: Dita 84, Permbledhje!

BIG BROTHER ALBANIA 2, DITA 84, PERMBLEDHJE!

Pjesa 1


Pjesa 2


Zgjimi i banoreve
01/05/09 10:45

Banoret zgjohen me muziken e vene ne sfond. Bjordi, pasi zgjohet i pari, shkon te puthe Adelen e t’i uroje “miremengjes”. Me pas, Bjordi shtrihet serish, ndersa Adela ngrihet. Sori dhe Ari, qe zgjohen pas saj, fillojne ta ngacmojne se pas kaq kohesh, Adela zgjohet e para. Ata bejne shaka me te se ndoshta Bjordi e ka keshilluar qe te ngrihet heret tani: “shpirt te dua, por ngrihu heret” . Ari ngacmon edhe Bjordin se e ka motivuar pozitivisht Adelen dhe i kerkon atij qe te motivoje edhe ata. Per t’u zgjuar te gjithe, fillon si cdo mengjes “lufta” me jasteke.

Tubim per 1 Majin
01/05/09 11:28

Adi, Ari dhe Sori jane ne kopesht duke pire kafen e mengjesit. Ata kujtohen se sot eshte dita e 1 Majit, dita e protestave te punetoreve. Ari hedh idene se ata mund te organizojne nje proteste sindikaliste ne shenje kujtimi dhe nderimi per kete dite. Adi, duke e kthyer kete bisede me shak, mendon se ata ne proteste duhet te perfaqesojne veten e tyre dhe ate rol qe ata kane ne shtepi si pershembull ai te marre fshesen, Sori te marre garuzhden, Ari ndonje mjet lares dhe te dalin ne kete proteste. Ari mendon se ata mund te shkruajne edhe disa pankarta duke e plotesuar kete proteste. Ata vendosin qe te bejne nje tubim paqesor ku te kerkojne te drejtat e tyre si punetore. Ata kujtojne edhe tubimet qe beheshin para nderrimit te sistemit, ku dilnin pioneret me tufa lulesh ne duar.

“I bene presion Mozes”
01/05/09 13:30

Sori dhe Ari diskutojne per Junen. Eshte Ari ai qe e hap biseden per te, duke kujtuar disa fragmente nga diskutimi qe pati nje mbremje me pare me Junen. Ai shprehet se jo cdo njeri eshte perfekt, por te gjithe mundohen qe te mbulojne defektet e tyre, ndersa Juna eshte nje tip qe nuk e ben kete gje. Sori mendon se ajo mund te mos i konsideroje si defekte. Ari kujton nje shprehje te Junes qe thote se eshte superiore ndaj banoreve te tjere. Ai e komenton kete shprehje dhe thote se per cdo njeri eshte gabim i madh ta shprehe nje gje te tille edhe pse mund ta mendoje. Per Arin, sjellja e Junes eshte e gabuar. Sori kujton se edhe fakti qe juna dhe Anjeza kishinmarre ne pyetje Mozen ne lidhje me qendrimin e saj ne shtepi, ishte shume i gabuar. Ai mendon se kete gje nuk i takon askujt ta beje, aq me teper dy banoreve te reja. “Nese ato i shkojne edhe njehere Mozes, une kam per t’iu kundervene”- shprehet Sori. Ai e shikon kete forme veprimi te Junes dhe Anjezes si nje presion ndaj Mozes. Edhe Ari eshte dakord me kete kendveshtrim te Sorit.

“Duhet t’i shijojme ditet e fundit”
01/05/09 13:40

Sori dhe Ari diskutojne edhe per mbremjen e te shtunes. Ari shprehet se ajo mbremje do jete shume interesante dhe e bukur. Ata diskutojne edhe per nominimet dhe Ari shprehet i sigurt se si ai, edhe Sori do te jene javen tjeter ne nominim. Ai mendon se meqe ata do te jene, duhet te nxjerrin edhe disa te tjere qe te shperndahet ne kete menyre perqindja. Sipas tij, tani ka ardhur momenti qe te dalin te gjithe ne nominim, por ai shton se Adi nuk e ben kete gje. Edhe Sori e pohon kete gje se Adi nuk mund ta beje. Ari mendon se duhet t’i mendojne mire se ke do te nominojne sepse gjithesesi eshte e veshtire qe ta lesh lojen nje jave para finales. Sori shprehet se ata mund te kene me per te dhene ne shtepi, edhe pse ndjehen disi te lodhur. Ari e mendon si ai sepse mjafton vetem nje fjale qe mund te ndeze nje debat apo nje ndjenje. Sori jep mendimin se tashme kane arritur ne ate pike qe koalicionet nuk duhen bere me per respekt ndaj njeri-tjetrit. Ari shton se edhe me bisedat e nominimeve nuk duhet te merren me sepse koha qe u ka ngelur eshte shume e shkurter dhe duhet ta kalojne ne menyren me te mire te mundshme. Sipas tij, tani dihen preferencat, aleancat dhe pak a shume se cilet mund te jene ne nominim dhe do te ishte e kote te mbaje meri me te tjeret.

“Rrofte 1 Maji!”
01/05/09 14:50

Banoret jane bere gati per te filluar tubimin paqesor neper shtepi. Ata kane shkruar pankartat dhe i mbajne ato ne duar. Sori eshte veshur si polic dhe mban qendrimin e nje te tilli. Ai eshte vendosur prane Arit, i cili ka hipur siper “podiumit” dhe mban fjalimin e rastit. Banoret e tjere, me parrullat ne duar, brohorasin pro klases punetore. Sori, polici, per te mbajtur qetesi, fillon t’u bertas protestuesve dhe ben sikur i sulmon ata. Me pas, ai bashkohet me protestuesit me parrullen “policia eshte me ju”. Ata vene re se nje nga sindikalistet, Juna, eshte “plagosur” gjate protestes dhe shkojne te solidarizohen me te. Ata vazhdojne marshimin e protestes edhe ne kopesht. “Rrofte 1 Maji”, “Duam prova jave cdo dite” lexojne disa nga pankartat e demonstruesve.

“Qellimi im s’eshte te zihem me Arin”
01/05/09 15:45

Adi shkon tek Juna sepse ajo ka gjithe paraditen qe qendron shtrire e merzitur. Ata fillojne te bisedojne per biseden e Junes me Arin dhe ajo i spjegon se si ndodhi situata. Adi i thote se nuk ishte prezent kur filloi biseda. Ajo i spjegon se Ari foli pa te drejte per xhestin e saj sepse ashtu sic u be biseda me pare, xhesti i saj nuk merrte ate ngjyrim qe i dha Ari. Sipas saj, ai ka thene edhe shume fjale negative dhe ofenduese per te. Adi mendon se nese heshtja e saj kundrejt Arit, e nxjerr kete te fundit zbuluar, atehere eshte merita dhe e drejta e saj qe te veproje ashtu. Ai thekson se mbreme, ato argumenta qe tha Ari, i bindi ata si banore me shume se sa ajo se cfare po thoshte ajo. Juna tregon se kur Ari ka ardhur ne fillim, ka thene se nuk llogarit asnje nga banoret, por keto gjera jane harruar prej te tjereve ndoshta pas nje ndeshje futbolli me te. Per te, nuk eshte e drejte qe pas ketyre fjaleve qe ka thene, ai te dale ne mbrojtje te disave. Per keta qe Ari mbron, sipas saj, del qe ata nuk mund te flasin vete, nuk kane cfare te thone sepse nese ajo (Adela) u ndje e ofenduar, duhet ta mbronte veten e jo te qendroje pas te tjereve si gjithnje. Juna permend edhe faktin se kur eshte bere biseda per Mozen lidhur me lavanterine, Adi ka qene vete prezent dhe biseda nuk kishte asnje qellim te keq. Adi i thote se Juna duhet te kete kujdes sepse te tjeret mund t’i servirin bisedat e saj si te duan dhe publiku qe i shikon mendon se Ari ka te drejte. Juna shprehet se publiku i sheh te gjitha, ndersa me Arin nuk ka ndermend te zihet tere kohes sepse nuk eshte ai qellimi i qendrimit te saj. “Une e le te flase qe ai te nxjerre ato qe do te nxjerre, duke treguar veten”- thote Juna. Adi ia kthen se per te arritur qellimin e saj, i duhen edhe mjetet dhe nder to jane edhe debatet qe krijohen me te tjeret. Juna tregon se nuk i pelqen ky lloj mjeti sepse nuk i pelqen qe te flase budallalleqe, por me mire te heshte apo dhe te perdore ironine. Adi mendon se ajo duhet te debatoje me te tjeret.

“Nese do, arrin gjthcka”
01/05/09 15:53

Adela shpreh deshiren qe te vazhdoje nje unversitet te dyte. Ajo e bisedon me Bjordin kete gje dhe tregon se i pelqen te recitoje dhe se reciton bukur. “Nese e vazhdoj universitetin e dyte, do ta vazhdoj per kete”. Ajo i thote Bjordit se ka bere gabim qe ai nuk ka vazhduar shkollen por ka ndenjur kot. Bjordi ia kthen se nuk i ka ikur koha kot sepse ka punuar dhe kjo gje nuk e ka lejuar qe ai te studioje e te konkuroje ne shkollen e tij te preferuar, per aktrim. Sipas Adeles, kjo kohe eshte e ikur kot dhe mendon se nese nuk ke bere universitetin, quhesh kot. Ata vazhdojne te flasin per sakrificat qe duhet te bejne per te vazhduar nje shkolle dhe Adela shprehet se per te ka qene e veshtire sepse nuk vendoste vete dhe gjerat nuk mund te behen vetem. Bjordi insiston se nese deshiron, ajo mund te arrije gjithcka duke punuar shume per veten dhe pa marre parasysh se cfare thone te tjeret sepse ne fund, ajo do fitoje.

Juna: “Dua te sjell ndryshim”
01/05/09 16:02

Juna shprehet se nuk ka ardhur as te tregoje nje njeri tjeter nga ajo qe eshte, as te beje intriga e as te beje sherre me te tjeret. Ajo thote se prezanton nje shtrese te caktuar te shoqerise shqiptare qe ndodhet jashte shtetit, qe duan te sjellin ndryshime ne Shqiperi. Juna shprehet se nga kjo loje do te dale me dinjitet dhe nese fiton cmimin, ate cmim nuk e do per veten, por per ta vene ne funksion te qellimit te saj. “Une qellimin tim e kam bere te ditur gjithnje”- thote Juna, por Adi mendon se ajo nuk po e shfaq realisht ne shtepi, edhe pse mund ta kete thene. Juna tregon se ka sjelle ne shtepi nje mendim ndryshe, nje kulture ndryshe, nje njeri qe neper biseda jep mendime dhe ide ku te tjeret te mesojne dicka. “Ky eshte nje prezantim qe secili ia ben vetes”- shprehet ajo.

“Loja kush gjen zyshen!”
01/05/09 17:11

Adelajda i tregon Adit nje shaka qe i kishte bere Bjordit ne darke. Ajo i thote qe kur kishte shkuar ai te merrte uje, ajo i kishte ikur nga krevati i tij. Adi propozon qe t`ia bej prap ne darke shakane , por kete here duke e organizuar me mire. Ato fillojne planifikoje lojen qe do i bejne Bjordit. Adelajda propozon qe te nderroje vendet e krevateve me Adin, qe kur te shrihet Bjordi te gjej Adin, dhe te trembet. Ne lojen e tyre perfshihet dhe Anjeza, dhe Mimoza te cilat jane prezente. Adi thote:-“Loja quhet kush gjen zyshen!” Ato propozojne qe te gjithe banoret te nderrojne vendet e tyre te krevateve, qe Bjordi kur te kerkoje Adelajden te hutohet.

Adela eshte xheloze per Adin
01/05/09 18:01

Adi dhe Bjordi duke bere nje shetitje ne kopesht diskutojne per situaten e krijuar ne shtepi pas debatit te nje dite me pare. Bjordi e pyet Adin se pse u merzit me Adelajden. Adi i thote qe ajo i kishte thene:-“Si e duron ti Juniden!”-dhe kjo gje nuk i kishte pelqyer. Bjordi i thote Adit qe ajo eshte nje nga banoret qe e do me shume ate, dhe e respekton me shume, por eshte xheloze per te , ndaj sillet ne ate menyre. Adi nuk e kupton se pse mund te jete Adelajda xheloze per Adin. Bjordi e sqaron duke i thene qe ajo eshte xheloze per faktin qe ai rri me shume me Juniden, sesa me te. Adi thote qe nuk po rri shume me Juniden. Ai i thote Bjordit qe ne momentin qe u nxeh me Adelajden ishte i ngarkuar emocionalisht. Biseda e tyre vazhdon duke diksutar per jeten e veshtire te Adit.

“Edhe 100 vjec Liljana!”
01/05/09 19:55

Qetsori kuzhinieri i “Big Brother”, mendoi te gatuaj dicka ndryshe nga ditet e tjera , pasi ishte nje dite e vecante per te. Ndihmesja e tij ne kuzhine kishte Adelajden. Ai i ka treguar qe bashkeshortja e tij kishte ditelindjen, dhe mbushte 28 vjec. Adelajda i thote me shaka:-“Si te duron ajo ty!” Banoret para se te uleshin per te ngrene, kane ngritur nje dolli per ditelindjen e bashkeshortes se Qetsorit. Ai i ka falenderuar, dhe u thote:-“Ne dasmen e te pamartuarve!” Ai i ka treguar qe emri i saj ishte Liljana, pasi banoret e kane pyetur. Ato e kane uruar “Edhe 100-vjec Liljana!”

Aktoret e “Big Brother”
01/05/09 20:59

“Big Brother” Komunikon fazen e trete te proves javore. Banoret duhet te recitonin ne cifte vargjet e dy autoreve te famshem. Ato duhet ta interpretojne si aktore te vertete. Ciftet e percaktuara jane Bjordi-Anjeza, Adi- Adela, Sori-Juna, Ari-Moza. Ndersa njeri eshte duke recituar, tjetri duhet te beje pantomimen e vargjeve.

“Ke talent se je aktor ne jete!”
01/05/09 21:50

Banoret duhet te mesonin vargjet permendesh, per t`i interpretuar me pas ne mini skenen e improvizuar nga “Big Brother”. Ari ishte nje nga banoret i cili u imprnjua me shume me kete prove. Ai i beri disa veretje Mozes e cila nuk tregoi impenjimin e duhur. Bjordi i beri komplimente Qetsorit duke i thene :-“E ke talentin se je pak aktor ne jeten e perditshme!” Adelajda kishte veshtiresi ne interpretimin e pjeses se saj, pasi i vinte per te qeshur nga pantomimi i Adit, i cili u komplimentua nga te gjithe. Pritej me shume nga interpretimi i Bjordit me Anjezen, te cilet nuk ishin ne nivelin duhur.

Feste dhe argetim
02/05/09 00:01

Banoret kane menduar te organizojne nje feste dhe mbremja e tyre te behet me e kendshme. Eshte Adela ajo qe ka insistuar me shume. Ata e kane mirepritur kete sugjerim te saj dhe jane pergatitur me qejf per festen. Banoret jane mbledhur ne sallon dhe me ndihmen e Vellait te madh, i cili u ka vene muzike, kane filluar te argetohen me njeri-tjetrin. Ata kercejne dhe bashkebisedojne dhe ne duar mbajne gotat e veres, e cila e ploteson me se miri imazhin e festes.

“Ate sjellje e ben mosha”
02/05/09 00:12

Adi, Sori dhe Ari komentojne mbi raportin e Adeles dhe Bjordit. Ari eshte pesimist per lidhjen e tyre dhe duke i pare zenkat e perditshme, mendon se nuk ka per te zgjatur shume si histori. Sori dhe Adi e mendojne ndryshe. Adi shprehet se ata duhet te mendojne me moshen e dy te rinjve e jo duke u nisur nga eksperiencat e tyre. Sipas tij, keto zenka jane lojera qe pa to nuk do kishte variacion lidhja e tyre. Adi tregon se edhe ai ne moshen e tyre sillej njesoj si ata, ne mos bente edhe me shume. Sori i mbeshtet mendimin dhe shton se ai ka thurur poezi, proza duke ia kushtuar dashurise se pare dhe mezi duronte deri sa te shkonte ne shkolle e t’ia recitonte. Ari shprehet se nuk ka dashuruar ndonjehere ne kete forme. Per Adin, eshte mese normale kjo lloj sjelljeje e tyre, por Sori mendon se Bjordi eshte rritur ne tjeter ambient, ku nuk eshte nevoja qe ai te beje shume per te treguar ate qe ndjen. Ai thote se Bjordi u ambientua me veshtiresi me ta. Sori tregon se ne fillim kur njohu Bjordin, e kishte paragjykuar per sjelljen e tij sepse i dukej paksa “femerore”, por tani qe e ka njohur, i duket normale per karakterin e tij te dashur e te bute.

Dasme tradicionale shqiptare
02/05/09 01:00

Bjordi dhe Adela pergatisin darken dhe gjate kesaj kohe, Bjordi permend dicka lidhur me martesen. Adela ia kthen me shaka se nuk ka ndermend te martohet me te. Bjordi shprehet se do bejne nje dasme te madhe dhe jep disa variante se si mund ta bejne. Adela shprehet se dasma do te behet si gjithe dasmat shqiptare. Kjo i jep shkas nje diskutimi mes tyre ku Adela i tregon Bjordit se si behen dasmat tradicionale shqiptare. Ajo fillon t’ia spjegoje dhe ben nje hyrje shume romantike, kur ai t’i propozoje asaj per martese. Me pas ajo i spjegon organizimin e dasmave shqiptare.

“Nuk e kam me frike”
02/05/09 02:40

Duke diskutuar per naren e te shtunes, Anjeza mendon se ne dyshen finale, para se te jepet vendimi, do te ngelet ajo dhe Moza. Banoret e tjere mendojne se nuk mund te parashikohet sepse probabilitetet per te dale ne dyshe jane te medha. Anjeza u kujton banoreve se Eltoni kishte parashikuar qe Adela kete jave do ishte ne nominim dhe se mund te dilte. Ari edhe e beson parashikimn e Tonit. Anjeza tregon se nuk e mendonte qe do te rrinte kaq gjate ne shtepi sepse mendonte se qe me heren e pare ne nominim, do te dilte, por e ndihmoi qendrimi per dy jave me imunitet. Edhe per Adin, Anjeza ka ecur mjaft mire deri tani. Ajo shprehet se te shtunen e pare ne nominim e kishte me frike, ndersa per neser jo.
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Awakening of the inhabitants
01/05/09 10:45

People wake up with music set in the background. Bjordi after the first riser, goes to kiss Adelen et'i wish "good morning". Later, Bjordi extended again, while Adel established. Sorin and Ari, who wake up after its starting to ngacmojne that after so long, the first riser Adel. They make jokes that maybe the Bjordi has advised that now rises early: "spirit of love, but ngrihu early." Ari Bjordin also worry that it has positively motivated Adelen and requires him to motivate those. To be awake all begins each morning as "war" with the pillow.

Rally for May 1
01/05/09 11:28

Aad, Ari and Sorin are in the garden with morning coffee. They remember that today is the day of 1 May, the day of the protests of workers. Ari takes the idea that they can organize a union protest and Remembrance in honor of this day. Aad, the conversation turned to this joke, they think that we should protest to represent themselves and what role they have at home as he made fshesen for example, take garuzhden Sorin, Ari detergent and any tool in this emerging protest. Ari thinks they can write some placard completed by this protest. They decide to make a peaceful rally to demand the rights of their labor. They remember the events that made the first change of system, where the wind come pioneret flower in his hands.

"I did pressure Mozes"
01/05/09 13:30

Sorin and Ari discuss June. Ari is that he opened for conversation, recalling some fragments from the discussion that had an evening with the first June. He says not everyone is perfect, but all try to cover their defects, while Juna is a type that does not make this. Sorin thinks that she can not consider as defects. Ari recalls a phrase that says the Junes is superior to other inhabitants. He comments and says that this expression for every great man is wrong to express such a thing even though you can think. For gold, Junes behavior is wrong. Sorin recalls that the fact that juna and Moze Anjeza kishinmarre in question in relation to its position at home, was very wrong. He thinks this does not belong to anyone to make, the more the two new residents. "If they go once Mozes, I am opposed to" - says Sorin. He sees this form of action to Junes and Anjezes as a pressure on Mozes. Ari is also agreed with this view of Sorin.

"You have to shijojme last days"
01/05/09 13:40

Sorin and Ari to discuss the evening of Saturday. Ari says that the evening will be very interesting and beautiful. They also discuss the nominations and Ari says sure how he even Sorin will be next week in nomination. He thinks that since they will be, should get some others to be distributed in this way percentage. According to him, now the moment has come to appear all in nomination, but he adds that Aad is not so. Even the Sorin Aad asserts that this can not do. Ari thinks must think that you will be better nominojne because gjithesesi is difficult to fur a week before the final game. Sorin says that they may have to to make at home, even to feel somewhat tired. Ari thinks he's only because enough a word which can spark a debate or a sentiment. Sorin gives the opinion that have already reached the point that coalitions should not be done with respect for each other. Gold adds that even conversations with nominations should not be taken because the time that has remained is very short and must exceed in the best way possible. According to him, now known preferences, alliances and more or less that which may be in nomination and would be in vain to keep Mary with others.

"May 1 viva!"
01/05/09 14:50

Residents have been made ready to start the rally through peaceful home. They have written placard and keep them in his hands. Sorin is dressed as a policeman and holds the position of a tilli. It is located near the gold, which is above board "podium" and holds speech case. Other people, with parrullat in hands, brohorasin pro-labor class. Sorin, the police, to keep calm, starts to shout as the protestors and is attacking them. Later, he joins the protesters with parrullen "police is with you. They note that a trade union, Juna, is "wounded" during the protest and go to the solidarizohen. They continue the protest march in the garden. "Viva 1 May", "We test every week day" placard read some of the demonstrators.

"My goal with none of scrap gold"
01/05/09 15:45

Aad Juna goes to because it has all paraditen the scope of fed lies. They begin to talk to the conversation Junes with gold and it explains how the situation happened. Aad says he was not present when the conversation began. She explains that without the right Ari spoke xhestin for her because as the conversation was before, its xhesti not take it to tint gave Ari. According to her, he has said even more negative and offensive word to. Aad believes that if its silence versus gold, the last discovered this issue, it merits its own right and to act so. He stresses that evening, they argued that Ari said, as they persuaded the inhabitants more than it is what it said. Juna Ari shows that when we first arrived, has said it does not count any of the people, but these things are forgotten by others perhaps after a football match with. For, it is not that right after these words said, he be brought in some protection. For those who Ari protects, according to her, del that they can not speak them, not what they say because if it (Adel) felt offended and must defend himself and not to stay after others as ever. Juna even mention the fact that when the conversation has become associated with Moze lavanterine, Aad itself has been present and had no conversations malicious. Aad says Juna must be careful, because others can servirin conversations as her love, and the public that looks thinks Ari is right. Juna said that the public sees all, while the gold does not intend to zihet whole time because he is not a purpose of its tenure. "I let it speak to the issue that will be issued showing itself" - says Juna. Aad turn that to achieve its purpose, needs and assets and to honor the debates that are created by others. Juna am not shows that this kind of tool, because it prefers to speak budallalleqe, but better to lance or use ironine. Aad thinks she should debate with others.

"If you want, reach gjthcka"
01/05/09 15:53

Adel expressed a wish to continue unversitet second. She talk with Bjordin and this shows that like the patter and the reciton beautiful. "If the university continue the second, for this will continue." She says that Bjordit has made a mistake that he did not continue school, but sitting vain. Bjordi turn that has not left time for nothing because it has not worked and this has allowed it to study and compete at his preferred school, for aktrim. According Adeles, this time is gone for nothing and believes if you do not let the university, quhesh vain. They continue to speak for the sacrifices that have to do to continue a school and Adel says to has been difficult because they do not decide them and things can not be done alone. Bjordi insists that if she can achieve more by working for everything themselves and no matter what others say because in the end, she will win.

Juna: "I want to bring change"
01/05/09 16:02

Juna says it has not even show a man that is different from it, nor to make or carry out engineering quarrel with others. She says that introduces a layer of the Albanian society was located abroad, who want to bring changes in Albania. Juna says this game will come out with dignity and if he wins the price, that price will not for themselves, but to put in the function of its purpose. "I've done my purpose to ever know" - says Juna, but Aad thinks she is not really showing at home, although you can saying. Juna shows at home has brought a different view, a different culture, a man who gives through conversations where ideas and thoughts for others to learn something. "This is a presentation that makes it all yourself" - she says.

"Who finds zyshen game!"
01/05/09 17:11

Adelajda shows Adit a joke that had made Bjordit evening. She says that when he had gone to get water, she had fled from his bed. Aad proposes `t do that again shakane evening, but by this time organized better. They begin Plan of game that will make Bjordit. Adelajda proposes to change the beds with Adin, that when shrihet Bjordi to find Adin, and fears. Included in their play and Anjeza, Mimoza and which are present. Aad says: - "Game called Who Gets zyshen!" They propose that all the residents to change their seats to beds, which require Bjordi when Adelajden to hutohet.

Adel is jealous for Adin
01/05/09 18:01

Aad and Bjordi doing a walk in the garden to discuss the situation created at home after the debate a day earlier. Bjordi of Adin ask why bother with the Adelajden. Aad says that she had said: - "How tolerant you Juniden!" And it did not enjoy. Bjordi The Adit says it is one of the residents that it will more and more respect, but is jealous of, to behave in a way. Aad not understand why he may be jealous Adelajda for Adin. Bjordi the plain saying that she is jealous of the fact that it fits more with Juniden than most. Aad that fits is not very Juniden. He says that when Bjordit which excite the Adelajden was emotionally charged. Their conversation continues by diksutar to be difficult to Adit.

"Even 100 years Liljana!
01/05/09 19:55

Qetsori Cook's "Big Brother", she thought to do something different from other days, as was a special day for. Contributions in his kitchen had Adelajden. He has shown that his wife had birthday, and mbushte 28 years. Adelajda says playfully: - "As she allergic to you!" Inhabitants before uleshin to eat, have raised a toast to the birthday wife Qetsorit. It is thanks, and says: - "We dasmen of pamartuarve!" He has shown that its name was Liljana, because people have asked. They wish "The 100-Liljana years!"

Actors of "Big Brother"
01/05/09 20:59

"Big Brother" communicates the third phase of the test week. Residents must recitonin the couplet of two famous authors. They must perform as a real actress. Couples are defined Bjordi-Anjeza, Aad-Adel, Soria, Juna, Ari-Moza. While each is recituar, the other should do the pantomimen verses.

"You have talent that you are player in life!"
01/05/09 21:50

Residents must learn mentioning ranges, to be interpreted later in the mini scene improvised by "Big Brother". Ari was one of the people who were more imprnjua with this test. He made some veretje Mozes which showed impenjimin not appropriate. Bjordi made compliments Qetsorit saying: - "The talent that you're a little actor in everyday life! Adelajda had difficulties in the interpretation of it, after coming to laughter from pantomimi the Adit, who was from komplimentua all. Expected more from the interpretation of Bjordit with Anjezen, who were not in proper level.

Celebration and entertainment
02/05/09 00:01

People are thinking to organize a gala evening and be done with their pleasant. Adel has insisted she was more. They have welcomed this suggestion and are prepared with zest for the holiday. Residents have been collected in the salon and with the help of big brother, who has put music, have started to have fun with each other. They dance and bashkebisedojne hands and keep the wine glasses, which meets the best image of the feast.

"That behavior is age"
02/05/09 00:12

Aad, Sorin and Ari comment on the report Adeles and Bjordit. Ari is pessimistic for the connection of their squabble and the first day, thinks there is more to extend the story. Sorin and the Aad think otherwise. Aad says they should think of two young age not given their experiences. According to him, these Games are upset that without them there would not change their affiliation. Aad shows that he sillej in their same age as them, we do not even more. Sorin's opinion and adds that he has knitted poetry, prose and his devoted love the first and barely duronte until going to school et'ia recitonte. Ari says that sometimes there is no love in this form. For Adin, mese is this normal behavior of their kind, but thinks Bjordi Sorin has increased in other environments, where it is not necessary to do more to show what you feel. He says Bjordi was ambientua difficulties with them. Sorin shows that when we first recognized Bjordin, was biased for his conduct because it seemed somewhat "feminine", but now that has known, it seems normal for the character of his love of soft.

Traditional Albanian Weddings
02/05/09 01:00

Adel Bjordi and prepare and darken during this time, Bjordi mention something related to marriage. Adel turn the joke that does not intend to marry to. Bjordi says it will make a great nuptial and gives some options on how to do. Adel says weddings will take place as all Albanian weddings. This gives reason a discussion between them where Adel Bjordit shows how become traditional Albanian weddings. She begins to explain an entry and more romantic when he propose to her for marriage. Then she explains the organization of Albanian weddings.

"There have to fear"
02/05/09 02:40

Discussing the naren Saturday, Anjeza believes in doubles final, before a decision is given, it will remain and Moza. Other people think that can not be anticipated because probabilitetet to appear in doubles are great. Anjeza reminds residents that were Eltoni Adel had envisioned that this week will be the nomination and that may emerge. Ari also believes Tony predictions. Anjeza shows that do not think that will stay so long at home because they thought that the first time in nomination, will appear, but helped to stay two weeks immunity. Even for Adin, Anjeza has performed well so far. She says Saturday's first nomination was in fear, and not for tomorrow.
]]

Edmond Zhulali: Ne Moske Do Shihni Nje Kejsi Tjeter!

Edmond Zhulali dhe Agim Doci
/edmond zhulali dhe agim doci, photo public domain/

Zhulali: Kejsi ne Moske, jo e ndrojtur!

Edmond Zhulali, autori i muzikes se kenges qe me 14 maj perfaqeson Shqiperine ne "Eurosong", thote: Evropen edhe kete here do ta beje per vete folku.

Kenga qe sivjet perfaqeson Shqiperine ne "Eurovizion Song Contest", eshte perfunduar dhe tashme nuk pritet vec 14 maji, dita kur Kejsi Tola do te kendoje ne Moske "Carry me in your dreams" (Me merr ne enderr), me tekst te Agim Docit dhe muzike te Edmond Zhulalit.

Kenga eshte realizuar ne Gjermani, regjistrimi i audios dhe videoklipi, ndersa per performancen e Kejsit ne skene eshte kujdesur koreografi Ledion Bulku. Jane ditet e fundit pergatitore perpara udhetimit drejt Moskes. Sot mberrijne nga Greqia tri balerinet qe do te kercejne me Kejsin, per te bere provat e fundit.

Kompozitori thote se publiku duhet te pergatitet te shohe nje Kejsi tjeter dhe jo ate vajzen e ndrojtur ne skene, sigurisht duke mos lene menjane cilesite vokale te 16-vjecares. I mesuar me emocionet e kesaj gare (Zhulali merr pjese per here te dyte ne Eurosong), ai tregon per kengen dhe si e sheh "Eurovizion Song Contest".

Z. Zhulali, eshte hera e dyte juaja ne "Eurosong". Mund te themi se jeni familjarizuar tashme dhe cfare perfaqeson per ju kjo ngjarje muzikore?
"Eurosong"-u eshte evenimenti me i rendesishem i kenges ne Evrope, per shume arsye: ballafaqohen shume kultura dhe motive te shteteve te ndryshme pjesemarrese dhe per seriozitetin dhe perzgjedhjen e elementeve qe marrin pjese ne festival. "Eurosong"-u sjell artiste shume cilesore, si dhe vjen nga nje tradite 54-vjecare qe i ka dhuruar publikut evropian kenge dhe kengetare te mrekullueshem. Mendoj se eshte eveniment i madh edhe sepse organizohet nga EBU-ja, (European Broadcasting Union). Festivali eshte persosur ne keto 15 vite. Eshte me progresiv ne aspektin qe eshte bere me bashkekohor.

Cfare doni te thoni me kete?
Ne radhe te pare, kompozitoret dhe orkestruesit kane mundesi me te madhe per te realizuar gjithcka ne studio, orkestracioni realizohet me play back. Ne kete menyre, ky festival ka mundesi me te madhe per te krijuar nje show te mrekullueshem. Pra, si te thuash, skena u boshatis nga orkestrantet dhe i la vend me shume preformances se kengetareve.

Kjo do te thote qe tani "Eurosong"-u eshte shnderruar ne nje festival performance?
Nuk mendoj se festivali i eshte perkushtuar me teper performances. Teknologjia muzikore dhe vizive ka bere nje progres te jashtezakonshem, e kane bere kete festival me bashkekohor dhe me modern. Por, megjithate, mendimi im eshte qe kenga perseri mbetet baza e ketij festivali, ato kane qene te bukura dhe profesionale.

Cilat jane vlerat muzikore qe mendoni se percjell ky konkurs i kenges evropiane?
Vlerat muzikore vijne nga cdo vend pjesemarres. Vitet e fundit ka pasur nje tendence qe te sillen elementet muzikore tradicionale te cdo vendi. Madje, kjo u tejkalua paksa, u be qellim ne vetvete. Kjo dukuri erdhi nga vendet e Lindjes, te cilet duan te lancohen shume shpejt. Kjo ndoshta ka qene nje nxitje qe t'u meshohet shume elementeve folklorike. Jo se keto elemente duhet te hiqen, por duhet te jene te nje niveli shume profesional. Per mendimin tim si kompozitor, veshtiresia me e madhe per nje krijues eshte te fuse elemente te vendit te tij, nje gje e tille duhet bere natyrshem dhe ne menyre organike e te mos shfaqet si muzike popullore.

Po ju, cfare elementi te ri sillni kesaj here?
Kam nje ndryshim ne kete kenge. "Imazhi yt", per sa i perket anes profesionale, ishte tipike e muzikes se lehte, (pop), ndersa ne kete kenge une jam perpjekur qe nepermjet ritmeve moderne, (dance) te fus disa elemente shqiptare. Dhe e kam bere pak me te dukshme per sa i perket pjeses harmonike dhe tonalitetit ne te cilin zhvillohet kenga. Gjithashtu, duke u lidhur me kete tonalitet, rastesisht ka dale edhe nje element popullor shqiptar i vecante, zumarja. Ky element nuk eshte bere me nje qellim te caktuar, por vjen i gershetuar me ritmet. Nuk eshte element popullor.

Mund te themi qe ky eshte nje "truk" per te bere per vete publikun?
Jo, kete here kam dashur te bej nje kenge me motive shqiptare. Ne fakt, edhe vitin e kaluar, me ato dy vajzat kosovare, une kisha nje motiv, te cilin e kisha futur po me tonalitetin popullor, por e kisha me instrumentin e kitares, pra ne nje forme tjeter. Keto dy vite e kam pasur si qellim te bej dicka qe te jete nderthurje mes shqiptares dhe modernes.

A mendoni se nje adoleshenteje si Kejsi, i shkon nje tekst qe flet per nje dashuri te tille?
Artisti, kur del ne skene nuk eshte vetvetja, por eshte personazh artistik i krijuar nga kompozitori dhe poeti. Sa artiste luajne rolin e kriminelit, nuk do te thote se jane kriminele ne te vertete. Ne kete rast, Kejsi shfaqet si nje artiste qe do te interpretoje tekstin dhe kengen e kompozitorit. Figura dhe mosha e saj eshte brenda kufijve te festivalit evropian, mbi 16 vjec. Ata kane menduar se mbi kete moshe kengetari mund te kendoje cfaredolloj kenge, patriotike, dashurie, balada, etj.

Ju keni nje histori te gjate bashkepunimi me Agim Docin. Cfare mendoni se kane te vecante tekstet e tij?
Une nuk i quaj tekste, por poezi. Me ka frymezuar shume, kane qene tekste te ndjera, te bere ne menyre profesionale, qe mua me kane krijuar lehtesi per te krijuar muziken. Mes dy krijuesve, fjalet e kolegut dhe klima ne te cilen punohet, eshte shume e rendesishme. Duhet te kete nje klime bashkepunimi, qe nese mua apo poetit nuk na pelqen dicka, duhet ta themi dhe ta pranojme.

Si do t'i cilesonit vlerat vokale te Kejsi Toles?
Gjithmone e kam thene qe kam besim absolut te Kejsi, jo vetem te vokali, se aty provat i ka dhene, por edhe ne interpretim dhe ne performancen qe po pergatitet. E vleresoj si ze me te ardhme shume te mire. Kejsi ka nje ngjyre te mrekullueshme vokale, gje qe po shikohet edhe tani ne te gjithe komentet qe po behen ne internet, ku e vleresojne si nje vajze te vogel, por me ze shume te mire dhe te forte. Them se do te pritet mire ne festivalin evropian. Do te jete surprize vokale.

Mund te na zbuloni se si do te jete paraqitja ne skenen e "Eurosong"?
Ajo eshte surprize. Kjo eshte hera e pare qe Shqiperia paraqitet denjesisht ne performance. Zera shoqerues jane Dorina Toci dhe Orgesa Zaimi. Ndersa ne skene do te jene edhe tre balerine te huaj, dy prej te cileve jane te njohur ne Greqi si balerine te break dance. Publiku duhet te pergatitet te shohe nje Kejsi tjeter dhe jo ate vajzen e ndrojtur ne skene. Koreografi Julian Bulku ka bere nje pune shume te madhe qe e ka tjetersuar ate.

Te kthehemi pak mbrapa ne kohe. Si ka nisur rruga juaj e kompozimit?
Kam studiuar ne shkollen e mesme te muzikes ne Shkoder, per trombe. Ne konservator, kam konkurruar per trombe dhe kompozicion. I fitova te dyja deget dhe per nje vit i ndoqa te dyja. Pastaj, per shkak te biografise me thane se duhet te ndiqja vetem nje dege. Megjithate, perseri e vazhdova, kam studiuar me Gjon Simonin. Pasi mbarova shkollen, punova per rreth tete vite ne Peshkopi si shef i muzikes se estrades, pastaj jam transferuar ne Tirane.

Po tani cila eshte marredhenia juaj me tromben?
Pothuajse ka vite qe une s'kam luajtur. Megjithese kam qene edhe solist. Tani jam kompjuterizuar plotesisht. Punoj gjithe diten ne kompjuter per te realizuar orkestracionet e mia. Kompozimi per mua eshte edhe profesion, edhe pasion. Kam shkruar ne te gjitha gjinite, por njekohesisht kam luajtur edhe ne disa instrumente, si piano dhe fizarmonike, sepse qe te jesh orkestrues, natyrisht duhet t'i njohesh te gjitha instrumentet.

Eurosong: "Shqiperia: E re por e forte"

Ne sajtin elektronik te konkursit evropian te kenges "Eurosong", eshte publikuar fotoja zyrtare e kengetares qe perfaqeson Shqiperine, Kejsi Tola. Nje fotoportret, ku 16-vjecarja eshte me sy mbyllur dhe ku tregon disa vite me shume se sa mosha qe ka. Kjo fotografi shoqerohet me nje tekst, ne te cilin jepen te dhenat per autoret dhe kengen.

Kejsi Tola

Ne kete sajt, "Me merr ne enderr", cilesohet si nje kenge me ndikime te forta te muzikes folklorike. Por, pervec kesaj, "Eurosong"-u shpreh habine per menyren se si Shqiperia e zgjedh perfaqesuesen e saj nepermjet nje festivali kombetar te kenges ne televizion.

Titulli i tekstit eshte: "Shqiperia: E re por e forte", qe vijon me nje koment per moshen e re te Kejsi Toles dhe nje nenvijezim te vogel per faktin qe ajo nuk eshte nje kengetare profesioniste. /yllka lezo/shekulli/29.04.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: keisi casey casy tolaj doqi
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Zhulali: Casey in Moscow, not gingerly

Zhulali Edmond, author of that music song that represents Albania in May 14 "Eurosong", says: Europe and this here will make for themselves folku.

Kenga that this year represents Albania in the Eurovision Song Contest "is now complete and is not expected vec May 14, the day Casey Tola will sing in Moscow" to carry in your Dreams "(The dream takes in), the text of Agim Docit Edmond Zhulalit and music.

The song is performed in Germany, and videoklipi record audios, and for the performance of Casey staged choreography is cared Ledion Bulku. Are the last days before the trip up to Moscow. Today arrive from Greece three ballerina who will jump to Casey, to make the latest evidence.

Composer says the public should be prepared to see a different Casey's daughter and not him gingerly in the scene, certainly not vocal disregarding the requirements of 16-vjecares. I learn emotions this race (Zhulali taking part for the second time in Eurosong), it shows the song and see the "Eurovision Song Contest."

Mr. Zhulali, is the second time in your "Eurosong". You can say that you are already familiar to you and what this event represents the musical?
"Eurosong" was the most important event is the song in Europe, for many reasons: facing many cultures and motivations of different countries participating and for the seriousness and the selection of elements that participate in the festival. "Eurosong" brings many quality artists, and comes from a 54-year tradition of European public has donated kenge and wonderful songstress. I think that is because the big event organized by the EBU (European Broadcasting Union). The festival is perfect in these 15 years. Is progressive in that aspect has become more contemporary.

What you want to say to this?
Firstly, composers and orkestruesit have greater to achieve everything in the studio, to play back orkestracioni realized. In this way, this festival is greater to create a wonderful show. So, as it were, the scene was empty of orkestrantet and left the country more than preformances singers.

This means that now "Eurosong" was has turned into a festival performance?
I do not think the festival is dedicated more performance. Visional and music technology has made tremendous progress, have made this festival, with contemporary and modern. But, however, my opinion is that kenga again remains the basis of this festival, they have been beautiful and professional.

What are the musical values that you think convey the song of European competition?
The music from each participating country. Recent years there has been a tendency to behave traditional musical elements of each country. Furthermore, it was a little overcome, became the goal in itself. This phenomenon came from Eastern countries, who want to lancohen very quickly. This may have been a stimulus to meshohet many folk elements. Not that these elements must be removed, but must be a more professional level. In my opinion as a musician, with great difficulty for a creator is to introduce elements of his country, this should become so natural and organic and not appear as popular music.

But you, what new element to bring this here?
I have a change in this kenge. "Your image" for professional regarding Anes, was typical of the music that light, (pop), while I am in this kenge tried through the rhythms of modern (dance) to enclose some elements Albanian. And have done little more obvious for the part and harmonious place in which tonalitetit kenga. Also, being associated with this mode, incidentally has brought a special element of popular Albanian, zumarja. This element is not done with a certain purpose, but come wreathed with pace. Element is not popular.

You can say that this is a "catch" for them to make public?
No, this time I want to do a song with Albanian reasons. In fact, even last year, with those two girls in Kosovo, I had a motive, which was introduced with tonalitetin is popular, but the instrument was the guitar, so in another form. These two years have been intended to do something that is combination between shqiptares and modernes.

Do you think a adoleshenteje as Casey, the article goes a love that speaks for such?
Artist, the scene when del is not self, but the artistic character is created by the composer and poet. How many artists play the role of criminal, does not mean that we are really criminal. In this case, Casey appears as an artists will interpret the text and song composer. Figure and its age is within the limits of European festival, over 16 years. They are thinking about this old singer can sing any songs, patriotic, love, saga, etc..

You have a long history of collaboration with Agim Docin. What do you think are his particular texts?
I do not count articles, but poetry. Has inspired many to have been the late texts, made in a professional manner, that I have created to easily create music. Krijuesve between the two, the words of colleague and climate in which work is very important. Should have a climate of cooperation, that if I am or poet is not something we should say and to accept.

How will the vocal cilesonit values Casey Toles?
I've always said that I have absolute faith in Casey, not only vokali, that it has given evidence, but also in the interpretation and performance that is being prepared. The rate as voice with a very good future. Casey has a wonderful vocal color, which is seen even now in all the comments are made on the internet, where the value as a small girl, but with very good voice and strong. I guess we will be well received in European festival. Will be a surprise vocal.

You can find out how we will be presenting at the scene of "Eurosong"?
It is a surprise. This is the first time that Albania worthily presented in performance. Items are associated Dorina Toci and Orgesa Zaimi. While the scene will be the dancer of the three foreigners, two of whom are known in Greece as a break dancer to dance. The public should be prepared to see a different Casey's daughter and not him gingerly in the scene. Choreographer Julian Bulku has made a very big that has alienated it.

Back to back in less time. How has started composing your way?
I studied in high school music in Shkoder, the trumpet. We die, I run for trumpet and kompozicion. I fitova both branches and for one year of follow both. Then, because of the biografise said that should be followed only a branch. However, the vazhdova again, I studied with John simony. After mbarova school, punova for about eight years in Bishop as chief of the music estrades then be transferred in Tirana.

But now that your relationship is with tromben?
Almost there years that I played I. Although I was also soloist. Now I am fully computerized. Work on a computer all day to achieve my orkestracionet. Composition for me is a profession, and passion. I have written to all sexes, but at the same time we've played some instruments, like piano and piano accordion, because to be orkestrues, of course, should know all the instruments.

Eurosong: "Albania: New but strong"

In the electronic site of the European song contest competition "Eurosong", is published official Photo singer representing Albania, Casey Tola. A fotoportret, where 16-year-old with eyes closed and is where several years shows more than that age. This is accompanied by a text file, which provided data for authors and song.

In this site, "By taking dreamily," qualify as a song with strong influence of folk music. But besides this, "Eurosong" expressed amazement about how to choose Albania perfaqesuesen it through a national song festival in television.

Title text is: "Albania: New, but strong," which follows with a comment for the new age of Toles and Casey nenvijezim small for a fact that it is not a professional songstress.
]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online