All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Saturday, 23 May 2009

Big Brother Albania 2: Nata Post Finale, Spektakli

BIG BROTHER ALBANIA 2, NATA POST FINALE, SPEKTAKLI

Protagonistet, rrefim pertej spektaklit

Nen prezantimin e Arbana Osmanit, u mbajt mbreme spektakli kushtuar edicionit te dyte te "Big Brother Albania"

Kronika


Banoret e edicionit te dyte te "Big Brother Albania" u perballen edhe nje here me njeri-tjetrin. Mbreme, ne nje spektakel kushtuar ketij "reality show" qe per 100 dite mbajti para ekranit mijera spektatore, protagonistet e shtepise me te famshme ne vend debatuan rreth kesaj eksperience te jashtezakonshme ne jetet e tyre, e cila u dha popullaritetin e deshiruar. Prezantuesja Arbana Osmani ka falenderuar sidomos publikun qe ka ndjekur ne cdo moment dhe ka mbeshtetur banoret e "Big Brother". Gjate spektaklit u zbuluan te gjitha prapaskenat, u thane shume te verteta dhe u komentuan ngjarje te ndodhura ne shtepi. Mbremjen e djeshme, Qetsorit, fituesit te ketij edicioni te dyte te "Big Brother Albania", iu dorezua ceku origjinal me shumen prej 50 mije eurosh, si dhe celesat e makines "Mazda". Ne vijim, Arjani e Virusi, dy opinionistet e "Big Brother", qe kane ndjekur hap pas hapi cdo zhvillim ne shtepi, por edhe jashte saj, e komentojne kete program te njohur e te suksesshem kudo ku eshte aplikuar si nje eksperience shume interesante, sidomos per faktin qe i kane vleresuar banoret per ata qe jane. "Shpresoj qe ta kem bere sa me mire kete vleresim", ka thene Arjan Konomi. Ndersa Virusi, uron per spektaklin e ardhshem te "Big Brother Albania", duke shtuar se i mungojne ditet kur ishin te angazhuar me kete spektakel.

Nderkaq, protagonistet e "Big Brother", te pranishem ne studio, kane komentuar kete eksperience unike. "Kjo jave ka qene e vecante, nje fillim i ri, ndryshim i ri. Jashte shtepise, ne fillim isha si e hutuar. Tani na njohin dhe na duan. Me ne fund na u dha mundesia te rrinim lirshem, pa pranine e kamerave", ka thene Adela. "Edhe per mua ka qene nje jave e bukur. Une prisja fame, por kaq shume, me trembi pak. Gjithsesi jam shume i kenaqur", u shpreh Bjordi. Ndersa per Adin kjo jave ka qene teper emocionuese. "Kam kuptuar se takimet me njerezit ishin me te rendesishme se sa cmimi prej 70 mije eurosh".

Qetsori dhe fama pertej Adriatikut

Por protagonisti i vertete i mbremjes se djeshme ne "Top Channel" ishte sigurisht fituesi i edicionit te dyte te "Big Brother", Qetsor Ferunaj, i cili eshte mirepritur me shume entuziazem nga nje grup i madh njerezish, shoqeruar nen tingujt e kenges "Vincero" ("Do te fitoj"). Megjithate, pas fitores ai eshte larguar menjehere ne Itali per motive personale, per rinovimin e lejes se qendrimit ne Itali. Tashme eshte i njohur fakti se edhe atje ai eshte intervistuar prej mediave italiane. Ai ka dhene edhe nje interviste per gazeten "Messaggero". Qetsori ka rrefyer se ne te vertete nuk e priste kete mikpritje dhe kete dashamiresi te cilen e ka gjetur kudo ku ka shkuar. Per sa i perket Qetsorit, gjate mbremjes se djeshme eshte komentuar edhe fakti qe ai ne 14 jave ka shkuar ne kandidim per 12 here. Pra, thuajse cdo jave ai ka perjetuar ethet e eliminimit. Sori i ka komentuar ne studio keto emocione, por edhe faktin se pasi kane dale te gjithe banoret, edhe ata qe e kane kandiduar, kane bere tifo per fitoren e tij.

Audicionet, fillimi i aventures

Per publikun ne studio dhe per spektatoret nga shtepia mbreme u shfaqen gjithashtu edhe imazhe prej audicioneve dhe perzgjedhjes se banoreve te edicionit te dyte te "Big Brother Albania". Kjo pervoje e nisur tre muaj me pare ka qene kaq shume e ngjeshur me ngjarje, aq sa dita e audicionit ne te vertete duket nje kujtim i larget. "Para se te hyja, gjate audicioneve, jam ndeshur me Sorin dhe kisha bindjen se do e kisha ne shtepi. Nuk e prisja qe do hyja, ishte surprize", ka thene Bika. Ndersa Moza ka thene se i prisja te gjitha karakteret brenda shtepise. "Une prisja edhe nje mashkull nga Kosova ne ‘Big Brother‘. Mendoja se do te isha e vetmja femer nga Kosova. Familja ime e ka pritur shume mire qe konkurrova. Me kane mbeshtetur, por nuk e prisja as vete qe do te hyja ne shtepi", u shpreh Lirita. "Une prisja te gjeja karaktere te ndryshme, prisja qe te surprizohesha. Nuk i kisha menduar gjerat qe do te ndodhnin me vone. Une kisha hyre me nje ide te qarte: Te jetoja ditet aty brenda. Nuk e kane aprovuar te gjithe deshiren per te qene ne ‘Big Brother‘. Kam kembengulur fort per te hyre", tha Adela, e cila ka shtuar se i kishte thuajse te gjithe kunder prezences se saj ne shtepine me te famshme ne vend.

Arjoni dhe Anjeza, perfundon lidhja jashte shtepise

Spektakli ka vijuar me tej, duke komentuar nje tjeter banor i cili ka lene shenje ne kete "Big Brother". Behet fjale per Arjonin, i cili me bukurine e tij ka bere per vete jo vetem publikun, por edhe banoret brenda shtepise, vajzat me shume. Ai ka qene i perkedheluri i tyre. Marredhenia e tij me Zhuljeten, simpatia per Mimozen, ajo me Mesiden dhe perfundimi me Anjezen, ka qene pjese e diskutimeve naten e mbremshme. "Me Zhuljeten kishte miqesi, Mimoza, nuk me pelqente mua si djale, ndersa me Mesiden nuk ndodhi asgje, sepse nuk do te kishte vijim", ka thene Arjoni, ndersa se bashku me Anjezen kane thene se historia mes tyre ka qene e bukur aq sa zgjati brenda shtepise, jashte realiteti eshte ndryshe, duke nenkuptuar se historia e tyre ka marre fund.

Diskutimet ne "Top-Show"-n e "Big Brother"

Spektakli ka vijuar me tej me te tjera diskutime. Pjese e tyre ka qene edhe nje prej aktiviteteve tipike te mbremjeve te banoreve, qe ne fakt eshte pelqyer teper edhe prej publikut, nje aktivitet qe i ka ndihmuar shume edhe ne perballjen me njeri-tjetrin. Behet fjale pikerisht per ndertimin dhe pershtatjen e nje programi brenda shtepise, nje "Top-Show" te vertete, i cili cdo mbremje drejtohej nga nje banor i ndryshem. Temat e diskutuara kane qene mjaft interesante. Por ne kundershtim nga "Top-Show", banoret jane perballur ndryshe me proven e unanimitetit, ku duhet te tregonin aftesine e tyre per te qendruar se bashku, per te kaluar keshtu me sukses, nje diskutim te veshtire strategjie, kur Vellai i Madh i vuri ne prove. Arbana ka kujtuar se Dritani i dha mjaft rendesi proves dhe u nxeh shume kur nuk arriten ta shihnin ate ne kendveshtrimin e duhur. Ari e la diskutimin ne mes, e shkoi ne dhomen e gjumit, ndersa Qetsori votoi i pari... Banoret kane parapelqyer te mos e fitonte askush cmimin, ne vend qe ta fitonte te pakten njeri prej tyre. Arbana u ka thene protagonisteve te mbremjes se djeshme se edhe pse proven e unanimitetit nuk e kane kaluar me sukses, duke u ndare ne grupe, te tjerat i kane kaluar me sukses, duke e zbavitur vertet publikun.

Adela dhe Bjordi, te vertetat e lidhjes

E nuk mund te mungonte edhe nje diskutim per dy te dashuruarit e edicionit te dyte te "Big Brother Albania", per lidhjen teper te diskutuar mes Adeles dhe Bjordit. U shfaq mbreme nje klip me zanafillen e ketij raporti mes dy te rinjve, ndersa u fol edhe per kohen kur ata nisen ta pelqenin vertet njeri-tjetrin. Eshte komentuar edhe kandidimi i Bjordit prej Adeles, e cila me pas nxori nje justifikim "hipokrit" per kete zgjedhje. Adela eshte pergjigjur mbi shume pyetje, mes te cilave edhe pse ka qene konfuze gjate gjithe kohes dhe cila ka qene arsyeja, sipas saj, qe i ka cuar deri ne finale? Ajo eshte perballur edhe me konkurrentet e tjere, duke komentuar edhe lojen e Kupidos, me sakte nje pergjigje qe nuk perkonte mire: ate mbi puthjen e pare qe kane dhene Adela e Bjordi. Nje tjeter pike per te cilen u fol ne lidhje me Adelajden, ka qene edhe mbi mesazhin social qe ajo ka transmetuar gjate gjithe kohes ne lidhje me paragjykimet, ndersa jane lexuar e komentuar edhe disa prej artikujve te shkruar ne shtypin e perditshem.

Banoret dhe letrat e fansave

Arbana u ka komunikuar banoreve se ne redaksine e programit kane mberritur edhe nje numer i konsiderueshem letrash, te cilat tregojne dashamiresi e vleresim per banoret. Ajo thote se fillimisht kishin menduar qe keto letra te mos i lexonin, por me pas, Vellai i Madh ka ndryshuar mendim e tashme keto letra u jane dorezuar banoreve te te cilet ishin adresuar. Duke respektuar anonimitetin e derguesve, dje u eshte dorezuar Adeles e Bjordit nje bluze, e me pas eshte lexuar edhe nje leter. Pak me vone u dorezohen banoreve dhuratat e dy fanseve te vogla. Edhe per Qetsorin, fituesin e "Big Brother 2", eshte lexuar nje leter, te cilen vete Sori ka kerkuar te lexohej, si nje falenderim per te gjithe ata qe kane dashur ta shohin fitues.

Aventura e Adit

Tashme, te gjithe e dine se brenda shtepise se "Big Brother", Adi, 40-vjecari nga Tirana, kishte lidhur nje miqesi shume te ngushte me Bjordin e Adelen, grup ky i cili i coi te tre ne finale. Dje ai ka folur se ia ka dale mbane te arrinte fitoren e tij personale, duke qene se hyri ne "Big Brother" per te arritur persosjen e imazhit te tij. Edhe raporti i tij i ngushte me Junen, por edhe me Arin, nuk eshte lene pa komentuar gjate nates se mbremshme.

Banoret festojne me dhuratat

Nje shishe vere nga "Vini & Food" u eshte dhuruar dje secilit prej banoreve te shtepise se "Big Brother", dhurate e cila eshte shoqeruar edhe me nje klip, duke qene se ata ne shume raste se bashku ne shtepine me te famshme ne vend kane bere gezuar me produktet e "Vini & Food". Nderkaq, nje tjeter surprize e bukur eshte realizuar per banoret prej "Swatch Albania". Secilit prej konkurrenteve u eshte dhuruar nga nje ore e markes "Swatch". Atyre u eshte dhene mundesia ta zgjedhin vete ate ne dyqanet "Swatch", te cilat ndodhen ne Qendren Metropol, ose ne dyqanin ne QTU. Por aventura per ta nuk ka perfunduar ketu. Fale fames se dhuruar prej "Big Brother", tashme Qetsori e Dritani do te hyjne ne politike. Arbana ka shtuar se pavaresisht se kjo eshte nje zgjedhje e tyre dhe nuk lidhet me programin, eshte e qarte se ky "reality show" u fali atyre popullaritetin e nevojshem. Mbremja ka vijuar me tej me nje tjeter surprize. Arbana u ka komunikuar atyre se "Alba-Trans", operatori i pare privat i transportit publik ne Shqiperi, i cili mbulon edhe linjat e transportit me Greqine dhe Italine, u ka ofruar atyre nje udhetim neper te gjitha qytetet e jugut te Shqiperise, si dhe nje udhetim ne Prishtine. Ajo ka vijuar me tej, duke shtuar se surprizat nuk perfundojne me kaq. Oferta te tjera do te kete per konkurrentet e edicionit te dyte te "Big Brother", te cilat do te tregohen me vone. Duke kujtuar se se shpejti fillojne audicionet per edicionin e ardhshem te "Big Brother", e duke kujtuar se te interesuarit mund t‘i gjejne informacionet ne faqen e internetit te "Top Channel", Arbana ka falenderuar te gjithe ata qe kane ndjekur "Big Brother" dhe televizionin kombetar "Top Channel", qe mundesoi realizimin e ketij "reality show". Arbana ka pershendetur, duke lene takim per vitin e ardhshem. /gazeta shqip/23.05.09/

VIDEO
(si eshte bere zakon, i kam humbur disa minuta te fillimit)

#1


#2


#3


#4


#5


#6


#7


#8


#9


#10


- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Protagonistet, confession beyond spektaklit

Sub presentation Arbana Osmani, was held overnight spektakli dedicated second edition of "Big Brother Albania"

Residents of the second edition of "Big Brother Albania" was once confronted with each other. Evening, at a cost spektakel this "reality show" was held for 100 days prior to screen thousands spectatress, protagonistet Station in the famous debate about this country experience the extraordinary in their lives, which gave the desired popularity. Presenter Arbana Osmani has especially thanking the public that has followed in every time and has supported people of "Big Brother". During spektaklit were discovered all wings, U Thant was very true and commented the events occurring at home. Yesterday evening, Qetsorit, winners of this second edition of "Big Brother Albania", surrendered to check with the original amount of 50 thousand euros, and the keys of the car "Mazda". In addition, Arjani the virus, two opinionistet of "Big Brother", who have followed every step development at home, but also outside it, and comment on the program to recognize the successful wherever it is applied as a very interesting experience, especially for the fact that people have for those. "I hope that I have done it better this assessment," said Arjan Konomi. The virus, congratulates spektaklin for the next "Big Brother Albania", adding that the missing days when they were committed to this spektakel.

Meanwhile, protagonistet of "Big Brother", present in the studio, have commented on this unique experience. "This week was special, a new beginning, a new change. Outdoors, in the beginning as I was confused. Now we know and love us. In the end we were given the opportunity to rrinim freely, without the presence of cameras" , said Adel. "Even for me has been a beautiful week. I expected glory, but so much, with little intimidate. However I am very pleased," said Bjordi. Adin and for this week has been very exciting. "I understand that meetings with people were more important than the price of 70 thousand euros."

Qetsori and fame across the Adriatic

But the real-part of yesterday evening that the "Top Channel" was certainly the winner of the second edition of "Big Brother", Qetsor Ferunaj, which is welcomed with much enthusiasm by a large group of people, accompanied under the sound of song "Vincero "(" will win "). However, after winning it is removed immediately in Italy for personal reasons, for the renewal of residence permit in Italy. Is already known fact that even there he is interviewed by the Italian media. He has also given an interview for the newspaper "Messaggero". Qetsori has rrefyer that we really did not expect this welcome and this goodwill which is found wherever went. As for the Qetsorit, in the evening yesterday that the comment is the fact that he has gone in 14 weeks in kandidim for 12 times. So almost every week, he experienced fever and elimination. Sorin has commented in the studio these emotions, but also the fact that after all the residents have appeared, even those who run, have made typhus for his victory.

Audicionet, starting aventures

To the public in the studio and home audiences by evening was also shown images of audicioneve selection and inhabitants of the second edition of "Big Brother Albania". This experience launched three months ago has been so very busy with events, so long as the day we audicionit indeed a memory. "Before hyja during audicioneve, I am faced with Sorin and had the conviction that the church would at home. It's expected that will hyja, was a surprise," said Bika. While Moza has said it expected all of the characters within the house. "I expected a man from Kosovo in 'Big Brother'. I think that will be the only female from Kosovo. My family has hosted many good konkurrova. With supported, but does not own nor expected to be in hyja home, "said Freedom. "I expected to find different characters, expected to surprizohesha. Had not thought things would occur later. I entered the church with a clear idea: to live there within days. There have approved all wish to been 'Big Brother'. I strongly insisted on entering, "said Adel, who added that he had almost all against the presence of its most famous home in the country.

Arjoni and Anjeza, ends connection outdoors

Spektakli attended further, commenting on another resident who has left at this sign of "Big Brother". It is about Arjonin, which with its beauty has made for itself not only public but also people inside the house, with many girls. He was their pet. His relationship with Zhuljeten, simpatia per Mimozen it with Mesiden and complete with Anjezen, has been part of the discussion Last night night. "With the Friendship Zhuljeten, Mimoza, not like me as a boy, while with no Mesiden nothing happened, because there would be ongoing," said Arjoni, while together with Anjezen have said that history between them was so beautiful how long the house, outside the reality is different, meaning that their history has taken over.

Discussions on "Top-Show-n of" Big Brother "

Spektakli attended further discussions with the other. Part of them was a typical activity of the evening residents, which in fact is even more favored by the public, an activity that has helped even more to face each other. It is precisely for the construction and adaptation of a program within the home, a "Top-Show" really, every evening, which led by a different resident. Topics discussed have been very interesting. But in contradiction of "Top-Show", otherwise people are faced with evidence of unanimity, which should show their ability to stay together, to last so successfully, a strategy discussion difficult, when the brother of Great placed on probation. Arbana remember that there Dritani gave very important evidence and excite many failed to see when we view it properly. Ari discussion between left and went to sleep in the room, while the first Qetsori voted ... Residents have preferred to not win one price, rather than to win at least one of them. Arbana was told that yesterday evening the protagonisteve that although evidence of unanimity have not passed successfully, being divided in groups, others have passed successfully, and really zbavitur public.

Adel and Bjordi, really connecting

And can not be absent for a discussion of two dashuruarit the second edition of "Big Brother Albania", the very connection between Adeles and discuss Bjordit. The evening features a klip with zanafillen of this report between the two young people, while the spit for the time they leave to really like each other. Commenting is also running the Bjordit of Adeles, which then issued a warrant "hypocrite" for this option. Adel answer on many questions, among which even though has been confused at all times and that was why, according to her, which has led to the final? She was faced with the competition of other, commenting on the game Kupidos, with a correct answer was not good match: the first on puthjen they have provided the Bjordi Adel. Another point for which was spit on by Adelajden, was also on the social message it has transmitted at all times with respect to prejudice, while also reading and commenting on some articles written in the daily press.

Residents and fans letters

Arbana has communicated inhabitants that we have arrived redaksine of a number of letters, which show good assessment for the residents. She says she initially thought that these letters were not read, but after, Big Brother has changed the thinking of these papers were already submitted to the inhabitants who were addressed. Respecting the anonymity of derguesve, was yesterday submitted Adeles of Bjordit a T-shirt, and even after a letter is read. Few residents were later handed over gifts of two small fans. Even for Qetsorin, winner of "Big Brother 2" is reading a letter, Sorin who has requested to read, as a thanks to all those who have loved to see the winners.

Adventure of Adit

Now, all know that within the home "Big Brother" 'Ad, 40-year-old from Tirana, was about a very close Friendship with Bjordin of Adelen, this group which led to three in the final. Yesterday he spoke that it has emerged holding achieve his personal victory, given that we took "Big Brother" to reach its persosjen image. Even his close relationship with June, but with gold, is not left without commenting mbremshme that night.

People celebrate with gifts

A bottle of wine from the "Look & Food" was given yesterday by the inhabitants of each house of "Big Brother", which gift is accompanied with a klip, while they were in many cases together with the famous house in the country Gezuar products have made the "Look & Food." Meanwhile, another nice surprise for people is realized from Swatch Albania. " Each of the competitors was donated by an hour of brand "Swatch". They were given the opportunity to choose its own shops in the "Swatch", which are in Metropol Center, or shop in the QTU. But no adventure to finished here. Thanks fames that donated by "Big Brother", current Qetsori of Dritani will enter the political. Arbana added that despite that this is a choice and not related to their program, it is clear that this "reality show" they were forgiven popularity necessary. Attended the evening further with another surprise. Arbana has communicated to them that "Trans-Alba", the first private operator of public transport in Albania, which covers the lines of transportation to Greece and Italy, has offered them a trip throughout the southern cities of Albania, as and a trip to Pristina. She has attended further, adding that surprises do not end so. Offers will be other competition for the second edition of "Big Brother", which will be shown later. Recalling that soon begin audicionet for the next edition of "Big Brother", and recalling that the interested can find information on the website of the "Top Channel", Arbana is thanking all those who have followed "Big Brother "and national television" Top Channel ", which enabled the realization of this" reality show. " Arbana welcoming, leaving the meeting for next year.
]]

Thursday, 21 May 2009

Qetsori, Fama e Ndjek edhe ne Itali!

Qetsori i famshem edhe ne Itali

Qetsor Ferunaj, fituesi i “Big Brother Albania”, duket se po shijon famen e tij edhe ne Itali.

I gjendur ne Perugia per te rinovuar lejen e tij te qendrimit, ai u intervistua nga gazeta e ketij rajoni “Regione Umbria” e cila i ka kushtuar pothuajse nje faqe te tere djalit nga Dukati i Vlores.

“Perugia eshte nje qytet qe me pelqen te rris femijet e mi. Jam i dashuruar pas ketij qyteti te ri, po njekohesisht edhe antik”, thote Qetsori.

Ne faqen kushtuar fituesit te “Big Brother” ne Shqiperi, shkruhet me detaje se kush eshte Qetsori, nga vjen, cfare ka bere ne jeten e tij dhe cilat jane deshirat dhe ambiciet qe ka ky personazh tashme i njohur jo vetem brenda kufijve te Shqiperise.

Ne gazete shkruhet se Qetsori eshte shume i njohur nga bashkekombasit e tij qe jetojne ne Itali, te cilet e kane ndjekur reality show-n permes platformes DigitAlb.

Qetsori flet per median italiane edhe per arsyen e pjesemarres ne “Big Brother Albania”: Donte te bente krenar babane e tij. /tch/21.05.09/


- - - - - - - - - - - - - - - -
p.s. Ne Itali "Big Brother"-in e quajne "Grande Fratello"
- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: qetsor ferunaj sori feruna
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Qetsori famous in Italy

Qetsor Ferunaj, winner of "Big Brother Albania", seems to relish being his fame in Italy.
I found in Perugia permission to renovate his residence, he was interviewed by newspapers of this region "Regione Umbria" which has devoted almost an entire page from Dukati son of Vlora.

"Perugia is a city that I like my children up. I love this city after the new, is also ancient, "says Qetsori.

In the page dedicated to winning "Big Brother" in Albania, with written details of who is Qetsori, comes from, what has done in his life and desires and ambitions which are the character who has already known not only within the borders of Albania.

We write the newspaper Qetsori is very well known by his bashkekombasit living in Italy, who followed reality show-n through platform DigitAlb.

Qetsori speaks to the Italian media for the reason of participating in "Big Brother Albania" wanted to make his father proud.
]]

Wednesday, 20 May 2009

Mixha Bibe Flet Per Vetura!

Mixha Bibe Hasan Murseli
/photo insomnia/

Interviste me aktorin Hasan Murseli
Ikni se ju shkel Mixha Bibe!


Hasan Murseli apo sic njihet nga roli i tij Mixha Bibe ne “Perralle me tupan”, ka deshmuar se eshte humorist mjaft i talentuar. Kesaj radhe Hasan Murseli flet per pervojen e tij si shofer. Ai tregon se dashuria e tij ndaj veturave ka nisur qysh ne femijerine e tij, ku bashke me vellane kane blere nje veture. Vetura motorin e kishte mbrapa, nderkaq ai ka menduar se te gjitha veturat e kishin motorin perpara. Kur ai e ka verejtur kete, ka bere nje batute, te cilen nuk e harron ai, por as te tjeret. Per keto dhe shume gjera interesante do te mund te mesoni ne kete interviste me aktorin Hasan Murselin.

“Kosova Sot”: Cilen veture e mbani mend nga femijeria juaj?
Hasan Murseli: Veturen e pare e kemi blere bashke me vellane. Ajo e kishte pasur motorin mbrapa. Kur e sollem ne shtepi filluam ta studiojme dhe kur verejta se motorin e kishte mbrapa, pa hezituar shume i thashe vellait: Pse bre vella i paske grah mbrapsht vetures deri ketu?

“Kosova Sot”: Kur keni filluar te interesoheni me seriozisht per veturen?
Hasan Murseli: Kur i kam pasur 14 vjet.

“Kosova Sot”: Kur kishit kontaktin e pare me timonin?
Hasan Murseli: Kam qene ne shkollen fillore, me duket ne klasen e shtate.

“Kosova Sot”: A keni patente shofer?
Hasan Murseli: Po.

“Kosova Sot”: Per momentin cfare veture vozisni?
Hasan Murseli: ‘’Golf 4’’, TDI, ngjyre metalike.

“Kosova Sot”: Cfare veture do te donit te vozisni?
Hasan Murseli: “Opel Kadet”, 13 (qeshet).

“Kosova Sot”: Ju ka ngelur ndonje veture ne mendje prej atyre qe keni pasur?
Hasan Murseli: Ajo me motor nga mbrapa (kikirez).

“Kosova Sot”: Cilin nga ngasesit boterore te veturave preferoni?
Hasan Murseli: Hamiltonin.

“Kosova Sot”: A ndodh qe te vozisni edhe jashte vendit dhe ne cilat vende keni vozitur?
Hasan Murseli: Po ndodh shpesh. Kam vozitur ne Gjermani, Zvicer, Maqedoni, Shqiperi etj.

“Kosova Sot”: Cilat vende i konsideroni me te pershtatshme per te vozitur dhe cilat me te rrezikshme?
Hasan Murseli: Prishtina eshte nje vend mjaft i dendur me vetura, keshtu qe rreziku eshte me i madh. Ne Viti ndihem me se miri.

“Kosova Sot”: Sa eshte shpejtesia me e larte te cilen e keni arritur ndonjehere?
Hasan Murseli: 240 km/h.

“Kosova Sot”: Cfare nuk pelqeni te shoferet ne Kosove?
Hasan Murseli: Nuk me pelqejne ata qe vozisin ngadale dhe qe nuk i respektojne rregullat e komunikacionit.

“Kosova Sot”: A keni shpesh probleme me trafik dhe sa ju ndihmon fama ne trafik?
Hasan Murseli: Pasi qe i takoj kesaj shtrese te Kosoves, atehere kam probleme sikur te gjithe, por edhe fama mund te them se me ndihmon shpesh ne komunikacion, sa i perket denimit shfrytezoj rastin ta falenderoj SHPK-ne, sepse rrallehere me denojne. /b.zyberi/kosova sot/20.05.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Interview with actor Hasan Murseli
Run, don't get ran over by Mixha Bibe!

Hasan Murseli or as known from his role in Mixha Bibe "tale me tupan," has proved that the humorist is very talented. This time Murseli Hasan speaks to his experience as a driver. He shows his love of cars has been launched against us since his childhood, where together with brother bought a car. Car engine was back, and he thought that all cars had engine before. When he has noted this has become a mot, which he did not forget, nor others. For these and many interesting things can be learn in this interview with actor Hasan Murselin.

"Kosova Sot": What cars remember from your childhood?
Hasan Murseli: The first car we bought together with the brother. She had the engine back. When we brought home and began to study when he had seen the engine back, I saw very reluctant brother: Why bre brother somewhat grah car back up here?

"Kosova Sot": When you started to seriously interesoheni with the car?
Hasan Murseli: When I was 14 years.

"Kosova Sot": When was the first contact with the wheel?
Hasan Murseli: I was in elementary school, the class appears in the seventh.

"Kosova Sot": Do you have a driver driving license?
Hasan Murseli: Yes.

"Kosova Sot": Currently vozisni what car?
Hasan Murseli:''4''Golf, TDI, metallic colors.

"Kosova Sot": What car would like to vozisni?
Hasan Murseli: Opel cadet, 13 (laughing).

"Kosova Sot": You remained a car in mind of those that you had?
Hasan Murseli: She motorcycle from behind (kikirez).

"Kosova Sot": What the World ngasesit vehicles prefer?
Hasan Murseli: Hamiltonin.

"Kosova Sot": Does that happen vozisni abroad and even in countries which have vozitur?
Hasan Murseli: Yes happens often. I vozitur in Germany, Switzerland, Macedonia, Albania etc..

"Kosova Sot": What countries consider to be appropriate to vozitur and that dangerous?
Hasan Murseli: Pristina is a fairly busy with cars, so the risk is greater. We feel the best year.

"Kosova Sot": What is high speed with which you have ever reached?
Hasan Murseli: 240 km / h.

"Kosova Sot": What not like the drivers in Kosovo?
Hasan Murseli: those who do not like vozisin slowly and do not respect the rules of communication.

"Kosova Sot": Do you have problems with traffic and often it helps fame in traffic?
Hasan Murseli: Once you reach this layer of Kosovo, then I have problems like everyone, but fame can say that we often help with communications, regarding the sentence take time to thank KPS in, because rarely with condemn.
]]

Mihrije Braha: Ja Pse Nuk Mora Pjese Ne Video Fest

Mihrije Braha: Ja pse s’mora pjese ne Videofest

Mihrije BrahaAjo eshte padiskutim kengetarja me e perfolur sa here qe flitet per sfidimin e moshes. Nuk e di askush sa vite i ka kur del ne skene. Pasi freskia qe reflekton nuk flet per vitet qe ka. Sidomos pamja e saj ne videoklipin e fundit “Ti nuk je shtepia ime” eshte vleresuar shume. Me kete kenge ajo ka marre cmimin “Best pop folk” ne Videofest. Por nuk ishte prezente per te marre cmimin. Ja perse.

“Bota sot”: U shperblyet me cmimin “Best pop folk” per kengen “Ti nuk je shtepia ime” ne Videofestin e mbajtur para pak ditesh. Si e pritet kete cmim, sa jeni e kenaqur?

Mihrija: Jam shume e kenaqur dhe i pergezoj organizatoret per kete eveniment. Mendoj se cdo vit ky eveniment duhet te pesoje ngritje.

“Bota sot”: Nderkohe, nuk ishit e pranishme per te marre cmimin. Pse kjo mungese e juaja?

Mihrija: Kam qene ne Zvicer dhe nuk kam mundur te kthehem. Kjo ka qene arsyeja , perndryshe une edhe viteve te tjera kur fare nuk jam shperblyer, kam qene ne salle, qofte si shikuese apo edhe kam ndare ndonje cmim.

“Bota sot”: Cilat jane angazhimet tuaja keto dite, me se po merreni?

Mihrija: Ne jemi shume te angazhuar dhe kemi shume koncerte, mbremje etj.

“Bota sot”: A do te kete kenge te re kete vere? Po videoklip?

Mihrija: Po sapo kam mbaruar nje kenge apo balade shume te mire.

“Bota sot”: Po album do te kete?

Mihrija: Album kete vit? S’e besoj por le te shohim e bejme.

/violete pllana/bota sot/19.05.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
p.s. Disa dite me pare, "Kosova Sot" njoftoi qe Mihrija kishte injoruar Videofestin per shkak te disa pakenaqesive qe kishte pasur ajo ne lidhje me organizimin e ketij festi dhe ne vend te tij, ajo kishte preferuar te shiqoj Big Brother Albania. Tash, ose Mihrija ka nderrue mendim, pas fitimit te cmimit, ose ketu dikush po rreeen! LOL
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Mihrije Braha: Here is why I did not take part in Videofest

It is padiskutim singer with the perfolur whenever spoken to challenge of age. No one knows how many years has del staging. After that reflects the warm years does not speak for that. Especially in view of its recent videoklipin "Thou art my home" is much appreciated. Kenge this price it has received "Best folk pop" in Videofest. But it was not present to receive the award. Here's why.

"Bota Sot": The price paid off with "Best pop folk" song for "Thou art my home" in Videofestin held first few days. How is this price, how satisfied are you?

Mihrija: I am very pleased and congratulate the organizers for this event. I think that every year this event should undergo rise.

"Bota Sot": Meanwhile, were not present to receive the award. Why this absence of yours?

Mihrija: I have been in Switzerland and no longer possible to go back. This was the reason, otherwise I and other years when I am not at all off, I was in the hall, as if viewers or have any share price.

"Bota Sot": What are your commitments these days, that if you deal with?

Mihrija: We are very committed and we have more concerts, evenings, etc..

"Bota Sot": Do you have new songs this summer? If video clip?

Mihrija: Yes I just finished a song or a very good saga.

"Bota Sot": The album will be?

Mihrija: Album this year? I do not believe, but let us see to do.
]]

Tuesday, 19 May 2009

Drenusha Latifi: Adoleshenca Ime!

Drenusha Latifi
/photo labinot iberdemaj/

Drenusha Latifi flet per adoleshencen
Vajze temperamente, por edhe nervoze

“Kohen e adoleshences e kujtoj shume mire. Isha shume nervoze. Nuk me pelqente asgje te vetja. Isha shume e ndjeshme dhe gjithkujt ia ktheja fjalen. Pra, ne te shumten e rasteve nuk mund ta kontrolloja veten, madje per asnje moment”, ka thene Drenusha

Drenusha Latifi kujton veten si nje adoleshente mjaft problematike. Megjithate, thote se periudha e adoleshences ka qene koha me e mire qe e ruan deri me tani me mjaft nostalgji. Ne shkolle ka qene nje nxenese problematike. Mesimet nuk i ka dashur edhe aq shume, pasi ka qene nje dembele, por per vendimmarrje ka qene mjaft e guximshme. Drenusha tani nje modele mjaft e njohur vazhdon te arrije suksese ne kete profesion dhe per “Kosova Sot” flet per kohen e adoleshences se saj.

“Kosova Sot”: Si e kujtoni kohen kur keni qene adoleshente?
Drenusha Latifi: Kohen e adoleshences e kujtoj si nje kohe shume te mire. Por, isha shume nervoze. Nuk me pelqente asgje te vetja. Isha shume e ndjeshme dhe gjithkujt ia ktheja fjalen. Pra, ne te shumten e rasteve nuk mund ta kontrolloja veten, madje per asnje moment.

“Kosova Sot”: Sa jeni shoqeruar dhe me cilin shok apo shoqe keni qendruar me shume?
Drenusha Latifi: Kur behet fjale per periudhen e adoleshences, mund te them se me shume shoqerohesha me shoqet edhe shoket e klases. Shoqet me te cilat rrija me shume jane Ardiana Rexhepi, e cila edhe ka qene karateiste. Ajo ka qene me e qete se une, sepse duket qe ate energjine negative e ka zbrazur me ushtrime.

“Kosova Sot”: Si adoleshente, ku e keni kaluar kohen e lire?
Drenusha Latifi: Kohen e lire e kaloja me shume ne shtepi. Jo gjithkund jashte shtepise, ndonese une s’kam mundur te qendroj asnje moment ne shtepi.

“Kosova Sot”: Ku i keni kaluar pushimet?
Drenusha Latifi: Ne ate periudhe pushimet verore i kaloja pa familje, gjegjesisht nga nje muaj qendroja ne Ulqin.

“Kosova Sot”: Me cfare problemesh jeni ballafaquar ne ate moshe?
Drenusha Latifi: Problemi im me i madh ishte qe nuk kisha aspak deshiren e te mesuarit. Mesoja vetem nga zori. Por, nderkohe, edhe grindesha me njerez.

“Kosova Sot”: Si e keni paramenduar lidhjen ne dashuri?
Drenusha Latifi: Lidhjen ne dashuri e kam menduar si te perjetshme, por ato zakonisht mbeteshin te deshtuara!

Drenusha Latifi

“Kosova Sot”: A keni menduar ne karrieren te cilen e keni arritur sot?
Drenusha Latifi: Une ne moshen e adoleshences e kam filluar karrieren, por nuk kam menduar qe do te arrij ketu ku jam sot. Pra, te them te verteten, atehere i kam bere gjerat sot per neser.

“Kosova Sot”: Cili ka qene momenti me i lumtur dhe me i hidhur qe e rikujtoni?
Drenusha Latifi: Ne ate moshe une nuk e mbaj mend qe kam pasur ndonje moment te hidhur, nderkaq momentet e mira per mua kane qene me te lumturat natyrisht ne menyren e nje adoleshenteje.

“Kosova Sot”: Cilat jane dallimet e adoleshenteve te atehershem me keta te sotmit?
Drenusha Latifi: Une i perkas nje gjenerate jo shume larg kesaj. Por te pakten, atehere disa gjera nuk kane qene shume prezente apo te perhapura sikurse ditet e sotme. Tani adoleshentet marrin me shume lende narkotike. Pjesa derrmuese e adoleshenteve tane tani ne kete kohe konsumojne duhanin. Pra, kjo eshte nje dem i madh tek te rinjte, te cilet nuk jane shume te kontrolluar nga familja e sidomos nga prinderit. /k.bajrami/kosova sot/19.05.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Drenusha Latifi speaks for adoleshencen
Temperamente girl, but nervous

"Time of the adoleshences remember very well. I was very nervous. Not like anything ourselves. I was very sensitive and everyone turn word. Thus, in most cases can not check himself, even for any moment, "said doe

Hind Latifi remembers himself as a teenage highly problematic. However, says the period of time adoleshences was the best that keeps up with enough nostalgia now. In school a student has been problematic. Lessons has not had as much as it has been a slacker, but the decision was very brave. Doe now a very well known models continues to succeed in this profession and for the "Kosova Sot" speaks to its time adoleshences.

"Kosova Sot": How do you remember the time when were teenage?
Hind Latifi: Time adoleshences of the recall as a very good time. But I was very nervous. Not like anything ourselves. I was very sensitive and everyone turn word. Thus, in most cases can not check himself, even for any time.

"Kosova Sot": How are you and accompanied by friends or friends who have stayed more?
Hind Latifi: when it comes to period adoleshences can say that more shoqerohesha with friends and friends of class. Stay with friends who are more Ardiana Rexhepi, which has been karateiste. It was the calm that I, because it seems that negative energy has emptied the exercises.

"Kosova Sot": As a teenage, where you have free time spent?
Hind Latifi: leisure spends more at home. Not everywhere outside the home, although I could I stay at home any moment.

"Kosova Sot": Where did you last vacation?
Hind Latifi: In the summer holidays period passes without the family, ie a month remains in Ulcinj.

"Kosova Sot": What problems are you facing at that age?
Hind Latifi: My problem with big churches was not the wish of no learning. Learn only forced. But, while even grindesha with people.

"Kosova Sot": How do you deliberate on the link love?
Hind Latifi: League in love life as I thought, but they usually remain failed!

"Kosova Sot": Do you think the careers who have achieved today?
Latifi doe: I age I started adoleshences career, but I do not think that will reach here where I am today. So, to tell the truth, then I do things today for tomorrow.

"Kosova Sot": What was the happiest moment and bitter that rikujtoni?
Hind Latifi: In that age I do not remember that I had a moment of bitter, and good moments for me have been happy with the way in the course of a adoleshenteje.

"Kosova Sot": What are the differences then teenagers with these sotmit?
Latifi doe: I belong to a generation not far from this. But at least, then some things have not been present or widespread as today. Now adolescents take more narcotics. The majority of our teenagers now in this time consuming tobacco. So, this is a great ring to youth, who are not very controlled by the family and especially parents.
]]

Qetsori ia Shkel Ne Itali!

Qetsori udheton urgjentisht per ne Itali

Ah keto letra, letra! Sipas gazetes "Shekulli", parat dhe fama qe mori Qetsori pas fitores ne Big Brother Albania 2, nuk i mjaftuakan atij, pasi ai me te rendesishme ze letrat e qendrimit ne Itali. Sipas familjareve, Qetsori ka udhetuar me urgjenci drejt Italise per te rinovuar dokumentet e tij te qendrimit. Dhe mesiguri te gjithe emigrantet apo "gurbetxhinjte", e sidomos ata qe vuajne duke pritur ne rradhet e ambasadave per te marre nje vize, e kuptojne kete veprim dhe rendesine e te rregulluarit te dokumentave.

Nuk e kam percjelle emisionin "E Diell" qe nga fillimi dhe nuk e di a ishte Qetsori me heret apo jo ne interviste, por ai nuk u pa me kater personazhet qe moren pjese me vone ne kete emision, Ari, Adi, Adela dhe Bjordi. Ndoshta ky udhetim e arsyeton mungesen e tij ne kete emision!
- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: sori ferunaj feruna
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Urgently Qetsori travels to Italy

Ah these letters, letters! According to the newspaper "Shekulli, money and fame that took Qetsori after winning the Big Brother Albania 2, not mjaftuakan him, as he most important voice residence papers in Italy. According to family members, Qetsori has traveled to Italy with urgjenci to renovate his residence documents. And certainly all immigrants or "gurbetxhinjte", especially those who suffer waiting in line embassies for a visa, this action and understand the importance of the documents rregulluarit.

I did not show followed "The Sun" from the beginning and did not know was whether or not Qetsori early in the interview, but he was seen with four characters who participated in this program later, Ari, Aad, and Adel Bjordi . Perhaps this justifies the lack of travel in this interview him!
]]

Monday, 18 May 2009

Adela, Fituesja Morale e Big Brother Albania 2

Adela Big Brother
/photo top channel/

Adela, Fituesja Morale e Big Brother Albania 2

"...Une doja fitoren, por nuk doja cmimin. Doja fitoren per familjen time, per ate qe une kerkoja, per te gjitha femrat kudo qe ishin... Megjithate, besoj qe edhe deri ketu jam e fituar!" ka thene per media Adela.

Adi Krasta te dielen publikisht i ofroi pune, ndersa revista te rendesishme bejne gara qe te kene Adelen ne kopertinen e pare. Shumica e kane cilesuar si fenomeni Adelajda.

E ne te vertete ajo u kthye nje kunder te gjitheve. Jo vetem brenda shtepise se “Big Brother”, banoret e saj, por edhe gjithe publikut jashte, aq me teper qytetit te saj, Kavajes. Ka thyer mentalitetin, ka thyer shume zemra familjaresh, por ka fituar nje tjeter, zemren e Bjordit. Adelajda Xhamani eshte vetem 22 vjece, por ka arritur te fitoje zemrat e shume njerezve. Shume e kane cilesuar intrigante, por ajo ka mundur te percjelle nga shtepia para saj 18 banore. Ka hyre ne “Big Brother” pa deshiren e prinderve. Madje, nje vit me pare, nuk mundi as te bente aplikimin. Sipas saj ne Kavaje njerezit jane fanatike, por ajo e kundershton kete fenomen dhe e ka bere pergjate 100 diteve. Nga hyrja e saj ne kete spektakel ka humbur nje lidhje pesevjecare, lidhje qe eshte perfolur dhe interpretuar ne menyra nga me te ndryshmet, gjate kohes se qendrimit ne shtepi. /panorama/
- - - - - - - - - - - -

Babai qe mungoi...

Duket se i ati i Adeles nuk ka mundur ta kaperdije "furtunen" qe shkaktoi Adela. Dhe pse nga organizatoret pritej qe ai te kthehej nga Italia dhe te ishte i pranishem gjate spektaklit, ai perseri ka munguar. Ne surprizen qe iu be Adeles, ajo ka mundur te takoje vetem vellane e saj, duke shpresuar te takonte babane, i cili, nuk pranoi ta takonte. Si duket nuk ka mjaftuar as ngulmi i organizatoreve, as leximi i ditarit te Adeles, ku ajo shkruante per te atin, as kembengulja e te afermve te tjere, qofte dhe ajo e Sanijes, nenes se Adeles, per ta sjelle ate ne spektakel. Dhe pse Sanija ka justifikuar mungesen e te shoqit, duke thene se fizikisht nuk e perballonte dot gjithe kete emocion, ndaj i ka munguar salles, te gjithe e kane kuptuar qe I ati, nuk ka arritur ende ta fale Adelen, per ate "ndryshim' qe ajo solli. Ndoshta do kete qene duke e ndjekur ate nga pertej detit, nga Italia. /shekulli/

Adela: "Baba, me ka marre malli!"

Fragment nga ditari i Adeles, lexuar ne naten e 15-te:

"I dashur Ditar,

Adela Big BrotherMe duket e cuditshme sepse zakonisht une nuk i shkruaj ndjenjat, aq me pak duke iu drejtuar Ditarit. Mirepo, sot kam nevoje ta beje kete. E din pse? Sepse ka ca kohe qe une jam futur ne nje bote te vogel, shume te vecante. Boten reale e kam lene jashte. Por, edhe pse nuk e shoh, nuk e jetoj, une e di qe ajo eshte aty, sic ka qene gjithmone e po me pret. Une e di cfare ka.

Me ka marre malli per boten jashte, e sidomos per dike ne vecanti. Me ka marre malli shume. E pra, i dashur Ditar, une sot, per te larguar pak mallin, kam nevoje te kujtoj. Sot do te te tregoj per babain tim. Ti nuk e di, por ai eshte nje djal shume i bukur, me floke ... dhe sy jeshil, me karakter te forte dhe me shume endrra. Ai kaloi nje femijeri te veshtire pa pasur dashurine dhe ngrohtesine e prinderve. Ai u rrit vetem. U be nje burre i ndershem, i forte. U be babai im. Eshte nje njeri i vecante, eshte serioz, por me zemer te bute. E si mund te mos jete i tille, nje njeri qe u rrite duke lexuar kryeveprat boterore pa e mesuar dhe pa e drejtuar askush. Nje shqiptar qe dinte kenget italiane, me te cilat jam rritur, kur nuk i njihnin shume, per te mos thene askush. Kur isha e vogel, me te kam kaluar caste qe nuk i nderroj me asgje ne bote. Me kujtohet kur nga kati i trete i pallatit degjoja qe poshte rrahjet e duarve te medha dhe zerin qe kendonte "cun, cun cun...". E une i dilja me vrap perpara duke hapur krahet per ta perqafuar. Sa shume do te doja tani ta degjoja edhe njehere kengen dhe te vrapoja e ta perqafoja forte. Po te tregoj per nje burre shume te forte. Mos harro ama, me zemer te bute! Eshte e vertete qe nuk kam pasur gjithmone rrobat dhe lodrat me te bukura, sepse aq ishin mundesite. Por mua me kenaqnin shume edhe akulloret qe mi sillte kur kthehej ne darke ne shtepi. Me mjaftonte dashuria qe nuk kursehej kurre. I dashur Ditar! Une lexoj shume, e adhuroj muziken italiane, jam shume kokeforte dhe shume krenare. E kupton! Une jam si ai. Une jam pjese e tij. Dhe ai eshte pjese e imja. Jemi pjese te njeri tjetrit dhe kjo shpjegon dashurine e madhe dhe te vecante qe une ndjej per te. Ne keto gjera nuk ia kemi thene kurre njeri tjetrit. Sepse, i dijme, i ndjejme, pa pasur nevoje ti shprehim. Keshtu jemi ne, njesoj!... Baba, me ka marre malli shume!"


- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: adelaida xhamani
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Adel, moral winner of Big Brother Albania 2

"... I like winning, but did not want price. I would like a victory for my family, for what I ask, for all women everywhere who were ... However, I believe that I am also here to win!" Adel has said about the media.

Aad Krasta Sunday publicly offered the job, while the magazine to make race important to have Adelen we kopertinen first. Most are described as phenomena Adelajda.

And in fact she returned one against all. Not only within the house of "Big Brother", its residents, but also all the public outside, the more the city to its Kavaja. Mentality has broken, has broken many hearts family, but has earned another, heart Bjordit. Adelajda Xhamani is only 22, but has managed to win the hearts of many people. Many have named intrigante, but it is possible to convey the house before its 18 inhabitants. Has entered the "Big Brother" without the wish of the parents. Even a year ago, could not even make the application. According to her we Kavaje people are fanatics, but she rejects this phenomenon and has made over 100 days. By entering this spektakel it has lost about a five, which is about perfolur and interpreted in different ways by, during the stay at home. / Panorama /
- - - - - - - - - - - --

Father was absent ...

It appears that the father could not Adeles to swallow "furtunen" that caused Adel. And though the organizers expected it to come from Italy and was present during spektaklit, he again absent. We surprizen that did Adeles, it is possible to meet only for her brother, hoping to meet father, who refused to meet. Apparently there is neither sufficient ngulmi the organizers nor the Adeles reading journal, where she wrote for the father, nor the persistence of other relatives, and if she Sanijes, that Adeles mother, to bring it in spektakel. And why Sani has justified the lack of a husband, saying that physically not afford dot all this emotion, and has lacked room, all have understood that the father, has not yet Adelen forgive them, for that "change ' it brought. Probably would have been followed by that from overseas, from Italy. / century /

Adel: "Baba, has taken the goods!"

Excerpt from the diary of Adeles, read the night of 15-to:

"Dear diary,

With looks strange because I usually do not write the feelings, the less Addressing Diary. However, today I need to do this. And know why? Because there is some time that I am entering a world of small, very special. I left the real world outside. But, although do not see, does not live, I know it is there, as has always been the hosts. I know what has. There with the goods for the world outside, especially for someone in particular. With many goods there. Well, dear diary, today I, left little to the merchandise, I need to remember. Today will be to tell my father. You do not know, but a very handsome boy, with hair ... and green eyes, strong character and dream more. He spent a difficult childhood without love and warmth of the parents. He only grew. A man was honest, strong. Was my father. It is a particular person is serious, but with a soft heart. And may not be as such, a man who rose reading without smashing the world learn and run without one. An Albanian who knew kenge Italian, with which I am grown, when not recognize many, if not none. When I was small, the last moments I do not change with nothing in the world. Remember when the third floor of the Palace who hears of beatings down big hands and voice that kendonte "cuss, cuss cuss ...". I dilja run before opening side to embrace. How many would now like to once again hears the song and the vrapoja to perqafoja forte. But for a man to tell very strong. Remember Ama, with soft heart! It is true that I have not always had clothes and toys with the fine, because the opportunities were. But I kenaqnin very well bring my ice cream that evening when returning home. With enough love not kursehej ever. Dear diary! I read many, worship music, Italian, I am very stubborn and very proud. And understand! I'm like him. I'm part of it. And he is part of me. We are part of each other and this explains the love of great and special that I feel for. We do not have these things to each other thene ever. Because, we know of, the feel, with no need to express. So we are, same! Baba, with many goods there!
]]

Qetsori Vendose Te Sprovohet Edhe Ne Politike!

Qetsori Big Brother
/photo top channel/

Sori zyrtarizon kandidaturen per deputet

Fituesi i edicionit te sivjetme te "Big Brother", Qetsor Ferunaj, ka pranuar te kandidohet si deputet i Partise Demokristiane ne qarkun e Vlores, njofton Top Cannel.

Partia Demokristiane kishte njoftuar me heret qe ne listen e saj per deputet e kishte perfshire edhe Qetsorin, ndersa te henen kreu kesaj partie, Nard Ndoka dhe Qetsori kane nenshkruar marreveshjen ne qytetin e Vlores, sipas te ciles Sori do te kandidohet per deputet.

Fituesi i shout real “Big Brother Albania 2” pas fitores se spektaklit te shumeshikuar tani pretendon te dale fitues edhe ne politike. /tch/telegrafi/18.05.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: sori, qetsor ferunaj feruna
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Sorin makes official candidacy for deputy

The winner of this year's edition of "Big Brother", Qetsor Ferunaj, has agreed to be candidated as a member of the Christian Democratic Party in the district of Vlora, Announces Top Cannel.

Christian Democratic Party had announced earlier that its list for MP had even Qetsorin, while on Monday that party leader, and Nard Ndoka Qetsori have signed the agreement in the city of Vlora, which according to Sorin kandidohet for MP.

The winner of the real show "Big Brother Albania 2" after winning the spektaklit now popular claims to be brought in political winner.
]]

Antoneta, Nena e Bjordit, e Zhgenjyer!

Antoneta
/photo top channel/

Antoneta, zhgenjimi qe iu lexua ne fytyre

Me sa duket ajo qe e ka perjetuar me shume daljen e Bjordit nga shtepia ka qene e ema e Bjordit, zonja Antoneta, e cila ka mbetur e shtangur nga vendimi qe ka marre publiku.

Antoneta, e ema e Bjordit, e cila gjate gjithe kohes qe Bjordi ka qene ne loje ka qendruar ne Shqiperi, eshte zhgenjyer shume, kur emri i banorit qe duhet te linte shtepine, ishte emri i djalit te saj. E ema, ashtu si eshte komentuar dhe nga analisti i "zi" i BB, Virusi, ka lobuar shume per djalin e saj, duke qene mjaft aktive gjate neteve te spektaklit dhe duke dhene mjaft intervista. Te njejten gje, ajo nuk nguroi ta bente dhe kur Bjordi la shtepine, duke uruar, me syte dhe fytyren qe shprehte merzitjen e saj, qe te gjithe te kene nje djale si Bjordi! Megjithate duhet te jete e lumtur qe te pakten "nusja" arriti te shkonte ne finale. /shekulli/17.05.09/

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Antoneta, frustration that was read in facial

Apparently she was very experienced with the emergence of Bjordit from home has been Bjordit mother, Mrs Antoneta, which has remained fascinated by the decision that has taken public.

Antoneta, the mother of Bjordit, which at all times who has been playing Bjordi remained in Albania, is very disappointed, when the name of the inhabitant to be leaving home, was the name of her son. The mother, as is the comment from analyst and "black" WB, virus, has lobbied for more her son, being very active nights of spektaklit and giving enough interviews. The same, it does not make nguroi and when Bjordi left home, congratulating, with face and eyes expressing merzitjen her, that all have a boy as Bjordi! However, should be happy that at least "bride" managed to go in the final.
]]

Adi Krasta, Oferte Pune Per Adelen dhe Adin!

Ari, Adi, Adela dhe Bjordi, Mysafire ne emisionin "E Diell", 17.05.09

Kater personazhe, te cilet ne njefare menyre kane shprehur gjithmone deshiren e tyre per te qene pjese e studios se Top Channel. Fillimisht te intervistuar nga Xhemi Shehu dhe me pas nga Adi Krasta, te kater personazhet u pyeten mbi ate se cfare do bejne tani pas Big Brother. Adi Krasta, i cili solli lule ne studio per Adelen, beri te ditur se ka mesuar qe disa revista te rendesishme jane duke bere gare qe te kene Adelen ne kopertine te pare si dhe qe disa institucione do i bejne asaj oferta. Ndersa ai, nuk hezitoi qe te beje publike oferten e tij qe Adela te behet pjese e stafit te emisionit "E Diell" ne sezonin e dyte qe fillon ne fund te shtatorit te ketij viti. Nje oferte e ngjashme iu ofrua edhe Adit te BB, sic i tha Krasta "nje djal tirane, te afte dhe simpatik" qe mezi presin ta kene pjese te grupit.

Adi Krasta, Adeles: "Nga sot, ti do jesh Adela Xhamani e televizionit, ti ne televizion publikisht ke lindur dhe shpresoj te mbetesh ne televizion!"


- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: adelaida arian arjan bakalli ardian pojana biord bjordi mezini
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Ari, Aad, and Adel Bjordi, Guests in the show "The Sun", 17:05:09

Four characters, who in some way have always expressed their desire to become part of the studio that the Top Channel. Originally interviewed by Jamie Shehu and by Aad Krasta, the four characters were questioned on what will do now after Big Brother. Krasta Aad, who brought flowers to the studio for Adelen, announced that it has learned that some magazines are doing the most important race to have Adelen jacket in the first and that some institutions that would make the offer. While he did not hesitate to make public his bid to become part of Adel staff emission "The Sun" in the second season begins in late September of this year. A similar offer was offered the Adit to BB, as told Krasta "a boy Tirana, capable and charming" was anxious to have part of the group.

Aad Krasta, Adeles: "From today, you will be Adel Xhamani television, you have publicly emerged in television and hope to remain on television!"
]]

Sunday, 17 May 2009

Arbana Osmani: Sori Ishte i Preferuari Im Qe Nga Fillimi!

Stafi i Big Brother, Intervista per Top Channel

Big Brother ishte i plotfuqishem naten e se shtunes ne cdo mjedis ku ka nje ekran televizori. Por, pas ketij reality show te suksesshem qendroi nje staf i tere qe punoi per realizimin e tij.

Arbana Osmani, Prezantuesja e Big Brother
"Emocioni me i madh qe kemi percjell sonte natyrisht ka qene per publikun, per gjithe ata qe e kane ndjekur me kaq shume dashuri kete spektakel... Per mua, sinqerisht, personalisht me ka pelqyer shume Qetsori qe ne fillim te gares se Big Brother!"

Ergys Lubonja, Regjisori i Big Brother Albania
"Besoj se fitoj personi i cili luajti me mire ne shtepi, luajti me forte dhe gjithe kohen!

Rezart Aga, Producent i Big Brother Albania
"Jam absolutisht shume i kenaqur, se arritem me te miren, arritem ta qojme me perpara dhe ndertuam rrugen per ta vazhduar shume me mire..."

Grazia Pracilio, Autore e Big Brother Albania 2
"Jam shume e kenaqur me spektaklin! Te 20 konkurrentet qe kane qene ne shtepine e Big Brother, kane qene te vertete, kane qare, kane qeshur dhe kane perjetuar histori te verteta. Ndersa, Qetsori, fituesi, e meritonte te gjithe fitoren!"


- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Big Brother staff, interview for Top Channel

Big Brother was the almighty Saturday night in any environment where there is a television screen. But, after this successful reality show remained a full staff that worked for its realization.

Arbana Osmani, presenter of Big Brother
"Emotion with major course we walk tonight was for the public, for all those who attended with so much love this spektakel ... For me, sincerely, personally liked by many Qetsori Since the beginning of the race that Big Brother !

Ergys Lubonja, Director of Big Brother Albania
"I believe that the person who get played better at home, strong and played with all the time!

Rezart Aga, producer of Big Brother Albania
"I am absolutely very pleased, that managed better, managed to qojme and built before the road to continue with very good ..."

Graz Pracilio, Author of Big Brother Albania 2
"I am very satisfied with spektaklin! The 20 competition who have been in Big Brother house, have been real, they weep, they laugh and have experienced real story. While, Qetsori, the winner, and all deserved the victory!"
]]

Finalistet e Big Brother, Prononcimet e Para!

Qetsori, Adi, Bjordi dhe Adela, Prononcimet e pare para mediave

Qetsori: "Mendova se e lodha publikun tim duke pasur nominime te njepasnjeshme dhe nuk e mendoja qe me te vertete do te fitoja... Fitoren ia dedikoj cunit tim Merko...!"

Adi: "Mendoj se ishproblemet e mia sociale kane ndikuar te verdikti i publikut per te me dhene voten... dhe tek mua kane pare imazhin e nje njeriu qe me vullnet mund te shpetoj veten e vet."

Bjordi: "... Sori e meritonte fitoren me te vertete! Une u kenaqa, mora shume, gjeta shoke, gjeta te dashur dhe shume gjera te tjera. Jam fitues!"

Adela: "Sigurisht qe me erdhi keq (qe nuk fitova)! Une doja fitoren, por nuk doja cmimin. Doja fitoren per familjen time, per ate qe une kerkoja, per te gjitha femrat kudo qe ishin... Megjithate, besoj qe edhe deri ketu jam e fituar!"

Kronika televizive

- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: sori qetsor ferunaj, ardian pojana, biord bjordi mezini, adela adelajda adelaida xhamani
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Sori, Adi, and Bjordi Adel, first pronunciations before the media

Qetsori: "I thought that my public wearied of having successive nominations and not really thought that would earn him the victory ... dedikoi cunit my Merko ...!"

Aad: "I think my social exproblems has influenced the verdict given by the public to vote ... and to me have seen the image of a man with will may be saved itself."

Bjordi: "... the Sorin really deserved the victory! I satisfy, I very, find friends, find love and the many other things. I'm winning!"

Adel: "Certainly that came with the bad (not fitova)! I like winning, but did not want price. I would like a victory for my family, for what I ask, for all women everywhere who were ... However, I believe that even I am here to win! "

Chronic Television
]]

Kejsi Tola e 17-ta ne Eurovision 2009

Kejsi Tola
/photo public domain/

Shqiperia renditet e 17-a ne edicionin e 54-et te Eurosongut
Sistemi i ri i votimit “penalizon” kengen shqiptare
Norvegjia fiton Festivalin Evropian

Me 387 pike, Norvegjia fiton vrndin e pare te edicionit te 54-et te Festivalit Evropian, me kengen “Fairytale”, interpretuar nga djaloshi Alexander Rybak. Me nje diference te madhe pikesh u ndoq nga Islanda ne vendin e dyte dhe Azerbajxhani ne vendin e trete. Nderkaq, kenga shqiptare nuk qelloi edhe me aq shume fat, pavaresisht pretendimeve te medha. Me 48 pike, Kejsi Tola u rendit e shtatembedhjeta ne renditjen perfundimtare te kengeve finaliste. Ndonese kete vit pritej nje rezultat me i mire nga perfaqesuesja shqiptare, pas votimit te 42 vendeve pjesemarrese ne Eurosong, kenga “Me merr ne enderr” (Carry me in your dreams), me tekst te Agim Docit dhe muzike te Edmond Zhulalit, nuk arriti te hynte te pakten ne 15 kenget me te mira te festivalit. Ashtu si edhe pritej, vendet qe votuan kengen shqiptare ishin kryesisht ato fqinje, si Mali i Zi, Maqedonia, Greqia, Turqia, Kroacia, Sllovenia, por edhe Zvicra, Hungaria, Estonia e Suedia. Pervec Turqise, e cila i dha kenges shqiptare 10 pike, vendet e tjera nuk na dhane me shume se shtate pike. Kjo per shkak te sistemit te ri te votimit, rezultati i te cilit ishte 50% prej votave te teleshikuesve dhe 50% nga nje juri e specializuar. Me menyren tradicionale, pra vetem me votat e teleshikuesve, Shqiperia mund te kishte marre ca pike me shume, ndoshta edhe ndonje 12 pikeshe te mundshme, nga vendet fqinje, ku edhe numri i shqiptareve eshte me i madh, si Maqedonia, Mali i Zi, apo Greqia. Megjithate, te “penalizuar” nga ky sistem i ri, nuk mund te ngjitemi me lart se vendi i 17. Edhe mbreme, Kejsi u paraqit me te njejten performance, e veshur me fustanin roze te shkurter prej tyli me lule, e shoqeruar nga dy vokaliste me fustan te bardhe, si edhe tre balerinet, qe ekzekutuan koreografine e Julian Bulkut, ardhur nga Greqia, pikerisht per te realizuar kete performance. Ne naten finale moren pjese 25 vende Azerbajxhani, Kroacia, Lituania, Ukraina, Moldavia, Danimarka, Estonia, Norvegjia Greqia, Turqia, Suedia, Izraeli, Portugalia, Malta, Finlanda, Bosnja dhe Hercegovina, Rumania, Armenia dhe Islanda, Franca, Gjermania, Britania, Spanja, Rusia si fituesja e vitit qe shkoi, etj. Kjo eshte hera e gjashte qe Shqiperia merr pjese ne Eurosong. Per here te pare kenga shqiptare u ngjit ne skenen e Eurosongut ne vitin 2004, ne Turqi me kengen “Imazhi yt”, te dyshes Zhulali-Doci, interpretuar ne skenen e Eurosong-ut nga kengetarja Anjeza Shahini. Me tej jemi paraqitur tre here me kompozime te dyshes Adi Hila-Pandi Laco dhe nje here me nje kompozim te Klodian Qafokut. /panorama/17.05.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Albania ranks 17th in 54th edition of Eurosong

Norway wins European Festival
The new system of voting "penalises" Albanian song

With 387 points, Norway vrndin wins the first edition to 54-s of the European Festival, with the song "Fairytale", interpreted by Djaloshi Alexander Rybak. By a large margin score was followed by Iceland in second place and third place in Azerbaijan. Meanwhile, kenga Albanian shot with not much luck, despite the big claims. With 48 points, Casey Tola was ranked seventh in the final rankings of the finalists songs. Although this year expected a better result by representatives of Albania, after the vote to 42 countries participating in Eurosong, kenga "By taking the dream" (with carry in your Dreams), Agim Docit of text and music of Edmond Zhulalit, failed to enter at least 15 kenge best festival. As expected, countries that voted song were mainly those neighboring Albania, as Montenegro, Macedonia, Greece, Turkey, Croatia, Slovenia, and Switzerland, Hungary, Estonia and Sweden. Besides Turkey, which gave the Albanian song 10 points, other countries gave us no more than seven points. This is due to the new voting system, the result of which was 50% of the vote and 50% teleshikuesve by a specialized jury. With the traditional way, ie only with the votes of teleshikuesve, Albania may have gained some more points, maybe even a 12 point possible from neighboring countries, where the number of Albanians is enormous, as Macedonia, Montenegro, or Greece. However, "penalizuar" from this new system, can not ngjitemi up with the 17th And the evening, Casey was presented with the same performance, dressed in pink deserve short of tyli with flowers, accompanied by two vokaliste with white gown, as well as three ballerina, who executed the koreografine Julian Bulkut, came from Greece, precisely to achieve this performance. We attended the final night 25 countries Azerbaijan, Croatia, Lithuania, Ukraine, Moldova, Denmark, Estonia, Norway Greece, Turkey, Sweden, Israel, Portugal, Malta, Finland, Bosnia and Herzegovina, Romania, Armenia and Iceland, France, Germany, Britain, Spain, Russia as the winner of that year went, etc.. This is the sixth time that Albania takes part in Eurosong. For the first time Albanian kenga rose at the scene of Eurosongut in 2004, in Turkey with the song "Your Image", the dyshes Zhulali-Doci, we interpret the scene Eurosong UNMIK by singer Anjeza Shahini. We further presented three times to design dyshes-Aad Hila and Pandi Laco once a design of Klodian Qafokut.
]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online