All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Sunday, 28 February 2010

Leonora Jakupi, Intervista "Paloma"

Leonora Jakupi by Jetmir Idrizi
/photo jetmir idrizi/

Leonora Jakupi nuk i thote jo fteses per nje "reality show"

Leonora Jakupi gezon adhurimin dhe dashurine e publikut ende pa hapur gojen dhe pa nxjerre ze. Ajo eshte aq e bukur dhe e embel, saqe Ardit Gjebrea e ka ftuar publikisht vite me pare te perfaqesonte Shqiperine ne nje eveniment nderkombetar bukurie. Dhe te tilla oferta na e merr mendja se Jakupi ka marre vazhdimisht. Nese nuk do te ishte marre me muzike, pra nese nuk do te kishte kenduar "A vritet pafajesia" vite me pare, nuk do te ishte cudi qe sot te ishte nje miss ose modele. Jakupi gezon aktualisht fame, popullaritet, para dhe nje karriere te lakmueshme dhe e gjithe kjo sepse ka ditur t'i vendose synime vetes e te luftoje per t'i arritur ato. Nese secili prej nesh lufton dhe punon per lumturine e tij, shpejt bota do te jete nje vend i bukur me njerez te lumtur. Nuk mund te jemi miq te mire, partnere apo kolege te mire, nese jemi te pakenaqur nga ajo qe jemi dhe jeta qe bejme. Perpos zerit dhe jetes se pasur profesionale, Leonoren e ben terheqese edhe thjeshtesia e korrektesia qe e karakterizon. Eshte gjithnje e gatshme dhe tregohet e sjellshme me mediat, ndonese keto te fundit jo gjithmone e kane trajtuar ashtu sic duhet. Te gjitheve na kujtohet "orteku" i thashethemeve qe u publikuan ne shtypin roze kosovar rreth sherrit te saj me Adelina Ismajlin. Vete kengetarja nuk ndihet keq per keto "sulme" nga ana e shtypit, sepse sic thote ajo "e di se kush eshte dhe cfare do". Kjo mjafton qe t'i injoroje shkrimet tendencioze dhe dashakeqe. Gjeja me e shtrenjte qe ka eshte familja (si per secilin prej nesh). Per ta bere te lumtur ate, por edhe per hir te kujtimeve te bukura, ka ndertuar nje vile ne Malin e Robit ne Golem ku e gjen gjate veres. Atje pret shpesh edhe miqte e shumte qe ka ne Shqiperi. Dikur ka jetuar ne Tirane dhe ndihet e bekuar e me fat qe e kane pritur aq mire. Eshte ndier si ne shtepine e saj, ndonese eshte normale qe si Kosova nuk ka, sado bukur qe t'ia kalosh gjetke. Jo me kot thone "shtepi e embla shtepi". Dhe me besoni... nuk eshte aspak nje ndjesi e kendshme te te nxjerrin nga shtepia dhe te ta bastisin, ashtu sic bene me Kosoven ne 1998-n. Te pakten gjerat u mbyllen me nje fund te lumtur. Sot Kosova eshte e lire, po ashtu edhe Leonora! Nese dikur ishte mungesa e lirise qe frymezonte, sot eshte jeta me te gjitha sfidat dhe sakrificat e saj qe e nxisin te kendoje.

Sapo ke hedhur ne treg klipin me te fundit "Puthja jote", ku Leonora duket krejt ndryshe nga ajo vajza e embel qe kemi pare zakonisht ne performancat e tua. Cfare mund te na thuash per kete ndryshim?

Desha ta ktheje butesine dhe feminitetin tim ne nje vrazhdesi te bukur. Desha te dal edhe nje here nga nje model i njohur i Leonores. Besoj se ia kam arritur qellimit!

Refreni i kenges eshte ne anglisht dhe duket se i shkon shume mire kenges. Keshtu ajo mund te degjohet edhe nga te huajt, jo vetem nga publiku shqiptar.

S'e kam bere per publikun e huaj kengen, ne fakt. Refreni shkonte me kengen, regjine dhe me konceptin qe kishim per kete pune. Besoj se gjerat lidheshin mire keshtu, ndaj dhe i dhame ate forme te kenges.

Ne tekst thuhet: "I love you...", "I need you" etj. Kujt ia thote keto fjale Leonora ne jeten e vertete?

Une jam njeri qe di te dua dhe te kem dike, por "I love you" eshte komunikim me shikuesin e nuk eshte ndjenje qe ka lidhje me mua apo qe t'ia kem shprehur dikujt ne jeten reale. Eshte thjesht nje fraze qe e perdorim te gjithe. Une permes tekstit te kesaj kenge vetem sa shpreha ate qe te gjithe e thone ne cdo sekonde te jetes. /dleqi nuk kallxon se nuk kallxon me ke eshte! - teni/

Erdhi Shen Valentini, festa e te dashuruarve... Cfare mendon per kete feste, pasi ka shume njerez qe mendojne se nuk duhet te kete nje dite speciale per te dashuruarit, ne nje kohe qe te gjitha ditet duhet te jene te vecanta dhe speciale per ta. Ti si mendon?

Dua te dal ne bore ta perjetoj dashurine. Nese mbetet ndonje shtrese deri me ate date (qesh)... Po bej shaka! Do te bej ate qe duhet bere: ta perjetoj dashurine ne menyren time. Ne menyre te vecante!

Ngjitur me Shen Valentinin, me sakte tri dite me pas, do te jete dhe festa e pavaresise. Do te te gjeje diku duke kenduar 17 shkurti?

Nese ka dicka qe me terheq besoj se do kendoj. I kam dhene pavaresise se Kosoves me shume sesa nje kenge ne dite feste, ndaj nese ka dicka te vecante qe mund ta bej per te treguar mbeshtetjen time, do ta beja me kenaqesi.

Dime se ke qene ne levizje keto kohe per arsye pune. Ku ke kenduar ku ke qene per koncerte?

Po, kam qene gjithandej. Kam qene aty ku me kane deshiruar fansat, ku kane deshiruar ta degjojne kengen time. Jam gjithkund ne Evrope dhe ne Shqiperi apo Maqedoni.

Ne kete moment te jetes ke nje produktivitet ne muzike dhe je prane familjes. Mund te themi se ky eshte nje moment i lumtur ne jeten tende?

Momentet e lumtura jane gjithmone prane njeriut. Varet sa njeriu i sheh dhe e kupton se aq afer tij qendron realizimi, kenaqesia. Pra, gjerat e lumtura jo vetem duhet te ekzistojne, por duhet gjithashtu t'i zbulosh dhe t'i perjetosh si te tilla. Une di te bej gjera qe me bejne te lumtur mua, por edhe familjen time. Eshte e rendesishme qe edhe te mite te jene te lumtur, perndryshe as une nuk do te isha e lumtur.

Cilat jane gjerat me te rendesishme per ty, qe te falin lumturi?

Ato qe kane rendesi besoj per te gjithe ne shqiptaret: familja, kenga dhe dashuria per njeriun. Se fundmi, mbesa ime, Morea. Muzika eshte nje burim i pafund kenaqesie per mua, sepse marr nga fansat shume ngrohtesi.

Dhe cilat jane gjerat qe te trishtojne?

Nuk ndihem mire kur njerezit merren me gjerat dhe jeten e te tjereve. I urrej genjeshtrat dhe ato me bejne te ndihem keq gjithashtu.

Cfare te frymezon nga realiteti, per ta perdorur pastaj ne krijimet e tua muzikore?

Dikur me frymezonte mungesa e lirise, sepse Kosova nuk ishte e pavarur dhe prej kesaj, te gjithe neve, perfshi artistet, ishim te privuar nga shume gjera. Ishte kjo qe na shtynte te shkruanim tekste dhe te benim kenge. Kurse sot na nxit jeta e perditshme dhe fenomenet qe na rrethojne. Perjetimet dhe zhgenjimet qe cdo njeri ndesh ne jeten e tij.

Leonora Jakupi by Asdren Rrahmani
/photo asdren rrahmani/

Cili eshte idhulli yt ne muzike?

Kam disa, por nese do te me duhej te jepja nje emer do te thosha Beyonce. Eshte nje artiste e kompletuar dhe me kenaq sa here e shoh te performoje.

Cila eshte formula jote e suksesit?

Te mbahem pas punes qe di ta bej me se mire, kenges. Kjo eshte e rendesishme per kedo. Secili prej nesh duhet te kuptoje cfare do dhe mbi te gjitha, cfare di te beje me mire, keshtu qe te mund te jape me te miren dhe te kete sukses ne ate qe ben. Gjithashtu, nese ke sukses atehere ndihesh mire edhe me veten tende.

Si i perjeton ato qe shkruhen ne shtyp per ty? Zakonisht jane vleresime dhe kritika pozitive, fjale te bukura qe gjithkush do donte t'i degjonte. Megjithate, ka raste kur shkruhen gjera te sajuara ose qe mund te te merzisin. Si reagon?

Asgje nga ato qe shkruhet per keq nuk me ndikon dhe nuk me leviz nga bindjet e mia. Bezdisem nese kane shkruar dicka negative, akoma me keq te pavertete, megjithate nuk me luhatin nga vija ime e jetes. E kam te qarte ate cka dua!

Ne bote po behen "reality show" me personazhe publike. Ti do te kishe pranuar te beheshe pjese e nje programi te ketille?

Po. Sikur te kishim nje perberje te mire njerezish, ku te mund te debatoheshin gjera interesante. Nuk me pelqejne as ekstremet dhe aq me pak gjerat boshe. Jashte kam nje jete te ngarkuar me impenjime dhe me aktivitete, ndaj nuk do kisha arsye te mbyllesha ne nje shtepi kot dhe te beja jete parazitare, ne nje kohe qe jashte mund t'i jap me shume kesaj shoqerie. Ama, nese do te behej fjale per dicka serioze dhe profesionale, dicka qe vertet ka vlera, pse jo.

Cfare mendon per reality si "Big Brother" apo "Shtepia"?

Eshte nje humbje kohe, por eshte edhe nje paraqitje e hapur e jetes shqiptare ne pergjithesi. Keta jemi ne ne te vertete! /gentian minga/paloma/shkurt 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Leonora Jakupi does'nt say no to an invitation for a "reality show"

Leonora Jakupi enjoys public worship and love and not yet open mouth doggo. She is so beautiful and sweet, Ardit Gjebrea that has publicly invited years ago to represent Albania in an international beauty event. And such offer us suppose that the Band has taken continuously. If you would not be received with music, so if there were no singing "A killed innocence" years ago, would not be surprising that today was a miss or models. Band currently enjoys fame, popularity, money and a career lakmueshme and all this because it knew to set goals for myself to fight to achieve them. If each of us struggling and working for his happiness, soon the world will be a beautiful country with happy people. Can not be good friends, good partners or colleagues, if we are unhappy with what we are and the life that we do. Apart from voice and rich professional life, Leonoren also makes attractive simplicity that characterizes the correctness. Is always ready and shown the kind of media, although the latter have not always treated properly. We all remember "Avalanche" of rumors that were published in Kosovo pink press about its evil with Adelina Ismajli. Himself singer does not feel sorry for these "attacks" by the press, because as she says "know who is and what will". That's enough to ignore tendentious and malicious writings. Expensive thing that has been the family (as for each of us). To make him happy, but also for the sake of the beautiful memories, has built a villa in Montenegro where the servants in the Golem finds summer. There Hosts often have numerous friends in Albania. Once lived in Tirana and feels blessed and lucky to have waited as well. It felt like her home, although it is usual as Kosovo has, however beautiful that to go elsewhere. No vain say "fresh home home. And believe me ... is not a nice feeling to bring home and to raid, as they did in Kosovo in 1998-n. At least things were closed with a happy end. Today Kosovo is free, as well as Leonora! If once was the lack of freedom that frymezonte, today is life with all its challenges and sacrifices that promote a song.

Once you have launched the latest klipin, where Leonora appears quite different from the sweet girl we have seen usually in your performances. What can we say about this change?

I'd like to turn my feminitetin kindness and a beautiful rusticity. I'd like to go once again by a model known Leonores. I believe I have achieved that goal!

Refrain of song is in English and seem very well song goes. So it can be heard even by foreigners, not only by the Albanian public.

Do not have made for foreign public song, in fact. Refreni go with the song, regjine and the concept that we had for this work. I believe that things were connected so well, and gave it to form songs.

The text says: "I love you ..."," I need you "etc.. Who says these words Leonora him in real life?

I am a man who knows to love and to have someone, but "I love you" is communication with the viewer the feeling that there is not about me or that I said to someone in real life. It is simply a phrase we use all. I through this song text only expressed what all the say in every second of life.

Came Saint Valentine, the feast of lovers ... What does this celebration, because there are many people who think that there should be a special day for lovers, at a time that all days should be unique and special for them. You as think?

I want to go in snow to experience love. If any layer remains until that date (laughs) ... I joke! I'll do what needs to be done: to experience love in my way. In particular!

Adjacent to St. Valentine, the exact three days later, and holidays will be independence. Will find some by singing 17 February?

If there is something that attracts me believe that sing. I have given Kosovo's independence more than a day holiday song, so if there is something special you can do to show my support, will to do so with pleasure.

Dime that these movements have been in time for work purposes. Where have you been singing with for concerts?

Yes, I've been everywhere. I have been where desired with fans, which they desired to hear my song. I am everywhere in Europe and in Albania or Macedonia.

We currently have a life in music and art productivity near family. You can say that this is a happy moment in your life?

Moments of human happiness are always near. Depends what man sees and understands that his lies so near realization, pleasure. So happy things should not just exist, but must also discover and experience as such. I know to do things that make me happy, but also my family. It is important that the myths and be happy, otherwise I will not be as I was happy.

What are the most important things for you to establish happiness?

They believe that matter for all the Albanians: family, song and love for man. Finally, my niece, Morea. Music is an endless source of pleasure for me, because I get more warmth from the fans.

And what are the things that trishtojne?

I do not feel good when people deal with things and lives of others. I hate lies and make them feel bad also.

What to inspires from reality, to use then in your musical creations?

Formerly with frymezonte lack of freedom, because Kosovo was not independent and from this, all of us, including artists, were deprived of many things. It was this that push us to write texts and to make songs. But today encourages us daily life and that phenomena surrounding us. Experiences and disappointments that every man faces in his life.

What is your musical idol?

I have some, but if the will had to give a name I would say Beyonce. It is a complete artist and satisfying whenever I see perform.

What is your formula for success?

The rampage after work that I know to do with good, song. This is important for everyone. Each of us should understand what will and above all, know what to do better, so it can give the best and succeed in making it. Also, if you succeed then you feel good with yourself.

As of experiencing those written in the press for you? Evaluations and criticisms are usually positive, beautiful words that everyone would like to hear. However, there are cases where fabricated or written things that can be merzisin. How it reacts?

Nothing is written for those with no ill affects and moves not with my convictions. Bezdisem have written if something negative, even worse to be true, though not with luhatin from my line of life. Clear to me that what I want!

In the world becoming "reality show" with public personages. You would have accepted to become part of such a program?

Yes. Had to have a good composition of people, where interesting things can debatoheshin. I do not like either extreme and the less things empty. I have a life outside of acting with commitment and activities, so why would not I be mbyllesha in a house in vain and to place parasitic life, at a time that can give out more this society. But, if it was for something serious and professional, something that really has value, why not.

What do you think about reality as "Big Brother" or "Home"?

It is a waste of time, but is also an open display of Albanian life in general. These are in really!
]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online