All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Saturday, 30 January 2010

Big Brother Albania 3: NOMINIMET #1, 30 JANAR 2010

Big Brother Albania 3 Nominimet

BIG BROTHER ALBANIA 3: DITA 8 (30.01.2010), NOMINIMET E PARA

VALENTINA
GRACIELA
BERTINA

Per te dymbedhjete banoret, kjo mbremje kishte edhe nje te vecante: ata do te benin nominimet e para. Te gjithe banoret shkuan me radhe ne dhomen e rrefimit, ku aty ka thene dy emra dhe argumenta se perse i kane zgjedhur keta banore, duke i dhene keshtu atyre nje mundesi per te lene ne mes lojen. Edhe pse e kane patur te veshtire, banoret kane thene emrat e dy kandidateve. Tre jane banoret te cilet jane te nominuar per kete jave: Valentina me shtate nominime, Graciela dhe Bertina me nga kater nominime secila. Arsyeja se perse Valentina mori me shume nominime ishte sepse banoret e tjere mendojne se Domenika ka qendruar nen hijen e saj e ndaj ata deshirojne qe ta njohin me mire ate duke larguar keshtu nenen e saj. Per keto tre banore sot fillon nje jave e re plot emocione dhe ankth se cila prej tyre do te lere shtepine javen e ardhshme e vendosur kjo gje prej publikut me ane te televotimit.

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

First nominations

For the twelve residents, this evening was also a special: they would make the first nominations. All residents went to the time the confession room, where it said two names and arguments why i have chosen these people, giving them an opportunity to leave in the middle game. Although have been difficult, residents have said the names of two candidates. Three are residents who are nominated for this week: Valentina with seven nominations, Graciela and Bertina with four nominations each. The reason why Valentina was received more nominations for other residents think that Domenika has settled under its shadow over they want to know so well that removing her mother. For these three inhabitants today begins a new week full of excitement and anxiety which of them will leave home next week and decided this thing from the public through televotimit
]]

Big Brother Albania 3: DITA 8, SELDI dhe DOMENIKA!

BIG BROTHER ALBANIA 3: DITA 8, SELDI DHE DOMENIKA, KLIPI


- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

]]

Big Brother Albania 3: DITA 7, PERMBLEDHJA

BIG BROTHER ALBANIA 3: DITA 7 (29.01.2010), PERMBLEDHJA

PJESA 1


PJESA 2

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

TEXT ]]

Fortesa Hoti, Aktore e Suksesshme ne Suedi!

Fortesa Hoti
/photo public domain/

Interviste me aktoren Fortesa Hoti

Interviste ekskluzive e realizuar me pare, me aktoren shqiptare tanime te mirenjohur ne Suedi, Fortesa Hoti, e cila nga shtatori i vitit 2007, ne serine televizive "Avenyja Tjeter" (Andra Avenyn) me plot misherim, luan rolin kryesor, qe shfaqet cdo jave permes RTV Suedez (SVT).

Pas yllit te kenges se pop-muzikes, Doruntina Disha, e cila zuri vendin e pare ne Norvegji, dhe me pas vendin e dyte ne Festivalin e Kenges ne Shqiperi si dhe kengetares se re Besa Krasniqi, e cila zuri vendi e pare ne festivalin muzikor te talenteve te rinj ne Karlskrona te Suedise, vjen aktorja Fortesa Hoti e cila ndjek shembullin e te dyja moshatareve te saj, permes suksesit te arritur ne lemine e dramaturgjise ketu ne Suedi. Qe te trija jane shembull i mire per rinine shqiptare ne Diaspore, sepse, vetem me shembuj te ketille ngritet imazhi i popullit tone te shtypur e shumevuajtur shekuj me radhe.

Kontaktin e pare me Fortesen e bera permes mikut dhe bashkepunetorit tim te cmuar, Prof. Dr. Zija Lleshi, i cili me njoftoi se, babai i saj eshte Ferki Hoti, arsimtar, i cili nga viti 1992, ne Munkedal, me plot perkushtim u angazhua ne procesin edukativo-arsimor me nxenesit tane gurbetqare. Komuniteti i shqiptareve ne Skandinavi, vecanerisht te rinjte, me interes e percjellin filmin serik televiziv ”Avenyja Tjeter”, ndaj, qe te mesojne dic me shume, fillimisht, kerkuam nga Fortesa te na ofroje ca te dhena biografike.

Fortesa Hoti: Kam lindur, me 6 dhjetor 1988 ne Polac te Skenderajt dhe aktualisht jetoj me prinderit e mi, vellane dhe dy motrat ne lagjen Angered, qe ndodhet ne periferi te Goteborgut. Isha 4 vjecare kur prinderit e mi, ne mars te vitit ’92, per shkak te masave represive, dhunes e terrorit te pushtetit serb ne Kosove, babi im arsimtar i suspenduar nga puna, kerkuan strehim ketu ne Suedi.

I.Egriu: Si u pritet ne Suedi dhe cilat ishin disa nga sfidat e fillimit ketu ne emigracion?
Fortesa Hoti: Ne Suedi u pritem shume mire nga shteti dhe populli. Ne ate kohe, menduam te qendrojme nje kohe te shkurte ne Suedi, por nuk doli ashtu. Vitet rreshten nje pas nje dhe une rritesha, duke shkuar ne shkolle si nje nga nxeneset me te dalluara. Mendimi i familjes, po edhe i imi ishte dhe eshte qe sa me shpejt te kthehemi ne vendlindjen tone, ne Kosoven e Pavarur.

Fortesa Hoti

I.Egriu: Cfare shkolle keni kryer ne Suedi?
Fortesa Hoti: Kam kryer shkollen e mesme dhe vijoj studimet ne drejtimin - Arti Skenik. Nderkohe kam vijuar edhe mesimin plotesues ne gjuhen shqipe. Flas, pervec shqipes, fale ndihmes qe me ofroi babai im arsimtar, edhe anglishten, suedishten dhe pak gjermanishten.

I.Egriu: Si u kycet ne lemine e dramaturgjise?
Fortesa Hoti: Si e vogel me thonin se kisha talent per aktore, qe ne shkollen fillore ne klaset e 6,7,8 dhe 9 u aktivizova ne grupin dramaturgjik te shkolles, ku luajta role te dryshme ne skenat e shkolles. Pra, kjo me dha shtytje qe ne nje dite vere, gjate pushimeve kur kerkoja pune, papritmas e pashe qe televizioni suedez kishte hapur nje audicion per nje seri televizive. Konkurova dhe arrita te perzgjidhesha ne mesin e me shume se dymije aplikueseve dhe ku zhvillohej gare eliminuese, ku arrita te dal ne fillim ne 100-she e pastaj ne 30-she dhe ne fund ne 3 me te miret, dhe ne fund arrita dhe te marre edhe rolin kryesor ne seri, qe ishte gezimi me i madh ne jeten time.

I.Egriu: Ne serine televizive "Avenyja Tjeter" ju kane besuar rolin e Roxana Nilsson. Kush ua ofroi kete rol dhe cka kishit me na thene rreth ketij roli specifik?
Fortesa Hoti: Rolin ma ofroj Anette Mandoki, regjisore. Eshte nje rol i veshtire i nje vajze problematike, me emrin, Roxana Nilsson, e cila jeton me nje nene narkomane, qe s’e din se cili eshte babai i saj. Pra, permes ketij filmi ne seri, paraqitet jeta, veshtiresite e saj me vite, sepse, nenen e saj e kishte kapluar nje virus i keq sic eshte droga. E kam pak te veshtire te luaj rolin e Roxanes, pasi ne jeten private une dalloj shume nga ky rol, por megjithate kam shume telefonata urimi dhe ka shume adhurues te cilet me telefonojne dhe me japin fjale te mira per interpretim te suksesshem.

I.Egriu: Si njohes i lemise se dramaturgjise, duke qene se vite me radhe kam pergatite pjese te ndryshme teatrale ne Diber e Kacanik, e vleresoj larte angazhimin dhe misherimin tuaj ne rolin specifik dhe shume te veshtire te Roxanes. Te lumte, me deshire qe edhe ne te ardhmen te korresh suksese dhe me te medha ne sferen e dramaturgjise dhe te kinematografise.
Fortesa Hoti: Falenderime te perzemerta z. Ibrahim per keto vleresime aq te ngrohta e te sinqerta qe m’i dedikoni. Ju me jepni vullnet qe dhe me tej te angazhohem palodhshem ne kete lemi, te cilen e adhuroj me mish e shpirt.

I.Egriu: Dic rreth aktiviteteve tuaja dhe, si e kaloni kohen e lire?
Fortesa Hoti: Pervec angazhimit tim ne filmin: "Andra Avenyn", lexoj libra te ndryshem ne gjuhen shqipe, suedeze dhe ate angleze. Merrem me vrapim, i kushtoj rendesi shume te madhe familjes sime te dashur dhe Shoqerise.

I.Egriu: Do te kalojme tek nje ceshtje tjeter qe na prekupon ne te gjitheve, tek gjuha shqipe. Ti dhe motra jote, Blerta, paster e bukur e flisni gjuhen shqipe. Ne cilen gjuhe flisni ne familje dhe, cili eshte mendimi juaj qe femijet shqiptare ta ruajne gjuhen tone te bukur e te embel shqipe?
Fortesa Hoti: Mbi 90% ne shtepi flasim gjuhen tone shqipe, por meqe jetojme ne Suedi, eshte e nevojshme dhe jetike qe ketu te flasim edhe suedishten. Falenderojme demokracine suedeze per mundesine e organizimit te mesimit plotesues ne gjuhen shqipe neper shkolla. Pra femijet tane shqiptare jane me te afte dhe me te dijshem kur flasin me shume gjuhe.

Fortesa Hoti

I.Egriu: Cfare muzike me se shumti degjoni?
Fortesa Hoti: Shqipe folklorike, popullore, po ne te rinjte degjojme edhe muzike moderne internacionale boterore.

I.Egriu: Cfare do te thonit per ne fund?
Fortesa Hoti: Jam shume e lumtur qe u shpall Pavaresia e Kosoves dhe kam fat te madh qe jam pjese e rinise se saj. Nje komb shqiptar me 2 shtete do te jete shume me i forte ne te ardhmen. Nje pershendetje te vecante keni nga babai im Ferkia dhe gjithe familja Hoti. Ju faleminderit shume per kete interviste!

I.Egriu: Dhe une ju falenderoj per angazhimin tuaj dhe per vleresimin qe po ma beni. Ne mbarim, lus te gjithe moshataret e mi kudo ne diaspore qe te vazhdojne shkollimin dhe, me sjelljet e veprimet tona shembullore, t’i tregojme botes se qyteteruar dhe miqeve tane nga mbare bota se c’popull i zgjuar, bujar e fisnik jemi ne shqiptaret. Falenderime bije e Kosoves martire!

Intervistoi: Ibrahim Egriu

p.s. Ne qershor te viti 2009 Fortesa eshte angazhuar edhe ne filmin suedez "Orion" te regjisorit Eliot Kababas ku luan rolin e Anna Liljeholm. Filmi ka nje teme sociale dhe pritet te dale ne treg gjate vitit 2010.

Fortesa si Roxana ne "Andra Avenyn"

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Exclusive Interview realized ago, Albanian actress already well-known in Sweden, Fortress Hoti, which by September of 2007, the television series "Avenyja Other" (Andra Avenyn) full incarnation, plays a key role, which appears every week RTV through Swedish (SVT).

The star of pop-music song, Doruntina Disha, which first took place in Norway, and then second place in the Song Festival in Albania as well as new singer Besa Krasniqi, who took first place in music festival of young talent in Karlskrona in Sweden, actress comes Fortress Hoti which follows the example of both its peers, through to achieve success in the field of dramaturgy here in Sweden. To all three are good example for Albanian youth in the diaspora, because only with such examples raised the image of our nation's long-suffering oppressed for centuries.

First contact with fortress made through my friend and collaborator precious, Prof.. Dr. Zija Lleshi, who reported that her father is Ferki Hoti, teacher, who from 1992, in Munkedal, with full dedication engaged in educational process with our students gurbetqare. Albanian community in Scandinavia, especially young people, with interest transmit television serial film "Avenyja Next", to, to learn more Dic initially asked by Fortress offer us some biographical data.

Fortress Hoti: I was born, on December 6 1988 in Polac of Skenderaj and presently live with my parents, brother and two sisters in the neighborhood Angered, located in the suburbs of Gothenburg. I was 4 years old when my parents, in March '92, due to repressive measures, violence and terror of Serbian authorities in Kosovo, my father teacher suspended from work, sought refuge here in Sweden.

I. Egriu: As was expected in Sweden and what were some of the challenges of starting here in emigration?
Fortress Hoti: In Sweden was very well cut from the state and nation. At that time, thought to stand a short time in Sweden, but was not so. Years after a rreshten one and I growing up, going to school as one of the most outstanding students. Thinking of the family, but also of mine was and is that as soon as we return to our hometown, in an independent Kosovo.

I. Egriu: What school did you do in Sweden?
Fortress Hoti: I have done high school studies and draw lines in the direction - scenic art. Meanwhile I also attended additional instruction in the Albanian language. Speak, except Albanian, thanks to assistance offered to my father that the teacher, the English, Swedish and some German.

I. Egriu: How was the key field of dramaturgy?
Fortress Hoti: How small to say that I had talent for actors, that primary school classes of 6,7,8 and 9 were aktivizova dramaturgic school group, where dryshme playing roles in the school scenes. So, this gave impetus to a summer day, looking for work during the holidays when, suddenly saw that Swedish television had opened a audicion for a television series. Konkurova and I arrived at among perzgjidhesha in more than two thousand applicant and place where knockout competition, where I managed to get in early in the 100-she-she, then 30 and finally to 3 the best, and we finally arrived and take the main role in the series, that was great joy in my life.

I. Egriu: The television series "Other Avenyja you have entrusted the role of Roxana Nilsson. Who offered this role and what we had said about this specific role?
Fortress Hoti: The Role I offer Anette Mandoki, director. It is a difficult role of a troubled girl, with name, Roxana Nilsson, who lives with a mother addicts, who do not know who is her father. So, through this film in the series, presented life, its difficulties for years, because her mother had captured a bad virus such as drugs. I little difficult to play the role of Roxanes, as in private life I differ more from this role, but nevertheless have many congratulatory phone calls and has many fans who to call and give good words for successful interpretation.

I. Egriu: How eye classification that dramaturgy, since years have prepared different parts of Kacanik theater in Debar, high commitment and appreciate your role incorporating specific and very difficult to Roxanes. Well done, with the desire that in future crops and large successes in the area of dramaturgy and Cinematography.
Fortress Hoti: heartfelt thanks to Mr. Ibrahim for these assessments so warm and sincere to me dedikoni. You will give you further covenant and tireless in this area, which serve with meat and spirit.

I. Egriu: Dic about your activities and, as the free time spent?
Fortress Hoti: Apart from my engagement in the movie: "Andra Avenyn", read different books in Albanian, Swedish and English. Deal with race, pay great importance to my dear family and society.

I. Egriu: Do pass to another issue that we prekupon we all, in the Albanian language. You and your sister, Blerta, clean beautiful speak Albanian language. Which language family talk and, what is your opinion that Albanian children to preserve our beautiful language of Albanian sweet?
Fortress Hoti: Over 90% at home talking to our Albanian language, but since we live in Sweden, it is necessary and vital that even here to speak Swedish. Thanks to Swedish democracy for the possibility of organizing additional teaching in the Albanian language schools. Albanian So our children are capable and knowledgeable when they speak more languages.

I. Egriu: What music mostly hear?
Fortress Hoti: Albanian folk, popular, but we hear young people and modern international music world.

I. Egriu: what would you say to the end?
Fortress Hoti: I am very happy that Kosovo's independence was proclaimed and the great luck that I am part of her youth. An Albanian nation with 2 states will be more strong in the future. Special a greeting you from my father and all family Ferkia Hoti. Thank you very much for this interview!

I. Egriu: And I thank you for your commitment and appreciation that I make my. In the end, ask all of my peers throughout the Diaspora to continue education and, with the exemplary behavior of our actions, to show that the civilized world and our friends from around the world that c'popull smart, generous and noble we are Albanians. Acknowledgments daughter of Kosovo martyr!

Interviewed: Ibrahim Egriu

p.s. In June 2009 Fortress is also engaged in the Swedish film "Orion" Eliot Kababas where the director plays the role of Anna Liljeholm. The film has a social theme and is expected to appear in the market during 2010.
]]

Friday, 29 January 2010

Big Brother Albania 3: DITA 6, PERMBLEDHJA

BIG BROTHER ALBANIA 3: DITA 6 (28.01.2010), PERMBLEDHJA!


- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

]]

Thursday, 28 January 2010

Flash News 28 Janar 2010

Alba Vip Flash News
Alba Vip Flash News, 28 Janar 2010

Labinot Tahiri LABI ndihmon Shkodren
Kengetari i muzikes popullore dhe te muzikes “tallava” Labinot Tahiri – Labi ka thene keto dite se eshte duke mbajtur disa koncerte bamiresie per te ndihmuar qytetin e Shkodres, i cili perjetoj nje permbyetje te madhe para dy javeve. Megjithate, disa nga kritiket thone se kjo eshte edhe nje metode e mire qe disa kengetare te promovohen ne media. Megjithate, motivi ishte i mire. Koncerte per motive te ketilla Labi ka mbajtur ne Gjakove, Gjilan, Ferizaj dhe Kastriot. /gazeta express/

Hysni Klinaku, koncert solistik me veprat e kompozitoreve shqiptare
Hysni Klinaku me 1 shkurt ne Sallen e Kuqe te Pallatit te Rinise ne Prishtine do te mbaje koncert solistik me vepra te kompozitoreve shqiptare. Koncerti do te filloje ne oren 20:00 dhe do te jete i hapur per publikun pa bileta. Klinaku do te jete i shoqeruar ne piano nga Misbah Kacamaku. Ne koncert do te interpretohen 14 kenge te kompozitoreve shqiptare, si: Cesk Zadeja, Rauf Dhomi, Vangjel Nova, Limon Dizdari, Mandi Mengjiqi, Mark Kacinari etj. Publiku, qe do te jete i pranishem, do te kete mundesi qe ne kete koncert ta marre nje CD, sepse te gjitha keto kenge jane incizuar ne nje CD. /kosova sot/

Arjon Muca i BB2: “Enderroj te behem show man”
Arjon Muca drejt fames dhe suksesit. I cilesuar si nje nder djemte me te vecante te BB2, per stilin, edukaten, zgjuarsine dhe elegancen, ai ka fituar besim e autoreve qe te jete njeri prej prezantuesve te programit “Nje kenge per ty”. Pune qe Arjoni po e ben me seriozitet dhe perkushtim. Arjon Muca, 24 vjec, po provon eksperiencen e pare televizive si prezantues. Deshira e tij eshte te behet show man dhe eshte i vendosur t’ia arrij kesaj. /shqip/

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Labinot Tahiri LABI helps Shkodra
Popular music singer and music "tallava" Labinot Tahiri - Labi said these days that is holding several charity concerts to help the city of Shkodra, who experience a great permbyetje two weeks. However, some critics say that this is also a good method that some singer promoted in the media. However, the motive was good. Concerts for such reasons Google has held in Djakovica, Gjilan, Ferizaj and Kastriot.

Hysni Klinaku, concert works of composers solistik Albanian
Hysni Klinaku February 1 red room Palace of Youth in Pristina will keep solistik concert with works of Albanian composers. The concert will start at 20:00 and will be open to the public without tickets. Klinaku will be accompanied on piano by Misbah Kacamaku. The concert will be interpreted 14 songs Albanian composers, such as Česká Zadeja Rauf Dhomi, Vangjel Nova, Lemon Dizdari, Mandi Mengjiqi, Mark Kacinari others. The public, who will be present, will be able to take this concert to a CD, because all these songs are recorded on a CD.

Arjon Muca of BB2: "dream to become a man show"
Arjon Muca towards fame and success. Described as one of the most special boys BB2, for style, edukaten, wisdom and elegance, he has the trust of authors to be one of prezantuesve program "A song for you. Working that makes Arjoni is seriously and dedication. Arjon Muca, 24 years old, trying first experience as a television presenter. His wish is to show man and is determined to achieve this.
]]

Serbet Vjedhin Kengen e Arta Bajramit

Arta Bajrami
/photo public domain/

Grupi serb vjedh kengen ‘E para’ te Arta Bajramit

Se muzika shqiptare ka vlera te mirefillta, deshmon edhe rasti i fundit i vjedhjes se kenges “E para” te Arta Bajramit nga nje grup muzikor serb. Kjo deshmon po ashtu se jo vetem kengetaret tane kopjojne kenget e kengetareve te huaj apo kenge te kengetareve te vendeve ballkanike. Vjedhjen e kesaj kenge e ka bere te ditur vete Arta Bajrami per gazeten “Kosova Sot”, e cila ka thene se para disa javesh ka mesuar se nje grup serb, i quajtur “Funky G” (Pali Andjele), ka vjedhur nje kenge nga albumi i saj i fundit. “Behet fjale per kengen ‘E para’, e cila eshte vjedhur nga ky grup serb. Do te doja qe mediet t’i kushtonin pak me shume rendesi ketij fakti, pasi ky eshte nje grup mjaft i popullarizuar ne gjithe Ballkanin”, ka thene Arta. Sipas saj, vjedhja e kesaj kenge eshte dicka pozitive per muziken shqiptare, pasi kjo deshmon se muzika jone pelqehet edhe jashte trevave shqiptare. “Vjedhja e kenges sime nga ky grup tregon se muzika e kultivuar ne ‘ArbaSound Studio’ pelqehet edhe ne shtetet fqinje, gje qe na bene te ndihemi krenare dhe te kemi ambicie per te vazhduar me punen tone kualitative e pse jo edhe te pushojme tregun ballkanik”, eshte shprehur Arta. /kosova sot/28.01.2010/

Shiko krahasimin


- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Serbian group steals the song 'The first' of Arta Bajrami

Albanian music that has genuine value, proven by the recent case of theft that song "First" of Arta Bajrami by a group of Serbian music. This also testifies that not only our singers singers copying foreign songs or song to singers of the Balkan countries. Theft of this song has made itself known Arta Bajrami newspaper "Kosova Sot", which said that the past few weeks has learned that a Serbian group called "Funky G" (Paul Andjele), has stolen a song from Her last album. "It is about the song 'First', which is stolen by the Serbian group. I would like the media to cost a little more important this fact, because this is a very popular group in the entire Balkans, "said Arta. According to her, theft of this song is something positive for Albanian music, because it proves that our music liked even outside the Albanian area. "Stealing of my songs from this group shows that the cultivated music in 'Arbasound Studio' favor even in neighboring states, which made us feel proud and have ambitions to continue with our work quality and why not stop the Balkan market ", is expressed Arta.
]]

Big Brother Albania 3: DITA 5, PERMBLEDHJA

BIG BROTHER ALBANIA 3: DITA 5 (27.01.2010), PERMBLEDHJA

PJESA 1


PJESA 2

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

]]

Wednesday, 27 January 2010

Big Brother Albania 3: DITA 4, PERMBLEDHJA

BIG BROTHER ALBANIA 3: DITA 4 (26.01.2010), PERMBLEDHJA

PJESA 1


PJESA 2


- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

]]

Ryva Kajtazi Flet Per Vetura!

Ryva Kajtazi
photo shenoll zehri

Ngasje pa frenin e dores!
Interviste me Ryva Kajtazin

Ryva Kajtazi eshte nje nder kengetaret mjaft shume e pelqyer nga publiku. Ryva, perpos qe eshte kengetare e suksesshme dhe profesioniste, eshte edhe aktore. Kesaj radhe Ryva flet per pervojen qe ka me veturat. Thote se freni i dores e ka lodhur derisa e ka mesuar se si perdoret. Ne kete interviste do te mesoni me shume per pasionin e saj qe ka ndaj veturave.

“Kosova Sot”: Cilen veture e mbani mend nga femijeria juaj?
Ryva Kajtazi: Nga femijeria ime e mbaj mend veturen e tipit “Volksvagen”, veture e cila ne ate kohe ka qene shume e popullarizuar dhe natyrisht shume e pelqyer nga te gjithe.

“Kosova Sot”: Kur keni filluar te interesoheni me seriozisht per makina?
Ryva Kajtazi: Nuk kam qene adhurues e madhe e veturave, prandaj interesimi im ka nisur ne kohen kur i kam mbushur 18 vjet.

“Kosova Sot”: Sa ishit femije, cfare veture keni deshiruar te kishit?
Ryva Kajtazi: Nuk kam qene e pasionuar pas veturave, por ne moshen 18-vjecare e kam marre lejen e vozitjes dhe tash vone kam blere veture. Kur kam qene e vogel kam enderruar qe te kem nje veture te vogel, sepse jane te pershtatshme per t’i vozitur.

“Kosova Sot”: Cfare ndjenje keni pasur kur keni vozitur per here te pare?
Ryva Kajtazi: Heren e pare qe kam vozitur ka qene vetura e nje shokut tim dhe ne ate kohe nuk kam pasur leje te vozitjes, prandaj jam frikesuar shume. Ka qene shume interesante vozitja ime e pare, sepse kur ka ardhur vetura nga ana tjeter kam thene “kuku cka kam me ba tash”.

“Kosova Sot”: E keni pasur te veshtire te mesoheni te vozisni veturen?
Ryva Kajtazi: Jo, nuk e kam pasur te veshtire, sepse jam tip qe i mesoj gjerat shpejt.

“Kosova Sot”: Cila pjese e vetures ju ka lodhur deri sa jeni mesuar te vozisni?
Ryva Kajtazi: Ma ka henger shpirtin freni i dores, sepse derisa jam mesuar te punoj mire me te, gjithmone kam punuar me frenat e kembes kur kam qene para semaforit.


“Kosova Sot”: Per momentin cfare veture vozisni?
Ryva Kajtazi: Tash kam veturen e tipit “Hundai I 20’ model i vitit 2009, me ngjyre te zeze.

“Kosova Sot”: Cfare veture do te donit te vozisni?
Ryva Kajtazi: Nuk kam ndonje preference. Ne kohen kur dolen ‘fiqat’ e reja i kam pelqyer shume.

“Kosova Sot”: A ndodh qe te vozisni edhe jashte vendit dhe ne cilin vend keni vozitur?
Ryva Kajtazi: Po, shpesh me ndodh te vozis jashte Kosoves dhe deri tash kam vozitur ne Maqedoni, Shqiperi, Mal te Zi dhe Suedi.

“Kosova Sot”: Cilat vende i konsideroni me te rrezikshme per te vozitur?
Ryva Kajtazi: Prishtinen, sepse ka shume tollovi dhe me se shumti e kam friken prej kembesoreve, sepse jane te pakujdeshem kur kalojne jashte zebrave dhe ne fakt na rrezikojne edhe neve si shofere.

“Kosova Sot”: Sa eshte shpejtesia me e larte, te cilen e keni arritur ndonjehere?
Ryva Kajtazi: 140 km/h

“Kosova Sot”: Cfare nuk pelqeni te shoferet ne Kosove?
Ryva Kajtazi: Jane pak te vrazhde kur vozisin.

“Kosova Sot”: Sa gjoba keni marre deri sot?
Ryva Kajtazi: I kam marre dy gjoba dhe nja tri here merimanga ma ka marre veturen.

“Kosova Sot”: Sa i respektoni rregullat e komunikacionit?
Ryva Kajtazi: Mundohem t’i respektoj maksimalisht.

“Kosova Sot”: Ju ndihmon fama kur ju ndalon policia?
Ryva Kajtazi: Po, sigurisht qe shpeshhere me ndihmon. /b.zyberi/kosova sot/27.01.2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Riding without hand brake!
Interview with Ryva Kajtazi

Ryva Kajtazi is one of very many singers accepted by the public. Leonora, except that is successful and professional singer, is the actress. This time Ryva speaks for experience that has the cars. It says that the hand has freni tired while there learned that as used. In this interview will know more about her passion that has to cars.

"Kosova Sot": Which car remember from your childhood?
Ryva Kajtazi: From my childhood I remember the car type "Volkswagen" car which at that time was very popular and of course very pleased by all.

"Kosova Sot": When you started to seriously interested in cars?
Ryva Kajtazi: I've been big fans of cars, so my interest started at the time I reached 18 years.

"Kosova Sot": How many were children, what car you wish you had?
Ryva Kajtazi: I've been passionate following vehicle, but at age 18 years have got the permission of driving and I recently purchased car. When I was small I dreamed to have a small car, as are appropriate for them vozitur.

"Kosova Sot": What a feeling you had when you vozitur for the first time?
Ryva Kajtazi: first time I was vozitur a car my friend and at that time I have not had permission to driving, so I am very scared. It was very interesting driving my first car because when he came on the other hand I said "God damn what I have to ba now.

"Kosova Sot": And you had to mesoheni hard to vozisni car?
Ryva Kajtazi: No, I did not have hard, because I am the type who learn things quickly.

"Kosova Sot": What part of the vehicle until you are tired of vozisni learn?
Ryva Kajtazi: Ma has maulit freni spirit of hand, because until I learn to work better with, I always worked with toe brakes when I was first semaforit.

"Kosova Sot": For the moment what vozisni car?
Ryva Kajtazi: Now I have a car of type "Hundai The 20 'model year 2009, with the color black.

"Kosova Sot": What car would you like to vozisni?
Ryva Kajtazi: I do not have any preference. The time went 'fiqat' new I liked more.

"Kosova Sot": A vozisni also happens to abroad and which country you vozitur?
Ryva Kajtazi: Yes, often going to paddle out to Kosovo and now I vozitur in Macedonia, Albania, Montenegro and Sweden.

"Kosova Sot": Which countries consider to be dangerous to vozitur?
Ryva Kajtazi: Pristina, because there are more rebellion and I fear that most of pedestrians, because they are passing out pakujdeshem when in fact zebra and even us as we risk drivers.

"Kosova Sot": What is the highest speed, which have been sometimes?
Ryva Kajtazi: 140 km / h

"Kosova Sot": What Drivers do not like in Kosovo?
Ryva Kajtazi: are less severe when the drive.

"Kosova Sot": How fine you get up today?
Ryva Kajtazi: I have got two penalties and a couple three times Spider I received the car.

"Kosova Sot": With respect traffic rules?
Ryva Kajtazi: I try to keep a maximum.

"Kosova Sot": You helps fame when police stops you?
Ryva Kajtazi: Yes, of course, that often helps.
]]

Tuesday, 26 January 2010

Flash News 26 Janar 2010

Alba Vip Flash News
Alba Vip Flash News

Nora Istrefi ende e re per martese
Kengetarja Nora Istrefi, e dhene pas kenges, ajo tani per tani eshte mjaft e angazhuar me koncerte dhe mbremje muzikore brenda dhe jashte vendit. Mirepo, pervec saj, ajo eshte e angazhuar edhe me projekte te reja, te cilat do t’i pergatite gjate ketij viti. Nora, edhe pse eshte e fejuar, ajo per kete vit thote se nuk planifikon martese, pasi, sic thote ajo, ende nuk i ka mbushur te 25-at dhe e ndien veten ende te re per t’u martuar. “Edhe pse jam e fejuar, nuk planifikoj martese per vitin 2010, ngase mendoj se ende jam e re per t’u martuar. Une besoj se mosha ideale per martese eshte 25 vjet e me lart, keshtu qe une ende nuk i kam mbushur te 24-at dhe nuk e kam arritur ende moshen e marteses. E kam biseduar edhe me familjen time, gjegjesisht mamin se pa i bere 25 vjet nuk do te martohem”, shprehet ajo per “Kosova Sot”. Martesen Nora e parasheh me nje ceremoni te madhe dasmore, me nje atmosfere te kendshme, ne prani te shume mysafireve te artdashesve te saj. “Natyrisht se martesen time e mendoj me nje ceremoni te madhe dasmore, ishalla me shkojne punet mire ashtu sic e paramendoj”, perfundon ajo. /kosova sot/

Da Ligs me projekte te reja
Rep-grupi i njohur “Da ligs” nuk ka te ndalur me projektet e tyre muzikore. Atdhe Muriqi dhe Bardhyl Gashi kane nisur punen per kengen me te re, qe do ta nxjerrin ne treg brenda nje kohe te shkurter. “Da ligs” pak muaj me pare nxori ne treg tri kenge te reja, me te cilat u prezantuan per festat e fundit. Kenget “Lets crunk” ne bashkepunim me “N-jeay”, pastaj kenga “Boom-at” ne bashkepunim me “Skils” dhe kenga “Rap tecno” po pelqehen mjaft shume ne publik. “Pervec ketyre kengeve, se shpejti do te nxjerrim ne treg edhe kengen me te re, ne bashkepunim me dy repartiste kosovare, mirepo nuk preferojme te zbulojme me shume rreth saj, ngase duam qe kjo te jete nje surprize per adhuruesit tane”, shprehet Atdheu per “Kosova Sot”. Bashke me kengen, “Da ligs” do te realizoje edhe videoklipin e ri, qe do ta punojne ne produksionin e Atdheut “A-m Produksion”. “Besojme se do te sjellim nje videoklip te mrekullueshem ne tregun tone muzikor”, shton Bardhyli. “Da ligs” per kete vit planifikon te nxjerre ne treg edhe nje album te ri, kurse punen ne te e kane nisur dhe shpresojne se do te sjellin nje album kualitativ per adhuruesit e tyre. /kosova sot/

Kastro Zizo shkurorezohet nga gruaja
Kengetari Kastro Zizo eshte ne proces te ndarjes nga gruaja e tij Jola, pasi kjo e fundit ka vendosur per nje hap te tille. “Panorama Plus” shkruan se cifti ka dy muaj qe eshte ndare, ndersa Jola ka bere kerkese per divorc edhe ne gjykate. Miqte e saj kane thene se Jola nuk e ka falur asnjehere Kastron, pas aventures se tij me nje vajze brune, por ky nuk ishte shkaku i vetem qe coi te ndarja. Tepria e Kastros me alkool ishte nje arsye me teper qe lidhja 7- vjecare mes Joles dhe Kastros te marre fund. Nuk dihet se kujt do t’i takoje kujdestaria e djalit te tyre 3-vjec. /infopress/

Aferdita Dreshaj: "...nuk do te guxoja te pozoja nudo"
Modelja Aferdita Dreshaj, ne nje interviste per “Bluetooth”, ka treguar se cfare nuk do te guxonte te bente kurre ne jeten e saj. “Nuk do te guxoja te tradhtoja, te genjeja e as te pozoja nudo”. E fejuar me kengetarin Shpat Kasapi, Aferdita ka pohuar se nje nga gjerat qe nuk do ta toleronte dot eshte tradhtia. Ajo ka bere me dije se nuk kane plane martese per kete vit, porse fokusimi i saj do te jete ne muzike. Cifti kane vendosur ta realizojne bashke nje duet. /infopress/

Adelina Ismajli: Do te themeloj parti politike
“Kam ndermend te merrem me politike”, keshtu ka thene per gazeten “Panorama Plus”, kengetarja Adelina Ismaili. E pyetur nese po e ndjek shembullin e Ciljetes, ajo eshte pergjigjur “Une nuk e kopjoj askend. Nuk angazhohem ne asnje krah te politikes, qofte djathtas, qofte majtas. Nuk ndjek as shembullin e Ciljetes qe u perfshi ne Partine Demokratike Shqiptare dhe as Cicolines dikur qe e afroi ne politike Berluskoni. Thashe qe une jam Adelina Ismajli dhe do ta bej partine time”. /infopress/

Grupi “Skillz” hap lokal ne Prishtine
Anetaret e grupit “Skillz”, pas lokalit te tyre ne Gjakove, tashme kane zgjeruar biznesin e tyre edhe ne Prishtine. Anetari i ketij grupi Visar Shala thote se duke marre parasysh qe ne Prishtine frekuentohen lokalet shume pse jo, kohen dhe takimet tona ti bejme ne lokalin tone te cilin e kemi emeruar “Flip Caffe”. /bota sot/

Arita Fejzullahu merr rolin kryesor ne filmin "Jewish Girl"
Xhirimet e filmit “The best kisser” jane duke perfunduar ketu ne Paris”, tregon aktorja e re Arita Fejzullahu. “Une me ekipin e filmit kalojme shume mire dhe me lavderojne shume”. Filmi “The best kisser” perbehet nga dy pjese. Njera pjese eshte xhiruar ne New York dhe nje pjese tjeter qe po perfundon xhirimin ne Paris. “Une jam 16 ore ne xhirim, nderkohe nga 4 ore bej fitness cdo dite dhe mendoj qe filmi do te jete nje “love comedy” i suksesshem ne gjithe boten. Pasi te mbaroj keto xhirime do te futem ne nje film tjeter me titull “Jewish girl”, ku kam rolin kryesor”, thekson aktorja Fejzullahu. /bota sot/

Inva Mula, koncert ne Oviedo te Spanjes
Sopranoja shqiptare me fame boterore do te shfaqet me 27 janar para publikut te Asturias me nje koncert recital, e shoqeruar vetem nga Genc Tukici me piano. Vetem disa muaj pasi Ismail Kadare mori cmimin “Princi i Asturias” pikerisht ne teatrin “Campoamor” te Oviedos, nje tjeter emer i madh i kultures shqiptare do te ngjitet ne skene per te rrembyer duartrokitjet e publikut te Asturias. Ne fakt, ishte parashikuar qe Mula te interpretonte rolin e Mimit ne operen “La Boheme” te Pucinit qe ne muajin tetor te vitit 2008. Por perplasja e datave te programit, beri qe sopranoja e njohur te shtynte koncertin ne Spanje. Rikthimi i saj ne skenen e teatrit “Campoamor” eshte pritur me entuziazem nga publiku dhe mediat spanjolle. Mula ka zgjedhur qe ne kete recital te shumepritur per dashamiresit e saj ne Spanje te shoqerohet nga nje tjeter shqiptar, pianisti Genc Tukici. Repertori me te cilin ajo do te beje per vete publikun e Asturias, pritet te perfshije edhe disa arie nga Mimi. /gazeta express/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Nora Istrefi still young for marriage
Singers Nora Istrefi, given after song, she is currently very busy and evening musical concerts within and outside the country. However, in addition, she is involved with new projects, which will be prepared this year. Nora, although it is engaged, this year she says that no marriage plans, because, as she says, has not yet reached the 25-at and the new yet feels himself to be married. "Even though I am engaged, no wedding plan for 2010, because I think I'm still young to be married. I believe that the ideal age for marriage is 25 years and above, so I still have not reached the 24-at and have not yet reached the age of marriage. I talked with my family, ie without making Mom that 25 years will not marry ", she said" Kosova Sot ". Nora's marriage ceremony provides a great dasmore, with a pleasant atmosphere, in the presence of many artdashesve its guests. "Of course I think that my marriage with a great ceremony dasmore, ishalla with good going as the premeditate" she concludes. / Kosova Sot /

Da Ligs with new projects
Rep-known group "Da Ligs" has not stopped with their musical projects. Bardhyl Gashi home Muriqi and have started work on the new song that will bring the market within a short time. "Da Ligs" a few months ago brought on the market three new songs, which were presented for the last holidays. Song "Lets crunk" in collaboration with the "N-jeay", then song "Boom-at" in collaboration with "Skils" and songs "Tecno Rap" is very much in public pelqehen. "In addition to these songs, will soon produce and market the new song, in collaboration with two repartiste Kosovo, but prefer not to find out more about it, because we want this to be a surprise for our fans," said Homeland for the "Kosova Sot". Along with the song, "Da Ligs" will also perform new video clip that will work in the production of the Fatherland "Production Am. "We believe that will bring a wonderful video of our music market", adds Bardyllis. "Da Ligs" for this year plans to issue in the market and a new album, and work in have started and hope that will bring a quality album for their fans. / Kosova Sot /

Castro divorcing his wife
Singer Zizo Castro is in the process of separation from his wife Jola, after the latter has decided such a step. Panorama Plus "writes that the couple has two months that is separated, while Jola has also applied for divorce in court. Friends have said its not Jola has never forgiven Castro, after his adventure with a girl Bruna, but this was not the only cause that led to the division. Castro Tepria alcohol was a reason more to link 7 - year between Joles and Castro to end. Not known to whom they will meet their guardianship of son 3 years old.

Aferdita Dreshaj: "... will not dare to pose Nudo"
Model Aferdita Dreshaj, in an interview for "Bluetooth", has shown that what will not ever dare to make her life. "I will dare to betray, nor the lies of Nudo poses. And engaged to singer Shpat Kasapi, Aferdita has confirmed that one of the things you would not tolerate dot is Betrayal. It has done that no marriage plans are for this year, but its focus will be musical. Couple have decided to realize a duet together.

Adelina Ismajli: will establish political party
"I intend to deal with political", so said the newspaper "Panorama Plus, singer Adelina Ismaili. Asked if the following is the example of Ciljetes, she replied "I do not imitate anyone. Not engage in any policy side, if right, if left. It follows as example Ciljetes that was included in the Albanian Democratic Party and even once that Cicolines politics afroi Berlusconi. I am told that Adelina Ismajli and my party will do ".

Group "Skillz" local step in Pristina
Members of the group "Skillz", after their premises in Gjakova, have already expanded their business even in Pristina. Member of this group Visar Shala says that taking into account that many shops in Pristina frequented why not, time and our meetings to make in our shop which we have named "Flip Caffe".

Gold Fejzullahu take the lead role in the movie "Jewish Girl"
Filming of the movie "The best kisser" are completed here in Paris, "the actress tells the new gold Fejzullahu. "I spend the film's team very well and with more praise. The film "The best kisser" consists of two parts. One part is filmed in New York and another part that is shooting ends in Paris. "I'm shooting 16 hours, while by 4 hours do fitness every day and think that the film would be a" love comedy "successful worldwide. After shooting will finish following a plunge in another film entitled "Jewish girl", which have the main role, "says actress Fejzullai.

Inva Mula, concert in Oviedo of Spain
World-famous Albanian soprano will appear before the public on January 27 of Asturias with a concert recital, accompanied only by Genc Tukiçi with piano. Only several months after Ismail Kadare was awarded "The Prince of Asturias" precisely in the theater "Campoamor" to Oviedos, another big name of Albanian culture scene will be passed on to abduct the public applause of Asturias. In fact, it was estimated that Mula to interpret the role of Mimi in Opera "La Bohemia" of Puccini was in October of 2008. But the collision of the dates of the program, made known to push soprano concert in Spain. Her return scene of theater "Campoamor" is greeted with enthusiasm by the public and the Spanish media. Mula has elected that this long-awaited recital for her lovers in Spain to be accompanied by another Albanian, Genc Tukiçi pianist. Directory with which it will make them public for the Asturias, is expected to include some Arie by Mimi.
]]

Leonora Jakupi: Videoklipi "Puthja Jote" Nuk Eshte e Kopjuar!

Leonora Jakupi
/photo "puthja jote"/

LEONORA JAKUPI, E KENAQUR ME VIDEOKLIPIN “PUTHJA JOTE”
Videoklip i vecante

Edhe pse thone qe videoklipi “Puthja jote” eshte i kopjuar, kengetarja Leonora Jakupi nuk brengoset per kete, ngase eshte e bindur se kete projekt te ri muzikor nuk e ka huazuar nga askush dhe thashethemet qe dalin ne opinion asaj nuk i bejne pershtypje. Ajo kengen “Puthja jote” e ka pergatitur me tekstshkruesin Arsim Bunjaku dhe kompozitorin Darko Dimitrov, ndersa videoklipin e ka punuar ne Maqedoni. Sipas Leonores, videoklipi nuk eshte i kopjuar, eshte punuar shume ne te dhe eshte nje klip kualitativ dhe i vecante. Videoklipi i takon kohes se kaluar, gjegjesisht viteve te 50-ta dhe Leonora paraqitet me nje stil karakteristik. “Kenga po ashtu edhe videoklipi jane pelqyer shume ne publik, meqenese kemi punuar shume ne kete projekt. Na eshte dashur rreth pese apo gjashte muaj per ta perfunduar kengen, ngase gjate kesaj periudhe isha e angazhuar edhe me shume projekte te tjera, andaj nuk kisha mundesi ta perfundoja me heret kengen. Por, sido qe te jete, arrita ta nxjerr ne treg pikerisht ne kohen e duhur, pra ne kete fillim te vitit. Jemi munduar te realizojme nje videoklip me ndryshe ne tregun tone muzikor, nje klip me skenar te ndryshem filmik, ku une nuk jam ekspozuar shume. Pra, eshte nje klip i vecante, qe nuk eshte pare me heret. Andaj, them se klipi nuk eshte i kopjuar, por eshte origjinal, qe e kemi krijuar me idete tona te perbashketa”, perfundon Leonora. /k.bajrami/kosova sot/26.01.2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Leonora Jakupi, satisfied with the Music Video "Your Kiss"

Special video

Although video clip say that "Your Kiss" is copied, singer Leonora Jakupi not concerned about this, because it is convinced that this new musical project has not borrowed from anyone, and rumors that come out in public it makes no impression. The song "Your Kiss" has prepared with the composer tekstshkruesin Education Bunjaku and Darko Dimitrov, while the video clip has been working in Macedonia. According Leonores, video clip is not copied, is working hard in and is a quality and unique clips. Music Video belongs to the past time, ie 50 years and Leonora to appear with a characteristic style. "Re also liked the video clip are more in public, as many have worked on this project. Us has had about five or six months to finish the song, because during this period I was involved with many other projects, so I did not have early opportunities to conclude the song. But, anyway, I got them out in the market at exactly the right time, so this early. We have tried to realize a video with different music in our market, a different scenario clips with film, where I'm not very exposed. So, is a special clip that is not seen here. So, say that clip is not copied, but is original, that we created with our common ideas ", ends Leonora.
]]

Big Brother Albania 3: DITA 3, PERMBLEDHJA

BIG BROTHER ALBANIA 3: DITA 3 (25.01.2010), PERMBLEDHJAVallezim dhe Kendim (26.01.2010, cc.1:30h)

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

]]

Monday, 25 January 2010

Nora Istrefi, Intervista "Paloma"

Nora Istrefi
/photo "secret"/

Bomba Seksi e Quajtur Nora Istrefi

Sapo ka lancuar klipin e radhes, te titulluar "Secret". Nuk eshte aspak sekret ne fakt qe Nora Istrefi eshte nje nga femrat me seksi te shoubiznesit shqiptar, por mund te themi se ajo nuk ka qene kurre aq seksi sa ne kete video. Me nje veshje dhe look te arrire, Istrefi ka arritur qe t'i beje per vete fansat qe ne ditet e para qe kenga ka filluar te transmetohet. Ne internet kane qarkulluar zera se fansat kane kritikuar look-un e Nores ngaqe ka ardhur me provokuese se sa duhet, por kjo do na dukej hipokrizi. E kush nuk do donte te shihte nje mrekulli si kengetarja kosovare ne formen e saj me seksi dhe provokuese? Do genjente kush do thoshe: "Une e dua Noren te veshur si murgeshe!".

Videos ia shton bukurine edhe kenga, e cila eshte kompozuar nga Florian Mumajesi mbi nje tekst te realizuar po nga ai. Jemi te kenaqur qe e kemi Florin ne kete numer te gazetes. Nje nga pyetjet tona ka qene pikerisht fakti se po preferohet gjithmone e me shume nga artistet shqiptare dhe Nora eshte nje tjeter prove e kesaj tendence. Ajo ka ardhur qe nga Prishtina vetem sepse e pelqen doren e Mumajesit dhe deshironte te kishte nje kenge prej tij. Eshte e rendesishme te lancoje hite per momentin, sepse i duhet te pergatise nje terren te sigurt per te publikuar albumin. Ky eshte dhe projekti i saj i radhes. Ka realizuar tashme tri kenge per albumin, nder to edhe "Secret", si dhe po punon te perfundoje pjesen tjeter. Mirepo, si te gjithe artistet shqiptare sot, eshte ne medyshje nese ia vlen albumi apo jo ne kohet e sotme, kur pirateria po e mbyt produktin origjinal dhe cilesor. Do t'i duhet kohe derisa te marre nje vendim, teksa ne po presim te beje levizjen e radhes...

Nora, sapo eshte lancuar videoja "Secret"... Ajo ka terhequr menjehere vemendjen dhe fansat flasin per te. E prisje kete reagim?

Ne fakt, nuk jam e informuar per sa i perket publikut ne Shqiperi, as per sa u perket fansave te mi ne Kosove dhe diaspore. Ende pa dale kenga me klip e kam kenduar neper koncerte vetem prej kurreshtjes dhe publiku e ka pelqyer. Ndersa tani qe eshte kompletuar edhe me nje videoklip po me pelqen mjaft dhe jam shume e lumtur per kete.

Kenga eshte e bukur dhe me ritem dhe melodia e saj fiksohet thjesht. E kam tashme ne mendje dhe po e kendoj, ndonese nuk e kam degjuar shume here.

Kjo do te thote se te ka ngelur ne koke dhe me gezon shume ky fakt. Ai eshte edhe qellimi im, qe degjuesve t'u fiksohet kenga.

Me ke ke punuar per realizimin e kesaj kenge?

Muzika dhe orkestrimi jane bere nga Florian Mumajesi. Edhe tekstin e ka bere ai. Eshte nje kenge qe une e kam pasur shume per zemer qe ne momentin e pare kur e kam degjuar si demo. Me ka bere per vete, shpresoj qe t'u pelqej edhe fansave te mi.

Nora Istrefi

Me sa di, ky klip eshte pjese e nje albumi qe ti po pergatit keto kohe... Ne cfare pike je me albumin?

Ne muajin shtator fillova te punoja rreth albumit. Kam perfunduar edhe tri kenge te tjera, te cilat do te lancohen me vone, kurse albumi, nuk e di... Duke marre parasysh problemet momentale, qe nga pirateria, problemet me internetin etj., nuk di se cfare do te bej.

Ok, rikthehemi te klipi, meqenese eshte dhe gjeja kryesore per momentin. Ne cfare ambientesh i ke xhiruar skenat e videos dhe me cilen studio ke punuar per realizimin e saj?

Klipi eshte xhiruar ne Shkup te Maqedonise nga nje produksion maqedonas. Kemi xhiruar vetem per nje dite, kaq na eshte dashur per te kryer te gjitha skenat. Domethene, qe nga ora 8.00 ne mengjes deri ne oren 2.00 pas mesnate dhe kjo ka qene paksa e lodshme. Por sigurisht ia ka vlejtur! Nuk e kursej mundin kur behet fjale per gjera te bukura. Pa lodhje nuk ka sukses.

Per sa i perket look-ut ne kete video, na ke befasuar dhe te komplimentojme. Duke qene se ti ke bere edhe vete nje shkolle "fashion designer", sa gisht ke ne veshjet dhe grimin qe eshte kaq perfekt ne "Secret"?

Faleminderit shume, me te vertete! Veshjet i ka bere nje shoqja ime, Flutura. Kemi qene ne klase ne fakultet bashke. Ajo i ka realizuar te gjitha ato qe kam veshur ne klip, por natyrisht kam pasur edhe une idete e mia. Kurse per sa i perket grimit, per te eshte kujdesur grimierja profesioniste Sellma. Edhe per grimin e kemi menduar une me Fluturen si ide, se si do te shkonte me teper me veshjet dhe skenat dhe Sellma e realizoi shume mire ate ide qe ne e kishim ne koke.

Nora Istrefi

Nje gje tjeter qe te bie ne sy eshte edhe menyra si kercen. Ka qene e thjeshte te realizosh ata numra koreografike, apo te pelqen te kercesh dhe je e zonja ne kete aspekt?

Balerinat kane ardhur qe nga Shkupi enkas per videon dhe ato jane kryesoret ne video.

Jane maqedonase?

Solistja, pra balerina kryesore e grupit, eshte shqiptare, te tjerat jane maqedonase. Kjo shqiptarja dhe nje vajze tjeter kane ardhur jo diten e xhirimeve, por nje dite me pare, keshtu qe mundem te ushtrohemi se bashku. Pastaj, regjisori ka zgjedhur ca momente qe atij iu duken te pershtatshme ose i pelqyen per klipin.

Cili ka qene momenti me i bukur gjate xhirimeve te videoklipit?

(Qesh) Ka pasur momente te bukura mjaft. Ka qene shume ftohte aty ku kemi xhiruar dhe ishim lodhur aq shume. Po vdisnim urie (qesh) dhe pas nje kohe te gjate na erdhi ushqimi. Te gjithe hengrem si parahistorike (qesh) qe me ne fund erdhem ne vete.

Si eshte Nora gjate xhirimeve te nje videoje? Je tip nervoz apo eshte kollaj te punosh me ty?

Ne pergjithesi jam person i qete, por puna ka shume stres dhe ndodh qe artisti mund edhe te nervozohet, vecanerisht kur eshte duke pergatitur nje klip qe do te dale sa me cilesor.

Ne fakt, jeta e nje kengetari eshte e lodhshme, sepse juve sapo zbrisni nga nje avion merrni nje tjeter dhe vraponi per ne koncertin e radhes. Kjo gje te bezdis, apo ty te pelqen te udhetosh?

Eshte e lodhshme deri diku, por ka edhe kjo pjesen e vet pozitive. Per shkak te punes na eshte dhene mundesia te vizitojme vende te ndryshme te botes.

Nora Istrefi

Cili ka qene udhetimi me i bukur ne jeten tende?

Ka pasur shume te tille, nuk di te vecoj ndonjerin.

Ju, ti dhe partneri, jeni cilesuar si nje nga ciftet me te bukura dhe te pelqyera nga shqiptaret. Si te ben te ndihesh ky vleresim?

E rendesishme per ne eshte se duhemi dhe na vjen mire qe kemi dhe mbeshtjetjen e fansave.

Kur je dashuruar me nje koleg, eshte me mire apo me keq?

Mendoj se fakti qe merremi te dy me muzike na ka ndihmuar dhe favorizuar ne lidhjen tone, se keshtu ia dime problemet dhe ritmin punes, ndaj tolerojme dhe mirekuptojme njeri-tjetrin.

Si u njohet ju te dy?

Ne punojme ne te njejtin ambient. Ka qelluar qe jemi takuar ne koncerte, ne pabe etj. Keshtu lindi nje miqesi dhe per disa kohe dolem si miq. Pastaj u pelqyem dhe keshtu filluam te shiheshim me teper sesa si miq.

Nora Istrefi dhe Robert Berisha

Cfare vlereson me teper te Roberti? Cfare ju beri te binit ne dashuri me te?

Robertin e njoh prej shume kohesh dhe eshte njeri i mrekullueshem. Kur nuk e njihja mire nukmund te them se e mendoja kete, por me kalimin e kohes e kuptova cili eshte ne te vertete.

Te mban mire Roberti?

Po, eshte shume i dashur dhe i kujdesshem.

Po dhurata te ben?

Po, po. Sa here kthehet nga diku, gjithmone me blen dicka.

Ku eshte tani?

Perkohesisht ndodhet ne SHBA.

Me siguri qe do te te sjelle dicka prej andej...

(Qesh) Te vije ai vete, kjo eshte dhurata me e bukur. /paloma/23.01.10/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Sex Bombe called Nora Istrefi

Once klipin has launched the next, entitled "Secret". There is no secret in the fact that Nora Istrefi is one of the women with Albanian shoubiznesit sex, but can say that it has never been so much sex in this video. With a dress and look to achieve, Istrefi has managed to make them fans for the days before that song has begun to broadcast. We have circulated Internet rumors that fans have criticized the look-un Nores has come as provocative than enough, but it would appear we hypocrisy. Who would not like to see a miracle as a singer Kosovo in the form of her sex and provocative? Lying who will say: "I want NORE dressed as nuns."

Videos he adds beauty and song, which is composed by Florian Mumajesi on a text is realized by it. We are happy to have this number Florin newspaper. One of our questions has been precisely the fact that it is always preferable and more by Albanian artists and Nora is another proof of this trend. It came from Pristina only because the likes of Mumajesi hand and wanted to have a song by him. It is important to launch hits for the moment, because of the need to prepare a safe ground for the published album. This is and her next project. There already conducted three songs for the album, among them the "Secret" and is working to complete the rest. However, as all Albanian artists today, is puzzled whether or not it is worthwhile album Nowadays, when piracy is original and quality product kills. We will take time until a decision, as we are waiting to make the next movement ...

Nora has just been launched video "Secret" ... She immediately attracted attention and fans to speak. And expect this reaction?
In fact, I am not informed regarding public in Albania, as regards my fans in Kosovo and the diaspora. Still without dale song with clips I singing through concerts and kurreshtjes only from the public liked. While now that is complete with a video like being with a lot and am very happy for this.

Song is beautiful and its pace and melody simply fixed. I have already in mind and is sing, although I have not heard many times.
This means that the head remained and enjoys this very fact. He is also my purpose, to be embedded song listeners.

With you have worked for the realization of this song?
Music and orchestrating are made by Florian Mumajesi. The text has made it. Is a song that I've had a lot to heart at the moment when I first heard as a demo. He has made for himself, to love and hope that my fans.

As far as I know, this clip is part of an album that you are prepared this time ... At what point are the album?
In September I started to work on album. I have also completed three other songs, which will later lancohen, and album, I do not know ... Considering the current problems, from piracy, internet, etc. problems., I do not know what to do.

Ok, return the clip, as is the main thing and at the moment. In what ambientesh the scenes videos you shoot with studio which have worked for its realization?
Clip was shot in Skopje, Macedonia by a Macedonian production. We shoot only for a day, so dear to us is committed to all scenes. Namely, that from 8:00 o'clock in the morning till 2:00 after midnight and this has been slightly lodshme. But of course it has vlejtur! Do not save powerless when it comes to beautiful things. Without fatigue no success.

Regarding look-ut in this video, you surprised us and komplimentojme. Since you have made himself a school "fashion designer", as you finger in clothing and grimin that is so perfect in "Secret"?
Thank you very much, really! Clothing has made a my wife, Butterfly. We have been in class in college together. She has accomplished all that I wore in the clip, but of course I've had my own ideas. And regarding grimit, for professional grimierja Sellma attention. And to think I have grimin with Fluturen an idea, how would go more with clothes and scenes and Sellma of that idea very well realized that we had in the head.

One other thing that is noticeable as the mode jumps. It was the simple choreographic realizosh those numbers, or you like the dancing and the ladies in this regard?
Ballerina from Skopje have come especially for video and they are critical in video.

Macedonians?
Soloists, main dancer of the group therefore, is Albanian, Macedonian are others. This Albanians and one other girl have not come the day of the shooting, but a day ago, so we could exercise together. Then, director has chosen some moments that seem appropriate to him or to video pelqyen.

What has been the most beautiful moment during the shooting of the video clip?
(Laughs) There were moments of beautiful enough. It was very cold where we shoot and we were tired so much. Yes we're dying of hunger (laugh) and after a long time food came to us. All ate him as prehistoric (laughing) which finally came in separately.

How is Nora during the shooting of a videoje? You're nervous or tip is easy to work with you?
In general I am quiet person, but the job has more stress, and is that the artist may be nervous, especially when it is preparing a video clip to be released as quality.

In fact, the life of a singer is tiring, because once you transfer from a plane and take another run for the next concert. This is the trouble or you to like to travel?
It is somewhat tedious, but it has its positive side. Because of our work is given the opportunity to visit different places of the world.

What has been the most beautiful journey in your life?
There were many such, do not know how to single out any way.

You, you and your partner, are described as one of the most beautiful couples and liked by the Albanians. How to make this assessment you feel?
Important for us is that duhemi and we're good we and the fans mbeshtjetjen.

When you are in love with a colleague, is better or worse?
I think the fact that both deal with music has helped us and our league favorites, that so he knows the problems and work pace, and mirekuptojme to tolerate each other.

How did you know both?
We work in the same environment. It is appropriate that we meet at concerts, in pabe others. So was born a friendship and managed for some time as friends. Then he started to pelqyem and so shiheshim rather than as friends.

What the Robert appreciates more? What made you fall in love with?
Robert know is long and wonderful man. When not known better nukmund to say that I thought this, but I realized over time that is really.

To maintain good Robert?
Yes, it is very loving and caring.

What makes gifts?
Yes, yes. Whenever back from somewhere, always buy something.

Where is now?
Temporarily located in the U.S..

Surely that will bring something from there ...
(Laughs) he come himself, this is beautiful gifts
]]

Sunday, 24 January 2010

Big Brother Albania 3: DITA 2, PERMBLEDHJA

BIG BROTHER ALBANIA 3: DITA 2 (24.01.10), PERMBLEDHJA


- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

]]

Big Brother Albania 3: SPEKTAKLI #1, 23 Janar 2010

BIG BROTHER ALBANIA 3: DITA 1, SPEKTAKLI #1 23.01.2010

#1


#2


#3


#4


#5


#6


#7


#8


#9


#10


#11


#12

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

TEXT ]]

Big Brother Albania 3: PAMELA PROFIL!

BIG BROTHER ALBANIA 3: PAMELA PROFIL!Prezantimi i perbashket Pamela, Bertina, Olta, Graciela

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

]]

Big Brother Albania 3: GRACIELA PROFIL!

BIG BROTHER ALBANIA 3: GRACIELA PROFIL!Prezantimi i perbashket Pamela, Bertina, Olta, Graciela

- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online