All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Saturday, 22 May 2010

Vedat Ademi: Bashkeshortja Fansja Ime me e Cmendur!

Vedat Ademi: “Fansja ime me e cmendur eshte bashkeshortja”

Do te jete me ne sot ne “Bluetooth”, edhe nje nga pretendentet kryesor per cmimin e madh ne ‘Top Fest 7’. Kengetari Vedat Ademi, qe me te kenduarin e tij “live” kenaq gjithe degjuesit, rrefen sot shume nga prapaskenat e ketij konkurrimi. Nderkaq, ai tregon edhe per bashkeshorten e tij, e cila eshte fansja me e cmendur e Vedatit. Mendon qe ne vere te realizoje nje tur koncertor ne te gjitha trojet shqipfolese per te promovuar albumin e tij te pare, te cilin tashme e ka mbaruar... Keto dhe te tjera detaje nga jetesa aktuale e kengetarit Ademi, ua percjellim sot ne kete interviste...

Ku jeni ne keto momente, dhe me cfare jeni duke u marre?

Jam aktiv me muziken live ne “pub-et” e Tiranes, marr pjese ne ‘Top Fest 7’ me kengen “Koha s’kthehet”, kompozitor i se ciles eshte Kledi Bahiti. Tani per momentin jam duke u marre me provat e ‘Top Festit’ per naten finale.

Si ndiheni dhe cila eshte arsyeja qe ju ka bere te riktheheni ne kete festival?

Emocionet e ‘Top Festit’ jane te shumta. Marredhenia e pare ne Shqiperi per mua ka qene me kete festival. ‘Top Fest’ eshte nje festival modern, qe i jep mundesine gjithe artisteve per te promovuar kenget e tyre. Jam ndiere shume mire, kjo ka qene arsyeja qe kam marr pjese.

Duke qene se kete vit ‘Top Fest’ do te jete ‘live’, mendon se kjo do te ndikoje pozitivisht ne vleresimin sa me te plote te kenges dhe interpretimit tuaj?

Kete vit eshte shume pozitive qe Festivali eshte ‘live’. Nje kengetar duhet te kendoje kengen e vet, ndryshe nuk eshte kengetar. Eshte iniciative shume e madhe, eshte shume e vleresuar nga ana ime dhe e artisteve qe kendojne ‘live’.

Nga se perbehet grupi juaj?

Grupi perbehet nga 4 persona; une, Julian Kocaj (guitar), Kledi Bahiti (Vokali), Erion Medha (Drums).

Keni pasur ndonjehere keqkuptime mes grupit tuaj?

Ne kemi gjetur mirekuptimin ne grup. Fakti qe kemi 4 vjet bashke, tregon qe jemi shume mire.

Po ben nje vit qe jeni martuar, cfare mendimi ka gruaja juaj per muziken tuaj?

Gruaja ime vjen nga nje familje muzikantesh, vjehrri eshte kompozitor, kunati eshte kitarist, pra lidhjet qe ajo ka me muziken i kane rrenjet qe ne vogeline e saj. Eshte nje mbeshtetje shume e madhe per mua, ka shkruar disa tekste te kengeve te mia dhe eshte fansja ime me e cmendur. Pelqen gjithe kenget e mia, nje nder kenget me te pelqyera te saj eshte kenga e ‘Top Festit’.

Ju keni marre pjese ne shume festivale, keni realizuar disa videoklipe, keni ne repertorin tuaj kenge shume te bukura, perfshire ketu dhe nje prej kengeve me te mira dedikuar dashurise (‘Me mashtruan syte’). Perse nuk keni publikuar ende nje album, kur do te kemi nje album prej Vedat Ademit?

Me behet qejfi qe kenga ime klasifikohet si nder kenget me te bukura te dashurise, sa i perket albumit, si material eshte gati. Ideja eshte qe mund te bej nje tip turneu qe ta promovoj vete. Shpresoj dhe besoj shume qe do dale kete vere, normalisht pjese e albumit do jene 1 ose 2 videoklipe, qe do t’i paraprijne albumit.

Pretendoni cmimin e madh ne ‘Top Fest 7’?

Vleresoj anen e vleresimit, ne radhe te pare, me behet qejfi qe kenga eshte pritur mire nga publiku, eshte kenge moderne e realizuar shume mire. Shpresoj te vleresohet. Sigurisht, per artistin eshte shtyse. Gara eshte shume e forte, ka kenge shume te bukura, me e rendesishme eshte qe performanca te dale mire. /ida kokonozi/bluetooth/maj 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Vedat Ademi: "My craziest fan is my wife"

Will be with us today in the "Bluetooth", and one of the main contenders for the Grand Prix in the 'Top Fest seven'. Vedat Ademi singer, who with his singing "live" satisfies all listeners, many of today rrefen behind this competition. Meanwhile, he tells his wife about, which is the crazy fans of Vedatit. Thinks that in the summer to realize a concert tour in all territories speaking to promote his first album, which already has expired ... These and other details of the actual existence of the singer Adam, deliver them today in this interview ...

Where are you in these moments, and what are being taken?

I am active with live music in the "pub-et" in Tirana, take part in 'Top Fest 7' with the song "Time it back", whose composer is Kledi Bahiti. Now I'm currently doing tests 'Top Festit' for the final night.

How do you feel and what is the reason that you let us check this festival?

Emotions of 'Top Festit' are numerous. Albania's first relationship for me has been to this festival. 'Top Fest' is a modern festival, which allows all artists to promote their songs. I felt very well, this was the reason that I take part.

Since this year's 'Top Fest' will be 'live', believes that this will positively affect the evaluation as a full song and your interpretation?

This year is very positive that the festival is 'live'. A singer must sing his song, otherwise it is not a musician. Initiative is very great, is very appreciated by my side and the artists who sing 'live'.

By that made your group?

The group consists of four people, I, Kocaj Julian (guitar), Kledi Bahiti (vokalin), Erion large (Drums).

Have you ever had misunderstandings among your group?

We have found understanding in the group. The fact that we have four years together, we show that very well.

What makes a year that you are married, your wife what is thought to your music?

My wife comes from a family the musicians, vjehrri is songwriter, guitarist brother is, so it has links to music that we have rooted her wisp. It is a very big support for me has written several books of my songs and my fans is the madman. I love all of my songs, one song by her is pleasing to the song 'Top Festit. "

You have participated in many festivals, have made some video clips, songs you have in your repertoire very beautiful, and including one of the better songs dedicated to love ('The mashtruan eyes'). Why do not you publish an album yet, when we have an album of Vedat Ademi?

Indulge you with my song becomes classified as among the most beautiful songs of love in terms of album, as material is ready. The idea is that a dude can do that to promote the tournament itself. I hope and believe that more will come out this summer, normally part of the album will be one or two clips, which will precede the album.

Claim Grand Prix in 'Top Fest 7'?

Prize means of evaluation, in the first place, to be please that song is well received by the public, is modern songs performed very well. I hope evaluated. Of course, the artist is driving. Competition is very strong, has very beautiful songs, more important is that good performance to come.
]]

Genta Ismajli ne "Tuborg Green Beat"

Genta Ismajli Intervista ne "Tuborg Green Beat" te VizionPlus TV- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

]]

Flori Tregon Per "Balkan Music Awards"


/photo public domain/

Flori ne "Balkan Awards"

Nata e ndarjes se cmimeve "Balkan Awards" eshte shnderruar papritmas ne Flori Awards, duke iu treguar te gjitha vendeve ballkanase, qe Shqiperia, ndryshe nga c'pretendohet, paska muziken me te mire moderne.

Pasi ka fituar ne kategorine e "Kenges Shqipe me te Mire ne Ballkan", Flori eshte ngjitur ne skene per te interpretuar "Playback" e me pas "Ne e Kraq" me perfaqesuesen/fituesen e Maqedonise.

Kenga me e mire ne Bullgari" gjithashtu u shpall nje kompozim i Florit, dhe ne renditjen perfundimtare "Playback" u rendit e dyta ne kenget me te preferuara te publikut. Anna Vissi mund te kete marre cmim per kontributin e saj ne muziken ballkanase (pffffff), por as ajo nuk ka arritur te prezantoje dhe t'i mundesoje nga nje cmim tre vendeve te Ballkanit ne te njejten nate.

Sapo eshte kthyer nga Bullgaria, ne arritem te bisedojme shkurtimisht me Florin rreth pjesemarrjes ne "Balkan Awards", mungeses se Kosoves dhe projekteve te ardhshme.

Flori pershendetje! Sapo ka perfunduar Balkan Awards ku ju fituat cmimin e kenges me te mire ne kategorine e kenges shqip. Cfare pershtypjesh ju la ky event, na tregoni dicka me teper rreth pjesemarrjes suaj atje...

Pershendetje juve, nuk di nga t'ia nis, ishin 3 dite intensive dhe profesionale. Jam i bindur qe c'do artist po te ishte ne vendin tim do ndihej shume mire... Balkan Music Awards eshte ndoshta evenimenti muzikor me i rendesishem ne muziken ballkanike, emrat me te njohur te muzikes se vendeve te Ballkanit ishin mbledhur keto dite ne Sofie. Duhet ta pranoj, qe pavaresisht vleresimeve qe mund te kem marre gjate ketyre viteve pune, te hysh ne konkurrim perkrah emrave qe kane bere historine e muzikes ne Ballkan eshte nje arritje jo vetem profesionale, por edhe morale. Eventi ishte i permasave te medha, me transmetim live ne te gjitha vendet e Ballkanit, por dhe me gjere dhe kjo padyshim te krijon pergjegjesine e nje performance sa me te mire. Muzika ballkanike ka qene pike frymezimi per artiste te niveleve teper te njohur ne bote, prandaj eshte mire qe ne te mblidhemi ne evenimente te tilla e te tregojme se deri ne cfare pike kemi arritur ta ngreme nivelin tone artistik.

Pervec cmimit ne kategorine shqip, ju jeni dhe kompozitori i kenges me te mire ne kategorine e kenges bullgare, gjithashtu nepermjet sms "Playback" mori shume vota e u ngjitet ne skene me vone per te kenduar me Alesian... dua te them... Flori ishte kudo ne kete ceremoni cmimesh... thjesht rastesi apo kjo tregon qe tashme i ke "futur" mire kembet ne Ballkan :)

Hahaha pse jo... ne fakt e gjitha ajo qe ndodhi eshte vetem rezultati i punes, nje pune me perkushtime. Pse jo dhe me ore te vona, shpesh here duke harruar gjithcka qe na rrethon, familjen, miqte, madje keta te fundit kur duan te me takojne duhet te lene takime ne axhende, hahaha. Dua te them se fale punes sime dhe nje perkushtimi te vazhdueshem, une jam ketu ku ju me cilesoni, me kembet ne muziken ballkanike. Kjo gje me ben krenar, pasi kam bashkepunuar me artiste te rendesishem, te cileve ju kam dhene, por dhe kam mesuar shume prej tyre. Por, me jep dhe pergjegjesi, sepse tani e di qe duhet te punoj akoma me shume, qe te mund te shkoj me lart profesionalisht e per te vazhduar bashkepunimet e suksesshme.

Deri dje ne kopjonim kenget e vendeve fqinje, ndersa tani sic ka ndodhur me disa prej kompozimeve te tua, jane fqinjet qe po na kopjojne ose po kerkojne te drejtat e kengeve tona per t'i realizuar me pas ne gjuhet e tyre. Ne gjithmone kemi pas kenge te bukura, si mendon, perse ky ndryshim ne keto vitet e fundit?

Ne thelb muzika ballkanike vertitet ne te njejtin bosht, kuptohet me ndryshime te vendeve dhe karakteristikave te tyre. Nese flasim per muzike moderne ballkanike, apo ate cka perpiqet te jete kjo muzike, kjo e fundit eshte kthyer ne nje loje pa rregulla, ku padyshim nuk mungojne edhe "kopjimet", nese ju pelqen ta quani keshtu. Ndoshta fale punes se vazhdueshme te disa kompozitoreve dhe producenteve shqiptare, me ne fund gjerat kane ndryshuar.

Eshte e vertete tanime ka edhe kopjime te krijimeve tona muzikore. Ne plan te pare, kjo gje te duket sikur te ben te ndihesh mire, sepse ti shikon qe ke kapur standarde, te cilet fqinjet nuk i arrijne dot dhe jane te detyruar te kopjojne.

Por fatmiresisht, ashtu si e vini ne dukje dhe ju, ka edhe njerez qe kerkojne bashkepunime, une kam gati 1 vit qe punoj me artiste te ndryshem nga Bullgaria dhe kenget jane ripunuar ne studion time, perfshire dhe duetin e fundit realizuar me kengetaren ALISIA... Ne gjithmone kemi pasur dhe do kemi muzike te bukur...

E permenda dhe ne nje shkrim pak jave me pare, qe eshte disi ironike kur me debutimin tend te pare ne Ballkan vleresohesh me tre Shqiperi ende te mungon nje cmim i pare (mesa jam ne dijeni ne mos gaboj me thuaj). Ndoshta kete vit do ta prishim syrin e keq dhe ne Shqiperi (flas ketu si kengetar, jo si kompozitor se si kompozitor ke marr cmim te pare :)?

Ju duhet te kuptoni se te kompozosh nje kenge eshte shume here me e veshtire se sa ta kendosh ate. Te bej nje kenge te bukur, ta degjoj ate te performohet ne skene, te ndjej publikun qe e pelqen ate, qe ju mbetet ne mendje dhe ne zemer per nje kohe te gjate. Ky eshte cmimi me i mire per mua. Te tjerat jane fjale, dhe mua ne te kundert me pelqen te punoj. Une kendoj per kenaqesine time, dhe nuk me duhet nje cmim i pare per te vazhduar ta bej kete. Doni te kendoni dhe ju me mua? Te ben mire per shpirtin

Kenga juaj "Fluturimi ...." eshte shpallur kenga me e mire ne Bullgari. A do te thote kjo se keni filluar te beheni i njohur ne qarqet muzikore atje e nese po, a do te vazhdoni bashkepunime te metejshme ne kete vend

Sigurisht, muzika ballkanike do vazhdoje te vete seleksionohet dhe te beje diferencen mes muzikes se vertete dhe asaj kalimtare. "Fluturimi 397" eshte nje kenge qe pa modesti do te thosha se do te mbetet ne arkivin muzikor ballkanik. Kjo, ka bere qe te ishte dhe kaq e suksesshme ne Bullgari, ashtu si vazhdon te jete edhe ketu. Por bashkepunimet nuk varen vetem nga nje kenge, jane shume kushte qe i duhen krijuar nje artisti qe te bashkepunoje. Une do te vazhdoj te punoj me artiste te huaj, kjo eshte e sigurt. Dhe jo vetem nga Bullgaria.

Kot per kuriozitet... sec kam nje parandjenje qe mund te kesh biseduar ndonje bashkepunim me Inna :))

Jo. Nuk ka asnje bisede konkrete apo emer, meqe po kerkoni ne kete rast. Por jam i hapur, ne rast se do te vijne.

Mua te them te drejten me erdhi shume inat qe Kosova nuk perfaqesohej ne kategori me vete, bile i shkruaja dhe organizatoreve ne lidhje me kete ceshtje, por nuk me kthyen pergjigje. Duke qene se ju ishit atje, thjesht pyes nese keni degjuar gje se perse eshte bere ky indiferencim ndaj Kosoves, apo nese vitin e ardhshem ajo do te jete prezent me kategorine e saj apo jo?

Nuk kam degjuar dhe nuk di te them, por me sa di ne 5 nominimet per video dhe kenge ishte edhe Genta Ismaili... Sidoqofte Shqiperi - Kosove jemi 1...

Gjate muajve te ardhshem, cilat jane projektet kryesore ne planet e Florit?

Albumi Elvanes, disa bashkepunime dhe sigurisht nje kenge te re per Florin...

/elbino/shekulli/maj 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Flori in the "Balkan Awards"

Night of the division in the price "Balkan Awards" has become the gold suddenly Awards, was shown by all the Balkan countries, that Albania, unlike c'pretendohet, somewhat modern music better.

Having won in the category of "Song of the best Albanian in the Balkans", gold has climbed on stage to interpret the "Playback" and then "We Kraq" with perfaqesuesen / winner of Macedonia.

The best song in Bulgaria "was also declared a composition of gold, and the final rankings" Playback "was ranked second in the favorite songs of the public. Anna Vissi may have received award for her contribution to Balkan music (pffffff ), but even it has failed to present and to enable an award of three Balkan countries on the same night.

Just returned from Bulgaria, we managed to talk briefly with Florin about participation in the "Balkan Awards, Kosovo and the lack of future projects.

Gold Greetings! Balkan Awards has just finished where you earned the prize of the best song in the song category package. What impression you left this event, tell us something more about your participation there ...

Hello to you, do not know the left hand were three days of intense and professional. I believe that every artist is to be in my place would feel very good ... Balkan Music Awards is perhaps the most important musical event in Balkan music, with names familiar to music of Balkan countries gathered this day in Sofia.

You have to admit, that despite estimations that may have received during these years of work, to enter in competition with the names that have made music history in the Balkans is an achievement not only professional, but also moral.

Event was large, with a live broadcast in all Balkan countries, but it further and obviously the responsibility of creating a much better performance. Balkan music has been a point of inspiration for artists to levels very well known in the world, it is good that we all gather at such events and show to what point we managed to raise our artistic level.

Apart from the price category Albanian, you are and composer of the song with the best in the category of the Bulgarian song, also via SMS "Playback" got more votes Euro climbs on stage later to sing with Alesian ... I want to say ... Gold was everywhere in this awards ceremony ... mere coincidence or it shows that already have "entered" best legs in the Balkans:)

Hahaha why not ... in fact all that happened is just the result of work, a job with dedication. Why not, and late hours, often forgetting everything around us, family, friends, even when the latter want to meet must leave the meeting agenda, hahaha.

I want to say thanks to my work and a commitment to ongoing, I am here where you designate, with legs in Balkan music. This thing makes me proud, as I have collaborated with important artists, whom you have given, but I learned a lot from them.

But it gives me and the responsibility, because now you know you need to work even more, that can go up professionally for the continued successful collaboration.

So yesterday we kopjonim songs neighboring countries, as far as has happened with some of your compositions, are neighbors who are copying us or are seeking our rights to be realized songs later in their language. We always have the following beautiful song, as you think, why this change in the last few years?

We basically Balkan music goes in the same shaft, of course changes and characteristics of their countries. Neseflasim the modern Balkan music, or what tries to be this music, the latter has turned into a game without rules, which obviously not lacking the "copy", if you like to call so. Perhaps thanks to the continued employment of some Albanian composers and producers, we finally have things changed.

It is true there are already copying our musical creativity. We first plan, this thing seems to makes you feel better, because you see that you catch the standard, which neighbors can not reach and are forced to copy.

But luckily, as we come out and you, there are people who require collaboration, I have almost a year to work with different artists from Bulgaria and songs in my studio are revised, and including the last duo with singer Alisa realized. .. We have always had and will have beautiful music ...

The article mentioned a few weeks ago, which is somewhat ironic when your first debut in the Balkans is worth three Albania still lacks a jackpot (insomuch as I am aware we do not disappoint tell). Maybe this year we will destroy the evil eye and in Albania (I speak here as a musician, not as a composer than as a composer first price you get:)?

You must understand that the kompozosh a song is much more difficult here than to kendosh it. To make a beautiful song, I hear it performed on stage, to feel that the public likes it, that you remain in the mind and heart for a long time. This is the best price for me. Others are concerned, and I am otherwise do. I sing for my pleasure, and not have a jackpot to continue to do so. Would you like to sing and you with me? Makes good for the soul

Your song "Flight ...." has revealed the best performances in Bulgaria. Does that mean that you started to become known in musical circles there and if so, will continue to further collaboration in this country?

Of course, Balkan music will continue to select them and make the real difference between music and the transition. "Flight 397" is a song without modesty will say that the archive will remain in Balkan music. This has to be so successful and in Bulgaria, as well as continuing to be here.

But collaboration does not only depend on a song, are very conditions that create an artist needs to cooperate. I'll continue to work with foreign artists, it is safe. And not only from Bulgaria.

Vain for curiosity ... sec I have a feeling that could have any collaboration with Inna talk:))

No. There is no specific conversation or name, since you are looking for in this case. But I'm open, if it will come.

I say the right with more spunk that Kosovo was not represented in the category with them, and even the organizers write about this issue, but do not answer back. Being that you were there, just ask if you heard anything why is this done indiferencim to Kosovo, or if next year it will be present with its category or not?

I do not know to listen and not say, but as we know five nominations for the video and song were also Genta Ismaili ... However Albania - Kosovo are an ...

Over the coming months, which are major projects in the planet's gold?

Overview Elvanes, collaboration and of course a few new songs for Florin ...
]]

Friday, 21 May 2010

Post Big Brother Albania 3

Post Big Brother, banoret kunder Jetimirit

Pas perfundimit te edicionit te trete te Big Brother, ish-konkurentet jane takuar serish te gjithe bashke per t’u perballur. Kesaj radhe pa tensionet e gares, por me te tjera te tilla te mbartura nga loja dhe bashkejetesa.

Gjate mbremjes debate pati kryesisht mes disa prej banoreve dhe Jetmirit, fituesit te ketij edicioni. Kika i eshte kundervene duke e akuzuar per lojen e zhvilluar.

“Realisht ajo qe ka ndodhur gjate ketij edicioni, ka fituar personi qe ka bere lojen me te felliqur gjate ketij edicioni”, tha Kika ne Post Big Brother.

Por edhe Domenika sulmoi Jetmirin:

“E mban mend sa kile ishe Jetmir dhe sa u bere tek kjo loje?”, ngacmoi Jetmirin banorja finaliste e BB3, Domenika.

Ngacmimet dhe sulmet nuk u kursyen as nga Seldi apo Klodi.

Ne fakt, nje nga argumentet e trajtuara gjate mbremjes ishte edhe ai mbi debatet e shumta qe ka patur brenda shtepise. Fillimisht nje klip me nje permbledhje zenkash e me pas diskutim. Spikati ai mes Klodit dhe Bertines, ku kjo e fundit e akuzoi se merrej me thashetheme, ndersa vete Klodi e konsideroi si te keqe. Debatet ne loje kane qene pasoje edhe ndarjes se banoreve ne grupe.

Nje tjeter diskutim ka qene ai i Klodit, i cili eshte shprehur pasi pa ka pare klipin e dedikuar atij dhe deklarimit te homoseksualitetit, se dy persona nuk kane patur kurajon te perballen me te. Djali nga Lezha nuk ka permendur emra, por ne fakt shigjetat ishin per Jetmirin dhe Erjonin.

Ne takimin mes ish-banoreve te shtepise eshte folur edhe per lidhjet e dashurise. Bertina dhe Erjoni jane bashke. Por cka beri pershtypje, ishte se Erjoni ka kuptuar te kete gabuar ne sjelljen e tij brenda shtepise.

“Kam gabuar ne shume raste aty brenda, ne shume situate. duhet qe deri diku te kisha besuar me shume Bertinen”, tha Erjoni.

Por jo vetem, ai eshte zemeruar me Olten, per cfare ajo ka deklaruar ne intervista rreth tij. Mjaftoi nje diskutim fare i shkurter per kete dhe te dy shkembyen pershtypjet reciproke.

Olta u shpre se per te Erioni ishte thjesht nje cope mishi me dy sy. Kjo ngjalli polemiken e Erjonit i cili u kunderpergjigj: Une s’ta them se cfare je, e thote kenga qe te kane bere…

Cifti Domenika-Seldi. Edhe ata vazhdojne te jene bashke. Por Jetmiri dhe Erjoni nuk besojne ne lidhjen e tyre. Por as Seldi ne ate mes Erjonit dhe Bertines.

Jane bashke edhe Jetmiri me Rezin, djali nga Vlora ka bere te ditur se lidhja e tyre eshte me impenjative sesa brenda mureve te shtepise. Por Kika eshte mosbesues.

Nje hapesire e vecante gjate mbremjes i eshte dedikuar fituesit te Big Brother 3, Jetmirit. Nje klip permbledhes te lojes se tij, strategjive per fitoren dhe debatet qe kane pasuar.

Jetmiri e quajti veten “djalli ne loje”. Ne fakt ai e kishte deklaruar qe ne fillim se do te bente gjithcka per qendruar ne loje, per te fituar vemendjen e te gjitheve dhe sigurisht per te dale fitues prej saj. /t.ch./

Videoja e Spektaklit Post Big Brother transmetuar te Premten, me 21 Maj 2010

#1


#2


#3


#4


#5


#6


#7


#8


#9

- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Post Big Brother, residents against Jetimiri

After completion of the third edition of Big Brother, former competitors are all met together again to face. This time without the tensions of race, but other such transferred from the game and coexistence.

During the evening debate was mainly between some residents and Jetmirit, winner of this edition. Kika is opposed to charging for the game developed.

"Realistically what happened during this edition, has won the person who made the game during this edition of dirt," said Kika in Post Big Brother.

But Domenik attacked Jetmirin:

"I remember how you were Jetmir pound and it was done in this game?" Whispered Jetmirin finalists residents of BB3, Domenik.

Harassment and attacks were not even touched by Seldi or Klodi.

In fact, one of the arguments addressed in the evening he was on the many debates that have been inside the house. Originally a brawl clips with a summary and then discussion. Spikati that among Klodi and Bertines, where the latter alleged that dealt with gossip, and self Klodi considered as bad. Debates have been in the game result in the separation of residents groups.

Another issue was that of Klodi, which is expressed as no dedicated klipin has seen him and disclosure of homosexuality, the two have not had the courage to face it. The son of Lezha not mention names, but in fact were for Jetmirin arrows and Erjonin.

In a meeting between former residents of the house is also talking about the love connections. Bertina and Erjoni are together. But what made the impression was that Erjoni have realized his wrong behavior inside the house.

"I am wrong in many cases there inside, in many situations. must somehow be more Bertinen I believe, "said Erjoni.

But not only, he is angry at Olten, to what she has stated in interviews about him. Mjaftoi a very short discussion about this and the two exchanged mutual feedback.

Olta was expressed that to Erion was just a piece of meat with two eyes. This sparked controversy and Erjonit who responded: I s'ta tell you what, the song that says they have done ...

Domenik-Seldi couple. And they continue to be together. But Erjoni Jetmiri and do not believe in their connection. But even in that between Erjonit Seldi and Bertines.

They are also together with Rezi Jetmiri son of Vlora has made it known that their relationship is impenjative than within the walls of the house. But Kika is skeptical.

A special space in the evening is dedicated to the winner of Big Brother 3, Jetmirit. A summary of the game that his strategy for victory and debates that have followed.

Jetmiri called himself "the devil in the game." In fact he had stated at the beginning that would do everything to stay in the game, to win the attention of all and of course to come out the winner from it.
]]

Arta Dobroshi Me Dy Filma te Ri!

Arta Dobroshi me dy filma të rinj

Ndërsa këto ditë vazhdon Festivali i Filmit në Kanë, dy vite më parë në po këtë festival bëri bujë nominimi i aktores së re nga Kosova, Arta Dobroshit në kategorinë e Palmës se Artë për rolin më të mirë të femrës për filmin “Heshtja e Lornës”.

Arta Dobroshi këto ditë ndodhet në Londër ku sapo ka përfunduar punën në dy filma, një të metrazhit të shkurtër dhe një të metrazhit të gjatë ku luan së bashku me yjet e filmit William Hurt dhe Isabella Roselini në regjinë e Julia Gavrasit. /bbc/telegrafi/maj 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Dobroshi Arta with two new movies
As the day goes on at Cannes Film Festival two years ago at this festival are made headlines in the nomination of the new actress from Kosovo, Maggie Palmës Dobroshi in the Golden category for best role for women movie "Silence of Lorna" .

Dobroshi gold these days is in London where just completed work on two films, metrazhit a short and a long metrazhit which plays along with the film stars William Hurt and directed Isabella Julia Roselini in Gavrasit.
]]

Thursday, 20 May 2010

Video Fest 2010 - Nominimet


video-fest.com

Video Fest 2010 - Nominimet

Edhe ketë vit Video Festi Muzikor (VFM) do të organizohet nga Instituti për Kulturë dhe Sport – INKUS, dhe do të mbahet me 31 Maj 2010.

Video Festi Muzikor 2010 mbështetet nga: Marigona Residence, ProCredit Bank, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Komuna e Prishtinës, Techno Market, EBC Company, Kerasan, Vitaminka, Kolegji Victory, EKOS.

Bordi organizativ i VFM`10, edhe këtë vit, ka vendosur që në juri profesionale për përzgjedhjen e video spoteve më të mira të ftojë përfaqësues të video produksioneve sikurse edhe njerëz profesionistë edhe nga të gjitha mediat vizuele nacionale.

Të ftuar në juri ishin produksionet : Pixels, Entermedia, Video - Art, Art Fabe, Pulla, Aleksandar, BMA, Ajo Pictures, Fabrika, KONE, pastaj të gjitha TV nacionale dhe profesionistë nga fusha te ndryshme.

Juria e VFM`10 është e përbërë nga:
Kryetarë jurie: Fatmir Bajrami – Kameraman - RTK
Agron Vula – Drejtor i Produksionit - RTV21
Arben Shala – Montazher - KTV
Burbuqe Berisha – Regjisore
Ekran Dobërcani – Manager - KONE
Leutrim Blakaj – Drejtor Executiv - Entermedia
Gazmend Avdiu – Kameraman- Pixels
Marjan Ogenovski – Regjisor - Fabrika
Jetmir Grezda – Producent - Pulla
Ujkan Hysaj – Regjisor - Ajo Pictures

Për kategorinë Best Styling është përzgjedhur një juri e veçantë e cila është përbërë nga: Xheralldina Rexhepi, Blerina Kllokoqi Rugova, Valdrin Sahiti

Nominimet sipas kategorive:

Video Spoti më i mirë (BEST ALL)
Nora Istrefi - Dy shoke
Kthjellu ft. Flori – S'te fal
Dafina Zeqiri - Amazing Girl
Skillz – VIP

Video Spoti më i mirë në konkurrencën e Meshkujve (BEST MALE)
Andosi - Vetem nje ender
Da Ghost - Majt, Djatht
Alban Skenderaj - This is your day
Korab Shaqiri - Flet ky qytet

Video Spoti më i mirë në konkurrencën e Femrave (BEST FEMALE)
Elvana Gjata - Hi tech
Dafina Zeqiri - Amazing Girl
Eliza Hoxha - Deshperimi
Nora Istrefi - Dy shoke

Video Spoti më i mirë në konkurrencën e Grupeve (BEST GROUP)
Zig Zag Orkestra - Jorgjica
Skillz – VIP
Kthjellu ft. Flori – S'te fal
Da ligs ft. Don Arbas - Qoj nalt

Video Spoti më i mirë në konkurrencën Best New Artist
GT - Bone si une
Venera Imeri - Akrepat mi ke ndal
Yllka Deliu - Emer e femer
Blertina Shabani - 1000 Pranvera

Video Spoti më i mirë i zhanrit i Pop Folk (BEST POP FOLK)
Adelina Ismaili - Trialb
Korab Jetishi - Zemra me vdes
Aferdita Dreshaj - Per ty dridhem
Ermal Fejzullahu - Sa net pa gjume

Video Spoti mëi mirë i zhanrit POP (BEST POP)
Bubulina Krasniqi - Elementi I 5ste
Eliza Hoxha - Deshperimi
Miriam Cani - Mos me ndal
Nora Istrefi - Dy shoke

Video Spoti më i mirë i zhanrit Rap Hip-Hop (BEST HIP HOP)
Da Ghost - Majt Djatht
Dj Blunt ft Real 1 - Biznis
Skillz - VIP
Da ligs ft. Don Arbas - Coj nalt

Video Spoti më i mirë i zhanrit Rock (BEST ROCK)
Andos - Vetem nje ender
Kthjellu ft. Flori – S'te fal
Alban Skenderaj - This is your day
Garazhat e bardha ft. Blinera - Vertet

Video Spoti më i mirë në konkurrëncën RnB (BEST RnB)
Tuna ft. Vig Popa - E boj nxet
Elvana Gjata - Hi tech
Dafina Zeqiri - Amazing Girl
Blero ft. MC Kresha & Snoopa - Higher

Video Spoti me Regjinë më të mirë (BEST DIRECTOR)
Zig Zag Orkestra - Jorgjica
Dafina Zeqiri - Amazing Girl
Dj Blunt ft. Real 1 & Big D - Biznis
Skillz - VIP

Video Spoti me Montazhin më të mirë (BEST MONTAGE)
Dj Blunt ft. Real 1 & Big D - Biznis
Skilz – VIP
Dafina Zeqiri - Amazing Girl
Zig Zag Orkestra - Jorgjica

Video Spoti per Postproduksion dhe efekte speciale
(BEST POST PRODUCTION & SPECIAL EFFECTS)

Blero ft. Snoopa & MC Kresha - Higher
Da ligs ft. Don Arbas - Coj nalt
Elvana Gjata - High tech
Nora Istrefi - Dy shoke
Yllka Deliu - Emer e femer
The Dizzies - Per shkak teje

Video Spoti më kamerën më të mirë (BEST CAMERA)
Kthjellu ft. Flori – S'te fal
Dafina Zeqiri - Amazing Girl
Alban Skenderaj - This is your day
Nora Istrefi - Dy shoke

Video Spoti me Styling më të mirë (BEST STYLING)
Dafina Zeqiri - Amazing Girl
Leonora Jakupi - Ky eshte fundi
Vesa Luma - Edhe nje fundvit
Yllka Kuqi - E jotja Sjam

Video Spoti me Performancen më të mirë (BEST PERFORMANCE)
Genta Ismajli - Si panter I zi
Adelina Ismaili - Trialb
Dafina Zeqiri - Amazing Girl
Adelina Tahiri - Manipulator

Spotet e promovuara në televizionet nacionale
KTV, RTV21 dhe RTK, Maj 2009 – Maj 2010:

001. 2po2 - Ku po t'dhem
002. 2po2 ft.Flori - Crazy girl
003. Adelina Berisha - Party People
004. Adelina Berisha ft.Stine - Dashuria fillon
005. Adelina Ismaili - Tribalb
006. Adelina Ismaili - Urdher i Ri
007. Adelina Tahiri - Manipulator
008. Adelina Thaqi - S'dua te lesh gjurme
009. Adrian Gaxha - E brenduar
010. Adrian Gaxha ft.Snow Black - Ti tani
011. Aferdita Dreshaj - Per ty dridhem
012. Aferdita Dreshaj - Shume trafik
013. Alban Skenderaj & Miriam Cani - Let me die with you
014. Alban Skenderaj & The ring - This is your day
015. Arber Elezi - Clirimtar
016. Arbresha Hajdari & Kastro Zizo - Burre e grua
017. Armend Shabani & Mirsa Kerqeli - I/e dashuruar
018. Arta Bajrami - Mos ta nin
019. Asgje sikur dielli - Ma leht pa dhimbje
020. B.F.P. - Plumbat
021. Baroot ft. Explode - The best
022. Berkani - Nje kujtim
023. Bertan Asllani - Nuk vjen parasysh
024. Bertan Asllani - Pranoje
025. Besa Beiqi - A po don
026. Besa Beiqi - Kujtoma
027. Besart Halimi - Nates nuk i dihet
028. Besi ft. F Kay - Ti me je kujtim
029. Blerina Osaj - 24 7
030. Blero ft. Mc Kresha & Snoopa - Higher
031. Blertina Shabani - 1000 Pranvera
032. Blertina Shabani - Po du me kcy
033. Bubulina Krasniqi - Elementi 5
034. Capital T - Come Around
035. Capital T - Ku jon paret
036. Capital T - Supersweet
037. D.O.G ft Keepman - Ayo hello
038. Da ligs ft. Don Arbas - Qoj nalt
039. Dafina Zeqiri - Amazing Girl
040. Dafina Zeqiri - Shume larg
041. Dhurata Ahmetaj - Le ta marrin vesh
042. Diamondz - Get me higher
043. Dj zapp - Si t'ja bej
044. Dj. Blunt ft. Real 1 - Miss u
045. Dj. Blunt ft. Real 1 & Big D - Biznis
046. Dj. Cimi ft. Toni - Hanny
047. Don Pizhi ft. Dritton - N'hotel tem
048. Dona & Blend - Per fajin tem
049. Edita Sopjani - Tjeter kush
050. Edona Llalloshi - Gjenerata
051. Edona Llalloshi - Thuaje me ze
052. Egzon Krasniqi - Ti s' po vjen
053. Elita Reci - Ku je
054. Eliza Hoxha - Deshprimi
055. Eliza Hoxha - Homazh per Prishtinen
056. Elvana Gjata - Hi tech
057. Elvana Gjata - Turn u on
058. Ermal Fejzullahu - Sa net pa gjum
059. Ermal Fejzullahu - T'i dua syte
060. Etno Engjujt & Lil Samee - Sexy & hot
061. Etno Engjujt ft. DJ Flow - Shiptart e bojn ma s'miri
062. F Kay - Edhe njo
063. Faik Hondozi - Dua veq nje puthje
064. Fatime Kosumi - Ku jam
065. Fatos Ceta - Microbiology
066. Fjolla Morina - Ma thuaj sonte
067. Fortesa Sopi - Vazoja
068. Garazhat e Bardha - Shume lagt
069. Garazhat e Bardha ft. Blinera - Vertet
070. Gazmend Mehmeti - Nata e fundit
071. Genta Ismaili - Si panter I zi
072. Genta Krasniqi - Deri ne mengjez
073. Granit Ahmeti - Nisu ne det
074. Granit Ahmeti & Alban Mehmeti - 2 per 1
075. Greta Koci - Me fal nene
076. GT - Bone si une
077. Halime Mani - Kuptoje jeten
078. Hekuran Krasniqi ft. Legjenda & Ardit Stafa - Gjithqka mbeti n'leter
079. Iliret - Kenga e Naimit
080. Immortel ft. 2po2 - Don mu bo si une
081. Irma Libohova - Tango dashurie
082. Jonida Maliqi - Vlej per ty
083. Kaltrina Selimi - Hajt
084. Kanuni - Engjulli im
085. Kaos - S'po dihet qa u bo
086. Kastro Zizo - Familja
087. Klani Shqiptar - Tripi jone
088. Kontrast ft. Besart Halimi - Emri
089. Korab Jetishi - Me ty
090. Korab Jetishi - Zemra me vdes
091. Korab Shaqiri - Flet ky qytet
092. Korab Shaqiri - Te kam gjetur
093. Kthjellu ft. Flori - S'te fal
094. Ledina Celo - Dangerous
095. Leonora Jakupi - Ky eshte fundi
096. Leonora Jakupi - Puthja jote
097. Linda Halimi - Te dua vertet
098. Llollo - Fireman
099. Machiato Band - Ma mira
100. Megi - Ti je djal qe me lendon
101. Meritol ft. Baroot - Extra
102. Mihrije Braha - Xhelozija
103. Mikja - Dy here ne jete
104. Mimoza Mustafa - Ulu ne vendin tim
105. Miriam Cani - Mos ma ndal
106. Mirsa Kerceli - Status quo
107. Naser Berisha - Kur mbetesh vete
108. New Porn - Merlin Pornoe
109. New Porn ft. Rrezarta Shkurta - S' ki shmek
110. Nexhat Macula - Pavaresise
111. Nita - Dashuria e pare
112. Nora Istrefi - Dy shoke
113. Nora Istrefi - Sekret
114. Nora Istrefi - Vetem mua
115. NRG Band - Studentja
116. NRG Band ft. Beka - Shehidja
117. Ok Fire & Monika Salihu - Hip Hop Megahit
118. Ornela Bregu - Dashuri me patjeter
119. Rascom - Ngom n'beat
120. Ryva Kajtazi - Ne mendjen time
121. Ryva Kajtazi - Nuk ka vend
122. Sabit Imeri - Eja me afer
123. Sabri Fejzullahu - Ben sikur s'me do
124. Sejlan - S'kam llogari
125. Selami Kolonja - Ti me kerko
126. Shkenda Dubova - Ditelindja
127. Shkumbin Ismaili - Bindem
128. Shota Baraliu - Adonis
129. Shota Baraliu - Flm per sms
130. Shpat Kasapi - Depresive
131. Shpat Kasapi ft. V Ton - Ti je ajo
132. Shpend Latifi - Malli
133. Sinan Vllasaliu - Vajze e klubeve te nates
134. Skillz - VIP
135. Soni Malaj - Shpirti im binjak
136. Teuta Kurti - Ty
137. The Collective - Fjalet e qiririt
138. The Dizzies - Per shkak teje
139. TNT - Mos shqiptare
140. TNT - Po me thua
141. Tuna ft. Vig Poppa - E boj nxet
142. Unit One - S'mun me m'nal
143. Valon Shehu - Ndjeje ritmin
144. Valton Krasniqi - Syte e tu
145. Valza Bajra - Vishu,vishu krejt
146. Valza ft. Don Pizhi - Super Sexy
147. Venera Imeri - Akrepat m'i ndale
148. Ver8 - Vera e 8te
149. Vesa ft. Dj.Blunt & Real 1 - Aj aj (Remix)
150. Vesa Luma - Edhe nje fundvit
151. Vesa Luma - Amanet
152. Viona Shabani - Infarkt
153. XXL records - 170208
154. Yllka Deliu - Emer e femer
155. Yllka Kuqi - E jotja s'jam
156. Zaimina ft. Blero - Veq ti
157. Zanfina Ismaili - Je vetem ti
158. Zanfina Ismaili - Le te vdes ne buzet tua
159. 00 Genti - Enderr bardh e zi
160. Zig Zag Orchestra - Jorgjica
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:
Even this year Festit Music Video will be organized by the Institute for Culture and Sport - INKUS, and will be held on 31 May 2010.

2010 Music Video Festit supported by Marigona Residence, ProCredit Bank, Ministry of Culture, Youth and Sports, the Municipality of Pristina, Techno Market, EBC Company, Kerasan, Vitaminka, Victory College, EKOS.

Organisational Board VFM `10, this year, has decided that the professional jury for the selection of the best video commercials to invite representatives of video production professionals as well as by all national visual media.

The jury were invited to the productions: Pixels, Entermedia, Video - Art, Art Fabe, button, Alexander, BMA, What Pictures, Factory, puppy, then all the national TV and professionals from various fields.

Jury VFM `10 is composed of:
Forewoman: Fatmir Bajrami - cameraman - RTK
Agron Vula - Director of Production - RTV21
Arben Shala - Montazher - KTV
Burbuqe - Director
Dobërcani screen - Manager - puppy
Leutrim Blakaj - Executive Director - Entermedia
Raihan productions - cameraman-Pixels
Marjan Ogenovski - Director - Plant
Jetmir Grezda - Producer - button
Ujkan Hysaj - Director - It Pictures

For Best Styling category is selected a separate jury, which is
consisting of: Xheralldina Rexhepi, Blerina Kllokoqi Rugova, Valdrin Sahiti

Nominations by category:

Video spot the best (BEST ALL)
Nora Istrefi - Two friends
Kthjellu ft. Flori - forgive featureless
Dafina - Amazing Girl
Skillz - VIP

Video spot the best competition Men (Best Male)
Andosi - Only a dream
Da Ghost - Left, cheese
Alban Skenderaj - This is your day
Korab Shaqiri - speaks this city

Video spot in the competition's best Female (Best Female)
Elvana Gjata - Hi tech
Dafina - Amazing Girl
Eliza Hoxha - desperation
Nora Istrefi - Two friends

Video best spot in Group competition (BEST GROUP)
Zig Zag Orchestra - Jorgjica
Skillz - VIP
Kthjellu ft. Flori - forgive featureless
Da ligs feat. Don Arbas - lead nalt

Video spot the best in the competition Best New Artist
GT - I like Bone
Venera Imeri - Scorpions have stopped my
Yllka Deliu - Name of woman
Blertina Shabani - Spring 1000

Video spot the best genre of Folk Pop (Best Pop Folk)
Adelina Ismaili - Trialb
Korab Jetishi - Heart to die
Fahad H - For you blink
Ermal Fejzullahu - How many nights without sleep

May good spot video genre POP (BEST POP)
Bubulina Yusuf - Element of 5ste
Eliza Hoxha - desperation
Miriam Cani - Do not stop
Nora Istrefi - Two friends

Video spot Best Rap Hip-Hop genre (BEST Hip Hop)
Da Ghost - Left Cheese
Dj Blunt ft Real 1 - Business
Skillz - VIP
Da ligs ft. Don Arbas - lead nalt

Video spot best genre Rock (BEST ROCK)
Andos - Only a dream
Kthjellu ft. Flori - featureless forgive
Alban Skenderaj - This is your day
Garages ft white. Blinera - yeah

Video spot in the competition's best RnB (Best RnB)
Tuna feat. Popa Vig - The boj nxet
Elvana Gjata - Hi tech
Dafina - Amazing Girl
Blero feat. MC Kresha & snoop - Higher

Video spot with the best directing (Best Director)
Zig Zag Orchestra - Jorgjica
Dafina - Amazing Girl
Dj Blunt feat. Real 1 & Big D - Business
Skillz - VIP

Video Editing spot with the best (BEST Montag)
DJ Blunt feat. Real 1 & Big D - Business
Skilz - VIP
Dafina - Amazing Girl
Zig Zag Orchestra - Jorgjica

Video spot for Postproduksion and special effects
(BEST SPECIAL POST Production & Effects)
Blero feat. Snoop & MC Kresha - Higher
Da ligs ft. Don Arbas - lead nalt
Elvana Gjata - High tech
Nora Istrefi - Two friends
Yllka Deliu - Name of woman
The Dizzies - Because of you

Video camera spot on the best (BEST CAMERA)
Kthjellu ft. Flori - forgive featureless
Dafina - Amazing Girl
Alban Skenderaj - This is your day
Nora Istrefi - Two friends

Styling Video spot with the best (BEST styling)
Dafina - Amazing Girl
Leonora Jakupi - This is the end
Luma Vesa - Even a fundvit
Yllka Kuqi - E Sjam yours

Video spot with better performance (Best Performance)
Genta Ismajli - Like Black Panther
Adelina Ismaili - Trialb
Dafina - Amazing Girl
Adelina Tahiri - manipulator
]]

Eliza Dushku i Kerkon Falje Vienna Girardit

Dushku i kërkon falje Girardit

Eliza Dushku i ka kërkuar falje yllit televiziv, Vienna Girardi, pasi e akuzoi këtë të fundit se ajo ishte e interesuar për të dashurin e saj, Rick Fox.

Aktorja me prejardhje shqiptare i dërgoi një mesazh kërcënues Girardit në Twitter, duke postuar një fotografi, ku Vienna Girardi shikon me mjaft emocion të dashurin e Dushkut, Rick Fox.

“Vienna, unë do të të prej. Mbaji sytë mbi mishin tënd!”, shkruante mesazhi.

Mirëpo duket se Eliza është penduar për këtë veprim të ngutshëm dhe ka vendosur t’i kërkojë falje Vianna Girardit, e cila pritet të martohet me Jake Pavelka.

“Unë e lëndova familjen Pavelka. Unë do të prej disa lule të freskëta për Viennan dhe do t’i kërkoj falje nëse ajo është lënduar”, shkroi Dushku në Twitter. /Telegrafi/
- - - - - - - - - - - -
p.s. jo ore se Eliza kishte bere pak shaka, por si duket vajza ishte prekur shume e gjora... /teni/
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Dushku asks forgiveness Girardit
Eliza Dushku of TV star has apologized, Vienna Girardi, after the latter accused that she was concerned for her boyfriend, Rick Fox.

Actress of Albanian descent sent a threatening message on Twitter Girardit, by posting a picture, which looks at Vienna Girardi enough emotion Dushkut boyfriend, Rick Fox.

"Vienna, I will cut you. Keep your eyes on your own meat", wrote the message.

But it seems that Eliza is remorseful for the urgent action and has decided to ask forgiveness Girardit Vianna, who is to marry Jake Pavelka.

"I lëndova Pavelka family. I will cut some fresh flowers for Viennan and will apologize if she was hurt, "wrote Dushku on Twitter.
]]

Wednesday, 19 May 2010

Elvir Muriqi: Synimi Im Te Behem Kampion Bote!


/photo alex selimaj/

Po jetoj nje enderr!

Ka nje synim, te cilen prej vitesh e ka mbajtur te strukur, nen shkelqimin, famen, sukseset e njepasnjeshme. Te behet Kampion Bote! Kjo eshte deshira e fundit e Elvir Muriqit. Vecse eshte edhe i zoti.

Elvir Muriqi ka nje histori shume te vecante. Ai ka udhetuar drejt Shteteve te Bashkuara te Amerikes ne vitin 1996, ndersa ne Kosove ishte shpallur kampion ne kikboks qe ne moshen 15-vjecare. Ka emigruar ne Bronks te Nju Jorkut, lagja e famshme nga e cila kane dale shume boksiere te klasit boteror... Ne fakt edhe ne Shtetet e Bashkuara fillon me sportin e kikboksit dhe ate me mjaft sukses. Shpallet kampion i Amerikes Lindore si dhe kampion i tri shteteve federale amerikane New York, New Jersey e Konektikat. Te gjitha keto i arrin me nje rekord prej 18 fitoresh te njepasnjeshme pa pesuar asnje humbje te vetme. Pas kesaj fillon boksin amator duke boksuar ne kategorine gjysme te rende dhe te rende. Shperthimi i tij i pare ne ringun e boksit ngjan ne prill te vitit 1998 kur fiton ne arenen e famshme te “Madison Square Garden” turneun prestigjioz “Golden Gloves”. Jo rralle boksieri shqiptar ka pasur kunder vetes pervec kundershtarit ne ring edhe faktore te tjere qe kane ndikuar direkt apo indirekt ne epilogun e disa prej dueleve te tij.

Mund te na flisni per femijerine tuaj, deri tek momenti qe Elviri u takua me boksin…

Une i perkas nje familje bujare edhe perkrahese ne cdo aspekt... Babai eshte marr me sport, i kam dy vellezer Elvisin dhe Avdylin edhe dy motra, Elviren dhe Elinden. Babai Ramizi dhe nena Rabija dhe te gjithe te tjeret kane qene te angazhuar qe une te merresha me sport, dhe jo vetem me boks. Kam filluar me karate, jam marre me gjimnastike, futboll, kam ushtruar kickboxing, tani me boks...E falenderoj familjen time se po te mos kishte qene angazhimi i tyre, se di se ku do te isha sot! Edhe me perkrahin deri ne maksimum...

Cili ishte reagimi i familjes suaj, pasi kuptuan se do te merreni me boks?

Kur ia fillova te merrem me koks, ne klubin e Pejes te Bekim Muqa, isha shume i ri, 9 vjec. Kam ushtruar nje vit e gjysme. Familja me ka perkrahur. Mbas nje viti e gjysme, ia fillova qe te merrem me kick boxing, ne klubin e kick boksit te Driton Kuka dhe i nderi Besnik Istrefi... kam ushtruar aty 5 vite. Ne te njejten kohe jam marre edhe me futboll, gjimnastike...sporte luftarake. Edhe reagimi i familjes ishte qe une duhej te merresh vetem me sport. Dhe kete e kam bere tere jeten.

Dua te me thoni realisht, kur filluat te merreshit me boksin mendonit se do te arrinit deri ketu, pavaresisht se sic thone "shpresa vdes gjithmone e fundit", thelle ne vetvete me shume e shpresonit, apo e besonit kete ndjenjen e suksesit te arritur?

Kurre ne jete nuk e kam menduar qe do te arrij ketu ku jam sot, porse e kam pasur perhere ndjenjen se ne sport dicka do te arrij. Ama, te jesh ne nje vend te vogel si Kosova, as qe te shkon mendja se do te boksosh, nje dite, me boksieret me te mire ne bote dhe te triumfosh psh, perballe Antonio Tarvarit, boksierit amator me te mire te te gjitha koheve ne Amerike, boksieri te pare qe e ka mundur 3 here kampionin e botes, Joy Rones, me nokaut, KO, ne rundin e dyte. Mua, si femije, me ka inspiruar filmi “ROCKY”, ndersa pas disa viteve boksova me njeriun qe e ka luajtur rolin kryesor ne “ROCKY 6”! Shpesh, thosha, mos jam ne enderr, por ky eshte realiteti. Une nuk do te ndalem derisa ta fitoj titullin e Kampionit te Botes ne njeren prej 4 Federatave. Besoj qe nje dite do ta arrij kete synim, nese nuk ma bejne te padrejte.

Cilat emocione ju pershkruajne ne ring, kur ndiheni i rrethuar nga sportdashes, flamuj dhe zemra shqiptare, qe ju inkurajojne deri ne fund

Do te ndalem te tri mece qe me kane inkurajuar deri ne fund. Me 3 prill 1998, kur e kam fituar Dorezen e Arte ne Madison Square Garden, kam qene i pari shqiptar fitues si 18 vjecar... Qe e kam ngrit flamurin nderkombetar, i pari, ne Medison, shume shqiptar me kane perkrahur ate nate. Momenti i dyte ka qene kur kam boksuar me Samy Amad me 2002, kur pas 4 nokdaunave, me nokaut teknik ne rundin e trete, e fitova mecin. Ate nate, per here te pare perjetova nokdaunin edhe arrita ta fitoj mecin. Ka qene dicka e papershkrueshme ajo nate. Dhe, lufta qe i tregoi botes se kush eshte Elviri Muriqi, meci me Antonio Tarver.... Kur kam hy ne ate salle kam pare turmen e madhe te shqiptareve dhe kam degjuar kengen, gati me kane leshuar kembet prej ndjenjave... Ishte nje kenge patriotike qe me ngriti gjakun para luftes, “Ky flamur po na therret...Fadil Berisha...por shqiptaret dhe adhuruesit nuk me lane ta degjoj nga brohoritjet e tyre...ndjenje e papershkrueshme.

Boksi eshte sporti me burreror. Ju boksieret, normalisht jeni te ashper ne ring... Por doja te di, ne nje dite te zakonshme, c’domethenie ka ky sport per nje boksier, eshte i pranishem, apo thjeshte boksi mbetet vetem sporti i ringut?

Po boksi eshte sport burreror. Por, shumica e boksiereve jane njerez te qete. Elviri eshte nje njeri teper i qete kur bokson, por edhe ne te perditshmen.

Cila ka qene lufta me e ashper...?

Lufta me e ashper ka qene me Samy Ahmed, me 23 korrik 2002, ne New York, meci i vitit ne ESPN2 2002.

Cilat jane ndryshimet baze midis boksit profesionist dhe atij amator

Ne boksin amator luftohet ne 4 runda, ndersa ne ate profesional 4-12 runda, edhe pa ‘kaxiga’, pa kanotiere, dorezat jane me te vogla. Ne boksin profesional, sa me shume qe ta lendosh kundershtarin fiton pike me shume…

Cili eshte idhulli yt ne boksin profesional?

Dikur Mike Tayson edhe Muhamed Alia, pastaj Roy Jones, por ka kaluar koha e tyre edhe tash, idol e kam vetveten.

Ambicia e cdo sportisti eshte arritja e suksesit maksimal. Sipas mendimit tuaj, qe ta realizoj dikush kete, pervec talentit c’gje tjeter nevojitet?

Talenti, pastaj disiplina qe te punosh sa me shume edhe nje gje qe nuk e permendin sportistet shume: pushimi edhe ushqimi jane me rendesi gati sa angazhimi!

Duke e pare nga kendveshtrimi profesional, a mendoni se sporti i boksit vleresohet aq sa duhet, duke pasur parasysh vete faktin, qe kopertinat e gazetave, revistave te ndryshme i pushtojne futbollistet dhe me pak boksieret...?

Futbollin e vleresojne ne Evrope, por ne Amerike boksi eshte me i adhuruar. Por, cdo sport e ka meriten e vet...

Te arrini te jeni kaq i suksesshem, perkrahe talentit mendoj se keni patur dhe mbeshtetjen e disa njerezve te dashur te cilet jo vetem ju kane ndihmuar, por dhe ju kane stimuluar qe te beni nje hap me tej, dhe ne kete pike nuk i referohem vetem familjes, por dhe atyre jashte saj te cileve ndoshta u jeni mirenjohes, mund te na permendni ndonje emer?

Se pari falenderoj secilin qe me ka perkrahur ne karrieren time... por s’mund te le pa permendur Shemi Kelmendin, Bekim Mucen, Driton Kuken, Besnik Istrefin, qe me kane ushtruar ne Kosove, pastaj Luis Ruiz, Ray, Pallilo, Teddy Atlas, Rallfei, Colin Morgan, Harold Knight, Chello, edhe trenerin qe e kam tash, Buddy McGirt, treneret e jetes sime dhe Victor Maqaren qe ka ardhur ne mecin e fundit qe e kam pasur ne Kosove, menaxherin qe e kam pas 8 vite Frank LoCascio dhe baben e tij, menaxheret Joe Duva edhe promotoret Star Boxing edhe Done King . Dhe, patjeter familjen, axhallaret, por me se shumti adhuruesit e mi...

Edhe pse keni ende shume rruge perpara...si cdo sport tjeter dhe boksi ka nje "date skadence". A keni menduar se ku do te ofroni kontributin tuaj me pas, te supozojme ne sherbim te gjenerates se re te boksiereve?

Kur do ta mbaroj karrieren do te ndihmoj patjeter te gjithe boksieret shqiptar, per te dale sa me te suksesshem ne boks. Une, do te merrem edhe me biznese tjera, por kam edhe 5 vite per t’u munduar qe te hy ne Liber te Ginisit si shqiptari i pare kampion i Botes ne Pro Boxing ne njeren nga Federatat WBC, WBA, IBF, WBO, por deshira ime eshte te arrij WBC-ne.

Juve si duket ju pelqejne me shume modelet. Ne media shkruhet se tashme ne krah keni dhe po perjetoni nje lidhje te suksesshme dashurie me 21-vjecaren Roza Gough (Roza fitoi kuroren e me te bukures ne evenimentin "Elita Model Look").

Po, tash nje vit e tre muaj jam ne lidhje me Rosa Gough, nje vajze shume e mire, e thjesht. Pasi kishte mbaruar “Fashion Week” ne Itali edhe ne Paris, ajo ishte ne Kosove 10 dite. Pasi une jam kthyer ne New York, kam shkuar ne vendlindjen e saj, ne Republiken Dominikane. Jam shume i lumtur me te, per respektin qe ka ndaj meje dhe familjes sime... Eshte nje manekene shume e suksesshme, bashkepunon me markat me te medha boterore te modes…

Cka vlereson se pari kur te takohesh me nje femer?

Se pari, kur ta shohesh nje femer e vlereson nga pamja, pastaj nga veset qe i ka dhe, une, ia shikoj duart cfare i ka. /telegrafi/maj 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

I live a dream!

There is a goal, which for years has kept the shy, under the brilliance, fame, success and successive. To become World Champion! This is the last wish Elvir Muriqi. But it is also neat.

Elvir Muriqi has a very special story. He has traveled to the United States of America in 1996, while in Kosovo was promulgated in kikboks champion at age 15 years. Has migrated in the Bronx, New York, the famous neighborhood of which have brought many world-class boxer ... In fact the United States begins with the sport of kickboxing and ate with great success. Proclaimed champion of the America East champion and three U.S. federal states New York, New Jersey and Connecticut. All this amounts to a record 18th successive victory without any loss suffered only. After this begins with amateur boxing in category boksuar half serious and serious. His first outbreak in ringun of boxing like in April 1998 when the famous win in the arena of "Madison Square Garden" tour prestigious "Golden gloves. Albanian boxer often had himself against the ring opponent besides other factors that have direct or indirect influence on the outcome of some of his duel.

Can we talk about your childhood up to the moment Elviri met with boxing ...

I belong to a generous family and supporters in every aspect ... A pick the sport is, of Elvis and I have two brothers and two sisters Avdylin, Elviren and Elinden. Father and mother Ramizi Rabin and all the others have been engaged I dealing with sport, and not only in boxing. I started karate, I am taken with gymnastics, soccer, I practice kickboxing, boxing now ... And I thank my family that if it had not been their engagement, they know where I will today! Even with support up to a maximum ...

What was the reaction of your family, because they realized it would take to boxing?

When we started to deal with coke, the club Muqa Bekim Pec, I was very young, 9 years old. I conducted a year and a half. The family has supported. After a year and a half, we started to engage in kick boxing, kick boxing club in the Bruno Kuka Istrefi Loyalty and honor ... I practice there five years. At the same time I also received football, gymnastics ... combat sports. Even the family's reaction was that I had to deal only with sport. And I've done this all my life.

I want to tell really, when dealing with boxing started to think that it would reach up here, despite that as say "hope dies last always, deep in himself more and hope, or believe this feeling of success to achieve?

Ever I did not think that will reach here where I am today, but I always had the feeling that something will get sport. Ama, being a small country like Kosovo, or that the mind goes boksosh that will, one day, with the best boxer in the world and triumfosh example, opposite Antonio Tarvarit, the best amateur boxer of all times in America, the first boxer who could have three times the sample of the world, Joy Rones, by knockout, KO, in the second round. Me, as children, has inspired the movie "Rocky", and after several years boksova the man who played a key role in "Rocky 6"! Often, say, I am not dream, but this is reality. I will not stop until we win the world championship title in one of four Federations. I believe that one day will achieve this goal, if not make me wrong.

What emotions you describe the ring, when you feel surrounded by sportdashes, Albanian flags and heart, encouraging you to the end?

Will stop at three mece was encouraged to have until the end. On April 3, 1998, when I make a grip of Arts in Madison Square Garden, I was the first winner as a 18 year old Albanian ... That have raised international flag, the first, we Medison, many Albanian supported that night. The second moment was when I boksuar with Samy Amad in 2002, when after four nokdaunave, with technical knockout in the third round, and won mecin. That night, for the first time and I managed to Perjetova nokdaunin mecin win. There was something indescribable that night. And, the war that showed the world who is Elviri Muriqi, with Antonio Tarver meci .... When HY in that room I've seen the biggest crowd of Albanians and I have heard song, ready to have issued standing feelings ... It was a patriotic song that raised the blood before the War, "The flag is calling us ... Fadil Berisha and Albanian fans ... but not the left to hear the applause of their ... indescribable feeling.

Boxing is manly sports. You boxers, are normally bitter ring ... But I want to know, in a normal day, c'domethenie has this sport for a boxer, is present, or simply left the sport of boxing ringut?

But boxing is a manly sport. But, most boxers are cool people. Elviri is a very quiet person when bokson, but also in the everyday.

What was the fierce fighting ...?

The fierce struggle was with Ahmed Samy, by July 23, 2002, in New York, ESPN2 meci year in 2002.

What are the basic differences between professional and the amateur boxing?

We fought in amateur boxing 4 rounds, and rounds 4-12 in that training, even without 'kaxiga', no vest, gloves are small. In professional boxing, as much as the opponent to earn points lendosh more ...

What is your idol in professional boxing?

Once Mike Tayson and Alia Muhammad, then Roy Jones, but their time has passed and now, I myself Idol.

Ambition of every sportsman is to achieve maximum success. In your opinion, I realize that this man, besides talent c'gje else is needed?

Talent, then the discipline to work very well as a thing that not many sportsmen either: leave the food are almost as important commitment!

Having seen the professional viewpoint, do you think the sport of boxing is evaluated enough, given the fact that bound cover of newspapers, magazines to occupy different and a little football boxers ...?

Appreciate football in Europe, but boxing in America is the god. But each sport has its merits ...

To get to you so successful, supports talent and think you have the support of several people who had not only helped them, but you are stimulated to make a step further, and at this point I refer not only family, but also those outside it was probably whom you're grateful, we can mention any names?

First of all thank everyone who has supported my career ... but can not let no mention Shemi Kelmendi, Bekim Muca, Bruno Kuken, Loyalty Istrefi, that they have exercised in Kosovo, then Luis Ruiz, Ray, Pallilo, Teddy Atlas, Rallfei, Colin Morgan, Harold Knight, Chello, even trenerin that I have now, Buddy McGirt, treneret of my life and Victor Maqaren that has come in recent mecin that I had in Kosovo, the manager that I had eight years Frank LoCascio and his dad, manager Joe Duva and promoter Star Boxing Done the King. And definitely family, axhallaret, but mostly my fans ...

Even though you still have more road ahead ... as any other sport, and boxing has a "deadline date". Have you thought about where your contribution will provide the following, we assume the service of a new generation of boxers?

When you finish career will definitely help all Albanian boxers, to appear as successful in boxing. I shall also deal with other businesses, but also have five years to try to book Ginisit HY in Albanian as the first World Champion in Pro Boxing Federations on one of WBC, WBA, IBF, WBO, but My desire is to reach WBC-in.

You seem like you more models. In the media states that have already in hand and is about a successful experience the love with 21-vjecaren Roza Gough (Roza won the crown of the event bukures "Elite Model Look").

But now a year and three months I am about Rosa Gough, a very good girl, simple. Having finished "Fashion Week" in Italy and in Paris, it was 10 days in Kosovo. Once I am back in New York, I go to her hometown, in the Dominican Republic. I am very happy with, the respect that is against me and my family ... It is a very successful manekene, collaborates with the world's largest brands of fashion ...

What's discretion when to meet first with a woman?

First, when you see a woman appreciates the sight, then the vices that have, and I, we see what has hands.
]]

Hakiu: Big Brother Manipuloi Votat!

Hakiu: BB nuk e respekton votën e publikut

Njëri nga banorët më të përfolur të edicionit të sivjetem të shout real “Big Brother Albania”, Haki Kika, ka thënë se ky shou nuk respekton votat e publikut dhe se është i bindur se nuk ka qenë publiku ai që ka vendosur për largimin e tij.

“Kurrë nuk më ndërrohet mendja për manipulim votash. Unë vetëm nga publiku nuk kam dalë. Është luftë interesash. Me kalimin e kohës do t’i bëj publike të gjitha detajet. Por ta dini se ky shou nuk e respekton votën e publikut”, theksoi Hakiu në një intervistë për Infopress.

Kika ka deklaruar se ishte shumë i sigurt që nuk do të dilte dhe ishte shumë i qetë. Ai ka thënë se nuk e priste as nominimin e dytë, ndërsa më pas e kishte kuptuar, që sipas tij, ishte një kurth, duke shtuar se banorët ndiheshin të kërcënuar nga origjinaliteti dhe natyrshmëria e tij.

“Ndihem shumë i gëzuar sepse dikush i fitoi lekët, ndërsa unë kamë fituar atë që asnjëri nga banorët nuk do ta fitojë gjithë jetën. Respektin dhe zemrat e shqiptarëve anekënd botës. Shpesh e pyes veten: ’Çka paskam bërë kaq të veçante që po gëzoj gjithë këtë respekt?’. Unë, thjeshtë bëra atë që do të bëja në secilën situatë apo ambient të ngjashëm. U solla natyrshëm ashtu siç jam në të vërtet ashtu siç sillem edhe në shtëpi”, ka thënë Hakiu. /infopress/telegrafi/maj 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Hakiu: BB does not respect the public's vote
One of the residents most controversial edition of Shout This year the real "Big Brother" Haki Kika, said that this show does not respect the public's votes and he is convinced that the public was not one who has decided to remove his .
"I never changed mind on vote rigging. I just have not come from the public. It is the struggle of interests. Over time will make public all the details. But I know that this show does not respect the public vote, "said in an interview Hakiu Infopress.

Kika said he was very sure it will not appear and was very quiet. He has said he did not expect either the second nomination, and later he understood that his opinion was a trap, adding that residents felt threatened by his originality and natyrshmëria.

"I feel very happy because someone won the lek, while I earn what I have none of the residents will not gain the whole life. Respect and hearts of the Albanians throughout the world. Often I ask myself: 'What paskam made so special that it is warm all respect?'. I simply asked him to do in each situation or similar environment. They brought him naturally as I am in fact behave as well at home, "said Hakiu.
]]

Tuesday, 18 May 2010

Genta Ismajli ne Radio Dukagjini

Genta Ismajli, Mysafire ne Radio Dukagjini, 17.05.2010
7 Pjese- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

]]

Orinda Huta, Intervista "SH2"


/photo endrit mertiri/

Orinda: Bukuria e jashtme eshte nje pasaporte me skadence

Orinda Huta prezantuese e emisionit “Tuborg Green Beat” ne Vizion Plus. Pasioni i fshehur per prezantimin. Planet per nje kenge dhe videoklip, perfundimi i studimeve per Shkenca Komunikimi dhe si eshte rritur Orinda qe nga dalja e pare ne ekran e deri me tani

E kemi pare Orinda Huten ne skene duke kenduar, por asnjehere duke prezantuar. Kjo eshte hera e pare per te. Me siguri organizatoret e programit “Tuborg Green Beat” kane menduar qe po te kesh nje imazh si Huta perballe ne ekran zor se mund te nderrosh kanal, dhe e kane spikatur si zgjedhje me te mire. Por, Orinda e ka marre me shume qejf kete pjese. Duket se per te televizioni dhe prezantimi ka qene nje pasion i fshehur qe me sa shihet eshte ne fillesat e veta, duke prezantuar nje emision te perjavshem ne “Vizion Plus” se bashku me dy kolege te saj. Te gjithe e mbajne mend hitin e pare te Orindes; “Te dua te dua dhe ti di mire”... qe ne krye te heres ka qene e vendosur ne ate qe bente dhe thoshte, dhe kjo gje e karakterizon edhe sot, duke pasur si nje nga pikat e veta te forta kembenguljen. Ky eshte viti i diplomimit per Shkenca Komunikimi te Orindes dhe eshte ne pune siper per temen e diplomes. Nga ana tjeter, po ne pune e siper eshte edhe per te nxjerre nje kenge te re te sajen, se bashku me nje videoklip, serish ne bashkepunim me nje nga djemte e grupit “Produkt 28”, Alban Kondi. Ne nje interviste per “Sh2-in”, Orinda rrefen jo vetem per punen, shkollen, planet per muziken, por edhe diten e saj nga zgjimi i mengjesit deri kur e mbyll diten ne mbremje vone.

Orinda, me cfare melodie u zgjuat sot ne mengjes?

Nuk jam zgjuar me ndonje melodi sot. Jam ngritur me shpejtesi nga krevati, bera dushin, mengjesin dhe menjehere dola nga shtepia.

Zgjimi per ju eshte i veshtire, dua te themi jeni “gjumashe, flini deri vone?

Jo, nuk jam gjumashe, ndaj nuk fle deri vone. Une i bej oret e gjumit mjaftueshem, ndaj nuk kam probleme me zgjimin. Sigurisht qe ditet e pushimit preferoj te zgjohem pak me vone se zakonisht.

Dita juaj eshte e planifikuar, apo cfare te dale?

Zakonisht eshte e planifikuar, por gjate dites me dalin shume shpesh gjera te reja per te bere, ndaj asnje dite nuk eshte njesoj. Madje, mund t’ju them nje sekret, qe kohet e fundit kam filluar te harroj se cfare kam lene gjate diteve te javes dhe me duhet te perdor bllokun e shenimeve...

Jeni vazhdimisht e rezervuar ne dhenien e intervistave, por edhe ne publikimet tuaja muzikore. Nga vjen kujdesia?

Ndoshta nga eksperienca qe mund te kem marre, si ne dhenien e intervistave dhe te publikimeve. Eshte e veshtire te tregohesh e kujdesshme ne kete zanat”. Une mundohem te jem e tille edhe pse shpeshhere edhe une mund te gaboj…

Tashme, dicka ka ndryshuar ne punet tuaja, shfaqeni si prezantuese ne nje emision televiziv ne “Vizion plus”. Na flisni pak per kete projekt?

Ky emision qe po prezantohet aktualisht nga une, Iva dhe Klejvi, eshte nje projekt i “Tuborg”. Pjese e fushates promocionale te tij kete vit. Ky projekt mu prezantua nga producentet dhe une nuk ngurova te thosha po. Me pelqeu si ide dhe prezantimi ishte ne preferencat e mia, ndaj nuk u mendova shume gjate.

Jua ofruan apo e kerkuat, si ndodhi?

Ma ofruan. Ishte Klejvi personi i pare i zgjedhur nga producentet dhe me tej ai erdhi tek une per te me paraqitur idene e projektit. Me vone ishte takimi me producentet qe me treguan cdo detaj dhe une pranova me kenaqesi.

Orinda, keni dal ne ekran shpesh me mikrofon ne dore per te kenduar, ndersa tani eshte ndryshe, per te prezantuar, cfare ndryshimi ka?

Skena e festivaleve eshte shenjte. Emocioni kur del ne skene eshte krejt tjeter nga ai i prezantimit te nje emisioni. Ndoshta une nuk e kam provuar akoma peshen e nje emisioni me te madh, ndaj nuk mund te te them te kunderten.

Prezantimi eshte nje pasion i juaj i hershem, apo…?

Ka qene nje pasion i fshehur. Nuk e kam shfaqur as me miqte kete preference. Mua me pelqen televizioni, dua te angazhohem ne te, por jo detyrimisht ne rolin e prezantueses.

Orinda, ju jeni nje vajze qe e keni filluar heret karrieren muzikore, qe ne adoleshence, cfare ka ndryshuar tek ju me kalimin e kohes?

Nuk ka pasur ndryshime rrenjesore tek une. Nuk ka ndryshuar as karakterin e as tipin tim. Une jam rritur duke qene dhe kengetare, por edhe sikur mos te merresha me muzike, karakteri im do ishte po i njejti. Kam pasur gjithnje kujdesin e familjes me vete, ndaj jam ndjere e sigurt ne hapat qe beja.

Ne c’aspekt eshte rritur Orinda?

Kam pasur nje rritje si cdo individ, por ne te njejten kohe ndjej se dhe ne aspektin profesional jam rritur gradualisht.

Femrat bionde thuhet se kane karakter te dobet, ndodh kjo me ju?

Kete nuk e kam degjuar ndonjehere, por siguroj qe shumica e bruneve vdesin te behen bionde, ndaj tani nuk mund ta besh dot dallimin.

Cila eshte pika me e forte e karakterit tuaj?

Them se mund te jete kembengulja ne gjerat qe dua.

Ju jeni nje vajze e bukur, sa ju ka ndihmuar apo penguar te qenit vajze e bukur dhe si e tille te qenit ne qender te vemendjes?

Pse duhet te jete pengese fakti i te qenit e bukur?! Per cdo njeri eshte nje plus i madh, por duhet te dish ta shfrytezosh si duhet. Bukuria e jashtme eshte nje pasaporte me kadence, ndaj me e mira eshte ta pershtatesh me se miri me bukurine shpirtit.

Na flisni pak per studimet, perfunduan tashme?

Jam ne perfundim te vitit te trete per Shkenca Komunikimi. Shpresoj qe ta mbyll me sukses. Aktualisht jam duke punuar edhe per temen e diplomes. Ndjehem mire, sepse ne shkollen qe une frekuentoj kam pasur shansin te kem te bej me pedagoge shume te kualifikuar. Madje, kam dhe pedagoge te preferuar qe po me japin shume dore me realizimin e diplomes.

Po me muzike… Keni ndonje kenge te re ne dore?

Sigurisht qe kam. Shume shpejt do dale klipi i ri. Kenge e realizuar serish nga Alban Kondi. Mezi po pres te rifutem serish ne studion e regjistrimit.

Cili eshte koncepti juaj per dashurine, cfare eshte dashuria per ju?

Eshte gjithcka… njeriu nuk mund te jetoje dot pa dashuri, e cila jepet ne forma te ndryshme.

A po perjetoni tani nje dashuri. Keni momentalisht nje djale prane, me te cilin jeni e dashuruar?

Sigurisht qe po. U be kohe tashme qe vazhdoj te jem e dashuruar.

Emisioni mban emrin e nje birre, cfare marredhenie keni ju me alkoolin, me birren?

Kam nje marredhenie te shkelqyer J. Si tironse qe jam, ti mendon se do kishte shans ta kisha te keqe?! Me pelqen te pi. Nuk jam vajza e club-ve, por me pelqen te pi ne restorantin tim te preferuar. /entela resuli/shekulli/maj 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Orinda: outer beauty is a passport with expiry date

Orinda Huta presenter of the show "Tuborg Green Beat" in the Vision Plus. Hidden passion for the presentation. Plans for a song and video, complete communication and science studies as Orinda has increased since the first screen appearance until now

We have seen Orinda owl singing on stage, but never being presented. This is the first time to. Surely the organizers of the program "Tuborg Green Beat" have thought that if you have an image as the screen in front Huta hardly can change your channel, and have distinguished as the best choice. But, Orinda has received more accommodating this part. It seems that the introduction of television and was a hidden passion that it is seen in its beginnings, presenting a weekly show at the "Vision Plus" with two of her colleagues. They all remember the first Orindes smash hit, "I love you I love and know better" ... heres the top of that was located in what they do and say, and this characterizes today, having as one of its strong points perseverance. This is the year of graduation for the Orindes Communication Sciences and is working above the topic of the diploma. On the other hand, if the above is also working to bring a new song thanks, along with a video clip, again in collaboration with a group of boys "Product 28", Alban Kondi. In an interview for "Sh2-in", Orinda rrefen not only for work, school, plans for music, but also from her day's morning wake up when the day ended late in the evening.

Orinda, tune with what we woke up today morning?

I'm not smart with any tune today. I set the speed of the bed, started to shower, breakfast and immediately came out of the house.

Awakening is difficult for you, I want to say you're "gjumashe, sleep until later?

No, I am gjumashe, so do not sleep until later. I do enough hours of sleep, so I have no problems with awakening. Holiday certainly prefer to wake up a little later than usual.

Your day is planned, or what appear?

Usually it is planned, but during the day to come more often new things to do, so any day is not the same. Furthermore, I can tell you a secret that recently I started to forget what I left on weekdays and must use the block of any ...

You are constantly reserved in giving interviews, but also in your musical publications. Comes from care?

Perhaps the experience that I can take, such as giving interviews and publications. It is difficult to show careful in this profession. " I try to be like this even though sometimes I may err ...

Now, something has changed in your work, shfaqeni as presenter in a television show in the "Vision Plus". We talk a bit about this project?

This show that is currently presented by me, and Iva Klejvi, is a project of "Tuborg. Part of its promotional campaign this year. This project just launched by the producers and I ngurova not say yes. With ideas like how the presentation was in my preferences, that's not very long thought.

Whom it provided or requested, how it happened?

Ma offered. Klejvi first person was selected by the producers and further he came to me to present the project idea. Later was meeting with the producers that showed every detail and I accepted with pleasure.

Orinda, you get the screen often with microphone in hand to sing, and now it is different, to introduce, what is the difference?

Scenes of the festival is sacred. When emotion comes in the scene is completely different from the presentation of a show. Maybe I have not tried yet the weight of a great show with, so I can not say the opposite.

Presentation is a passion of your early, or ...?

There was a latent passion. There have even been friends with this preference. I like television, we want to bind, but not necessarily in the role of prezantueses.

Orinda, you're a girl who have started early music career, which in the teens, what has changed to you over time?

There were no radical changes to me. There is no character or change my type. I'm being increased and singers, but even if not of dealing with music, my character would be is the same. I always had the care of family with him, so I felt confident in the steps that Beja.

We grew c'aspekt Orinda?

I had an increase as any individual, but at the same time and we feel that professionally I grew up gradually.

Women have reportedly bionde weak character, this happens to you?

I have not ever heard, but ensure that most of the dark-haired man to become bionde die, so now you can not make the difference.

What is the strong point of your character?

I guess it can be to insist on things that I want.

You are a beautiful girl, how you helped or hindered being beautiful girl and as such being in the spotlight?

Why should I be unable fact of being beautiful? For every man is a big plus, but need to know to use properly. External beauty is a passport with cadence, so good is the best fit to the beauty of the soul.

We talk a bit about the studies, already completed?

I'm at the end of the third year for Science Communication. I hope to close successfully. Currently I am working on the topic of the diploma. I feel good, because we attend the school that I've had the chance to have to do with highly qualified teacher. Furthermore, I and favorite teacher who is very hand to make the implementation of diploma.

But the music ... You have any new songs in hand?

Of course I have. Soon will come the new clips. Song performed by Alban Kondi again. Could hardly wait to rifutem again in studio recording.

What is your concept of love, what is love for you?

It is not everything ... man can not live without love, which is given in different forms.

Do you now experience the one love. Have a boy at the moment, with whom you are in love?

Certainly yes. The time now that the EU continue to be in love.

The show is named after a beer, what relationship you have with alcohol, with beer?

I have an excellent relationship J. Tironse as I am, you think that would have had the worst chance? I like to drink. I am not a club-s daughter, but I like to drink at my favorite restaurant.
]]

Ryva, Ne Pergaditje Te Nje Hiti Veror!

Ryva, nuk mban sekrete

Kengetarja Ryva Kajtazi thote se deri tani ka realizuar nje klip qe do te leshohet se shpejti.

Pervec se eshte kengetare, ajo eshte e angazhuar edhe si aktore. Por, thote se ne muzike eshte me e lire per te punuar. Thote se eshte duke u kenaqur me xhirimet ne serialin “Spitaliks”, perderisa ka perfunduar xhirimet e nje spoti te ri me nje produksion me te cilin eshte ndare e kenaqur. Nga jeta private thote se eshte ende “single”. Ryva Kajtazi flet per Roze...

Roze: Cfare eshte duke bere momentalisht Ryva?
Ryva: Jam duke u marre me kengen time me te re. Eshte nje kenge e zhanrit house, eshte shume kenge ritmike dhe verore. Gjithashtu jam duke u bere gati edhe per videoklip qe do te mundesohet nga “Max Production” dhe do te realizohet ne Shqiperi. Mendoj qe do te dale shume mire dhe shpresoj qe do te behet nje hit veror.

Roze: Sa je e kenaqur me produksionet shqiptare?
Ryva: Jam shume e kenaqur. Vertet e kryejne punen me shume sukses. Koheve te fundit kam bashkepunuar me Max Production, i cili eshte nga Shqiperia dhe vertet kane bere nje pune te madhe dhe dua te vazhdoj te punoj me kete produksion.

Roze: Cfare mund te flasesh per suksesin qe e ke arrit deri tash? Je e kenaqur?
Ryva: Jam shume e kenaqur sepse deri tash cfare une kam arritur - e kam bere, e kam arritur me mundin tim dhe me te gjitha forcat e mia dhe me nje menyre mundi im eshte shpaguar. Si rezultat i kesaj eshte qe une jam mjaft aktive si ne Kosove ashtu edhe jashte Kosoves. Kjo gje me ben te ndihem shume mire, sepse tregon qe publiku te vleresoje dhe po e them prape qe ndihem mire qe jam duke korrur sukses ne punen qe une jam duke e bere.

Roze: Kush kujdeset per dukjen e Ryves?
Ryva: Per videoklipe per make-up eshte Sellma, qe nuk e nderroj asnjehere. Kemi nje gjuhe te perbashket dhe vertet e pelqej punen e saj. Sa i perket flokeve i nderroj shume frizeret - jam aventuriste e frizereve. Ndersa ne koncerte grimin zakonisht e bej vete.

Roze: Ju jeni edhe aktore. Ne cilen fushe e gjeni veten me shume, aktrim apo kendim?
Ryva: Une kam studiuar per aktrim dhe me shume e pelqej ate dhe e konsideroj ate si profesionin tim. Ndersa muzika me eshte bere si profesion i dyte per arsye se me shume jam duke u marre me muzike se me aktrim. Sepse muzika me shume eshte pune individuale, ndersa aktrimi eshte pune kolektive dhe eshte me lehte te punosh me muzike sepse cfare bej, e bej vetem une.

Roze: Po me shfaqje teatrale sa je aktive?
Ryva: Momentalisht jam e angazhuar me nje projekt qe do te mbahet ne Gjilan se bashku me Gresa Pallasken. Shpresoj qe do te realizohet kjo shfaqje, por ende nuk eshte dicka definitive.

Roze: Ju me heret keni qene pjese e serialit “Familja Moderne. A vazhdoni jeni pjese e saj?
Ryva: Ne sezonin e ri te serialit “Familja Moderne” nuk kam qene pjesemarrese. Per momentin jam pjese e serialit Spitaliks, ka nje muaj qe kam filluar me prova dhe xhirime dhe jam shume e kenaqur me kete serial.

Roze:A ka dicka te re nga jeta personale e Ryves?
Ryva: Ne jeten personale ka shume te reja, por nuk deshiroj ende t’i bej publike. Une nuk jam ne person qe i mbaj gjerat e fshehura. Keshtu qe kur te vije koha, me gjithe kenaqesi do t’i ndaj me juve. /anzotika kelmendi/gazeta express/maj 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com

- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Ryva, keeps no secrets
Kajtazi Ryva singer says that so far has made a clip that will be issued soon. In private life does not mean that any innovation.

Besides that is singer, she is engaged as actors. However, says the music is free to work. Says he is satisfied with the footage being in series "Spitaliks, while filming has finished a new spot with a production of which is divided satisfied. Private life says it is still "single." Kajtazi speaks for Ryva-colored ...

Pink: What is currently making Ryva?
Ryva: I am doing my new song. It is a house song genre, song is very rhythmic and summer. I am also being done for the video that will enable the "Max Production" and will be implemented in Albania. I think that will come out very well and hopefully will be a summer hit.

Pink: How satisfied are you with the Albanian productions?
Ryva: I am very satisfied. Really perform very successfully. Recent Production've collaborated with Max, who is from Albania and they really did a great job and I want to continue to work with this production.

Pink: What to talk about the success that you have achieved so far? Are you satisfied?
Ryva: I am very satisfied because so far what I've achieved - I've done, I've reached my toil and all my forces and my beat is a way shpaguar. As a result of this is that I am very active in Kosovo as well as abroad. This thing makes me feel very good, because shows that the public is to evaluate and say again that I feel good that I'm successfully harvested in the work that I'm done.

Pink: Who cares about the appearance of Ryves?
Ryva: For video clips for make-up is Sellma, I do not ever change. We have a common language and really like her work. Regarding the change more Frizer Hair - I aventuriste of Frizer. While we usually do concerts make up yourself.

Rosy: You're the actress. In which field you find yourself more, acting or singing?
Ryva: I studied acting and very like it and consider it as my profession. While the music has become as second profession for reasons that I'm being more involved in the music than acting. Because music is more individual work, while acting is collective work and is easy to work with music because what I do, I just do.

Pink: In the theater as you are active?
Ryva: Currently I am involved with a project that will be held in Gjilan together with Gresa Pallasken. I hope this show will be realized, but something still is not definitive.

Pink: You have previously been part of the series "Modern Family. Are you part of it continue?
Ryva: a new season series "Modern Family" I was not participating. Currently I am part of the series Spitaliks, there is a month that I started with evidence and shooting and I am very satisfied with this serial.

Pink: Is there something new out of Ryves personal life?
Ryva: The personal life is very new, but still want to make public. I'm not the person who keep things hidden. So when the time comes, with all the pleasure to share with you.
]]

Monday, 17 May 2010

Ingrid Gjoni Me "Extra" Mini

Ingridi me “extra” mini

E veshur vërtet ‘fashion’, me një fustan ngjyrë të kuqërremtë, kombinuar me sandale me po të njëjtën ngjyrë, këngëtarja Ingrid Gjoni ka marrë jo pak komplimente gjatë “Javës së Modës në Tiranë”. Por, ama edhe shumë shikime që kanë dashur të zhbirojnë diçka më tej... fustani i saj tejet i shkurtër ka tërhequr sytë e kureshtarëve, siklet të cilin Ingridi e ka ndjerë edhe më shumë kur është ulur në karrigen e saj. Ajo herë pas here shihej duke zgjatur fustanin, i cili ndërsa gjendej ulur, tërhiqej lart. E madje, për të mbuluar zonën e kofshëve të dukshme me sy të lirë nga të tjerët, Ingridi ka përdorur syzet dhe portofolin e saj si maskë për to. Ndërkaq, ajo çka bie në sy së fundmi janë edhe disa kilogramë të tepërt që këngëtarja ka marrë. Prandaj e rekomandojmë të nisë dietën dhe t’i rikthehet elegancës së dikurshme. Për sa i përket muzikës, këngëtarja Gjoni sapo ka hedhur në treg albumin e saj të ri, ndërsa është duke përgatitur edhe një këngë me kantautorin Flori Mumajesi, këngë së cilës do t’i realizojë edhe një klip, e që sigurisht do të jetë një nga surprizat e verës të Ingridit për fansat e saj. /bluetooth/maj 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Ingrid with "extra" mini

The wearing really 'fashion', with a reddish colored dress, combined with the sandals with the same color, singer Ingrid has taken no small compliment in "Fashion Week in Tirana. But Ama many views that have had to zhbirojnë something further ... Her dress is too short attracted curious eyes, which confused Ingridin has felt even more when it is sitting in her chair. She occasionally seen extending dress, which was found while sitting, withdraw up. And even to cover the thigh area visible to the naked eye from others, Ingridin used glasses and her wallet as a mask for them. However, what is noticeable recently been some excess kilograms for the singer has claimed. Therefore recommend diet and start to restore the former elegancës. Regarding the music, John Singer has just launched her new album, and is preparing a song with gold kantautorin Mumajesi, songs which will also carry a clip, that certainly would be a The summer of surprises for her fans Ingridin.
]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online