All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Friday, 11 June 2010

VIP-at Per Futbollin

VIPOmania futbollistike

Edhe pse merren kryesisht me muzikë, ka raste kur bëjnë tifo për ekipe të caktuara. Megjithatë, këngëtaret e estradës kosovare adhurojnë ekipet më shumë për lojtarët që luajnë në to. Genta Ismajli, Zanfina Ismajli, Adelina Berisha, Agnesa Vuthaj dhe Blertina Shabani flasin, për Express, për Kampionatin botëror dhe prognozat e tyre për garën në Afrikën e Jugut.

Ato janë të bukura. Këndojnë edhe gjatë kampionatit, por nuk harrojnë të bëjnë tifo për ekipet e preferuara të tyre. Ky është kampionati botëror i futbollit “Afrika e Jugut”, i cili ka zgjuar interesim edhe te VIP kosovarë.

Ato qysh tani kanë bërë prognozat e tyre të para. Edhe pse mund të konsiderohen si jo shumë profesionale, megjithatë VIP kosovarë adhurojnë ekipet e tyre edhe për lojtarët që luajnë për ekipe të caktuara.

Këngëtarja Genta Ismajli tha për Express se ajo nuk do të ketë shumë kohë për ta përcjellë kampionatin botëror “Afrika e Jugut 2010”, sepse do të ketë shumë angazhime gjatë kësaj vere.

“Mirëpo, do të bëj tifo për Italinë pasi që më pëlqen edhe ekipi i Milanos, edhe pse nuk e di se me cilin ekip dhe cilët lojtarë do të paraqitet Italia në Kampionat botëror”, tha Genta për Express.

Këngëtarja tjetër, Zanfina Ismajli tha se është një adhuruese e ekipit të Portugalisë dhe shpreson që kapiteni i kësaj skuadre, Cristiano Ronaldo, të ngrehë Kupën e Botërorit në “Afrikën e Jugut”.

“Sivjet do të jem një tifoze e flaktë e Portugalisë. Edhe pse kam shumë pak kohë për ta përcjell për shkak të angazhimeve, do të bëj tifo për këtë kombëtare për shkak se në të luan Cristiano Ronaldo”, tha Zanfina për gazetën.

Për Italinë tifo do të bëjë edhe këngëtarja Bertina Shabani, e cila thotë se do ta përcjellë tërë Kampionatin botëror. “Pa dyshim! Do të bëj tifo për Italinë, posaçërisht për shkak se në këtë ekip luan Cannavaro. Po ashtu Italia ka lojtarët më të bukur në ekip për këtë edhe e adhuroj”.

Bukuroshja kosovare Agnesa Vuthaj ka dy ekipe që parapëlqen të fitojnë Botërorin. “Preferoj dy ekipe – Anglinë dhe Gjermaninë. Janë ekipe të cilat mendoj se do paraqiten me komplet dhe me luftarak për të luftuar titullin”.

Nga ana tjetër, këngëtarja Adelina Berisha thotë se do të bëjë tifo për Brazilin, sepse për këtë ekip luan njëri prej lojtarëve të preferuar të saj.

“Pra, bëj tifo për Brazilin sepse në të luan mesfushori kreativ i Real Madrid, Leite Kaka, i cili lojtar më pëlqen shumë”, tha Berisha./ardian jasiqi/gazeta express/qershor 2010/

- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

VIPOmania football

Although dealing mainly with music, there are times when teams do for certain typhus. However, singers and worship teams Kosovo estrades more players that play in them. Genta, Zanfina Ismajli, Adelina Berisha, and Bertina Vuthaj Agnesa Shabani speak for Express, World Championship and their prognoses for the race in South Africa.

They are beautiful. Sing during the championship, but do not forget to typhus for their favorite teams. This is the World Cup "South Africa", which also has an interest in VIP smart Kosovo.

They have already made their first prognosis. Even though it may be considered as not very professional, however, Kosovo VIP worship their teams for players who play for certain teams.

Genta singer told the Express that she would not have much time to follow the World Cup "South Africa 2010" because there will be many commitments this summer.

"However, cause typhus to Italy because I like the Milan team, although I do not know with which team and which players will be presented to Italy in the world championship," Genta said the Express.

Another singer, Zanfina Ismajli said he is allowed a team of Portugal, and hopes that the team captain, Cristiano Ronaldo, the wind Cup World Cup in "South Africa".

"This year will be an ardent fan of the Portuguese. Even though I have very little time to follow due to commitments, will make this national typhus because it plays in Cristiano Ronaldo, "said Zanfina newspaper.

For Italy typhus will make the singer Bertina Shabani, which says it will monitor all World Championships. "Without a doubt! Typhus will do for Italy, especially because this team plays Cannavaro. Italy also has nice players on this team and I serve. "

Beauty Agnesa Vuthaj Kosovo has two teams that prefer to earn World Cup. "I prefer two teams - England and Germany. There are teams that I think will occur with complete and battle for the title fight. "

On the other hand, singer Adelina Berisha says he will make typhus for Brazil, because this team plays one of her favorite players.

"So I typhus for Brazil because the creative midfielder to play Real Madrid, Kaka Leite, which player I like very much", said Berisha.
]]

Thursday, 10 June 2010

Celesi Muzikor 2010 - CmimetFINALJA E MADHE “ÇELËSI MUZIKOR 2010” - Cmimet

Mbajtur të mërkurën, 9 qershor, në ‘Face Club’ – Gjilan, ora 21:00,

FITUESIT

ÇMIMI I PARË - F-Kay ft. Adelina Tahiri “Magnet”, Tex: F-Kay & Blero, Muz & Ork: Çekiç
ÇMIMI I DYTË - Zaimina Vasjari “Me sy të penduar”, Tex, Muz & Ork: Elgit Dode – & ZICO TV
ÇMIMI I TRETË - Habibe Ostreni “Më harro”, Tex: Arian Thaqi , Muz & Ork: Ardian Kastrati

BEST DUO - F-Kay ft. Adelina Tahiri “Magnet”, Tex: F-Kay & Blero, Muz & Ork: Çekiç
ZICO TV - Zaimina Vasjari “Me sy të penduar”, Tex, Muz & Ork: Elgit Dode
BEST HIP HOP - Klani Shqiptar ft. Dj Blunt “Hey”, Tex: Alberti, Muz & Ork: Dr Nushi
BEST RnB - Revolt Klan “Puthje franceze”, Tex: Revolt Klan, Muz & Ork: Elgit Dode
BEST POP - Kosovare Hasi “Të jesh a të mos jesh“, Tex: Fatmir Muja, Muz & Ork: Wirusi
BEST INTERPRET - Persa Beqiri “Nuk dëgjon”, Tex: Persa, Muz & Ork: Adrian Hila
BEST FEMALE - Viki “Me të vjetra”, Tex, Muz & Ork: Genc Prelvukaj
BEST MALE - Besart Halimi “Ti nuk më ndjen”, Tex, Muz & Ork: Big Bang
PARAQITJA SKENIKE - Valza Bajra “Lëshoma skenen”, Tex: V. Bajra, Muz: White LG, Ork: F. Boshnjaku
BEST NEW ARTIST - Sammy Ceka “bikini”, Tex: Hajro Ceka, Muz & Ork: Gëzim Haxhimehmedi
CMIMI I INTERNETIT - Omerta “Recognize me”, Tex: Omerta, Muz & Ork: J-Beatz

Prezantuese: Enkelejda Arifi

Mysafirët Speciale:
Zanfina Ismaili – Fituese e Finales së Madhe ‘ÇM 2006’
Mirsa Kërçeli – Fituese e Finales së Madhe ‘ÇM 2009’
Mirvete Bajrami - Mikja
Kastro Zizo
Hekuran Krasniqi
/tvzico.net/Adelina Tahiri & F-Kay, Fituesit e Celesit Muzikor 2010 (photo by zico tv)
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

]]

Wednesday, 9 June 2010

Edhe Drenusha Latifi Nudo ne Klipin e Ri!
/photo imagine creative/

Drenusha Latifi nudo ne klipin e ri?

Kur mundet Nora Istrefi, pse nuk mundet edhe Drenusha Latifi! Ish banorja e VIP Shpise se Kosoves, sapo ka lansuar videoklipin e saj me te ri "S'ka" (kliko per video) te punuar nga Imagine, ku ajo shfaqet nudo ne stilin e Nores ("Dy Shoke"). Gjersa Nora mbulonte gjoksin me duar, Drenusha ka gjetur stil me te mire dhe i ka mbuluar me gjethe. Nuk dihet me te vertete nese ajo eshte nudo, por nuk ka medyshje se Drenusha ka deshire te projektoj idene qe ajo aty gjindet nudo ne pjesen e siperme. Eshte bere mode kjo tani, pse jo, kur dihet se fansat meshkuj nuk kane pse te kundershtojne per kete fenomen. Nudo, barazim, me shume shikim, apo jo! Eh, sa i perket styling-ut dhe makeup-it, shpresoj qe Adelina te mos hidherohet prape, pasi kjo puna e makiazhit ne fytyre, te stilit te Adelina Ismajlit, tashme ka hyre ne mode poashtu.
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Drenusha nudo in her new clip?

When Nora Istrefi can, why can not Drenusha! VIP Shpise former residents of Kosovo, has just launched its video with the new "Ska" Imagine working from, where it appears in the style nudo Nores ("Two Friends"). While Nora hands covering breasts, doe has found the best style and covered with leaves. It is unknown if she really is nudo, but doe not state that wanted to project the idea is that it lies there in the upper nudo. Mode it is done now, why not, when men know that fans do not have to appeal to this phenomenon. Nudo, draw, more visually, right! Well, in terms of styling and Makeup-ut-it, I had not hurt Adelina again, as this work makiazhit in the face, the style Adelina Ismajli, current mode is also entered.
]]

Tuesday, 8 June 2010

Alberie Hadergjonaj Deportohet Nga Greket, Nuk Njohin Pasaporten Kosovare!


/photo gazeta shqiptare/

Kengetarja Alberie Hadergjonaj ndalohet ne Greqi

Kengetarja e njohur e muzikes se lehte Alberie Hadergjonaj nuk eshte lejuar te hyje ne Greqi. Lajmi eshte botuar sot ne "Gazeta Shqiptare" e cila sakteson se autoritet greke nuk kane njohur pasaporten kosovare te kengetares.

Ne intervisten e botuar sot ne kete gazete Hadergjonaj tregon se kengetarja ishte nisur te shtunen per nje koncert ne Athine, por incidenti kishte bere qe te anulohej edhe aktiviteti. Dhe nderhyrja e autoriteteve shqiptare nuk ka sherbyer per asgje tjeter, vec pershpejtimit te debimit te Hadergjonajt, e cila eshte kthyer te dielen ne Tirane. Madje perballe autoriteteve aeroportuale te Athines nuk ka “pire uje” as viza Shengen e leshuar nga ambasada gjermane. “Kurre nuk me ka ndodhur keshtu ne jeten time” - eshte shprehur kengetarja e cila ka rrefyer per Gazeten detaje te incidentit te rende ndalimin e saj per 24 ore dhe dergimin ne nje kamp refugjatesh me somaleze ne Greqi.

Hadergjonaj deklaron se do te padise ne gjykate kompanine qe i shiti bileten dhe mori persiper udhetimin e saj pasi kjo e fundit “duhej ta kishte paralajmeruar per ate cfare e priste cdo kosovar, me pasaporten e shtetit te tij, ne Greqi”.

Artikulli i plote:

Ndalohet per 24 ore dhe dergohet ne nje kamp refugjatesh me somaleze ne Greqi, kengetarja e muzikes se lehte, Alberie Hadergjonaj. Kengetarja ishte nisur te shtunen per nje koncert ne Athine, por incidenti ka bere qe te anulohej edhe aktiviteti. Autoritetet greke nuk kane njohur pasaporten kosovare te kengetares dhe nderhyrja e autoriteteve shqiptare nuk ka sherbyer per asgje tjeter, vec pershpejtimit te debimit te Hadergjonajt, e cila eshte kthyer te dielen ne Tirane. Madje perballe autoriteteve aeroportuale te Athines nuk ka "pire uje" as viza Shengen e leshuar nga ambasada gjermane.

"Kurre nuk me ka ndodhur keshtu ne jeten time" - eshte shprehur kengetarja, e cila ka rrefyer per Gazeten detaje te incidentit te rende.

Si ndodhi ndalimi juaj ne Greqi?

Jam nisur te shtunen (5 qershor) nga aeroporti i Rinasit per nje koncert ne Athine. Kam kaluar ne check-in vetem kur u sigurova nga kompania Olimpik se bileta ishte e vlefshme dhe se pavaresisht se kisha pasaporte te shtetit te Kosoves nuk do kishte probleme me Greqine, per sa kohe qe kisha vize Shengen gjermane. Udhetimi shkoi normalisht ndersa "supriza" ndodhi kur u paraqita ne piken e kontrollit per te dale nga aeroporti grek. Nuk e di, por ne jeten time nuk me kishte ndodhur ndonjehere keshtu. Shume te pasjellshem... Me komunikuan se nuk e njihnin pasaporten time. E kuptova se cfare donte te thoshte kjo dhe kerkova te qendroja te tranzit-i i aeroportit dhe meqe kisha vizen Shengen te nisesha per ne Gjermani. Kjo per shkak se nuk kishte avion per t'u kthyer ne Tirane.

Si ju trajtuan ne aeroport?

Nuk e di, por shume te pasjellshem. Me vjen shume keq, vecanerisht per nje shtet te tille si Greqia, nje shtet kapitalist. U shpjegova se nuk e kisha bere me qellim, por me ndodhi. Kurre ne jeten time nuk jam ndier keshtu. Greqia eshte nje vend qe ndeshet shpesh me probleme te refugjateve, madje merr edhe donacione per kete fakt dhe te kene nje trajtim te tille.

Po nga autoritetet shqiptare apo kosovare, a pati ndonje interesim per incidentin tuaj?

Do te doja te falenderoja ambasaden shqiptare ne Greqi, te cilet u perpoqen te me ndihmonin. Te pakten te akomodohesha ne hotelet qe viheshin ne dispozicion te pasagjereve qe humbnin fluturimet apo kane probleme me biletat. Por, ata e moren shume personale dhe interesimi i autoriteteve shqiptare nuk solli asnje ndryshim ne sjelljen e tyre.

Ku ju cuan?

Me moren bagazhet, canten personale, telefonin dhe sende te tjera qe i kisha me vete dhe me cuan ne nje kamp refugjatesh me somaleze. Me vjen zor qe e bera, por munda te maskoja nje telefon celular qe te pakten te kisha nje mundesi komunikimi me njerezit e mi, te cilet u bene merak per kete incident. Te nesermen (e diele 6 qershor), me linjat ajrore, jam deportuar per ne Tirane. E kam dashur shume Greqine me pare, eshte nje vend i bukur ku do te kisha dashur shume here te kaloja pushimet. Me kete qe me ndodhi me ka ardhur shume keq per ate shtet. Rastesia me solli te qendroje mes emigranteve te shumte dhe kam pare se si trajtoheshin ata, kam bere edhe disa filmime. Kurse per ne kosovaret, te tilla sjellje nuk ka pasur as ne Gjermani dhe ne asnje vend tjeter te BE-se, edhe ne kohen e dyndjes se refugjateve gjate luftes ne Kosove.

Cfare ndodhi me koncertin tuaj?

Koncerti u anulua. Me vjen keq per fansat pasi kisha marre shume mesazhe prej tyre dhe per deshiren e madhe qe kishin per te ardhur ne nje koncert te tille. Tani uroj te marr pasaporten shqiptare, pasi kam aplikuar per nenshtetesine. Kjo do ishte e vetmja mundesi per t'ua plotesuar deshiren atyre fansave ne Greqi.

Juve e konsideroni te mbyllur kete incident me kthimin ne Tirane, apo do te kerkoni te drejten tuaj?

Nuk mund ta le te shkoje me kaq. Kompania qe me shiti bileten dhe mori persiper udhetimin duhej te me kishte paralajmeruar per ate cfare e priste cdo kosovar, me pasaporten e shtetit te tij, ne Greqi. Fitimi prej nje bilete nuk mund te justifikoje nje stres dhe incident te tille. Ndaj kompanise do te ngre padi ne gjykate. Por, edhe autoritetet aeroportuale te Rinasit, te cilat jane ne dijeni te plote per problemet qe kane pasaportat kosovare me vendet e BE-se qe nuk e kane njohur shtetin e ri, duhej te me kishin keshilluar qe me mos nisesha ose te merrja vete persiper pasojat. /gerti xhaja/gazeta shqiptare/qershor 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Hadergjonaj Alberie singer banned in Greece

The singer known light music Alberie Hadergjonaj was not allowed to enter Greece. News is published today in Gazeta Shqiptare which sakteson that Greek authorities have not recognized Kosovo passport singer.

In an interview published today in this newspaper shows that the singer Hadergjonaj was launched on Saturday for a concert in Athens, but the incident was made to anulohej the activity. The intervention of the Albanian authorities have not served for nothing else, keep on accelerating the expulsion of Hadergjonaj, which has returned to Tirana on Sunday. Even in front of Athens airport authority does not "drinking water" or Schengen visas issued by the German Embassy. "Never has so happened in my life" - is voiced singer who has rrefyer the newspaper details of a serious incident of its ban for 24 hours and send in a refugee camp in Greece with pirates.

Hadergjonaj said it will sue in court that the company sold the ticket and took its journey after the latter "should have warned him what to expect every Kosovar state with his passport in Greece.

Full article:

Prohibited for 24 hours and sent to a refugee camp in Greece with pirates, light music singer, Alberie Hadergjonaj. The singer had left on Saturday for a concert in Athens, but the incident has to anulohej the activity. Greek authorities have not recognized Kosovo passport singer and intervention by the Albanian authorities have not served for nothing else, keep accelerating Hadergjonaj deportation, which has returned to Tirana on Sunday. Even in front of Athens airport authority does not "drinking water" or Schengen visas issued by the German Embassy.

"Never has so happened in my life" - is voiced singer, who has rrefyer the newspaper details of a serious incident.

How did your detention in Greece?

I started on Saturday (June 5) from Rinas airport for a concert in Athens. I passed the check-in only when the company was assured by the Olympic tickets were available and that the church regardless of the state of Kosovo passport will not have problems with Greece, as long as I German Schengen visa. Travel went smoothly as the "surprise" came when he presented the point of control to come from the Greek airport. I do not know, but in my life not to have happened so ever. Very rude ... With komunikuan did not know that my passport. And I realized that what she wanted to say this and asked to stand in transit, the airport and since I had to nisesh Schengen visa for Germany. This is because the plane had to return to Tirana.

How you dealt with at the airport?

I do not know, but very rude. I'm very sorry, especially for a country such as Greece, a capitalist state. He explained that it had done in order, but it happened. Never in my life I felt not so. Greece is a country that often faces problems of refugees, even taking the donations for this fact and to have such a treatment.

Yes or Kosovo Albanian authorities, or had any interest for your incident?

Would like to thank the Albanian Embassy in Greece, who tried to help me. At least to the hotels that useful akomodohesha available to passengers who miss flights or have problems with tickets. But they took more personal interest of the Albanian authorities did not return any change in their behavior.

Where are you led?

Taken with luggage, personal bag, phone and other items that had him and led to a refugee camp with pirates. I'm hardly was made, but it masks a mobile phone that at least had an opportunity of communicating with my people, who became worried about this incident. The next day (Sunday 6 June), with airlines, to be deported in Tirana. I wanted more before Greece is a place where I would like more time to spend holidays. That this has happened with very bad for that state. Chance to remain among immigrants brought numerous and have seen how they treated, I made several footages. But for the Kosovars, such behavior has not been in Germany or in any other country in the EU, even at the time the influx of refugees during the Kosovo war.

What happened to your concert?

The concert was canceled. Sorry for the fans after the church received many messages from them and they had great desire to come to such a concert. Now I wish to Albanian passport, after I applied for citizenship. This was the only opportunity to wish them meet those fans in Greece.

You consider this incident closed with the return in Tirana, or search for your right?

I can not let go with that. The company that sold the ticket and took the trip should be warned about what she had expected anything of Kosovo, the state of his passport in Greece. The acquisition of a ticket can not justify an incident stress and such. Therefore the company will proceed in court. However, the Rinas airport authorities, which are fully aware of the problems that have passports in a new EU countries that have not recognized the new state, should be advised to have non nisesh or recovering over consequences.
]]

Dafina Zeqiri Nderton Imazh Duke Kopjuar, E Vertete Apo Jo?

Dafina Zeqiri akuzohet per kopjim te stilit

Dafina nderton imazh duke kopjuar! E vertete apo jo?

Me famen vijne edhe kritikat. Ata bejne fansa por edhe antifansa. Pa dyshim, Dafina pothuajse eshte ne kulminacionin e karrieres se saj dhe ka ndertuar nje imazh te vecante te saj artistik. Them pothuajse sepse eshte vajze ende e re dhe e talentuar nga e cila pritet edhe me shume ne te ardhmen. Kujtojme cfare buje beri vallezimi i saj ne "Op Labi" party ndersa se fundmi ajo "nokautoi" rivalet ne Video Fest 2010 duke rrembyer cmimet kryesore atje, ku edhe terhoqi vemendje te posacme me "lapsuset" e saja ne skene, duke vertetuar qe ajo eshte nje person i perditshem pa cliche.

Megjithate, ka te atille qe mendojne se Dafina ka ndertuar imazhin e vet duke kopjuar stilin e kengetareve te tjera, kryesisht te huaja si p.sh. Ciara, Rihanna etj. Nje video e tille qe eshte postuar ne youtube ka vere ne dukje kete gje. Reagimi i publikut eshte i ndryshem, ku disa nuk luhaten nga bindja qe "Dafina eshte me e mira dhe te pakten kopjon mire" ndersa ka te tjere qe nuk e pelqejne kete dukuri. Keshtu ne fillim edhe Genta Ismajli u kritikua ashper per kenge te vjedhura apo te huazuara, quaje si te duash, por kjo nuk e ndaloi ate te shnderrohet ne nje yll te vertete ne trojet mbareshqiptare. Rovena poashtu se fundmi ka pranuar haptazi per media se eshte pasuruar me kenge te huazuara. Sa do te ndikojne kritika te ketilla ne karrieren e Dafines do te shohim ne te ardhmen? Cka mendoni ju, kopjon Dafina apo jo?
- - - - - - - - - -
p.s. Sa per "record", personalisht mendoj se Dafina eshte nje artiste e talentuar dhe jam i bindur se karriera e saj do ec perpara, ndoshta edhe jashte kufijve shqiptare. Duhet pranuar qe artistet e huaj kane influence tek artistet tane dhe nuk eshte per t'u habitur qe edhe Dafina (dhe jo vetem ajo) eshte inspiruar nga rrjedhat ne muziken boterore. /teni/

Videoja #1


Videoja #2

- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Dafina charged for copying the style

Dafina build image by copying! The true or not!
With fame come the reviews. They make fans but antifansa. Without doubt, Dafina is almost the peak of her career and has built an image of her unique art. I say almost because the girl is still young and talented who is even more in the future. Remember what the fuss made of her dancing in "Op Labi" party recently while she "nokautoi" rivals in the Music Fest in 2010 by major price kidnapped there, where he drew particular attention to "lapsus" her on stage, confirming that it is an everyday person without cliche.

However, there are people who think that Dafina has built its image by copying the style of other singers, mostly foreign, such as Ciara, Rihanna etc.. One such video that is posted on youtube has highlight this. The public reaction is different, some do not vary from the belief that "Dafina is good and at least copy the best" while there are others who do not like this phenomenon. So we start the Genta was sharply criticized for songs stolen or borrowed, named as you want, but this did not stop him to become a true star in the colonial territories. Rovena also recently admitted openly to the media that is enriched with songs borrowed. What will affect the careers of such criticism of Laurel will see in the future? What do you think, Dafina copy or not?
- - - - - - - - - -
postscript As for "record" Dafina personally think is a talented artist and I am convinced that her career will go ahead, maybe beyond albanian borders. It must be admitted that foreign artists have influence on our artists and it is not surprising that the Dafina (and not only it) is inspired by the mainstream world music.
]]

Sunday, 6 June 2010

Edhe Ryva Kajtazi e Pakenaqur me Videofestin Muzikor!


/photo public domain/

Hipnotizohet Ryva

Duket qe do te kalojne edhe disa dite dhe ende do te shkruhet per “Videofestin Muzikor”. Shume kengetare jane ndare te zhgenjyer me mosmarrjen e asnje cmimi, e disa te tjere te pakenaqur qe asnje videoklip i tyre nuk ka qene i nominuar. Ne grupin e ketyre te fundit eshte edhe kengetarja Ryva Kajtazi. Vetem ne vitin e fundit ajo ka realizuar tri videoklipe, por juria nuk e ka pare te arsyeshme qe asnjeri prej tyre te jete pjese e 16 kategorive.

“Kete vit fituan produksionet e Kosoves, ndersa ne karrieren time kam 5-6 videoklipe qe jane te punuara nga produksionet vendore dhe kurre nuk kam qene e nominuar. Brenda vitit te fundit une kam punuar tri videoklipe, ku dy prej tyre kane qene nga produksionet e Kosoves, por nuk jam nominuar”, shprehet Ryva e pakenaqur me perzgjedhjen e videoklipeve nga juria.

Me nje kenge dhe videoklip te ri

Megjithate, anashkalimi i vleresimit te punes se saj te nje festivali nuk mund te ndaloje ate per te ecur drejt sukseseve te reja. Ryva mendon se publiku eshte “juria” me e mire qe e vlereson punen e secilit kengetar. Kengetarja Kajtazi sapo ka perfunduar xhirimet e videoklipit te kenges me te re me titull “Me hipnotizon” e cila eshte e punuar nga kompozitori boshnjak, Cekic, ndersa videoklipi nga “Max Production” ne Shqiperi.

“Kenga eshte verore dhe e pershtatshme per kete stine, ndersa xhirimet e videoklipit jane bere ne Tirane, por meqe eshte ne montazh, ende nuk e kam shikuar fazen perfundimtare”, eshte shprehur ajo duke treguar edhe arsyet se pse ka zgjedhur te bashkepunoj me kete produksion. “‘Max Production’ jane shume aktual muajve te fundit, kane nje grup profesional dhe mbi te gjitha kane nje cmim te arsyeshem”, ka thene ajo duke shpresuar se videoklipi brenda 10 ditesh te jete i gatshem per transmetim.

Nuk eshte vetem kenga “Me hipnotizon” qe Ryva do te sjell para publikut te saj gjate kesaj stine, ajo menjehere ka filluar punen per nje kenge te re me nje kompozitor te huaj. “Do te jete nje kenge krejt tjeter e punuar nga nje kompozitor i huaj, por nuk dua te jap me shume detaje, ngase deshiroj te jete surprize per publikun”, shprehet Kajtazi, e cila ka theksuar se gjate sezonit verore do te jete mjafte e angazhuar duke kenduar neper vende te hapura ne Kosove, Ulqin dhe Durres.

Gati magjistraturen per aktrim

Edhe pse fokusimi i Ryves eshte me shume ne muzike, ajo per asnje moment nuk e le anash as profesionin e saj ne aktrim, madje ka thene se eshte duke e pergatit nje shfaqje per te mbrojtur magjistraturen ne degen e aktrimit. “Jam duke e pergatit nje shfaqje me profesor Enver Petrovcin, qe brenda ketij muaji do te jete e gatshme premiera, si dhe jam duke vazhduar se punuari ne serine vendore ‘Spitaliks’”, ka perfunduar Ryva. /arben gjinaj/zeri/qershor 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Ryva Hypnotised

It seems to be to spend a few days and still be written for "Music Videofestin. Many singers are divided and frustrated with the failing any price, and some other disappointed that none of their video was not nominated. In the latter group is the singer Ryva Kajtazi. Only last year she has made three video clips, but the jury has not seen at none of them fit to be part of the 16 categories.

"This year's productions won Kosovo, while in my career I have 5-6 clips that are worked by local productions and have never been nominated. Within the last year I've worked three video clips where two of them have been the productions of Kosovo, but I am not nominated, "says Ryva disappointed with the selection of video clips from the jury.

With a new song and video

However, bypass the evaluation of its work to a festival can not stop it to move towards new successes. Petro thinks that the public is "jury" the best that appreciates the work of each musician. Kajtazi singer has just finished filming the video with new song titled "With hipnotizon" which is the work of Bosnian composer, Cekic, while video from the "Max Production" in Albania.

"The song is suitable for summer and this season, while shooting the video have been made in Albania, but as is montage, yet I did not watch the final stages, has expressed it, indicating the reasons why there has chosen to work with this production. "'Max Production' are very current months, have a professional team and above all have a reasonable price," said she hoped the video within 10 days to be ready for broadcast.

There is just song "With hipnotizon" that petro will bring her to the public during this season, she immediately began work on a new song by a foreign composer. "It would be a completely different song has been created by a foreign composer, but do not want to give more details because I want to be a surprise to the public," says Kajtazi, which stated that during the summer season will be fair engaged by singing through the open places in Kosovo, Ulcinj and Durres.

Master ready for acting

Although the focus of Ryves is more in music, for any moment she did not let either side of her acting profession, even has said it is prepared by a master play to protect the acting branch. "I am preparing a professor Enver Petrovci show that within this month will be ready premieres, and am continuing the series running in local 'Spitaliks'", has finished Ryva.
]]

Zajmina Vasjari: Jam Lodhur Me Shpifjet e Gazetareve...!

Zajmina Vasjari: Ju rrefej problemin tim...

Nese ju kane thene se bukuria dhe zgjuarsia nuk qendrojne dot te shkrira tek nje person i vetem, ju kane genjyer. Ajo ka perfunduar me mesatare 9.9 gjimnazin “Petro Nini Luarasi”, ka ndjekur nje shkolle per dizajn dhe tani i eshte perkushtuar teresisht pasionit te saj te hershem, arkitektures. Aktualisht eshte ne nje periudhe sezoni, por rezultatet paraardhese kane qene shokuese, te paimagjinueshme. Asnjeri nuk e mendon dot vajzen e bukur, seksi dhe te suksesshme ne muzike, si nje nxenese te 10-es...E tille eshte kengetarja Zajmina Vasjari, e cila ka befasuar serish gjithe publikun shqiptar me klipin e ri, kengen dhe look-un tashme te ndryshuar.

Nen tingujt e Elgit Dodes dhe vargjet e Big Bastes, Zaji solli kete here kengen qe do te perbeje pa diskutim nje nga hitet e kesaj vere, “Problemin”... Pas nje mungese te gjate ne mediat roze, Zajmina rrefen sot permes kesaj interviste problemin e saj te vertete... Ndonese per disa mund te tingelloje cuditshem, problemin Zaji e ka pikerisht me gazetaret, me ata qe shpifin pa kriter historira dhe ngjarje ne lidhje me te. Ndonese jo ne dijenine e saj, shume gazetare kane perfituar nga sinqeriteti dhe ciltersia e kengetares. “Nuk dua te shpifin me per mua, jam lodhur tani”, - tregon bukuroshja Vasjari. Por cfare na rrefen tjeter ajo, zbulojeni ne vijim te intervistes...

Se pari komplimente per klipin, si lindi ideja per te?
Eshte nje nderthurje e ideve te mia dhe te stafit te ‘Max Production’. U deshen 2 muaj per t’u pergatitur per kete klip dhe sinqerisht qe nuk me besohet ende qe cdo gje ka mbaruar tani.

Me ke bashkepunove per realizimin e ketij klipi?
Sigurisht qe me ‘Max Production’, qe eshte edhe producenti im qe nga dhjetori. I falenderoj nga zemra sepse kane qene nje mbeshtetje maksimale per mua.

Po autori i kenges?
Kenga eshte nje krijim i Elgit Dodes, i cili po merret me te gjitha materialet e albumit tim te ri, me te cilat jam dashuruar krejtesisht dhe besoj qe edhe publiku do t’i prese njesoj si une.

Cila eshte fabula e kenges?
Kenga flet per nje dashuri qe ka perfunduar tashme per mua, nderkohe djali vazhdon te me vije nga pas, prandaj dhe kjo ndjekje e tij trajtohet si problem ne kenge. Ai e ka problem qe une nuk e dua me...

Pse ky titull?
Mendoj qe eshte nje titull qe te ngacmon, megjithese nuk jam une autorja e tekstit, por Big Basta.

A ka realisht Zajmina ndonje problem?
Jo, nuk kam asnje problem serioz, merzitem ndonjehere nga gazetaret qe shpifin pa kriter histori per mua.

Na trego ndonje prapaskene interesante te klipit?
Skena e krevatit ka qene me e lodhshmja dhe komikja njekohesisht per mua. Ka zgjatur shume me shume se te tjerat, pasi une isha me taka siper krevatit dhe per pjeset kur me duhej te ecja, jane bere pafundesisht dubla ngaqe me ngaterroheshin kembet dhe rrezohesha.

Vjen ne kete klip me look-un e ndryshuar, pse ky ndryshim? Mos eshte nje perpjekje per t’iu rikthyer platinit?
Jo kurre, e kam sterthene qe une nuk do te jem me kurre bionde platin. Thjesht ndryshova per klipin dhe ndoshta do t’i rikthehem serish flokeve brun, ende nuk e kam vendosur.

Kush u kujdes per look-un tend ne kete klip?
Per ndryshimin e look-ut tim eshte kujdesur Olti Shulla dhe Elona Balaj, te cilet perfitoj nga rasti t’i falenderoj.

Zajmina, duam apo s’duam ta pranojme, sot je nje nder kengetaret me te paguara ne Shqiperi, cili eshte celesi i ketij suksesi? Pse mendon se te duan njerezit ty?
Mendoj qe fillimisht kam qene e perkedhelur nga fati, me pas kam punuar shume per te arritur ketu ku jam sot. Megjithate, une kam akoma shume per t’i dhene publikut shqiptar.

Sa te sherben seksualiteti per te qene e suksesshme?
Luan nje rol te rendesishem ne karrieren time, por kuptohet qe ka edhe shume komponente te tjere qe duhen per te qene e suksesshme. Vetem seksualiteti nuk mjafton.

Cila eshte gjeja qe ti e ke plus ne krahasim me kengetaret e tjera te gjenerates tende?
Nuk e krahasoj veten me asnjeren, secila ka te vecanten e saj.

Mendon se po te mos ishe nje femer “sexy”, njerezit do te kishin po te njejtin pelqim per ty?
Nuk e di, ndoshta nuk do te isha marre fare me kete profesion.

Pervecse kengetare, edhe nje biznesmene e zonja, si po te shkon biznesi
Shume mire, eshte nje periudhe shume e frytshme ne jeten time.

Ndihesh me mire tani qe i stilon vete veshjet e tua?
Po, ndihem shume rehat, sepse e di me imtesi se cfare me pershtatet dhe cfare jo.

Studimet per arkitekture si po shkojne?
Sapo kam marre sezonin e provimeve dhe keto jave ne vazhdim jam totalisht e angazhuar me studimet.

Mendon qe ne nje te ardhme ta lesh muziken per t’iu perkushtuar plotesisht pasionit tend te hershem, arkitektures?
Nuk mendoj, kjo eshte e ardhmja ime.

A eshte e dashuruar aktualisht Zajmina?
No comment.

Plane te reja ne fushen e muzikes?
Ne 9 qershor do te jem e pranishme ne Festivalin “Celesi Muzikor” ne Kosove per finalen e ketij festivali. Sapo kam perfunduar nje tjeter material, te cilit do t’i xhirohet videoklipi sapo une te mbaroj provimet ne jug te Shqiperise.

Ke planifikuar pushime kete vere?
Akoma jo.

CMIMI

Kjo periudhe eshte e mbushur me suksese per te... Vetem nje jave me pare klipi i kenges "Vec ti" te cilin Zajmina e realizoi ne bashkepunim me kengetarin Blero, eshte shpallur fitues i nje nder cmimeve me te rendesishme ne Festivalin e Klipit Shqiptar, duke rrembyer keshtu cmimin "Produksioni me i mire"...
/erald rexho/bluetooth/qershor 2010/
- - - - - - - - - -
+tag: zaimina vasiari
- - - - - - - - - - - - - - - -
albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:

Zajmina Vasjari: I'll tell you my problem ...

If you have said that the beauty and ingenuity can not be merged to remain a single person, you are lying. She finished high school with the average 9.9 "Petro Nini Luarasi, followed by a school for design and now is completely dedicated to her early passion, architecture. Is currently in a period of season, but previous results have been shocking, unimaginable. Nobody can think beautiful daughter, sex and success in music, as a student of 10th-es ... so is the singer Zajmina Vasjari, which again has surprised all Albanian public klipin new song and look- I already changed.

Under the sound of Elgin and ranges Dodes Big Bastes, Zaji brought this here song that will undoubtedly constitute one of the hits of this summer, "the problem" ... After a long absence in the media pink, Zajmina rrefen today through this interview her real problem ... Although some may sound strange, the problem has exactly Zaji journalists, those who forge Inappropriate stories and events related to it. Although not in the knowledge of her, many journalists have benefited from the sincerity and openness of the singer. "I do not want to forge with for me, I'm tired now," - shows Vasjari Beauty. But what else it rrefen us, zbulojeni following the interview ...

First klipin compliments as to the idea?
It is a combination of my ideas and the staff of 'Max Production'. It took two months to prepare for this clip, and frankly I do not believe yet that everything is over now.

Bashkepunove with you to achieve this clips?
Of course, that the 'Max Production', which is also my producer since December. I thank you from the heart because they have been a maximum support for me.

But the author of the song?
The song is a Dodes creation of Elgin, who is busy with all the materials my new album, with which I totally love and believe that the public will wait the same as me.

What is the fable of the song?
Song about a love that has already finished for me, while the boy continues to come from behind, and therefore that his prosecution is treated as a problem in the songs. He has a problem that I do not want to ...

Why this title?
I think that is a title that worry, although I am not the author of the text, but Big Basta.

Is there really any problem Zajmina?
No, I do not have any serious problem, sometimes bored by journalists who forge Inappropriate story for me.

Tell us any interesting background klipit?
Scenes of the bed was the most tedious and funny at the same time for me. Took much more than others, as I was with taka parts above the bed and when I had to walk, have dubla indefinitely because the legs and rrezohesha ngaterroheshin.

Coming at this clip to look un-changed, although this difference? Is not trying to restore a platinum?
Not ever, I've twice-told that I will not ever be with bionde platinum. Just changed klipin and perhaps will again regain Hair Brun, still have not decided.

Who care for your look-I in this clip?
To change my look-ut is cared Olti Balaj Shulla and Elona, who take this opportunity to thank them.

Zajmina, or want to accept s'duam today are one of the paid singers in Albania, which is the key to this success? Why do people think that you want?
I think that initially I was the pet of fate, then I worked hard to reach here where I am today. However, I still have more to give the Albanian public.

Serves as the sexuality to be successful?
Plays an important role in my career but understand that there are many other components that need to be successful. Sexuality alone is not enough.

What is the thing that you have plus compared to other singers of your generation?
Do not compare yourself with either, each has its vecanten.

Believes that unless you were a woman "sexy", people would have the same consent for you?
I do not know, maybe I will not take any of this profession.

In addition singer, a businesswoman and the lady, as if business goes?
Very well, is a very productive period in my life.

Feel better now that stilon your own clothes?
Yes, I feel more comfortable, because I know the perfect fit with what and what not.

Studying architecture as you go?
Once I take the exam season and this week onwards I am totally committed to the study.

Thinks that in the near future to let music be fully dedicated to your passion early, architecture?
I do not think this is my future.

Is currently Zajmina lovers?
No comment.

New plans in the field of music?
In June 9 will be present at the Festival "Music Power" in Kosovo for the finale of this festival. I just finished another material, which will be video shot once I finish exams in southern Albania.

You planned this summer vacation?
Still not.

PRICE
This period is filled with success for ... Only a week ago clips of the song "In addition to" which Zajmina conducted in collaboration with singer Blero, is declared the winner of one of the most important prizes in the Festival of Albanian Klipit by kidnapped so price "Production of the best".
]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online