All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Thursday, 1 July 2010

Dafina dhe Tuna ne Koncertin e Snoop Dogg!

Dafina dhe Tuna ne koncertin e Snoop Dogg

Jane zbuluar detaje rreth koncertit te reperit amerikan me famë botërore, Cordozar Calvin Broadus i njohur më mirë si Snoop Dogg.

Organizatoret e koncertit te planifikuar më 10 korrik , kane- treguar se jane perzgjedhur kater kengetare lokal qe do të preformojnë para publikut në Prishtinë.

Behet fjale per kengetaret Dafina Zeqiri dhe Altuna Sejdiun, grupin Jericho dhe kengetarin nga Londra Eduar Muhaxhiri.

Keta kengetare do interpretojne nga tre kenge, para paraqitjes ne skene te Snoop Dogg, i cili do filloje performimin ne ora 21:00 dhe do performoje per nje ore e gjysme hitet e tij.

Koncerti i organizuar nga kompania Z Mobile është njëri prej koncerteve më të mëdhenj në Kosovën e pasluftës, pas atij të pak viteve më parë, kur kompania telekomunikuese IPKO solli njërin prej reperëve më te famshëm në rruzullin tokësor, 50 Cent. /zhurnal/korrik 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Dafina and Tuna in concert Snoop Dogg
Jane revealed details about the concert of world famous American benchmark, Cordozar Calvin Broadus, better known as Snoop Dogg.

Organizers of the concert scheduled on July 10, have been selected, indicating that four local singers who will the public preformojnë in.

It is about singers and Dafina Altuna Sejdiu, Jericho and group Eduart Muhaxhiri singer from London.
These singers will interpret three songs, before presenting the scene to Snoop Dogg, who will begin performing at 21:00 pm and will perform for an hour and a half hits it.

Concert organized by the company Z Mobile is one of the biggest concert in Kosovo after the war, after that a few years ago when the company brought one of the telecommunications IPKO milestone on the famous globe, 50 Cent.
]]

Valton Krasniqi: Fati Im Ka Qene Muzika...


/photo public domain/

Muzika dhunti e Valtonit

Te arrish sot sukses ne muzike nuk eshte aspak e veshtire, mjafton te realizosh nje kenge bashké me nje video klip te bukur, dhe ai me pas do vershojé mediumet tona. Mirepo te depertosh me muzike ne mediumet boterore sic eshte MTV apo VIVA kjo nuk eshte aspak e lehte. Kengetari tashme i mirenjohur Valton Krasniqi edhe pse nuk e kishte menduar me herét nje gje te tille, papritur verejti video klipin e tij deri sa po transmetohej ne kanalet boterore te muzikes, ndonese me pas kenget dhe video klipet e Valtonit vazhduan se transmetuari, madje duke u radhitur edhe ne TOP 5. Se si arriti te shkojé aq larg me muzike, cila eshte formula qe duhet ndjekur edhe kengetaret e tjere ne kete drejtim, flet ekskluzivisht per ZHURNAL vet protagonisti i ketij realiteti, kengetari kosovar Valton Krasniqi.

Zhurnal: Aktualisht cilesoheni si njeri nder kengetaret e muzikes moderne qe punon dhe jeni i angazhuar mjaft shume. Sa ishte ne pergjithesi periudhé e suksesshme kjo per ju ?

Valton Krasniqi: Eshte nje angazhim i madh i imi, mirepo ketu bene pjese edhe vullneti si pjese e suksesit. Jam ne pergjithesi tip shume komunikativ, per cfare gjithmone konsultohem me njerez qe i kam afer. Tani kam edhe studion time, gje qe me ofron shume me shume komoditet per pune, ndersa mua me mbetet qe gjithmone ta jap maksimumin sa i perket kengeve qe ato te pelqehen nga publiku. Mund te them se posedoj shume energji pozitive, cdo gje qe filloi kam deshire te kete suksese, deri me tani jam shume i kenaqur.

Zhurnal: Keni realizuar mjaft video klipe profesionale. Sa kane hasur ne perkrahjen mediale ne keto projekte ?

Valton Krasniqi: Klipet e para i kam realizuar per mediumin zviceran dhe gjerman Viva dhe MTV, me pas kur kam pare se klipet e mija po transmetohen rregullisht ne programet e ketyre dy mediumeve gjigante Viva dhe MTV, ka filluar perkrahja edhe nga mediat ne Kosove, Shqiperi, per cfare ju falenderohem per ndihmen qe me dhane te depertoi tek publiku tani me i dashur per mua.

Zhurnal: Po ashtu keni edituar mjaft kenge tashme hite. Cili eshte zhanri juaj qe me teper e preferoni, dhe a ndryshon kjo preference e juaj varesisht atmosferes dhe vendit ku ju shfaqni ?

Valton Krasniqi: Kenga ime e pare ka qene e zhanrit Pop, pikerisht ajo qe ka filluar transmetimin ne Viva dhe ka arritur te futet ne Top 5. Kurse kenga e dyte ka qene Raggaeton, per cfare mund te them se kam qene i pari qe kam sjelle ne shqiptari zhanrin Raggaeton me elemente shqip. Ky ka qene bashkepunimi me Brahim dhe Supersonic. Megjithate nuk e kam problem ti kendoj edhe zhanret tjera muzikore, personalisht me pelqen shume pop-i, baladat dhe muzika ‘party club’.

Zhurnal: Jo vetem ne Kosove kenget tuaja jane hite, konsideroheni mjaft i pelqyer edhe ne Shqiperi, Maqedoni dhe treva tjera. Cilin publik mund ta veconi nga keto qe i permendem ?

Valton Krasniqi: Une me kete rast do ti pershendes te gjithe ata qe e adhurojne muziken time, dhe jam shume i kenaqur qe pelqehen kenget e mia. Per mua kjo gje eshte e ngjashme sikur ti kem te gjitha shtetet e botes ne doren time dhe ne koncertet e mia. Pergjithesisht mund te them se kenget e mia jane mirepritur né té gjitha trojet shqiptare.

Zhurnal: Per gjitha ata qe nuk e kane ditur, vlen te theksohet se klipet e juaja jane publikuar edhe ne MTV dhe VIVA. Na tregoni dicka me teper per keto arritje ?

Valton Krasniqi: Kjo ka qene nje porte e suksesit qe me eshte hapur, dhe me kete rast jam ndier shume krenar me faktin se jam konsideruar shqiptari i pare qe kenga dhe klipi i tij transmetohej ne MTV dhe Viva. Nje element tjeter qe me bente te ndihesha perfekt ka qene fakti se sa here qe transmetohet video klipi im shfaqet edhe flamuri kombetar shqiptar, ku me kete rast kam pas mundesi t’ju tregojme te gjithe atyre qe nuk e kan njohur akoma Kosoven si shtet, te ju bejme me dije se edhe ne kemi kualitet dhe vlera. Dua te potencojé gjithashtu se ne te gjitha kenget e mia, tekstet jane ne gjuhen shqipe.

Zhurnal: A vazhdoni te keni edhe me tutje ndonje kontrate me kompani jashte vendit ?

Valton Krasniqi: Po, tani sa kam nenshkruar kontraten me Sony BMG dhe Ferini Records per nje kenge qe eshte e zhanrit ‘house comercial’ ne gjuhen angleze, ku po ashtu do te kete edhe nje videoklip te cilin do te mundohem ta xhirojé ne Kosove dhe t’ju jap hapesire produksioneve Kosovare qe punen dhe talentin e tyre ta promovojne neper televizione evropiane.

Valtoni dhe Nora ne klipin Sonte
Zhurnal: Se fundmi keni realizuar nje videoklip ne Paris. Na tregoni dicka me teper per kete projekt ?

Valton Krasniqi: Po. Kenga titullohet “Sonte” dhe eshte punuar nga produksioni Maximus. Jam shume i kenaqur qe jam i pari qe me eshte dhene mundesia te realizoje nje video klip ne Paris, per cfare dua te falenderoj modelen e famshme Nora Asani e cila pranoi ftesen per te qene pjese e video klipit. Tani vec kam informata se kenga eshte pelqyer shume dhe klipi ka filluar te radhitet edhe neper top-lista.

Zhurnal: Sa i perket albumeve. A planifikoni te editoni ndonje album ne te ardhmen e afert ?

Valton Krasniqi: Jo. Une mendoj se nuk eshte kohe per albume, sepse tani produksioneve tona nuk ju shiten me albumet per shkak te piraterise dhe internetit. Andaj deri sa ligjerisht te rregullohen keto gjera, album nuk besoj se do kete.

Zhurnal: Sa jeni i angazhuar ne mbremje te ndryshme muzikore ?

Valton Krasniqi: Deri me tani me mbremje dhe koncerte kam qene shume aktiv. Edhe gjate kesaj vere do kem mjaft angazhime, do te kendoj ne Kosove, Shqiperi, Maqedoni, dhe gjitha keto do jene te organizuara nga Ershcompany.

Zhurnal: A ju sjell perfitime te mjaftueshme muzika, apo ndoshta keni edhe ndonje biznes tjeter ?

Valton Krasniqi: Pike se pari une e dua shume muziken dhe gjithcka qe beje ne kete aspekt rrjedh nga shpirti im. Fatmiresisht dua te potencoje se nga muzika tani edhe perfitoj, mirepo edhe investoi mjaft. Pervec muzikes kam edhe nje biznes tjeter.

Zhurnal: Cfare plane keni gjate kesaj vere. Ku do jeni i angazhuar me teper, ne ndonje bregdet apo do levizni ?

Valton Krasniqi: Do jem ne levizje gjate gjithe kohes ne Kosove, Shqiperi, Maqedoni. Te gjitha datat i kam te caktuara, do mundohem te jem ne cdo qytet, te shfaqe ‘live’ per te gjithe adhuruesit e mi.

Zhurnal: Flasim per nje aspekt tjeter tuajin. Na tregoni prej nga vjen Valtoni, dhe cila ishte ajo rruge e cila ju solli tek nje kengetar i njohur ?

Valton Krasniqi: Une kam lindur ne Prizren dhe qe nga mosha 6 vjecare jetoi ne Zvicer. Pasion e kam pasur gjithmone muziken dhe instrumenti im pare qe kam ditur ti bie ka qene ciftelia. Kam diplomuar per hoteleri, por nuk kam punuar asnjehere ne kete profesion. Fati im ka qene muzika derisa zeri dhurata me e cmuar nga Zoti.

Zhurnal: Jeta private, cfare mund te din dicka me teper fansat e juaj ne kete aspekt ?

Valton Krasniqi: Per momentin jam vetem, dhe rendesi shume te madhe i jap punes. Mendoj se akoma nuk kam takuar vajzen e endrrave te mia, perndryshe ende ka kohe... hahahaha.

Zhurnal: Cfare presim ne te ardhmen e afert nga Valtoni, cilat do jene projektet e juaja pasuese ?

Valton Krasniqi: Tani kam pergatitur edhe dy kenge verore, kolazhe. Projekti im i fundit eshte kenga ne gjuhen angleze “Did you know” te cilen shume shpejt do keni mundesi ta shikon edhe me videoklip.

Zhurnal: Valton ju faleminderit per intervisten, suksese ne karriere ?

Valton Krasniqi: Ju faleminderit shume juve. Pershendes te gjithe stafin dhe lexuesit e Portalit “ZHURNAL”, si dhe gjithe adhuruesit e mi. /rajan arapi/zhurnal/korrik 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Music Valton's talent

To achieve success in music today is not at all difficult enough to achieve a song with a beautiful video clips, and then he will overrun our media. However, the depertosh the world music in media such as MTV or Viva this is far from easy. Already known singer Valton Krasniqi had not even thought such a thing before, suddenly noticed his video klipin until channels are transmitted in the music world, although after the songs and video clips that transmetuari Valtonit continued, even was also ranked in the top five. How managed to go so far with music, which is the formula to be followed by other singers in this area, speaks exclusively to his ZHURNAL-part of this reality, singer Valton Krasniqi Kosovo.

Zhurnal: Currently cilesoheni as one of the singers of modern music that works and you're pretty much committed. As was generally successful period it for you?

Valton Krasniqi: It is a big commitment of mine, but made here will also participate as part of success. I generally tip more communication, for what always consult with people who have close. Now I have also my studio, which is much more to offer convenience for work, and that always remains with me to give the maximum in terms of songs that they pelqehen the public. You can say that possess more positive energy, everything that I desire began to succeed, so far I am very pleased.

Zhurnal: Did you realize very professional video clips. How many have encountered in media support in these projects?

Valton Krasniqi: Clips before I realized for the Swiss and German media Viva and MTV, then when I see that my clips are broadcast regularly in programs of these two giant media Viva and MTV, has begun to support the media in Kosovo, Albania, for what you falenderohem for helping with the public gave the depertoi now dear to me.

Zhurnal: Also have plenty of songs already edited hits. Genre What is your prefer that more, and whether it varies depending on your preference and country atmosphere where you show?

Valton Krasniqi: My first song was the Pop genre, exactly what has started broadcasting in Viva and has managed to enter the Top 5. But the second song was Raggaeton, for what I can say that I was the first to have brought the genre Raggaeton Albanian Albanian elements. This has been cooperative with Brahim and Supersonic. However there is no problem to sing the other musical genres, personally I like the pop, and music saga "disco club".

Zhurnal: Not only in Kosovo, your songs are hits, are considered very well liked in Albania, Macedonia and other regions. Public which can veconi of these was mentioned?

Valton Krasniqi: in this case I would welcome all those who worship my music, and am very happy that my songs pelqehen. For me this is similar as to obtain all the countries in the world in my hand and my concerts. In general I can say that my songs are welcome in all Albanian territories.

Zhurnal: For all those who have not known, it is worth to note that your clips are published in the MTV and Viva. Tell us something more about these achievements?

Valton Krasniqi: It was a success that the port is open, and with this case I felt very proud of the fact that I considered the first Albanian to his songs and clips aired on MTV and Viva. One other element that made me felt perfect was the fact that whenever my broadcast video clips show the Albanian national flag, which in this case I had the opportunity to show all those who have not yet recognized Kosovo as a state, you are hereby notified that we have quality and value. I want to stress also that in all my songs, the texts are in Albanian.

Zhurnal: Did you continue to forward any contract with the company abroad?

Valton Krasniqi: Yes, now I just signed the contract with Sony BMG and Ferini Records for a song that is the genre 'comercial house' in English, which also will also be a video which will try to run in Kosovo and Kosovo give you space to work and production talents to promote their European through television.

Zhurnal: Recently you made a video in Paris. Tell us something more about this project?

Valton Krasniqi: Yes. The song is called "Tonight" and is working from Maximus Productions. I am very happy that I am the first to have been given the opportunity to realize a video clip in Paris, for what I want to thank the famous Nora Asani modelen which accepted the invitation to be part of the video klipit. Now I know that song already is favored more and clips has started through the ranks top-list.

Zhurnal: Regarding Album. Do you plan to edit an album in the near future?

Valton Krasniqi: No. I think that it is time for albums, because our production is now sold albums not because of piracy and the Internet. So until these things legally regulated, the album will not believe this.

Zhurnal: How are engaged in various musical evening?

Valton Krasniqi: Until now the evenings and concerts have been very active. Even during this summer will have plenty of commitments, will sing in Kosovo, Albania, Macedonia, and all these will be organized by Ershcompany.

Zhurnal: Did you bring enough benefits to music, or maybe you and any other business?

Valton Krasniqi: First of all I want more music and everything to do in this regard stems from my soul. Fortunately I want to stress that the music now avail, but also invested quite a bit. Besides music, I also one other business.

Zhurnal: What are your plans during this summer. Where are more engaged, in any coast or remove?

Valton Krasniqi: I will be in motion all the time in Kosovo, Albania, Macedonia. All specific dates I will try to be in every city, feature 'live' to all my fans.

Zhurnal: Talk about a different aspect of your own. Tell us Valtoni come from, and what was it that you brought the street to a famous singer?

Valton Krasniqi: I was born in Prizren and 6 years of age who lived in Switzerland. I was always passionate music and my first instrument that I know you pick has been Çiftelia. I graduated the hotel, but I've never worked in this profession. My fate has been the voice of the music while the precious gifts from God.

Zhurnal: private life, what you can know something more of your fans in this respect?

Valton Krasniqi: For the moment I am alone, and of great importance given work. I think that still have not met my daughter's dreams, otherwise there is still time ... hahahaha.

Zhurnal: What we expect in the near future by Valtoni, which will be your next project?

Valton Krasniqi: Now I prepared two summer song, collage. My latest project is the song in English "Did you know" which very soon will have the opportunity to see the video.

Zhurnal: Valton Thank you for the interview, success in career?

Valton Krasniqi: Thank you very much for you. Welcome all the staff and readers of the Portal "ZHURNAL" and all my fans.
]]

Wednesday, 30 June 2010

Korab Shaqiri Lanson Klipin e Ri


/photo imedia "veren e kaluar"/

Korab Shaqiri lanson klipin me te ri
“Veren e kaluar”, e para per kete vere

“Tash se fundit kam realizuar kengen e re bashke me klipin e ri. Kenga titullohet “Veren e kaluar”. Kompozimi dhe orkestrimi jane krijime te miat, ndersa teksti eshte i shkruar nga babi me ide te perbashketa nga une dhe ai. Gjithsesi babi i ka dhene doren e fundit, ai e ka shkruar tekstin e kenges”, keshtu thekson mes tjerash gjate nje bisede qe “Infopress” zhvilloi me te, kengetari Korab Shaqiri, teksa sqaron gjithcka rreth realizmit te klipit duke zbuluar te rejat edhe per krijimet e radhes

Klipit te tij i shkojne per shtati temperaturat e larta. Behet fjale per kengetarin Korab Shaqiri, i cili kohe me pare kishte fi lluar te punoje rreth krijimeve te reja, ndersa te premten e kaluar ka nxjerre ne drite klipin me te ri. Perkushtimi maksimal jo vetem rreth muzikes e aranzhimit te krijuara nga vete kengetari, por edhe ndaj tekstit qe nxjerre ne pah ne menyren me te mire pushimet bregdetare, kane ardhur si nje fi lm i shkurter permes nje regjie shume mire te punuar. “Tash se fundit kam realizuar kengen e re bashke me klip. Kenga titullohet “Veren e kaluar”, tregon kengetari, duke bere me dije edhe per gjithcka qe konkretizon krijimin e tij te fundit.

Kenaqesia me e madhe ka qene reagimi i publikut ne promovim

“Kompozimi dhe orkestrimi jane krijime te miat, ndersa teksti eshte i shkruar nga babi me ide te perbashketa nga une dhe ai. Gjithsesi babi i ka dhene doren e fundit, ai e ka shkruar tekstin e kenges”, sqaron Korabi duke bere me dije edhe per bashkepunetoret e idete per klipin e tij me te ri. “Klipin e kemi realizuar me kompanine “Imedia”. Pjesa me e madhe e klipit eshte realizuar ne Ulqin, ndersa nje pjese tjeter eshte fi lmuar ne Dhermi. Ka dale nje klip i lezetshem me disa femije ne plazh. Nje klip me ngjyra verore e shume interesant. Ishte ide e imja qe te realizohet nje klip ne plazhin e Ulqinit. Jemi nisur nga teksti i kenges pasi qe ai ka te beje me plazhin e Ulqinit dhe me Dhermine, si vendet me te frekuentuara. Ndersa ideja me femijet vjen natyrshem ne ate fi lmi te vogel tre minutash. Ishte ide e pergjithshme e jona, imja dhe e profesionisteve nga produksioni me te cilin punuam”.

Korabi thekson te jete ndare tejet i kenaqur me gjithe realizmin e krijimit te tij, ndersa edhe me te forte kete ndjenje e bene duartrokitjet e te ftuarve gjate promovimit te saj e komentet e mira te marra nga familjaret, miqte e fansat e tij. “Jam ndare teper i kenaqur, sidomos kenaqesia me e madhe ka qene reagimi i publikut ne promovim. Reagimi i publikut i cili nuk priti fundin e klipit por qe ne gjysmen e tij kane fi lluar me duartrokitje e brohoritje. U pa qe klipi u pelqye shume! E sa u perket kritikave, te them realisht ende nuk kam marre asnje kritike, ndersa pergezimet kane qene nga njerez te ndryshem e beso qe nuk i kam pritur te gjitha ato”.

Pushimet vetem pas 10 shtatorit

Kenga me e re e kengetarit mund te vleresohet si nje klip qe nisi veren per te, ndersa angazhimet pasuese do te perkufi - zohen me shume projekte, me mbremje te ndryshme e vecanerisht performime ne vendet bregdetare. “Kam mbremje te ndryshme neper te gjitha trojet shqiptare, por me shume do te jem i angazhuar ne vendet bregdetare. Kam pune edhe ne studio e studime rreth provimeve te magjistratures. E sa i perket kenges se re, eshte thuaja e gatshme nje e radhes. Besoj qe do te dale gjate kesaj vere. Do te kete akoma me shume ritem”, tregon Korabi, ndersa ben me dije per fund se pushimet per te do te nisin vetem pas 10 shtatorit. /melihate gashi/infopress/qershor 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Korab Shaqiri launches new clip

"Last summer", the first for this summer

"Now that the last new song I made together with the new klipin. The song is called "last summer. Composition and orchestrating are creations of mine, while the text is written by the father with shared ideas from me and he. However daddy has the final touch, he has written the text of the song, so among other states during a conversation that "Infopress held with, singer Korab Shaqiri, as explains everything about the realism of discovering the updates klipit also for next creations

Klipit go for his seventh of the high temperatures. It is about the singer Korab Shaqiri, who long ago had lluar fi to work on new creations, while last Friday has klipin reveals the new. Maximum commitment, not only about music and arrangements created by the singer himself, but also to the text that highlights the best way coastal vacations, have come as a fi short LM through a director to work very well. "Now that the last new song I made with clips together. The song is called "last summer," explains singer, also suggesting for everything konkretizon his last creation.

With great pleasure has been the reaction of the public in promoting

"Composition and orchestrating are creations of mine, while the text is written by the father with the idea and I shared it. However daddy has given up the last text he wrote the song ", explains Korab suggesting ideas and associates for his klipin new. "Klipin realized by the company" Imedia. Most of klipit is performed in Ulcinj, while another part is fi lmuar Dhermi. Has brought a cool clip of some children to the beach. A color clips very interesting summer. The idea was to achieve a mine that clips on the beach at Ulcinj. We started from the text of the song because he has to do with the beach of Ulcinj and Dhermine as the most frequented places. While the idea of children comes naturally in such a small fi lmi three minutes. The general idea of ours, mine and production professionals from whom we worked with. "

Korab states to be divided very satisfied with all the realism of its creation, while the stronger this feeling did applause of the guests during its promotion of good comments received from family, friends and his fans. "I share deeply satisfied, especially with great pleasure has been the promotion of public reaction. The public reaction which is not the end of klipit received, but that we are half his fi lluar with applause and cheering. He saw many clips were pelqye! E Regarding the criticism, to say really still have not received any criticism, as has been Accomplished by different people and I believe that not all those waiting.

Vacations only after September 10

New song with the singer can be evaluated as a clip that started the summer for, while subsequent efforts will perkufi - can be done more projects, with evening performances and especially in coastal countries. 'I have evening throughout the Albanian lands, but more will be engaged in coastal countries. I also work at the studio of Master studies about exams. The terms of the new song is almost ready the next one. Believe to be released during this summer. Will have even more momentum, "explains Korab, while the bottom suggests it will break to start only after 10 September.
]]

Sinan Vllasaliu Marton Vajzen

Sinan Vllasaliu marton vajzen

Këngëtari Sinan Vllasaliu, përveç risive që do të sjellë tani, gjatë këtyre ditëve në tregun muzikorë, ai ka qenë i angazhuar së fundmi më martesën e bijës së tij Edonës. Të hënën në mbrëmje, ai e ka martuar vajzën 24-vjeçare.

“Për herë të parë po e përjetoj të qenit baballëk. Ndihem i kënaqur që vajza ime u martua më një djalosh të mirë siç është Luli, një student nga Prishtina. Dasma kaloi shumë mirë, patëm shumë mysafirë dhe, përveç kolegëve të mi të këngës, nuk munguan edhe disa nga politikanet tanë. Ceremoninë martesore e kemi bërë në mënyrë private, pa praninë e mediave”, ka thënë këngëtari për Kosova Sot.

Ndërsa, sa i përket të rejave muzikore, këto ditë pritet që Sinani të lansojë një videoklip të ri së bashku me album. Kënga e videoklipit titullohet “Sa më ka marr malli”, ndërsa është përgatitur në Kosovë. /yllpress/qershor 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Sinan Vllasaliu daughter gets married
Sinan Vllasaliu singer, but innovations that will bring now, the music market these days, it has recently been engaged in marriage his daughter Edonës. Tonight, he has married 24-year-old daughter.

"For the first time is being baballëk experience. I feel happy that my daughter married a good guy as Luli, a student from Pristina. Wedding went very well, and had many guests, but my colleagues of the song, not absent even some of our politicians. Marriage ceremony have done so privately, without media presence, "said singer for Kosova Sot.

While in terms of musical ones, these days are expected to launch a video Sinani new album along with. The song's video is titled "How much I miss", and was prepared in Kosovo.
]]

Tuesday, 29 June 2010

Malda Susuri, Nje Surprize Per Gjyshin e Vet!


/photo public domain/

Malda Susuri organizoi ekspozite per nder te krijimtarise se gjyshit
Befason gjyshin ne ditelindjen e tij te 77-te

“Doja qe gjyshit tim t’i beja surprize per nder te 77-te vjetorit te lindjes, duke i hapur ekspoziten personale te krijimtarise se tij jetesore. E ndjeja t’i organizoja kete ekspozite. E kam bere me deshiren me te madhe. Shpresoj qe gjithcka te shkoje per se mbari, dhe gjyshi te ndahet i kenaqur me gjithcka te organizuar. Eshte nje pune qe e kam bere me zemer”, keshtu thekson mes tjerash, gjate nje bisede per “Infopress”, kengetarja Malda Susuri, duke rrefyer per organizimin e ekspozites per nder te gjyshit te saj, piktorit dhe aktorit, Sulejman Lokaj

Perkujtimi i te vdekurve, vecanerisht fytyrave publike, permes nje mbledhjeje komemorative apo nje fjalim rasti per vepren e tij jetesore, tashme eshte bere si nje rregull i pashkruar. Por, kengetarja Malda Susuri nuk deshi qe dicka e ngjashme te ndodhte me nje njeri shume te dashur per te – me gjyshin e saj. Ajo ka zgjedhur qe te ngrite ne piedestal vepren e tij, tash sa ai eshte gjalle e shendoshe. Te henen mbrema, Malda ka organizuar nje ekspozite veprash te gjyshit te saj, Sulejman Lokaj, me rastin e 77- vjetorit te lindjes se tij. Kengetarja ka zgjedhur pikerisht 77- vjetorin e lindjes se tij, per t’i ofruar si nje dhurate organizimin e nje ekspozite veprash te tij.

E organizova me deshiren me te madhe

“Doja qe gjyshit tim t’i bej surprize per nder te 77-te vjetorit te lindjes, duke i hapur ekspoziten personale te krijimtarise se tij jetesore”, keshtu thekson mes tjerash, gjate nje bisede per “Infopress”, mbesa Malda teksa ben me dije se ajo eshte kunder organizimeve e shpalosjes se vlerave te nje njeriu vetem pas vdekjes se tij. “Jam kunder atyre organizimeve qe behen pas vdekjes se nje njeriu, duke ngritur lart vepren e tij. Per kete doja qe gjyshit tim t’i organizoj nje ekspozite personale te krijimtarise jetesore”.

Deri para dy ditesh, aktori dhe piktori Sulejman Lokaj nuk ishte ne dijeni per kete organizim. Ai e kuptoi vetem atehere kur mbesa e kishte pyetur per njerezit qe donte t’i kishte ne ekspoziten qe po ia organizonte. “ I tregova vetem kur me duhej ta pyesja per se ke do te donte ta ftonte ne kete ekspozite. Dhe e pashe qe ky organizim e gezoi tej mase”, thekson kengetarja. “E ndjeja t’i organizoja kete ekspozite. E kam bere me deshiren me te madhe. Shpresoj qe gjithcka te shkoje per se mbari, dhe gjyshi te ndahet i kenaqur me gjithcka te organizuar. Eshte nje pune qe e kam bere me zemer”, tregon Malda, para fillimit te ekspozites.

Pervec familjareve e miqve te piktorit, te pranishem kishte shume nga fytyrat publike e qytetare qe donin te shihnin per se afermi vepren e piktorit. /melihate gashi/infopress/qershor 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Malda Susuri exhibition organized to honor the creativity work of grandfather
Grandfather birthday surprises in his 77 th

"I wanted my grandfather to do a surprise to honor the 77th anniversary of the birth, the opening exhibition of his personal creativity vital. I felt to organize this exhibition. I've done with greater desire. I hope that everything mbari go for that, and grandfather of divided happy with everything organized. It is a job that I made with my heart, "so states, among other things, during a conversation about" Infopress "Malda Susuri singer, confessing to organize an exhibition in honor of her grandfather, painter and actor, Sulejman Lokaj

Commemoration of the dead, especially celebrities, through a commemorative meeting or an opportunity to address its vital work, already been done as an unwritten rule. But the singer refused to Malda Susuri something similar happen with a man very dear to - with her grandfather. She has chosen to raise the pedestal his work, as it is now safe and sound. Monday evening, Malda has organized an exhibition of works by her grandfather, Sulejman Lokaj, during the 77 - year anniversary of his birth. The singer has chosen exactly the 77 - anniversary of his birth, to offer as a gift organize an exhibition of his works.

The organizova with greater desire

"I wanted my grandfather to make a surprise to honor the 77th anniversary of the birth, clearing the personal exhibition of his vital creativity", so states, among other things, during a conversation about "Infopress, as does the grandchildren Malda suggests that it is against the unfolding events that values a man only after his death. "I'm against those organizations that are made after the death of a man, raising up his work. For this I wish my grandfather to organize an exhibition of vital personal creativity.

Until two days, actor and painter Suleyman Lokaj was aware of this organization. He understood only if the grandchildren had asked for people who like to have the exhibition that is his stage. "I told him only when I had to ask for that you would like to invite to this exhibition. And I saw that this organization of extremely enjoyed, "said the singer. "I felt to organize this exhibition. I've done with greater desire. I hope that everything mbari go for that, and grandfather of divided happy with everything organized. It is a job that I made with my heart, "explains Malda, prior to exhibition.

Besides the family members of friends of the painter, was present from the very public faces of citizens who want to watch closely the work of the painter.
]]

Monday, 28 June 2010

Adelina Tahiri: Dua Te Dukem Bukur!


/photo armend ramadani/

“Provokimet” e embla te Adelines

Tetembedhjetevjecarja nga Shkupi, Adelina Tahiri, si nje meteor po ngritet shndritshem shkalleve te karrieres muzikore tek ne. Ajo, i ka vene vetes nje barre te rende: te behet ze i fuqishem i skenes sone, madje, duke thyer shabllonet dhe kornizat eventuale. Skena e saj eshte e gjere dhe e hapur, mu sikurse qe eshte rruga dhe vizioni i saj. Pra, ne horizont kemi nje kengetare sharmante dhe pasionante, e cila ka per qellim pushtimin e zemrave artdashese. Dhe, duket se kete po e arrin me elegance dhe pak, provokime te embla!

Ju e kishit kuptuar qe femije qe e ardhmja juaj do te ishte ne muzike, apo cdo gje erdhi natyrshem?
Po, ne fakt, prinderit e mi e kishin kuptuar qe ne femijeri qe jam e lindur per muzike. Natyrisht, asgje nuk vjen rastesisht, une rrjedh nga nje familje qe merren me art. Kam nenen time te talentuar per muzike e vallezim, e cila ka qene e regjistruar ne Akademine e Arteve, gjyshja ime e ndjere, Diana Mehmeti, aktore dhe nje nder themelueset e teatrit shqiptar ne Maqedoni dhe dy tezet e mia, aktore, njera ne dramen shqiptare, tani deputete Flora Kadriu, kurse tjetra ne dramen turke dhe kengetare e njohur turke, Perihan Tuna.

Ju sapo keni filluar ta cani tregun muzikor dhe besoj se kishit krijuar nje “imazh” per te, para se te depertonit. Ne te vertete, sa perputhej kjo me ate cka ju jeni duke u perballur?
Mendoj se eshte veshtire qe te krijosh nje imazh, mirepo, e kam krijuar qe moti nga pjesemarrja ime ne festivalet e femijeve. Mendoj qe kam mbajtur imazhin dhe eshte gje e rendesishme per nje artist.

Dukesh qe je tipi i kengetares provokuese per moshen qe ke, qofte ne pamje, ne kenge, ne veshje, pse ke zgjedhur te performosh me kete lloj forme
Nuk pajtohem me mendimin. Dukem ashtu sic me shihni, ne trend. Kenget jane kenge, kurse veshjen e kam mani - dua te dukem bukur dhe nga e bukura nuk humb askush. Shikimi i pare eshte vendimtar. Nganjehere edhe forma ka shume rendesi, nese behet me shije dhe shpalos fantazi!

Mendoni se ka qene dhe bukuria juaj qe ka elektrizuar publikun dhe skenen
Duhet ta komentojne te tjeret, jo une.

Ju, artistet e rinj, jeni mundesia me e mire per t’i dhene tregut nje drejtim tjeter. Si duhet vepruar sipas jush?
Te punojme dhe te krijojme per kulturen shqiptare. Fryma e re, koha e re, njerezit e rinj, ky eshte ligji i natyres. Natyrisht, pa shkelur mbi traditen dhe vlerat e kohes.

A jeni duke kerkuar famen? Cila eshte strategjia juaj per te rene me shume ne sy kundrejt kengetareve tjera?
Mendoj se duhet te jesh e vecante. E vecanta e ben njeriun atraktiv. Une e urrej uniformitetin.

Ta zeme se kenga jote do te kete sukses dhe ti behesh nje kengetare e njohur. Ku mendon se do te jete ndryshimi yt nga kengetaret tjera, te cilet me shume vetequhen ashtu sesa jane?
Mendoj se e kam mberri ate epitet (qesh).

Cili eshte mendimi per femrat e gjenerates se sotme, dhe si dukeni ju ne syte e kesaj gjenerate?
Cuditshem...cuditshem.

Muzika, shkolla...zene nje pjese te rendesishme te ju. Si rrjedh ne fakt e perditshmja e Adelines?
Eshte fakt se shkolla eshte prioritet per mua, por sapo e perfundova shkollen e mesme te muzikes, tani mendoj per regjistrim ne fakultet. Perditshmeria ime eshte me angazhime, ushtrime, piano, solo kendim, studio, etj. Nje dite plot dinamizem dhe pa monotoni.

Per nje kengetare me shume rendesi kane albumet apo ftesat ne koncerte? Pse?
Albumi eshte nje arritje personale edhe pervec kesaj i hap rruge dhe ftesave per koncerte.

Mendoni se ky eshte shekulli i njerezve te bukur, ty personalisht te jane hapur shume dyer?
Po, por mendoj qe jane hapur dyert per kualitet te kengeve, e jo per bukuri. E bukura eshte kalimtare, arti eshte afatgjate.

Kur i ke thene vetes, “si une nuk ka tjeter”?
Cdo njeri ka egon e vet. Une nuk e kam te theksuar deri ne kete pike, por ka patur raste kur e kam thene, sidomos ne situata te veshtira te cilat mund t’i kem perballuar me se miri.

Sa ka ndikuar ne jeten tende private, fakti qe je nje kengetare e njohur?
Po, ka ndikuar ndonjehere me police, hahata...ne shume raste.

Filluat me kengen ‘Narcisoid’ nje kenge qe ju solli shume sukses. Zeri yt eshte kaq terheqes, i ngrohte dhe joshes, sa te ka ndihmuar ne ceshtjet e dashurise?
Nuk kam kohe te mendoj ne dashuri. Jam e dashuruar ne muzike.

Sa i besoni kesaj ndjenje?
I besoj shume. Eshte ndjenje e bukur.

Cili eshte mashkulli ideal per ju? Ne fakt, ke doni te prisni?
Ende nuk e kam takuar, s’kam kend ta pres... le te presin ata, hahaha.

Pse?! S’mendon se mund ta duash perjete nje njeri?
Ndoshta, nuk e di...ende nuk e kam perjetuar nje ndjenje te tille.

Nuk ke pasur bezdisje prej djemve?
Nuk dua ta komentoj.

Nuk ka pasur ndonje djale te marrosur pas teje?
Nuk e di...

Do ta beje tatuazh emrin apo germen e pare te emrit te njeriut qe do?
Se kam menduar ndonjehere.

Sa mekatare dhe sa engjellore eshte Adelina?
Mekatare aspak, madje keto kohet e fundit do ta beja ndonje mekat, por s’po gjej se cfare (qesh). As engjellore shume nuk jam. Ama, per njerezit qe i dua, bej gjithcka. Jam person qe i pershtatet shume realitetit dhe, njekohesisht, shume neutrale, e padjallezuar.

Nje vajze e re ne ditet e sotme presupozohet qe pervec angazhimeve te marre kenaqesi edhe nga argetime te ndryshme. Ju gjeni kohe per to?
Ndonjehere.

Meqe jemi tek stina e veres, cdo te thote vere per ju?
Vere per mua? Diell plot me rreze per trupin, shume ritem e pune, natyrisht.

A mendoni se koha, stinet, ndikojne drejtperdrejt ne shpritin e nje njeriu?
Patjeter. Por, tek artistet ky reaksion eshte i vrullshem.

Cfare marredheniesh keni me parane? Shpenzoni shume apo e cilesoni veten
nje kursimtare?

Nuk rend pas parase, por nuk e di pse parate me kane shume qejf perderisa rendin ato pas meje.

Kthehemi tek muzika, skena…Cfare jeni duke realizuar ne keto momente, dhe a do te mund te ndryshonit stil ne muzike tani e tutje?
Tani sapo e kam realizuar duetin ‘Magnet’ me raperin F-kay, me te cilen kenge ne “Celesi muzikor 2010/4”, u shperblyem me cmimin e pare & Best Duo. Jam duke e realizuar edhe nje videoklip me produkcionit Max. E sa per ndryshimin e muzikes nuk e di se cfare do te ndodh. Kurre, mos thuaj kurre.

Beni plane, apo e lini kohen te rrjedhe e te punoje per ju?
Bej plane, por ne kete profesion ndodhin ngahere te papritura.

Dhe ne fund na shuani kuriozitetin, ku do t’i kaloni pushimet?
Si duket, ne Greqi, me disa vikende ne Shqiperi.

/gazmend kajtazi/telegrafi/qershor 2010/
/foto: armend ramadani/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Sweet "Provocation" of Adelina!

Eighteen years old from Skopje, Adelina Tahiri, like a bright meteor rates are rising in our musical career. She has set itself a heavy burden: to become the powerful voice of our scene, even breaking any templates and frameworks. Her scene is broad and open, just as that is the way and its vision. So we have a singer sharmante horizon and passionate, which aims at the conquest of hearts fans. And, it seems that this is the elegance and arrives with little provocation and fresh!

Was your child understand that your future will be in music, or whatever came naturally?
Yes, in fact, my parents had a child understand that I am born for music. Of course, nothing comes incidentally, comes from a family I was dealing with art. I have my mother's talent for dance music, which has been registered at the Academy of Arts, my grandmother felt, Diana Mehmeti, actress and one of the founders of the Albanian Theatre in Macedonia and my two aunts, actress, one in drama Albanian MPs now Kadriu Flora and another in the drama known Turkish and Turkish singers, Perihan Tuna.

You have just begun to Cani music market and believe that you had created an "image" to, before depertonit. Indeed, as it coincided with what you are facing?
I think that it is difficult to create an image, however, have established that the weather from my participation in children's festivals. I think that I hold the image and is the most important thing for an artist.

Look that you are the type of provocative singer age for you, whether in view, in song, in dress, why have you chosen to performosh with this form?
I do not agree with the opinion. To see the show as we trend. Songs are songs, and I have clothes obsession - I want to look nice and beautiful no one loses. First Sight is key. Sometimes the shape is very important, if done with taste and fantasy unfolds!

Think about your beauty has been and who has electrified the public and the scene?
You have to comment on others, not me.

You, young artists, are the best opportunity to give the market a different direction. How do you operate under?
To create the work and culture. Fresh, new time, new people, this is the law of nature. Of course, without breaking the tradition and values of the time.

Are you searching for fame? What is your strategy to fit more in the eye against other singers?
I think you must be special. The individual makes a man attractive. I hate uniformity.

Let's suppose that your song will be successful and to become a known singer. Where do you think will be your difference from other singers, who more so than are vetequhen?
I think that it arrives epithet (laughing).

What is the opinion of today's generation women, and how you appear in the eyes of this generation?
Strange ... strange.

Music School ... occupied a significant part of you. As in fact the daily flow of Adelines?
It is the fact that the school is a priority for me, but once I completed high school of music, now think about entering college. My daily life is the commitment, practice, piano, solo singing, studio, etc.. A day full of dynamism and without monotony.

For a more important singers have albums or invitations to concerts? Why?
The album is a personal achievement and besides this road opens and invitations for concerts.

Think this is the century of beautiful people, you are personally open more doors?
Yes, but I think they are opening doors for quality songs, not for beauty. The transition is beautiful, art is long.

When you said to yourself, "I do not like no other?
Every man has his egon. I do not have to stress at this point, but there have been occasions when I have said, especially in difficult situations that I can cope with it effectively.

What has affected your private life, the fact that you're a singer known?
Yes, sometimes influenced by police, hahata ... in many cases.

Started with the song 'Narcisoid' a song that brought you much success. Your voice is so attractive, warm and inviting enough to have helped matters of love?
I do not have time to think in love. I'm in love with music.

What trust this feeling?
I believe more. It feels nice.

What is the ideal man for you? In fact, you want to wait?
Still have not met, I have to cut corner ... Let them wait, hahaha.

Why? Does not think that could ever love a man?
Maybe, I do not know ... I have not yet experienced such a feeling.

There have been persecution of the boys?
I do not want to comment on.

There has been a nutty boy you?
I do not know ...

Tattoo will make the first letter name or the name of the man who would?
I think sometimes.

What is sinful and angelic as Adelina?
Not sinful, even these recent Beja will any sin, but s'po find what (laughing). As I am not very angelic. Ama, for people who love you, do everything. I am very fit person that reality and, simultaneously, more neutral and innocent.

A young girl in today meant that in addition to commitments to take pleasure from the various entertainment. You find time for it?
Sometimes.

Since we are in the summer season, summer means anything to you?
Summer for me? Full sun rays for the body, much the pace of work, of course.

Do you think time and seasons, we shpritin directly affect a man?
Absolutely. But this reaction to the artists is rattling.

What is your relationship with money? Spend more or designate themselves
a saver?
Not after money order, but do not know why the money to have more humor while the order they follow me.

Back to the music, scenes ... What are realized in these moments, and a will can change the style in music now?
Now I just realized duo 'Magnet' with raperin F-kay, with songs in which "key musical 2010 quarters, was the first prize shperblyem & Best Duo. I am also conducted a video with Max production. And how to change the music never know what will happen. Ever, do not say never.

Make plans, or let the flow of time to work for you?
Make plans, but in this profession ngahere unexpected occur.

And finally extinguish us curiosity, where would spend holidays?
Apparently, in Greece, with some weekends in the country.
]]

Interviste me Shpresa Ismajli, Nena e Gentes...

Znj.Shpresa Ismajli:Genta duhej te fitonte"Dancing with the Stars"

Grua me bukuri te pazakonte, nene e perkushtuar, e mbi te gjitha nje zonje me zemer te madhe... Shpresa Ismajli, mamaja e princeshes se skenes shqiptare, Genta Ismajlit, vjen sot ne kete rrefim ekskluziv ne "Summer Pages", per te ndare me ne momente te rendesishme nga jeta e vajzes se saj, duke filluar nga femijeria me gjithe capkenlleqet qe e kane shoqeruar Genten si femije, e per te perfunduar tek jetesa aktuale, ne te cilen ajo eshte sigurisht me e pjekur, merr vendime me te zgjuara e te menduara me mire. Jetesa larg njera-tjetres nuk e ka zbehur per asnje moment lidhjen nene e bije, madje perkundrazi e ka forcuar edhe me shume. Shpresa tregon sot se komunikon me Genten dite per dite permes telefonit, dhe se bashku bejne analizen e dites se njera-tjetres... Ajo flet gjeresisht per marredhenien e saj me Genten, si dhe per marredhenien e Gentes me te motrat. Sa shpesh zihej ajo me to? Kush ishte me tolerante nga ato te tria, per sa kohe jetonin ne nje shtepi? Keto dhe te tjera detaje nga jeta e yllit kosovar i sjell sot per here te pare, mamaja e saj, Shpresa Ismajli.

Sunday, 27 June 2010

Kenge te Huazuara: Ruzgar vs Fisniket vs Bedri Islami

Kenge te Huazuara: Ruzgar "Boncuk" vs Fisniket "Shiu" vs Bedri Islami "Goce Pejane"

Kjo rubrike nuk synon te prejudikoj se kush nga kush ka huazuar por vetem vie ne pah faktin se dy kenge kane ngjashmeri te spikatur. Vleresimet le te behen nga "ekspertet"! Keni parasysh qe ka huazime ne te dy drejtimet. Ndersa, poashtu ne disa raste huazimet behen edhe me marreveshje, thjeshte kenga stershitet nga vet kompozitori etj.

Ju lutem leni komentin tuaj!

p.s. Klipi i grupit turk duket qe eshte prodhim i vitit 2010, ndersa kenga e grupit "Fisniket" eshte publikuar shume me pare si gjithashtu ajo e Bedri Islamit. Kenga turke ka elemente nga te dy kenget! Me ndihmoni, mua me duket te jete keshtu!

Ruzgar "Boncuk"


Fisniket "Shiu"


Bedri Islami "Goce Pejane"


- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Borrowed songs: Ruzgar "Boncuk" vs Fisniket "Rain" vs Bedri Islami "Goce Pejane"
This board is not intended to prejudice who borrowed from whom come but only highlights the fact that two songs are the salient similarities. Ratings let it become the "experts"! Please note that no borrowings on both directions. While in some cases also made loans with the agreement, simple song by its composer, etc. stershitet.

Please leave your comment!

postscript Clips of Turkish group seems that is the product of year 2010, while the song of group Fisniket published much earlier aswell as the one from Bedri Islami. Help me out here, this is how it seems to me!
]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online