All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Tuesday, 10 May 2011

Yllka Kuqi, Intervista Telegrafi Maj 2011

Yllka e kenges sone!

"Kengetarja e muzikes se lehte, Yllka Kuqi, eshte nder kengetaret e rralla qe ka bere bum skenik, qysh ne fillet e karrieres se saj artistike ne zhanrin e muzikes se lehte. Yllka i ka mbetur besnik ketij zhanri duke e kultivuar besnikerisht dhe denjesisht, por edhe artistikisht. Ajo, me zerin e saj, muziken e lehte, po e ben te, rende', pra me peshe dhe theks te vecante, jo vetem ne Kosove, por edhe me gjere.

Paraqitja e saj ne skene, qysh si nxenese e shkolles tetevjecare, ishte nje paralajmerim se Yllka do te kete nje karriere te ndritshme dhe shume te suksesshme e krenare. Ajo, tashme eshte ngjitur sigurt ne piedestalin e kenges se lehte dhe asaj qytetare dhe lehte po e perballon famen e krijuar. Kenget e saja si, ‘Jetoj qe te vdes’, ‘Me ty’, pastaj ‘Me je zambak ne pranvere’, ‘Ti je ai’, Dhe te dua’, ‘Ofendimi’, e shume kenge te tjera, jane bere hite, qe i rezistojne kohes dhe shijes,sado e sterholluar qe te jete ajo. Yllka,me shume seriozitet eshte paraqitur edhe ne Festivalet e ndryshme, ku rrembeu edhe shperblime.


Me Yllken ka arsye te bisedohet gjithmone,sepse ajo perhere ka gjera te reja per te thene.

Ekziston thenia se shume gjera dihen, por duhet te perseriten. Cfare ka te re, se fundmi,Yllka. Lexuesi ka nevoje per ‘rifresh’ , apo jo?
Kam pasur vertet shume angazhime keto kohet e fundit. Pata fatin te jem e ftuara e autoreve te spektaklit “E diell” ne Top Channel ne rolin e moderatores per disa edicione dhe ishte nje pervoje e jashtezakonshme dhe u ndjeva aq mire ne mesin e gjithe atyre profesionisteve, te cileve iu falenderohem gjithmone per keshillat dhe perkrahjen qe me dhane. Jam ne fazen perfundimtare te videoklipit i cili pritet te dal javen tjeter, eshte nje kenge e bukur qe besoj se do te pelqehet dhe nje video interesante e realizuar nga Entermedia. Ndersa me 16 maj do te kem nderin te jem nikoqire e ngjarjes me te madhe te muzikes moderne ne Kosove “Videofesti muzikor”, perkrah Mentor Hazirit - vokalisti i grupit Kthjellu, qe besoj, do te jete nje sensacion per shikuesit dhe pjesemarresit pasi qe eshte hera e pare qe kjo mbremje modelohet nga vet kengetaret.

Videofesti muzikor eshte nje ngjare shume e rendesishme dhe nder te rrallat te ketij niveli ne Kosove, sivjet ju do ta udhehiqni, moderoni. Si ndjeheni. E merrni kete si privilegj, pergjegjesi, apo te dyja bashke?
E marr si privilegj, pergjegjesi dhe kenaqesi shume te madhe. Do te kete shume surpriza, shume performanca qe besoj do te jene te nje niveli te larte artistik, si nga ana interpretuese, ashtu edhe vizuale. Jemi nje staf i madh profesionistesh ku secili po kryen me se miri punen e tij.

Ju rridhni nga nje familje artistesh. Babai juaj Zeqa, poashtu eshte nje emer i degjuar i muzikes sone popullore. A ka ndikuar ai qe ju ta ndiqni rrugen e tij?
Po talentin dhe dashurine ndaj muzikes e kam te trasheguar nga babi dhe kjo ka ndikuar shume tek une qe edhe pse kam kryer shkollen 5 vite per psikologji, prapeseprape nga muzika nuk mund te ndahem, njejte sic ka vepruar edhe babi, qe edhe perkunder profesionit te veshtire sic eshte kardiologjia, ai nuk eshte ndare kurre nga muzika. Si duket jemi te destinuar qe te kryejme disa misione ne kete bote, hahaha...gjithsesi te dyte e kemi te perbashket ambicien dhe dashurine ndaj punes dhe une i falenderohem per kete pasuri qe ai me ka trasheguar.

Edhe vellai juaj, Vali eshte kengetar. Ai ka qene nder dhjete finalistet e Spektaklit, ‘Gjeniu i vogel’, ne Tirane. Poashtu, ka patur paraqitje te shkelqyer ne Top Fest 8 me kengen “S’te harroj” te shkruar nga Jericho. A do te thote se ai po deshmon se familja juaj eshte nje gurre e pashuar e talenteve te artit dhe te muzikes?
Besoj eshte shume ndjenje e mire kur lene gjurme dhe kur tradita vazhdon sepse ne kete menyre behesh i pavdekshem. Vali ka qene nje femije jashtezakonisht i talentuar ku ka fituar ne cdo konkurs muzikore si per vokalin, kenget ashtu edhe per instrumentin e tij te dashur pianon. Tashme Vali vjen si nje i rritur mjafte i pjekur muzikalisht, i plotesuar dhe te gjitha keto mendoj se e katapultojne (e ngritin larte) menjehere, pervoja e tij skenike qysh si femije, njohja e mire e muzikes, vokali dhe prezenca skenike jane atribute qe jo cdo artist i ri i ka. Ndoshta po dal nga modestia mirepo po bazohem edhe ne fjalet e kritikes qe jane thene nga pjesemarrja e tij ne Top Fest 8, ne Top Channel. Keshtu qe ne si femije te Zeqe Kuqit nuk i jemi imponuar asnjehere skenes, mirepo skena na ka pranuar me shume dashuri.

Ju ne cdo kenge shpalosni dashuri, por keni edhe nje doze dhembjeje, perjetimi dhe mallengjimi. Pse?
Pse a nuk eshte jeta e shoqeruar gjithmone nga keto emocione? Une vec interpretoj ate qe eshte reale dhe e perbashket per te gjithe njerezit, ne gjithmone duam dike, ndjejme dhimbje kur e humbim, mall kur nuk e kemi afer dhe gjitha keto jane nje perjetim, sepse jemi njerez, prandaj dallojme nga gjallesat tjera.

Kenget i perjetoni, i kendoni me shpirt dhe zemer, nganjehere, por qe skenes i jepni jete dhe sharmin e vertete?
Sa here kendoj mundohem te jap shpirtin tim ne kenge, nuk mund te shtihem dhe besoj kjo ndjeshmeri i jep me shume vlere interpretimit tim dhe i percjell me shume emocion publikut. Besoj sharmi vjen si pjese e natyralitetit.

Ju jeni e dashuruar dhe lidhja juaj eshte e forte e serioze. Kur do te pasoje dasma, apo ende eshte heret?
Jam shume e lumtur ne lidhjen time dhe dasma do te vjen se shpejti...

Ju kemi pare edhe ne Show e RTK-se, ‘Oxygen’. Pse nuk iu shohim me?
Ka disa muaj qe nuk jam pjese e Oxygenit si pasoje e ndryshimit te planeve. Gjithsesi mbetet nje pervoje mjafte e mire, kam fituar miqesi, respekt dhe bashkepunim te mire me te gjithe dhe mbetet serish nder emisionet me te vleresuara nga une. Oxygeni po ashtu me ka ndihmuar ne perforcimin e muzikes qytetare dhe asaj popullore.

Sa jeni e lidhur me muziken popullore?
Me muziken popullore jam e lidhur qe ne femijeri...jam rritur me kenget e Shqiperise se mesme te Parashqevi Simakut e Merita Halilit, pastaj me kenget kosovare duke filluar nga muzika e babit, kenget gjakovare e folklori yne i pasur. Keshtu qe jam e familjarizuar me kete muzike dhe e kendoj me zemer.

Keni plane, udhetime, pra nuk keni monotoni. Megjithate, keni caste vetmie dhe merzie?
Kam me shume plane e gjera te bukura se sa merzi e vetmi. Jam gjithmone e rrethuar me njerez te mire qe me bejne te ndihem e permbushur.

A mendoni se e keni fituar (gjithmone) ate qe e meritoni,apo iu ka hyre dikush ne hak, pa hak?
Mundohem te shoh anen pozitive te gjerave, edhe nese me ka hyre dikush ne hak jam munduar ta injoroje sepse vetem keshtu me duket qe nuk u japim rendesi atyre qe mendojne keq.

A ka Yllka, idolin, yllin e vet te muzikes?
Kam pasur dhe kam inspirim nga artiste te ndryshem shqiptare dhe te huaj. Jane te shumte.

A keni pasion dhe cili eshte ai, natyrisht pervec muzikes se lehte?
E gjithe muzika dhe arti ne pergjithesi jane pasioni im me i madh.

Ju dukeni femer e terhequr, por sikur manifestoni nje ‘qetesi te zhurmshme’. Eshte keshtu, Yllka?
Nuk besoj se jam e terhequr, mund te dukem mbase e tille ne shikim te pare, mirepo te gjithe ata qe me njohin e dine qe “vloje” jam mjafte aktive dhe e zhurmshme. Por, kur duhet qetesia, di ta perdore.

Duket se jeni ndikuar pak edhe nga muzika e lehte e Shqiperise, ku edhe keni studiuar atje, apo jo?
Jo nuk kam studiuar ne Shqiperi, kam studiuar ne UP per psikologji bachelor dhe master.

Arti e gjen rrugen e vet dhe ju ,tashme e keni gjetur rrugen e fames dhe te artit. A jeni e kenaqur me ate qe keni arritur,apo sukseset dhe pretendimet kurre nuk teprojne?
Jane te dyja, jam shume e kenaqur me gjithe kete qe kam arrit, mirepo pretendimet jane gjithmone per me shume. Gjithmone mbetet dicka e pabere, eshte mire te kesh endrra.

Cilat jane synimet tua ne lemin e muzikes,por edhe te artit ne pergjithesi. Keni ndonje projekt,ndonje synim,ndonje depertim...?
Kam projekti te cilat do t’i zbuloje me kohe.

Yllka, iu falenderoj per biseden dhe iu deshiroj suksese te reja. Le ta perfundojme me uraten qe Yllka te jete perhere nje Yll(ke) e vertete e muzikes sone te lehte.
Faleminderit juve dhe nje perqafim te madh per lexuesit./agon foniqi/telegrafi/maj 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: kuci
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Yllka of our song!

Light music singer, Yllka Kuqi, is among the rare singers who made the boom stage, since the roots of her artistic career in the genre of light music. Yllka has remained true to the genre cultivated by faithfully and worthily, but also artistically. She, with her voice, music easily, but makes it, grave ', ie, with a special weight and emphasis, not only in Kosovo but also beyond.

Her appearance on stage since elementary school as a student, was a warning that Yllka will have a bright career and very successful and proud. It is now safe in the pedestal adjacent the light of the song and that citizens are facing and easily creating fame. Its songs like, 'I live to die', 'With you', then 'The art lily in spring', 'You're the one', and I love you ',' insult ', and many other songs, have become hits that withstand time and taste, however refined it to be. Yllka, more seriously has appeared in various festivals, which also swept the awards.

With no reason to talk Yllken always, because she always has new things to say.

There is a saying that many things are unknown, but must be repeated. What's new, recently, Yllka. The reader needs 'rifresh', right?
I had really very engagements recently. I was fortunate to be invited the authors of the spectacle "The Sun" in Top Channel in the role of moderatores for several editions and was an awesome experience and I felt so well among all those professionals, who were always thank for advice and support you gave me. I am in the final stage of the video clip which is expected to emerge next week, is a beautiful song that I believe will favor and an interesting video made by Entermedia. While the May 16 will have the honor to be host to the biggest event of modern music in Kosovo "Videofestin musical" supports Mentor Haziri - Kthjellu vocalist of the group, I believe, will be a sensation for viewers and participants since it is the first time this evening is shaped by its singers.

Videofestin music is a very important and likely rare honor of this level in Kosovo, you will lead this year, moderate. How you feel. Take this as a privilege, responsibility, or both?
I take as a privilege, responsibility and a very great pleasure. There will be many surprises, many performances that I believe will be of a high artistic level, both from the performer, as well as visual. We are a large staff of professionals where each is performing with the best of his work.

You flow from a family of artists. Zeqa your father also is a name heard of our popular music. Has he influenced you to follow its own path?
But talent and love of music I've inherited from the father and has influenced a lot to me that even though I finished school five years for psychology, yet the music can not be divided, just as the dad acted that profession despite Cardiology difficult as it is, he is never separated from the music. It seems we are destined to carry out several missions in this world, hahaha ... anyway the second we shared ambition and love to work and I thank for this wealth that he has inherited.

Even your brother, Vali is singer. He was among ten finalists of the spectacle, 'small Genius', in Tirana. Also, there were excellent presentations in Top Fest 8 with the song "it will not forget" written by Jericho. Does that mean he is proves that your family is a fount of talent to the insatiable art and music?
I believe it is very good feeling when trace left and when the tradition continues because in this way become immortal. Vali has been an exceptionally gifted children where he won in every musical competition for the vocals, both songs for his beloved instrument, the piano. Vali now comes as an adult very musically mature, completed and all these think katapultojne (lifted up) immediately, since his experience as a child stage, recognizing the best of music, vocals and stage presence are the attributes that Not every young artist has. Maybe I get out of modesty but if well be based on the words of criticism that have been told by his participation in Top Fest 8, the Top Channel. So we as children are not Zeqe Kuqi scene never imposed, but the scene has received us with much love.

You reveal love in every song, but also have a dose dhembjeje, experiencing and mallengjimin. Why?
Why is not life always accompanied by these emotions? I already read what is real and common to all people, we always want someone, we feel pain when you lose, mall when we did not close and all these are an experience, because we are men, so distinguished from other living things.

Experience the song, sing with spirit and heart, sometimes, but that stage of life and charm give true?
Sing whenever I try to give my soul in song, can not fake and I believe this gives greater sensitivity value and my interpretation was followed by more public emotion. I think the charm comes as part of natyralitetit.

You are in love and your connection is strong and serious. When will the wedding consequence, or it is too early?
I am very happy in my relationship and marriage will be coming soon ...

You have also seen in the RTK Show, 'Oxygen'. Why did not see me?
There are some months that I am not part of Oxygenit as a result of changing plans. Nevertheless remains a very good experience, I gained friendship, respect and cooperation with everyone again and remains among the estimated emissions from me. Oxygeni also has helped in strengthening the civic and the popular music.

How are you connected with popular music?
With popular music'm connected since childhood ... I grew up with songs of Middle Albania and Merita Halili Simaku Parashqevi, then with songs ranging from Kosovo daddy music, folk songs of our Gjakova rich. So I am familiar with this music and sing with heart.

Have plans, trips, so do not monotone. However, you have only moments and bother?
I have many plans of beautiful things than the tedium of solitude. I'm always surrounded by good people that make me feel fulfilled.

Do you think you've won (always) what they deserve, or he has access to someone in revenge, without revenge?
I try to see the positive side of things, even if someone has entered the revenge I tried to ignore because it only seems so not give importance to those who think bad.

Is there Yllka, idol, the star of its own music?
And I've had inspiration from various artists from Albania and abroad. Are numerous.

Do you have passion and who is he, of course except light music?
All the music and art in general are my biggest passion.

You seem attracted woman, but if manifestoni a 'noisy silence'. So, Yllka?
I do not believe that I am attracted, can probably look like this at first sight, but all those who know me know that "vloje" I'm very active and noisy. But, when calm, I know I use.

It seems you are little influenced by the music of light and Albania, where you studied there, right?
No I have not studied in Albania, I studied psychology in UP for bachelor and master.

Art finds its way and you, now you've found the way to fame and art. Are you satisfied with what you have achieved, or successes and claims never exaggerate?
They are both, I am very satisfied with all this that I have achieved, but the claims are always for more. Always remains something undone, it is good to have dreams.

What are your goals in the field of music, but art in general. Have any project, any goal, any insight ...?
I project, which will reveal the time.

Yllka, thank them for conversation and wish them new success. Let us conclude that Yllka Urata always be a star (you) the truth of our music easier.
Thank you and a big hug for lexuesit.
]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online