All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Saturday, 24 December 2011

Adelina Ismajli: Kam Arritur te Gjitha, Tash Enderroj te Krijoj Familje...

Shshshsh...po rrefehet DIVA

Adelina Ismaili, uragani i skenes shqiptare vjen ne kete interviste te fundit per vitin 2011 duke ndare me ne sukseset e nje viti dhe detaje shume interesante nga jeta e saj…

Eshte padiskutim diva e koheve moderne. Me nje karriere te lavderueshme jo vetem brenda, por edhe jashte kufijve shqiptare, ajo ka gjithmone dicka qe te ben kurioz per te lexuar. Edhe sikur intervistat e saj t’i gjesh ne te njejten dite, ne disa gazeta, ti je instiktivisht i prirur per t’i blere te gjitha. Shpesh e krahasojne me Pagarushen e Zelen, e per Adelina Ismailin ky eshte kulmi i sadisfaksionit. Isha fare i vogel, kur e ndiqja permes ekranit ne cdo dalje te sajen skenike, para disa vitesh pata fatin ta takoj, ndersa sot qe puna ime lidhet drejtperdrejte me te, ndihem me mire se asnjehere tjeter. Brenda nje viti ka arritur shume suksese. Disa prej tyre i ndan ekskluzivisht edhe me ne sot, keshtu qe shshsh…po rrefehet Diva.

Adelina, po mbyllim nje vit shume te suksesshem per ju. Jeni renditur e para ne dhjetera klasifikime dhe koncertet tuaja kane qene te mbipopulluara. Cilat jane ndjesite qe ju percojne gjithe keto arritje?
- Kenaqesia ime per gjithe kete dashuri qe pranoj eshte nje ndjenje hyjnore te cilen u mundova ta pershkruaj ne kengen time debutuese ne tregun e huaj dhe posacerisht ne ato pese fjali shqip qe kendoj ne kengen qe degjohet ne 22 shtete te 3 kontinenteve. Arritjet jane te pavlefshme nese nuk ke me kend i ndan dhe une ndjehem e bekuar me ata qe me duan. Por edhe guxoj te mburrem qe tashme si shqiptare po indentifikohemi dhe me art modern ne vende ku na imagjinojne ndryshe. Malli per Kosove dhe nevoja te pushoj. Nganjehere kam ndenja te perziera, shume lumturi, mall dhe lodhje. Kjo e para mposht te tjerat gjithmone...

Ne bilancin e arritjeve te ketij viti, cfare ju kenaq me shume?
- Epiteti “Diva Ballkanike”…Do genjeja po te thoja ndryshe. Dhe, videoja qe bene fansat per datelindjen time. Me beri te qaj pas shume kohesh.

Versioni remix i kenges suaj "Tribalb" eshte perfshire ne nje permbledhje hitesh boterore, ku nuk kane munguar emra te tille si Lady Gaga, etj. Cili eshte synimi juaj Adelina? Fama ne Amerike? Pasi ne Europe tashme keni arritur jo pak.
- Asnjehere! Ok, e di cfare mendohet kur lexon kete fjale, por ne Amerike nuk do mund te jetoja as nje dite, lere me te punoj. Atje eshte cdo gje super e kalkuluar dhe nuk do merrja mundin t’i bindja qe mund te fitohet nga nje femer qe vjen nga nje shtet qe ka banore sa nje lagje e New York-ut. Harro artin, Amerika eshte biznes i madh. Pastaj hyj ne njerezit e rralle qe nuk pelqejne menyren e te jetuarit atje, aspak.

Ne 2011 jeni ngjitur ne nje prej skenave me te rendesishme boterore, ku jave perpara jush kishin performuar ne te yje te muzikes amerikane...C'komente keni marre nga menaxheret e club-it?
- Une komunikoj me fansat me shume. Po beja foto dhe po kenaqeshim bashke me ta kur menaxheri im erdhi dhe me tregoi qe ata po kerkonin dhe nje date tjeter. U gezova, natyrisht. Mbetet te realizohet ne vitin qe po hyjme.

Nje lajm qe tronditi jo pak fansat tuaj, ishte ai i vdekjes se Adelines. Si e moret vesh ju lajmin dhe cfare masash ndermorret? Po familja juaj si reagoi?
- Po hipja ne avion nga Parisi per ne New York kur e mora vesh dhe gjate gjithe udhetimit isha e stresuar se si do e merrnin kete te dashurit e mi. Fatmiresisht, familja ime e kishte pranuar ashtu sic ishte, nje genjeshter dhe e priten me me shume gjakftohesi sesa une. Mami me qetesonte, imagjino (qesh). Fansat ishin ne kulm te konfuzionit dhe brengosjes. Me te arritur morrem masa te ngrinim padi. Ishte e rende ne ato momente, sado qe tash me qeshet me ate “lajm”.

Ndonese vitet kalojne ju renditeni edhe sot ne toplisten e kengetareve me ‘hot’, kujtojme ketu sondazhin e shpallur ne qershor nga nje prej emisioneve me te ndjekura ne Kosove...Cfare e mban kaq ‘hot’ Adelinen?
- Votat per “Kengetarja me ‘Hot’ e veres 2011” vertet me lajkatuan, isha ne nje moment kur me se paku ndjehesha ‘Hot’ (qesh). Lajmin e mora kur isha me grip. Jam e lumtur qe audienca tashme dallon aparencen fizike nga ajo qe perfaqeson dikush. Te qenurit “Hot” s`ka te beje me veshjen me. Zotit faleminderit! Kam lexuar nje thenie: “Femra ‘hot’ eshte ajo qe me ben te qesh, te qaj, ta dua dhe urrej”…Fakti qe mund te flas, vishem, kendoj lirshem dhe pa asnje kompleks per cdo difekt timin apo te tjereve me ben te ndjehem mire ne lekuren time.

Ne korrik te ketij viti keni thyer nje rekord...Publiku ne koncertet tuaja ne Ulqin i ka kaluar parashikimet. Po cili eshte rekordi juaj personal? Cili ka qene publiku me i madh per te cilin keni kenduar?
- Isha ne Akademine Perkujtimore per Heroin e Kombit Sali Cekaj. Fakti qe kendova e para dhe e vetmja ne dite tejet te veshtira ne Kosove kur u inagurua permendorja e tij, me emociononte shume. Frikohesha qe pas aq shume vitesh nuk do justifikoja veten. Numri i njerezve te mbledhur dhe respekti qe m’u be, eshte nje nder krenarite e mia me te medha profesionale, por primarisht njerezore. Ka shume koncerte me te cilat krenohem, jashtezakonisht shume me koncertin ne Drenice pas 7 vitesh mungese. Eshte Ulqini, New York-u, Cyrihu, pastaj Munchen, Toronto…Ke parasysh kur ne nje moment shikon fotot dhe te mberthejne mornicat nga kujtimet? Tani po me ndodh (qesh).

Adelina, jeni gjate gjithe kohes ne koncerte dhe e dime qe gjithandej ju presin shume mire. Pavaresisht kesaj, cili eshte vendi ku ju ndiheni me komode kur kendoni?
- Nuk nisem ne koncert pa qene e sigurt qe do ndjehem mire, e them seriozisht. Eshte kusht qe me figuron dhe ne kontrate. Kur nje dite te kem kohe dhe vend te publikoj sa koncerte kam refuzuar per shkak te dyshimit ne organizatoret, apo kur nuk me ka pelqyer sjellja e tyre dhe vet do tmerrohem (qesh). E di, tingellon jo e ndershme karshi fansave, por nese do u jepja nje koncert jo te bukur per fajin e dikujt tjeter, do ishte dhe me keq.

Prej vitesh i mungoni Shqiperise dhe shqiptareve, keni planifikuar ndonje koncert se afermi?
- E dua nje koncert prej vitesh atje. Kam presion dhe nga fansat qe tashme dhe nuk duan te kuptojne pse nuk jam prane tyre ne Shqiperi. Por edhe une dua disa Adelina te klonuara. Nuk e bej shkel e shko, duhet perkushtim. Nga eksperienca e fundit ne Tirane me 2009 jam tmerruar se cfare sabotimesh mund te me ndodhin nga koleget. Faleminderit Zotit dhe nikoqirit, u bene transparente dhe kjo arsyeton skepticizmin tim qe te vij dhe te tregoj se kush eshte Adelina Ismaili dhe cilat jane Adelinat e Shqiperise qe “linden” gjate kesaj mungese te shkaktuar nga deshira ime per perfeksion dhe mungesa e kohes ta arrij.

Duket sikur u keni thene lamtumire nje here e pergjithmone festivaleve. Pse kjo zgjedhje?
- Kam pasur nje strategji qe nga fillet e karrieres, pra qe nga mosha gjashte vjecare. Te deshmohem ne cdo festival te mundur njehere. Kete e bera ne te gjitha shtetet e Ballkanit deri ne moshen 13-vjecare kur po fillonte lufta gjithandej ish-Jugosllavise. Pastaj u hapen kufijte, preka dhe Shqiperine me festivale dhe po hyja ne nje etape tjeter profesionale. Ne biografi isha e deshmuar, kengetare festivalesh. Me duket paksa paradoksale te rideshmoj dicka. Edhe nese do e beja, do ishte per gallate sic ishte i fundit. Te kujtoja femiun ne mua ku kam qene dhe ku jam. Por, pak kam kohe per te bere qejf kohen e fundit (qesh).

Kete gusht keni thyer kemben. Si ndodhi?
- Uuuuh, si e more vesh kete?! E kam mbajtur sekret, nuk doja te merakosej askush. Ne koncertin e trete ne Ulqin kerceva nga skena qe ishte 1.80 e larte dhe thembra u nda ne kater copa, dy ligamente ishin bere kacurel (qesh)…Dy jave te tera nuk dija qe eshte e thyer, mjeket atje jane tmerr, dhe ashtu ecja, notoja dhe kendova ne koncertin e fundit. Kur u ktheva ne Zvicer, pas kontrollit mjeku po me shikonte sikur te isha robot. Si rezultat, muaj te tere te voneses se klipit, promovimeve qe po zgjasin ende, intervistave, koncerteve, fitness, pishine, ecje, te gjitha. Cdo gje lidhur me projektin e fundit duhej te mbaronte ne 2011, une ia bera kompanise dhe vetes punet lemsh. Por cdo gje ka nje arsye dhe e rendesishme eshte qe tash ndjehem me mire.

Nderkohe duhet thene se ne te njejtin muaj jeni shpallur femra me e bukur nga nje reviste shqiptare ne Amerike. Si ju presin shqiptaret atje?
- Te shpallesh kengetarja me e bukur shqiptare ne Amerike, eshte ndjenje fantastike. Atje vajzat shqiptare jane yll te bukura. Me duket paksa jo modeste te flas si pritem, me mire te shikoni (qesh). Nese ka dicka qe me eksiton jane gjashte mije duar lart. Kaq (qesh).

Ne shtator u publikua nje ‘best of’ i hiteve tuaja, i cili u rendit ne top dhjeteshen e nje klasifikimi te njohur ne France. Si ndihesh per suksesin qe tashme i ka kaluar kufijte?
- Ndjej shume obligime sa here degjoj kete fjali. Natyrisht qe ndjehem si me se miri, por pergjegjesia eshte mbi normalen. Kurse une jam koke shqiptari dhe dua vetem pushim e kenaqesi.

Kenga juaj e preferuar ne te gjithe repertorin eshte...
- “Urdher i Ri Illyric” remix.

Po ajo qe publiku pelqen me shume?
- “I love you more” tani.

Ne tetor erdhi ‘boom’-i i rradhes prej Adelines. Sollet kengen "I love you more", e cila brenda pak oresh pati nje rekord klikimesh. Na tregoni dicka me shume per bashkepunimin me ate qe ne media eshte cilesuar si shoku i ngushte i Sarkozy-s, Faudel.
- Faudel eshte artist i kompletuar, me dy kembe ne toke. Nuk ka si te jete ndryshe ne Paris, ku numri i njerezve qe duan te futen ne show biz kalon milionat. Ai dhe menaxhmenti i tij pelqyen idene. Me realizimin e ketij projekti une jam bindur qe dikush po s`qe shume i dashur per tjeret, po s`qe shume i sinqerte dhe njeri ne plot kuptimin e fjales, le te filloje te kryeje ndonje kurs per nje zanat tjeter. Ne asnje vend ne bote nuk do pranohet kurre vardisja, prepotenca, ose injoranca. Nuk eshte rastesisht njeri nder artistet me te realizuar te Frances.

Si ishte te realizoje video me nje staf krejtesisht te huaj, me te cilin kishin bashkepunuar me pare te tjere emra te famshem?
- Jashtezakonisht e lehte. Cdokush ben punen e vet, cdokush e di vendin e vet. Organizimi eshte top, stresi kalonte shpesh mbi te kuqen sic ndodh konstant me francezet, te cilet ne ato raste marrin pushim dhe ulen hane e pijne, bejne qejf dhe rimeson pas shume vitesh qe megjithate kjo pune eshte qejf. Nuk ndaleshin as ne shi, nderkohe qe kabina ime kishte bllokuar hyrjen per turiste ne Mont-Martre. Prisja kur do pelcasin grushtet, cdo gje ecte per mrekulli. Te ndjehesh yll i vertete. Me kete them qe misioni im si artiste ne kete jete u kompletua.

Je renditur e para ne klasifikimin e nje portali shume te famshem ne Gjermani, nderkohe qe Balkanika Tv ju ve ne te njejten pozite. Si eshte te jesh gjithmone e para Adelina?
- Ne nje rast si ky, kur ti me pyet dhe nuk ben sikur nuk e di, eshte shperblim per punen time qe nuk kam lene artist shqiptar, apo kosovar quajeni si te doni, qe nuk ia kam treguar cdo njeriu qe punoj me te. Kryesisht eshte pergjegjesi jashtezakonisht e madhe. Nganjehere do kisha deshire t’i jepja te gjithe keta tituj atyre qe me agresivitet vuajne t’i kene, do ulesha te shikoja film prane oxhakut pa menduar se sa pune me presin. Por jo, nuk eshte ne natyren time. Ka kohe qe kam mesuar tmerret dhe cdo sukses e festoj ne madheshtine e vet reale. Fundja, te arrij nga Prishtina duke fshire kepucet ne avion, te jem numri nje ne portale franceze, gjermane e zvicerane, i jap vetes te drejte ta festoj cdo sekond qe po e jetoj.

Jo rralle here na ndodh te degjojme per veprat tuaja humanitare...Si ndiheni kur njerezit ju shohin si hyjni?
- Nuk ndjehem Adeline, harroje! Kerkoj biruc ku te fshihem. Une vetem bej ate qe duhet bere, ate qe ne si artiste i kemi borxh atyre qe admiruan jeten tone ne ate mase saqe falen te veten. Dhe jam absolutisht kunder te bej buje mediatike per keto gjera. Sa te kete fryme ne mua do bej vepra humanitare, dhe kjo eshte ceshtje edukate familjare. Eshte ndjenje hyjnore, dhe kjo reflekton te me shikojne dhe perqafojne me lot ne sy dhe duar qe dridhen. Me e shprehur eshte tek une, nuk permbahem dot para admirimit. Iki gjithmone…

Ne dhjetor vec intervistes ne gazeten me te shitur ne Zvicer e cila ka nje portal te klikuar mbi nje milion here ne dite dhe deshmon per famen tuaj, shpalleni femra me seksi shqiptare e 2011 dhe festoni ditelindjen e 32-te. Kur do te ndalet Adelina?
- Ishim ne Egjipt ku po perterinim kontraten per 2012 dhe shtrirjen e kenges ne Kanada. Nuk ishte kaq romantike sa tingellon (qesh). Avion, makine, kompani, shume dokumente dhe ne mbremje nje disko fantastike ku ndenja shume pak sepse duhej kapur avioni per te nesermen. Por arrita t’i fus hundet ne ate disko ku i lejova vetes te cmendem ca ore (qesh). Kur arrita, pash e-mailin plot. Une kam nje jete qe dua ta deshmoj qe te qenurit seksi nuk ka te bej me veshjen, look-un apo kendimin, por te gjitha bashke, shto dhe qendrimin, besimin ne ate qe ben dhe definitivisht kuptimin e seksit, jo si dicka e turpshme apo vullgare, por nje baze arti qe nga skulpturat antike deri tek Madonna. posted at albavipnews.blogspot.com. Bukuria e femres ka qene inspirim per artin nder mileniume. Une me fjale ndalem cdo vit (qesh). Do ndalem natyrisht, kete intensitet nuk e duroj me dot. Por nga muzika ne kuptimin e gjere te fjales nuk do dal kurre. Eshte i marre ai qe ne show biz kthehet per te deshmuar qe mundet, une e bera disa here. Dua te jetoj per vete.

Si e festuat kete vit ditelindjen?
- Kam lindur ne mbremje, dhe me te arritur ne mbremje po shikoja email-in kur pash videon qe me kishin bere fansat. Sa po qaja sa po qeshja, nuk i besoja syve. E kam kthyer me qindra here dhe nuk di cili eshte me i mire se tjetri. Vendosa te dal ta festoj. Aty filloi festa, dola ne nje club qe e mban nje mike imja italiane dhe nderkohe qe ne ekran gjigand sillej video e fansave te mi, Dj me kendoi dhjetera here “Happy birthday to Adelina and fans”. Isha e tera ne lot. Lot gezimi.

Pas te 30-ave femrat fillojne mendojne seriozisht per krijimin e nje familjeje. Adelina e mendon kete?
- Natyrisht…Une isha ne te 20-at kur flisja per admirimin tim ndaj krijimit te familjes dhe ikjen nga ky profesion, qe ne fakt duket shume vezullues, por kur e jeton nje jete te tere, behet i tepert dhe njeriu do lumturine e vertete. Posacerisht ne momentin kur i arrin te gjitha, edhe ato qe nuk i ke menduar kurre, ndjehesh e permbushur maksimalisht, je e vetedijshme qe ke arritur e para nje enderr qe e duan te gjithe dhe eshte e natyrshme, gati organike te mendoj per shpirtin, qe ne kete rast eshte nje familje imja. Asgje tjeter s`ka rendesi.

Si eshte jeta e nje dive? Si nis dhe si mbaron nje dite e juaja?
- Ka avantazhet e veta, lehtesite si person publik, por kryesisht eshte pune, pune dhe vetem pune, qe nga mengjesi ne mbremje. Ne fakt, i kam shpjeguar te gjitha ne kengen “Diva” e cila tregon qe ky titull me shume eshte nje gje qe duhet justifikuar sesa qe te sjell jeten ne qiellin e shtate. Te quhesh diva nuk eshte fjale. Nuk eshte as e lehte, por edhe me mire nuk ka (qesh).

Aktualisht ku jetoni?
- Sonte jam ne Paris, neser iki ne Zvicer.

Sa ju mungon Kosova?
- Me mungon familja dhe vendet qe me kujtojne femijerine.

Eshte Adelina nje shtepiake e mire?
- Definitivisht (qesh). Gjyshja ime ishte vajze e Nasuf Balsha nga Shkodra dhe rekrutimi i vajzave ne familjen tone doli me sukses (qesh).

Dini te gatuani, ose te beni pune?
- Natyrisht. Me pelqen te gatuaj edhe pse koha nuk me le shpesh ne kete periudhe jete, por jam maniake e pastertise dhe dekorimit, posacerisht gjate festave te fundvitit. Tmerrohem nese shoh veshje te pahekurosur ose guxhinen e lene rremuje. Prandaj gjithkund vonohem (qesh). Nuk dal pa qene cdo gje ne rregull.

Festat e fundvitit do te te gjejne ne shtepi, apo prane fansave sic ndodh gjithmone?
- Edhe kete vit prane fansave, por daten 1 dua ta festoj pakez per vete, prandaj kam minimizuar kendimin tim me 1 janar. Le te filloje viti me me pak pune, ndoshta dhe iken ashtu (qesh).

Sa paguheni zakonisht ne koncerte? Here pas here ju cilesojne si kengetaren shqiptare te paguar me mire.
- Harroje, nuk flas. Eshte paturpesi. As nuk do te therras te shkruash qe “Adelina u pagua kaq apo kaq”(qesh shume). Pagesa ime eshte rroga ime per ate qe jam shkolluar dhe e kam profesion tash e 25 vite.

U perfol nje bashkepunim mes jush dhe motres suaj, Zanfines. Kur do te vije?
- Po pres te mbaroje Zani planet e saj. Do te jete kenga qe do t’i perkushtohem me se shumti ne gjithe albumin tim. Jam shume e entuziazmuar mezi pres. Shpresoj te jete nga gjysma e vitit te ardhshem, por ne kete rast cdo gje varet nga kolegia ime (qesh). Me Zanin kuptohemi mire ne pune, eshte profesioniste dhe kohen e fundit ka arritur pjekurine artistike. Po, qofshim shendosh e mire dueti vjen me 2012.

Cfare prisni dhe cfare premtoni per 2012?
- Kurre nuk kam premtuar asgje, kete here guxoj te premtoj dhe nje kenge te punuar ne Europe. Shpresoj te kem shendetin, lumturine dhe fatin qe kam pasur kete vit qe po leme pas, asnje gje me shume. Gjithe te tjerat, sukseset, kenget, koncertet, jane produkte te ketyre qe permenda me lart. Dhe jane absolutisht dytesore per njeriun ne mua.

Nje urim per te gjithe shqiptaret?
- Shendeti, fati, lumturia dhe begatia qofte me ju. Paci nje vit me te mbare sesa ai qe po leme pas. Zoti i bekofte shqiptaret. /eraldo rexho/bluetooth/dhjetor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
DIVA is narrated Shshshsh ...

Adelina Ismaili, Albanian hurricane comes the scene in this last interview in 2011, sharing the successes of a year and many interesting details of her life ...

It is indisputably the modern diva. With a commendable career not only within but also outside Albanian borders, it is always something that makes curious reading. Though her interviews to find on the same day, in some papers, you are instinctively inclined to buy them all. Pagarushën often compare the Zelen, Adelina Ismaili's for this is the culmination of satisfaction. I was quite small, when watched through the screen in any trademark output stage, a few years ago I had the good fortune to meet, and now my work is directly related to, I feel better than ever. Within a year has achieved many successes. Some of them are shared exclusively with us today, so ... is narrated shshsh Diva.

Adelina, we are closing a very successful year for you. Are ranked first in the tens of classifieds and your concerts have been overcrowded. What are the feelings that you deliver all these achievements?
- My pleasure to accept all this love that is a divine feeling which I tried to describe to my song debutante in foreign markets and especially in those five sentences slip to sing the song that is heard in 22 countries of 3 continents. Achievements are worthless if you do not have the angle of the shares and I feel blessed to those who love me. But even dare to boast how Albanians are already indentifikohemi and modern art in places where we imagine otherwise. Longing for Kosovo and the need to rest. Sometimes I have mixed feelings, more happiness, craving and fatigue. Lick it before others always ...

On balance the achievement of this year, what pleases you most?
- Epithet "Balkan Diva" ... You are lying to say otherwise. And, the video that makes fans for my birthday. It made me cry after a long time.

Remix version of your song "Tribalb" is included in a summary hits the world, where there have been no such names as Lady Gaga, etc.. What is your goal Adelina? Fame in America? Once in Europe have already achieved a lot.
- Never! Ok, I know what you thought when reading this word, but in America can not live even one day, let alone work. There is everything super calculated and will not utter defeat to the conviction that can be won by a woman who comes from a state
that residents as a neighborhood of New York. Forget art, America is big business. Then enter the rare people who do not like the way of living there, no.

In 2011 are adjacent to one of the world's most important scenes, where the week before you had performed in the American music stars ... Ç'komente have received from the club's managers?
- I communicate with the fans more. Yes I do photo and enjoyment with them when my manager came and told me they were looking for and a date. I was glad, of course. It remains to be done in the year to go.

A little news that shook not your fans, was the death of Adelina. As you heard the news and what steps did you take? But how did your family?
- If boarding the plane from Paris to New York when I heard and I was all stressed that the trip would take this as my loved ones. Fortunately, my family had accepted as it was, a lie and gjakftohësi waited more than me. Mommy and calm, imagine (laughs). Fans were in the heyday of confusion and anxiety. On arrival we took measures to freeze action. It was hard in those moments, though far more laughs with the "news".

Although the years pass you toplistën listing today in the singing on 'hot', remember here poll published in June by one of the most attended programs in Kosovo ... What keeps so 'hot' Adelina?
- Votes for "singer on 'Hot' Summer 2011 'on lajkatuan really, I was at a moment when I felt at least' Hot '(laughs). I got the news when I was with the flu. I am happy that the audience already physical appearance differs from that representing someone. Being "Hot" s `has to do with clothes on. Thank God! I read a saying: "Women 'hot' is what makes me laugh, to cry, to love and hate" ... The fact that I can talk, get dressed, sing freely and without any complex for any defects in construction or to others makes me feel good in my skin.

In July of this year have broken a record ... The audience at your concerts in Ulcinj has exceeded expectations. If that is your personal record? What was the biggest audience for whom you singing?
- I was at Memorial Academy Sali Cekaj ​​Hero of the Nation. The fact that sang the first and only in very difficult day in Kosovo, where his monument was inaugurated, very thrilling. I was afraid that after so many years will not justify itself. Number of people gathered and respect that I made, is a proud of my greatest professional, but primarily human. There are many concerts which boast extremely concert in Drenica after 7 years of absence. Ulcinj is, New York, Zurich, then Munich, Toronto ... You know when a moment looks to grab pictures and shudders down the spine of the memories? Now if it happens (laughs).

Adele, you are at all times in concerts and know that you expect more floats well. However, what is the place where you feel most comfortable singing?
- Do not leave the concert without being sure you will feel better, I say seriously. It is a condition that appears in the contract. When one day I publish the time and place as concerts because I refuse to doubt the organizers, or when no longer
liked his behavior and would be horrified (laughs). I know, sounds unfair towards the fans, but if you give a concert was not nice for someone else's fault, it could be worse.

For years the absent Albania and Albanians, have planned a concert in the near future?
- I love a concert for years there. Pressure and the fans have already and do not want to understand why I'm not with them in Albania. But I also want some cloned Adelina. I do not hastily, have dedication. From past experience in
Tirana on 2009 am terrified of what sabotage can occur on colleagues. Thank God and the host, it became transparent and justify my skepticism to come and tell you who is Adelina Adelina Ismaili and Albania which are the "born" during this absence caused by my desire for perfection and lack of time to reach .

Looks like u have said goodbye once and festivals. Why this choice?
- I had a strategy from the beginning of career, so that by age six years. Be proven in every possible festival again. This made all the Balkan states to age 13-year-old when the war started all over former Yugoslavia. Then borders were opened, touched, and Albania to enter festivals and is in a stage other professional. This biography was proven, singing festivals. It seems somewhat paradoxical to ridëshmoj something. Even if I did, it would be for it was the last gallate. The child in me remember where I was and where I am. But I have little time to do fun last time (laughs).

This August've broken leg. What happened?
- Uuuuh, as they perceived it?! I kept secret, no one cared not want to. In the third concert in Ulcinj kërceva the scene was 1.80 and the high heel was split into four pieces, two were made most delicate ligaments (laughs) ... Two weeks not knowing that is broken, the doctors there are horror, and just walking , float and sang her last concert. When I returned to Switzerland after the doctor check me if I was watching the robot. As a result, many months of delay in clip, promotions that are still lasting, interviews, concerts, fitness, pool, walking, all. Everything about the last project was to end in 2011, I made it work mix company and yourself. But everything has a reason and it is important that I feel better now.

While it must be said that in the same month you are declared the most beautiful women from an Albanian magazine in America. How do you expect the Albanians there?
- To declare Albanians the most beautiful singer in America, is feeling fantastic. There Albanian girls are beautiful star. It seems somewhat modest to speak not as cut, look better (laughs). If there is something that excites me six thousand hands are up. So (laughs).

In September was released a 'best of' of your chart, which was ranked in the top of a top ten ranking known in France. How do you feel about the success that has already passed the limits?
- I feel more obligations whenever I hear this sentence. Of course I feel like the best, but the responsibility is above normal. But I am Albanian and I just head off the fun.

Your favorite song in the whole repertoire is ...
- "New Order ILLYRIC" remix.

If the public likes it more?
- "I love you more" now.

In October came 'rotating-ii boom' of Adelina. Brought the song "I love you more", which within a few hours was a record clicks. Tell us something more to cooperate with what the media is regarded as a close friend of Sarkozy's, Faudel.
- Artist Faudel is complete, with two feet on the ground. There has to be different in Paris, where the number of people who want to join millions in show biz goes. He and his management liked the idea. With this project I am convinced that someone is `that's very dear to others, but that` s very honest and a man in full sense of the word, let us begin to conduct a course on a different craft. In no country in the world will never be accepted vardisja, prepotency, or ignorance. There is one chance to realize artists of France.

How to realize the video was a completely foreign staff, which had previously collaborated other famous names?
- Extremely easy. Everyone does their job, everyone knows its place. The organization is a top, cross stress on red often as is constant with the French, who in those cases get rest and eat and drink, sit down, make merry and veneer after however many years that this job is fun. Not even the rain stopped, while my cabin had blocked the entrance to the Mont-Martre tourists. I expected when I blow up fists, everything went on fine. Feel real star. With this I say that my mission as an artist in this life was completed.

You are ranked first in the classification of a very famous portal in Germany, while Balkanika TV puts you in the same position. As is always the first to be Adelina?
- In a case like this, when you ask me and does not know if there is a reward for my work that I have not left the Albanian artist, or Kosovo quajeni as you want, that I have not shown any man to work with. Mainly it is the responsibility extremely
great. Sometimes I'd like to give all of these titles to those who have to suffer aggressively, will sit near the fireplace to see the movie without thinking how much more work ahead. But no, not in my nature. There are times that I learned of the horrors and celebrate every success in his real greatness. Finally, to arrive in Pristina to wipe shoes on the plane, being the number one port in French, German and Swiss, have given themselves the right to celebrate every second that you are living.

Not rarely occurs to us to hear about your humanitarian deeds ... How do you feel when people see you as god?
- I do not feel Adeline, forget! Looking dungeon where to hide. I just do what needs to be done, what we as artists we owe our lives to those who admired the extent that prayed to himself. And I am absolutely against the media fuss about these things. How have breath in me will do humanitarian work, and this is a matter of family breeding. It is divine feeling, and it reflects the look and embrace with tears in their eyes and hands to shake. The most pronounced is in me, could not refrain front admiration. Always go ...

In an interview in December but the best-selling newspaper in Switzerland, which has a portal to clicking on a million times a day and testifies to your fame, proclaim Albanian female sex on 2011 and celebrate the 32 th birthday. When Adelina will stop?
- We were in Egypt where he përtërinim contract extension for 2012 and the song in Canada. It was not so romantic as it sounds (laughs). Plane, car, company, many documents and in the evening a fantastic disco where little vent because the plane had caught the next day. But I managed to pry at the disco where he suffered a few hours to yourself to go crazy (laughs). When I arrived, I saw the full e-mail. I have a life that I want to prove that being sexy is not about to dress, look-un or singing, but all together, add and attitude, belief in what makes sense and definitely sex, not as something shameful or vulgar, but one based art from ancient sculptures to Madonna. posted at albavipnews.blogspot.com. The beauty of women has been an inspiration for art among the millenniums. I pull words each year (laughs). Will naturally focus, this intensity can not bear. But the music in the broad sense of the word will never get out. It's got it in show biz back to prove he can, I made several times. I want to live for himself.

As the birthday celebrated this year?
- I was born in the evening, and upon arriving in the evening I saw the email when I saw the video that had fans. As I cry as I laugh, do not believe eyes. I returned a hundred times and I do not know which is better than another. I decided to get out to celebrate. It began the feast, I went to a club that holds an Italian friend and mine, while the giant screen video brought to my fans, Dj sang on dozens of times, "Happy birthday to Adelina and fans". I was all in tears. Tears of joy.

After the 30-s women begin thinking seriously about creating a family. Adele thinks this?
- Of course ... I was in 20 when talking about my admiration towards creating a family and escape from this profession, that actually looks more radiant, but when you live a life, become redundant and will true happiness of man. Especially when reaches all, even those who do not think you ever met feels the hilt, are aware that you have achieved a dream that first love and it's all natural, organic ready to think about the soul, that in this case is my family. `S nothing else matters.

How is the life of a Dive? As a start and end your day?
- Has its own advantages, facilities as a public person, but mainly is work, work and only work from morning to evening. In fact, I explained all the song "Diva" which indicates that this title is one thing more to be justified than to bring life into the seventh heaven. The question is not called a diva. It is neither easy, but even better there (laughs).

Currently you live?
- Tonight I'm in Paris, tomorrow I go to Switzerland.

How do you miss Kosovo?
- I miss family and places that remind me of childhood.

Adelina is a good home?
- Definitely (laughs). My grandmother was a girl from Shkoder Balsha Nasuf and recruitment of girls in our family succeeded (laughs).

Know to cook, or do the job?
- Of course. I like to cook though often leaves me no time during this period of life, but I am maniacal cleanliness and decoration, especially during the holiday season. Horrified if I see or guxhinën pahekurosur clothing clutter left. Therefore tarry everywhere (laughs). Not stand without everything in order.

The holidays will find at home, or at the fans as always happens?
- Even this year at the fans, but I want to date a little triumph for him, so I minimize my singing on January 1. Let's start the year with less work, and probably also left (laughs).

Paid as usual at concerts? Occasionally you deem Albanian singer paid better.
- Forget it, do not talk. It's obscene. Nor will call to write that "Adelina was paid so or so" (laughs more). My fee is my salary for what I am educated and profession 25 years from now.

It was rumored a collaboration between you and your sister, Zanfinës. When will it come?
- I expect to finish its plans Zani. Would be to dedicate the song to be the most in all my album. I'm so excited I can not wait. I hope to be half of next year, but in this case everything depends on my colleague (laughs). With Zani understand me at work is professional and has recently achieved artistic maturity. Yes, whether in good duo comes in 2012.

What you expect and what promise for 2012?
- I never promised anything, this time I dare to promise and a song to work in Europe. I hope I have health, happiness and luck that I have had this year we are leaving behind, nothing more. All the others, successes, songs, concerts, are these products mentioned above. And they are absolutely secondary to the man in me.

A wish for all the Albanians?
- Health, luck, happiness and prosperity be with you. You Have a nice year than that I leave behind. God bless Albanians. / Eraldo rexho / bluetooth / December 2011 /
]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online