All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Friday, 16 December 2011

Armend Rexhepagiqi: E Adhuroj Eksperiencen qe fitova ne "Top Channel", Por nuk isha i lumtur aty...

Armend Rexhepagiq: Nuk isha i lumtur, duhet Gjebrea tek “E Diell

Ai quhet Armend Rexhepagiq. Kjo eshte intervista e tij e pare ne media, ekskluzive per “Bluetooth”. Te gjitha komentet e tjera do te ishin boshe. Cdo fjali e tij e thene artistikisht po aq bukur sa nje shkrimtar qe ka fituar “Nobel”, e bejne kete interviste te paperseritshme.

Z.Rexhepagiq ju jeni mirepritur nga publiku, vecanerisht gjate pjesemarrjes tuaj ne jurine e “Albanians Got Talent”. Beson se pikerisht simpatia qe u krijua nga ky produksion, solli oferten per te qene autor te “E diell”?
Nuk mendoj qe simpatia e fituar e publikut mund t’ju beje autor programesh. Ka shume njerez qe publiku i adhuron, e atyre kurre nuk iu eshte ofruar krijimi i programeve televizive. Ne fillim mendoja se oferta nga kreu i “Top Channel” erdhi si rezultat i punes sime te mehershme televizive - ne Kosove isha autor i dhjetera programeve, disa nga ato ishin cikle televizive disamujore. Me vone kuptova qe njerezit qe me ofruan bashkepunim as qe i kishin pare ndonjehere ato programe. Ndaj me pelqen te besoj se ardhja ime e pare ne “Top Channel” gjate “Albanians Got Talent” ishte dicka qe vetem jeta di ta kurdise: takimi i duhur, ne vend te duhur dhe ne moment te duhur, i dy paleve qe jane te duhur te takohen kurdohere.

Po kaq i befasishem ishte largimi juaj nga “E diell”. A mund te na tregoni arsyen e largimit?
A do te me besoni nese ju them se arsyeja e vetme ishte pse nuk isha i lumtur aty ku isha? Ne keto vite krize boterore, njeriu ka me se paku kohe te mendoje per lumturine e vet. Fatmiresisht, une ende kam mundesine t’ia ofroj vetes kete luks dhe privilegj. Ne naten e 23 tetorit, atehere kur u be fiks nje vit qe une dhe Aida jetonim ne Tirane, ne beme nje bisede te gjate dhe te sinqerte. Ia parashtruam vetes ca pyetje. A kemi interes te rrime ketu? Po. A e duam punen? Po. A bejme keq po e lame ne gjysme? Po. A jemi te lumtur? Jo. A e vendosim? Poooo! Ky ishte fundi i punes sone ne “E Diell”. Ne qendruam edhe pese jave te tjera, mbaruam punet sipas marreveshjes me drejtuesit e “Top Channel”, paketuam valixhet dhe u kthyem ne shtepine tone. Spekulimet mediale lidhur me kete teme nuk me brengosin asnjehere. Do te brengosesha po te kerkonit nga une arsyet e jolumturise sime ne punen qe e lashe prapa. Aty nuk do te mund te isha i sinqerte, me gjithe deshiren time qe gjithmone te jem i hapur. Une gjithmone ndjek moton “Kurre mos peshtyj ne pusin nga i cili ke pire uje”.

Sipas kendveshtrimit tuaj, cilat kane qene pikat e forta te spektaklit dhe cilat kane qene pikat e dobeta?
Me se shumti mburrem me te ftuarit e programit tim! Nje palete e tere, shume e gjere, e njerezve qe kane frekuentuar “E Diell” qe nga janari i ketij viti, ma jep ndjenjen e pasurise emotive dhe te bashkesise se njerezve te vecante te ketij kombi, gje qe patjeter ju gezon ne keto kohe aq tjetersuese dhe egoiste! Jam munduar te rrezoj mure, jo te krijoj te reja. Ne programin “E Diell” kane ardhur njerez te cilet kurre me pare nuk kane shkelur ne ate studio: njerez nga “Klani”, “Vizioni”, kengetare qe me pare nuk jane quajtur “grup i Top Channel” apo disa qe nuk vijne pa shume para dhe tek une kane ardhur gratis, shume nga Kosova e Maqedonia...Ndjenja qe duhet ta “hapim veten” me percillte gjate tere kohes dhe mendoj qe ia kam dale misionit qe “E Diell” te mos jete “sterile”. Per pikat e dobeta te programit – me mire mos me pyetni mua! Jam me kritik ndaj vetes se te gjitha mediat, shqiptare e kosovare se bashku! Kam nga njeqind kritika per cdo puntate dhe do t’i mbushja me to gjithe faqet e gazetes suaj po te filloja t’i numeroja!

Mendoni se largimi i Adi Krastes ndikoi ne uljen e nivelit te programit?
Nese flasim per nivel televiziv, une jam ithtar i rregulles televizive te mbare botes moderne: vetem mosndryshimi eshte ecje prapa! Ndryshimi gjithmone flet se jeni gjalle, se keni gjak te ri, se jeni duke ecur e jo duke ndenjur shtrire e rehat ne kolltukun tuaj te vjeter! Po te pyetesha une, ndryshimet do te ishin edhe me ngacmuese! Une do te doja ta shihja Ardit Gjebrene ne “Top Channel” dhe ne “E Diell”! Kjo do te ishte levizja me goditese televizive! Qello aty ku s’e pret askush! Ndonjehere te gjakoset grushti, por se paku jeton me lumturine qe ta sjell vizioni largpames dhe guximi. Besoj se edhe Adi Krasta, pasi la vulen e vet ne “E Diell”, ndryshon kahjen per ta dhene vulen e vet diku tjeter. Ashtu si edhe une ika per t’i vulosur ca gjera te tjera ne jete, ha, haaa!

Ne media eshte keqkomentuar programi duke thene se ai ka marre trajten e nje programi mengjesi apo pasditeje. Ju i keni lexuar keto komente dhe cfare mendoni?
Mendoj se “E Diell” edhe eshte program pasditeje! Nuk eshte as i mengjesit e as i mbremjes! Ne bote behen studime mediale ku dihet sakte target grupi te cilit i drejtohet nje program televiziv. Te ne keto gjera behen sipas hamendjes! Edhe shikueshmerite maten ne menyra te vjetruara dhe njeriu kurre nuk e di sakte sa ka goditur dhe ku ka goditur! Ky eshte problemi me i madh i programeve te gjata qe behen me sistemin “per te gjithe nga pak”. Une jam kunder ketij sistemi, se mund te shnderrohen ne “asgje per askend”. Interneti sot i huton njerezit - aty lexohen komentet, por shtresa e rinise qe ka kohe te komentoje ne internet, nuk eshte shikuesi me besnik i televizionit, sidomos jo ai i programeve te gjata familjare. Tema ne fjale eshte shume e gjere, kerkon kohe dhe hapesire qe te shtjellohet, ndaj do t’i bie shkurt: pjeset me te kritikuara te programit – zakonisht ishin edhe me te shikuarat. Nuk e them kete me mburrje, fare, e them vetem si informate.

Cfare do te kishit ndryshuar nese do te kishit vazhduar me gjate si autor tek “E diell”?
Titullin e programit, kohezgjatjen, studion me skenografine, koreografite, kostumet...Po, keto do te ishin te parat. Duken gjera teknike, por jane aq te rendesishme! Duket qesharake kur autori i “E Diell” do qe “E Diell” te mos jete “E Diell”, por dicka tjeter, ha,haaa!

A besoni se ndoshta ju nuk patet kohen e mjaftueshme per te treguar dhe per te edukuar publikun me kete format te ri?
Une nuk e dua rolin e mesuesit. Sidomos ne televizion nuk kam deshire te jem edukator direkt. Ne menyre indirekte mundohem te krijoj te shikuesi ndjenje te mire dhe disa minuta te kendshme te kaluara prane televizorit. Teleshikuesi ndryshon bashke me kohen, e pranuam ne kete fakt apo jo. Sot njerezit jane te lodhur, te sterlodhur nga jeta. Askush nuk do ligjerime te dielen per dreke! Po i serviret ligjerate – shikuesi do ta ndryshoje kanalin e do ta shikoje nje film te dielen pasdite, qofte edhe film vizatimor me te cilin do te qeshe a qaje e gjithe familja. E diela pasdite eshte kohe argetimi dhe shikuesi e ndjen kete edhe atehere kur nuk e pranon. Mbetet te fillojne ta ndjejne edhe gjithe ata qe krijojne programe.

Si eshte te punoni ne nje projekt se bashku me gruan? Ndodh te ‘ziheni’ ne pune?
Eshte po aq mire, sa eshte e veshtire. Natyrisht qe zihemi, shume here ne dite. Behet e pamundur qe ta ndani profesionalen nga privatja. Por ne jemi mesuar qe te jetojme me shume me profesionin se me njeri-tjetrin. Nuk them se eshte mire keshtu, por eshte fakt shumevjecar i jetes sone.

A nuk mendon se duke qene qe gjate spektaklit ftoheshin shume personazhe, shume prej tyre te njohur, ndoshta kjo i zbehu vleren si te qenit VIP po ashtu edhe spektaklin?
Jo, nuk mendoj ashtu. Personat celebrity jane shume te rendesishem per spektakle. Ata jane te adhuruar nga shikuesi, e programet behen ne funksion te shikuesve. Ne anen tjeter eshte edhe nevoja e VIP-ve, si i quani ju te jene ne qender te vemendjes, ne qender te ngjarjes televizive. Eshte rregull boteror, s’e kam zbuluar une: media krijon yllin – ylli rrit shikueshmerine e medias. Eshte interes dhe kenaqesi e perbashket – e “yjeve”, shikuesve dhe televizioneve.

Ndodh shpesh qe kur personazhet VIP behen te prekshem e te pranishem dhe humbasin magjine? Si do t’ia benit per t’u “furnizuar” per aq jave me prurje te reja, e kam fjalen personazhe te show biz-it?
Endrrat e krijuesit nuk kane kufi! Do te mundohesha te rrezoj edhe mure te tjera! Do te tentoja ta sjell ne “E Diell” nje Tina Turner, per shembull! Ja ku eshte, dy ore larg nesh, jeton ne Zvicer... Pse mos te jete ajo e ftuara e radhes? “Top Channel” nuk eshte i varfer, as biznesmenet shqiptare qe mund te ndihmojne ne kete aksion nuk jane te pakte. Eshte teori e vjetruar qe yjet humbasin magjine po i bete te pranishem. Ylli eshte yll, kudo e vendosni. Te gjithe te tjeret jane ata qe vjedhin shkelqimin nga ambienti ku jane – pse nuk kane shkelqim vetanak.

Cfare ju mesoi eksperienca ne “Top Channel”?
E adhuroj eksperiencen qe fitova ne “Top Channel”! Eshte nje shkolle e madhe, nje fakultet i kryer! Nuk e kisha zevendesuar kurre me cfaredo pervoje tjeter! Jam hedonist i madh, e dua jeten dhe luksin, por as nje vit te paguar ne Maldive a Madera nuk do ta deshiroja me shume se kete vit te kaluar ne Tirane! Mos harroni qe une Tiranen e kam njohur ne vitin ’92 te shekullit te kaluar, pastaj e kam vizituar gjate viteve ’96-’99...Ta shohesh nje Tirane te vitit 2010, pas asaj te vitit ’92 – a ka lumturi me te madhe! Nje metropol i vertete, arome deti e Europe, nje qender e vertete e gjithe shqiptarise...Nuk ka ndjenje me te bukur per nje kosovar, i cili me vite ka shikuar kah Shqiperia me shprese, e tani shikon kah Shqiperia si kah ardhmeria e vertete e kombit! Une, me vite, kam shikuar “Top Channel” nga dhoma ime ne Prishtinen e pasluftes - si ne nje dritare te hapur kah bota normale europiane. Pastaj u futa ne shtepine e atij televizioni, e shijova, e preka...Mund t’ju duket patetike, por besoj qe secili kosovar do ta pohoje ndjenjen time kur eshte Tirana ne pyetje.

Besoni se keni ndryshuar mendim per shqiptaret e Shqiperise duke qene se keni qene me prane tyre gjate kesaj kohe?
Une nuk kam ndryshuar mendimin! Une kam krijuar mendimin, se nuk e kam pasur fare! Le te ma falin te gjithe historianet e kombit tone, por ka pasur momente ne Tirane kur kam menduar se kosovaret dhe shqiptaret e Shqiperise nuk jane i njejti popull! Mire, ishin vetem momente. Shume me shpesh kam menduar per librat e nobelistes Pearl Buck. Nje amerikane e vertete e cila me aq dashuri shkruan mijera faqe per jeten ne lindjen e larget dhe per popullin e atjeshem. Sa here e kam xhelozuar dashurine e saj te madhe per nje race tjeter te ketij planeti! Ne momentet me te veshtira, atehere kur me dukej se nuk po i kuptoja veprimet e asnjerit rreth meje, as arsyet e ketyre veprimeve, ndalesha dhe i thosha vetes: ndalu Rexhepagiq, mendo per Pearl Buck! Ajo ka gjetur arsyet dhe dashurine – mundohu ta gjesh edhe ti, e ke me lehte, je me afer, jeni nje popull.

Cfare keni vene re nje ndryshim qe dallon artistet e Shqiperise nga artistet e Kosoves? Cilat jane anet e forta te artisteve nga Shqiperia dhe atyre nga Kosova? Po anet e dobeta?
Nuk me pelqen kjo ndarje. Madje edhe gjate programit “E Diell” me pengonte kur numeroheshin sa kosovare e sa shqiptare jane aty. Une mendoj se te gjithe jemi artiste shqiptare qe flasin me nje gjuhe dhe i dedikohen nje populli. posted at albavipnews.blogspot.com. Ata qe i numerojne, ata qe i ndajne ne “ne” dhe “ata” – ata jane ndertues te mureve te kota, mure qe gjithe Europa ka filluar t’i shembe qe ne shekullin e kaluar. Une nuk i dua njerezit qe krijojne mure rreth vetes. E dua hapesiren, sidomos kete shqiptaren dhe artistiken.

Nderkohe, angazhimet ne “Top Channel” ju kane lene menjane ne muzike. A do te kemi te reja prej jush ne muzike? A mund te na tregoni dicka konkrete?
Shpresoj se do te kete dicka te re, se paku une kam deshire qe te kete. Kam akumuluar shume gjate nje viti qe nuk kam krijuar fare muzike, dhe mendoj se ky akumulim duhet te shpertheje ne dicka shume te bukur. Dicka me konkrete – nuk mund t’ju them. Ka vetem dhjete dite qe jam kthyer ne shtepi – ende jam duke “zbrazur valixhe”!

Nese do te duhej te zgjidhje mes profesionit te autorit te programit dhe kompozitorit, kengetarit cilin do te preferoje?
Se pari kompozitorin. Aty jam une – UNE. Pastaj vjen producenti televiziv – aty ka vend per shume kreativitet. I treti, fatkeqesisht, vjen kendimi. Nuk me pelqen shume pozita e kengetarit sot. Eshte shnderruar ne argetues te thjeshte.

C’mendoni per dy talent show-t ne muzike “X Factor” dhe “The Voice”? A nuk mendon se dy show talente jane me shume nga c’mund te furnizoje tregu muzikor shqiptar me talente te reja?
Kam degjuar shume debate rreth kesaj teme – pse aq shume muzike, aq shume kengetare, aq shume show programe muzikore...Mua nuk me duken shume. Ndoshta e shikoj pak nga kendi egoist i muzikantit, por une gezohem kur kengetaret kane pune dhe angazhime ne media, kur kengetaret e rinj kane rast per afirmim medial, si dhe kur ne vorbullin e jokualitetit muzikor dalin programet qe motivojne kualitetin e vertete dhe zerat e vertete. Mendoj se kurre nuk mund te kete teprice te kualitetit – ai eshte gjithmone i mireseardhur. Disa nga zerat me te njohur shqiptare kane dale nga gara te tilla: Kamela, Elvana, Teuta e Vesa, Rosela... Ndaj, une jam perkrahes i perhershem i show programeve te tilla.

Nese do te merrnit nje oferte tjeter per te bere nje spektakel ne Shqiperi, cfare do te kishit zgjedhur dhe pse do te ishte kjo zgjedhje?
Nuk di cfare kisha zgjedhur, zgjidhjet kreative jane te shumta, sidomos ne televizionin e sotem. Di vetem qe e kisha pranuar oferten qe te jem serish ne Shqiperi. Arsyet jane shume joprofesionale: kisha dashur qe serish te shoqerohem me Altinin dhe Ilirianen, me Rovena Dilon e dashur, te ushqehem ne “Berlin” e “Logorec”, ta percjell nga afer perparimin e disa moderatoreve te “E Diell”, t’i laj floket te Vera dhe Lira, te jetoj tek ETC-ja, te pi kafe ne “Green House”, t’i mbaroj bisedat e paperfunduara me Gjebrene, te bisedoj me Saracin a Ivin, te bashkepunoj serish me R.Skifterin dhe M.Cicin...Ta therras serish Tunen ne program, e ajo, kur me sheh aq te lodhur, te me pyese, para gjithe kengetareve: Hej, njeri, kur ke bere seks per here te fundit? Ha, haaa!

Nese serish do t’ju ofronin te benit “E diell” do ta pranonit oferten? Nese po pse, nese jo pse?
Jeta me ka mesuar qe kurre mos ta them nje ‘JO’ definitive. Por me duket se kete here “JO” per “E Diell” eshte mese definitive. Arsyeja? “E Diell” eshte aq e gjate, e gjate. e gjaaateee...!!! /ina hoxha/bluetooth/dhjetor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Armend Rexhepagiq: I was not happy, Gjebrea is needed at "The Sunday"

He called Armend Rexhepagiq. This is his first interview to the media, exclusive of "Bluetooth". All other comments will be empty. His every sentence spoken as artistically beautiful as a writer who has won the "Nobel", make this unique interview.

Mr. Rexhepagiq you are welcomed by the public, especially during your participation in the jury of "Albanians Got Talent". Believes that very sympathy that was created by this production brought the offer to be the author of "The Sun"?
I do not think of winning public sympathy may make software author. There are many people that the public likes, and they never were offered creation of television programs. At first I thought that the offer from the head of the "Top Channel" came as a result of my previous TV - in Kosovo was the author of dozens of programs, some of them were television cycles of several months. Later I realized that people who offered cooperation that had not ever seen those programs. So I like to believe that my first arrival in the "Top Channel" during the "Albanians Got Talent" was something that just knows how to lie life: meeting the right, in place and in proper time, the two parties are meet whenever necessary.

Equally unexpected was your departure from "The Sun". Can you tell us the reason for leaving?
Would you believe me if I was the only reason why I was not happy where I was? In recent years the global crisis, one has the least time to think about his happiness. Fortunately, I still have the opportunity to provide yourself the luxury and privilege. On the night of October 23, when a year was fixed and Aida I live in Tirana, we did a long conversation and sincere. It posed some questions yourself. Do you have an interest to stay here? Yes. Do you want the job? Yes. A bad if we left at half? Yes. Are we happy? No. Did you decide? Poooo! This was the end of our work in "The Sun". We stayed for five weeks, finished the work by arrangement with the leaders of the "Top Channel", paketuam suitcases and returned to our home. Media speculation on this subject do not ever worry. Would be worried if I ask my jolumturisë reasons that I left work behind. It can not be honest I was, despite my desire to always be open. I always follow the motto "Never spit into the well from which you drink."

According to your view, what were the strengths of the show and what the weak points?
Most guests splurge my program! A whole pallet, very wide, the people who attended "The Sun" since January this year, gives me real sense of emotional and special community of people of this nation, which definitely has you in these times so alienating and selfish! I tried to chop down walls, not to create new ones. The program "The Sun" have been people who have never set foot on the studio: people from the "clan", "vision", the singers were not previously called "group of Top Channel" or some that do not come without more money and have come to me for free, many from Kosovo and Macedonia ... Feeling the need to "open yourself" escort me all the time and I think that I have come to the mission "The Sun" is not "sterile".
For the weak points of the program - better do not ask me! I am more critical of myself that all the media, the Kosovar Albanians together! I have a hundred criticism for any puntatë and fill with all the pages to your paper if it starts to count!

Think of Adi Krasta removal resulted in a decrease in the level of the program?
If we talk about television level, I am proponent of world-wide rule of modern television: Consistency is just walking around! The change indicates that you are always alive, you have new blood, you are walking, not by the comfortable lying on your old couch! If I pyetesha, changes will be even more exciting! I would like to see Ardit Gjebrenë in "Top Channel" and "The Sun"! This would be the most striking movement TV! Shoot where nobody expects hold! Sometimes fist bleed, but at least lives with happiness that I bring telescopic vision and courage. Adi Krasta believe that, after leaving his stamp on "The Sun", changing direction to give its stamp elsewhere. As I left to seal some other things in life, ha, haaa!

The media is keqkomentuar program, saying it has taken the form of a morning or afternoon program. You have read these comments and what do you think?
I think "The Sun" is the afternoon program! There is neither morning nor evening! In the media world, studies with known exact target group for whom the television program. To us these things are made according to conjecture! Even measured shikueshmëritë old ways and one never knows precisely where it hit and hit! This is the biggest problem of long programs that made the system "for all the little". I am against this system, it can turn into "anything for anybody." The Internet today is distract people - it read the comments, but having youth layer time to comment on the internet, is not the most faithful viewer of television, especially not the long family programs. Subject in question is very broad, requires time and space to be discussed, so will drop in February: most criticized parts of the program - were the most commonly viewed. Do not say this with pride, no, I say only as information.

What would you change if you had continued longer as the author in "The Sun"?
Program title, duration, studying with skenografinë, koreografitë, costumes ... Yes, these would be the first. Things seem technical, but are so important! It seems ridiculous when the author of "The Sun" going to "The Sun" is not "The Sun", but something else, ha, haaa!

Do you believe that you probably did not have enough time to show and educate the public about this new format?
I do not want the role of teachers. Especially on television I do not want to be directly educator. Indirectly I try to create the viewer feeling good and pleasant few minutes spent at the television. Viewers varies with time, we accepted that fact or not. Today people are tired, exhausted by life. Nobody will be lecturing on Sunday for lunch! Lecture is served - viewer will change the channel will see a movie on Sunday afternoon, even cartoon with which to laugh or cry the whole family. Sunday afternoon is a time of fun and the viewer senses that even when not accept. Remains even begin to feel all those who create programs.

How is work on a project together with his wife? Happens to 'caught' at work?
It is so well is difficult. Zihemi course, many times a day. It is impossible to divide the private profesionalen. But we are learning to live with the profession more than with each other. I say it is not so good, but is actually perennial life.

Do not think that the spectacle being invited many characters, many of them familiar, maybe it's value as being zbehu also VIP spectacle?
No, I do not think so. People are very important celebrity for shows. They are admired by the viewer, the program made in view of spectators. On the other hand is the need of VIP's, as you call it to be in the spotlight, the center of the TV scene. As a rule the world, I discovered I hold: creating media star - the star increased media visibility. It is a common interest and pleasure - the "stars", and TV viewers.

It often happens that when the characters become susceptible VIP's present and lose the magic? How will you do to be "supplied" as the new week with the flow, I mean characters of show biz's?
Makers do not have dreams limit! I would try to push down the other walls! Will tend to bring in "The Sun" a Tina Turner, for example! Here is two hours away from us, living in Switzerland ... Why can it not be the next guest? "Top Channel" is not poor, nor Albanian businessmen can help in this action are few. It is the old theory that the stars did you lose the magic is present. The star is a star, wherever the place. All others are those who steal the brightness of the environment where they are - why not own glow.

What experiences taught you the "Top Channel"?
The worship experience that I gained in the "Top Channel"! It is a great school, a faculty committed! I had never replaced with any other experience! I'm hedonistic great, I love life and luxury, but as a year in the Maldives paid a Madera would not like more than this past year in Tirana! Do not forget that I've known Tirana in 92 of the last century, then I have visited over the years '96-'99 ... Seeing a Tirana in 2010, the year after that 92 - is there more happiness great! A true metropolis, sea flavor of Europe, a true center of all Albanianism ... There is no feeling more beautiful for Kosovo, which for years has looked hopefully toward Albania, and now look to the future direction of Albania as The nation's real! I, for years, I watched "Top Channel" from my room in Pristina after the war - as in an open window to the world of European normal. Then I got into his house, television, tasted, touched ... Can you look pathetic, but I believe that any Kosovar would affirm my feelings when questioned Tirana.

Believe that you have changed the mindset of the Albanians of Albania since you were with them during this time?
I did not change the thought! I have created the thought that I had not at all! Let me forgive all the historians of our nation, but there were moments in Tirana when I thought that the Albanian Kosovars and Albanians are not the same people! Well, there were only moments. Much more often I think about the Nobel Prize laureate Pearl Buck books. A true American who writes with such love for life thousands of pages in the Far East and for the people over there. Every time I xhelozuar her great love for one other race on this planet! In difficult moments, when it seemed that I understood not the actions of anyone around me, nor the reasons for these actions, stop and say to yourself: Rexhepagiq stop, think about Pearl Buck! She has found reasons and love - and try to find them, the easier you, you close, you're a people.

What have you noticed a difference that distinguishes artists from Albania, Kosovo artists? What are the strengths of artists from Albania and Kosovo? What disadvantages?
I do not like this division. Even during the program "The Sun" are hindered when there were as many Kosovo Albanians have been there. I think all artists are Albanians who speak a language and refer to a people. posted at albavipnews.blogspot.com. Those who count, those who share in the "we" and "them" - they are useless builder of walls, walls around Europe began to collapses in the last century. I do not want people to create walls around themselves. I love the space, especially this shqiptaren and artistry.

Meanwhile, efforts to "Top Channel" you have put aside the music. Will have new music from you? Can you tell us something specific?
I hope that there will be something new, at least I would like to have. I accumulated a lot during a year that I have not created all the music, and I think that this accumulation should explode into something very beautiful. Something more concrete - can not tell you. There are only ten days since I returned home - I'm still "empty bag"!

If the solution should be between the author's profession and composer, singer which would prefer?
First composer. Here am I - I. Then comes the television producer - there is much room for creativity. The third, unfortunately, comes singing. I do not like the singer very position today. It became plain fun.

What do you think two-show talent in music t "X Factor" and "The Voice"? Do not think that two talent show are beyond what the market supply Albanian music with new talents?
I have heard many debates about this topic - why so much music, so many singers, musical programs show so much ... I do not look much. Maybe look a little egotistical musician's corner, but I rejoice when the singers have jobs and commitments in the media, when the young singers for affirmation media event, and when the jokualitetit vorbullin emerging musical programs that motivate real quality and items Indeed. I can never have a surplus of quality - he is always welcome. Some of the most popular artists voices have emerged from such competitions: Kamel, Elvana, Teuta, Dew, Rosela ... Therefore, I am supportive of permanent show such programs.

If you receive a different offer to do a show in Bangladesh, what would you choose and why would this choice?
I do not know what I had chosen, creative solutions are numerous, especially in today's television. I know only that the offer to be accepted back into Bangladesh. The reasons are very unprofessional: I would like to once again mingle with Altin and Ilirianën, with Rovena Dilo dear, to eat in "Berlin" and "Logorec", to monitor closely the progress of several moderators of "The Sun", to Wine and wash the hair free, ETC live to behold, to drink coffee in the "Green House", to finish unfinished conversations with Gjebrenë, converse with Saraçi a Ivin, to collaborate again with Hawk and M. R. Cici ... Tune To call the program again, and when she sees me so tired, ask me, before all singers: Hey, man, when you have sex last time? Ha-haaa!
If you still offer to do "The Sun" will accept the offer? If so why, if not why?
Life has taught me to never tell a 'No' definitive. But it seems that this time "NO" to "The Sun" is quite definitive. The reason? "The Sun" is so long, long. loooooooong
]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online