All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Friday, 28 January 2011

Leonora Jakupi Me Angazhime Te Shumta

Leonora Jakupi nis 2011-en me angazhime te shumta
Pas klipit, koncert humanitar per grate e burgosura

“Keto dite kam qene e angazhuar ne realizimin e klipit tim te ri, xhirimet e te cilit sapo kane perfunduar. Pervec klipit ne fjale, do te vazhdoj edhe me disa angazhime tjera, ne kuader te te cilave eshte edhe nje koncert humanitar. Pikerisht me daten 3 shkurt, se bashku me miqte e mi “Stupcat”, do ta kemi nje koncert humanitar per grate e burgosura ne burgun e Vitise”, tregon per “Infopress” kengetarja Leonora Jakupi, ndersa rrefen angazhimet aktuale qe po plotesojne boten e saj muzikore

Eshte kenga “Koha s’na fal”, e cila nxori ne drite nje tjeter klip te kengetares Leonora Jakupi. Ajo sapo ka perfunduar xhirimet e ketij klipi me te ri, ndersa menjehere pas kthimit nga Shqiperia, ku do jete mysafi re ne spektaklin “E diel” te Adi Krastes, kengetarja e ka ne plan te lansoje klipin neper televizionet tona. “Keto dite kam qene e angazhuar ne realizimin e klipit tim te ri, xhirimet e te cilit sapo kane perfunduar. Pervec klipit ne fjale, do vazhdoj edhe me disa angazhime tjera. Kete muaj, por edhe muajin qe do vije, jam bajagi e zene”, tregon Leonora, ndersa rrefen me ne detaje permbajtjen e kenges me te re dhe klipin e sapo xhiruar.

Kete te diele ne “E diel”

“Eshte nje balade me tekst dhe kompozim te Ilir Tolajt. Titullohet “Koha s’na fal”. Mund te them se me kengen jam ndare e kenaqur, ndersa per klipin ende nuk mund te them asgje, pasi xhirimet vetem sa kane perfunduar dhe nuk i kam pare te gjitha. Procesi eshte ne zhvillim e siper, keshtu qe te shohim pasi te kthehem nga Shqiperia te shkoj ne studio e te shohim se si eshte realizuar gjithcka”. Kane zgjedhur qytetin e Gjakoves per te fi lmuar cdo gje rreth klipit ne fjale, fi lmime keto te cilat do plotesojne me ne detaje edhe tekstin e kenges me te re te Leonores. E angazhimet nuk kane te ndalur. Kengetarja ben me dije se, pervec klipit te sapoperfunduar, eshte e angazhuar mjaft shume edhe ne projekte tjera muzikore e koncerte te ndryshme. Por, mbi gjithcka, i radhes do te jete prezantimi i saj ne spektaklin e perjavshem te Adi Krastes “E diel”. “Neser nisem drejt Shqiperise. Do te jem mysafi re ne programin e “E diel” ne “Top Channel”. E sa u perket detajeve per prezantimin tim atje, me mire po e lemi befasi. Le te mbetet befasi per te gjithe ata qe duan te me shohin”, thekson ajo.

Pas Amerikes, do te vazhdoj me koncerte ketu

Ndersa agjenda e saj eshte plotesuar mjaft mire, me aranzhime te shumta e udhetime, Leonora tregon se udhetimi i saj, pas Shqiperise, do te pasoje ne Amerike. “Ne muajin shkurt do te jem ne Amerike, por para se te udhetoj atje, pikerisht me daten 3 shkurt, se bashku me miqte e mi “Stupcat”, do ta kemi nje koncert humanitar ne burgun e Vitise. Do te jete nje koncert humanitar per grate e burgosura. E sapo te kthehem nga Amerika, do te vazhdoj me koncertet e mia ketu”, tregon per fund ajo. /melihate gashi/infopress/janar 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google: Leonora Jakupi Launches 2011-en with numerous commitments

After the clip, humanitarian concert for women prisoners

"These days I have been engaged in the realization of my new clip, footage of which has just been completed. Besides the clip in question, will continue with some other commitments in the framework of which is also a humanitarian concert. Exactly with the date February 3, together with my friends "Stupcat" will have a humanitarian concert for women inmates in the prison of Viti "shows the" Infopress singer Leonora, and relates the current commitments that are world meet Her musical

It is the song "Time of mind fly", which brought to light another clip of the singer Leonora Jakupi. She has just completed filming of this clip with the new, and immediately after returning from Albania, where would we be mysafi new spectacle "Sunday" of Adi Krastes, the singer is scheduled to launch the clip through our televisions. "These days I have been engaged in the realization of my new clip, footage of which has just been completed. Besides the clip in question, will continue with some other commitments. This month, but the month that will come, I am bajagi busy, "says Leonora, and tells in details the content of the new song and clip just shoot.

This Sunday the "Sunday"

"It is a saga with text and composed by Ilir Tolaj. Titled "Time forgiving mind." You can say that I share the happy song, while the clip still can not say anything, as long as they have just finished filming and I have not seen all. The process is ongoing, so see you after the return from Albania to go to the studio to see how everything is accomplished. " Have chosen the city of Gjakova to fi lmuar Everything about the clip in question, fi lmime which will complement these with in detail the text of the song with new Leonores. The commitments have not stopped. Singer suggests that, except sapoperfunduar clip, it is also very much engaged in other musical projects of various concerts. But above everything, the next will be its introduction of the weekly spectacle of Adi Krastes "Sunday." "Tomorrow we started to Albania. Mysafi will be noticed in the program "Sunday" in "Top Channel". The details with regard to my presentation there, the better is the area by surprise. Let us remain a surprise for those who want to see, "she stresses.

After America, will continue with concerts here

While her agenda is completed very well, with numerous arrangements of tours, Leonora tells her journey, after Albania, will succeed in America. "In February I will be in America, but before you travel there, exactly on 3 February, together with my friends" Stupcat "will have a humanitarian concert in Viti prison. It will be a humanitarian concert for women prisoners. And just to come back from America, will continue with my concerts here, shows the end of it.
]]

Thursday, 27 January 2011

Anjeza Shahini: Intervista Infopress Janar 2011

/photo public domain/

Interviste me kengetaren Anjeza Shahini
Perfeksionistja nostalgjike

“Oh, une jam shume nostalgjike, edhe pse shume e re, shpesh me kujtohet femijeria. Eshte ajo koha e cila me rri gjithmone ne zemer e qe sa here e kujtoj mallengjehem, e quaj si periudhen me te bukur te jetes sime, sepse cdo gje ka qene ashtu e thjeshte, e natyrshme dhe lumturine e perjetoja deri ne maksimum, si nje femije i pakomplikuar dhe e rrethuar nga njerezit e vet me te dashur”, keshtu shprehet, gjate nje interviste ekskluzive per “Infopress”, kengetarja Anjeza Shahini duke e cilesuar femijerine si kohen me kujtimet me te bukura nga jeta e saj. Gjate kesaj interviste, Anjeza zbulon edhe lidhjen e saj me Kosoven, fl et per vlerat e saj, te meten kryesore, kujtimin me te trishte, lotet e endrrat e se ardhmes

Ka qene fituesja e edicionit te pare te spektaklit per zbulimin e talenteve te reja, “Ethet e se premtes mbrema”. Qe nga ajo kohe sukseset e saj kane marre rruge. Ka triumfuar ne festivalin e fundvitit ne RTSH (2004), duke perfaqesuar me pas Shqiperine ne Eurovision, prej nga u kthye me vendin e gjashte, duke bere krenar secilin shqiptar. Por, famen dhe suksesin i ka marre shume shtruar, duke ruajtur vlerat e saj njerezore, e duke deshmuar se eshte artiste ne kuptimin e plote te fjales. Zeri dhe interpretimet e saj kompletojne imazhin e nje perfeksionisteje...

Anjeza, e nisim kete interviste me Kosoven. Cila eshte lidhja jote me Kosoven?

Lidhja ime me Kosoven patjeter eshte e forte, pasi se pari edhe une jam shqiptare. Fizikisht me te u njoha ne vitin 2003, pas programit te “Etheve...” pata mundesine te vij bashke me stafi n e te vizitoj shume qytete te Kosoves. Nuk di te tregoj mbresat qe me ka lene ai takim i pare me bashkekombesit e mi, por koha ka treguar se deshira ime ka qene gjithmone e madhe ta vizitoj Kosoven, jo vetem kur une vij si e ftuar per te kenduar, por sapo une gjej kohe, shpesh me merr malli te vij edhe vetem si vizitore. Nuk me lejon koha te shkruaj me teper, por per lidhjen me Kosoven sinqerisht do te kisha pasur shume me teper fjale se kaq.

Nese do te mbahej nje referendum per bashkim kombetar, ne te dyja anet e kufi rit, si mendon se do te votonin shqiptaret?

Shqiptaret gjithmone e me shpesh kane krijuar lidhje te forta me njeri-tjetrin ndermjet kufi jsh, shume me teper viteve te fundit. Tashme jemi mesuar te shohim kompeticione ku marrin pjese se bashku, e ku cdo perfaqesues, qofte ai i Shqiperise apo i Kosoves, per ne eshte perfaqesues shqiptar, per te cilin duam te krenohemi. Mirepo, nese nje dite do te mbahej nje referendum i tille, une nuk mendoj se te gjithe do te arrinin te pranonin nje bashkim kombetar, pasi me gjithe te perbashketat qe kemi, eshte pikerisht ai kufi qe e ben edhe me interesant lidhjen tone. Kosova eshte tashme me e gatshme se kurre me pare per te krijuar nje shtet te forte, me struktura te afta per te drejtuar qytetaret e saj, mbase pse jo edhe me te sigurt sesa Shqiperia, me aspirata te forta, por me probleme te shumta. Une mendoj se dashamiresia, ndihma dhe shembujt qe ne mund t’i japim nje-i tjetrit si dy shtete te aferta me aspirata te njejta, na ben ne me krenare perpara nderkombetareve tane, nderkohe qe shpirterisht jemi gjithsesi te lidhur si shqiptare.

Je diplomuar per marredhenie nderkombetare. Po cili eshte koncepti yt per politiken?

Eshte e vertete qe une sapo jam diplomuar ne marredhenie nderkombetare, e se shpejti do te nis edhe me master ne po kete fushe, por politika ne vetvete me intereson me teper si nje qytetare sesa si nje specialiste me ambicie per te qene nje politikane. Deshira ime ka qene gjate kohes se studimeve dhe vazhdon te jete e profi lizuar ne diplomaci, e cila ne thelb te saj ka perfaqesimin e Shqiperise si ambasadore. Une duke qene se vazhdimisht artin e dua fort dhe as nuk kam ndermend ta le pas, kam menduar qe edhe kete profi lizim ta lidh serish me artin, i gjithe kontributi im ne te dyja fushat do te doja te gershetohej vetem per te investuar ne kulturen shqiptare ne pergjithesi dhe jo per te drejtuar nje politike me ideologji apo ngjyra te luhatshme.

T’i kthehemi kenges. Anjeza vjen rralle e permall para publikut. Pse kjo zgjedhje?

Tashme kam arritur te mesoj veten, por edhe publikun me kete lloj zgjedhje, qe vetvetiu e kam bere. Nuk eshte se une marr nje kalendar dhe kam vendosur datat ne vit qe do te jem prezent ne ekrane, por sa here qe vendos te jem prezent ne televizion, dua qe te kem nje arsye dhe nje risi, ne menyre qe edhe publiku te mos zhgenjehet prej Anjezes, por te shijoje ate qe une kam menduar t’u transmetoj, e kur krijohet dicka e mire, sigurisht kerkon dhe kohe ne dispozicion.

Shume kolege tuaj e kane kthyer kengen ne biznes profi tabil. Shumices prej tyre u mungon zeri, u mungojne aftesite interpretative. Ju i keni te dyja keto vlera, por rezistoni t’i keqperdorni (nese guxoj te shprehem keshtu). Cili eshte gjykimi yt per keta kengetare?

Se pari te falenderoj per fjalet e mira drejt meje! Mua me vjen realisht shume keq per ata te rinj te cilet investojne kohen e tyre te arte, per te dhene ne nje fushe e cila nuk eshte me e mira e tyre, qe ne dukje eshte profi tabel, por rrezikon te jete shkurt. Cdokush ka nje aftesi te dhuruar nga Zoti, dhe jam e bindur se po te kerkonim e te lodheshim me shume, secili prej nesh do te gjente profi lin e tij dhe do te perfi tonte gjate, ndersa me artin e sajuar, thjesht fi tojne nje fame te panevojshme. Gjithsesi nuk dua te paragjykoj askend, secili ka te drejte te beje ate qe ndjen, dhe u takon atyre te kuptojne se ndihen mire apo jo kur realizojne dicka me sforce, por mbi te gjitha i takon publikut qe i perzgjedh.

T’i vret veshet playback-u?

Varet se ku e shoh te performuar! Playback-u une besoj se eshte i pershtatshem vetem per realizimin e videoklipeve apo xhirimeve televizive, perndryshe te vret veshet dhe syte.

Cka e kompleton nje artist?

Artistin e kompleton gjeni i tij dhe origjinaliteti. Nje artist lind i tille e nese kete ai e kultivon me se miri duke iu perkushtuar, sigurisht qe eshte i kompletuar! Cka nuk ben dot Anjeza Shahini? Shume gjera, ato qe nuk me takojne, nuk kam pse i bej si p.sh.: te ngre shtanga (qeshet).

Cila mendon se eshte vlera jote kryesore?

Mua nuk me pelqejne aspak njerezit qe servilosen e qe per te arritur dicka bejne gjithcka, per pasoje vetes ia quaj vlere faktin qe nuk bej pjese ne kete grup njerezish.

Po e meta?

I ve gjerat aq ne peshore, saqe fi lloj e konfuzohem, kete e quaj te mete timen, sepse jo rralle me ka vene ne pozite te veshtire perpara nje zgjedhje dhe ndonjehere kam mbetur pa realizuar deshira.

Cili eshte kujtimi me i bukur i jetes tende?

Oh, une jam shume nostalgjike, edhe pse shume e re, shpesh me kujtohet femijeria. Eshte ajo koha e cila me rri gjithmone ne zemer e qe sa here e kujtoj mallengjehem, e quaj si periudhen me te bukur te jetes sime, sepse cdo gje ka qene ashtu e thjeshte, e natyrshme dhe lumturine e perjetoja deri ne maksimum, si nje femije i pakomplikuar dhe i rrethuar nga njerezit e vet me te dashur.

Po ai me i trishti?

Kur kjo etape e jetes ndryshoi, dhe kur kuptova qe nuk do te mundem me te jem e rrethuar nga te gjithe njerezit e mi me te dashur.

Per cka perlotesh?

Nuk perlotem thjesht dhe pse merzitem per cdo lajm jo te mire, e kur arrij te perlotem do te thote qe kam arritur kufirin e vetepermbajtjes. Nje arsye mund te kete qene edhe nje moment lumturie, si ai kur fitova festivalin kombetar e ku ia nisa te gezoja me lot.

Cka i mungon aktualisht Anjezes?

Nje njeri shume i shtrenjte, i cili do te me mungoj pergjate gjithe jetes sime.

Si jane ditet tua?

Te ndryshme nga njera-tjetra, me gjithe obligimet e perditshme qe kam, del gjithmone dicka qe e ndryshon rutinen. Paraditeve kryej pergjithesisht punet zyrtare, pasditet ja perkushtoj muzikes, ndersa darkat i ndaj me te afermit ose miqte, dhe fundjavat zakonisht jane per evenimente te ndryshme muzikore.

Cilat jane planet tua per kete vit?

Jane disa plane, i pari eshte nje bashkepunim qe ka nisur punen e qe se shpejti do te transmetohet, por preferoj te jem akoma diskrete, sepse e kam menduar si nje surprize per publikun shqiptar.

Cila eshte endrra jote ne sirtar?

Endrra ime eshte te realizoj vetveten me te gjithe qellimet qe i kam vene asaj, megjithese pergjate jetes ndodh te ndryshojme edhe drejtime, keshtu qe me rendesi eshte te kemi endrra dhe keshtu kemi motive per te bere me te miren./antigona uka/infopress/janar 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google: Interview with singer Anjeza Shahini
Perfeksionistja nostalgic

"Oh, I'm very nostalgic, though very young, often remember childhood. Is it time that always stays with the heart that grieves whenever the recall, call as the most beautiful period of my life, because everything was so simple, natural and happiness of experiencing to a maximum, as a uncomplicated children and surrounded by its own people more loving ", so expressed, during an exclusive interview for" Infopress, singer Anjeza Shahini considering childhood as a time with the beautiful memories of her life. During this interview, Anjeza reveals its connection with Kosovo, et fl for its values, the defect size, the sad memory, lots of dreams of the future

It was the winner of the first edition of the spectacle for the discovery of new talent, "Friday evening Fevers." Since then its successes have taken the road. Has triumphed at the festival's end on ART (2004), representing Albania in the Eurovision later, turned out to sixth place, making everyone proud Albanian. But fame and success it has received more tractable, while maintaining its human values, and thus proved to be an artist in the sense of the word. Her voice and interpretations of a complete image perfeksionisteje ...

Anjeza, start this interview with Kosovo. What is your relationship with Kosovo?

My connection with Kosovo certainly is strong, as well, first I am Albanian. Physically we were met in 2003, after the program of "fever ..." I had the opportunity to come together with the staff to visit many cities of Kosovo. I do not know the show has left the impressions that he first meeting of my fellow, but time has shown that my desire has always been great to visit Kosovo, not only when I come as a guest to sing, but once I find time, often miss even just come as guests. Not allowing time to write more, but the connection with Kosovo would have been frankly much more concerned than that.

If you held a referendum on national unity, on both sides of the border rite, how do you think the Albanians would vote?

Albanians more and often have established strong links with each other between the border ries here, much more recent years. Now we learn to see the competitions which participate together, where each representative, whether Kosovo or Albania, the Albanian representative for us is, for which we want to take pride. However, if one day be held such a referendum, I do not think everyone will get to accept a national unity, as with all common we have, is precisely the limit that makes it even more amazing about our relationship. Kosovo is now more ready than ever to create a strong state, with structures able to run its citizens, perhaps why not even sure how Albania, with strong aspirations, but with numerous problems. I think the goodwill, support and examples that we can give the other as a one-two states close to the same aspirations, makes us proud of our international front, while we are still connected spiritually as Albanian.

You graduate to international relations. So what is your concept about politics?

It is true that I'm just graduated in International Relations, and will soon be left with the master in the same field, but politics itself with more interest as a citizen than as a specialist with the ambition to be a politician. My desire has been during the study and continues to be profi lizuar in diplomacy, which basically represent her as ambassador to Albania. I constantly given that I love art and I do not intend to quit then, I thought that even this profi tions to bind again with art, all my contribution in both areas I would like to gershetohej only to invest in culture Albanians in general and not to run a political ideology or fluctuating colors.

Back to the song. Anjeza permall rarely comes to the public. Why this choice?

Now I managed to teach himself, but also the public with this kind of choice that I've done themselves. Not that I get a calendar and have set dates per year that would be present at the screens, but every time I decide to be present on television, I want to have a reason and a novelty, so that the public not disappointed of Anjezes, but I enjoy what I meant to convey, when created something good, and certainly requires time available.

Many of your colleagues are back in business profi tabil song. Most of them lack the voice, lack interpretative skills. You have both these values, but to withstand the misuse (if you dare to pronounce so). What is your trial for these singers?

First, to thank for the good words to me! Me I'm really very sorry for those young people who invest their time to arts, to provide a field which is not good with them, that apparently is profi table, but threatens to be short. Everyone has a skill granted by God, and I am convinced that it is to ask of lodheshim more, each of us will find his profi lin will BENEFIT tonte long, while the fabled art, just a lice fi fame unnecessary. Anyway do not want to prejudge anyone, everyone has the right to do what you feel, and it is up to them to understand that they feel good or not when you realize something sforce, but above all belongs to the public that selects.

To kill ears playback-u?

Depends on where I see perform! Playback-u I believe that is only suitable for the realization of video clips or television filming, otherwise kills the ears and eyes.

What completes an artist?

Artist completes his genius and originality. Such an artist born and if he cultivates this with the best by them committed, of course that is complete! What does not dot Anjeza Shahini? Many things, those that do not belong, why do not I like: to raise wondered (laughs).

What is the value you think that your main?

I do not like at all the people who servilosen of that to do everything to achieve something, call it yourself consequently value the fact that do not participate in this group of people.

But the drawbacks?

I've things as the scales, as they fi kind of konfuzohem, this call of my own bugs, because not rarely has put in a difficult position before a choice and I left without ever realized desire.

What is the most beautiful memory of your life?

Oh, I'm very nostalgic, though very young, often remember childhood. Is it time that always stays with the heart that grieves whenever the recall, call as the most beautiful period of my life, because everything was so simple, natural and happiness of experiencing to a maximum, as a uncomplicated children and surrounded by his men wanted to.

Yes he is trishti?

When this stage of life changed, and when I realized that I would not with to be surrounded by all my people wanted to.

What perlotesh?

Perlotem not just and why not get bored of any good news, but when get to perlotem mean you've reached the limit of forbearance. One reason may have been even a moment of happiness, as when I won the national festival, where it enjoys the tears started.

What is lacking currently Anjezes?

A very dear man, who will miss during my life.

How are your days?

Different from one another, with all the daily duties that I have, always turns out something that changes the routine. Generally perform official work mornings, afternoons shall devote music, and dinner to the relatives or friends, and weekends are usually for various musical events.

What are your plans for this year?

There are some plans, the first is a collaboration has begun work that will soon be broadcast, but still prefer to be discreet, because I thought as a surprise for the Albanian public.

What is your dream in the drawer?

My dream is to pull itself with all the goals that I set it, although over the life going to change the directions, so it is important to have dreams, and so we figured to do better.
]]

Wednesday, 26 January 2011

Genta Mohon Konfliktin me Dafinen!

/photo public domain/

Genta: Vet kengetaret po sajojne thashetheme

Kengetarja e mirenjohur kosovare Genta Ismajli i pergenjeshtron shkrimet e dala keto dite neper mediat e Shqiperise se kinse ajo ka pasur konflikt me kengetaren Dafina Zeqiri gjate mbremjes se spektaklit “Miss Universe Kosova 2011” te mbajtur me 15 janar ne Prishtine.

Sic ka raportuar “Panorama plus” vonesa e Gentes per te dal ne publik kur kenga e saj “Femrat shqiptare” kishte filluar te transmetohej, ka ardhur pikerisht per shkak te mosmarreveshjes qe kane pasur dy kengetaret ne prapa skene.

Nderkohe e kontaktuar nga “Zeri”, Genta e cila gjendej ne Zvicer, i hodhi poshte te gjitha fjalet e shkruara. Sipas saj, keto jane shpifje qe po i behen nga media dhe njerez te caktuar. “Nuk eshte e vertet asgje cfare eshte thene. Nuk kam pasur kurrfare konflikti me askend.

Une Dafinen e kam kolege sic i kam te gjitha te tjerat. Une kam respekt per te, ashtu sic i respektoj te gjithe koleget e mi. Une e kam duartrokitur kur ajo ka dale ne skene dhe nuk kemi pasur kurrfare mosmarreveshje” shprehet ajo per gazeten duke shtuar se jane vet kengetaret qe po sajojne lajme te rreme per te nxitur thashetheme neper media ne dobi te tyre.

“Kam ardhur ne perfundim se jane vet kengetaret qe po bejne thashetheme vetem per te qene neper media. Kam degjuar se kengetaret i therrasin gazetaret per te nxitur sensacione. Kurre ne jete time nuk e kam thirrur nje gazetar per te shkruar dicka per mua. Pse duhet te kam konflikt me Dafinen?, ate nate ka kenduar edhe Leonora Jakupi, dhe per mua te gjitha jane njesoj”, theksoi ajo.

Me tutje Genta tregoi se tezja e saj e cila eshte apostrofuar ne kete shkrim ku thuhej se “Eshte dashur te jete vetem Genta dhe gjithe spektakli te shndrise vetem me pranine e saj”, sipas Gentes tezja e saj nuk ka qene fare e pranishme ate nate, ndersa ajo sqaron edhe vonesen e asaj dalje ne skene.

“Nuk ka qene gabimi im. Labi i “TV21”-shit ( v.j. Labinot Gashi ishte prezantues i spektaklit) me kishte thene se me lajmerojne kur duhet per te dal ne skene. Une ne ate kohe isha duke e veshur fustanin, ndersa kenga eshte leshuar pa me njoftuar mua.

Kjo ka qene e tera, asgje tjeter nuk ka pasur”, ben me dije ajo e shqetesuar me shkrimet qe po dalin pa marr edhe prononcimet e saj.

Mohon t’i jene nderprere kontratat me diskotekat ne Zvicer

Nder te tjera, gazeta “Panorama” ka shkruar se Gentes i jane nderprere te gjitha kontratat me diskotekat shqiptare ne Zvicer dhe ne vend te saj do te kendoj Dafina Zeqiri, por edhe kete Genta e mohon kategorikisht.

“O Zot, o Zot, cfare kane keta njerez qe me sulmojne keshtu. Momentalisht qe po flasim, une jam ne Zvicer dhe ketu kam ardhur per mbremjet dhe koncertet e mia. Cfare jane keto fjale?”, thote ajo gjate bisedes ne telefon.

Ne anen tjeter, “Zeri” u perpoq per te marr nje prononcim edhe nga kengetarja Dafina Zeqiri, por telefoni i saj gjate tere dites se marte ishte i mbyllur. Miqte e Dafines i thane gazetes se ajo ka nderruar numer dhe rrallekush e ka numrin e saj te ri. /arben gjinaj/zeri/janar 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google: His singers are rumors weave

Known singer Genta Ismajli emerging writings refutes these days through the media of Albania that she allegedly had a conflict with the singer during the evening Dafina spectacle "Miss Universe 2011" held on January 15 in Pristina.

As reported Panorama plus "Gentes delay to get out in public when her song" Albanian Women "had begun to broadcast, has come due to the dispute who have had two singers in behind the scene.

While the contact from the "Voice", which Genta found in Switzerland, dismissed all the written word. According to her, these are insinuations that are made by the media and certain people. "There is nothing really what is being said. There have been no conflict with anyone.

I've Dafinen colleagues as I have all the others. I have respect for, as i respect all my colleagues. I have applauded when she brought on stage and have not had any disagreements "she says, adding that newspapers are the singers is weave its fake news to promote through the media gossip to their benefit.

"I have concluded that its singers are doing just to gossip in the media. I heard that the singer's call to encourage journalists sensations. Never in my life I did not call a reporter to write something for me. Why should I have conflict with Dafinen?, That night is singing and Leonora, and me all are alike, "she said.

Genta further indicated that her aunt who is apostrofuar in writing stating that this "was supposed to be only Genta and spectacle all to shine only with her presence," according to Gentes her aunt was not at all present that night , while it explains the delay of that emergence.

"It was my mistake. Labi of "TV21" shit (NS Labinot Gashi was the presenter of the spectacle) with had said that should alert you when to get on stage. At that time I was wearing the dress, while the song was issued without notifying me.

It has been dry land, there was nothing, "she suggests concerned with writings that are emerging even without taking her statements.

Denies to be interrupted contracts with discotheques in Switzerland

Among others, the newspaper "Panorama" has written that Gentes of all contracts have been terminated with Albanian discotheques in Switzerland and instead of her going to sing Amazing Girl, but even this Genta denies.

"O Lord, Lord, what have these people that strike me so. Currently you are talking, I'm in Switzerland and I came here for my evenings and concerts. What are these words? "She says in conversation on the phone.

On the other hand, "Voice" tried to take a statement from Dafina singer, but her phone all day long it was closed Tuesday. Friends of Dafines newspaper said it has changed rrallekush number and has its new number.
]]

Tuesday, 25 January 2011

Genta vs Dafina, It's Official!

/photo public domain/

Genta dhe Dafina kercenojne njera tjetren?

Gjate nates finale te “Miss Universe Kosova”, pervec sfilimit te bukurosheve pjesemarrese, ne skene duhej te paraqiteshin edhe kengetaret Genta Ismajli e Dafina Zeqiri, si pjese e programit argetues.

Por ne vend te performancave ne skene, duket se performanca me interesante ka ndodhur prapa skenes. Ne momentin kur Genta Ismajli i eshte dashur te dale ne skene per ta kenduar kengen “Femrat shqiptare”, kenga kishte filluar te transmetohet por kengetarja nuk ishte paraqitur.

Ne ate moment kishin lindur shume dyshime, te cilat edhe ngjallnin perseri “konfliktin” qe po vazhdon mes Dafina Zeqirit dhe Genta Ismajlit. Vonesa e saj ne performance thuhej se ishte bere pikerisht ne momentin e fundit, pas disa kercenimeve qe ajo dhe stafi i saj iu kishin bere organizatoreve te spektaklit, pasi keto te fundit kishin pranuar qe ne skene te paraqitet edhe kengetarja Dafina Zeqiri, e jo vetem Genta te jete ylli i mbremjes.

“eshte dashur te jete vetem Genta dhe gjithe spektakli te shndrise vetem me pranine e saj”, keshtu jane degjuar fjalet e tezes se Gentes, qe ben pjese ne stafin e saj, drejtuar te pranishmeve prapa skene, sic shkruan Panorama.

E gjithe ngjarja ka precipituar kur Genta ka kercenuar se do te braktise spektaklin dhe do te niset drejt shtepise nese organizatoret nuk permbushin aty per aty kushtet, te cilat ajo i kishte kerkuar me heret.

Ne anen tjeter organizatoret e kishin te patjetersueshme te futin ne program edhe Dafinen, se ciles ia kishin dhene fjalen me heret. Me te degjuar keto kercenime, edhe bashkepunetoret e Dafines kishin dhene “ultimatum” qe nese nuk paraqitet edhe Dafina, madje ne fillim si ylli i vertete i mbremjes, ata do te bejne “skandal” dhe i gjithe organizimi do merrte kahe negative.

“Dafina i bertiste Gentes duke e akuzuar per shkrimet qe kishin dale ne media per aferen e saj dhe te Xhuli Nures, por i kishte ndaluar Agroni (organizator i spektaklit), nje kameraman, mandej kishin nderhyre edhe keta te TV21”, ka bere te ditur nje punonjes i TV21 per mediat shqiptare.

I gjithe ky skandal i perfolur me lart eshte bere per shkak te konkurrences se madhe qe po behet koheve te fundit mes ketyre dy yjeve te estrades. Thuhet qe Gentes i jane nderprere gati te gjitha kontratat me diskotekat me te medha ne Zvicer, vend ku realizonte nje pjese te madhe te fitimit, dhe ne vend te saj flitet se eshte angazhuar Dafina. /panorama/telegrafi/janar 2010/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google: Dafina and Genta threaten each other?

During the final night of "Miss Universe", except the peach sfilimi participating, the scene should be presented to the singers of Dafina Wiley, as part of entertainment.

But instead of performances on stage, it appears that performance with interesting has happened behind the scenes. When we Wiley has had to come on stage to sing to the song "Albanian women, had begun to broadcast the song but the singer was not present.

At that moment many doubts had arisen, which again raise the "conflict" that is continuing between Dafina and Wiley. Its delay in performance saying it was done exactly when the last, after several threats, she and her staff were performing the organizers had done after the latter had admitted that the scene be presented Dafina singer, not only Genta to be the star of the evening.

"Was supposed to be only Genta and spectacle all to shine only with her presence, so are the words of the thesis that Gentes, who is part of her staff, addressed the participants behind the scenes, writes as Panorama.

The whole event has precipitated when Genta has threatened to abandon the spectacle and will start towards the house if the organizers do not meet the conditions right now, which she had requested earlier.

On the other hand inalienable organizers had put in the program Dafinen, whose word we had given earlier. Upon hearing these threats, even Dafines associates had given "ultimatum" that if not well presented Dafina, even at the beginning as the real star of the evening, they will make "scandal" and the entire organization will receive negative direction.

"Cried Dafina Gentes charging for logs that had emerged in the media about her affair and Julie Nures, but had stopped Agron (organizer of the spectacle), a cameraman, then even these had intervened TV21, has made Knowing an employee of TV21 for Albanian media.

All this scandal perfolur above is due to greater competition that was recently made between the two stars of estrades. Gentes said that i have been interrupted almost all contracts with the biggest discotheques in Switzerland, where the country realized a large part of the profits, and instead of her talk that is engaged Dafina.
]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online