All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Tuesday, 1 March 2011

Drenusha Latifi, Intervista Telegrafi Mars 2011


/photo arton humolli/

Drenusha Latifi: “Di te josh me ironi”

C'do te thote te jesh nje femer seksi? Nje femer e adhuruar... Nje femer qe do dhe te duan... Ka arritur te beje realitet endrren per t’u bere modele, miss, kengetare, aktore dhe guxon per me teper. Eshte kjo: Drenusha Latifi. Ne karakterin e saj nderthuren mjaft bukur edhe ironia dhe sensualiteti. Ka kurajen per t’u perballur me jeten duke mos i bere pershtypje mendimi i te tjereve.

Drenusha Latifi eshte modelja e pare kosovare qe ne vitin 1999 perfaqesoi Kosoven ne New York (SHBA), nga fotografi Fadil Berisha. Me 2002 zgjedhet Miss Kosova, po kete vit ne ‘Miss Tourism of the World’ merr cmimin ‘Miss Face on the Net’. Hyn ne Top 10-she ne ‘Miss Tourism International 2002’ ne Kuala Lampur (Malajzi). Pjesemarrese ne ‘Miss Europa Junior’ me 2002. Top 5 Finaliste ne ‘Miss Albania 2003’. Me 5 klipet e saj te suksesshme, eshte bere nje kengetare e adhuruar per publikun. Ky adhurim ka ardhur edhe fale ekstravagances se saj dhe pamjes se mjafte joshese. Me ecurine e cuditshme ne fushen e muzikes ajo po i cudit konkurrentet e saj me surprizat qe i servir adhuruesve te muzikes. Sfidon veten edhe ne filmin ‘Rekrutimi’ te Bleri Gjocit. Dhe ne kete moment qe ne po flasim, eshte ne biseda per nje film tjeter... te shohim se si do te shkoje.

“Nuk jam e bukur por u pelqej meshkujve: nuk me pelqen joshja e shtirur, perpiqem te josh me ironi”,- rrefen Drenusha. Kur behet fjale per joshjen ajo shprehet: Eshte me e thjeshte te shfaqesh trupin, por jo shpirtin. Por kengetarja shprehet e hapur edhe ndaj zhgenjimit dhe vjen me nje interviste per telegrafin tone pa doreza, duke ndare edhe ndjesite me te brishta me ne.

Drenusha, si po i kaloni keto dite?
Keto dite, mund te them se ka qene nje periudhe e ngjeshur, per sa i takon udhetimeve jashte dhe pergatitjeve per klipin e ri e keshtu me radhe. Duke qene se fundjavat jane te zena me aktivitete, une zgjedh fillimin javes per te pushuar. Megjithate dua te theksoj se pushimet jane teper te rendesishme, pasi cdokush ka nevoje per pak clodhje, ku mbushesh me energji te reja, qendron larg rutines se perditshme dhe ne te njejten kohe te vijne dhe ide te reja.

Shoh se ke mjaft fotografi, eshte pasion apo hobi?
Fotografite i kam fiksim, eshte pasioni i im dhe nuk ka dite qe te mos fotografohem, nuk ri dot pa to. Une jam fotomodelja e pare kosovare e ftuar nga Fadil Berisha.

Po kenga ku futet?
Ne fakt, deshira ime e vertete eshte qe te merrem me sfilata, por e shoh se eshte e pamundur per t’u ushtruar ketu, nuk ka treg. Me pas thashe te provoja njehere kengen, mbase nepermjet kenges do te gjeja ate qe me pelqen mua. Kushdo qe e ka pare kripet “Te ajo”, “S’ka”, etj., me ka komplimentuar. Eshte nje hap me shume per mua, nga ana profesionale. Perfshihet ne nje prej synimeve te mia te momentit dhe ja ku e kam realizuar. Jane klipe bashkekohore, me nje stil shume urban.

Mendon se e gjete ate qe enderroje?
Kjo eksperience me pelqeu shume.

Do ta vazhdosh edhe me pas kengen?
Po, madje une jam gati per te nxjerre albumin tim te pare.

A te duket e veshtire kjo iniciative e re?
Aaa... jo. Si fillim e pata pak te veshtire, por tani jo.

Kenget qe keni kenduar, kane qene te gjitha te natyres suaj?
Sigurisht, ne te kundert nuk do t’i kisha kenduar per asnje arsye ne bote.

Duke u nisur nga pamja qe ke, mendon se patjeter te lodhin djemte?
Une gjithnje dal me makine dhe djemte nuk e kane kete mundesi, ne kembe eshte e pamundur te me shohin. Per kete arsye e le makinen tek shkallet e lokaleve apo dyqanit ku une shkoj.

Nuk ke pasur bezdisje prej tyre?
Jo, bezdisje jo, por thjesht komplimente.

Nuk ka pasur ndonje djale te marrosur pas teje?
Nuk e di. (qesh)

A e konsideron fat pamjen tende, apo do te me thuash sloganin qe perdorin te tera miss-et, “mencuria eshte vlera me e madhe”?
Eshte e vertete qe ndihmon shume pamja e bukur.

Po ti vete, e ke perdorur kete shprehje?
Jo, nuk e kam thene, madje te jesh e bukur eshte shume fat, sepse gjithandej i ke rruget e hapura.

Perdor veshje shume provokuese, nuk te sjell shqetesim ky stil?
Jo, perkundrazi, keshtu me pelqen. Me pelqen shume nderthurja e sportives me ekstravaganten. Por ne fakt nuk kam shume ngacmime nga djemte, ndoshta nuk u bej pershtypje.(qesh)

Cili eshte stili juaj i jetes?
Stili im i jetes eshte interesant dhe emocional, sepse shume e re kam bere hapin e pare ne boten e modes dhe te modelimit, andaj ajo eshte bote e cila sjell mjaft adrenaline.

Cfare mendon... cka mendon se ke ti e te tjera nuk kane?
Mencurine, para se gjithash...

Je 25 vjece, relativisht e pjekur, e bukur, me para, mos me thuaj se nuk je e dashuruar?
Jo, nuk jam.

Ke tip te caktuar bandilli, cka pret nga personi i dashur?
Nuk kam, nderkaq nga personi i dashur pres dashuri te sinqerte dhe te pakusht.

Je nga ato vajzat qe zgjedhin apo nga ato qe presin te jene te zgjedhura?
Qe zgjedhin.

Cfare eshte statusi yt emocional?
Hicfare.

Si e perfytyron djalin e endrrave?
Duhet patjeter te jete i interesant dhe i vecante, i sinqerte, i kujdesshem, gazmor, i fuqishem dhe i bute, te me kuptoje ne cdo cast dhe, gjithsesi, te posedoje energji e cila mua me ben te ndihem mire. Duhet te jete stabil, te kete vetedije reale per veten dhe per boten dhe te jete i vetedijshem qe cdo dite duhet te me beje per vete.

A eshte e veshtire te gjesh nje djale me te tilla cilesi?
Po eshte, sepse tani ka ardhur nje kohe tjeter, si per femrat por edhe per meshkujt. Jane te pavendosur.

Cila eshte pika qe t’i nuk toleron dhe ai te pershtatet?
Ha ha ha, “te mos ma dredh bishtin”, te mos kete genjeshtra.

Ti je nje “femer ideale” per nje mashkull?
Po jam.

E ke vleren qe i kerkon djalit tend, nuk je “bisht-dredhur”?
Jo, nuk jam (Qesh).

Ne cift eshte mire te behesh njesh me partnerin apo te ruash hapesirat e tua?
Cdo cift dhe cdo njeri ka nevoje per privatesi. Kur ka mirekuptim dhe dashuri mes njeri-tjetrit, nuk eshte e nevojshme te dihen mendimet apo passwordet e Facebookut.

E keni te lehte te falni?
Une jam nje tip zemerbute dhe fal kur behet fjale per te rregulluar nje marredhenie ose kur eshte per te miren e dickaje. Jeta eshte shume e shkurter dhe nuk ka kohe per inate.

Cilat fjale duhet patjeter t’i thote mashkulli per te te lene pa fjale?
Di mire te degjoj, por ma merr mendja se ato qe i bejne, e jo ato qe i thone.

Cka te dashurit perpiqen te ndryshojne tek ti?
Ata duan qe te jem me e bute dhe t’ju jap me shume llogari.

Cka mendon... cila eshte arma kryesore e femres per te joshur mashkullin?
Bukuria! Gjithashtu eshte me rendesi qe te kete cka te tregoje dhe te jete normale.

Si do ta joshesh mashkullin e endrrave tuaja?
Une nuk bej joshje. Madje as mashkullin e endrrave te mia. Deshiroj te jem e joshur.

Sipas teje, si do te duhej te dukej mashkulli i persosur?
Si Johnny Depp, meqe po me pyetni! Shpresoj qe bile fantazia te mos jete e ndaluar (qesh).

Po te behesh mashkull vetem nje dite, cka do te beje me pare?
Se pari do te doja te kisha nje raport me nje femer dhe ta shoh se cfare ndjesie perjeton…

Je romantike, cila eshte gjeja me “e marrezishme” qe e ke bere per shkak te dashurise?...
Une nuk jam romantike dhe shpesh e vuaj kete, nuk di te bej gjera te marrezishme per dashurine.

A ke frike t’i shfaqesh emocionet?
Nuk kam frike. Por edhe kam temperament te tille, edhe po te deshiroja, nuk do te mund t’i fshihja ato qe i mendoj dhe i ndiej.

Vendi i preferuar per te bere dashuri?
Nuk e zgjedh vendin, mirepo preferoj enterierin! Domethene brenda kater mureve.

Nata perfekte me te dashurin eshte…
...naten, ne nje shtepize ne mal. Oxhaku i ndezur…Ehhhh lere mos me pyet me!

Pozat?
Nuk jane posacerisht te rendesishme. Me rendesi eshte kualiteti!

Cka mendon per xhirimin e aktit te berjes dashuri?
Me sa di une (qeshje), ne arkivin privat nuk kam xhirime te tilla! Mendoj se do te isha e ngarkuar 24 ore ne dite! Nuk do te mund te fija e qete duke menduar se a eshte ne vend te sigurt ai xhirim! Mendoj se alternativa shume me e mire eshte te kesh nje pasqyre te madhe ne dhomen e gjumit! (qeshje)

C’eshte ajo qe kurre nuk do ta kuptosh te mashkulli?
As ata vetveten nuk e kuptojne. Si t’i kuptojme atehere ne?

Cka mendon, nese vajzat e mira shkojne ne parajse, ku shkojne te keqijat?
Te mirat shkojne ne krevat.

A mund te ndikoje shopingu ne humorin tend?
Poooo! Jam njera nder ato e cila me pergjegjesi konstaton se shopingu ka veprim terapeutik!

A mund te blihet cdo gje me para?
Sot cdo gje blihet me para, vetem lumturia nuk mund te blihet.

A do te ishit fotografuar per magazinen ‘Playboy’ dhe sa do te duhej te fitonit para per ato foto?
Po, per nje milion dollare. Dhjete per qind...disave ne qeveri.

Jeni ithtare e pizhameve seksi apo me shume deshironi te flini lakuriq?
Gjithmone me pizhame, sepse ato vertet jane te mira dhe te rehatshme. Lakuriq, vetem veres, madje nese temperatura eshte mbi 40 grade.

Cka eshte me e rende? Nje kilogram lesh apo nje kilogram hekur?
Shume keq nese nuk keni peshoje ne redaksi, kurre nuk do ta mesoj.

Sa e shperblyer ndiheni ne planin profesional dhe ate personal?
Jam e shperblyer nga Zoti ne maksimum dhe e falenderoj per cdo gje qe kam. /gazmend kajtazi/telegrafi/mars 2011/photo:arton humolli/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google: Drenusha Latif: "I know to entice ironically"

What does it mean to be a woman sexy? A woman of God ... A woman who will love and ... Has managed to make reality dream of becoming models, miss, singer, actress and dare for more. It is this: Drenusha Latif. In her character beautifully combined the irony and sensuality. Has the courage to face life by not impressed opinion of others.

Drenusha Latif is the first model in 1999 Kosovo was represented Kosovo in New York (USA), by photographer Fadil Berisha. In 2002 elected Miss Kosovo, but this year we 'Miss Tourism of the World' takes the prize 'Miss Face on the Net'. Enters the Top 10-she in 'Miss Tourism International 2002' in Kuala Lampur (Malaysia). Participating in 'Junior Miss Europe' by 2002. Top 5 finalist in the 'Miss India 2003'. With 5 clips of her successful singer has become a god for the public. This worship has come thanks to her extravagance and very attractive appearance. Strange performance in the field of music it is its competitors marvel with surprise that the disclosed fan of music. Challenging themselves even in the movie 'recruitment' of Blair Gjoci. And in this moment that we are talking, is in talks for a different movie ... to see how it will go.

"I'm not beautiful but men like that: do not like the lure of pretentious, trying to entice with irony" - tells Hind. When it comes to spell it says: It is easier to display a body but not spirit.
But the singer says open to disappointment and comes with an interview for our telegraph without gloves, by sharing even more fragile senses with us.

Drenusha, both are facing these days?
These days, you can say that there was a period of congestion, regard to the trip abroad and the preparations for the new clip and so on. Since weekends are occupied with activities beginning the week I choose to rest. However I want to stress that the holidays are extremely important, as everyone needs a little rest, where filled with new energy, staying away from routine and at the same time to come and new ideas.

I see that you have enough files, it is passion or hobby?
Pictures I have fastening, it is my passion and there is not a day that fotografohem, not re dot without them. I am the first fotomodel Kosovo invited by Fadil Berisha.

What song where you insert?
In fact, my real desire is to deal with sfilata, but I see that it is impossible to be exercised here, there is no market. Then I said to try the song again, perhaps through the song will find what I like me.
Anyone that has seen salt "to her," No ", etc.., With no complimenting. It is one more step for me, by the professional. Included in one of my goals here at the moment and I realized. Clips are contemporary, with a more urban style.

Do you think that you found what you dream about?
This experience like many.

Will continue even after the song?
Yes, even I am ready to bring my first album.

Is it hard this new initiative?
Aaa ... not. To start I had a little more difficult, but no longer.

Songs that you sing, have all been your nature?
Of course, otherwise I will not sing for any reason in the world.

Given the appearance that you, thinks that definitely lodhin boys?
I always get the car and the boys did not have this possibility, the walking is impossible to see the. For this reason the car to let the premises or shop instances where I go.

No hassle you had them?
No, no hassle, but just compliments.

There has been a nutty boy you?
I do not know. (Laughs)

A lucky considering your view, or slogan to tell me miss using the tera-et, "wisdom is the greatest value?
It is true that good looks helps too.

If you own, you use this expression?
No, I said, even being nice is very lucky, because everywhere the roads have started.

Use more provocative clothing, do not cause problems this style?
No, instead, so I like. I like the combination of the ekstravaganten sportives. But we actually have more harassment from the boys, probably did not impress. (Laughs)

What is your style of life?
My style of life is interesting and emotional because I made many new first step in the world of fashion and modeling, so it is the world which brings enough adrenaline.

What do you think ... what you think you others have not?
Wisdom, first of all ...

You're 25 years old, relatively mature, beautiful, with money, do not tell me you're not in love?
No, I am.

You bandilli certain type, what awaits the person wanted?
There have, while loving person expect sincere love and unconditional.

Are those girls who choose or by those who expect to be chosen?
That choice.

What is your emotional status?
Hicfare.

As the boy imagines the dreams?
Should definitely be interesting and unique, sincere, caring, jovial, powerful and smooth, with at every moment and understand, however, possess energy that makes me feel good. Must be stable, has a real consciousness for themselves and for the world and be aware that every day should be to make for themselves.

Is it hard to find a boy with such quality?
Yes it is, because now there came another time, as for women but also men. Were undecided.

What is the point that you will not tolerate, and it fits?
Ha ha ha, "not to shake my tail, no lies.

You are an "ideal woman" for a male?
Yes I am.

And you value your son asks, are not "curly-tail"?
No, I am (laughs).

We pair is better to become a partner or ace to save your space?
Each couple and everyone needs privacy. When there is understanding and love between each other, it is not necessary to know the thoughts or password facebookut.

You have to easy to forgive?
I am a gentle and forgiving type when it comes to fix a relationship or when it is for the benefit of something. Life is too short and no time for rage.

What word should definitely be the man says to leave without words?
Di good to hear, but I guess they was doing, not those who say.

What loved ones try to change to you?
They want to be with the soft and give you more accountable.

What you think ... which is the main weapon of women to lure men?
Beauty! It is also important to have what to show and be normal.

How to seduce the male of your dreams?
I do not seduction. Even the man of my dreams. I want to be the lure.

Tell me, how should look the perfect man?
As Johnny Depp, since being with Ask! I hope that even fantasy not be stopped (laughs).

If I become a man just one day, what you will do before?
First I would like to had a rapport with a woman and see what feeling experiencing ...

You are romantic, which is the most "of marrezishme" you did out of love? ...
I am not romantic and often suffer this, I do not know marrezishme things for love.

Are you afraid to express emotions?
I have no fear. But I have such a temper, even like, will not be able to hide those who think and feel.

The preferred to make love?
Not choose the place, but prefer the interior! Ie within the four walls.

Perfect night with the boyfriend is ...
... Night at a lodge on the mountain. Heated liners leave Ehhhh ... Do not ask me!

Stills?
There are particularly important. It is important to quality!

What do you think about shooting the act of making love?
As far as I know (laughter), we do not have private archive footage like that! I think it will charge 24 hours a day! Will not be able to finely calm thinking is it safe instead of running it! I think much better option is to have a great insight into the sleeping room! (Laughter)

What is it that will never understand the man?
As they themselves do not understand. How can we then understand?

What do you think, if the good girls go to heaven, where the evil go?
Goods go to bed.

A shopping we can affect your mood?
Poooo! I am one of them which finds that liability is effective therapeutic shopping!

Can money buy everything?
Today everything bought with money alone can not buy happiness.

Will warehouse were photographed for 'Playboy' and how would have to earn money for those pictures?
Yes, for a million dollars. Ten percent ... some in the government.

Are followers of pajamas sex or more wish to sleep naked?
Always pajamas because they are really good and comfortable. Naked, summer only, even if the temperature is above 40 degrees.

What is worse? A kilogram or one kilogram iron wool?
Too bad if you do not weigh in the newsroom, will never learn.

How do you feel rewarded in the professional and personal plans?
I am rewarded by God in the maximum and thank you for everything you have.
]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online