All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Thursday, 12 May 2011

Elsa Lila Behet Nene

Elsa Lila, mama per here te pare, lind ne diten e gruas EVITA

Elsa Lila, kengetarja shume e njohur e muzikes shqiptare eshte bere mama per here te pare ne diten nderkombetare te guas. Ne oret e vona te 8 marsit Evita i ka dhene pershendetjen e pare kesaj bote me te qaren e saj foshnjore. Aktualisht Elsa ndodhet ne Milano, ne te njejten shtepi ku jetojne edhe familjaret e Alessandros, te cilet jane lumturuar pa mase per kete femije qe erdhi ne jeten e tyre. Nje tjeter person qe eshte gezuar shume per kete vajze eshte edhe babai i kengetares impresionuese, i cili e ka telefonuar te bijen nga Lecce (qyteti ku jeton dhe punon), i mallengjyer. /bluetooth/maj 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Elsa Lila, mum for the first time, Evita born on the women day

Tuesday, 10 May 2011

Yllka Kuqi, Intervista Telegrafi Maj 2011

Yllka e kenges sone!

"Kengetarja e muzikes se lehte, Yllka Kuqi, eshte nder kengetaret e rralla qe ka bere bum skenik, qysh ne fillet e karrieres se saj artistike ne zhanrin e muzikes se lehte. Yllka i ka mbetur besnik ketij zhanri duke e kultivuar besnikerisht dhe denjesisht, por edhe artistikisht. Ajo, me zerin e saj, muziken e lehte, po e ben te, rende', pra me peshe dhe theks te vecante, jo vetem ne Kosove, por edhe me gjere.

Paraqitja e saj ne skene, qysh si nxenese e shkolles tetevjecare, ishte nje paralajmerim se Yllka do te kete nje karriere te ndritshme dhe shume te suksesshme e krenare. Ajo, tashme eshte ngjitur sigurt ne piedestalin e kenges se lehte dhe asaj qytetare dhe lehte po e perballon famen e krijuar. Kenget e saja si, ‘Jetoj qe te vdes’, ‘Me ty’, pastaj ‘Me je zambak ne pranvere’, ‘Ti je ai’, Dhe te dua’, ‘Ofendimi’, e shume kenge te tjera, jane bere hite, qe i rezistojne kohes dhe shijes,sado e sterholluar qe te jete ajo. Yllka,me shume seriozitet eshte paraqitur edhe ne Festivalet e ndryshme, ku rrembeu edhe shperblime.

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online