All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Saturday, 8 October 2011

Eneida Njofton Martesa se Shpejti...

Eneda Tarifa vishet me kostum dhenderie dhe njofton per martese se shpejti

Ne kete here te dyte te saj si moderatore e spektaklit te humorit “Portokalli” ne “Top Channel”, Eneda Tarifa ka eksperimentuar me veshjen, duke u shfaqur ne skene me nje kostum te zi klas, kemishe te bardhe dhe kravate te zeze. Po te njejtin kostum ka mbajtur te veshur gjate gjithe mbremjes dhe partneri i saj ne kete show, Salsano Arapi, i cili ka bere shaka ne lidhje me thashethemet se Eneda nuk do te ishte serish ne pozicionin e prezantueses. Por bisedat ne lidhje me jeten e Enedes jane thelluar dhe me tej, ndersa ne nje moment Ledio Lako ne rolin e Ramadanit, e ka pyetur se pse nuk martohet. Ajo me shaka i pergjigjet se thjesht nuk ka pasur kohe, duke lene te kuptohet se e ka nje lidhje te gjate me djalin, me te cilin bashkejeton. Edhe pse shume rralle ka folur ne media per historine e saj, kengetarja ka nje lidhje 15-vjecare me kompozitorin Erion Zaloshnja, me te cilin tashme po jetojne nje bashkejetese. /panorama/tetor 2011/

Anjeza Pas Audicioneve Argetohet ne Pub...

by panorama plus
Anjeza Shahini argetohet ne pub pas lodhjes ne audicione

Kengetarja e njohur, Anjeza Shahini, duket se i gjen momentet e argetimit ne club-e te zhurmshme, pas nje jave te lodhshme pune, ndersa eshte angazhuar per te zgjedhur talentet e reja te muzikes ne audicionet e nje spektakli te ri, qe po pergatitet per t’u transmetuar. E zbuluar si talent nga nje reality show i ngjashem si “Ethet e se premtes mbrema”, ajo tashme e sheh si nje kohe te larget ate te gjykimit nga nje juri profesioniste. Megjithate, tashme koha per te ka ecur shume dhe ajo renditet ne emrat e kengetareve profesioniste. Nuk dihet se cila do jete dalja e saj e re si kengetare pas klipit “Ti dhe une”, nje bashkepunim me Zig-Zag Orchestra, kenge me te cilen konkurruan ne “Top Fest”. /panorama/tetor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Nje Milion Shqiptare Kunder Operaconit te Gjoksit te Ciljetes...

Krijohet ne Facebook grupi “1 milion shqiptare kunder operacionit te gjoksit te Ciljetes”

Ore po kot thoni qe shqiptaret kane halle dhe ky grup i krijuar vetem pak dite me pare ne rrjetin social Facebook, demonstron me se miri se cilat jane problemet imediate qe ne si popull duhet te zgjidhim. Sapo doli lajmi se Ciljeta po kerkon nje klinike te mire per te zvogluar gjoksin, menjehere reagoi ne Facebook populli “gjoksdashes”. Ata jane te revoltuar dhe te prekur thelle nga vendimi qe ka marre kengetarja, mbi te gjitha pa u marre mendimin fansave te saj! “Une nuk mund ta imagjinoj dot Ciljeten pa gjoksin e saj shtata. Ajo eshte ikona e seksit per mua. Cfare kuptimi do kishte qe ajo te hiqte ate gje te vecante qe ka dhe per te cilen ne e pelqejme?” – shkruan nje fans i revoltuar. Ne fakt, nuk e dime se nga mund te kete dale ky lajm, por sipas informacioneve tona, Ciljeta edhe mund te beje ndonje nderhyrje, por jo ne gjoks. Besojme se ky do te ishte nje lajm shume i mire per popullin “gjoksdashes”, i cili pretendon se mund te shkoje deri ne nje milion. Megjithate, Ciljeta edhe sikur ta kishte nder mend kete nderhyrje, pas protestave tuaja, me siguri nuk do ta beje. Populli eshte sovrani, ai vendos. /panorama/tetor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -

Sonila Meco Ne Prag Te Lindjes, Aktive dhe e Persosur...

by panorama plus
Sonila Meco, ne prag te lindjes dhe eshte ne forme fizike te persosur

U largua per pak kohe nga ekrani kur ishte ne javet e para te shtatzenise dhe ne te gjithe menduam se ajo nuk do te kthehej derisa te lindte vajzen. Nje sakrifice e madhe kjo per nje gazetare karriere si Sonila Meco, e cila duket se ekranin e ka nje nga dashurite e saj me te medha. Mirepo, u rikthye qe te vazhdonte punen e saj, nderkohe qe ne ndiqnim dite pas dite nga televizori, pervec edicionit informativ, edhe transformimin e saj fizik. Ne fakt, sikur te mos e dinim qe Sonila Meco po pret nje femije, zor se mund te kuptonim dicka nga busti i saj. Ne fytyre nuk ka ato buhavitjet tipike te grave qe jane ne pritjen e embel dhe as ndonje tranformim tjeter. Nderkohe, pak dite me pare, paparaci yne e fotografoi se bashku me te shoqin, Drinin, ne nje aktivitet dhe ja ku na shfaqet Sonila Meco, e tera, koke e kembe dhe ne mund ta studiojme me kujdes. Pervec barkut, duket se shtatzenia ia ka kursyer te gjitha pjeset e tjera te trupit, duke krijuar keshtu silueten e nje gruaje shtatzene shume elegante.

Xhemi Shehu Ruan Elegancen e Saj...

photo credit: panorama plus
Xhemi Shehu fillon punen, por edhe jeten e nates

U shfaq per here te pare ne ekran nje jave me pare si nje nga prezantueset e programit argetues “E diell” dhe te gjithe po prisnin te shikonin nje pamje ndryshe te moderatores simpatike Xhemi Shehu. Kur themi ndryshe, kemi parasysh qe nje femer qe ka vetem pak muaj qe ka sjelle ne jete nje femije, sikur tranformohet pak, po edhe ndonje kilogram e shton. Mirepo surpriza ishte qe Xhemi, jo vetem qe kishte ruajtur elegancen esaj, por kishte marre dhe nje nur shume te bukur. Si gjithmone e shkathet ne prezantim dhe pa bere asnje lapsus, Xhemi kishte pamjen e dikujt qe punet po i ecin si mos me mire.

Por mesa duket, puna ne kete sezon te ri tek “E Diell”, nuk ka qene i vetmi moment kur Xhemi ka qendruar larg shtepise dhe bebit te saj, sepse fundjaven e kaluar ajo eshte pare ne nje nga pubet e Tiranes me bashkeshortin e saj Visin, me prezantuesen e njohur Arbana Osmani dhe bashkeshortin e saj dhe miq te tjere. Xhemi qe me shume ka ndenjur ne prehrin e te shoqit se ne karriken e saj, na ka krijuar nje

Fejesa e Getoarit, Mungojne Koleget Femra...

Fejesa e Getoarit, mungojne koleget. Arsyeja? I ka pasur te gjitha te dashura

Nje feste shume glamour eshte realizuar me rastin e fejeses se rep-kengetarit Getoar Selimi me te perzgjedhuren e tij, bukuroshen Florenta Islami. Mbremja eshte mbajtur kete jave ne hotel “Emerald” ne Prishtine, ne mes te nje numri te madh te ftuarish. Salla ku ishte organizuar fejesa, shkelqente nga dekori, ndersa te ftuarit si gjithmone te veshur me shume shije. Thuhet se per gjithe organizimin e kesaj fejese ishte perkujdesur e ema e Getit, zonja Florije Kelmendi Selimi, e cila ishte ajo qe priste gjithe te ftuarit ne hyrje te hotelit, se bashku me djalin tjeter, Liberianin.

Zana Krasniqi, Pas Modelimit Provon Aktrimin...

Pas modelimit, Zana Krasniqi provon veten si aktore ne Los Angeles

Ka tri jave qe ka filluar punen intensive ne Nju Jork si modele e agjensise “Wilhelmina models”. Modelja e njohur kosovare, Zana Krasniqi, tashme ka marre dhe vizen e punes ne Amerike, duke u vendosur atje per tri vite me radhe. Fotosesionet kane filluar te behen perditshmeri e Zanes, saqe ajo tregon se ia ka filluar shume mbare. Brenda dites, Zana tregon se mund te kete tri-kater fotosesione, keshtu qe klientet i shohin fotot e modeleve dhe pastaj ata perzgjedhin nese mund te vazhdoje te punoje si modele, apo jo. Zana per momentin po pelqehet shume me fotot e reja. Agjencia qe punon Zana, ka seli edhe ne Los Angeles, ndaj modelja pritet te vendoset edhe atje ku deshiron te vazhdoje karrieren si aktore, perpos punes si modele. “Ata e kane bazen si agjenci modelesh ne Los Angeles, por kane lidhje me nje tjeter agjenci edhe per aktore, ndaj me kane ofruar te bej nje test per aktrim si fillim”, tregon modelja Krasniqi. Per te pasur sukses ne kete drejtim, e ke te pamundur qe punet t’i besh vete, pasi duhet doemos te kesh edhe agjenten qe te ndihmon. Ndersa agjentja e Zanes eshte nje femer nga Sllovenia, qe e kupton boten femerore dhe e ndihmon shume. Ndonese per shumekend profesioni i modeles duket i lehte, ne fakt duhet shume mund dhe pune.

Friday, 7 October 2011

Mad Lion Lanson Edhe Nje Klip...

“Remember Me” nga Mad Lion

Luan Zeqiri apo sic e njohin te gjithe si Mad Lion do te lansoje edhe nje videoklip te ri te kenges “Remember Me”. Sipas tij, kjo eshte kenga e albumit te cilin e lansoi disa muaj me pare. Kengen e ka pergatitur Daz Dillinger, ndersa videoklipi eshte pergatitur nga “Mad Lion Entertainment”.

Sipas Luanit, kjo kenge eshte ne bashkepunim me Bardh Latifin me te cilin ka bashkepunuar edhe ne kenget e tjera te albumit. “Se fundi kam lansuar videoklipin e kenges ‘Hey Miss’, i cili eshte pritur mjaft mire ne publik.

Rovena: Nuk Do Pozoja e Zhveshur Shtatzene si Aurela!

Rovena Stefa: Nuk do te zhvishesha shtatzene si Aurela Gace

Kengetarja Rovena Stefa, e cila prej disa kohesh ka nderruar stacionin e jeteses se saj duke u vendosur gjate pjeses me te madhe te vitit ne Kosove, e ftuar ne nje program radiofonik ka thene se nese nje dite do te jete shtatzene, nuk do t’i pelqente te pozonte e zhveshur, sikurse ka bere se fundmi Aurela Gace ne kopertinen e nje reviste. Ne fakt, Rovena eshte pyetur nga moderatori ne lidhje me foton e Aureles, (qe te kuptohemi!), jo se ajo ka ndonje gje me kolegen e vet. Sa i takon planeve profesionale, Rovena ka thene se po punon qe se shpejti te hape produksionin e saj muzikor, ndersa keto dite do te publikoje kengen e saj me te re me klip “Kanagjeqi”. Sipas saj, kjo jo vetem qe do te jete kenga me e mire e realizuar ndonjehere prej kengetares, por duke qene se teksti flet per nje dasme, ajo do te ishte dakord edhe nese kjo fabul behet realitet dhe princi i saj do te ishte nga Kosova. /standard/tetor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Thursday, 6 October 2011

Dafina Kenge Duet me Getin

Dafina duet me Getoar Selimin

Kengetarja Dafina Zeqiri qe po korr suksese te njepasnjeshme me kenget e saj, tani do te kete edhe nje bashkepunim te ri me kengetarin Getoar Selimi. Ajo sapo ka lansuar kengen “My Swag” e cila eshte realizuar ne dy gjuhe, ne shqip me tekst te Lyrical Son dhe anglisht nga Drin Zatriqi, qe tashme eshte publikuar, dhe keto dite ajo thote se do ta lansoje edhe versionin shqip.

Kenga duet me Getin nuk eshte emeruar ende, mirepo ka gjasa te emerohet “D&G”, dhe eshte e realizuar ne studion e Enis Presheves. “Pas lansimit te kenges ‘My Swag’ vendosa te realizoj edhe nje kenge duet me Getin, qe besoj se do te pelqehet ne publik. Kjo kenge do te kete edhe videoklipin”, ka thene ajo per “Zerin”.

Dafina se fundi ka lansuar videoklipe te njepasnjeshme qe kushtojne shume, mirepo me kete thote se eshte duke u marre menaxheri Drin Zatriqi. “Marreveshja ime eshte me produksionin ‘Imagine’ per klipin ‘My Swag’, por edhe per disa te tjera ka qene qe produksioni te siguroje ndonje sponzor per shpenzimet e klipit.

Kaltrina Selimi i Jep Rendesi Familjes...

Kaltrina: Familja para muzikes

Kaltrina Selimi ka pohuar gjate nje interviste per “Kosova Sot” se familja eshte primare per te.

Megjithate, ajo thote se nuk e imagjinon dot qe i fejuari i saj t’ia ndalonte te merret me muzike dhe nese kjo ndodh pa ndonje arsye te fuqishme ajo nuk ta bente nje gje te tille.

“Nuk e imagjinoj dot qe i fejuari im te ma ndaloje qe te merrem me muzike. Perderisa ai e kupton dhe i mbeshtet gjerat qe i bej, e sidomos kur ai e di se sa e dua une muziken. Mirepo, po e imagjinoj nese do me thoshte dicka te tille, [dhe edhe pse] per mua paresore eshte familja dhe do te sakrifikoja gjithcka per familjen, mirepo nese do te thoshte ta lija muziken, vetem ashtu kot se koti, nuk do te hiqja dore kurre pre saj”.

Genta Puthet me Labin?

Genta Ismajli puthet me Labinot Tahirin

Ajo eshte nje kengetare shume trendi, por edhe ai nje kengetar shume popullor.

“Zhurnal Plus” meson Genta Ismajli ka qene pak dite me pare e shoqeruar me Labinot Tahirin, natyrisht per te kenduar, por qe nuk ka munguar edhe nje perqafim i cili me siguri ka perfunduar ne nje puthje.

Por me kete veprim Genta nuk ka bere asnje djale xheloz, pasi sipas saj ajo nuk eshte e lidhur. Por cfare ka menduar nusja e Labit?. E megjithate djaloshi shquhet shume per terheqje ndaj femrave, dhe ato sigurisht qe duhet te jene “Vip” si Genta. /zhurnal/tetor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -

Anjeza Shahini Me Hit te Ri

Anjeza, me hitin e ri

Pritej nga Anjeza qe shtatori te sillte te reja, pas vazhdes se koncerteve te veres te cilat ende nuk kane perfunduar, edhe pse stina kaloi. Kengetarja konfirmon se sapo ka regjistruar kengen e saj me te re, te cilen per publikun momentalisht po e le surprize.

Ajo qe thekson eshte se kenga nuk do te jete pjese e Festivalit te 50, te Kenges ne RTSH. Titulli eshte vendosur por ende nuk behet publik.

Sipas saj kenga do te kete ritem dhe vjen ne nisje te nje sezoni te ngjeshur artistik.

Rovena Stefa, Intervista Zhurnal - Tetor 2011

Interviste Eksklusive: Rovena Stefa ben kanagjeq

E takuam ne Prishtine kengetaren Rovena Stefa e cila pa hezitim krijoi nje atmosfere te bukur komunikimi ne mes nesh dhe saj. Ajo na tregoi arsyen e rikthimit te saj ne Kosove, projektet e saja te reja, madje na tha se edhe mund ti besoje realitet te fabules se videos dhe kenges se saj me te re qe pritet te dale se shpejti me titull “Kanagjeqi”. Ndersa pyetjes sone se Rovena pelqen ti thone, seksi, e eger, apo e embel iu pergjigj keshtu…Si?. Ne kete interviste mesoni shume per kengetaren e hitit “Degjo Rovin”

Interviste ekskluzive me Rovena Stefen per “Zhurnal Plus”

“Zhurnal Plus”: Rovena serisht ne Prishtine, arsyeja?

Rovena: Pershendetje Maxi, se pari flm per ftesen per interviste, eshte nje kenaqesi e vecante te jem e intervistuara jote per “Zhurnal Plus”. Sapo kam ardhur ne Prishtine, koha eshte shume e ngrohte, njesoj si ne Tirane. Ne fakt jane shume arsye qe me kane sjelle serish ne Prishtine, njera prej te cilave eshte se ketu ndihem si ne shtepi. Natyrisht qe edhe kam disa projekte per te cilat do te punoj kete dimer.

Wednesday, 5 October 2011

Tuna "Ben Hip Hop me Mire" se Noizy...

Performance bombe e Tunes me Noizyn

Te dielen eshte shfaqur emisioni i pare per kete sezon i “E diell” ne televizionin Top Channel, kurse nje prej pikave kyce ishte shfaqja ne ekran e seks simbolit te estrades, Tunes.

Tuna do te jete ne Top Channel per kete emision per tre muajt e ardhshem, por ajo debutoi ne menyre fantastike, te jashtezakonshme, me ane te nje performance live te pa pare ndonjehere, duke treguar se ajo nuk di vetem te zhvishet, por edhe te kendoje fuqishem.

Ate e ndihmoi edhe nje prej repereve me te mire, Noizy, qe ta kendoje hitin “Turn My Swag On”.

Tuna madje beri shaka, duke thene para performances se ajo ‘ben hip-hop me mire’ se sa Noizy, i cili qeshi lehte. Per me shume, shikoni videon:


Sunday, 2 October 2011

Elita 5 Me Klip Te Ri

Pas nje kohe te gjate Elita 5 vjen me videoklip

Rok grupi me i njohur shqiptar, “Elita 5”, do te lansoje se shpejti videoklipin e ri, te parin per grupin pas gjashte vitesh.

Krijuesit e hiteve “Faleminderit” dhe “Cmendem” pritet te rikthehen ne skene, por jo me nje kenge balade, pasi krijimi i ri eshte nje projekt ritmik klipi i te cilit u realizua ne Shkup.

Tekstin e kenges se re qe titullohet “Nuk jam diktator” e ka shkruar Avni Qahili, kurse me muziken eshte marre vet anetari i grupit, Virusi. /telegrafi/tetor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
After a long time coming with the video clip Elita 5

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online