All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Saturday, 22 October 2011

Isi Topciu ne "Miss World 2011" Perfaqeson Gjithe Shqiptaret...

Isi Topciu: Ne “Miss Bota” do t’i perfaqesoj gjithe shqiptaret

Eshte perfaqesuesja e vetme shqiptare qe do marre pjese ne “Miss World 2011”, qe do te mbahet me 6 nentor ne Londer. Meqe Kosova ende nuk e ka te drejten per dergimin e bukurosheve ne kete spektakel, 18-vjecarja shtatlarte nga Tirana, e cila prej femijerie jeton ne Itali, thote se do te beje te pamunduren qe t’i perfaqesoje te gjithe shqiptaret ne kete konkurs.

Isi, cili ishte arsyeja qe ju vizituat Kosoven?
Ishte hera e pare qe shkoja atje, jam e lindur ne Tirane dhe prej 17 vitesh jetoj ne Itali. Nena ime eshte me prejardhje nga Mali i Zi, kurse babai nga Kruja. Kemi shume miq dhe farefis ne Kosove. Nje tjeter arsye qe vizitova Kosoven, ishte dhe mikesha ime Diana Gashi, me te cilen u njohem gjate spektaklit “Miss & Mister Albania 2011”, dhe vazhdojme ta ruajme shoqerine.

Edona i Kthehet Kenges ...

Edona Llalloshi i rikthehet kenges pasi u be nene

“Femija eshte deshire e seciles femer dhe enderr qe e deshiron me shpirt secila. Edhe per mua kjo eshte njera nder deshirat me te medha qe Zoti ma ka plotesuar. Ne momentin kur kuptova se do te kem femije, ka qene momenti me i bukur qe kam perjetuar ndonjehere. Thjesht eshte e pamundur te pershkruhet me fjale, ate vetem mund ta ndiesh, ta perjetosh”. Shume e emocionuar eshte rrefyer ne nje nga intervistat e fundit kengetarja Edona Llalloshi, pasi ka sjelle ne jete vajzen e saj Doa. “Mua adhuruesit mund te me gjejne ne mbremje rinore, koncerte, ne valet e radios dhe ne ekranin e TV-se. Kur jam jashte ketyre, ambienti im me i pelqyer eshte shtepia. Gjate tere kohes dua te jem me familjen. Sa u perket kengeve te mia se a kane te bejne me jeten time private, me duhet t’i pyes autoret e teksteve, sepse ajo eshte bota e tyre dhe une ua besoj”. Ajo tregon se qe nga fillimi, punen e saj muzikore e ka menaxhuar Rrahman Llalloshi (babai i saj), per te cilin thote se ka qene dhe eshte shume i suksesshem.

Ciljeta Shijon Miami Beach me Mikesha...

Ciljeta shijon Miamin me mikeshat

Kengetarja e njohur Ciljeta Xhilaga duket se ka kaluar caste me te vertete te bukura gjate qendrimit te saj ne SHBA. Ashtu sic e kemi shkruar javen e kaluar, ajo kishte programuar kater koncerte per shqiptaret e Amerikes, ne vende te ndryshme, si dhe shoqerohej nga kengetarja tjeter Genta Ismajli. Por, me sa duket, Ciljeta ka menduar jo vetem per punen, por edhe per argetimin. Sic e shikoni dhe ne keto foto, Cili ka shkuar ne plazhet e mrekullueshme te Miamit dhe, se bashku me mikeshat e saj, ka shijuar ditet e veres, nderkohe qe ne Shqiperi kane filluar ditet e para te dimrit. Kete te diel Ciljeta do t’i rikthehet programit “E Diell”, ne duet me Shpat Kasapin. /panorama/tetor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Presidenca e Topit Pergenjeshtron Dekorimin e Leonora Jakupit

Mediat e Kosoves: “Leonora Jakupi dekorohet nga Presidenti Topi”, Presidenca e pergenjeshtron

Presidenca e kryetarit Bamir Topi dhe me saktesisht zyra per informim ka pergenjeshtruar fjalet e kengetares Leonora Jakupi, e cila neper media kishte thene se eshte dekoruar me “Medalje te arte” nga kryetari shqiptar per kontributin e dhene ne koncerte humanitare. Lajmi fillimisht doli keshtu: “Kengetarja e njohur Leonora Jakupi eshte nderuar me medalje te arte nga Presidenti i Shqiperise, Bamir Topi, per kontributin e dhene ne koncertet humanitare gjate karrieres se saj muzikore. Leonora eshte e vetmja kengetare femer nga Kosova qe eshte nderuar me kete cmim. Ajo deri tani nuk ka ngurruar te marre pjese ne me se 110 koncerte humanitare. Ajo ndihet e kenaqur me kete mirenjohje qe ia ka bere pikerisht Presidenti i Shqiperise, duke u dhene shembull edhe udheheqesve tane ne Kosove”. Keshtu ishte lajmi qe fillimisht ishte trasmetuar nga disa media ne Kosove e me saktesisht nga gazeta “Zeri”, madje keta te fundit e kishin kontaktuar edhe kengetaren Jakupi, e cila ishte shprehur keshtu: “Ndihem shume e privilegjuar qe Presidenca e Shqiperise, me ne krye Bamir Topin, me ka nderuar me kete medalje. Ishte nder i madh per mua te jem e vetmja femer nga Kosova, te nderohem nga nje President i shtetit me te dashur per ne, sic eshte Shqiperia. Eshte nje ndjenje e vecante te kuptosh se karrieren tende po e percjell nje shtet tjeter dhe kjo le te jete nje shembull edhe per udheheqesit tane”.

Elgit Doda Sfidon Kompozitoret e Medhenj...

Nje 22-vjecar po sfidon kompozitoret big te “Kenga Magjike”

Ai eshte i ri, vetem 22 vjec, quhet Elgit Doda dhe ka hyre ne muzike si furtune me krijimtarine e tij. Vazhdon shkollen per muzike, kendon edhe vete, ka bere disa kenge te suksesshme, por shperthimin e madh duket se do ta kete kesaj here te “Kenga Magjike”, ku ka sjelle me te vertete kenge shume te bukura. Mjafton te themi se kenga e Adelina Tahirit, e Ronela Hajatit dhe Visarit, jane te Elgitit, per te kuptuar me mire se per cfare po flasim. Per momentin keto jane dy kenget me te klikuara ne Youtube, nga ato pjesemarreset deri tani te “Kenga Magjike” dhe priten ende te tjera. Sipas informacioneve tona, do te jete Seldi i cili do te vije gjithashtu ne kete konkurrim me nje kenge house super ritmike, te kompozuar gjithashtu nga Elgiti. Me siguri qe kompozitoret e tjere pjesemarres do ta kene ndier furtunen me emrin Elgit, sepse kesaj radhe, me sa shohim, sukesi do te jete i tij, qofte me balada apo dhe muzike ritmike. /panorama/tetor 2011/

Eneda, 15 Vjet Histori Dashurie...

Eneda Tarifa: Historia ime me Erionin

15 vjet histori dashurie, disa muaj bashkejetese dhe planet per shtimin e familjes me femije... Te gjitha detajet e jetes intime te kengetares dhe drejtueses se "Portokalli"-se te rrefyera nga ajo vete.

Ajo erdhi krejt shpenguar, ne takimin e percaktuar! Me perpikerine tipike te nje ore zvicerane, me makinen e saj. Pertej imazhit te kuruar me te cilin shfaqet cdo te diel ne mbremje, ne ekranin e humorit me emrin “Portokalli”, dukja e saj thith vemendje! E veshur sport, me nje pale strece te zeza ngjitur pas trupit, me floket e modeluara thjesht, por me ngjyren e feksur te karotes, ajo ishte po aq e cliret, sa edhe gjate bisedes ne tryeze kur tenton te te beje per te qeshur. Nje femer ashtu si te tjerat, nuk nguron te na tregoje per realizimin e disa detyrave te shtepise. Kishte mbaruar pune me lavatricen dhe gatimin e dites, ngasje qe per te jane te rendesishme sidomos per rolin qe ajo ka marre prej kohesh... Eshte Eneda Tarifa, kengetarja me nje karriere te pasur ne art dhe te vleresuar me cmime, tashme prej disa muajsh ne nje sfide te re me emrin “Portokalli”.

Friday, 21 October 2011

Vjosa Shehu, Kenge me Producentin Phil Wilde

Vjosa, kenge me producentin Phil Wilde

Kengetarja kosovare, Vjosa Shehu, ka paralajmeruar lansimin e kenges se re, te cilen e ka punuar me producentin e njohur Phil Wilde.

Vjosa e cila u be e njohur me kengen “Trance Me Up” ne gjuhen angleze, ka paralajmeruar per Telegrafin kengen e re, e cila sipas saj do te jete hit.

“Kenga e re do te jete e zhanrit techno, pres nje kenge vertet cilesore. Ate e kam punuar me producentin Phil Wilde, i cili eshte dhe producent i grupit 2unlimited qe jane te njohur per hitin e tyre ‘No Limit’”, theksoi Vjosa per Telegrafin.

Se kush eshte producenti ne fjale degjojeni kengen me poshte, ndersa Vjosa se fundmi ka lansuar ne shitje ne iTunes kengen hit “Trance Me Up” e cila eshte transmetuar edhe neper televizionet kosovare. /telegrafi/tetor 2011/

Rovena Stefa, Pergaditje Intenzive per "Zhurma Show"

Rovena Stefa ne “Zhurma Show” kurore me vlere 2500 euro

Edhe pak ore na ndajne nga spektakli “Zhurma Show Awards 2011’, ndersa ne Prishtine tashme artistet kane nisur te vijne. “Zhurnal Plus” meson se edhe kengetarja Rovena Stefa eshte bere gati per kete event, madje vetem dy dite para spektaklit ajo ka qene ne nje nga klubet e Prishtines duke u argetuar me miqte e saj sic e shihni edhe ne kete foto. Rovena ne “Zhurma Show” eshte e nominuar ne dy kategori, ndersa do te kete nje performance shume interesante gjate spektaklit.

“Zhurnal Plus” meson me shume per detaje se si do te duket artistja qe i kushton shume rendesi edhe dukjes. Keshtu mesuam se ajo do te duket si nje mbretereshe, ne koke do te kete nje kurore qe peshon 650 grame e punuar me filigram dhe e gjitha ne argjend, por qe kjo eshte kurore unike dhe eshte dizenjuar vetem per Rovenen.

Tequila e Florit, e Vjedhur apo e Shitur?

Vidhet nga serbet kenga “TeqUila Vava”

Kenga “Tequila Vava” e kenduar nga Flori, Albatrit Mucici dhe Noga Beatbox, eshte vjedhur nga nje kengetar serb.

Nesko Kejdz eshte kengetari serb, i cili ka vjedhur kengen “Tequila Vava”, duke e kthyer ate me tekst ne gjuhen serbe.

Kenga “Tequila Vava” nga Flori, Albatrit Mucici dhe Noga Beatbox, eshte hedhur ne treg gjate stines se veres.

Me poshte mund t’i degjoni dy kengen “Tequila Vava” ne gjuhen shqipe dhe serbe. /telegrafi/tetor 2011/

Mc Kresha Nje Kenge Per Rozanen...

MC Kresha, nje kenge dedikuar Rozanes

Cifti me i ri i estrades shqiptare Mc Kresha dhe Rozana Radi, duket se e kane marre seriozisht lidhjen e tyre.

Flitet se reperi, kengen me titull “T’thirri n’telefon” ia ka kushtuar te dashures, Rozanes, ndersa kenga gjendet ne albumin me te ri qe sapo ka dale ne treg ne bashkepunim me Lyrical Son, raporton “Kosova Sot”.

Pervec kesaj thuhet se cifti ka nisur xhirimet e klipit te kenges qe e kenduan se bashku ne “Kenga Magjike”. /telegrafi/tetor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Kresha MC, a song dedicated Rozanës

The youngest couple of Albanian showbiz Mc Kresha and Rozana Radi, seems to have taken seriously their relationship.Flaka Krelani Se Shpejti Lanson Klipin e Ri...

Flaka Krelani se shpejti me kenge te re

Ndonese angazhimet e saj aktuale sillen rreth te kenduarit live, kengetarja Flaka Krelani dhe dy bashkepunetoret e saj ne kengen e re, Mc Kresha dhe Rina Abdyli, jane ne pritje te lasnimit te klipit te tyre me te ri, i cili parashihet te plasohet ne treg ne kete fund-muaj.

“Tashme kane perfunduar filmimet e klipit me te ri te kenges te cilen e kemi realizuar ne bashkepunim me Mc Kreshen dhe kengetaren Rina Abdyli. Xhirimet e klipin jane bere nga produksioni ‘Entermedia’ dhe jemi ndare shume te kenaqur”, ka thene Flaka per “Infopress”.

Ajo ka shtuar se eshte e perbetuar ne muziken rok, dhe se nuk heziton te pranoje ftesa per bashkepunim.

“Jam e perbetuar per rok, eshte e vertete, por kur vjen nje oferte bashkepunimi, une jam gjithmone e gatshme te them ‘po’, e sidomos per kengetaret e rinj, te cilet mendojne qe te hyjne sigurt ne skenen shqiptare”, ka shtuar Flaka. /telegrafi/tetor 2011/

Thursday, 20 October 2011

Adelina,Se Shpejti Lanson Verzionin Shqip

Adelina me Faudelin

Ikona e estrades sone Adelina Ismaili keto dite po terheq vemendjen e opinionit, pasi qe ka lansuar videoklipin e kenges “I love you more” ne duet me kengetarin francez, Faudel. Sipas familjareve te Adelines puna per kete projekt muzikor ka filluar shume kohe me pare dhe tani shume shpejt do te transmetohet edhe ne televizionet tona.

“Adelina ka dashur qe te sjelle befasi te publiku, andaj ka punuar shume per kete projekt. Kenga tani eshte pergatitur ne gjuhen angleze dhe brenda dy javesh ajo do ta kete edhe versionin shqip”, shprehen ata per “Zerin”.

Adelina si duket ka investuar shume ne kete projekt, videoklipi i saj eshte mjaft i vecante dhe ajo eshte munduar te duket sa me bukur duke pasur disa skena te ndryshme te paraqitjes se saj ne kete spot. /k.b./zeri/tetor 2011/

Wednesday, 19 October 2011

Eno Popi Ze Vendin e Adi Krastes

Iken Adi Krasta, Eno Popi e zevendeson te “100 milione”

Eshte konfirmuar tashme largimi i moderatorit te njohur Adi Krasta nga ‘game-show’ qe transmetohet cdo te marte ne Top-Channel, “100 milione”. Ne vend te Krastes, ky program, sic e pate edhe mbreme- do te prezantohet nga Eno Popi, i cili punon prej vitesh ne kete stacion televiziv, ku edhe bashkedrejton me Ledion Licon emisionin e mengjesit. Sipas burimeve te brendshme nga ky TV, Adi Krasta, i cili kete sezon televiziv nuk u shfaq me ne krye te moderimit te “E Diell”, ka menduar te largohet fare nga Top-Channel-i, mendohet ne drejtim te Vizion Plus-it, ku do te drejtoje nje format te ri qe do te filloje se shpejti. Nderkohe qe eshte e sigurt qe per nje prezantues te nivelit te tij ofertat ne treg nuk mungojne, vete Krasta ka shfaqur prej kohesh pakenaqesi, sidomos sa i takonte spektaklit “E Diell”. Fale rezervave per personazhet e ftuar qe shkelnin ne skenen e “E Diell”, show-men-i eshte perballur edhe me autoret Aida dhe Armend Rexhepagici.

Agnesa Me Projekt te Ri...

Agnesa me projekt te ri televiziv

Agnesa Vuthaj eshte mjaft optimiste dhe e suksesshme ne cdo hap te saj. Ajo tani na ben te ditur se eshte duke punuar per nje projekt te ri televiziv, i cili se shpejti do te shfaqet tek ne.

Pergatitjet per kete projekt thote se kane filluar, mirepo ende nuk ndjehet e gatshme te publikoje me shume ne opinion. Ajo deshiron qe cdo gje deri ne perfundim te punes dhe lansimit ne TV te jete befasi.

“Jam duke pergatitur nje projekt televiziv, per te cilin nuk jam e gatshme te flas tani, vetem ju bej me dije se nuk do te jem moderatore. Uroj qe projekti te pergatitet sa me mire dhe te kete sukses ne te ardhmen”, shprehet ajo per “Zerin”.

Sipas Agneses, ky projekt do te jete afatgjate pasi qe ne te eshte duke u punuar qe prej nje viti. /k.bajrami/zeri/tetor 2011/

Mark Marku Ende Pa Te Dashur...

Mark Marku do te kendoje edhe ne gjuhen shqipe

Pjesemarrja ne show-n e talenteve “Kroacia kerkon yllin” ka qene pervoje e jashtezakonshme dhe e paharrueshme dhe “derrase kercyese” per karrieren time, por do te deshiroja qe njerezit te me konsiderojne si kengetar te pavarur, dhe jo vetem kandidatet e ketij show, pohoi 19-vjecari Mark Marku, per mediet kroate.

S’e harron Kosoven

Te riut sharmant nga Kosova kete vjeshte i eshte realizuar endrra jetesore. Ne emisionit e RTL-it u takua dhe u be mik me idhullin e tij Tony Cetinski-n, i cili i premtoi se do ta marre nen mbikeqyrje dhe do ta beje produksionin e albumit te tij te pare. Ne bashkepunim me Mira Buljan-in e realizoi singlin e tij te pare.

Tuesday, 18 October 2011

Anxhelina Hadergjonaj, Foto Seksi ne USA

ANXHELINA, NDRYSHE NE SHBA

Prej pak javesh, kengetarja e re, Anxhelina Hadergjonaj, vajza e kengetares Alberie Hadergjonaj, eshte vendosur per te jetuar ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes, vend te cilin e sheh si te perkryerin per te ndertuar karrieren e saj.

Ky ka qene lajmi i fundit prej saj, pas suksesit ne Festivalin “Top Fest” te ketij viti. Por prej pak ditesh duket se ajo u ka bere nje pershendetje fansave me disa foto krejt te vecanta.

E, fotot amerikane te Anxhelines jane shume larg asaj vajzes adoleshenteje qe kemi njohur deri me sot. Mjaft seksi, ne dy fotot qe jua sjellim, ajo duket se percjell nje atmosfere te tipit ‘Moulin Rouge’.

Elvis Pupa eshte Borati Shqiptar...

“LEGJENDA E FUNDIT”

Personazhi i Avdiut nga spektakli ‘Portokalli’ ku u be aq i famshem tani kalon ne ekranin e madh me ane te filmit ‘Legjenda e fundit’, serish nen interpretimin dhe regjine e Elvis Pupes.

Premiera e ketij filmi e nota te forta humori u shfaq ne kinema Imperial. “Ju falenderoj te gjitheve per pjesemarrjen tuaj ne kete feste te vecante per mua. Kam shume emocione. Cfaredolloj zhanri te jete arti, do te kesh emocione”, u shpreh Pupa ne premieren e filmit te tij.

Avdiu u be i njohur ne skenen e ‘Portokallise’, produksion i Top Channelit. Kete radhe, ai behet pjese i nje ambienti ndryshe, ne nje tjeter shtet, ne Amerike.

Monday, 17 October 2011

Adelina Ismajli Promovon Klipin e Parisit...

ADELINA ZYRTARISHT ME “I LOVE YOU MORE”

Kengetarja e njohur kosovare, Adelina Ismajli ka bere premieren ashtu sikurse edhe ka premtuar te klipit “I Love You More” [kliko].

Kenga ne fakt eshte nje bashkepunim me kengetarin francez “Faudel” perderisa klipi i kenges eshte realizuar ne kryeqytetin francez Paris.

Kenga ka elemente te shqipes dhe eshte e kenduar ne anglisht, por ne te jane te gershetuar kater gjuhe – anglisht, frengjisht, arabisht dhe shqip.

Zanfina Ismajli, Intervista "Zeri" - Tetor 2011

Zanfina, e lumtur ne dashuri

“Ti pa mu s’mundesh” edhe pse s’ka te beje me jeten e saj, thote se te gjithe mund ta gjejne nje pjese te jetes se tyre ne kete tekst te kenges. Megjithate ky projekt me i ri i Zanfina Ismailit ka zgjuar kersherine e publikut. Nje videoklip me ndryshe qe nuk eshte pare deri me tani, nje kritike ndaj vetvetes qe Zanfina ka dashur qe me kete te tregoje realitetin dhe te jete nje klip me i vecante ne skenen muzikore.

Edhe pse nuk ndjehet e gatshme te flase me hollesisht per dashurine e saj, na ben te ditur se po ndjehet mire dhe e lumtur me lidhjen e saj te dashurise. Per projektet e saj dhe me gjere flet Zanfina per “Zerin”.

Na flisni dicka rreth projektit te fundit?

Sunday, 16 October 2011

Diellza: Ja Pse u Largova nga "E Diell"...

Diellza thyen heshtjen: Ja pse u largova nga “E Diell”

Bukuroshja e Kosoves, flet per here te pare, ekskluzivisht ne “Bluetooth”. Pas publikimit te lajmit gjate javes se shkuar per largimin e Diellza Kolgecit nga e “E diella” ne “Top Channel”, sot vjen ne faqet e se shtunes suaj pergjigja e miss-it te dashur.

Diellza pershendetje!

Cilat ishin arsyet e largimit tuaj nga “E diell”?

Arsyeja kryesore, ajo qe me shtyu me se pari te marr kete vendim ishte ambienti dhe kushtet, ne te cilat xhirohej pjesa qe me ishte lene mua ne program, pra intervista. Uji i pishines dhe ambienti perreth ishte i ftohte dhe per kete shkak une jam semure qe nga dita qe pasoi xhirimet, pra qe te nesermen e intervistes. Ky ishte shkaku kryesor, por kishte edhe disa mosperputhje te tjera, te cilat nuk kane rendesi te behen publike. Pavaresisht, kesaj une vijoj te ruaj marredhenie shume te mira me autoret, Aiden dhe Armendin, te cilet edhe me ftuan ne kete program. Kete vit thjesht nuk shkoi dhe prezenca ime ne javen e pare te transmetimit ishte ne nje fare menyre prove per kushtet e reja te punes.

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online