All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Saturday, 26 November 2011

Ronela Hajati dhe Stresi Miq Perseri...?

Ronela dhe Stresi rifreskojne miqesine

U shane e nuk lane gje pa thene per njeri- tjetrin ne media. Por mesa duket Ronela Hajati dhe Stresi kane hedhur pas kraheve armiqesite e krijuara nga nje kenge e ashtuquajtura “Kenge e mallkuar” dhe jane bere perseri miq. Kjo u duk qarte gjate nates finale te “kenges magjike” ku te gjithe kengetaret kishin ftuar ne tavolinat e rezervuara per ta, miqte me te afert. Ne tavolinen e Ronela Hajatit mes miqve ishin Ledri i grupit Skillz, i cili sic dihet boterisht eshte mik i Skivit dhe Stresi qe ka qene mik me Ronela Hajatin e mesa duket vazhdon te jete mik i saj. Sa per te sharat ne publik, te shkuara, te harruara. Nuk prishet miqesia per nje kenge, vecanerisht kur nuk qenka e shkruar qe te publikohet kurre. /bluetooth/nentor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -

Kush e Shqeteson Stinen ne Telefon...?

photo credit: bluetooth
Kush e ‘ shqeteson’ Stinen ne TELEFON?!

I ulur mes miqve dhe te afermve te Alberie Hadergjonajt, eshte mese e dukshme qe Stine mbeshtet talentin e kengen e tij, vec vlerave te Alberies si kengetare. Me telefon ne dore, ne foto duket qarte se dikush i ka terhequr mjaftueshem vemendjen duke e shkeputur nga ajo qe po ndodhte ne skene, teksa miqte rreth tij duken te ekzaltuar. Valle kush e ‘ shqeteson’ Stinen ne kete moment ku duket fytyra e tij, e cila ka marre nje pamje serioze, ndersa me sy kerkon te mbaje vemendjen tek ajo qe ndodhej pertej salles ku ai ndodhet i rrethuar nga shume kengetare te tjere shqiptare e kosovare. /bluetooth/nentor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Who 'troubles' Stine on the phone?!

Jonida Maliqi Nuk Kursehet Nga Kilet e Teperta Gjate Shtatzenise...

photo credit: bruno bala
Jonida Maliqi shton 15 kilograme gjate shtatzenise

Ikona e modes shqiptare nuk ka mundur tu shpetoje kilogrameve te shtuara gjate shtatzenise me gjithe kujdesin e jashtezakonshem qe kengetarja tregon ndaj dietes. Ne muajt e fundit te shtatzenise kengetarja ka shtuar plot 15 kilograme. Imazhi me i fryre i kengetares u duk qarte edhe gjate festivalit “Kenga Magjike”. Ne naten konkurruese krahas barkut, poshte fustanit te gjate viheshin re edhe kilogramet e shtuar. Kengetarja nuk mundi dot te fshehe peshen edhe gjate nates finale, ku pati zgjedhur me merak dhe me nje shije te jashtezakonshme nje fustan te zi. Jo me kot kengetarja zgjodhi nje fustan te zi. Ngjyra e zeze hollon silueten, por perseri Maliqi nuk mundi dot te mbuloje sic do te deshironte peshen e saj. Megjithate, kengetarja perseri pati nje look mahnites te denje per statusin e ikones se modes qe mban. /bluetooth/nentor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -

Armendi dhe Aida Perfundimisht Largohen nga "E Diell"...

Largohen Rexhepagiqet nga e “E diell”

Krejt papritur, pa perfunduar kontrata me Top Channel cifti Armend Rexhepagiqi dhe Aida Baraku largohen nga spektakli i madh i te dieles ne Top Channel. Sipas burimeve ne Top Channel pas dhjetorit, nje tjeter autor do te marre ne dore spektaklin. Nderkohe, mesohet se spektakli do te vazhdoje me disa ndryshime te rendesishme ne strukture. Mes rubrikave do te zhduken rubrika e intervistes me peshqir e drejtuar nga moderatorja Albana Osmani. Nuk do te jene me as kengetaret, te cilet ne kete menyre dalin pa pune pa perfunduar ende kontraten me Top Channel. Gjithashtu do te hiqet edhe rubrika e gatimit e drejtuar nga Marina Vjollca. Marina do ti bashkohet ne prezantim pjeses se drejtuar nga e motra e saj me e vogel. Mesohet se figura kryesore qe do te drejtoje spektaklin do te jete Xhemi Shehu. Keto ndryshime parashikohen te behen qe ne javen e pare te muajit dhjetor. /bluetooth/nentor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -

Rikthim i Fuqishem i Edona Llalloshit ne Skenen Muzikore...

Edona i kthehet fuqishem muzikes

Ka disa muaj qe kengetarja e skenes sone, Edona Llalloshi, eshte duke punuar maksimalisht ne profesionin e saj te kenges. Pervec projekteve te reja me kenge dhe videoklipe, ajo tani do te jete aktive edhe ne disa koncerte qe organizohen per festat e fundvitit.

Vlen te ceket festa e 28 Nentorit - Dites se Flamurit, ku Edona ka vendosur qe kete feste ta kaloje me llapjanet, ne pab-in “Café 1” ne Podujeve. Ndersa per fundvit thote se do te kete disa risi me te cilet publiku do te informohet me kohe.

“Per mua cdo feste ka rendesine e vet, e posacerisht 28 Nentori qe kuptohet rendesia e saj. Uroj qe kete feste ta kaloj sa me mire me adhuruesit e mi ne Podujeve. Natyrisht se tani kam nisur edhe pergatitjet per programet festive te Vitit te Ri dhe shpresoj qe do t’iu pelqeje adhuruesve te mi”, ka thene ajo per “Zerin”.

Nina Mula Feston 80 Vjetorin e Lindjes...

Sopranoja Nina Mula feston 80-vjetorin

Sopranoja Nina Mula festoi pak dite me pare 80-vjetorin e lindjes. Ne kete pervjetor Teatri Kombetar i i Operas dhe Baletit ka zhvilluar nje ceremoni dhe nje ekspozite fotografike per kengetaren lirike.

Ne kete pervjetor te nenes se saj, sopranoja Inva Mula nuk mundi t’i ishte prane saj, por ajo e uroi ate me ane te nje video projeksioni ne hollin e TKOB-se.

Soliste te TKOB-se interpetuan disa nga rolet e Mules nder vite si Rozinen tek “Berberi i Seviles”, 1958, Tatjanen tek “Eugen Onegini”, 1961, Olimbin tek “Lulja e Kujtimit”, 1961, Suzanen tek “Dasma e figaros”, 1962, etj.

Nina Mula ka lindur ne 23 nentor te vitit 1931 ne Rusi. Kur ishte 18 vjec artistja ruse Irina Maslenikova e degjoi te interpretonte ne skenen e teatrit dhe i propozoi te konkuronte ne Konservatorin e Moskes. Ajo hezitoi duke qene nje vazje pa prinder dhe nen mbikeqyrjen e vellezerve te saj, por me insistimin e Maslenikoves, ajo konkuroi dhe fitoi konkursin. Kete fitore, Nina Mula e ka konsideruar si fitoren e saj te pare qe i hapi nje dritare dhe qe realizoi nje enderr te pabesueshme.

Samant Karavella Kenge te Re me Florin...

Samanta Karavella bashkepunon me produksionin “Tre Pikat”

Kengetarja simpatike nga Shqiperia, Samanta Karavella sjell se shpejti kengen e saj te rradhes. Behet fjale per kengen “All I need” kenge kjo e cila ishte paralajmeruar edhe me heret si Eksluzive ne Grazzi. Samanta kesaj rradhe si bashkepunetor per kengen ka zgjedhur Produksionin e Flori Mumajesit “Tre Pikat/Three Dots”. /grazzi/nentor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Samanta Karavella cooperates with production "Three Dots"

Charming singer from Albania, Samanta Karavella soon brings her next song. It is about the song "All I need" this song which was earlier announced as exclusive to Grazzi. Samanta this time as an accomplice for the song chose Mumajesi Flori production of "Three Points / Three Dots".
]]

Amarda Toska dhe Ermal Mamaqi Presin Femijen e Pare...

Ami, shtatzene, cifti i njohur pret femijen e pare

Ermal Mamaqi e ka thene edhe me pare se shume shpejt do te kishte deshire te behej baba dhe mesa duket ky eshte momenti, pasi endrra eshte bere realitet. Keto dite eshte komentuar lart e poshte neper faqe te ndryshme interneti lajmi se cifti i mirenjohur televiziv do te behen prinder. Per momentin, vec drejtimit te agjencise “Ami Events”, Amarda Toska nuk eshte e angazhuar ne televizion, nderkohe qe bashkeshortin e saj, aktorin e njohur te humorit Ermal Mamaqi, e shohim cdo fundjave ne “Sketch Show”, spektakli qe transmetohet ne Vizion Plus. Vec kesaj, ai fitoi edhe cmimin “Best Dance” ne festivalin “Kenga Magjike 2011”, me kengen “Vetem beso”. Fansat jane bere shpejt kurioze mbi gjinine e foshnjes qe do te vije ne jete, por per momentin kjo eshte e pamundur te thuhet, pasi eshte bere me dije se edhe ata vete sapo e kane mesuar lajmin e embel. /standard/nentor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -

Dafina Zeqiri i Jep Fund Spekulimeve... [Prive]

Dafina Nuk Ndal Punen, Ben Kenge dhe Klip te ri

Ne emisionin "Prive" te TV Klan, Dafina i jep fund spekulimeve. Ajo verteton se eshte ndare nga Krenar Cocaj dhe qe ka perfunduar marredheniet me menaxherin Drini, kryesisht per arsyet e mos pershtatjes. Poashtu ka pergenjeshtruar thashethemet se ajo ka qene pjese e produksionit "Baba Stars". Nderkohe, Dafina i eshte kthyer produksionit Str8Dope (Cekic dhe Blero) me te cilet si tha ajo eshte rritur. Edhe pse e perfshire ne nje rremuje mediatike ajo nuk ka ndalur punen duke perfunduar albumin "Just me" dhe kengen e klipin e ri "Supernova" e punuar nga Enis Presheva me tekst te Big Bastes, qe se priten te promovohen se shpejti ne te njejten dite.

Shiko videon (mundesuar nga Besfort M1)

- - - - - - - - - - - - - - - -

Redon Makashi Ende Nuk e Beson Fitoren...

Redon Makashi: Me ne fund, cmimi i kerkuar prej vitesh

Triumfi i “Me ler te fle”, albumi i ri dhe koncerti madheshtor me “Tre Musketieret” e famshem.

“Ky ishte momenti i rikthimit te fuqishem, pasi dua te besoj se ka ndryshuar dicka ne tregun muzikor dhe se “limonatat” e tepruara nuk jane me dominuese”

Fitorja e Redon Makashit ne festivalin “Kenga Magjike 2011” erdhi paksa surprize, por te gjithe, ne menyre unanime, rane dakord qe cmimi per “Me ler te fle” ishte i merituar. Per hir te se vertetes, emri i tij nuk ishte nje nga te lakuarit per cmimin e madh, por ndoshta kjo eshte gje e mire, sepse zakonisht ata qe perfliten, nuk rezultojne te jene triumfuesit. Redon Makashi ende nuk e beson qe trofeu i festivalit “Kenga Magjike” shkoi per te… I duhet te hape syte ne mengjes e te shohe nese ajo statuja e metalte qendron mbi pianon qe gjendet prane shtratit, per te kuptuar se ajo qe ndodhi nuk ishte enderr. Premton nje rikthim te fuqishem me albumin e ri, dy klipe ne treg, si dhe nje koncert gjigant me “Tre Musketieret” ne janar.

Aurela: Grejsi Do Zgjedhe Rrugen Vet...

Aurela Gace: Femija eshte “mrekulli e mrekullive”

Kengetarja u be mama: Ja pse zgjodha emrin Grace per vajzen
E bija, Grace (Grejs) ka vetem pak dite qe ka ardhur ne jete, por sakaq e ka zbukuruar kaq shume jeten e kengetares se shume hiteve, aq sa ajo me zor arrin ta artikuloje me fjale. Te gjitha ndjesite e embla, ato perqafimet e ngrohta dhe emocionin e shikimit ne sy me foshnjen e saj, Aurela i rrefen me poshte, ama pa deshiren per ta ekspozuar te bijen ne media... Edhe kur i themi se “Grace nese i ngjan se emes, s’ka nga te shkoje, do te behet kengetare se s’ben”, mamaja moderne shprehet me rezerva: “Grejsi do ta zgjedhe vete dhe duke qene se jane bashkuar dy gene, te miat dhe te Skerdit, ndoshta ajo do doje te qendroje e qete ne jeten e saj, si i ati…” Ne fakt, teksa zhvillojme intervisten, Grace po qendron aq qete sa nuk dime te themi nese nga e qara melodioze e ka trasheguar talentin e se emes... Vete Aurela e ka thene edhe me heret se lajmi i embel i memesise, qe e mesoi ndersa pergatitej per “Eurosong 2011” e ka cuar ne qiellin e shtate! “Gjate gjithe kohes kam deshiruar te jem nene. Por, sikurse e thashe edhe me siper, nuk do te doja te tregohesha egoiste dhe te mendoja vetem per vete duke sjelle ne jete nje femije, nese nuk do te ishte babai i duhur”, - tregon ajo, duke keshilluar te gjitha femrat te behen nena, sepse eshte nje ndjesi e mrekullueshme!

Pa Ciljeten, Festivalet Duken te Zbrazeta...

Fansat ankohen per Ciljeten: “Te duam ne festivale”

Nuk ka kaluar shume kohe qe kengetarja e njohur, Ciljeta Xhilaga, ka qene pjese e festivaleve shqiptare, por sic duket, fansat e saj e shohin dhe e ndiejne shume mungesen e kengetares ne keto evenimente. Madje shume prej tyre tashme kane filluar t’i shkruajne ne Facebook, duke e kritikuar se pse nuk merr pjese cdo vit ne keto festivale. Ndoshta nga mungesa e spektaklit te mirefillte, ata deshirojne te shohin Cilin ne keto skena, pasi me paraqitjen e saj ajo krijon me shume atmosfere. Tani qe festivali “Kenga Magjike” tashme ka mbaruar, fansat e kengetares jane hedhur menjehere ne “sulm”, duke i kerkuar qe vitin e ardhshem te paraqitet ne keto festivale. “Na duket si bosh ‘Kenga Magjike’, as ‘Kenga Magjike’ as ‘Top Fest’, ke humb fare Cili”, jane disa nga komentet te cilat i drejtohen vete kengetares, e cila mundohet te justifikohet me faktin se nuk mund te jete prezente ne ndonje festival dhe cdo vit me radhe. “Epo s’do rri per vit une te “Kenga Magjike”, nje vit po nje vit jo, vitin tjeter pooo”, thekson kengetarja, ndersa e pyetur nese do te jete prezente ne “Top Fest”, ajo pergjigjet: “Jam cdo te diel te Top Channel, po ka mundesi te jem, 90% po, te shoh se si do me dale kenga”, tregon Ciljeta. Por ketyre justifikimeve se ajo nuk mund te jete prezente ne ndonje festival, i pergjigjet nje fanse, duke i thene se edhe sikur te paraqitet cdo vit, nuk i ha buken asnjeriu, por ato e kane nder qe Ciljeta te jete e pranishme. “Edhe cka po shkove cdo vit? Sikur po i ha buken njeriu! Nder i ben te te kene aty, mos mungo me”, thuhet me tej ne komentet e dhena nga fansat. /panorama/nentor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -

Elvana Gjata e Transformuar, Ne Gjoks Buze dhe Molleza...

photo by modo productions
Elvana, e transformuar. Dyshohet nderhyrje plastike

Pas nje pauze ne ekranet shqiptare, Elvana Gjata eshte shfaqur ne Toronto (Kanada) javen e kaluar, ndersa ka qene e ftuar se bashku me Flori Mumajesin dhe Andy Gramm per te mbajtur nje koncert ne club-in “Maro Super Club”, koncert ky i organizuar nga “MODO Productions”. Gjate mbajtjes se ketij koncerti, ku kane qene mbi 1 mije veta te pranishem, jane realizuar shume foto, ku Elvana shfaqet duke kenduar me nje look ndryshe, ndersa kane lindur hamendesi se ndoshta kengetarja gjate kesaj periudhe qe ka vendosur te qendroje jashte vemendjes se kamerave, te kete bere disa nderhyrje plastike, ne gjoks, buze dhe molleza. Elvana, sic e shihni ne foto, ka performuar me disa kenge vetem, dhe po ashtu ne duet me Florin, i cili ka marre ne menaxhim kengetaren. Elvana dhe Flori ishin te paret kengetare shqiptare te ftuar nga kjo kompani, e cila do te shtrije aktivitetin edhe ne Shqiperi, ku artistet do te mund te kendojne ne club-in e “Matis feel good” ne Tirane. /panorama/nentor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -

Seldi dhe Adelina Tahiri ne Afersi Intime...

Seldi kapet mat ne prapakuinta me Adelinen

E kush nuk do te donte ta kishte sa me afer sirenen e bukur te “Kenges Magjike”! Nje kenge shume e ndier, nje interpretim prekes ku kengetarja nuk kurseu as lotet dhe ne fund transformimi nga sirene ne nje femer super seksi, me shume e zhveshur se e veshur. Kushedi sa meshkuj ka bere te enderroje ate nate Adelina, teksa kendonte dhe perlotej per nje dashuri te humbur! Kushedi sa meshkuj do te kishin dashur te ishin aty per t’i thene se ajo nuk ka pse qan per nje dashuri, te tjeret po, le te torturohen e te hane veten me dhembe duke enderruar te jene afer saj. Por ishte njeri, shume me fatlum se te tjeret, i cili pati fatin ta kete Adelinen jo afer, por ngjitur fare! Dhe kush ishte ky? Seldi, mo Seldi! Nuk e dime se sa kohe kane qe njihen, dime qe ne kete festival i bashkonte kompozitori i perbashket, por marredhenia mes tyre me sa duket qenka shume me e afert nga sa mund te mendohej. Ne paskuinta, Seldi as qe donte t’ia dinte se nuk kishte arritur te shkonte ne finale, packa se e synonte. Aty ishte Adelina dhe ai mund ta puthte e ta prekte si t’i donte qejfi! Ky po qe eshte fat! /panorama/nentor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -

Gymysh ne Tirane, Intervista me Ardit Gjebrene...

Gymysh, oret pas kuintave dhe takimi me fansat

Pasiguria ne cdo rast shton adrenalinen, dhe jo pa qellim Ardit Gjebrea e la deri ne momentin e fundit ne pikepyetje ardhjen e aktores se njohur turke te telenovelave, Songul Oden, e njohur si Gymysh. Per partneren e tij turke te “Kenga Magjike 2011” vetem kishte degjuar. Takimi i tyre i pare ndodhi pak ore para nates se spektaklit, ku aktorja u njoh dhe me skenarin, qe ia ngrohu zemren, kur pa se fjalet qe do shqiptonte ishin te gjuhes se saj. Perpara mberritjes, ajo kishte perfytyruar nje showman, qe do t’i duhej te ishte sfiduese per t’u ndier e barabarte ne skene, ndersa ai, nje vajze me shume sesa te urte. Por ne Tirane te dy u takuan me personat e duhur per nje nate show. Ardit Gjebrea e cileson nje udhetim flash ate te Songul Oden, partneres se tij ne finalen e “Kenga Magjike”. Se si iu duk aktorja 30-vjecare turke, paskuintat me te, pse ajo u largua pak para perfundimit te spektaklit dhe gjithcka rreth udhetimit te saj disa oresh ne Tirane, Gjebrea i rrefen ne kete interviste.

Friday, 25 November 2011

Fustani: Leonora Jakupi vs Rosela Gjylbegu

Rosela: Nuk e mora borxh fustanin...

Ne emisionin "E Diela Shqiptare" me Ardit Gjebrene, Rosela ka sqaruar punen e fustanit te njejte me Leonoren ne festivalin "Kenga Magjike 2011". Ne fakt te gjitheve u ka bere pershtypje veshja e kengetares Gjylbegu ne naten e dyte gjysmefinale e cila ishte identike me ate te Jakupit ne "Opinionin" e se merkures. "Ishte thjesht rastesi, une nuk e kisha pare ate puntate te "Opinion" ndaj dhe ndodhi ky keqkuptim. Nuk ia kam marre borxh se kam aq para sa per te blere nje fustan",- tha kengetarja e njohur shqiptare.
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Rosela: I did not borrow my dress

In the show "Sunday" of Ardit Gjebrea, explained Rosela explained the matter of the same dress with Leonoren at the festival "Magic Song 2011". In fact, everyone was impressed Gjylbegu singer wearing the night of the second semi, which was identical to that of Jakupi in "Opinion" on Wednesday. "It was just coincidence, I had not seen it puntate the" Opinion "and came to this misconception. I never borrow I have enough money to buy a dress" - well-known Albanian singer said.
]]

Valon Suma Me Kenge te Reja...

Valon Suma lanson projektet e radhes

Kane mbetur vetem edhe pak dite qe kengetari shkupjan, Valon Suma, te lansoje ne treg dy kenge te reja. Njera kenge eshte duet me Qendrim Lutfiun dhe, sipas Valonit, do te pelqehet ne publik per faktin se eshte punuar mjaft shume ne te. Keto kenge jane te realizuara nga Artan Kastrati, ndersa tekstet i ka bere Doruntina Raka.

“Pritet qe ne ditet ne vijim te lansohen te dy kenget, te cilat jane pergatitur me nje perkushtim te madh”, ka thene ai per “Zerin”. Sipas Valonit, njera kenge do ta kete edhe videoklipin te cilin e ka pergatitur me “Fabrika Production” dhe pritet qe me lansimin e saj te publikohet edhe titulli i kenges. Ndersa kenga tjeter titullohet “Luaj zemer”. Valoni shpreson qe te dy kenget te tregojne sukses ne tregun muzikor. /zeri/nentor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Valon Suma launches next projects

Kush ia ka friken Drenusha Latifit...

Djemte simpatike kane frike para Drenushes

Eshte e bukur, por jo vetem, sic thote ajo vete edhe muzika po i ecen shume mire. Kjo eshte kengetarja Drenusha Latifi e cila vjen ne rrefimin e saj ne kete interviste per “Zhurnal Plus” duke treguar per pasionin e saj per muziken, qe nuk ka lindur atehere kur mori kuroren e missit, por qysh kur ishte fare e vogel. Po a po mendon bukuroshja jone kengetare per diten e dasmes? Pse nuk do te martohej kurre me nje mister apo nje kengetar? Pse ajo nuk i pelqen dasmat, por adhuron nje muaj mjalti ne vend te bukur ekzotik? Drenusha jone me e forte se nje drenushe tregon per ne.

Zhurnal plus: Cfare po beje para se te me pergjigjesh pyetjeve?
Drenusha: -Isha tu pa emailat ne yahoo dhe ne fb.

Zhurnal plus: Drenusha eshte vertete drenushe?
Drenusha: - Drenushat jane shume kafshe te buta dhe shume kane frike, kurse une mendoj se jam shume e forte ne krahasim me nje drenushe, as paraqitja ime nuk i ngjan nje drenushe ..hehhehehe-qesh, por brendesia ime i ngjan shume nje drenushe.

Altuna Sejdiu: Adoloshenca Ime...

photo by ani dimi
TUNA: Zihesha gjithmone me shoket se me propozonin

Te sinqerte, eshte pak ta quash. Madje me bindje do te thoja qe kjo eshte nje prej intervistave me te verteta qe kam realizuar keto vite. Nje interviste e bukur, me nje personazh shume te bukur. Tuna Sejdi, kengetarja e famshme e skenes shqiptare, rrefen sot ekskluzivisht per “Gazeta Shqiptare” rebelimet e periudhes se adoleshences.

Qe nga zenkat me mesuesit, tek kundershtimi i veshjes se uniformes, tentativat per ta perjashtuar nga shkolla dhe puthja e pare, te cilen e ka dhene nga halli, vetem pse e kishin lene mbrapa shoqet…

Do flasim per gjimnazin…
Ah, per gjimnazin, periudha e degjenerimit total. (qesh)

Si ishte Tuna ne kohet e gjimnazit?
Une deri ne vitin e trete isha ne Kolegjin Turk, nje sistem shume konservativ, i cili asnjehere nuk perputhej me menyren time te jeteses apo me menyren se si doja une te beja karriere. Thjesht nuk kisha suportin e shkolles dhe gjithmone une isha ajo, e cila mbante thonj te gjate te lyer (kunder rregullave te shkolles). C’te keqe ka t’i mbash thonjte e rregulluar?!

Jo, s’ka asgje te keqe…
Une isha ajo me kravaten e lidhur ne menyren time. Me kthenin ne shtepi dhe telefonin prinderit (qesh). Pastaj edhe gjate pushimeve, vinin shoqe dhe shoke qe na sillnin ftesa per parte te ndryshme dhe edhe per kete kam qene e kercenuar me perjashtim (qesh).

Vesa Luma Cdo Dy Vjet Nga Nje Frajer...

Vesa ndahet nga i dashuri

Pas nje lidhjeje gati 2-vjecare merr fund historia e dashurise se Vesa Lumes dhe te dashurit te saj Kreshnikut. Lajmi i lidhjes se tyre u publikua qe ne hapat e pare te njohjes se ciftit.

Ne fakt, vete Vesa e publikoi lajmin e zyrtarizimit te lidhjes ne faqen e saj ne “Facebook”. Mirepo, historia e tyre e dashurise thuajse ishte parashikuar te mos kishte nje ‘happy end’.

Ne fakt mes Veses dhe Kreshnikut ne nje fare menyre ishin bashkuar te gjitha forcat e natyres per t’i ndare. Kreshniku jeton ne Amerike ku ka nje karriere te suksesshme si arkitekt. Ndersa kengetarja ka nje karriere te shkelqyer si kengetare ne trevat shqiptare.

Largesia, nje oqean qe i ndan duket se jane arsye te qenesishme qe nje lidhje te marre fund raporton Bluetooth. Nga miqte prane ciftit mesohet se pavaresisht ndarjes, Vesa dhe Kreshniku kane mbetur miq te mire. /bluetooth/nentor 2011/

p.s. para Kreshnikut, Vesa ka qene e lidhur me Genc Dobroshin me te cilin u nda dy vite me pare... le te shohim se kush do te jete "frajeri" i radhes...
- - - - - - - - - - - - - - - -

Besa Kokedhima "Artistja e Javes" ne Balkanika...

Besa - Artistja e javes ne Balkanika

Kur shkruajta se shqiptaret po pushtojne Ballkanin,nuk e kisha aspak gabim. Pas Adelines, Elvanes, Florit, Bleros etj tani eshte Besa ajo qe vendoset ne qender te vemendjes ne Balkanika TV ku eshte perzgjedhur si artistja e javes. Nderkohe hiti i saj "Always On My Mind", momentalisht eshte renditur i dyti ne listen e klasifikimit te kengeve me te degjuara te javes, pasuar nga Blero, Cekic dhe Astrit Stafa me "Dance". /elbino/albaniac/nentor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Besa - Artists of the week in Balkanika

When I wrote that albanians are conquering the Balkans, I wasn't in error. After Adelina, Elvana, Flori, Blero etc. Besa is the one now placed in the center of attention in Balkanika TV which was selected as artist of the week. While her hit "Always On My Mind", is currently ranked second in the classification list of the most listened songs of the week, followed by Blero, Cekic and Astrit Stafa with "Dance".
]]

Visar Shala Shijon Suksesin Vetem pa Ledrin...

Visari ecen vete

Skillz mund te jene nje prej grupeve hip-hop me te njohura ne Shqipe,por askush nuk mund ta mohoj se Ledri gjithmone ka arritur te vecohet disi nga Visari (dhe pse jo qellimisht). Ai padyshim eshte me i suksesshmi ne dyshe ose te pakten me popullori,por mesaduket gjerat po ndryshojne. Pas bashkepunimit me Ronela Hajatin ne edicionin e fundit te "Kenga Magjike" dhe Visari ka arritur te gezoj suksesin i vetem,biles dhe te shperblehet profesionalisht me cmim. Tashme porsi Ledri,fale nje kengeje te bukur,nje kolegeje te bukur dhe nje interpretimi skenik seksi,Visari eshte bere po aq i njohur per publikun shqiptar sa dhe pjesa tjeter e Skillz. Ne fakt duket sikur djemte funksionojne me mire vec e vec sesa se bashku,pasi hitet e tyre me te medhaja vitet e fundit jane bashkepunime dhe projekte solo e besoj nuk jemi gabim kur themi se me shpesh do ti shohim te vecuar ne te ardhmen. /albaniac/nentor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -

Modelja Shkurte Ajeti Behet Nene...

Shkurta Ajeti behet nene

Modelja kosovare Shkurta Ajeti te merkuren mbrema eshte bere nene per here te pare.

Shkurta, e cila eshte e martuar me biznesmenin Bujar Musa, ka sjelle ne jete nje djale.

Sipas burimeve te Telegrafit cifti ka vendosur ta pagezoje foshnjen me emrin Miran./telegrafi/nentor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Shkurte Ajeti becomes a mother

Kosovar Model Shkurta Ajeti on Wednesday evening has become a mother for the first time.

Shkurte, who is married to businessman Bujar Musa, has brought to life a boy.

According to telegraph sources the couple has decided to baptize the baby with name Miran.
]]

Thursday, 24 November 2011

Samanta Karavella Preferon te Beje Jete te Thjeshte...

Samantes i pelqen jeta e thjeshte

Kengetarja nga Shqiperia, Samanta Karavella, thote se asaj i pelqen te beje jete te thjeshte dhe jo jete te princeshes.

Gjate nje prononcimi per “Kosova Sot” kengetarja ka folur per gjerat qe i pelqejne dhe te tjerat nuk i pelqejne.

Samantes i pelqen jo vetem jeta e thjeshte, por edhe jeta e qete, derisa urren jeten e zhurmshme. Ajo po ashtu me shume pelqen te ece ne kembe, se sa te ngase veturen.

Ne anen tjeter, nje nga gjerat qe asaj nuk i pelqen eshte te flase per njeriun qe ajo e dashuron. /telegrafi/nentor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Samanta likes simple life

Flori dhe Elvana te Kenaqur me koncertin ne Kanada...

Flori dhe Elvana te kenaqur me koncertin ne Toronto

Flori Mumajesi thote se te performoje para publikut kanadez ne Toronto eshte nje pervoje e paharrueshme.

Flori dhe kengetarja Elvana Gjata javen e kaluar kishin mbajtur nje koncert ne nje klub nate, “Maro Super Club”, ne Toronto, i organizuar nga MODO Productions. Dhe gjate nje prononcimi per Telegrafi, kantautori nga Shqiperia thote se gjithcka ka perfunduar mire ne ate koncert.

“Kemi kaluar nje eksperience te shkelqyer dhe nje mbremje te paharrueshme”, ka thene Flori per Telegrafi.com.

Flori gjithashtu ka treguar se eshte duke u pergatitur per projekte te reja muzikore, te cilat do t’i beje publike se shpejti. /telegrafi/nentor 2011

Dafina Zeqiri Me Menaxhment te Ri...

Blero dhe Dafina e rikthejne bashkepunimin

Pas ne kohe te gjate distance duket se kengetari Blero dhe kengetarja Dafina Zeqiri jane afruar serish – ata jane bere bashke ne anen profesionale.

Sipas burimeve te Telegrafit, Dafina eshte kthyer ne kompanine e Bleros dhe Cekicit, saktesisht ne kompanine muzikore “Str8Dope”.

Burimet e Telegrafit tregojne se Dafina ndjehet rehat me dy miqte e saj te vjeter nga Suedia. Per menaxhim te kengetares tash e tutje do te perkujdeset Cekic.

Dafina se fundi eshte ndare nga i dashuri i saj, Krenari, ndersa prishi marredheniet edhe me menaxherin Drin Zatriqi./telegrafi/nentor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -

G-Bani: "Nuk kam pasur iPhone ose Laptop..."

G-Bani: Nuk kam pasur iPhone ose Laptop...

Eshte ky rrefimi viral qe fillon me "Nuk kam pasur..." dhe perseritet ne Facebook ndersa G-Bani (Alban Perlala) e ka postuar ne verzionin e tij te personalizuar qe me pelqeu mjaft pasi kishte shtuar edhe nje foto te veten kur kishte qene femije. Ja si eshte:

"Nuk kam pasur iPhone ose Laptop, ose PSP. Luaja hapa dollapa ose me komca dhe letra shkrepsesh, beja gara me karroce me kuzhinjeta. Shkoja ne shtepi kur erresohej. Nena ime s'me merrte ne telefon, vetem me therriste nga ballkoni: Arbaaaaan, hajde ne shpi. Ne vend te Facebook-ut luaja ne lagje me shoket dhe shoqet. Shoqe yje te bukura edhe origjinale, jo si kto legenet e sotme. Fast food-i im ishte nje fete buke me sheqer, te cilen e njomja me uje, ose ne kohe lluksi me vaj ulliri. Nuk kishim gel antibakterial, por luanim me balte. C'do te Diele ne mengjes shifnim teatrin e kukullave me Tullac Tullumbacin dhe filma vizatimor me arushin Kolargol, jo Big Brother. Femijeri e lumtur. Beje edhe ti 'like' nese ndonje here ke pi uje nga zorra dhe prape se prape ke mbijetuar... dhe gjithmone ajo pyetja klasike : ''a pihet ky uji?''"

Do te ishte e deshirueshme te degjojme verzionet tjera nga VIP-at tjere, qe me sinqeritet te tregonin nese kane luajtuar me balte apo jo kur ishin femije... he he!

p.s. lexoje perkthimin ne anglisht nga Google me poshte... gallate!
- - - - - - - - - - - - - - - -

Adelina Tahiri Imazh Publicitar i "Golden Eagle"...

Adelina Tahiri Reklamon Pijen Energjike "Golden Eagle"

Adelina renditet ne listen e fytyrave publike si Ryva Kajtazi, Zanfina Ismajli, Zajmina Vasjari etj. qe jane bere imazh publicitar per pijen energjike "Golden Eagle".

Kompania ka lancuar edhe video reklamen e realizuar nga Vector Group Advertising gjate muajit nentor ne qender te Prishtines, qe mund ta ndjekni me poshte:


- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Adelina Tahiri advertises energy drink "Golden Eagle"

Adelina ranks on the list of public faces like Ryva Kajtazi, Zanfina Ismaili, Vasjari Zajmina etc that have been made a publicity image for the energy drink "Golden Eagle".

The company has also launched video ads run by the Vector Group Advertising in November in downtown Pristina, you can follow below:
]]

Djaloshi "X" Qe Mban ne Krah Adelina Tahirin...

photo by shqiptarja
A eshte ky i dashuri i Adelines!?

Kohet e fundit eshte folur shume ne media ne lidhje me historite e dashurise se kengetares Adelina Tahirit, por ende nuk eshte zbuluar se kush eshte mashkulli i saj i fshehte. Pak kohe me pare u perfol si emer edhe futbollisti Lorik Cana, por kengetarja e mohoi kategorikisht madje deklaroi se ishte beqare. Po ne fakt kush eshte ky djalosh qe e mban ne krahe me kaq kujdes dhe dashuri kengetaren? Ajo e ka patur te pamundur te levize per shkak te fustanit ne forme sirene, prandaj edhe i ka dhene shancin ta mbaje ne krahe nje djaloshi qe ne nuk e njohim. Sapo te mesojme se cili eshte ai, padyshim do t’ju shkruajme. /shqiptarja/nentor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Is this the love of Adelina!?

Skillz Sot Feston 7 Vjetorin...

Skillz sot feston pervjetorin e shtate

Hip Hop Grupi Skillz me dy anetaret Visar Shala dhe Ledri Vula, sot ka mbushur plot 7 vjet ne skenen shqiptare. Keshtu ka bere te ditur Ledri ne rrjetin Facebook dhe te dy kane falenderuar fansat per perkrahjen e dhene deri me tani:

"7 vjet jeni me SKILLZAT - flm krejtve maspari per Suport Respekt Dashni edhe per krejt Urimet .. shiiiiiiit' po shpejt po shkojn vjet .. une hala tu menu qe veq sa ja kom nis mu marr me ket muzike , me qet muzike qe tash u bo pjes e jetes tone tperditshme .. ko' mu siguru qe sivjet albumi jon ka me kon VUL per ket HIPHOP SHIP ... edhe niher me shum respekt thank you all .. 1LUV - Ledrizlla" nga Ledri

"Sot osht 7 vjetori i SKILLZ-ave , deshirojme ti falenderojme te gjihe ata qe na kane mbeshtetur gjate ketyre viteve, dhe te gjithe fansat tone kudo qe jane , respekt." nga Visari aka Skivi.

Grupi Skillz eshte ne pergaditje te albumit te tyre te trete qe pritet te lansohet vitin e ardhshem.
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Skillz Celebrates 7th Anniversary

Stupcat, Detajet e Projektit te Ri "Dera"

“Dera” e Stupcave

Prishtine: Nuk ka me DVD me skeqet me te reja te Stupcave. Projekti per Vitin e Ri mund t’iu mbese si kujtim ne sirtarin tuaj per nje kohe. Mirepo, nuk do te thote se nuk do t’i shihni me personazhet tuaj te preferuar si “Teta Gjyli” “Agja Shneq” “Liki” etj. “Stupcat” tashme kane hyre ne nje projekt te cilin e konsiderojne madhor.

Ne fillim te muajit shkurt te vitit te ardhshem ata do te fillojne me serialin televiziv “Dera”, i cili do te shfaqet nje here ne jave, te premten. Mirepo, jo te gjithe do ta kene mundesine t’i shohin pasi qe ky serial transmetohet vetem ne rrjetin kabllor “Kujtesa” nepermjet nje kanali te ri “K Channel”.

“Ne kete serial Stupcat do t’i shihni kudo, edhe ne kontinente tjera, ne kohe tjera, me personazhe tjera”, ka thene njeri nga anetaret e ketij grupi humoristik, Mensur Safqiu. Arsyeja e ikjes se ketij grupi te humorit nga televizionet tona, sipas tyre, ishte censura qe u eshte bere atyre nga institucionet e vendit ne ate kohe, e po ashtu edhe censura e televizioneve, ku ata jane paraqitur me projektet e tyre te humorit.

Greta Koci Konsumon "Red Bull" Para Kendimit...

photo by shqiptarja
Greta konsumon pije energjike para se te kendoje

Pak minuta para se te ngjitet ne skene Greta Koci ka nevoje per pak energji, prandaj edhe preferon te konsumoje nje pije te tille. Paparaci yne e ka kapur teksa kengetarja shijon me mjaft delikatese pijen e saj, ndersa paralelisht eshte duke biseduar me kolegen Rosela Gjylbegu. Imagjinoni Greta konsumon pije energjike kur kendon balada, po sikur te kishte ndonje material muzikor me me adrenaline, cfare ju shkon ne mendje se mund te konsumonte? Do te mendoni alkool? Ne fakt e keni gabim, pasi Greta eshte gjithnje nen kujdesin e prinderve, te cilet jane menaxheret e saj dhe kontroluesit e saj. Kjo eshte arsyeja qe kengetarja ka gjithmone nje axhende te mbushur me koncerte. /shqiptarja/nentor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -

Wednesday, 23 November 2011

Beatrix Gezohet qe Halla Alberie mori Cmim...

Beatrix e lumtur per halle Alberien

Kenga “Dilema” e kenduar nga kengetarja Beatrix Ramosaj nuk u kualifikua per naten finale ne “Kenga Magjike”. Por bukuroshja ka megjithate eshte e lumtur per suksesin e halles se saj Alberie Hadergjonaj.

Sipas “Kosova Sot” ajo ka treguar se nuk eshte e merzitur, sepse sipas saj konkurrenca ka qene shume e forte. Por ajo eshte e gezuar qe halla e saj u vleresua me cmim.

Pervec kesaj Beatrix ka bere te ditur se nuk do te ndalet dhe se shpejti do te vije me projekte te reja muzikore. /telegrafi/nentor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Beatrix happy for her aunt Albërie

Besnik Qaka Fans i Rovena Stefes...

Shijoni puthjen e Besnikut ndaj Rovenes!

Kur shikon keto foto, ju doni te dini se ku eshte marre apo si eshte bere? Natyrisht ne ua shuajme kureshtjen se kjo foto eshte bere gjate programit te produksionit muzikor “Eurolindi” per xhirimit e Vitit te Ri, ndersa si na ra ne duar neve kete duhet ta dime vetem ne.

Por kaq shume e don Besniku i “Nrg Band’ kengetaren Rovena Stefa? Ne fakt ai sikur don sipas kengen vajzen me emrin Rina, e kengetarja jone vetem shkronja e pare e emrin eshte me “R”.

Megjithese duke hulumtuar pak me shume “Zhurnal Plus” meson se ata te dy si kolege shkojne shume mire dhe puthja duket se eshte shume miqesore. /zhurnal/nentor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -

Dren Abazi, Intervista "Telegrafi" - Nentor 2011

photo by petrit domi
Dren Abazi, i bukuri i muzikes ‘cool’

Dren Abazi, pinjoll i nje kitaristi kult te viteve '80 ne Kosove, duket se ka dashur te mos identifikohet aspak me suksesin e te atit. Ai zgjodhi te krijoje nje grup te tijin, nen emrin ‘Zig Zag’, ku gershetimi i xhazit me muziken tone folklorike ishte ajo qe Dreni pelqente e adhuron ende te beje.

Pavaresisht perpjekjeve per te qene ‘cool’, njesoj si muzika qe krijon e deshires per te mos e konsideruar paraqitjen e tij fizike si nje prej armeve te suksesit, Dreni ne fakt eshte nje prej kengetareve me elegante dhe joshes sot ne skenen shqiptare.

Dren, sa vite ke qe ben muzike?
Kam disa vite. Ne fillim kam qene pjese e disa rock-band-eve te njohura nga Kosova, derisa krijova grupin tim. Ajo cka ne bejme eshte nje miks mes muzikes xhaz dhe asaj ballkanike, por bazen e ka tek muzika shqiptare, pasi tentoj te perqendrohem aty.

Pse kjo zgjedhje, kur e di qe ne nisje qe nuk eshte kjo menyra e duhur per t'u shitur?
Muzika ne radhe te pare eshte nje pasion, dicka qe te prezanton dhe ne momentin qe fillon te besh kompromise te tilla (nese do te shitesh apo jo), aty fillojne problemet. Muzika qe bej une, mendoj se i ka te dyja. Ka kompromisin, por edhe ate cka une pelqej e me te cilen e prezantoj veten me se miri. Me pelqen fakti se orkestra eshte mjaft e vecante ne ate cka ben.

Edhe Lulzim Basha Fans i Gymyshit...

Kryebashkiaku Basha fans i Gymyshit

Dhjetera gra e vajza kishin arritur te shtunen para dyerve te Pallatit te Kongreseve per te pare nga afer aktoren turke Songul Oden, e njohur ndryshe si Gymysh, personazhi i telefilmit me te njejtin titull qe po shfaqet ne televizionin Klan.

Por ne fakt ajo qe habiti te gjithe ishte se edhe kryebashkiaku i Tiranes Lulezim Basha pati fatin te shuante kuriozitetin dhe te takonte nga afer aktoren e njohur turke. Kete mundesi ja ka ofruar vete Ardit Gjebrea i cili edhe e kishte ftuar personalisht Oden ne Tirane per te prezantuer Kenga Magjike.

Ndersa Basha po bisedon me Oden, afer tij ndodhet edhe bashkeshortja e tij cila ndoshta eshte po kaq kurioze sa grate e tjera per te njohur idhullin e femrave shqiptare. /shqiptarja/nentor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -

Tuesday, 22 November 2011

Renidona Zeneli drejt perfaqesimit ne "Top Model of the World"

Renidona Zeneli ne “Top Model of the World”

Nga “Miss Albania” tek spektakli dhe kurora “Queen of Albania”. Perfaqesimi i Shqiperise ne Nju Jork dhe telashet e nje viti me pare me organizatoret e gares se bukurise. Renidona Zeneli ne vigjilje te perfaqesimit te radhes ne “Top Model of the World”.

Kesaj here gjasat jane qe udhetimi drejt Nju Jorkut te shkoje pa andralla. Nuk diskutohen me hesape te lena hapur parash, kercenime me thika e telefonata dhe as denoncime ne polici. Te shkuara te harruara. Renidona Zeneli ka fituar mjaftueshem eksperience ne perfaqesimin e fundit shqiptar, sa t’i marre masat kesaj radhe per te mos e gjetur veten te perfshire ne nje vorbull marramendese fjalesh dhe ngjarjesh, po aq sa edhe tituj gazetash dhe intervistash mediatike. Nese ne krye te nje viti me pare, vajza e dale nga nje spektakel bukurie nuk arriti t’i gezohej titullit “Queen of Elegance” qe solli nga Berlini, kete fundvit eshte betuar t’ja shijoje deri ne fund shijen e mire nje tjeter kurore – Top Model of the World Albania – po aq sa edhe asaj qe vjen me pas: pjesemarrjes ne garen nderkombetare te modeleve, e cila do te mbahet ne vigjilje te Krishtlindjeve pertej Atlantikut.

Eshte 24 vjece; 176 centimeter e gjate; permasat 90-60-90. Floket pis te zinj te krehur me kujdes dhe nje makiazh i lehte nxjerrin ne pah dy sy te shndritshem dhe hunden e lakuar bukur mbi buzet e shkelqyera me te kuq te ndezur. Sandalet e larta dhe fustani i shkurter ngjitur pas trupit i vijne fort per shtat ambjentit te stolisur me shije ne katin e dyte te nje pallati, fare afer zones se ish-Bllokut. E rrethuar nga nje grup vajzash, punet e te cilave jane te ndara qysh ne hyrje te qendres estetike, Renidona Zeneli pret dhe percjell klientet e ores se pasdites pa e ndare buzeqeshjen nga fytyra, por edhe pa e humbur fillin e rrefimit. “Modelimi eshte vetem nje pasion tashme. Keto vitet e fundit me kane mesuar ta ndaj pasionin nga profesioni dhe puna. Baza ime eshte ketu”, thote per qendren “Kredo”, ku sqaron se i ofron klienteve te veta sherbime qe fillojne nga manikyri dhe estetika deri tek sigurimi i linjave elegante te trupit. Si shembull, sidomos per keto te fundit, ka perdorur imazhin e vet ne nje set te tere fotografik me te cilin ndeshesh sapo ve kemben ne sheshin mbi te cilin ngrihet pallati i ndertuar qysh para ’90-es.

"Eliksir" Bandi Me i Ri ne Skenen Shqiptare...

Estrada shqiptare pasurohet me Rock Band te ri shqiptar

Tradita dhe pjekuria artistike dhe kulturore shqiptare ne Kumanove koheve te fundit po vazhdon rrugen e saje te nisur shume vite me pare, dhe vazhdimisht po zhvillohet me nje hov te madh ne te gjitha sferat e artit, si filmik, teatror, ashtu edhe atij muzikor dhe kulturor. Keshtu qe, Kumanova dhe me tutje pasurohet nga ky aspekt, dhe kete gje e deshmon rock grupi i ri ,,Eliksir’’ i perbere nga anetaret Jeton Sulejmani, Egzon Ademi, Faton Ademi dhe Adrian Kerimi.

I themeluar ne Kumanove, nga keta djelmosha, studente te rijne te influencuar nga hitet e rock bend-eve me fame boterore si The Beetles, Rolling Stones, Deep Purple etj, ne vitin 2011 ata lansuan edhe singl-in e tyre te pare te titulluar “Ty te kam”. Kenga eshte pritur me nje admirim te deshirueshem nga publiku kumanovar dhe me gjere, dhe duke ju falenderuar dashamireve te muzikes artistike, rock grupi ,,Eliksir’’ arriti qe te njejtes kenge t’i realizojne edhe videoklipin,dhe njekohesisht te behet edhe videoklipi i tyre i pare.

Stupcat Kthehen Me Projekt te Ri ne "K Channel"...

Stupcat kthehen ne ekranet televizive

Personazhet e famshem si Jakup Krasniqi dhe Behgjet Pacolli te interpretuar nga humoristet e famshem “Stupcat” serish do te rikthehen ne ekranet televizive.

Kesaj radhe komedianet kosovare do te shfaqen ne ekranet tuaja televizive ekskluzivisht permes platformes kabllore “Kujtesa”.

Qe nga paraqitja e tyre ne “VIP Shpija” vitin e kaluar ku u shpallen fitues, Stupcat nuk jane verejtur fare ne ekranet tona televizive. Ata kane vendosur te braktisin tregun e pergatitjes se DVD-ve per festat e ndryshme si dhe te braktisin cfaredo shfaqje tjeter gjate vitit te ardhshem.

Stupcat tash jane fokusuar ne pergatitje te projektit te ri qe do te startoje rishtazi ne fund te vitit 2011 (ne naten e Vitit te Ri). Stupcat kane zgjedhur kanalin e ri televiziv “K channel” ne platformen kabllore Kujtesa, per te plasuar produktin e ri qe do te sjell surpriza te reja.

Dafina dhe Geti, Shtyhet Xhirimi i Klipit "D & G"

Shtyhet xhirimi i klipit “D&G”

Ishte perfolur shume koheve te fundit bashkepunimi mes kengetares Dafina Zeqiri dhe Getoar Selimit, por si duket fansat duhet te presin.

Videoklipi i kenges kishte per tu xhiruar javen e kaluar ne Stockholm, por kjo nuk ndodhi. Sipas Getoarit arsyet e shtyrjes jane per shkak te angazhimeve tjera.

“Javen e kaluar kam qene i angazhuar me xhirimet e klipit “High” se bashku me grupin Skillz, prandaj nuk eshte xhiruar edhe klipi i kenges “D&G” ne bashkepunim me Dafina Zeqirin”, ka thene Geti per Telegrafin.

Por, Geti shtoi se kesaj kenge do t’i bashkengjitet edhe klipi, por qe kur do te realizohet ende nuk dihet.

“Klipi i kenges do te perfundoje, por ende nuk dihet se kur”, perfundoi bosi i Baba Stars. /telegrafi/nentor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -

Greta Koci, Koha Per Diete

GRETA, Koha per diete

Goxha e ndryshuar eshte shfaqur ne skenen e festivalit "Kenga Magjike", kengetarja Greta Koci. Jo vetem sepse me ne fund ka marre fizionomine e nje vajze te rritur (mbase prandaj i hyri edhe politikes!), por edhe sepse format e trupit te saj kishin marre lakime qe Greta nuk i ka pasur me pare. Fustani i bardhe, i ngjitur pas trupit qe Greta kishte zgjedhur per ne prezantimin e pare, i theksonin edhe me shume kilet e teperta te saj. Keshtu ndodhi qe gjate performances, Greta me shume se tek kenga e kishte mendjen te ngrinte fustanin, i cili nuk rrinte per asnje sekonde ngjitur pas bustit, sic e kishte modelin. C’ka me siguri duhet ta kete vene ne veshtiresi Greten, e cila duhet t’i shtoje vetes edhe nje impenjim tjeter: Dieten dhe palestren. /revista klan/nentor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
GRETA, Time for diet

Kush Humbi dhe Kush Fitoi Tek "Kenga Magjike 2011"

Paskuintat e finales te "KENGA MAGJIKE 2011"

Festivali "Kenga Magjike" i njohur prej vitesh per popullaritetin e tij, ka mbyllur gjate dites se shtune edicionin e 13-te permes nje show gjigant ngjyrash ne ate qe vete Ardit Gjebrea e ka pagezuar si Pallatin e Koncerteve. Fituesi i ketij edicioni, Redon Makashi u shpall ne menyre unanime nga te gjithe kengetaret. Shume prej jush do te thone qe jo te gjithe e votuan Redonin me 20 pike, por kjo nuk eshte dicka e re...Jemi mesuar tanime te shohim qokat e kengetareve te ndryshem ndaj njeri-tjetrit. Ajo qe ndryshoi kete vit ishte diferenca e madhe e pikeve te Redonit me duetin e vendit te dyte (Pirro Cako e Vedat Ademi), qe provoi per nje deshire unanime. Po cilet ishin kengetaret e kenaqur te ketij edicioni dhe cilet ishin ata qe rrudhen vetullat? Cfare ndodhi tjeter aty ne backstage? Sikletet e kengetareve dhe diskutimet e djeshme ne "E Diela Shqiptare". Le t'i zbulojme bashke te gjitha detajet, shume prej tyre te padala mbi ekran...

Adelina Thaqi Pret Nje Vajze...

Adelina Thaci do te linde vajze

Kengetarja Adelina Thaci, e cila eshte e martuar me publicistin Bardhyl Meta, pas dy muajsh pret te behet nene per te paren here.

Gjate nje interviste per “Infopress”, Adelina ka treguar se foshnja e ardhshme do te jete nje vogelushe.

“Gjinia e bebit eshte vajze. Deshira ime eshte plotesuar per cfare e falenderoje Zotin. Por, femija pavaresisht gjinise, eshte engjell dhe bekim per ne”, ka thene Adelina.

Kengetarja kosovare gjithashtu ka menduar edhe per emer, por ka hezituar ta tregoje ate publikisht.

“Emrin nuk do te doja ta tregoja deri ne momentin qe femija te kete lind”, ka shtuar ajo. /infopress/telegrafi/nentor 2011/

Venera Mustafa, Intervista "Zhurnal" - Nentor 2011

Jeta brenda botes te se bukures

Nje kurore qe shume vajza e enderrojne, per Mustafen mbetet vecse nje kujtim interesant, qe nuk perkon me personalitetin e saj introvert. Megjithate, jeta e saj zhvillohet brenda botes te se bukures

Venera Mustafa, derisa ishte refugjate nga lufta e Kosoves gjate vitit 1999 ne Tirane, fitoi tiaren e Miss Albania. Nje kurore qe shume vajza e enderrojne, per Mustafen mbetet vecse nje kujtim interesant, qe nuk perkon me personalitetin e saj introvert. Megjithate, jeta e saj zhvillohet brenda botes te se bukures. Venera ka perfunduar Akademine e Arteve Figurative, drejtimi Skulpture ne Prishtine si dhe dizajnin e modes ne Paris, me specializim ne veshjet e meshkujve ne “Ecole Supereieure des Arts et tecniques de la Mode” -ESMOD. Jave me pare, ajo prezantoi ne Prishtine linjen e veshjeve ''Tomatopia'', ndersa puna e saj se shpejti do te prezantohet ne ''Galerie Joseph'' ne Paris.

Zhurnal Plus: Zgjodhet ju te beheni stiliste apo fati u zgjodhi juve?
Venera Mustafa: Ka qene nje zgjidhje e imja! Pasi kam perfunduar fakultetin e arteve, Skulpturen ne Prishtine, jam regjistruar ne ESMOD ne Paris per dizajn mode.

Noizy i Pakenaqur me Kengen Magjike...

Noizy u merzit me Ardit Gjebrene

Ai ne fakt mori cmimin qe do te donin te gjithe artistet, ate te internetit, si kenga me e degjuar, por nuk ka qene i kenaqur. Eshte fjala per reperin Noizy ku kenga me titull “Shooting Star” qe megjithese tingellonte si kenga “Beatiful” e Akon, sipas tij nuk u vleresua ashtu sic duhet.

“Zhurnal Plus” meson se ai ka refuzuar qe te dale ne fund me te gjithe artistet ne skene, per te perkrahuar kengen fituese, ndersa te nesermen ai ia ka bere “delite” edhe Ardit Gjebrese, nuk i ka shkuar ne programin e tij.

Keshtu qe nese ai si reper pretendonte nje cmim me te madh, me nje kenge qe eshte e kopjuar, atehere cfare duhet te bejne te tjeret qe kenduan nje kenge te bere enkas per ta dhe asnje cmim nuk moren? /zhurnal/nentor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -

Blerim Destani, Gjate Dites Fshihet ne Palester...

Palestra, ja ku fshihet Blerim Destani

Ai udheton shpesh, por kur kthehet ne shtepi eshte veshtire ta gjesh. Shume paparace e ndjekin ngado teksa frekuenton jeten e nates, por gjate dites Blerimi behet gati i padukshem. Por, ja qe kjo nuk eshte e vertete. Me nje hetim te thjeshte zbuluam dy gjera njekohesisht: E para Blerimi kalon pjesen me te madhe te kohes gjate dites ne palester dhe e dyta, kjo reflekton qarte faktin perse ai gjithmone ndihet ne formen e tij me te mire fizike. Ja nje moment teksa Blerimi djersit per te djegur kalorite dhe mbajtur muskujt ne formen ideale. /shqiptarja/nentor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
The gym, this is where Blerim Destani hides

Malda Susuri Babysiter ne Prapaskenen e Kenges Magjike

Malda Susuri, babysiter ne paskuinta

Pothuajse te gjithe artistet e Kenga Magjike ishin te fokusuar tej mase tek paraqitja e tyre e jashtme dhe performanca ne skena, ndersa malda Susuri nuk e ka vrare mendjen per asnje prej ketyre te dyjave. Ajo ka qene e preokupuar duke mbajtur ne krahe nje femije, te cilin nuk mesuam dot se i cilit ishte. Ndoshta kengetares i kishte besuar dikush femijen e vet gjate kohes qe kendonte ne skene, prandaj edhe Malda ka qene tej masa e angazhuar me kete detyre. Fundja, keshtu nisin sprovat e rendesishme te jetes, duke u bere kujdestare femijesh e me pas mendon per familjen tende. /shqiptarja/nentor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Malda Susuri, babysitting backstage

Rita Ora si Gwen Stefani [The Independent Magazine]

photo: The Independent
Rita Ora ne revisten “The Independent”

Tali Lennox, Bonnie Wright dhe Rita Ora jane tre yjet e rinj te muzikes te cilat “The Independent” i ka cilesuar ne nje reportazh si vajzat qe po perjetojne historine e Hirushes, raportojne mediat shqiptare.

Rita Ora, e cilesuar nga revista si ‘Gwen Stefani’, shqiptarja nga Kosova qe jeton ne Londer, eshte shprehur se eshte mjaft e thjeshte, pavaresisht se ne fotografi nuk duket e tille.

“Une bej kombinime me bizhuteri shume te lira, duke i pershtatur ato me trendet e veshjes, si p.sh. me ndonje cante “Channel”. Une jetoj ne Portobello Road (Londren perendimore), keshtu qe gjithmone jam ne treg”, ka pohuar Ora.

Rita, perpara 18 muajsh ka nenshkruar kontrate me kompanine amerikane muzikore “Roc Nation”, e themeluar nga Jay-Z. Nga kjo kontrate parashikohet qe nje kenge te dale kete vit, perpara daljes se albumit te saj te pare ne vitin 2012. Pjese e ketij projekti ka qene edhe bashkepunimi me Jay-Z, Kanye West dhe Beyoncé.

“Beyoncé eshte nje nga idhujt e mi dhe perfshirja e saj ne projektin tim me ka bere qe te pickoja veten, per te kuptuar nese eshte enderr apo realitet. Por, ne keto raste duhet te mbash qetesine pasi edhe ata jane njerez normale. Dhe per me teper kjo eshte pjese e procesit, keto miqesi i fiton gjate rruges,” ka thene Ora me modesti per “The Independent”.

Bleona Qereti Sexy dhe Transparente...

Bleona mjaft “transparente”

Ka qene e ftuar si shume artiste te tjere ne “American Music Awards” kengetarja shqiptare Bleona Qereti dhe ne fakt ajo eshte dukur super seksi.“Zhurnal Plus” meson se ajo ka qene nje nga femrat e ftuara e veshur me “Hot” ne krahasim edhe me yjet e medha boterore, per kete eshte komentuar edhe ne kanalin televiziv.

Megjithate Bleona ka kohe qe i frekuenton keto ambiente, por qellimi kryesor i saj eshte te ece ne tregun amerikan dhe nje dite te mos jete vetem e ftuar, por edhe te performoje aty sic beri Jenifer Lopes ne naten e se dieles ne AMA. /zhurnal/nentor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Bleona very "transparent"

Has been invited as many other artists in "American Music Awards" Bleona Qereti Albanian singer and in fact it is super sexy look. "Zhurnal Plus" learns that she has been one of the invited women dressed in "Hot" in comparison even the stars of the world's largest, has commented on this TV channel.

However Bleona has long frequents these places, but its main purpose is to move into the American market and one day not only invited, but did perform there as Jennifer Lopez on Sunday night at the AMA.
]]

Gazetarja Eni Vasili Fejohet me Konsullin e Rumanise ne Tirane

Fejohet Eni Vasili

Gazetarja e njohur e televizionit Eni Vasili ka nje gezim. Keto dite, njerez nga rrethi i saj i ngushte e dine, gazetarja eshte fejuar me Konsullin e Rumanise ne Tirane. Fejesa e Vasilit me diplomatin e huaj eshte nje tjeter surprize ne kroniken roze te personave te njohur te ekranit shqiptar. Aktualisht Eni Vasili nuk eshte e impenjuar ne asnje television. /shqiptarja/nentor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Eni Vasili betrothal

Known television journalist Basil Eni has a joy. These days, people from her close circle know, the journalist is engaged with the Consul of Romania in Tirana. Engagement of foreign diplomat Basil is another surprise in pink chronicles of known persons of Albanian tv screen. Currently Eni Vasili is not engaged in any television.
]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online