All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Saturday, 3 December 2011

Nora Istrefi Pozon per Fadil Berishen me "Pistolete" nen Krah...

photo by fadil berisha
Nora pozon per Fadil Berishen, reklamon pistoleten si tatu

Kengetarja e njohur kosovare, Nora Istrefi, keto dite ka hedhur ne qarkullim disa foto te reja, te cilat mbajne nenshkrimin e fotografit te njohur, Fadil Berisha. Pas nje numri te madh kengetaresh qe kane pozuar per Berishen, edhe Nora ka zgjedhur Fadilin per te pozuar gjate diteve kur kengetarja ka qene per vizite ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes. Ne jemi mesuar me pamjen seksi te Nores, por kete radhe vjen me nje pamje me shume ‘glamour’, ndersa nuk ka ngurruar te reklamoje edhe tatto-n te cilen e ka realizuar ne krahun e majte, nje pistolete te vogel per te cilen e akuzuan se eshte duke kopjuar kengetaren e njohur Rihanna. Nora nuk e shihte te arsyeshme te jepte ndonje sqarim mbi kete ceshtje, por vazhdoi me axhenden e saj, ku njeri prej impenjimeve ishte dhe udhetimi drejt Shteteve te Bashkuara per disa dite pushime me te fejuarin e saj Robertin, si dhe disa mikesha te tjera. Pervec shetitjeve, kengetarja kete vizite e ka shfrytezuar per realizimin e fotove ne studion e famshme te Fadilit, ndersa keto imazhe ajo do t’i shfrytezoje per kopertinat qe do e zgjedhin Noren si imazh te faqes se pare per festat e fundvitit. /panorama/dhjetor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -

Jehona Sopi i Rikthehet Psikologjise, Hap Qender Keshilluese...

p.sh. ky tipi ne foto ka nevoje per keshillim... lol
Jehona Sopi hap qender keshilluese

Pasi ka mbaruar studimet per psikologji ne nje universitet privat ne Prishtine, kengetarja e njohur Jehona Sopi ka vendosur qe se bashku me dy mikeshat e saj, te cilat po ashtu kane mbaruar studimet ne te njejten dege, te hapin nje qender keshilluese ne kete qytet. Lajmin e ka bere te ditur vete kengetarja, e cila javes qe kaloi ka qene e ftuar ne nje program televiziv per te treguar te rejat, te cilat eshte duke i pergatitur tani, pas nje pauze per shkak te marteses, ceremoni qe e realizoi jashte Kosoves, larg miqve dhe mediave, por bashke me njeriun qe ia kishte vjedhur zemren prej disa vitesh dhe pas nje bashkejetese disavjecare me te. Jehona si duket ka vendosur qe te punoje ne profesionin per te cilin ka studiuar, duke lene pak menjane muziken dhe punen ne banke. Gjate gjithe emisionit, kengetarja e njohur u bente thirrje njerezve te cilet kane nevoje per keshilla ne sferen e psikologjise, qe te mund te drejtohen lirisht ne qendren te cilen do e udheheqe Jehona. Ajo gjithashtu beri te ditur se se shpejti do te lancoje dhe nje kenge te re qe do e promovoje gjate festave te fundvitit. /panorama/dhjetor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -

Devis Xherahu i Kendoi Ndarjes se vet...

Devis Xherahu: Jam ndare nga gruaja, vargjet e Jorgo Papingjit ishin profetike

Nje cift artistesh te martuarish qe i kenduan ndjenjes se forte, pas nje ndarjeje ne dashuri. Ne festivalin “Kenga Magjike”, Devis Xherahu, i cili prej me shume se 10 vitesh po ben karriere si kengetar ne Athine, kesaj here kendon muziken e bashkeshortes se tij pianiste, Paola Kondakci, e cila iu rikthye pasionit te saj te kompozimit, qekur ishte studente. Por ne naten finale te “Kenga Magjike”, Devis Xherahu, edhe pse u perpoq ta mbante sekret, u ngjit ne skene biond dhe me statusin “i divorcuar”. Pas lancimit te kenges ne te dielen e pare te “E diela Shqiptare”, shume pyetje iu bene atehere Devisit, se perse dy te martuar vendosin te bejne nje kenge te dhimshme per ndarjen. Tashme per gazeten “Panorama” Devisi pohon se: “Ne fakt ishte hera e pare qe konkurroja ne festivalin “Kenga Magjike”, dhe kjo ishte hera e dyte qe bashkepunoja me ish-bashkeshorten time. Ajo e kishte krijuar kete muzike pak muaj para festivalit, mua me ngjiti dhe i kerkova Jorgo Papingjit te bente tekstin. Ai sapo e degjoi muziken balade, u frymezua per nje fabul ndarjeje, dhe mund te them se vargjet e tij kane qene profetike ne kete rast”.

Adela Punesohet si Gazetare tek "Gazeta Shqiptare"...

Adela Xhamani fillon pune te “Gazeta Shqiptare”

Vetem pak jave me pare ju rrefyem per impenjimin me te ri te Bjordi Mezinit, djalit simpatik pjesemarres ne “Big Brother 2”. Nje film thriller i realizuar ne Itali nga nje staf italo-shqiptar beri realitet nje nga endrrat e hershme te Bjordit per t’u marre me kinema. Filmi ku merr pjese edhe Ciljeta Xhilaga, pritet te shfaqet ne kinemate shqiptare dhe europiane nga pranvera. Por duket se ky paska qene nje moment i mire edhe per partneren e tij Adelajda Xhamani. Vajza e cila ka mbi dy vite qe bashkejeton me Bjordin, tashme ashtu si i dashuri, ka bere realitet endrren e saj per t’u marre me gazetari. E diplomuar per Gjuhe-Letersi, Adela ka nje jave qe ka filluar pune ne nje nga gazetat me prestigjioze ne vend, te “Gazeta shqiptare”. Adela vjen pas nje eksperience ne disa gazeta javore ku ka zbuluar se ajo dhe gazetaria shkojne shume mire bashke. Adela do te merret me intervista te personazheve Vip si dhe me tema sociale. Qe nga koha kur Adela dhe Bjordi prezantonin forumin e programit “Dancing with the stars”, ata i shkeputen lidhjet me boten e televizionin, dhe ky eshte momenti qe rruget e tyre profesionale jane ndare, mbase per t’u ribashkuar diku ne te ardhmen. Ne te gazetes “Panorama”, duke mos e fshehur paksa xhelozine qe Adela zgjodhi “Gazeten shqiptare”, gjithsesi i urojme suksese ne punen e re. /panorama/dhjetor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -

VIP Ballina: Revista PANORAMA PLUS, 3 Dhjetor 2011

Revista PANORAMA PLUS, 3 Dhjetor 2011
 • Kastro, Per here te dyte baba, Erleta 4 muaj shtatzene
 • Devis Xherahu: Jam ndare nga gruaja, vargjet e Jorgo Papingjit ishin profetike
 • Nje bionde ne krahet e Seldit, flitet per fejese
 • Adelina: Me Seldin vetem shoke
 • Adela Xhamani fillon pune te "Gazeta Shqiptare"
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
PANORAMA PLUS Journal, 3 December 2011

Castro, for the second time dad, Erleta 4 months pregnant
Xherahu Davis: I am separated from wife, George Papingji verses were prophetic
A blonde in the arms of SELDI, talk about engagement
Adelina: The SELDI just friends
Adela Xhamani work begins with "The Albanian newspaper"
]]

VIP Ballina: Revista BLUETOOTH, 3 Dhjetor 2011

Revista BLUETOOTH, 3 Dhjetor 2011
 • Ermela e BB4: Me leket e fituara bleva makine e rroba, s'me dolen per shtepi. Brenda nje nate nga e varfer u bera pasanike, nga beqare me te dashur
 • Jonida Maliqi: Cdo mengjes fantazoj per ardhjen e djalit
 • Olsi kalon dramen me Olten, nis jeten e re
 • Seldi fejohet ne Suedi. E dashura kosovare xheloze per Adelinen
 • Miriam Cani: Besoj verberisht tek Albani
 • Albin Kurti: Feston me shqiptaret
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
BLUETOOTH Magazine, 3 December 2011

Ermela of the BB4: With money won I bought car and clothes, I did not get to the house. Within a night from poor was made ​​wealthy, from single with lover
Jonida Maliqi: Every morning I have fantasies for the arrival of son
Olsi passes drama with Olten, launches new life
SELDI betrothal in Sweden. Kosovo girlfriend jealous for Adelina
Miriam Cani: I blindly trust to Albani
Albin Kurti: celebrates with Albanians
]]

VIP Ballina: Revista TEUTA, Dhjetor 2011

Revista TEUTA, Dhjetor 2011
 • Teuta prezanton Gruan e Vitit: Atifete Jahjaga, Jeta e re e Presidentes se pare shqiptare
 • Jeta e gazetarit: Blendi Fevziu ashtu sic nuk e njihni
 • Helena Kadare, Zonja e cila e rrefen jeten e saj ne detaje...
 • Raport: Trafikimi i femrave, Endrrat e kthyera ne makth
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
TEUTA Magazine, December 2011

Teuta presents the Woman of the Year: Atifete Jahjaga, New Life's first Albanian President
The life of a journalist: Blendi Fevziu as you don't know him
Helena Kadare, Lady who tells of her life in detail ...
Report: Trafficking in women, dreams turned into nightmare
]]

VIP Ballina: Revista GRAZZI, 2 Dhjetor 2011

Revista GRAZZI, 2 Dhjetor 2011
 • Besa kjo modele e lindur
 • Vesa Luma vjen me bashkepunim
 • 60 Minuta
 • Ledri Vula c'liron grushtin
 • Linda Halimi
 • Dafina Zeqiri vjen me "Supernova"
 • 150,000 Euro xhanem
 • Samanta bashkepunon me tre pikat
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
GRAZZI Magazine, 2 December 2011

Besa this born model
Vesa Luma comes with collaboration
60 Minutes
Vula Ledri fist released
Linda Halimi
Dafina Zeqiri comes with "Supernova"
150.000 Euro xhanem
Samanta cooperates with three points
]]

VIP Ballina: Revista KOSOVARJA, 2 Dhjetor 2011

Revista KOSOVARJA, 2 Dhjetor 2011
 • Hana Cakuli JO festivaleve
 • Genta grushton nje mashkull
 • Disa edhe ne lufte kane menduar per interesa vetjake
 • Tradhtia sipas shenjave te horoskopit
 • Jeta private e politikaneve tane
 • Fehmi Ferati: Alamet analfabete shiten VIP-at
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Gazeta Kosovarja, 2 December 2011

Hana Cakuli say no to festivals
Genta Punches a male
Some even in war thought of personal interests
Betrayal according to horoscope signs
Private lives of our politicians
Fehmi Ferati: highly illiterate VIPs selling as
]]

VIP Ballina: Revista PLUS, 2 Dhjetor 2011

Revista PLUS, 2 Dhjetor 2011
 • Bjordi dhe Ciljeta ne rolet e Tomasos dhe Isabel. Si erdhi oferta, subjekti i filmit dhe seti fotografik gjate xhirimeve
 • Dafina Zeqiri: Lidhja ime me Krenarin u zbeh dhe nuk funksiononte
 • Adela, Fillon pune si gazetare ne median e shkruar
 • Linda Halimi: S'na behet vone se flasin njerezit. E verteta e lidhjes me Big D!
 • Femrat VIP: Bjonde apo Brune, Genta Ismajli, Rezarta Shkurta dhe Adelina Ismajli
 • Aurela Hoxha plastifikon VIP-at ne TV Klan
 • Neda & Ogreni: Do shijojme muajin e fundit te 2011-es pasi ky eshte viti yne
 • Cfare po i thote valle Ronela Stines [foto]
 • Pse duhet te jemi krenare qe jemi shqiptare: Albana Osmani, Frederik Ndoci dhe Bleona Qereti
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
PLUS Journal, 2 December 2011

Bjordi and Ciljeta in Tomasos roles and Isabel.
How did the offer, subject of film and camera set during filming
Dafina: My Relationship with Krenar was overshadowed and did not work
Adela, begins work as a journalist in print media
Linda Halimi: do not mind cares if people talk.
The truth of connecting with Big D!
VIP Women: Blonde or Brun, Genta Ismajli, Rezarta Shkurta and Adelina Ismaili
Hoxha Aurela plastifikon VIPs at TV Klan
Neda & Ogreni: I enjoy the last month of 2011-es as this is our year
What is Ronela saying to Stine [photo]
Why should the Albanians be proud: Albana Osmani, Frederick Ndoci and Bleona Qereti
]]

VIP Ballina: Revista GAME OVER, 2 Dhjetor 2011

Revista GAME OVER, 2 Dhjetor 2011
 • Eleni Foureira: "Jam Greke!", Kengetarja qe mohon origjinen shqiptare
 • "Akoma se besoj", Kenga qe paralajmeroi divorcin e Devis Xherahut
 • Bjordi dhe Adela realizojne enderrat e tyre
 • Starton BB5, Cfare duhet te beni per te qene pjese e ketij reality show?
 • Stinet rock te Flaka Krelanit
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Eleni Foureira: "I'm greek!", the singer who denies her Albanian origin
"I still don't believe" song that warned of divorce of Devis Xherahu
Adela and Bjordi realize their dreams
BB5 starts, What do you do to be part of this reality show?
Rock seasons of Flaka Krelani
]]

Friday, 2 December 2011

VIP Ballina: Revista PALOMA, 3 Dhjetor 2011

Revista PALOMA, 3 Dhjetor 2011
 • Lorik Cana: Adelina Tahiri, nje femer shume e bukur!
  Lorik Canaj flet per shume gjera nga jeta e tij, futbolli, pasioni i madh per historine, marredhenia speciale me te jatin dhe pa dyshim nuk mund te mos ta pyesnim per lidhjen e tij me Adelina Tahirin. Ja cfare na ka treguar Loriku ne lidhje me kete te fundit...
 • Elvana Gjata: Genjejne! Nuk kam bere operacion plastik!
  Besoj se te gjithe ju keni degjuar, keto javet e fundit per thashethemete e vazhdueshme, ne lidhje me operacionet plastike qe thuhet se kengetarja Elvana Gjata ka bere. Ne vendosem ta pyesim vete Elvana, e cila edhe pse eshte shume e kufizuar ne deklaratat e saj per mediat ka vendosur te flase dhe te thote te verteten qe vete ajo e di: "Genjejne! Nuk kam bere asnje operacion plastik"...
 • Anjeza Branka: Dita-dites zbukurohem me shume
  Anjeza Branka, e cila kishte kohe qe i mungonte tregut me nje kenge te re, ka pak dite qe ka publikuar klipin me te ri "Je in" dhe ne kete interviste rrefehet si gjithnje pa komplekse ne lidhje me gjithcka ka lidhje me jeten e saj...
 • Elita 5: Dashuria eshte dhimbje dhe kenaqesi!
  Nderkohe qe per te gjithe te apasionuarit e muzikes rrok, nje ikone e kesaj rryme Arifi i Elita 5 na rrefen nder te tjera edhe dicka qe disa prej nesh edhe e dine tashme, per te dashuria eshte dhimbje dhe kenaqesi...
 • Fiksojeni mire kete emer: LAURA NEZHA!
  Laura Nezha kengetarja qe u be e njohur nga pjesemarrja e saj ne Kengen Magjike, vjen ne intervisten e saj te pare dhene nje gazete. Sic e kemi thene ne titull fiksojeni mire kete emer, pasi jemi te bindur qe Laura ka per tu shnderruar ne yllin me te ri te skenes shqiptare...
- - - - - - - - - - - - - - - -

VIP Ballina: Revista INTERVISTA, 3 Dhjetor 2011

Revista INTERVISTA, 3 Dhjetor 2011
 • Turjan Huska: Jam vet zot, vet shkop!
 • Julka: Nje film me fund te lumtur!
 • Eliza Hoxha: Kjo eshte sfida ime!
 • Laura Nezha: Duhet te isha ne finale!
 • Elita 5: Nuk jemi diktatore!
 • Agim Poshka: Bashkeshortja ime eshte ndryshe!
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Cover Page: Magazine INTERVISTA, 3rd December 2011 ]]

VIP Ballina: Revista CELEBRITY, 2 Dhjetor 2011

Revista CELEBRITY, 2 Dhjetor 2011

 • Ciljeta: Shtatzenia ime e veshtire!
 • Noizy cmend fansat, mbrohet nga policia!
 • Kastro Zizo: I lumtur, baba per here te dyte!
 • Rozi ne Italy per tu bere bjonde!
 • Anjeza Branka: Jam nene dhe baba per tim bir!
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Ciljeta: My Pregnancy difficult!
Noizy cmend fans, protected by the police!
Castro Zizo: happy, father for the second time!
Rozi in Italy to become a blonde!
Branka Anjeza: I am mother and father for my son!
]]

Enver Gjokaj ne Filmin Fantastiko Shkencor "The Avengers"...

Enver Gjokaj ne "The Avengers"

"The Avengers" eshte nje prej filmave fantastiko-shkencor / lufte te shumepritur te vitit 2012, jo vetem prej historise aq popullore,por dhe nje trupe aktrimi te jashtezakonshme. Scarlett Johansson, Chris Hemsworth, Robert Downey Jr, Mark Rufallo, Samuel L.Jackson, Gwyneth Paltrow e shume emra te tjere te kinematografise hollivudiane interpretojne ne kete film. Midis ketyre emrave te njohur dhe ne shqiptaret kemi nje tonin. Ai eshte Enver Gjokaj, i cili dhe pse ka nje rol te vogel (rolin e nje polici njujorkez) te pakten na prezanton simbolikshem ne nje prej prodhimeve me te realizuara ne Hollivud te ketij shekulli, ne kete gjini filmi... /elbino/albaniac/dhjetor 2011/

Foto nga xhirimet:

Trailer of Marvel's The Avengers:


Skillz & Tingulli 3nt ne Tirane Xhirojne Videon "High"...

BabaStars ne Tirane duke xhiruar videon per "High"

Teksa te gjithe jane sulur per tek "TEG" keto dite,Tingulli 3nt dhe Skillz jane ne Tirane tek "City Park" por jo per te bere pazar. Ata gjenden aty per te xhiruar videon e re per kengen "High" te cilen po jua sjellim dhe me poshte. Ende nuk dihet data e publikimit te kesaj videoje, por duke pasur parasysh qe shume artiste pritet te publikojne videot e tyre te reja kete fundvit...ndoshta dhe Babastars po ju ben nje surprize fansave te tyre per festa. /elbino/albaniac/dhjetor 2011/

Degjoje:

- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
BabaStars in Tirana shooting video for "High"

While all are fallen for the "TEG" these days, sound 3nt and Skillz are in Tirana to "City Park" but not for shopping. They are there to shoot new video for the song "High" which are and bring you the following. Yet unknown date of publication of this video, but considering that many artists are expected to publish their new videos this yearend ... maybe Babastars makes a surprise for their fans over holidays.
]]

Big D, Kosova e Beri Kengetar...

Kosova e beri kengetar Big D-ne

Big-D tashme eshte bere nje emer i njohur ne skenen muzikore kosovare, por edhe ne ate maqedonase.

Muziken e ka filluar krejtesisht rastesisht dhe ate ketu ne Kosove, ndersa tani muzika per te eshte bere aq argetuese, sa me kenaqesi vazhdon te merret me te.

Ne intervisten dhene gazetes “Zeri”, ai rrefen per karrieren e tij muzikore, raportet me Linda Halimin dhe me kengetaret e tjere kosovare.

“Jam menaxher i saj dhe Linda ka nje ze te mrekullueshem dhe e meriton te degjohet neper bote. Nje kengetare si Linda mund te jete nje shembull per artistet tjere te talentuar nga Kosova, per te nenshkruar me kompani te medha te incizimit. Me muzike zakonisht merrem pas punes.”, ka thene Big D. /telegrafi/dhjetor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -

Ardian Bujupit i Merret Patent Shoferi per 3 Muaj...

Aksidentohet Ardian Bujupi ne Gjermani

Ylli i muzikes Ardian Bujupi i njohur me suksesin ne shoun e talenteve ne Gjermani ka pesuar nje aksident ne Gjermani.

Sipas informatave marre nga policia, Ardian Bujupi kishte abuzuar te drejten rrugore ne nje udhekryq (merr perparesine krahut te djathte). Bujupi nuk ka pesuar lendime trupore, por qe vetura e tij e sapoblere e tipit “Peugeot 407 Coupe” me vlere prej 28.900 Euro eshte demoluar teresisht.

Bujupi ka shpjeguar se ai eshte tejet i lumtur qe gjate ketij aksidenti nuk ka pesuar ndokush me jete, ndersa sa i perket vetures, ai tha se jane vetem deme materiale.

Titulli i tij te cilin ka shkruar vet, sapo ka kapluar top listen Gjermane ndersa kenga e tij do te kendohet “Live” edhe nga Programi “The Dome”. /zhurnal/dhjetor/

p.s. Nuk eshte hera e pare qe ai then rregullat e komunikacionit dhe perkohesisht i merret patenti. Ne kete rast i eshte marre patenti i shoferit per 3 muaj. Do te ishte mekat sikur t'i merret patenti pergjithmone pasi Ardiani ka pasion vozitjen me shpejtesi e qe ne shume raste po i sjell atij edhe probleme me ligjin. /albavipnews/
- - - - - - - - - - - - - - - -

Prape Seldi, A eshte kjo e dashura e tij e re?

Seldi ne lidhje te re dashurie?

Ish-banori i “Big Brother”, Seldi Qalliu, i cili ka filluar karrieren si kengetar, raportohet se ka filluar nje lidhje te re dashurie.

Se fundi ishte perfolur per nje lidhje te mundshme mes Seldit dhe kengetares nga Maqedonia, Adelina Tahiri, por kjo e fundit kishte mohuar nje gje te tille dite me pare.

Mediat kosovare tash shkruajne per nje lidhje tjeter te Seldit. Personi qe ka rrembyer zemren e kengetarit, thuhet te jete nje arkitekte e ardhshme me emrin Dafina Zeka. /telegrafi/dhjetor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
SELDI in new love relationship?

Puthja e DJ Katjushes, "Dardhe Kakiqke" per Canin...

Femra gjysme e zhveshur tek “Zone e Lire”, KKRT i terheq vemendjen Arian Canit

Dalja e Katjushes, femres DJ nga Ukraina ne emisionin “Zone e Lire” te gazetarit Arian Cani, gjysme e zhveshur ka shkaktuar reagimin e Keshillit Kombetar per Radiot dhe Televizionet. Ankesa vjen pasi dalja topless e Katjushes u krye gjate fashe orare para mesnate ku audienca familjare dhe e moshave me te vogla eshte e pranishme, gjithsesi ne emision ishte vene shenja paralajmeruese qe ndalonte shikimin e sekuencave nga moshat nen 16 vjec

KKRT-ja permes nje komunikimi sot per shtyp tha se ka vizionuar (monitoruar) emisionin “Zone e Lire”, te transmetuar ne TV Klan, me 25 nentor 2011 prej ores 21.05 te kesaj date deri ne 01.15 te mesntaes. Vizionimi u ndermor nga Drejtoria e Programeve ne KKRT, konform detyrave funksionale te parashikuara ne ligj pas ankesave te shumta te mberritura nga qytetaret.

Genc Prelvukaj Feston Ditelindjen e Djalit...

Genc Prelvukaj feston 6 vjetorin e djalit, Gjinit

Rep kengetari i njohur i grupit Etno Engjuj, Genc Prelvukaj ka festuar ditelindjen e djalit te tij Gjinit.

Gjini ka mbushur 6 vite, dhe eshte fryt i dashurise nga martesa e Gencit me ‘Miss Gjilanin”, modelen e tanishme Arta Arifi, me te cilen ishte ndare pas disa viteve martese.

Qe nga deshtimi i marteses se pare, Genci nuk ka bere publike asnje lidhje te dashurise deri me tani… /editorial/dhjetor 2011/

p.s. Perndryshe Genci eshte zyrtar i larte publik ku kryen funksionin e keshilltarit politik te kolegut te tij Memli Krasniqit i cili eshte Minister i Kultures, Rinise dhe Sportit ne Republiken e Kosoves... /deshar/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Genc Prelvukaj celebrates 6th birthday of his son, Gjini

Redon Makashi: Alberie Hadergjonaj me Zhgenjeu!...

Redon Makashi: Cfare Mendoj per Koleget...

"Nuk ua kam vene shume veshin pikeve, sidomos kur fillova te shkeputem nga vendi i dyte shume ndjeshem, megithese nuk doja ta besoja se isha duke fituar qe te mos merzitesha me pas. Kam vene re qe une mora pothuajse nga te gjithe pike mesatare dhe ata me ngriten shume. U gezova shume nga disa grupe rroku te reja ne moshe qe me votuan, nuk e prisja te isha ne shijet e tyre. Gjithashtu me beri pershtypje vleresimi i mire qe me dha Dr.Flori, po te kemi parasysh se jemi ne rryma te ndryshme. Alberie Hadergjonaj me zhgenjeu, sepse me vleresoi me zero pike", - rrefen Makashi
/panorama/nentor 2011/

Zhaku: Kastro Zizo i Pafytyre, Ma Vodhi Kengen...

Zhaku: Kastro Zizo me vodhi kengen te "Kenga Magjike"

Nje pyetje me shume kuptime si "A je ne metro?", e bere nga Zhaku ne klipin e saj, tingellon provokative. Rishfaqet me nje kenge dedikuar metropolit dhe mendjeve te trazuara, ku dashuria gjithsesi nuk mungon.

Klip me titull "A je ne metro"... Ironi ndaj nje metropoli si Tirana, apo ironi per banoret?
Te gjitha bashke. Shprehja "A je ne metro" ka disa kuptime. Synon te nxise reflektimin te qytetaret e Shqiperise mbi menyren se si jetohet ne qytetet tona, kryesisht ne metropol.

Nje kenge e tille a mund te quhet kunder rrymes?
Une trajtoj nje fenomen shoqeror ne kete kenge, e qe eshte po aq pjese e jetes sime sa dhe e te gjithe te tjereve. Une jam shume brenda botes se pergjithshme, e cila nuk eshte mikro. Jetoj realitetin popullor, i cili eshte maksi. Ky eshte frymezimi im.

Alma Ajazi: Jeta Ime ne Paris...

"Miss Albania 99 ne ShBA", Jeta e re e Alma Ajazit ne Paris

"Jam teper e kenaqur me Parisin dhe kam shume admirim per popullin francez. Parisi eshte nje vend teper i kendshem, i cili te frymezon. Francezet jane nje popull i dashur. Kur je ne nje vend te huaj, duhet te respektosh gjuhen dhe kulturen e vendit e te integrohesh, pa humbur esencen tende si individ", keshtu ka theksuar Alma Ajazi ne nje interviste te saj, dhene me heret, fituesja e kurores "Miss Albania '99" ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes. Alma ka kohe qe eshte vendosur ne Paris per te studiuar dhe punuar njekohesisht.

"Deshira ime gjithmone ka qene t'i sherbej vendit tim dhe kjo deshire ka lindur tek une ne moshen 14-vjecare, kur i shkrova nje leter presidentit Bill Clinton per situaten ne Kosove. Sado qe jetoj ne diaspore, jam munduar t'i sherbej vendit tim me aq mundesi qe kam pasur. Por jam e gatshme te konkurroj, ne qofte se hapet ndonje konkurs ne fushen e diplomacise, per diplomacine shqiptare. Pse te mos i sherbej vendit tim? Shqiperia ka nevoje per brezin e ri", ka treguar Alma, e cila eshte studente ne degen "E drejta nderkombetare publike" ne Paris. Bukuroshja shqiptare ka kaluar euforine e saj per te qene e famshme, sepse eshte e lindur ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes, por here pas here ka levizur per shkak te studimeve dhe punes.

Gerta Mahmutaj S'ka Kohe Per Dashuri...

Gerta Mahmutaj: Pak kohe per dashuri

Ajo e ka per here te pare pjesemarrjen ne Festivalin e Kenges ne Radio Televizionin Shqiptar. Nuk studion per muzike, por eshte spikatur si talent i kesaj fushe ne konkurset per zbulim te talenteve te reja. E ka pasur enderr te jete pjese e festivalit te dhjetorit, aq me teper qe ne kete vit jubile, ku ai mbush 50 vjec. Eshte e kenaqur qe do te kendoje e konkurroje krah kengetareve me emer e peshe ne historine e ketij festivali, ku edhe Gerta pretendon te lere gjurmet e saj ne datat 26, 27, 28 dhe 29 dhjetor ne pallatin e kongreseve. Nuk ka shume dalje ne publik, por ka aq sa te mbahet mend. Vitin e kaluar mori pjese ne “Kenga magjike” ne nje duhet me te vellane Klejtin, me te cilin ka nje diference te madhe moshe. Titulli i kenges “Ne ditar nje dashuri”. Kljeti sapo kishte dale nga nje tjeter konkurs “Gjeniu i vogel” ku, ashtu si e motra vite me pare, ishte vleresuar si nje ze i vecante i femijeve te atij edicioni. Kete here Gerta eshte vetem me nje kenge qe si autor kompozimi ka Flamur Shehun, ndersa autore e tekstit eshte Rozana Radi. Do t’i kendoje dashurise me te cilen kerkon te percjelle nje mesazh: duhet t’i leme kohe zemres e mendjes qe te dashuroje bukur.

Blerta Gace Publikon Kengen "Je Ti"...

Blerta Gace Lanson Kengen "Je Ti"

Motra e vogel e kengetares se madhe Aurela Gace, Blerta ka lansuar kengen e saj te pare "Je Ti" te kompozuar nga Darko Dimitrov me tekst te Marin Janco. Blerta eshte balerina e pare shqiptare profesioniste e "Belly Dance" me te cilin talent ajo u paraqit ne "America's Got Talent" ne vitin 2009. Pervec kercimit ajo ka talent edhe aktrimin e kendimin. Jo se nuk ka kenduar perpara por kjo eshte paraqitja e pare e saj si kengetare profesioniste. Blerta qe nga mosha 15 vjecare jeton dhe vepron ne New York te Shteteve te Bashkuara te Amerikes. Blertes i urojme suksese ne skenen e kendimit dhe shpresojme te na sjell ne te ardhmen edhe ndonje videoklip muzikor.

Degjoni kengen:

- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Blerta Gace launches song "Je Ti"

The little sister of the great singer Aurela Gace, Blerta has launched her first song "You Are" composed by Darko Dimitrov with Janco Marin text. Blerta is the first Albanian professional dancer of "Belly Dance" talent with which she appeared in "America's Got Talent" in 2009. Besides dance she has talent of singing and acting. Not that there is no singing before but this is her first appearance as a professional singer. Blerta from the age of 15 years lives and works in New York of the United States of America. Blertes the wish of success on the stage singing and hope the future brings us even any music video clip.

Listen to the song:
]]

Thursday, 1 December 2011

DJ Dalool: Premton Kenge dhe Bashkepunime te Reja...

Dalool: Kenga e re do t’i pushtoje klubet shqiptare

Dj Dalool, i cili se fundmi ka realizuar kengen “Nuk mundesh” ne bashkepunim me kengetaren Eliza Hoxha, eshte shprehur shume i kenaqur me realizimin e kesaj kenge.

Gjate nje prononcimi per Telegrafi.com, Dalool thote se kenga realizohet tete vitesh pasi ishte bere plan dhe shpreson publiku ta pelqeje ate.

“Jam shume, shume i kenaqur me bashkepunimin me Elizen. Ky bashkepunim ka filluar qysh para nje 7 apo 8 viteve, por pas zhvendosjes sime nga Prishtina ne Zvicer, nuk mundeshim kurrsesi te behemi bashke, por ja me ne fund ia arritem”.

“Besoj qe kemi bere nje kenge mahnitese per dance pistat e klubeve te nates. Eliza eshte nje prej kengetareve qe kam preferuar t’i beje kenge tere karrieren time dhe u realizua”, ka pohuar Dalool.

Rita Ora Feston Ditelindjen e 21-te...

Rita Ora feston ditelindjen me "Hey Ya!" - Foto/Video

Me date 26 nentor Rita Ora mbushi 21 vjec (qe do te thote se tani mund te pije alkool legalisht ne SHBA,jo se ja rekomandojme thjesht po themi) dhe ketu po ju sjellim disa foto nga party qe miqte e saj mbajten per te ne Londer. Nderkohe ajo ka botuar dhe serine e trete te video - ditarit (shikojeni me poshte) ku YES! kendon "Hey Ya!" nga Outkast ne menyre fantastike (min 2:43). /elbino/albaniac/dhjetor 2011/- - - - - - - - - - - - - - - -

Evi Reci Kendon Per Filmin Italian "L.over.S"...

Evi Reci kendon per filmin italian "L.over.s" + nje kenge te re kete muaj

Dhjetori per Evi Recin do te jete nje muaj "sulmi". Ajo pritet te publikoje dy videokenge, nje ne gjuhen angleze dhe nje ne shqip. "Whatever Dream" titullohet kenga ne anglisht e cila do te jete dhe pjese e kolones zanore te filmit "L.over.s", nje film romantiko-shoqeror me regji te vellezerve italian Gabriele dhe Alex Marchi. Nderkohe per fansat shqiptar,ajo do sjelle nje kenge te re,bashkepunim me Flori Mumajesin, te ciles keto dite po i xhiron dhe skenat e fundit te videoklipit ne bashkepunim me nje grup artistesh te rinj italian ne Firenze. Vazhdoni te na lexoni,sepse ne javet e ardheshme do ju publikojme reklamen e pare te videos e me pas,versionet perfundimtare. /elbino/albaniac/dhjetor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Evi Reçi sings for italian movie "L.over.s" plus a new song this month

December for Evi Reci will be a month of "attack". It is expected to publish two videosongs, one in English and one in Albanian. "Whatever Dream" in English titled song which will be part of the soundtrack and the movie "L.over.s", a socio-romantic film directed by Italian Brothers Gabriele and Alex Marchi. While for the Albanian fans, she will bring a new song, co-operation with Mumajesi Flori, which these days is recording the last scenes of the video clip in cooperation with a group of young Italian artists in Florence. Continue to read us, because in the coming weeks we will publish the first advertisement of videos and later, the final versions.
]]

Aurela Gace Per Vitin e Ri ne New York

Aurela Gace per vitin e ri ne Nju Jork

Pas lindjes, Aurela i rikthehet serisht skenes dhe per festat e fundvitit mesaduket ka vendosur te kthehet ne Nju Jork. Ajo do te kendoj ne nje party te komunitetit shqiptar ketu, e cila organizohet nga "Dukagjini Production" dhe se bashku me te ne feste do te kendoje dhe Artiola Toska. /elbino/albaniac/dhjetor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Aurela Gaçe for the new year in New York

After birth, Aurela returns to scene again for the holidays seems has decided to return to New York. She will sing in a party of the Albanian community here, which is organized by "Dukagjini Production" and together with her will sing Artiola Tosca.
]]

Dritan Biba ne Filmin Spanjoll "El Mal Ajeno"

Dritan Biba ne "For the Good of Others" (El Mal Ajeno)

Fundjava eshte pothuajse ketu,ndaj nese keni ndermend te shikoni ndonje film,perse te mos i hidhni nje sy "For the Good of Others" ne te cilin interpreton dhe aktori shqiptar Dritan Biba. Ne kete prodhim te suksesshem spanjoll Dritani interpreton ne rolin e Tarikut. I lindur ne Tirane me 26 nendor te 1974,Dritani ka arritur te krijoj nje emer te mire ne kinematografine spanjolle duke interpretuar ne filma te ndryshem (si It's a Game, Secuestrados dhe El Bloke) dhe ne serialin televiziv "Hospital Central". Me poshte po ju sjellim dhe reklamen e filmit, shikim te kendshem. /elbino/albaniac/dhjetor 2011/


- - - - - - - - - - - - - - - -

Burim Hoxha Pelqen Vajzat e Sjellshme...

Burim Hoxha pelqen vajzat e sjellshme

Kengetari Burim Hoxha gjate nje prononcimi per “Kosova Sot” ka zbuluar se atij i pelqejne vajzat te cilat jane te sjellshme.

Pervec vajzave te sjellshme, atij i pelqen edhe te shohe filma komik, pasi edhe vete eshte plot humor, ndersa nuk e do shume boten e trilerit.

Burimit i pelqen shume te punoje ne kopshtin e tij dhe te prese mysafire, ndersa pelqen te rrije me njerez qe e duan familjen, dine menaxhojne mire dhe qe lexojne shume.

Nga gjerat qe nuk i pelqejne, kengetari ka permendur thashethemet, njerezit qe shtiren dhe qe genjejne shume./telegrafi/dhjetor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -

Big Mama: Kur Te Dashurohem Do Ta Kuptoni nga Statusi ne Facebook...

Big Mama: S’u tregoj nese jam e dashuruar

Ka nisur pergatitjet per nje kenge te re per tregun muzikor shqiptar, qe do ta shoqeroje me nje klip, nga ata qe vetem ajo di t’i realizoje. “Vetem mund t’ju them se ne fillim te vitit 2012 projektet e mia do te dalin ne treg. Nuk preferoj te flas para se cdo gje te jete gati, keshtu qe po ia leme kohes”, - ka thene Big-u, e cila prej disa kohesh meriton jo me emrin e artit qe mban, sepse do t’i shkonte me shume “Medium”. E cilter dhe e hapur perhere per mediat; kengetarja, emri i vertete i se ciles eshte Besjana, tanime nuk pranon me te flase per jeten sentimentale, por vetem per projektet muzikore apo dietat qe e kane sjelle ne forme fizike. “Gjithnje kam qene e hapur sa i perket jetes sime private, mirepo ja qe ka ardhur nje moment qe nuk preferoj te flas. Madje nuk deshiroj te them nese jam apo nuk jam e dashuruar. Te gjithe do ta kuptojne ne momentin kur ta ndryshoj statusin ne Facebook”, - ka theksuar ajo duke na e shtuar me teper kuriozitetin. /standard/

Adelina Tahiri: Me Seldin Ka Qene Thjesht Perqafim Miqesor...

Adelina Tahiri: Cfare tmerri, me bene te dashuren e Seldit

Lidhje, ndarje, intriga, thashetheme, ky ka qene bilanci sentimental i ketij viti per kengetaren nga Shkupi, Adelina Tahiri. Ne fillim me Lorik Canen, mandej me Adrijan Gaxhen dhe sikur te mos mjaftonte me kaq, mediat roze kane aluduar per nje romance te re mes saj dhe Seldi Qalliut. Te fotografuar ne paskuintat e “Kenges Magjike” duke u perqafuar sic mund te ndodhe mes dy miqve kolege, shpejt eshte shkruar se dyshja po gjen mbeshtetje ne marredhenien me njeri-tjetrin. Ne fakt, qe te dy kane qene pjesemarres ne festivalin “Kenga Magjike”, ku si ne cdo event tjeter artistik, eshte normale qe kengetaret te shihen prane, te bisedojne e pse jo edhe te perqafohen. E indinjuar nga titulli i shkrimit “Seldi kapet mat me Adelina Tahirin”, kengetarja 19-vjecare ka reaguar duke thene: “Kjo s’eshte aspak e vertete! Ka qene thjesht nje perqafim miqesor dhe urimi i hyrjes ne finale! Ka ardhur nje kohe ku per shkak te gazetareve s’mund te kemi edhe miq! Nje tmerr i vertete”. Edhe pse thashethemet nuk jane te kendshme, ne rastin e Adelines kane sherbyer edhe per t’i bere me teper publicitet, pavaresisht talentit te kengetares sy shkruar./standard/
- - - - - - - - - - - - - - - -

Ciljeta Plagoset...

Plagoset shtatzena Ciljeta Xhilaga

Si kurre e angazhuar me pare, sa me xhirimet e filmit te ri, sa me pjesemarrjen ne show-n e Top- Channel-it, “E Diell”, Cili duket se kete sezon s’ka kohe te marre as fryme. Te gjithe jemi trembur ndersa kemi pare ne internet disa nga fotot e saj me te reja, qe na alarmuan per ndonje aksident qe kengetarja seksi mund te kishte pesuar se fundmi. E bukur si perhere, ajo shfaqej e gjakosur dhe c’eshte me e cuditshmja, me nje bark dukshem te madh, si te ishte ne muajin e 6-te apo te 7-te te shtatzenise. Atehere u qetesuam, sepse thirrem memorien dhe na rezultoi se kengetarja eshte ne setin e filmit qe po realizon ne Itali, ne kastin e te cilit eshte edhe Bjord Mezini, i dashuri i Adelajdes, cifti i famshem i “Big Brother”-it. Ciljeta, e cila ka provuar aktrimin permes nje roli te vogel ne filmin “Ishte kohe per dashuri”, ne kete produksion ka rolin e nje baristeje shtatzene, ndersa mesohet se ne kastin e xhirimeve merr pjese edhe aktori i filmave erotike, Tinto Bras. /standard/

Kaos Me Nje Bashkepunim te Ri...

Kaos me projekte te reja

Rep grupi i njohur “Kaos” nuk kane te ndalur me bashkepunimet e tyre dhe me kenge te reja. Kenga “Party and Bullshit” duet me kengetaren Dafina Rexhepi po ben buje nje tregun muzikor.

Kjo kenge sapo eshte lansuar ne treg dhe ka rezultuar me mjaft suksese. Sipas Viganit, kjo kenge eshte realizuar nga K-Master, ndersa eshte incizuar ne studion e Enis Presheves. Jemi shume te kenaqur me bashkepunimin e Dafines, shpresojme qe edhe ne te ardhmen do te kemi duete te tjera”, ka thene ai per “Zeri”.

Videoklipin e kenges “Party and Bullshit” ata e kane realizuar me produksionin “EMF Creative”. Bashkepunimi i radhes i Viganit eshte me kengetarin Seven Saraqi me te cilin do te realizojne nje kenge bashke me videoklip. Titulli i kenges ende nuk eshte vendosur, ndersa videoklipi pritet te pergatitet me “Pulla Pictures”. Vigani do te prezantohet me nofken “Vig Poppa. /zeri/nentor 2011/

Seven Saraqi Bashkepunon me Producentin Amerikan DJ Proo...

Seven Saraqi nen ombrellen e producentit Dj Proo

Nje e papritur i ka ndodhur kengetarit Seven Saraqi, i cili krijimtarine e tij muzikore tash e disa vite eshte duke e zhvilluar ne Amerike. Talenti i tij muzikor eshte verejtur edhe nga artistet e huaj, respektivisht ai tani do te bashkepunoje me producentin e njohur amerikan Dj Proo, bashkepunim te cilin nuk e kishte menduar me pare.

“Jam shume i lumtur qe per here te pare nje producent i njohur ne Nju-Jork ka kerkuar te bashkepunoje me mua. Dj Proo eshte edhe producent i Snoop Dogg-it dhe shume kengetareve te njohur ketu ne Amerike.

Andaj, jam shume i gezuar qe do te filloj bashkepunimin e te. Kjo eshte nje enderr e imja, e cila gradualisht po arrihet”, ka thene ai per “Zeri”. Seveni shpreson qe ky bashkepunim te vazhdoje per nje kohe te gjate, mbase shume shpejt do te publikohen edhe projektet e reja me Dj Proo. Ai nuk e mohon faktin se nje sukses te madh eshte duke e arritur edhe ne Kosove fale adhuruesve te shumte qe ka ketu. /k.b./zeri/nentor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -

Wednesday, 30 November 2011

Noizy Qellohet me Shishe ne Festen e Pavaresise...

Noizy qellohet me shishe, policia nderhyn per te shmangur incidentin

Rikthehen perplasjet e fansave te muzikes “rep” te kengetareve shqiptare

Lufta e fansave mes grupeve muzikore “rep” ne Shqiperi duket se po kthehet ne shqetesim per policine, ku vec plagosjeve me arme, tashme agresiviteti po kthehet edhe ne skena publike. I njohuri i muzikes ‘rep’, Noizy eshte qelluar me bidone ne skene, duke detyruar policine qe ta fuse ne makine e ta largoje nga turma. Keshtu, Noizy u be edhe nje here protagonist i radhes i incidenteve te vazhdueshme ku perfshihet, sidomos ne konfliktet qe ka me “Stressin”. Repisti ka qene dy net me pare duke kenduar ne koncertin e organizuar nga Bashkia e Tiranes ne sheshin “Nene Tereza” me rastin e festes se Pavaresise, kur eshte qelluar me bidone uji ne skene. Me heret, ai kishte pozuar edhe me kryebashkiakun e Tiranes, Lulzim Basha e me tej nisi te interpretoje ne skene. Ne ate kohe, nje grup personash te rinj, qe mendohet se jane mbeshtetes te kengetarit tjeter “Stressi”, kane nxjerre disa bidone uji, duke e goditur. Noizy eshte perpjekur t’u shmanget duke improvizuar levizje kercimi dhe fillimisht nuk eshte prekur nga bidonet qe hidheshin nga turma. Me pas situata eshte renduar, keshtu qe ka nderhyre policia, duke mos lejuar qe ai te lendohet.

Seldi: Investoj Shume ne Muzike...

Seldi: Nuk dola ne finale, por kenga m'u be hit!

Seldi ka marre pjese i vetem kete vit ne festivalin "Kenga Magjike", cka ka ngjallur shume polemika ne shtypin roze. Duke qene se daljet e tij me te fundit publike, ne klipe, koncerte dhe skena muzikore kane qene perkrah Sinan Hoxhes, mungesa e ketij te fundit beri menjehere pershtypje. Ne kete interviste Seldi sqaron se, duke qene nje kengetar popullor, eshte me se e kuptueshme qe Sinani te mos ishte krah tij ne nje festival modern te muzikes, sic eshte "Kenga Magjike". Nderkohe, ai rrefen detaje te tjera nga jeta artistike e koheve te fundit...

Pas disa videoklipesh ne bashkepunim me Sinan Hoxhen, eshte hera e pare qe del solo te "Kenga Magjike". Gazetat kane shkruar shume per kete fakt. Cfare ka ndodhur mes teje dhe Sinanit qe nuk jeni me bashke kesaj radhe?
- Asgje. Problemi eshte se Sinani ben muzike popullore, kurse "Kenga Magjike" eshte festival i muzikes moderne, keshtu qe nuk kishim si te ishim bashke kesaj here.

Po per ato qe kam lexuar ne shtyp, se tije shprehur qe "fansat nuk te mendojne dot pa Sinanin", cfare mund te thuash?
- E di cili eshte problemi? Gazetat shkruajne si t'u vije atyre per mbare. Ne 80% te rasteve, une nuk eshte se flas per gazeta, keshtu qe gazetaret i shpikin vete gjerat qe thone per mua.

Kenga Magjike: A Fitoi Redon Makashi "Cmim Bamiresie"?

Kur dy veta zihen, i treti fiton...

Gazeta Paloma shkruan artikullin "Post Kenga Magjike" ku jep pershtypjet nga festivali dhe kam vecuar paragrafin ku flitet per ndarjen e cmimeve:

"Momenti i papare ishte edhe ai i ndarjes se pikeve, pervecse qeshnin me pahir kur nuk merrnin pike, gezonin pamase kur 20 pike i merrte Redon Makashi, jo nga dashamiresia per kete te fundit, por nga inatet qe kishin me njeri-tjetrin. Dhe te gjithe nen ze thoshin: "Me mire ta marre Redoni se ndonje tjeter". U duk sikur Redonin e kishin votuar vetem per te mos votuar ndonje tjeter. Te them te drejten, kenga e Redonit mund te ishte e mire, por nuk ishte per te fituar. Me gjithe respektin per Redon Makashin si artist, nuk mendoj se ka fituar realisht kenga me e bukur! U duk sikur ishte cmim bamiresie, madje as Redoni vete s'e priste dhe nuk rresht se perserituri edhe sot kur e merr ne interviste: "Me ne fund mora cmim pas 23 vitesh ne skene"... keshtu u mbyll edhe ky edicion i "Kenga Magjike" dhe ketij muhabeti i thone u shtofshin inatet e fitofshin ata qe nuk jane pjse e klaneve!" /gazeta paloma/

Artikullin e plote mund ta lexoni tek Gazeta Paloma e dates 26 nentor 2011, fq.20.
- - - - - - - - - - - - - - - -

Orinda Huta i Rikthehet Skenes me Nje Kenge te Re...

Orinda Huta se shpejti me kenge te re

Kengetarja nga Shqiperia, Orinda Huta, pas nje pauze ne muzike serish do te vije me kenge te re.

Do te jete pikerisht festivali i madh ne RTSH-se vendi ku Orinda do t’i rikthehet skenes, shkruan “Kosova Sot”, dhe se ajo eshte duke u pergatitur qe nje kohe qe paraqitet sa me bukur ne kete festival.

Nuk eshte bere e ditur ndonje detaj i kenges e as se cfare zhanri te muzikes kesaj radhe do te konkurroje kengetarja Orinda Huta. /kosova sot + telegrafi/nentor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Orinda Huta soon with new songs

The singer from Albania, Orinda Huta, after a break in the music will come back with new songs.

Gymysh ne Shqiperi, Erdh e Shkoi Pa Kokerr Buke ne Goje...

Gymyshi Anoreksike apo Skeptike

Eshte ky nje artikull ne Gazeten Paloma me titull "Gymysh refuzon te haje ushqimin shqiptar!" ku flitet per prapaskenat e Gymyshit ne "Kenga Magjike". Kam vecuar paragrafin ku thuhet se ajo erdhi dhe shkoi pa marre nje kokerr buke ne goje...

"Nje gje tjeter qe ra ne sy ishte edhe fakti se gjate gjithe qendrimit te saj ne Shqiperi, Gymyshi nuk vuri asnje gje ne goje. Madje edhe kur e ftoi Arditi per darke ajo refuzoi, duke thene se kishte ngrene dicka ne avion. Duke u nisur nga linjat e saj, mund te dyshosh se aktorja turke Songul Oden ha pak per te ruajtur linjat. Ose ndoshta ajo ka pasur frike nga ndonje helmim i mundshem, ndaj nuk ka dashur te rrezikoje." /gazeta paloma/

Artikullin e plote mund ta lexoni tek Gazeta Paloma e dates 26 nentor 2011.
- - - - - - - - - - - - - - - -

Zanfina Ismajli, Disco Fontana Shkoder - 3 Dhjetor

Zanfina Ismajli Maksimalisht e Angazhuar

Sa ne Shkup, sa ne Itali (Rovato, per here te pare), sa ne sheshin 21 per koncertin "Thank you USA", dhe tash se fundmi edhe ne Shkoder, Zanfina me te vertete duket te jete shume e angazhuar me performancat e saja ne vende dhe lokacione te ndryshme brenda dhe jashte Kosoves. Poashtu gjate ketyre muajve ka qene shume prezente ne emisione te ndryshme televizive, si Top Koha KTV, Thirrje e Arte RTV21, Prive Klan etj.

Nuk eshte per tu habitur pasi tani eshte koha e festave dhe Zanfina eshte nje nga kengetaret mjaft te kerkuara nga publiku dhe mediat televizive.

Me 3 Dhjetor do te jete prezente ne Disco Fontana ne Shkoder nga ora 20:30 dhe fansat nga Shqiperia kane rast te shijojne performancen e saj qe zakonisht eshte shume hot.

Edhe pse e angazhuar shume me koncerte dhe performanca publike, ajo nuk ngec ne krijimtarine e saj, pasi ka paralajmeruar per muajin dhjetor te lansoj kengen e re me titull "Fjala e fundit" te punuar nga kompozitori Florent Boshnjaku me tekst te Lyrical Son.

Ardita Uka Fituese e Festivalit "Kosovarja Kendon" Edicioni 39-te

Ardita Uka fituese e festivalit “Kosovarja kendon”

Ardita Uka me kengen “Ishe Vogelushe” eshte shpallur fituese e edicionit te 39 te Festivalit te kenges popullore “Kosovarja kendon”, qe u mbajt te henen mbrema ne Ferizaj.

Juria profesionale ne perberje, Sanije Matoshi-soprano, Astri Mustafa-profesor dhe Selami Kolonja-kengetar, Cmimin e dyte ia ka ndare kengetares, Liridona Spahiut me kengen “E dehur jam”, nderkaq Cmimi i trete i takoi Remzie Strumcati me kengen “Jam bandill”.

Po ne kete mbremje jane ndare edhe cmimi “Nexhmije Pagarusha”, te cilen e fitoi Erlinda Beqiri me kengen “Njat Zaman” si dhe Cmimi i publikut qe kesaj radhe i takoi Fatjona Malsiut me kengen “Mi ke buzet si qershi”.

Noizy: Muzika Me e Mire Rep Behet ne Kosove...

Noizy: E kam cuar rrepin shqiptar ne nivele te larta

Kete interviste, Noizy-t, nje nder meshkujve me te adhuruar nga femrat ne Shqiperi, ia kemi marre ne provat gjenerale te "Kenges Magjike". Mes zhurmes dhe muzikes se larte arritem t'i benim disa pyetje dhe te merrnim pergjigje nga ky rreper pa komplekse, qe eshte gjithmone i sjellshem edhe pse ka pamjen e djalit te keq.

Noizy, si e ke perjetuar "Kengen Magjike" kete vit, me emocione?
- Jo, jo fare. Nuk kam pse te kem emocione.

Kush eshte vajza te cilen e ke quajtur nje "Shooting Star"?
- (Qesh) Nuk ka nje ne vecanti.

Po ti asnjehere nuk je i lidhur? Si ka mundesi?
- Jo, nuk thashe qe une nuk lidhem asnjehere apo qe nuk kam qene ndonjehere i lidhur, thashe qe per momentin statusi im eshte: "Not in a relationship!".

Mos valle per ty vlen ajo shprehja: "I kam te gjitha po s'kam asnje ne vecanti"?
- (Qesh) Edhe mund te jete ashtu! Sa te poshter jeni ju gazetaret!

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online