All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Friday, 20 January 2012

The most famous Albanian divorces

Divorcet më të famshme shqiptare

Dashuri të nisura në bankat e shkollave, në zyrat e punës, apo dhe në udhëtime të këndshme. Të kurorëzuara më pas me martesë dhe shumë shpejt, trashëgimtarët u kanë mbushur jetën me gëzim.

Por me kalimin e viteve, duket se dashuria e tyre është venitur, pasioni është shuar dhe fëmijët nuk kanë mundur t\’i mbajnë të lidhur.
Martesa ka shkuar drejt fundit, derisa një ditë kanë trokitur në dyert e gjykatës për t\’i dhënë fund.

Bëhet fjalë për personazhe VIP të politikës, artit, kulturës apo muzikës. Personazhe që kanë hyrë në histori, që kanë vëmendjen e të gjithëve, por që kanë dhe anën e tyre të dobët. Ja kush janë VIP-at e divorcuar në vite, arsyet që i shtynë drejt një vendimi të tillë dhe jeta më pas…

EVA ALIKAJ

Të gjithë e kujtojnë vajzën çapkëne të komedisë “Pallati 176″. Eva Alikaj na befason gjithmonë e më shumë me rikthimet e saj të bujshme, me rolet e spikatura që merr përsipër të luajë. Por edhe ajo ka pasur momentet e saj të vështira, sidomos atë të ndarjes nga bashkëshorti i saj austriak. Fryt i kësaj martese është djali Xhino, me të cilin Eva Alikaj ka me se të krenohet. Pas ndarjes, Eva Alikaj i përkushtohet vetëm djalit, i cili një vit më parë mbërriti në Shqipëri.Pas martesës së saj aktorja Eva Alikaj, braktisi karrierën e saj si aktore për t\’iu përkushtuar jetës larg Shqipërisë. Vetëm pas pesëmbëdhjetë vjetësh, ajo iu rikthye skenës së Teatrit Kombëtar me një muzikal, i cili i dha dhe çmimin si aktorja më e mirë e vitit 2007.

GENC RULI

Dy herë ministër në kabinetin “Berisha” dhe jo pak i suksesshëm në zanatin e tij si ekonomist. Historia e tij e parë e dashurisë dhe e fejesës ka nisur para viteve 1990 dhe është prishur menjëherë pas ardhjes së pluralizmit. Thuhet që Genc Ruli nuk ka jetuar asnjë ditë me ish-të fejuarën e tij, për të cilën thuhet se ka pasur me ministrin edhe lidhje zyrtare kurore, edhe pse fejesat dikur kanë pasur një formë tjetër. Tashmë Genc Ruli po shijon martesën e tij të kurorëzuar edhe me fëmijë.

YLLI PANGO

Vëreni me kujdes! Një tjetër ministër beqar në kabinetin “Berisha” është Ylli Pango. Ai shkoi drejt divorcit para dhjetë vitesh. Më pas, lidhja e tij me një studente, më pas pedagoge në Fakultetin e Shkencave Sociale, do të ishte në qendër të vëmendjes për disa kohë. Mesa duket, Pango dhe vajza simpatike nuk gjetën dot gjuhën e përbashkët, ndaj vendosën të ndaheshin.

FATOS NANO

Është një tjetër politikan që vendosi të trokasë në dyert e gjykatës, për t\’u ndarë nga bashkëshortja e tij, Rexhina Nano, me të cilën kishte dy fëmijë të rritur dhe kishte ndarë jetën me të për afro 30 vjet. Divorci që u shoqërua me një zhurmë të madhe mediatike, erdhi në vitin 2001. Në skenë doli Xhoana Nano, një femër disa vite më e re sesa Nano,plot sharm e finesë, e cila brenda një kohe të shkurtër do të shkonte në altar me kryeministrin e asaj kohe. Femra brune, me një trup për ta pasur zili, me flokët e zinj, do të vihej në qendër të vëmendjes për shkak të ndryshimit të madh që bëri në jetën e saj, duke qenë bashkëshortja e një prej emrave më të njohur të politikës dhe liderit historik të PS-së. Ndërsa Rexhina, ishbashkëshortja e Nanos, që i qëndroi pranë edhe në ditët e vështira të burgut, (Nano ka qëndruar katër vite në qeli), nuk është martuar më.

DRITËRO AGOLLI

Prishja e marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe Bashkimit Sovjetik, do të rëndonte shumë mbi supet e shkrimtarit të njohur, Dritëro Agolli, pasi në njëfarë mënyre ishte i detyruar të ndahej nga gruaja e tij ruse, të cilën e kishte njohur kur ishte student atje. Dhe në fakt, kështu ndodhi. Shkrimtari, që me penën e artë bëri shumë adhurues, u nda nga e shoqja me të cilën kishte një djalë. Por siç thotë një fjalë e urtë, “Plumbi me plumb del”. Agolli njihet me Sadijen, gruan me të cilën vazhdon të jetojë edhe sot. Me vajzën 21- vjeçare shkodrane, shkrimtari atëherë 32 vjeç, u njoh në dasmën e Ismail Kadaresë. Dashuria mes tyre lindi pikërisht në atmosferën e dasmës dhe duket se po ajo dashuri vazhdon t\’i mbajë të lidhur dhe sot, pasi gjithkund shkrimtari me kokën e zbardhur, shihet i shoqëruar nga e shoqja.

MYSLYM PEZA

As “Babë Myslymi” nuk i ka “shpëtuar” divorcit. Numri dy i Presidiumit Popullor, renditet në listën e gjatë të VIPve të divorcuar në vite. Ai vendosi të ndahet nga bashkëshortja e tij italiane, me të cilën pati një djalë, Partizan Pezën. Xhemilja, është gruaja e dytë e Myslym Pezës, me të cilën jetoi deri në vdekje. Fryt i martesës së “Babë Myslymit” me Xhemilen,ishin dy fëmijët, Ada dhe Dashamir Peza.

ARTA DADE

Deputetja e PS-së, Arta Dade është ndër të paktat femra të politikës që i shtohet listës së divorceve në vite. Për arsye që nuk u bënë kurrë publike, Dade, e cila ka mbajtur disa poste ministrore si, Ministre e Kulturës, apo e Jashtme, vendosi t\’i japë fund martesës disavjeçare me Gëzim Dabullën. Deputetja e Partisë Socialiste, Arta Dade, e vlerësuar edhe për bukurinë e saj dhe shijen në të veshur është nënë e dy djemve. Pas ndarjes nga bashkëshorti, ajo nuk ka tentuar të martohet asnjëherë.

ELI FARA

Është ndarë që në moshë të re. Nga martesa e saj me Luli Kapuranin pati një vajzë, të cilën e ka rritur pa baba. Vajza e këngëtares së mirënjohur korçare është studente për Juridik. Eli Fara jeton prej vitesh jashtë Shqipërisë dhe nuk ka nisur jetë të re në Amerikë. Së fundmi, këngëtarja e mirënjohur ka hedhur në treg një album të ri. Eli Fara vazhdon të mbetet një ndër ikonat e bukurisë, sharmante dhe e ëmbël, edhe pse i ka kaluar të 40-at.

YLLKA MUJO

“Sindromës” divorc nuk i kanë shpëtuar dot as emra të njohur të artit. Aktorja e mirënjohur Yllka Mujo, shumë e dashur për publikun shqiptar me rolet e saj të spikatura në filma të ndryshëm, vendosi t\’i japë fund martesës së saj me Haig Zaharinë. Yllka nuk u martua kurrë. Ajo vendosi të rrisë vetë dy fëmijët e saj, një djalë dhe një vajzë. Ndërkohë vajza e saj, Elia Zaharia, sot është për t\’u admiruar, një këngëtare dhe aktore e mrekullueshme e që padyshim ka marrë shumë nga e ëma.

ELSA BALLAURI

Në vitin 2006, drejtoresha e Grupit Shqiptar për të Drejtat e Njeriut, vendos të ndahet nga bashkëshorti i saj, Viktor Basha. Elsa dhe Viktori kanë qëndruar së bashku për 22 vite me radhë, duke sjellë në jetë dy fëmijë, Anja dhe Gjergj Basha. Por dy vite më parë, vendosin t\’i japin fund martesës së tyre. Sikurse shpjegohet në vendimin e gjykatës, katër vitet e fundit midis çiftit kanë lindur mosmarrëveshje të natyrave të ndryshme, të cilat sollën ftohjen e marrëdhënieve dhe veçimin e tyre. Kështu, të dy palët kanë vendosur të shkojnë drejt divorcit dhe kërkesa e tyre është firmosur nga gjykata. Togat e zeza kanë vendosur që dy fëmijët t\’ia lënë në rritje Ballaurit.

SHEMSIE KADRIA

Pas daljes nga burgu në vitin 2007, ku përfitoi nga amnistia, ish-bosja e firmës piramidale “Gjallica”, Shemsie Kadria, do të merrte një tjetër zhgënjim. Bashkëshorti i saj, Gani Kadria i kërkoi divorcin me argumentin se që nga viti 1992 kishin jetuar të ndarë, pasi kishin mosmarrëveshje dhe konflikte të vazhdueshme. Ndarja e vërtetë do të vinte në vitin 2001, kur dy bashkëshortët drejtues të firmës piramidale, u dënuan përkatësisht me, 14 vjet Gani Kadria, dhe 17 vjet bashkëshortja e tij, Shemsie. Duke qenë në kërkim, Gani Kadria nuk pati asnjë mundësi ta takonte Shemsien në qelitë e burgut. Vetëm një vit më parë, pas 30 vitesh martesë, padyshim me momente të bukura (lindja e tre djemve, Parid, Atdhe dhe Flamur Kadria) e më pas zënka e sherre, çifti firmos divorcin.

SUZANA GUXHOLLI

Këshilltarja e kryeministrit Berisha, Suzana Guxholli është një tjetër femër e njohur që renditet në listën e atyre që kanë provuar plagën e divorcit. Para pak vitesh, Guxholli u nda nga bashkëshorti i saj, Besnik Pani, me profesion inxhinier.

ZYHDI MORAVA

Kreu i Lidhjes së Shkrimtarëve, është emri i radhës që i shtohet listës së gjatë të divorceve të bujshme në vite. Pas 14 vitesh martese me Ardita Moravën, ai ka vendosur t\’i drejtohet gjykatës duke kërkuar divorcin. Burime pranë gjykatës thanë se për vite me radhë, midis palëve kanë lindur grindje dhe mosmarrëveshje të natyrave të ndryshme për shkak të mospërputhjes së karaktereve, si dhe janë krijuar situata të pakëndshme, çka kanë bërë të pamundur bashkëjetesën në çift. Pasi ka dëgjuar palët, gjykata ka vendosur të firmosë divorcin. Vajza Ana Mari, i është lënë për rritje dhe edukim Ardita Moravës.

BESNIK ALIAJ

Viti 2005 do t\’i rezervonte surpriza jo të mira Besnik Aliajt, drejtorit të COPlan. Në shkurt të tri viteve më parë, Aliaj vendos t\’i japë fund martesës së tij me Elvira Aliajn (Lame). Ndërsa pesë muaj më vonë, pëson humbjen e radhës në zonën e Sarandës, ku kandidonte për deputet përballë ishkryeministrit Fatos Nano. Duke iu referuar vendimit të gjykatës, rezulton se mospërputhja e karaktereve, mungesa e respektit dhe e besimit ndaj njërit-tjetrit, janë arsyet që e shtynë çiftin të shkojë drejt divorcit. Vajza, fryt i kësaj martese 15-vjeçare, Ada, i është lënë në kujdestari të ëmës

EDUART SHALSI

Pas disa vitesh martesë, Edi Shalsi vendos të divorcohet nga bashkëshortja, Alisaveta. Ishte vetë nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, që kërkoi ndarjen nga e shoqja. Në fakt, ne nuk kemi mundur të zbardhim arsyet e divorcit, por dimë që gjyqtarja Brunilda Kasmi e ka firmosur atë më datë 22 dhjetor 2006. Sipas vendimit të gjykatës, Shalsi mund të takohet me djalin e tij, Patrik Shalsi çdo javë, ta marrë për pushime në muajin korrik, si dhe duhet të paguajë një detyrim ushqimor në masën 25.000 lekë në muaj./gazeta shqiptare/

- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
The most famous Albanian divorces

Natural banks launched in schools, employment offices, or in pleasant trips. Be crowned after the wedding and soon, the heirs have lives filled with joy. But over the years, it seems that their love is fading, the passion has faded and could not have children \ 'keep connected.
Marriage is going to last, until one day they knocked on the doors of the court \ 't an end. VIP characters comes to politics, art, culture or music. Characters that have entered the story, that everyone's attention, but they and their weak side. Here are the VIPs who divorced in years, the reasons that pushed towards such a decision and later life ...

EVA Alikaj

We all remember the mischievous daughter comedy "176 Palace". Eva Alikaj surprise us more and more with its sensational returns, with prominent roles that makes the play. But it has had its difficult moments, especially that of separation from her Austrian husband. The fruit of this marriage is the son Xhino, which has more than Eva Alikaj proud. After separation, Eva Alikaj dedicated only son, who arrived a year ago in her marriage Shqipëri.Pas Alikaj actress Eva, left her career as actress for t \ 'was dedicated life from Albania. Only after fifteen years, she returned to the National Theatre stage with a musical, and who gave the award for best actress of 2007.

Genc Ruli

Twice a minister in the cabinet "Berisha" not less successful in his craft as an economist. His first story of love and the engagement has begun prior to 1990 and was demolished shortly after the advent of pluralism. Genc Ruli said that there lived no day with the former his fiancée, which reportedly had links with the minister and crown official, although engagements once had another form. Genc Ruli already enjoying his marriage married with children.

Pango

Note carefully! Another cabinet minister in the single "Berisha" is Pango. He went to divorce ten years ago. Later, his relationship with a student, then professor at the Faculty of Social Sciences, will be in the spotlight for some time. Apparently, Pango and charming girl can not find common ground, so decided to leave.

Fatos Nano

Is another politician who decided to knock on the doors of the court, for t \ 'was separated from his wife, Rexhina Nano, which had two adult children and had shared life with for nearly 30 years. Divorce that was associated with a large media noise, came in 2001. Nano Xhoana came on the scene, a woman several years younger than the Nano, full of charm and subtlety, which within a short time would go to the altar with the prime minister of that time. Female brunette, with a body to envy, with black hair, would be put in the spotlight because of major changes made in her life, being the wife of one of the most recognized brands of politics and leadership history of the SP. While Rexhina, ishbashkëshortja the Nano, which stood in the difficult days of prison, (Nano has stayed four years in a cell) is not married.

D. AGOLLI

Breaking the relations between Albania and the Soviet Union, will very heavy on the shoulders of well-known writer, D. Agolli, because in some ways was forced to divorce his Russian wife, whom he had known when he was a student there. And in fact, happened. The writer, a gold pen that made many fans, was separated from his wife with whom he was a boy. But as the proverb says, "lead bullet out." Agolli Sadijen known, the woman continues to live today. Daughter 21 - year Shkodra, the writer then 32 years old, was recognized in Ismail Kadare's wedding. Between their love bore exactly the atmosphere of the wedding and it seems that love continues t \ 'is on hold today, as head writer everywhere discolored, it is accompanied by his wife.

PEZA Myslym

As "Baba Myslymi" not "save" divorce. Number two of the Presidium of the People, ranks in the long list of VIPve divorced in years. He decided to split from his Italian wife, with whom he had a son, Partizan Peza. Parkour is second wife Myslym Peza, with whom he lived until his death. Fruit of marriage "Dad Myslymit" with Xhemilen, had two children, Ada and lovers PEZA.

Arta Dade

SP deputy Arta Dade is among the few women who join politics list of divorces over the years. For reasons that never became public, Dade, which has held several ministerial positions as Minister of Culture, Foreign Affairs or, put \ 't end the marriage of many years of joy Dabulla. Socialist Party deputy, Arta Dade, valued for its beauty and taste in wearing the mother of two boys. After separation from husband, she never attempted to marry.

Eli Fara

Is separated at a young age. From her marriage had a daughter Luli Kapuranin, which has grown up without a father. The singer's daughter is a student known for Legal Korça. Eli Fara years living abroad and has not given new life in America. Finally, the acclaimed singer has launched a new album. Eli Fara remains one of the icons of beauty, charming and sweet, even though he passed the 40-at.

YLLKA Mujo

"Syndrome" divorce could not have escaped even the art-known names. Mujo Yllka acclaimed actress, very dear to the Albanian public with its prominent roles in various films, decided t \ 'the end of her marriage with Zaharinë Haig. Yllka not ever married. She decided to raise her own two children, a boy and a girl. While her daughter, Elia Zaharia, today is the t \ 'was popular, a wonderful singer and actress, who undoubtedly received more from her mother.

Elsa Ballauri

In 2006, director of the Albanian Group for Human Rights, decides to split from her husband, Victor Basha. Victoria and Elsa have stayed together for 22 years, bringing to life two children, Anja and George Basha. But two years ago, put \ 't the end of their marriage. As explained in the court's decision, four years disputes have arisen between couples of different nature, which led to the isolation and cooling of their relationship. Thus, the two sides have decided to go to divorce and their application is signed by the court. Black platoons have decided that two children \ 't leaving Ballauri growing.

Shams Qadr

After his release from prison in 2007, which benefited from the amnesty, the firm's former Bosnia pyramid "Gjallica" Shams Kadria, would take another disappointment. Her husband, Gani urged Kadria divorce on the grounds that since 1992 had lived apart, as they continued disagreements and conflicts. The division will come true in 2001, when both spouses managing the firm pyramid, was sentenced to 14 years Gani Kadria, and 17 years his wife, Shams. Having been looking, Gani Kadria there was no opportunity to meet Shemsien in prison cells. Just a year ago, after 30 years of marriage, no doubt with beautiful moments (the birth of three boys, Parid, Homeland and Kadria Flag) and then fights and quarrels, the couple signed the divorce.

Suzana Guxholli

Advisor of Prime Minister Berisha, Susanna Guxholli is another famous female, ranked in the list of those who have experienced plague of divorce. A few years passed Guxholli her husband, Loyal Pani, engineer by profession.

Zyhdi Morava

Top of the League of Writers, is the next name added to the long list of high-profile divorces in years. After 14 years of marriage with Moravën Ardita, he decided t \ 'of the court seeking divorce. Sources said the court for years, between the parties arose contentions and disputes of different nature due to the mismatch of characters and situations are uncomfortable, which made it impossible cohabitation in pairs. After hearing the parties, the court has decided to sign the divorce. Daughter Anna Marie, is left to raise and educate Ardita Morava.

FAITHFUL ALIAJ

Year 2005 will be \ 'of bad surprises reserving Loyalty Aliaj, CoPlan director. In February three years ago, Aliaj put t \ 'the end of his marriage to Elvira Aliaj (Lame). While five months later, suffers the loss of order in the area of ​​Saranda, opposite where the running for deputy ishkryeministrit Fatos Nano. Referring to the court's decision shows that the inconsistency of character, lack of respect and trust toward each other, are the reasons that prompted the couple to move toward divorce. The girl, the fruit of this 15-year marriage, Ada, is left in the custody of his mother

Edward Shalsi

After several years of marriage, Edi Shalsi wife decides to divorce, Alisaveta. Was himself vice mayor of Tirana, who urged separation from his wife. In fact, we have no fading possible reasons for divorce, but we know that Kasmi Brunilda judge has signed it, dated December 22, 2006. According to the court decision, Shalsi can meet with his son, Patrick Shalsi every week, to take vacation in July, and an obligation to pay 25,000 food at ALL muaj. / Albanian newspapers /

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online