All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Monday, 30 January 2012

Valbona Mema u ka premtuar femijeve dashuri te perjetshme

Artistja qe nuk lodhet kurre quhet Valbona Mema

Që në telefonatën e parë është e gatshme për të biseduar dhe për të realizuar një intervistë. E veshur sportive, pa makiazh, përshëndet dhe të fton të pish një kafe në shoqërinë e saj.

Menjëherë sapo e shikon hedh poshtë të gjitha ato dyshimet që mund të ketë një njeri përpara se ta takoj, të tilla si: çfarë të vesh apo çfarë të them. Pasi shkëmben fjalët e para me këngëtare Valbona Mema, kupton se pranë vetes ke një njeri të cilin duket sikur ke kohë që e njeh dhe është mikja jote më e mirë.

Si ishte viti i kaluar për ju?
I lodhshëm, shumë udhëtime jashtë vendit, por njëkohësisht edhe shumë kënaqësi.

Cili ishte momenti më i bukur i vitit që lamë pas?
Kam pasur shumë momente të bukura. Për mua çdo moment është i bukur. Nata e Vitit të Ri ishte e bukur, por edhe e trishtuar sepse isha larg familjes. Megjithatë viti 2012 më gjeti duke kënduar.

Natën e ndërrimit të viteve ishit në Amerikë me Majën dhe Bujar Qamilin. Si ishte atmosfera?
Ishte një treshe e gjetur. Maja është artiste dhe shoqe shumë e mirë, ndërsa Bujari ka shumë vlera si njeri dhe si artist. Ishte një ndërthurje thjesht fantastike.

Kur festuat me familjen?
Pasi u ktheva nga Amerika. Fëmijët më kishin përgatitur një surprizë. Kishin përgatitur gjelin dhe e kishin shtruar tavolinën. Ata e dinë që tavolina duhet të jetë plot edhe kur nuk jam unë. Megjithatë, ndihem shumë keq që asnjë vit nuk kam festuar pranë tyre.

Çfarë marrëdhënie keni me fëmijët?
Shumë të mirë. Jemi shumë të lidhur. U kam premtuar dashuri të përjetshme. Nuk do t’i zhgënjej kurrë.

Fëmijët ju shoqërojnë gjithmonë në koncerte?
Jo.

Çfarë moshe kanë?
Janë adoleshentë.

Ka ndonjëri talent për muzikë?
Fakti që dy prindërit janë artistë nuk do të thotë që edhe fëmijët të jenë të tillë. Ata kanë prirje të ndryshme nga ne. Kanë zgjedhur drejtësinë.

Përse fëmijët i keni mbajtur larg medias?
Kam dashur që të mos jenë në shtypin e përditshëm. E para për të mos i kushtëzuar dhe e dyta sepse dua të ruaj privatësinë e familjes sime.

Përveç fëmijëve, a është dikush tjetër në jetën tuaj?
Jo. Asgjë të re. Kam shumë detyra dhe ajo është e fundit për mua.

Jeni shumë aktive në koncerte, por edhe në dasma. Ndiheni ndonjëherë e lodhur?
Po, por ndihem edhe e kënaqur. Edhe kur pushoj nuk më besohet. Jam shumë e lidhur me punën time.

Ç’do të thotë për ju të këndoni “live”?
Profesionalizëm. Një këngëtar në studio nuk mund të japë kurrë atë emocion që i jep publikut kur këndon “live”. Publiku më jep emocione të forta, ndërsa kufjet në studio i kam fobi. E kam të vështirë të ambjentohem me studion, kufjet dhe më pas të këndoj.

Çfarë emocioni të përcjell të kënduarit në dasma?
Nisem nga një thënie e artistes të madhe Fitnete Rexha, të cilën e kam idhull dhe jam konsultuar me të për shumë gjëra (para se të vdiste): publiku i dasmave është shumë i afërt dhe të vlerëson shumë. Dasma për mua është si një koncert.

Thuhet që në dasma fitohen shumë para. Sa fiton Valbona?
Vlerën nuk e them. Por prej tre vitesh kam një çmim fiks dhe deri tani jam e kërkuar. Fitimet janë të mëdha, por edhe lodhja është e madhe.

Cili koncert ishte më i veçanti për ju?
Koncerti im recital që kam zhvilluar. Nuk marr dot guximin të organizoj një tjetër recital, sepse e di që nuk realizohet më si ai i pari.

Përse nuk mund të realizohet?
Sepse nuk janë të njëjtët bashkëpunëtorë. Me këtë rast dua t’i përcjell një mesazh ish-bashkëpunëtorit tim. Ne kemi një thënie “Mosmirënjohja nuk pranohet”. Artisti duhet të jetë në radhë të parë njeri. Të mos harrojë se si erdhi deri aty ku është dhe të falenderojë bashkëpunëtorët pavarësisht situatave që mund të krijohen.

Cila është ëndrra juaj më e madhe?
Të realizoj një koncert në stadium dhe të jetë falas. Dhe do ta realizoj së shpejti. Të gjithë publikun që më ka mbështetur dua ta ftoj në një sofër të madhe timen dhe t’u them faleminderit. Faleminderit që më keni mbështetur, uruar, gjykuar dhe kritikuar. Faleminderit për duartrokitjet tuaja, sepse pa ju nuk do të isha këtu ku jam.

Si ju presin bashkatdhetarët ?
Me shumë mall dhe respekt. Pranë tyre ndihem sikur i njoh prej kohësh. Ata kanë shumë mall për muzikën dhe për gjithçka që përmbledh fjala Shqipëri.

A ka pasur raste kur janë anuluar koncertet?
Vetëm një. Jam penduar shumë sepse arrita vonë në aeroport dhe nuk munda të shkoj koncertin e planifikuar. Më pas i kam kërkuar ndjesë publikut që më priste.

Sa dhe si kujdeseni për zërin?
Asnjë trajtim. Vetëm ujin e ftohtë nuk e ndaj dimër dhe verë. Nuk abuzoj me duhanin dhe alkoolin.

A janë të mërzitshme udhëtimet për ju?
Nganjëherë. Kur janë shumë, sepse kam edhe pak frikë avionin.

Nga reportori juaj muzikor cilën këngë do të veçonit?
Baladën të cilën ia dedikova bashkëshortit “Brenga e shpirtit”. Kjo këngë ka prekur të gjithë shqiptarët, nuk është vetëm brenga e shpirtit tim, por edhe e gjithë atyre që kanë humbur njeriun e dashur.

Sa vëmendje i kushtoni pamjes?
I kushtoj shumë vëmendje, por nuk kaloj shumë kohë në parukieri. Është kulturë për çdo femër, sidomos për artistin.

A shpenzoni shumë për të? Popër flokët?
Jo nuk shpenzoj shumë. Jam shumë natyrale por skenën e respektoj.

Keni parukier personal?
Kam një staf që kujdeset për pamjen time. Jap edhe unë idetë e mia, por kryesisht mendon stafi. Tek emisioni “Histori Dashurie” parukierja më vuri një perde në fytyrë që të mos e shikoja se ç’po bënte, dhe më preu flokët. Kur e pashë në fund më pëlqeu ai ndryshim. Më dukej sikur isha si 15 vite më parë. Megjithëse jam kthyer me flokë të shkurtra, po pres me padurim të zgjas flokët! Floku i shkurtër është ekstragavant. Më përshtatet më shumë floku i gjatë. Edhe me muzikën popullore shkon më shumë.

Është thënë që stili juaj i të veshurit është i njëjtë si në jetën e përditshme, edhe në skenë…
Nuk është e vërtetë. Në jetën e përditshme jam shumë sportive.

 Cili është këngëtari juaj i preferuar?
Devis Xherahu. Më pëlqen tempi, mënyra se si komunikon me publikun… Ka lindur artist.

Si e alternoni punën me familjen, a gjeni kohë për të dyja?
Gjej gjithmonë kohë për familjen.

Sa kohë i kushtoni familjes?

I kushtoj shumë kohë. Madje kam edhe një qen të cilin e nxjerr shëtitje. Jam një amvisë e mirë, gatuaj dhe kujdesem për çdo gjë në shtëpi. Kur nuk kam punë, gjithmonë jam pranë familjes, jam shumë e lidhur pas saj.

Cili është gatimi i preferuar?

Ditën e diel gjithmonë përgatis pulë dhe pilaf. Edhe kur nuk jam unë, fëmijët e gatuajnë vetë. Në çdo drekë gatuaj supë.

Fëmijët dinë të gatuajnë?

Po. Gatuajnë të dy. Por edhe unë i lë ushqimet gjysmë të gatshme. Jemi shumë të lidhur me njëri-tjetrin dhe kush ka më shumë kohë, gatuan edhe për të tjerët. Ndihem shumë mirë kur kthehem nga puna dhe e gjej tavolinën të shtruar.

Cili është njeriu më i rëndësishëm në jetën tuaj?

Dy fëmijët e mi.

Cili është ai njeri të cilit ju i besoni çdo sekret?

Motra.

A ka diçka që ju ka ngelur peng?

10 vite mbijetesë, duke u përballur me të mirën dhe të keqen… humbja e bashkëshortit tim.

Çfarë ju mërzit?

Gënjeshtra. Ai që gënjen, i bën të gjitha. Këtë ves nuk duhet ta ketë askush.

Cila mendoni se është pika juaj më e fortë?

Më karakterizon durimi. Duroj shumë. Arrita të njoh të mirën dhe të keqen vetëm (pa bashkëshortin). Ndoshta jam bërë më e fortë seç duhet.

Si do ta përshkruaje jetën tënde me një fjali?

Nga një dashuri ëndërr, në një mbijetesë.

Nëse do të ishte e mundur të kishit një gomë, çfarë do të fshinit në jetën tuaj?

Vetëm një datë, në të cilën u lëndova shumë, 24 dhjetor 2001, vdekja e tim shoqi.

Çfarë duhet të bëjë një njeri që Valbona ta urrejë?

Nuk urrej askënd. Dikush që më lëndon, thjesht e harroj.

Cilat janë planet tuaja për këtë vit?

Momentalisht po përgatis një këngë hit. I kërkoj ndjesë publikut që gjatë dy viteve nuk kam qenë në skenë. Do të jetë një bashkëpunim me një këngëtar të njohur shqiptar, por që dua ta lë surprizë.

Popërsa i përket dasmave, muajt e verës janë rezervuar që tani?

Po, i kam të rezervuar.

Cila është motoja juaj?

Asnjëherë nuk duhet të them u lodha. Kam detyrë shumë të madhe në jetë: jam vetë burrë dhe grua.

Çfarë mesazhi do t’u jepni dashamirësve?

Dua t’i falënderoj që më kanë mbështetur. Kur të realizoj ëndrrën time: koncert në stadium, do t’u them faleminderit për gjithçka. Pa ju, nuk do të isha këtu ku jam./Albina Hoxha/Gazeta Shekulli/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Valbona Mother has promised eternal love children

Since the first call is ready to talk and to achieve an interview. The sports wear, without make-up, welcomes and invites you to sip a coffee in her society. Once you see all those rejects allegations that there may be a man before you meet, such as: what to wear or what to say. After exchanging words before the singer Valbona Mother, to him you realize that a man whom time seems to recognize you and is your best friend.

How was last year for you?

The tedious, many trips abroad, but also very fun.

What was the most beautiful moment of the past year?

I had many beautiful moments. For me every moment is beautiful. New Year's night was beautiful, but sad because I was away from family. However since 2012 found me singing.

New Year night in America with Pinnacle and lo res. How was the atmosphere?

It was a trio found. Yeast is an artist and very good friend, and Bountiful has more value as a man and as artist. It was simply a fantastic combination.

When celebrated with family?

After returning from America. Children had prepared a surprise. Had prepared turkey and had laid the table. They know that tables should be full even when I'm not. However, I feel very sorry that I do not celebrate any year with them.

What relationship you have with children?

Very good. We are very connected. I've promised eternal love. There will never disappoint.

Children always accompany you at concerts?

No.

What age do they have?

Are teenagers.

Has any talent for music?

The fact that both parents are artists does not mean that children are like that. They tend to be different from us. Have chosen justice.

Why do you keep children away from the media?

I wanted to not be in the daily press. The first to feel the conditional and the second because I want to save my family's privacy.

Besides children, or is someone else in your life?

No. Nothing new. I have many tasks and it is the last for me.

Are you active in concerts, but also at weddings. Sometimes you feel tired?

Yes, but I feel well satisfied. Even when the rest do not believe me. I am very connected with my work.

What does it mean for you to sing "live"?

Professionalism. A studio singer can not ever give it emotion that gives the public when singing "live". The audience gives me strong emotions, and headphones in the studio I have a phobia. I find it difficult to ambjentohem the studio, headphones and then sing.

What conveys the emotion of singing at weddings?

Start off by a great artist statement Fitnete Rexha, which idol and I've consulted with many things (before he died): public wedding is very close and highly appreciates. Wedding for me is like a concert.

It is said that at weddings earned more money. As Valbona wins?

Value does not say. But three years have a fixed price and so far I'm looking. Earnings are great, but the fatigue is overwhelming.

What was the particular concert for you?

My concert recital that I developed. Could not the courage to throw another recital, because I know that is not carried on as it first.

Why not be realized?

Because there are the same collaborators. I would like to convey a message to my former collaborator. We have a saying "ingratitude is not accepted." The artist must first be one. How not to forget where came up to thank the contributors and despite situations that may arise.

What is your biggest dream?

To perform a concert at the stadium and be free. And will soon realize. Everyone who has supported public want to invite in a large table and to say thank mine. Thank you in support, wished, judging and criticizing. Thank you for your applause, because without you I would not be where I am.

How do you expect the fellow?

With very kind and respectful. Next to them I feel like I know a long time. They have very long for music and for everything which includes the word Albania.

Have there been times when concerts were canceled?

Just one. I regret much because I arrived late at the airport and I could not get the scheduled concert. Later I apologized to the public to expect more.

How much and how caring for the voice?

No treatment. Only cold water over the winter and not summer. No smoking and alcohol abuse.

A boring trips are for you?

Sometimes. When there are more, because I fear a little plane.

From your reportori musical song which would specify?

Ballad which her husband dedikova "Soul Concern". This song has touched everyone, is not only the concern of my soul, but also all those who have lost beloved.

As you pay attention to appearance?

Pay more attention, but do not spend much time in the hairdresser. It is culture for every woman, especially for the artist.

A lot to spend? Popper hair?

No do not spend much. I am very natural, but I respect the scene.

Have a personal hairdresser?

I have a staff that cares about my appearance. I also give my ideas, but mostly the staff thinks. In show "Love Story" hairdresser put a veil on the face not to see that what he did, and hair cut. When I saw the end he liked change. It seemed like I was like 15 years ago. Although I am back with short hair, I look forward to stretch the hair! Short hair is ekstragavant. More suits long hair. Even with more popular music goes.

It is said that your style of dressing is the same as in everyday life, even on stage ...

It is not true. In daily life I am very sporting.

 What is your favorite singer?

Xherahu Davis. I like the pace, the way it communicates with the public ... was born artist.

As the alternate work with the family, or find time for both?

Always find time for family.

How long the family pay?

I dedicate more time. Even I have a dog which he walks out. I am a good housekeeper, cook and take care of everything at home. When I do not work, I am always with the family, I am very attached to her.

What is the preferred cooking?

Sunday always prepare chicken and rice. Even when I'm not, cook children themselves. At every lunch cook soup.

Children know how to cook?

Yes. Cook both. But I also leave half finished food. Are more connected with each other and who has more time for other cooks. I feel much better when I return from work and find the table spread.

What is the most important man in your life?

Two of my children.

Who is the man whom you believe every secret?

Sister.

Is there something that you have remained hostage?

10 years survival, dealing with good and evil ... the loss of my husband.

What do you bother?

Lying. He who lies, makes all. This attachment should not have one.

What do you think is your strongest point?

Characterizes more patience. Resent more. I came to know good and evil only (no spouse). Maybe I have become stronger than it should.

How would you describe your life in one sentence?

From a dream love, in a survival.

If it were possible to have a tire, what would you delete in your life?

Only one date, which was hurt a lot, December 24, 2001, my husband's death.

What should a man do Valbona to hate?

Do not hate anyone. Someone who hurts me, just forget.

What are your plans for this year?

Currently I prepare for a hit. I apologize to the public during the two years I was on stage. It will be a collaboration with a famous Albanian singer, but I want to leave a surprise.

Popërsa the wedding, summer months are booked now?

Yes, I have booked.

What is your motto?

I should never overdo. I have the great task in life: I own man and woman.

What message would you give to lovers?

I want to thank who have supported. When you realize my dream: a concert in the stadium, will say thanks for everything. Without you, I would not be where I am./Albina Hoxha/Century Journal/

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online