All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Monday, 20 February 2012

Armend Ternava "Si e bera per vete Jenifer Anistonin"

“Refuzova kombëtaren shqiptare, donin t’u jepja para. Tani jam pjesë e kombëtares amerikane, jam imazh i Hugo Boss dhe po luaj një film me Jennifer Aniston, thekson Armend Tërnava, futbollisti shqiptar që po luan futboll në SHBA.

Tërnava që ka qenë i angazhuar me skuadrën e Chelsea-t në Angli, dhe që është transferuar në Los Angeles, ku nuk po njeh sukses vetëm me futbollin, por edhe në fushën e modws dhe aktrimit.

Ju mjafton të themi se ai ka marrë pjesë në disa prej reklamave të Hugo Boss dhe që aktualisht është duke xhiruar një film ku interpreton një rol me aktoren të mirënjohurës Jennifer Aniston. Nëse nuk ju mjafton kaq, a ju intrigon fakti që ky mashkull sharmant ka bërë për vete shumë femra seksi, si dhe i ka “rrëmbyer” nga krahët e Leonardo di Caprio-s një prej të dashurave?!  Sa i takon futbollit, ai ka refuzuar “ofertën” e kombëtares shqiptare dhe aktualisht është përfshirë me kombëtaren e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

INA: Armend, përshëndetje! Së pari, do të donim të të njihnim pak më nga afër, ku ke lindur, kur je larguar drejt Anglisë, si ka nisur karriera jote?

Kam lindur në Prishtinë në vitin 1984. Shkollën fillore e kam mbaruar në Kosovë, pastaj jam larguar në drejtim të Italisë, në një shkollë futbolli në Venecia. Shkolla quhej “Piero Luigi” dhe aty kam vijuar edhe Akademinë e futbollit. Që aty jam larguar në drejtim të Anglisë, ku jam vendosur për një kohë të gjatë dhe kam qenë pjesë e skuadrës Chelsea. Puna ime është të luaj futboll si profesionist, por duke qenë se kompani të ndryshme vijnë e më ofrohen për modeling apo aktrim, atëherë ju keni mundësi të më shihni edhe në disa fusha të tjera.

INA: Armend, ti aktualisht jeton në Londër apo në LA?
Tashmë jetoj në Berverly Hills të Los Angeles, por për 12 vite kam jetuar në Londër të Anglisë.

INA: Reklamat për Hugo Boss që ke realizuar, nuk kanë kaluar pa i vënë re. Shumë seksi dukesh aty…
(Qesh). Faleminderit. Me kompaninë Hugo Boss kam bërë një kontratë 6- mujore, herën e fundit që isha në Itali, rreth 2 muaj më parë, kam realizuar një shërbim fotografik për revistën Hugo Boss, foto që pritet të dalin në të gjitha revistat e kësaj firme.

INA: Si arrite deri te nënshkrimi i kontratës me këtë emër të madh të modës?  Paguhesh shumë në raste të tilla, apo jo?
Menaxheri im është Michel Williams, drejtor në Formulën 1, i cili ndërmjetëson për mua. Është normale që paguhem shumë mirë. Herën e fundit, për shërbimin fotografik të Hugo Boss në Itali, mora 20 mijë dollarë. Në harkun kohor të 6 muajve do të më duhet të shkoj për të bërë foto rreth 8 herë.

 INA: Ti je shfaqur edhe në kopertinën e muajit dhjetor të “Men’s Health”, ku dukesh shumë muskuloz. Mos merr nga ato produktet që të fryjnë artificialisht?
Jo, nuk marr asnjë lloj gjëje që të fryn muskujt, nuk guxoj për shkak të futbollit sepse më humbet shpejtësia pastaj, gjë që ndodh kur muskujt fryhen. Përkundrazi, marr vitamina, proteina, të cilat i përdorin të gjithë futbollistët, por unë ushtrohem shumë gjithashtu, të paktën 15 orë në javë.

INA: Pra, rezultati që shihni ju është i fituar i gjithë me punë. Futboll, modë, së fundmi edhe aktrim… Si ka mundësi, kaq i talentuar je ti?
E kam filluar me futbollin - siç e thashë edhe më sipër, modelimi është puna ime e dytë, kurse aktrimin ma kanë nxitur kontratat e kompanive të mëdha filmike.

 INA: Kompani të mëdha filmike, çfarë filmi?
Si p.sh., ky që më kanë ofruar një rol tani së fundmi, i regjisorit James Gordon. Është një film dramatik 90 min, me buxhet 40 milionë dollar, ku interpreton Jennifer Aniston, ndërsa në një film të mëparshëm ku kam marrë pjesë- ka qenë disi hot (I nxehtë), kam luajtur përkrah Pamela Anderson, Carmen Electra, Don Johnson e shumë të tjerë.

INA: Hot?
(Qesh). Po, sepse në të marrin pjesë shumë femra seksi, sikurse është Pamela Anderson, Carmen Electra, Estel Warren etj.

 INA: Ka skena erotike me ty aty, apo jo?
Me siguri do të ketë…

 INA: Po Jennifer Aniston si është si femër dhe si aktore, të pëlqen?
Është shumë e bukur dhe shumë me stil si femër. Punon shumë për karrierën e vet dhe është jashtëzakonisht shumë e mirë. Asaj i ka pëlqyer shumë të punojë me një sportist si unë. i kanë treguar historinë time dhe ka rënë dakord të luajë me mua.

INA: Ndalemi pak te moda. “Kam vendosur të bëj modelin vetëm për kompani të mëdha, sepse nuk kam kohë për agjenci të dorës së dytë”. Kjo është një shprehje e jotja, cituar pak kohë më parë. Si ka mundësi atëherë që pranove të ishe imazh i linjës mashkullore të krijimeve të Joni Peçit, apo për shkak se je shqiptar nuk mund të refuzoje?

Është e vërtetë ajo që kam thënë, sepse unë për shkak të futbollit e kam kohën shumë të limituar dhe nuk mundem të lëviz shumë lart e poshtë nëpër casting. Kurse për Joni Peçin kam pranuar të pozoj jo vetëm sepse është shqiptar, por edhe për faktin se ia vlen të bëhesh imazh për të sepse veshjet që ka prodhuar janë shumë të mira. Është fiks linja që më pëlqen mua, sepse i kam shumë qejf veshjet me stil, ashtu siç është linja e Joni Peçit. Më vjen mirë që një shqiptar si ai ka shijen e një kreatori evropian.

INA: A mund të na tregosh sa je paguar për reklamën e Joni Peçit?
Për atë reklamë jam paguar diku të 15 mijë euro.

INA: Armend, ti e ke treguar anën tënde humane gjatë përmbytjeve të Shkodrës, periudhë gjatë së cilës ke dhuruar një donacion prej 100 mijë eurosh. Ka shumë personazhe VIP që kanë shumë para, por nuk dhurojnë për ata në nevojë…
Po, unë kam dhuruar së bashku me aktoren hollivudiane Selia Hensen. Kam parë lajmet dhe jam prekur shumë nga ajo që ndodhi aty. Ç’të them?! Edhe pse unë jam larguar që i vogël nga vendi im, prapë unë kam në vena gjak shqiptar dhe nuk mund të rri indiferent. Më qan zemra, më dhemb kur shoh një shqiptar duke vajtuar. Nuk do ta harroj kurrë momentin gjatë Luftës së Kosovës kur mbarë Shqipëria u ngrit në këmbë dhe u hapi zemrat dhe dyert e shtëpive me mijëra kosovarëve. Kosovarët nuk munden kurrë t’ua kthejnë shqiptarëve mikpritjen që u kanë bërë.

INA: Natyrisht që gjatë punës tënde ke rënë në kontakt me shqiptarë të tjerë të famshëm në botën e artit. Cili prej tyre të ka bërë më shumë përshtypje?
Të them të drejtën, njeriu që më ka bërë më shumë përshtypje është Fadil Berisha. Nuk di si ta shpjegoj atë që ka bërë ai, u ka ardhur në ndihmë jashtëzakonisht shumë shqiptarëve. I ndihmon, i këshillon, mundohet t’I ngrejë lart e më lart, duke nisur që nga aktorët, modelët, këngëtarët, miss- et etj. Nuk ka takuar shqiptar tjetër që të bëjë aq shumë për të vetët sa ai. Askujt prej këtyre personazheve Fadil Berisha nuk u kërkon para dhe as ua merr, ndërkohë që ju e dini që çmimi I tij për një shërbim fotografik është minimumi 20-30 mijë dollarë.

 INA: U ke "rrëmbyer" të dashurave VIP-ave, pasi ke qenë në lidhje me disa bukuroshe të njohura, që nga Linnia Dietrichson, Zoe Hoddle (e bija e ish-trajnerit të Kombëtares së Anglisë, Glen Hoddle), Sophia Harding, Lauren Pope etj. Madje, modelja daneze Linnia Dietrichson ka qenë e lidhur Robie Williams dhe me Leonardo Di Caprion. Të gjitha këto femra i ke pasur dhe a është e vërtetë që i ke marrë të dashurën Leonardo Di Caprio-s?
(Hahaha). Ç’të të them, jam djalë shumë tërheqës për VIP-at. Femrave u pëlqen stili im, pamja ime, jam shumë funny, por më tepër u pëlqej duke qenë se jam tamam burrë. Këtë ma kanë thënë edhe shumë regjisorë filmash në vende të ndryshme, si dhe shumë fotografë nëpër botë me të cilët kam punuar për shërbime fotografike. Sipas tyre, unë e “mbush” foton, jam shumë mashkull, prandaj edhe nuk “trembem” para femrave të bukura. Sepse e dini se çfarë ndodh?! Në përgjithësi, femrave të bukura dhe që kanë emër, meshkujt kanë frikë t’u afrohen, ndërsa me mua ndodh e kundërta, nuk e kam fare problem t’u afrohem, t’u flas . Për to jam një king që nuk ka nevojë t’i përulet në gjunjë njeriu, e aq më pak, nuk kam nevojë ta blej një femër me para ose diçka tjetër. Arma ime është inteligjenca, kjo është përparësia e një njeriu dhe përparësi edhe në jetën private, apo jo?!

 INA: Dikur ke pasur një ofertë për të qenë pjesë e kombëtares shqiptare, përse e ke refuzuar?
Po, kam pasur një ofertë nga Kombëtarja e Shqipërisë në vitin 2007, por fatkeqësisht aty ka disa gjëra që njerëzit nuk i kuptojnë dot. Këtu bëhet fjalë për futboll profesional, jo për ata amatorët që luajnë aktualisht te kombëtarja e që ende nuk kanë arritur të kualifikohen në Kampionatin Evropian apo atë Botëror. Kombëtarja e Shqipërisë më ka kërkuar lekë mua, ndërkohë që ata duhet të më paguajnë mua. Unë tanimë jam një qytetar amerikan dhe jam bërë pjesë e kombëtares së Amerikës.

 INA: Sipas teje, ku çalon më së shumti futbolli shqiptar?
Futbolli i Shqipërisë është në fakt 4-5 shkallë më lart se futbolli i Kosovës, kurse futbolli evropian është 3-4 shkallë më lart se ai në Shqipëri.

 INA: Ku e sheh veten në një të ardhme të afërt?  Cila është ëndrra jote më e madhe?
Për momentin, të ardhmen time e shoh në Los Angeles, sepse këtu i kam lidhjet me kompani të ndryshme, si për aktrimin, ashtu edhe për modelimin. Jam në bisedime e sipër për kontratën time te skuadra e LA Galaxy, aty ku luan edhe futbollisti David Beckham.

 INA: Ke shkruar së fundmi në Facebook se të presin të reja interesante. Për çfarë projekti bëhet fjalë, nëse mund të na tregosh diçka?
Hapi i parë i suksesshëm është fakti që kam marrë Green Card- Kartën Jeshile dhe jam qytetar amerikan. Kjo është “A”-ja nëse kërkon që të të happen dyert. Së dyti, kam nënshkruar një kontratë me një kompani të madhe në Los Angeles, CAA, si dhe me një kompani tjetër në Miami dhe New York, ndërsa të tretën do ta lë surprise për juve, pasi do t’ua zbuloj më vonë.Intervistoi: Zimer Jashari/INA
- - - - - - - - - - - - - - - -

[[ translation by google:
As made for himself Jenifer Aninstonin
"I refused the Albanian national team, wanted to give money. Now I'm part of the U.S. national team, I am the image of Hugo Boss and play a movie with Jennifer Aniston, says Armend Trnava Albanian footballer who plays soccer in the U.S..

Trnava has been engaged with the Chelsea squad in England, and was transferred to Los Angeles, where success is recognizing not only football, but also in the field of modws and acting. You just say that he has participated in some of Hugo Boss and advertising is currently filming a movie in which plays a role in the mirënjohurës actress Jennifer Aniston. If not enough so, do you intriguing fact that this charming man has made for himself many female sex, and has "hijacked" by the arms of Leonardo di Caprio's one of the girlfriends? As to football, he rejected "the offer" of the Albanian national team and is currently involved with the national of the United States of America.

INA: Armend, hello! First, we would like to be a little more closely knew where you were born, when you are away to England, as your career started?

I was born in Pristina in 1984. I finished elementary school in Kosovo, then I moved to Italy, at a football school in Venice. School was called "Piero Luigi" and they've attended the academy of football. From there I moved to England, where I decided a long time and I was part of the Chelsea squad. My job is to play football professionally, but because different companies come and offered for modeling or acting, then you have the opportunity to see me in some other areas.

INA: Armend, you currently live in London or LA?
Now living in Los Angeles Berverly Hills, but for 12 years I lived in London, England.

INA: Advertisements for Hugo Boss that you realize, do not pass without notice. Very sexy look there ...
(Laughs). Thank you. By Hugo Boss company have made a contract 6 - month, last time I was in Italy, about 2 months ago, I conducted a photographic service for Hugo Boss magazine, photo, expected to emerge in all the magazines of that firm.

INA: How did you get to signing a contract with this big name fashion? They pay more in such cases, or not?
My manager is Michel Williams, director of the formula 1, which mediates for me. It's normal to get paid very well. Last, the photographic service of Hugo Boss in Italy, I got 20 thousand dollars. In the time frame of 6 months will have to go to shoot about 8 times.

INA: You appeared in the December cover of "Men's Health", which look more muscular. Do not take those products to artificially inflate?
No, not getting any kind of thing that blows muscles, dare not because of football because I then lose speed, which occurs when the muscles swell. Instead, take vitamins, proteins, which use all the players, but I exercise a lot also, at least 15 hours per week.

INA: So you see is the result of winning the whole work. Football, fashion, acting lately ... How is it, so talented are you?
I started with football - as I said above, modeling is my second job, and my acting contracts have spurred major film companies.

 INA: Companies big film, what film?
As such, it offered me a role recently, directed by James Gordon. It's a dramatic film 90 min, with 40 million dollar budget, which interprets Jennifer Aniston, while in a previous film in which I participated, has been somewhat hot (Hot), I played alongside Pamela Anderson, Carmen Electra, Don Johnson many others.

INA: Hot?
(Laughs). Yes, because it is attended by many female sex, such as Pamela Anderson, Carmen Electra, etc. Estela Warren.

INA: There are erotic scenes with you there, right?
Surely there will be ...

INA: If Jennifer Aniston is like as a woman and as an actress, do you like?
It is very beautiful and very stylish as female. Works hard for his career and is extremely good. She liked to work with an athlete like me. I have shown my story and has agreed to play with me.

INA: Stop bit of fashion. "I decided to make the model only for large companies, because the agency did not have time to second-hand." This is an expression of yours, cited recently. How is it then that you were accepted image of the male line of creations Joni Peci, or because you can not refuse Albanian?

It is true what I said because I football because I have very limited time and can not move more up and down through Casting. But for Joni Peci I agreed to pose not only because they are Albanian, but also because it is worthwhile to become image for dresses that are very good produce. Fixed line is that like me, because I have many fun outfits with style, as lines of Joni Peci. I am glad that he has an Albanian as the creator of a European flavor.

INA: Can you tell us how much you paid for the advertisement of Joni Peci?
For what I paid somewhat ad 15 thousand euros.

INA: Armend You are showing your human side during the floods of Shkodra, a period during which you have given a donation of 100 thousand euros. VIP has many characters who have more money, but do not donate to those in need ...
Yes, I have donated along with Hollywood actress Hensen headquarters. I watch the news and am touched by what happened there. Say what? Even though I'm leaving that small of my country, I still have Albanian blood in my veins and can not stay indifferent. More crying heart, it hurts when I see a weeping Albanian. There will never forget the moment during the Kosovo War when the whole Albania stood up and opened hearts and doors of houses with thousands of Kosovars. Kosovars can never restore the Albanians have done their hospitality.

INA: Of course, during your work you have come into contact with other famous Albanian in the art world. Which of them has made them most?
To be honest, man who has made more impression is Fadil Berisha. I do not know how to explain what he has done, has come to help enormously Albanians. It helps, advises, try to raise higher and higher, ranging from actors, models, singers, miss-mails etc.. Albania has not met the other to do so much for his own as he is. No one of these characters Fadil Berisha does not require money or takes away, while you know that its price for a photographic service is 20-30 thousand dollars minimum.

INA: I have "hijacked" Dear VIP, because you have been on some lovely familiar, from Linna Dietrichson, Zoe Hoddle (daughter of former England national team coach Glenn Hoddle), Sophia Harding, Lauren Pope, etc.. Furthermore, the Danish model Dietrichson Linna has been associated with Robin Williams and Leonardo Di Caprio. All these women have you had and whether it is true that you get the girlfriend's Leonardo Di Caprio?
(Hahaha). What to say, I am very attractive guy for the VIPs. Women love my style, my appearance, I am very funny, but rather fancy that I am just being a man. Told me this movie directors in many different countries, and many photographers around the world with whom I worked for photographic services. According to them, I "fill" the picture, I'm male and therefore not "afraid" before beautiful women. Because you know what happens? Overall, pretty women and that have names, men are afraid to approach, while the opposite happens with me, I have not any problem to approach, to speak. To them I am a king who does not need man to humble himself on his knees, much less do I need to buy a woman with money or something else. My weapon is intelligence, this is the advantage of a man and priority in private life, or not?

INA: Once you've had an offer to be part of the Albanian national team, why did you refuse?
Yes, I had an offer from the national team of Albania in 2007, but unfortunately there are some things that people do not understand. Here it comes to professional football, not for those amateurs who currently play in the national team still failed to qualify in the European Championship or the World. Albanian national currency has asked me, while they should pay me more. I am now an American citizen and I have become part of America's national team.

INA: According to you, which is lacking most of the Albanian football?
Albanian football is actually 4-5 degrees higher than the Kosovo football, European football and is 3-4 degrees higher than in Bangladesh.

INA: Where do you see yourself in a near future? What is your biggest dream?
For now, I see my future in Los Angeles, because here I have links with various companies, such as acting, as well as modeling. I am going to talk about my contract LA Galaxy team, where David Beckham plays soccer.

INA: You recently wrote on Facebook that expect new interesting. What the project in question, if you can tell us something?
Successful first step is that I get green card green card and I am a U.S. citizen. This is "A" if the demands that have opened doors. Secondly, I signed a contract with a large company in Los Angeles, CAA, and with another company in Miami and New York, while the third would leave surprise for you, as it will unlock them vonë.Intervistoi : Zimer Jashari / INA

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online