All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Tuesday, 14 February 2012

Devis Xherahu dhe Ertemiona Mejdani dashuri ne shikim te pare...

Tani eshte e mundur

Nga prezantimi i pare, dy vjet te shkuara, deri tek historia e dashurise. Thashethemet mbi divorcin, klipet dhe lidhjes se fshehte te Ertemiona Meidanit dhe Devis Xherahut. E verteta zyrtare e nje historie qe nisi si e pamundur dhe qe ende nuk ka perfunduar

Ka qene dashuri me shikim te pare. E lindur ne Korce dhe mbajtur e ndrydhur per pothuaj dy vjet. Sepse ai ishte i martuar ndersa ajo nje miss ne fuqi, e zhytur ne impenjimet e veta te kurores se bukurise dhe hidherimit nga pamundesise per te shijuar cka kishte ndjere ate mbremje te nxehte vere, ne vendlindje. Ndersa rrefejne sot takimin e pare real, pas nje komunikimi te gjate virtual ne Facebook, Ertemiona Meidani dhe Devis Xherahu buzeqeshin. E para e lehtesuar qe tanime mund ti thote gjerat sic jane, te verteta troc, ndersa i dyti i lumtur qe me ne fund deshira qe kishte shprehur pa ze naten e njohjes – “ah sikur te isha beqar” – iu plotesua.

Cifti kaq shume i perfolur, qysh minuten e promovimit te klipit “Kompleksi fukara”, edhe tani nuk e ka me shume qejf te rrefehet. “Akoma nuk ka ardhur momenti qe presim”, thote Devis Xherahu pas shtrengimit te pare te duarve. Ndersa Ertemiona, ne fillim e kundershtoi me miresjellje kerkesen per te folur: “I kam lexuar ato qe jane shkruar, por ne e kemi deklaruar qe jemi miq te afert. Nese do te kete dicka me shume do te ta them”. Ndryshoi mendje pak dite me vone.

Nderkohe eshte shkruar shume per dashurine e kengetarit te ardhur nga Greqia dhe “Miss Shqiperia 2009”. Lloj-lloj lajmesh, here te verteta e here jo (me shume nga keto te fundit), dhe meqe si njeri ashtu edhe tjetri e kane ndare mendjen ta mendojne gjate zyrtarizimin e vendimit qe kane marre, dyzohen. Megjithate, jo me shume se javen e kaluar Devisi e pa te udhes te luante pak me kureshtaret qe ndiqnin ekranin e Vizion Plus. Ne nje lidhje te drejteperdrejte telefonike, ne studion ku mikesha e tij ishte e ftuar, e shpalli publikisht: Une do te doja te kisha nje lidhje me Ertemionen, tani pres vendimin e saj. Kjo e fundit, mbase e papergatitur per deklaraten e Devisit, e vazhdoi lojen e tij. Nuk tha as “po” as “jo”. E kaloi mencur me variantin “e papergatitur per kete deklarate” dhe si perfundim askush nuk e mori vesh: A jane lidhur Devisi me Ertemionen? Dhe mbi te gjitha si eshte e verteta e divorcit te tij dhe sidomos faktit qe, sic shkruajne tabloidet, kengetari me kete divorc ka lene pas edhe nje femije te vogel gjashte mujash?

Per ta nisur nga te vertetat: Historia e tyre ka domosdoshmerisht lidhje me karrieren shqiptare te Devisit. Jo saktesisht me klipin “Kompleksi fukuara”, por sidoqofte ka nisur pikerisht ne kohen kur kengetari, i ftuar per nje koncert ne Korce, u rrefeu vajzave bukuroshe te mbledhura ne nje nga tryezat e lokalit ku kendonte (ne krye te se ciles ishte Ertemiona), se po ideonte klipin e nje kenge te re. Ai, ne vitin 2010, ka qene takimi i tyre i pare. Ndersa njohja eshte bere virtualisht, ne nje nga rrjetet sociale me te famshme nder shqiptare, si bashkepatriote: te dy nga Korca, ai artist dhe ajo “Miss Shqiperia”. Me tej gjerat ka rrjedhur bashke me karrieren shqiptare te Devisit: u realizua klipi i pare, u transferua ne Tirane per te kenduar ne Venue Club, erdhi koha e klipit te dyte, fama, divorci dhe me pas lidhja e tyre.

“Naten qe u takuam per here te pare, ndodhi ajo magjia qe i thone “dashuri me shikim te pare””, thote Devisi duke marre ne te njejten kohe edhe miratimin me koke te Ertemiones. E njihte si emer dhe si fytyre vajzen, asokohe ende te dehur nga kurora e me te bukures shqiptare. “Pas koncertit iu afrova tavolines se tyre dhe u prezantova. Nese koncerti zgjati deri ne kater te mengjesit ne ndenjem deri ne oren shtate. Por pavaresisht cfare ndjeva nuk bera ze. Mendova vetem: Ah, sikur te isha beqar”. Te njejten gje tregon edhe 21 vjecarja per ate mbremje, por ne rastin e saj beqaria nuk ishte problem. Dicka me e madhe e pengonte te enderronte me shume: Devisi kishte pas vetes nje martese disa vjecare dhe kjo nenkuptonte se ishte molle e ndaluar per te. Ndjenjat duhet t’i mbante te shtypura dhe nuk nxorri gje, as atehere, as shume me vone. Madje per shume kohe i shmangu me sa mundi takimet me te. Edhe kur nuk kishte nga t’ia mbante, duhej te ishte patjeter e shoqeruar me shoqet e veta.

“Megjithate, ate nate i fola per klipin qe doja te realizoja. I propozova te ishte pjese e tij. Duhej patjeter, si korcare, si perfaqesuese e ketij qyteti dhe serenatave”. Nga ana e saj Ertemiona, me shume se tek klipet, ishte e perqendruar tek kurora e bukurise: Do te perfaqesonte Shqiperine ne “Miss Globe”, te udhetonte ne Kine e vende te tjera, ne konkurse nderkombetare bukurie. “Por Devisi nuk hoqi dore. Me mori ne telefon shume kohe para fillimit te xhirimeve, ndaj dhe pranova”.

Nuk pati ndonje rol qendror, aq sa te provokonte thashetheme, por jo shume muaj me vone, kur Devisi ishte vendosur ne Tirane dhe shoqeria e tyre ishte bere pothuaj e pernatshme, koha e klipit u risoll ne kujtese. “Ne ate kohe une vija cdo jave ne Tirane”, vazhdon ai. “Kisha kontrate me Venue Club dhe Ertemiona nuk mungonte ne asnje nga koncertet e mia”, thote ndersa ajo ploteson arsyen: “Shkonim grup vajzash. Ishim aty si korcare dhe sepse ne fillim mendova se Devisi kishte nevoje per mbeshtetje, per publik. Sigurisht e kuptova, qe ne naten e pare se ai nuk e kishte fare kete nevoje, sepse salla ishte e mbushur plot e perplot, por ne nuk munguam asnjehere”. Kengetarit nderkaq ia kishte enda miqesine me te. E ftonte per takime edhe jashte Venue-s dhe oreve te vona, por gjithesej fitoi vetem dy tre mbasdite, gjithnje ne shoqerine e saj dhe mikeshave qe nuk ndaheshin. Ertemiona i qendronte vendimit te saj per ta mbajtur larg, ndersa Devisi projektit qe karrieren ta transferonte ne Tirane. Por jo vetem sepse ketu jetonte ajo!

“Prania ime artistike ne Shqiperi, per hir te se vertetes, eshte merite e Dritan Hoxhes”, kthehet shume vite pas ne kohe Devisi. “Ai me ka pare per here te pare duke kenduar ne Greqi dhe me ftoi ne Top Channel. Shume vite me pare u bene disa emisione qe flisnin per karrieren time atje”. Nuk kishte shume muaj qe shqiptari kishte konkuruar ne “Fame Story”, mbi skenen e se ciles pat kenduar dhe folur shqip. Buja e deklaratave te tij, e cila shkaktoi shume miq e armiq nder shqiptare, mberriti edhe kendej, por jo me te njejten jehone sic shkaktoi dueti me kengetarin Lefteri Pantazis. Greku i njohur, njesoj edhe ne Shqiperi, jo vetem qe kishte pranuar nje bashkepunim me shqiptarin, por kendoi edhe vete disa vargje ne gjuhen shqipe. Klipi i realizuar ne studion e regjistrimit u transmetua kendej e andej kufirit, ndersa ne youtube klikohej, ne fillim, me cudi. Ende pa u mbyllur komentet per kete Devis Xherahu, me ndihmen e Pandi Lacos u shfaq ne Tirane, ne duet me Eranda Libohoven. Nje prej kengeve te albumit te publikuar ne Greqi, “Parandjenja”, Laco e pershtati ne gjuhen shqipe dhe e mundesoi te kendohet ne spektaklet e tij, ne televizionin Klan. “E kisha ndare mendjen te vija ne Shqiperi”, shton ai, ndersa ka numeruar me te shpejte nje sere koncertesh dhe skenash ku ka kenduar ne Greqi. Do te kthehej me plane te menduara mire: ne fillim ne Korce, nje klip (“Kompleksi fukara”), kontrata me Venue Club, nje klip tjeter per te mberritur tek Kenga Magjike.

Pastaj ishte edhe Ertemiona, e cila megjithe kembenguljen e tij vazhdonte t’i shmangej. “Por une beja timen, nuk hoqa dore”. Mendonte edhe per karrieren ndersa promovoi albumin e pare ne shqip, “Ne erresiren e nates”, duke respektuar edhe kontratat qe shoqja e tij lidhte me kompani te ndryshme per te qene imazh i tyre. Deri kur i erdhi radha klipit te dyte me vajzat e spektaklit “Miss Shqiperia”, e bashke me te edhe thashethemet per historine e dashurise me Ertemionen. Paralel me te gjitha keto, kur Devisi planifikonte pjesemarrjen ne “Kenga Magjike” me nje kenge te shkruar nga Jorgo Papingji dhe kompozuar nga Paola Kondakci, nje termet po aq i forte po trondiste jeten personale te tij. Andej kufirit kishte vendosur t’u jepte fund problemeve me bashkeshorten per ta mbyllur nje here e mire ate kapitull te jetes dhe kembengul se asnje prej tyre nuk ka lidhje me Ertemionen. Sipas tij, ajo ishte nje martese e destinuar te perfundonte. “Vetem kur gjerat moren fund ligjerisht u ktheva ne Tirane dhe i telefonova Ertemiones”. Kesaj here kerkesa ishte shkoqur: nje kafe vetem per vetem. “U takuam dhe mbaj mend qe vetem fola, fola, fola. I thashe qe kisha vendosur te kthehesha”. Thene shkoqur asnje pengese nuk ekzistonte me per te enderruar me shume se nje miqesi. Deshira e tij per te qene beqar ishte plotesuar, ndersa per Ertemionen kengetari nuk ishte me molle endaluar. “I fola per projektet e mia dhe deshiren per te bere gjera te tjera pervecse konkurimit ne festivalin “Kenga Magjike”. Ishte ajo qe me futi ne mendje nje tjeter duet te rendesishem te karrieren time: bashkepunimin me Andrea Del Principe”. Muajt korrespondonin me organizimin e “Miss Globe”, nentorin e vitit te kaluar, dhe Principe nuk e kishte per here te pare ftesen nga Petri Bozo. “Pergjigja e tij ishte fantastike. Pasi i mora leje Gjebreas, kengen konkuruese “Akoma nuk e besoj”, ia dergova ne Itali per ta degjuar. Ai jo vetem qe pranoi, por ishte i gatshem edhe te kendonte ne gjuhen shqipe”.

Meqe kjo nuk ishte hera e pare, Xherahu i kerkoi Bozos edhe nje kamera qe ta shoqeronte gjate regjistrimit: projektonte nje klip. Pune e kryer tashme, per me teper qe ne kete realizim te radhes Ertemiona mund te ishte jo vetem pjesemarrese, por edhe protagoniste ne ate klip te prezantuar kohe me vone. Kenga i pershtatej pamjeve romantike te nje cifti, cka vulosi nje here e mire thashethemet rreth tyre, te cilat u shnderruan tashme ne lajme qe i zinin vendin njeri-tjetrit. Mjaftonte fakti qe ata ishin shfaqur se bashku ne ekran, shoqerine nuk e fshihnin me dhe qe nga Greqia erdhi lajmi i divorcit, per te zyrtarizuar, pavaresisht mungeses se deklaratave te tyre, se gjithcka ishte e vertete. “Une nuk jam kunder lajmeve qe flasin per jeten personale, vetem kerkoj qe te mos abuzohet me to”, shton Devisi. “Kane thene qe kam lene edhe nje djale gjashte muajsh pas, por kjo nuk eshte e vertete. Une nuk kam femije”.

“Nuk i kam shpetuar edhe une lajmeve te shtatzanise”, ploteson Ertemiona, e cila se fundi ka lexuar diku se eshte kater muajshe shtatzane. “E thashe sipas menyres time se edhe kjo nuk eshte e vertete, por vazhdojne te flasin dhe te shkruajne”. Ndersa ata te lexojne ato cka thuhen dhe te mendohen per castin e volitshem kur ti rrefejne te gjitha, sic po bejne tani. Ertemiona nga ana tjeter ka peripecite e veta pergjate ketyre muajve. Nje qytet i vemendshem si Korca nuk i ka kaluar edhe aq ne heshtje lajmet e mberritura nga Tirana, por ish-missi tregon se i ka pritur me qetesi. Prinderit i ka sqaruar duke iu thene te verteten cdo here qe mendonte se thashethemet e kishin kaluar cakun, deri kur edhe ata filluan te degjonin per shtatzanine e vajzes se tyre e pranuan se jo gjithcka thuhej ishte e vertete. “Tani kuptohet gjerat jane qetesuar, si per ata, ashtu edhe per ne”. Familjet e tyre njihen, meqe kane jetuar gjithmone ne te njejtin qytet, dhe meqe Devisi tanime eshte i lire, askush nuk eshte degjuar te flase kundra. Ndersa cifti me ne fund mund te shijoje me vete kafete e mbasdites, te thurre plane per klipe apo bashkepunime te mevonshme dhe te projektoje te ardhmen se bashku. /alida cenaj/revista klan/shkurt 2012/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Now it is possible

From the first presentation, two years ago, to the story of love. Rumors of divorce, clips and secret connection Ertemiona Xherahut Meidani and Davis. The official truth of a story that started out as impossible, and that has not yet completed

There was love at first sight. Born in Korce and kept suppressed for almost two years. Because he was married and she a miss in effect, absorbed in its occupation of the crown of beauty and sorrow by the inability to enjoy what he had felt the hot summer evening, at home. While confess first real meeting today, after a long virtual communication on Facebook, and Davis Xherahu Meidani Ertemiona smile. The first of ease that already can say things like, the truth bluntly, while the second happy to finally express his desire for recognition silent night - "Oh I was single" - was completed.

The couple talked about so much, since minute clip promoting "complex poor," even now there are not very much to confess. "Still there is time to wait," says Davis Xherahu after first tightening hands. While Ertemiona, at first politely rejected the request to speak: "I've read that is written, but we stated that we are close friends. If we have something more to tell you. " Changed his mind a few days later.

While much is written about the singer's love come from Greece and "Miss Albania 2009". Variety of news, real-time and sometimes not (more the latter), and as one with another have minds to think in the formalization of the decision that they received, dyzohen. However, no more than Devisi last week saw the way to play a little curious to attend the Vision Plus screen. In a direct telephone connection, in the studio where his friend was invited, publicly declared: I would like to have a connection with Ertemionën, now expect its decision. The latter, perhaps unprepared for Devisit statement, continued with his game. Did not say "yes" or "no". The spent wise with spin "unprepared for this statement" and in the end nobody knew: Are connected with Ertemionën Devisi? And above all, as is true of his divorce and especially the fact that, as tabloids write, singer with this divorce has also left behind a small child six months old?

To start from the truth: Their history is necessarily about career Devisit Albanian. Not exactly the clip "fukuara Complex", but nevertheless has started just when the singer, invited to a concert in Korca, was confessed lovely girls gathered in a table of locations where singing (on top of which was Ertemiona) , that is ideonte clip of a new song. He, in 2010, was their first meeting. While the recognition is done virtually, in one of the most famous social networks among the Albanians, as fellow: both from Korca, one artist and that "Miss Albania". Further things originated with Albanian Devisit career: The first clip was realized, was transferred on Tuesday to sing at the Venue Club, the clip was the second time, fame, divorce, and then linking them.

"The night we met for the first time it happened magic that say" love at first sight ', "says Devisi taking at the same time the head of Ertemionës approval. Recognized as a name and face as her daughter, then still intoxicated by the beauty crown of Albania. "After the concert I approached their table and introduced myself. If the concert lasted until four in the morning we stayed up at seven. But despite what I felt made no sound. Just thought: Oh, if I was single. " The same thing shows 21 year old for that evening, but in her case celibacy was not a problem. Something bigger dream prevented the more: Devisi had behind it a wedding a few years and this meant that it was forbidden fruit for. Feelings need to keep the print and did not release it, even then, not much later. Even for very long as he avoided the meetings with him. Even when there was no where to hold, should be necessarily accompanied by their friends.

"However, that night I spoke to the clip that I wanted to realize. I suggested to be part of it. Definitely needed, as Korca, as representative of this city and serenades ". On her Ertemiona, more than to clips, was centered in the crown of beauty: It will represent Albania in the "Miss Globe", to travel to China and other countries in international beauty contests. "But Devisi not dropped. Took me on the phone many times before the shooting, and therefore I accepted. "

There was no central role, so as to provoke gossip, but not many months later, when Devisi was located in Tirana and their society had become almost nightly, the time the clip was brought back into memory. "At that time I come every week in Tirana," he continues. "I had a contract with Venue Club and Ertemiona not lacking in any of my concerts," says while it satisfies the reason: "Shkonim group of girls. We were there as Korca and because at first I thought that Devisi needed support to the public. Of course I realized that the first night that he had not at this need, because the hall was packed, but we never munguam ". Enda singer already had friendship with him. The invite to meetings outside the Venue's and late hours, but only won a total of two to three afternoons, always in the company of her friend who were not separated. Ertemiona standing in her decision to keep away while Devisi transfer the project to careers in Tirana. But not just because she lived here!

"My artistic presence in Albania, for the sake of truth, is deserving of Dritan Hoxha," many years back in time Devisi. "He has seen for the first time singing in Greece and called on Top Channel. Many years ago were a number of programs that speak to my career there. " There were many months that the Albanians had competed in "Fame Story", the scene which had sung and spoken Albanian. Buja of his statements, which caused a lot of friends and enemies among the Albanians, also arrived, though, but not with the same resonance as the duo triggered Lefteri Pantazis singer. Known Greek, alike in Albania, not only received a collaboration with the Albanian, but also sang a few verses in the Albanian language. Clip realized in the studio recording was broadcast from there onwards the border, while on youtube klikohej, at first, with wonder. No comments were closed for Davis Xherahu, with the help of Pandi Lacos appeared in Tirana, in duet with Kanye Libohovën. An album of songs published in Greece, "feeling", Laco adapted in Albanian and enabled sung in his shows, on TV Klan. "I had made up your minds to come to Albania," he adds, while rapidly numbered several concerts and singing scenes when in Greece. Will return with well thought out plans: first in Korca, a clip ("Complex poor"), the contract with Venue Club, a clip next to the destination song Magic.

He was also Ertemiona, which continued despite his insistence to dodge. "But I do mine, it gave up." Even thought about the career and promoted the first album in Albanian, "In the dark of night", while also respecting his wife contracts with various companies linked to their image was. So when the turn came second clip of show girls "Miss Albania", with the rumors about the history of love with Ertemionën. Parallel to all these, when Devisi planned participation in "Song Magic" with a song written and composed by George Papingji Paola singing, a strong earthquake is equally upsetting his personal life. From the border had decided to end the problems with his wife to end a good time that chapter of life and insists that none of them related to Ertemionën. According to him, it was a marriage doomed to end. "Just when things were finally legally returned to Tirana and I called Ertemionës". This time the request was clearly: a coffee alone. "We met and I remember that just talked, talked, talked. I said that I decided to go back. " Stated clearly there was no obstacle to the dream more than a friendship. His desire to be celibate was filled, and the singer was not Ertemionën endaluar apples. "I spoke to my projects and the desire to do other things apart from the competition at the festival" Song Magic ". It was she who brought to mind another duet important to my career: collaboration with Andrea Del Principe ". Months corresponded with the organization of "Miss Globe" of November last year and Principe had not first invitation by Petri Bozo. "His response was fantastic. Once I received permission Gjebreas, competitive song "Still do not believe," he sent to Italy to hear. He not only accepted, but was also willing to sing in Albanian language. "

Since this was not the first time, Xherahu Bozos also asked to accompany a camera during recording: projecting a clip. Work already done, moreover, that in this realization of the next Ertemiona could be not only participating, but the protagonists in that clip to introduce later. The song fit the romantic image of a couple, which sealed a good time gossiping about them, which was already turned on the news that the occupied land to each other. Enough the fact that they were displayed together on screen, not hidden in society and from Greece came the news of divorce, for the official, notwithstanding the absence of their statements, that everything was true. "I'm not against news that talk about personal life, just ask that you not abused," adds Devisi. "They said I gave a guy six months after, but this is not true. I do not have children. "

"I did not escape the news of the pregnancy I" meets Ertemiona, which recently read somewhere that is four months pregnant. "I said under my way that this is not true, but continue to speak and write." While they are spoken and read them what to think about the time the bargain when you tell all, as I do now. Ertemiona turn has its vicissitudes during these months. An attentive as Korca city has not gone so quietly Received news from Tirana, but the former shows that the missi waited calmly. The parents explained by saying the truth every time you thought the rumors that had crossed the line, until they began to hear of their daughter's pregnancy admitted that not everything said was true. "Now I understand things are calm, for them, and for us." Their families are recognized, as have always lived in the same city, and as already Devisi is free, nobody is listening to speak against. While the couple can finally enjoy the afternoon on their own cafes, plans to sing the clips or subsequent collaborations and to project future together. / Alida Cenaj / clan magazine / February 2012 / ]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online