All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Wednesday, 15 February 2012

Sofia e "Zone e Lire": Politikanet dhe flirtet pas kuintave

Politikanet, flirtet pas kuintave

Sofia e Canit: Bukuroshet ne studio ua japin vete numrat politikaneve

Sa here e keni pyetur veten se c’ndodh ne te vertete ne studion me te lire te televizioneve shqiptare...Besojme e keni kuptuar qe e kemi fjalen per “Zone e Lire”, nje nga emisionet me te ndjekura ne Shqiperi dhe qe cuditerisht i ka rezistuar kohes. E kush me mire se bukuroshja bionde Sofi, mund te na e shuaje kuriozitetin. Ajo eshte gjithmone aty, ne cdo puntate, me buzeqeshjen plot shkelqim qe e shoqeron gjithmone. Ajo i degjon dhe i sheh te gjitha dhe sot do te na i tregoje edhe ne prapaskenat me politikane, vajza bukuroshe dhe me kryesorin Arian Canin...

Sofi kemi vendosur te degjojme per here te pare versionin tend, duke te te konsideruar si ajo qe i sheh dhe i degjon te gjitha ne “Zone e lire”...Por si fillim duam te dime se si lindi ky bashkepunim, pra si ndodhi qe ti u bere pjese e ketij emisioni?
- Bashkepunimi midis meje dhe “Zone e Lire” nisi me ardhjen e Arianit ne “Vision Plus”. Me kontaktuan nga “Vizioni” per te diskutuar rreth nje reklame publicitare dhe me pyeten nese mund te isha asistentja e Arian Canit te “Zone e Lire”. U takova me Arianin dhe nuk hezitova aspak.. I thashe PO menjehere. Qe nga ajo dite kane kaluar 5 vjet.

Pse te kane vene pseudonimin Sofi, duke e ditur qe nuk eshte emri yt i vertete. Mos ka lidhje kjo me dashurine qe Cani ka per Francen?
- Sophie ma cherie! Emri Sofi mendoj se eshte nje trill qe i pelqen Arianit. Shpesh me behet e tille pyetja nga persona te ndryshem dhe une pergjigjem thjesht ‘personazh’. Cani eshte frankofon, por nuk di te te them nese dashuron Francen, Sofine, apo te dyja bashke…

Si eshte te punosh me Canin? Nga ekrani duket sikur ju keni shume konfidence, eshte ne te vertete keshtu?
- Konfidencen do e klasifikoja si nje ekuacion, por ndryshe nga ekuacionet kur emeruesit jane te panjohur ekuacioni im i ka emeruesit e njohur: Korrektesi + Miqesi + Komunikim = Konfidence…

A eshte Arian Cani nje shef i rrepte ne pune?
- Ariani nuk eshte thjesht nje prezantues i papare, por para se gjithash eshte nje gazetar i mirefillte qe di te pyese. Ne jemi nje staf i vogel ne numer dhe gjithcka funksionon me se miri. Ariani nuk eshte aspak i rrepte. Do thoja qe eshte njerezor dhe korrekt me te gjithe ne.

Na trego pak per veten tende. Ku ke lindur, cfare shkolle ke mbaruar?
- Emri im ne fakt eshte Romina Alku. Jetoj prej 18 vjetesh ne Tirane. Kam mbaruar studimet e nivelit te pare Bachelor ne fakultetin Ekonomise. Momentalisht frekuentoj masterin ne shkencat e ekonomise dhe politikes.

Te pelqen te punosh ne ekran?
- Ne ekran kam filluar ne moshen 15 vjece. E dua shume ekranin.

Si e shikon te ardhmen, do vazhdosh ne televizion?
- Sigurisht!

Cani ka bere disa here batuta mbi fejesen tende. Ti ne te vertete je e fejuar?
- (qesh) Ariani llokumi me arra, llokumi pa arra. Batuta tipike alla Cani, e di pse? Per te mos na zene syri keq (qesh)…Do thoja e dashuroj te fejuarin tim. Pergjigja ime eshte Po!

Emisioni “Zone e lire”, shquhet per faktin qe gjerat thuhen hapur dhe ne menyre te drejtperdrejte, por jo te gjitha duken ne ekran. Ne duam te dime gjithcka qe ndodh para e pas emisionit dhe gjate hapesirave publicitare...
- “Zone e Lire” eshte nje ose nder te vetmit formate origjinale ne ekranet tona. Momenti i pare para emisionit eshte dhoma e grimit ku pasi ka mbaruar grimi i stafit fillon dhe zhurma. Ardhja e te ftuarve, interesimi i tyre rreth intervistes, emocionet dhe ankthi i tyre nuk mund te fshihet. Shpesh here me eshte dashur te bej psikologen per te larguar emocionet e tyre, e pastaj fillon dhe “vrapi im” per te pare skenen, skaletat, nese mungon ndonje gje ose jo, per te njoftuar Arianin rreth te ftuarve. Gjate hapesirave publicitare ndodhin momente te kendshme. Fundi i emisionit eshte takimi ne dhomen e grimit dhe diskutimi se si shkoi emisioni e ne fund pershendetja.

A i nxit ose i orienton Cani te ftuarit qe te bejne ose te thone dicka te caktuar?
- I orienton rreth temes qe do te diskutohet ne emision, por nuk i nxit aspak te dalin jashte vetes. Nese zjarri ndizet, kjo ndodh natyrshem, por kurrsesi nuk eshte Ariani qe hedh benzinen.

Si sillen politikanet gjate publicitetit? Ankohen te Cani per situaten ose per njeri-tjetrin?
- Gjate momenteve publicitare dhe pse nuk jemi ne transmetim, ata vazhdojne debatin e replikojne me njeri-tjetrin.

A ka ndodhur ndonjehere te plase sherr serioz midis politikaneve?
- Nuk e di. Me duket pak vulgare fjala sherr. Do thoja qe plas shpeshhere debat i forte qe kalon ne terma shume personale.

A flasin ata fjale te pista?
- Nese do t’i quajme fjale te pista momentet ku tejkalohet ne situate personale me terma paksa ofenduese, po. Ariani tenton gjithnje te mos kaloje masen. Ariani ka nje sens mase te admirueshme, me duket mua.

Po femrat bukuroshe qe mund te jene te ftuarat e rastit i ngacmojne?
- Bukuroshet e ftuara kenaqen kur komplimentohen nga politikanet, kjo shpesh here merret si situate ngacmuese nga ana e bukuroshes X.

Ka ndodhur ndonjehere qe nje politikan t’i kerkoje ndonje te ftuare numrin e celularit?
- Te them te drejten nuk ka ndodhur kjo situate qe politikani te kerkoje numrin e celularit te bukuroshes ne panel, sepse numri i celularit i eshte dhene vete nga bukuroshja pa lejuar politikanin te arrije cakun e te kerkuarit te numrit.

Po ty ta kane kerkuar?
- (qesh) Te them te drejten, me mua politikanet rezervohen shume. Nuk e di perse ndodh kjo gje. Ndoshta kane frike nga Ariani. Pale se c’mendojne (qesh).

Per mendimin tend, cili eshte politikani me dashamires dhe i thjeshte qe ka ardhur ne studio?
- Ne fillim dua te shpjegoj si e konceptoj une politiken e me pas politikanet. Politika per mua eshte nje hark 360 grade qe formon nje rreth, ku politikanet jane pikat formuese te ketij rrethi ne skaje. Pra nga cdo skaj qe ta marresh, rrezja dhe perimetri jane te njejte e te pa ndryshueshem.

Po ai me mendjemadhi?
- Mashtruesi quhet Vilajet Qyrku. Meqe do nje emer (qesh).

Si reagon Cani kur Kastro Zizo vjen tape ne emision?
- Realisht, Kastro ka kohe qe nuk eshte me Kastro sic e ka njohur Ariani. Kastro ka ndryshuar shume. Eshte alienuar shume Kastro. Por dikur vinte vertete pak i pire. Per pjesen tjeter, stimulohej aty per aty nga Ariani.

Cfare ndodhi naten qe Cani puthi Katjushen? Pati ajo ndonje reagim jashte kamerave?
- Ndodhi ajo qe u pa dhe ne emision. Reagimet qene te shumta perderisa u perfol dhe u diskutua gjate ne media. Katjusha u befasua dhe kerkon serish te puthet nga Ariani (qesh).

Si mendon, fakti qe Cani shpesh puth ne buze ndonje te ftuar, ndodh per efekt show, apo sepse ai nuk e permban dot veten para femrave te bukura?
- Emisioni eshte nje talk-show live… Adrenalina arrin kulmin pasi show te udheheq. Arianit tashme i lejohet gjithcka, ndaj puthjet jane ne vijueshmeri ne “Zone e Lire, gjithcka mund te ndodhe!

Ka pasur raste qe te ftuarit kane kercenuar se do largohen nga emisioni?
- Eshte “Zone e Lire” dhe te ftuarit jane te lire. Shume rralle mund te ndodhe qe te ftuarit te ndihen keq nga emisioni apo situatat qe krijohen ‘live’. Njerezit shpesh ngaterrohen kur e shohin emisionin nga ekrani dhe mendojne se te jesh i ftuar atje eshte stres, por ne fakt nuk eshte keshtu.

Si mendon, pse Cani fton kaq shpesh djem gay ne emision?
- Studio eshte e hapur per te gjithe personat qe duan te promovohen. Sigurisht seleksionimin e ben Ariani… Patjeter edhe personat gay. Ata jane qenie njerezore njesoj si te tjeret.

Per mendimin tend, cila ka qene puntata qe ka terhequr audiencen me te madhe ne te gjithe historine e “Zones se Lire”?
- Ekonomistet bazohen ne statistika konkrete. Duke qene se une jam e diplomuar ne ekonomi, padashur bej statistika ne baze te personave te njohur e te panjohur qe takoj. Mendoj se cdo puntate eshte nder me te ndjekurat pasi ka gjithmone te reja e personazhe te ndryshem.

Te ndalojne njerezit ne rruge per te te pyetur mbi personazhe te ndryshem? Po ankesa apo sugjerime kane?
- Di qe tema e fillimjaves neper kafene per njerezit, eshte ajo cka ndodh te premteve ne emision. Njerezit vazhdimisht me pyesin per personazhe te ndryshem. Sugjerime ka me shume se sa ankesa.

Nese do te kishe mundesi t’i ndryshoje dicka emisionit “Zone e lire” cila do te ishte ajo?
- Asgje nuk do ndryshoja.

Cila eshte detyra jote ne emision pervec asaj qe ne kemi pare? Sa impenjohesh ti gjate javes per emisionin?
- Mbuloj ate pjese qe vete Ariani nuk e mbulon dot duke qene se eshte ne ekran. Asistente. Zone e Lire eshte emision ‘live’. Ne nuk pergatitemi per emisionin. Cdo gje ndodh ‘live’. Impenjimi im eshte maksimal per nje emision te tille.

Ne fillimet e tua, ka qene problem per ty apo per familjen tende fakti qe ne ate emision flitet krejt hapur per seksin?
- (qesh) Epoka e gurit ka mijera vjet qe ka kaluar. Familja ime eshte e kenaqur nga puna qe une bej dhe do thoja qe jane shikuesit me te rregullt te emisionit dhe mbeshtetja ime kryesore per punen ne “Zone e Lire”.

Cili eshte sekreti qe i ben te ftuarit te flasin aq lirshem?
- Pija energjike qe nuk ka munguar asnjehere ne emision. Studio e “Zones” ua krijon hapesiren per t’u ndjere si ne shtepine e tyre, te lirshem…

Cfare do te kete ne emisionet qe vijojne qe ne akoma nuk e kemi pare?
- Kete nuk di ta them. Nuk e di se cfare do te ndodhe. Ne ate studio, gjithcka mund te ndodhe. Ate qe shikuesit presin te shohin cdo te premte ne ora 21:00 ne “Klan”. /adelajda xhamani/gazeta shqiptare/shkurt 2012/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Sophia of Cani: The beauties in the studio give themselves their numbers to politicians

How many times have you asked yourself what happens in the studio actually cheaper Albanian television ... We hope you understand that we mean "Free Zone", one of the most attended programs in Bangladesh and surprisingly has resisted time. And who better than the blonde beauty Sophie, Can you quench your curiosity. She is always there in every puntatat, with splendid smile that always accompanies. She hears and sees all and today will also show us behind the scenes with politicians, and lovely girls to the master Arian Cani ...

Sophie have decided to listen to your first version, to be regarded as what he sees and hears all the "free zone" ... but first want to know how did this collaboration, so as occurred you become part of this show?
- Collaboration between me and the "Free Zone" began with the arrival of Arianit in "Vision Plus". Contacted on the "Vision" to discuss an advertising ad and asked if I might be assistant to Arian Cani "Free Zone". I met with Ariani and did not hesitate at all .. I said yes immediately. Ever since that day have passed 5 years.

Why have the nickname Sophie, knowing that your name is not true. This is not about the love that has Çani France?
- Sophie ma cherie! Name Sophie think it is a fad that likes Arianit. Such is often the question from different people and I answer simply 'character'. Çani is francophone, but knows not to say if you love France, Sophia, or both ...

How is working on break through? The screen looks like you have more confidence, is really so?
- Confidence would classify as an equation, but unlike denominators equations are unknown when my equation is known denominator: accuracy + Friendship + Communication = confidence ...

Is Arian break through a strict boss at work?
- Ariani is not just a host of unseen, but first and foremost a real journalist who knows to ask. We are a small staff numbers and everything works best. Ariani is not strict. I would say that is humane and fair with all of us.

Tell us a little about yourself. Where were you born, what school you completed?
- My name is Romina Alku actually. Of 18 years living in Tirana. I graduated first level university degree in Economics. Currently attend master degree in economics and political sciences.

Like to work on screen?
- On screen I started at the age of 15 years. I love screen.

As regards the future, will continue on television?
- Of course!

Çani has repeatedly mot on your engagement. You're actually engaged?
- (Laughs) Ariani delight with nuts, without nuts delight. Typical alla mot Cani, know why? To avoid eye caught us badly (laughs) ... I would say I love my fiance. My answer is Yes!

The show "Free zone", characterized by the fact that things are said openly and directly, but not all appear on the screen. We want to know everything that happens before or after the show and the advertising space ...
- "Free Zone" is one or the only one original formats in our screens. The first moment before the show is the makeup room where after completing makeup of staff start and noise. The arrival of the guests, their concern about the interview, their emotions and anxiety can not be deleted. Often times I had to do a psychologist to remove their emotions, and then starts and "My speed with" to see the scene, skaletat, if you miss anything or not, to notify Ariani about the guests. During the advertising spaces enjoyable moments occur. End of the show is meeting in the makeup room and discuss how the show went late greeting.

A Çani promotes or directs the guests to do or say something specific?
- Of guides on the topic to be discussed on the show, but no incentive at all to get out yourself. If the fire kindled, it occurs naturally, but is by no means casting Ariani gasoline.

Politicians behave in publicity? Cani complain about the situation or to each other?
- Over publicity moments and why are not broadcast, they continue to debate the replicate with each other.

A crack has ever happened to serious quarrel among politicians?
- I do not know. It seems a little vulgar word hassle. I would say that crack is often strong debate that goes on very personal terms.

Do they talk dirty word?
- If you call them dirty words moments where personal situation resolved in somewhat offensive terms, yes. Ariani always tries not to pass the measure. Ariani has an admirable sense of measure, it seems to me.

What lovely women who may be invited to the occasional tease?
- Doll komplimentohen pleased when invited by politicians, it is often regarded as irritating situation by the beauty, X.

Ever happened to a politician invited to ask any phone number?
- To be honest it has not happened politician situation that require phone number on the panel of beauty, because the phone number given by the beauty without allowing politician to reach wanted destination number.

If you asked them?
- (Laughs) To be honest with me booked many politicians. Do not know why this happens. Maybe they are afraid of Ariani. Party what they thought (laughs).

Your opinion, what is the most sympathetic politician and simple that came in the studio?
- In the beginning I want to explain how I conceive of politics after politicians. Politics for me is a 360 degree arc that forms a circle, where politicians are forming points at the edges of this district. So from every corner to get, radius and circumference are the same without shifting.

He is arrogant?
- Imposter called vilayet hairy mantle. As would a name (laughs).

Castro responds when Zizo Çani comes on the show stopper?
- In fact, Castro has long as Castro is no longer recognized Ariani. Castro has changed a lot. Castro has alienated many. But once the truth was a little drunk. For the rest, stimulated by Ariani spot.

What happened that night kissed Çani Katjushën? She had any reaction off camera?
- Happened and what was seen on the show. Reactions were numerous as was rumored and discussed in the media. Katjusha was surprised and asks to kiss the Ariani again (laughs).

How do you think, that kiss on the lips Çani often a guest, going to show effect, or because he could not contain themselves to beautiful women?
- The show is a live talk-show ... Adrenalina culminates after the show leads. Arianit already allowed everything to kisses are here to attend the "Free Zone, anything can happen!

There were times that guests have threatened to leave the show?
- It's "Free Zone" and guests are free. Very rarely it can happen that the guests feel sorry from the show or situations that create 'live'. People are often confused when they see the show from the screen and think that being a guest there is stress, but actually is not.

How do you think, why so often invites Çani gay boys on the show?
- Studio is open to all persons who wish to promote. Course selection does ... Absolutely Ariani even gay people. They are human being like others.

Your opinion, which has been puntatat that has attracted the largest audience in the history of the "Free Zone"?
- Economists are based on concrete statistics. Because I am a graduate in economics, statistics do involuntarily under the persons known and unknown to meet. I think every puntatat is among the most attended since there are always new and different characters.

To stop people on the street to ask about different characters? What have complaints or suggestions?
- Know the theme of fillimjavës cafes for people, is what happens on Fridays in the show. People constantly ask me about different characters. Suggestions are more than complaints.

If you had the opportunity to change something the show "Free zone" which would be what?
- Nothing will change.

What is your job on the show except that we have seen? As a commitment to the week for the show?
- Incase the part that the covers can not Ariani as it is on the screen. Assistant. Free Zone is broadcast 'live'. We do not prepare for the show. Everything is 'live'. My commitment is the maximum for such a program.

In your beginnings, has been a problem for you or your family that in the show talking openly about sex?
- (Laughs) the Stone Age has thousands of years served. My family is pleased with the work I do and say there are regular viewers of the show and my main support for the work in the "Free Zone".

What is the secret that makes the guests to speak so freely?
- Energy drink that has not ever miss the show. Studio of the "Zone" creates space for them to feel as at home, at ease ...

What will be the following shows that we still have not seen?
- This does not know to say. I do not know what will happen. In the studio, anything can happen. What viewers expect to see every Friday at 21:00 pm in the "Klan". / ADELAJDA / Albanian newspapers / February 2012 / ]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online