All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Sunday, 1 April 2012

Mahmut Ferati, Intervista... [TELEGRAFI]

Mahmut Ferati
PROFESORI I KENGES!

Profesori, ose doajeni i muzikes sone te bukur popullore, Mahmut Ferati, me te drejte mund te cilesohet kengetari i karrieres, sepse nje jete te tere ia ka kushtuar muzikes, duke qene edhe profesor i saj. Kengetari (ashiku) tetovar, Mahmut Ferati, qemoti eshte ngjizur me kengen dhe nuk i ndahet dot, as dje, as sot, as mot. Me zerin e tij karakteristik dhe sharmin e “kullerizmin” e tij skenik, Ferati i ka bere per vete shume adhurues te moshave te ndryshme. Profesori i kenges sone mbetet nje idhull per shumekend dhe nje shembull se si duhet qasur asaj ne menyre serioze dhe profesionale.

Me nje fond te pasur dhe me larushine e kengeve, Mahmuti ka bere qe te degjohet shume larg, kurse fama e tij te shkoje pertej Oqeanit, deri ne Amerike dhe Australi. Po, ne te vertete, cili eshte profesori i muzikes, Mahmut Ferati?

Ne fillim keni kenduar me Milaim Mezinin, qysh ne moshen e re (na kujtohet kenga “Po, more po, jo more, jo”) dhe jeni pjekur e formesuar tevona, duke u bere nje kengetar stabil dhe i adhuruar (dhe i shkolluar). Si ishte filli i karrieres suaj te bujshme?

Faleminderit qe keni gjetur kohe te vini e te me vizitoni dhe te me intervistoni ne keto kushte mesimi.
Jam i lindur ne fshatin Oder, komuna e Tetoves. Familja ime ka qene nje familje muzikantesh. Vellai im, tashme i ndjere, Murtezan Ferati, pervec si kengetar i mrekullueshem qe ka bashkepunuar me kengetaret e muzikes popullore, folklorike te Kosoves, po ashtu ka qene instrumentalist shume i degjuar i fisharmonikes. Ka interpretuar me raspsodet Augustin Ukaj, Hashim Shala etj. Aty kam filluar se pari ta degjoj tingellimen muzikore nga vellai im qe, fatkeqesisht, ka qene i verber, por ka pasur nje vesh absolut muzikor. Ai m’i ka dhene hapat e pare ne muzike, sepse, duke e degjuar ate, me jane shtuar vetebesimi, kureshtja e dashuria per muziken. Ndoshta, ne fillim, si i vogel, kam filluar me imitime, mirepo ai e verejti shpejt talentin tim, keshtu qe vendosi qe (une) Mahmut Ferati te shkonte ne shkollen e metutjeshme te muzikes. Muzikaliteti i femijes verehet qysh ne shkollen fillore. Ne shkollen fillore kam pasur shume aktivitete, si ne korin e shkolles, pastaj si solist, etj. Kam filluar me motivet e kenges se Pollogut (tetovare) dhe pastaj kam bere inkorporimin me kengen kosovare dhe ketu eshte e vecanta e stilit te kenges se Mahmut Feratit.

Mahmut Ferati, Shaqir Cervadiku, Milaim Mezini etj.
Pastaj, erdhet ne Prishtine, ku gjetet qetesine, miqesine dhe famen e lumturine? Si ishte fillimi i dyte ne Prishtine?
E thashe edhe me heret. Vellai im me tha se do ta jepte edhe lekun e fundit qe ta vazhdoja shkollimin. Une erdha ne Prishtine ne shkollen e mesme, te cilen e perfundova me sukses dhe me merite. Atehere ne shkolla profesionale punohej pak me kenge popullore, folklorike, por aty duhej te kendohej dicka tjeter, nje muzike me profesionale. Mund te them se isha i perkedhelur dhe, nese mund te thuhet, me shikonin ne mes te gishterinjve per faktin se i kisha kushtet e veshtira. Pervec qe duhej te mesoja, duhej ta siguroja edhe ekzistencen nepermjet kenges. Me mbante edhe nje vullnet i celikte, kur e dija se zeri im atehere degjohej me endje nga 60 mije studente te trevave shqiptare. Besoj se tash ky numer eshte shtuar edhe fale teknologjise dhe avancimit marramendes te teknikes.

I keni kenduar lotit, maturantit, “Nje here vjen vera kah dera”, etj. A ju kishte ardhur vera kah dera dhe a e kishit shfrytezuar veren, rastin (mbretin e botes)?
Keto jane kenge te dialogut qe i kam kenduar me vone bashke me Shyhreten, jane kenge qe lene mbresa tek te gjitha moshat, dhe kjo eshte poenta qe kenget e mia kane mbetur ne veshin e tre brezave. Eshte fakt se tere jeten kendoj me zemer dhe me tere kapacitetin tim. Shquhem sidomos me baladat e mia, te cilat me endje i degjojne dhe i kendojne te gjithe. Kontributin me te madh per afirmimin tone e ka dhene etnomuzikologu i ndjere, Bahtir Sheholli, te cilin e kam cmuar shume dhe vazhdoj ta respektoj pa mase. Ai, decidivisht, me pati thene se nje ze te tille, apo me mire te themi dyzeresh, e kishte pritur prej kohesh, sepse une isha dyzereshi i pare ne Kosove dhe kete fenomen e kam perdorur per here te pare ne revisten folklorike burimore, qe atehere mbahej ne Gllogovc.

Njiheni edhe si kengetar ashik dhe melankolik. I kendoni me afsh kenget “Moj e mira ne ate shpat”, pastaj “Kam besu”, “Jam merzite”, “Kenga e fundit per ty”, “Ah, dashni, dashni e vjeter”... A do te thote se nepermjet ketyre kengeve beni njefare zbrazjeje shpirterore, sic thuhet ndryshe, nje katarsis?
Nese nuk do ta beja kete zbrazje shpirterore, atehere adhuruesit e mi nuk do te me kishin degjuar me pasion. Kur kendoj, e jap maksimumin, kengen e ndiej ne vete. Kudo qe shkoj te kendoj, ose kendoj shpirterisht e me zemer, ose nuk kendoj fare.

Cila ishte dashuria e vjeter per ju?
Dashuria e vjeter nuk eshte motiv apo teme qe e ka dhene Mahmut Ferati, por kete e ka shkruar Fatmir Muja.

Po dashnia e re?
E imja, eshte ajo qe ka qene e vjeter dhe e re, haha!

Por, ne kenget tuaja ka edhe pak zhgenjim dhe njefare patosi ironik, sidomos te kenget: “Me dy fytyra”, “Pijaneci”, “Ndryshe fole, ndryshe dole”, “Paraja”, “A ka kush qe na bjen ne fije”. A do te thote se edhe ju hasni ne zhgenjime, dekurajime, shqetesime...thyerje shpirterore?
Cdo shqiptar, kudo qe jeton tash, ka zhgenjime. Se pari, shqiptarit nuk i ka takuar thenia se jane me dy fytyra…ndoshta tash i kemi bere 500 fytyra! Pastaj, nepermjet kenges, sikur e shtroj pyetjen: a ka kush qe na bie ne fije, dhe pergjigjja (shpesh) me del: Jo! Me vjen keq ta them, por ne dime te kemi shume demagogji, servilizem. Pra, ndryshe shitemi, e, krejt ndryshe jemi. Ne anen tjeter, si popull, jemi shume te dashur, e ndihmojme njeri-tjetrin, por xhelozine sikur e kemi ne gjak. Apeloj ta duam njeri-tjetrin, ta degjojme dhe ta respektojme, sepse vetem keshtu do t’ia arrijme qellimit. Une edhe para nxenesve them se nuk eshte me rendesi nota qe merr, por formimi, personaliteti. Thone: “Me qene budalla kengetari, ta ben dasmen dite pazari”.

Mahmut Ferati Shyhrete Behluli
Megjithate, njiheni edhe si kengetar lirik dhe mjaft ashik, sidomos me kenget tuaja lapidare, ne duet me Shyhrete Behlulin dhe me Nikolle Nikprelajn, sic jane kenget: “S'kam lene vend pa te permende”, pastaj “Cka po thu”. Sa i kendohet dashurise te ne dhe a i kendohet me zemer dhe me shpirt (sinqerisht)?
Mendoj se bukurite qe i ka kenga popullore shqiptare, cdo popull ia ka lakmi. Keto motive jane mjaft te larmishme dhe, diku-diku, mund te them se jane edhe reale. Une, pasi te njihem me ngjarjen, e shkruaj tekstin dhe e kendoj kengen. Edhe kenga “Cka po thu” eshte kenge dialogale, me premisa te dashurise fatale.

U keni kenduar edhe luftetareve te Lirise, pastaj Pavaresise. Mendoni se artisti, kengetari, ua ka borxh trimave se paku kengen dhe himnizimin?
Mendoj se mosha jone, ose ne qe i perjetuam krejt keto katrahura qe na ndodhen, kemi borxh t’i perjetesojme nepermjet kenges, duke i arkivuar ne mbamendjen kolektive kombetare. Kisha deshire qe t’i perjetoj emocionet e njerezve me kenge lirike, por sa here doja t’i kendoja keto kenge, ishte ajo qe na mundonte te gjitheve, okupimi dhe liria e munguar.
Atyre qe na e sollen lirine, ua kemi borxh jo vetem t’u perkulemi, por edhe t’i respektojme sinqerisht.

Po, duket se i frikesoheni edhe pleqerise, kur kendoni “Ah pleqeri, pleqeri....”?
Pleqerise nuk guxoj t’i frikesohem, sepse edhe ajo e ka lezetin e vet, bukurine e vet.

Jeni i shoqeruar, i qete, por shperthyes, sidomos ne kenge. A do te thote se nepermjet kenges keni gjetur lumturine, miqesine, vuajtjen dhe krenarine?
Krejt keto cka i permendet, te gjitha me kane kapluar, dhe une me kenge
i kam perballuar. I kam kenduar edhe kurbetit. Gjithkund ku kam kenduar, i kam verejtur lotet e mergimit.

A keni perfituar nga kenga?
Kam perfituar, por jo aq sa mendojne te tjeret. Megjithate, e bej nje jete solide dhe te qete.

A keni pasur caste te kendshme, por edhe te renda...nga kenga?
Caste te kendshme kam pasur, sidomos kur kam verejtur se edhe adhuruesit e mi kendonin bashke me mua, kurse caste te veshtira kane qene ato kur para mases nuk kam mundur te interpretoj kenge patriotike, ose ne vend qe ta permendi Shqiperine, me eshte dashur ta permendi Malesine, etj.

Ku e gjeni forcen per te qene kaq vital ne skene dhe ne jete?
Forca, vitaliteti, jane ato qe nuk u frikesohem me pune. Njeriu qe i frikesohet punes, te gjitha i vijne: nuk punon, ndien lodhjen, cdo gje e pengon. Kengen e pergatit me perkushtim, bej nje jete te mire familjare, e kur e ke familjen ne rregull, atehere sevdaja eshte ne kulm dhe punet shkojne si ne mendafsh.

Shumicen e teksteve i shkruani vete, a do te thote se jeni edhe poet?
Ka tekste te kengeve qe i kam shkruar edhe vete, por obligimet e shumta me kane penguar te behem “poet”. Punoj ne gjimnazin e filologjise “Eqrem Cabej”, te Prishtines, kam aktivitete ketu dhe ne mergate. Megjithate, kam deshire qe punet te ndahen: secili ta beje punen ne menyre profesionale. Tekstshkruesi te shkruaje tekst te bukur, tjetri ta beje kompozimin, pastaj une ia jap doren e fundit, duke shpalosur kesisoj karakterin tim.

Si ndiheni si profesor?
Sa i perket punes shkollore, e bej me nje perkushtim te madh. Dua ta ndiej veten si nje pedagog i cmueshem, dua qe ne te ardhmen nxenesit e mi te kene cfare te flasin per Mahmut Feratin.

A keni kohe te lire dhe nese po, si e kaloni?
Nuk me mjafton koha e lire, por ate qe e kam, mundohem ta shfrytezoj dhe te shkoj atje ku e kam shpirtin, ku e kam zemren, ne vendlindjen time, ne Tetove. Kohen e lire e kaloj me familjen time, dal me gruan time, Shqipe Ferati, arsimtare e muzikes, qe i ka dhene arsimit nje shtytje shume te madhe, dhe me femijet, Granitin e Argjenten, e cila e ka mbaruar Shkollen e Ulet te Muzikes dhe tash i vazhdon mesimet ne Gjimnaz.

A shkoni shpesh ne Tetove dhe a e konsideroni ende Tetoven vendlindjen tuaj te pare?
Ne momentin e pare qe gjej pak kohe te lire, e ndezi veturen dhe nisem per ne Tetove. Edhe pse jetoj ne Prishtine...vendlindja ime ishte dhe mbetet Tetova.

Cka ju ka marre dhe cka ju ka dhene Prishtina?
Nga Prishtina e kam marre shkollimin dhe perkulem perhere per te gjithe ata qe kane punuar per ne, sidomos per ne studentet nga Maqedonia dhe cdo kuader qe ka dale nga Kosova, eshte falenderues. Prishtines ia kam marre edhe nusen, ndersa Prishtina mua me ka marre te terin.

Jeni shume i kerkuar neper dasma, sidomos ne duet me Shyhrete Behlulin, ku e beni shyhret sa here qe kendoni. Ju duket pak renie, apo jeni krenar qe kerkoheni aq shume, madje jashte Kosoves dhe gjetiu, kudo qe ka shqiptare, ne boten mbare?
Duete kam kenduar me Milaim Mezinin, Nikolle Nikprelajn, Shaqir Cervadikun, por duetet me te mira dhe me te mirepritura, pa dyshim, jane me Shyhreten. Ne u kemi dhene me shume perkushtim kengeve dialogale, qe zene vend tek te gjitha moshat. T’jua them te verteten, aty ku kemi shkuar, ka kerkesa te serishme per te kenduar.

Ku eshte muzika jone sot dhe a jane kengetaret pergjegjes per punen qe bejne?
Eshte shume teme interesante dhe sa here qe ma kane bere kete pyetje, e kam pak veshtire te pergjigjem. Pse? Se pari, do te kisha thene se nuk mund te themi sot qe muzika jone nuk ka arritje, nuk ka ecur perpara, nuk kemi dhene kontribut. Por, a kemi dhene kontribut pozitiv apo negativ? Te gjithe kengetaret e kane pergjegjesine individuale. Kam kenduar ne te gjitha zhanret e muzikes dhe po te njejtat i kendoj edhe sot. Kengetaret qe huazojne, eshte me mire ta tregojne adresen e huazimit. Tjeter, tema, motivet, folklori yne jane aq te pasura, saqe eshte turp te mos i shfrytezojme. Jam munduar qe kenget e rapsodeve t’i perpunoj dhe e kane pasur bumin e vet. Mendoj se edhe kenget e stileve te tjera duhet te huazohen, por te perdoren fjalet dhe motivet tona.

A do te kete trashegimtar ne muzike Mahmut Ferati?
Perderisa kam adhurues qe me cmojne dhe me adhurojne, duan (nuk po guxoj te them me dashurojne, hahah), do te vazhdoj me muziken. Nese shkojme nga familja, vajza ime, e permenda edhe me heret, e ka mbaruar Shkollen e Ulet te Muzikes, ka jashtezakonisht talent, sikurse edhe djali Graniti. Une nuk u imponohem, por vetem nese kane deshire. Kam deshire qe trashegimia te vazhdoje dhe kengen time ta avancojne.

Porosia juaj per ata qe kengen e kane pasion dhe profesion?
Te punojne, t’i perkushtohen me shume muzikes, ta ngrene kengen ne piedestalin me te lare, qe e meriton kenga shqipe. Ajo, pra kenga shqipe, meriton nje lapidar, sepse gjithmone e ka mbajtur gjalle frymen atdhetare.

U ndame nga artisti i kenges sone te bukur popullore shqipe me te njejten bindje sic e kishim ne fillim: i qete, i sjellshem, artist fisnik dhe, mbi te gjitha, mik. Mahmut Ferati, vertet, eshte burre i sjellshem dhe i qete, ne skene dhe ne jete. Ai jeten e ka art dhe artin e ka jete. /agon foniqi/telegrafi/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Professor of Song!

Professor, or doajeni our beautiful music popular, Mahmut Ferati, can rightly be termed the singer's career, because a lifetime devoted music, as well as her professor. Singer (ashiku) Tetovo, Mahmut Ferati distant past is leavened with song and could not split, neither yesterday, nor today, nor the weather. With his distinctive voice and the charm of "kullerizmin his" scenic, Ferati has made for himself many fans of different ages. Professor our song remains an idol for many and an example of how to approach it seriously and professionally.

With a fund of rich and variegated songs, Mahmuti has to be heard far away, but his fame beyond the ocean to America and Australia. Yes, indeed, who is professor of music, Mahmut Ferati?

At first you sing with Milaim Mezini, since the young age (remember the song "Yes, more so, no more, no") and are configured tevona mature, becoming a stable and worship singer (and enlightening) . How was your career and the beginning of the sensational?
Thank you for taking the time to come and visit me and interview me in these learning conditions.
I was born in oder village, municipality of Tetovo. My family has been a family of musicians. My brother, now deceased, Murtezan Ferati, except as a wonderful singer who has collaborated with singers of popular music, folk Kosovo, has also been very instrumentalist fisharmonikës heard of. Augustin has interpreted raspsodët Ukaj, Hashim Shala etc.. Where I first started listening to music sounding from my brother that, unfortunately, has been blind, but there was a sheer musical ear. He has given me the first steps in music, because listening to it, increased self-confidence, curiosity and love for music. Perhaps, at first, as junior, I started with the simulation, but he soon noticed my talent, so I decided that (i) Mahmut Ferati to go further in school music.
Child's musicality seen since elementary school. In elementary school I had many activities, both in the school choir, then as a soloist, etc..
I started with the song's motives Polog (Tetovo) and then I made the song incorporating Kosovo and here is the particular style of song Mahmut Ferati.

Then, you came to Pristina, where did you find peace, happiness, friendship and fame? As was the beginning of the second in Pristina?
I said earlier. My brother told me he would give the last lek to continue their education. I arrived in Pristina in high school, which ended successfully and with merit. Then the hard work for little schools are folk songs, folklore, but there should have sung something else, a more professional music. I can say that I was the pet and, if it can be said, see me in between the fingers of the fact that I had the toughest conditions. Besides I had to learn, had to assure the existence through song. Carrying on a will of steel, when I knew that my voice is then heard with delight by 60 thousand students of Albanian lands. I believe this number is now added thanks to advancing technology and tearing technique.

I've sung the lot, maturanti, "Once summer comes towards the door", etc.. A wine you came towards the door and did you had used the summer, when (the king of the world)?
These are songs I sung dialogue with Shyhreten later, are the songs that impressed at all ages, and this is the point that my songs have remained in the ear of three generations. The fact is that life sing with heart and with all my capacity. Shine especially with my ballads, which I delight to hear and sing all.
Greater contribution to our affirmation of late has given etnomuzikologu, Bahtir Sheholli, which I appreciated very much and continue to respect him immensely. He decisively, he told me that such a voice, or better say dyzërësh, had waited a long time because I was the first dyzërëshi in Kosovo and I have used this phenomenon for the first time in the original folk magazine, which then held in Glogovac.

Know as Ashik and melancholy vocals. I sing with fervor songs "Love in the slope of the best", then "I trusted," "I'm bored", "the last song for you", "Ah, Remix, Remix of the old" ... Does this mean that through these songs, do some spiritual act of moving, as otherwise, a catharsis?
If I would not do this spiritual emptying, then my fans will not have heard the passion. When I sing, and do my best, I feel the song itself. Wherever you go and sing, or sing with heart spiritually, or not sing at all.

What was the old love for you?
Love is not old motif or theme that has given Mahmut Ferati, but this was written Fatmir Muja.

Yes dashnia new?
The mine, is what has been the old and new, haha!

But, in your songs is a bit ironic Patos disappointment and some, especially the songs: "The two faces", "tramp", "Unlike socket, unlike Dole," "Money", "Do we have anyone that falls in the thread" . Does that mean that you encounter disappointment, discouragement, distress ... spiritual breakup?
Every Albanian living anywhere now, has disappointments. First, Albanian has not met with the statement that there are two faces ... maybe now we do 500 faces! Then, through song, like the pose the question: is who we fall in the thread, and answer (often) comes on, no! I am sorry to say but we know we have much demagoguery, cringe. So unlike shitemi, of, are quite different. On the other hand, as a people, are very dear, and help each other, but jealousy as we have in the blood. I appeal to love each other, listening and respect, because the only way to reach our goal. Before I tell students that it is important to take notes, but the formation of personality. Say: "The singer was stupid, it makes the wedding day bazaar."

However, also know as lyrical vocals and plenty Ashik, especially with your lapidary songs, a duet with Shyhrete Behluli and Nikole Nikprelaj, songs such as "I do not leave the country without the mention of" then "What is thu". As sung love to us and he sung with heart and soul (honestly)?
I think that beauty is Albanian folk song, every nation has greed. These motifs are quite diverse and, somewhere, sometime, I can say that there are real. I, once familiar with the story, write and sing the song text. Even the song "What if thu" is a song dialogale, with fatal love premises.

I've sung the Freedom Fighters, then Independence. Think about the artist, singer, owes at least brave and himnizimin song?
I think our age, or who witnessed all this mess that happened to us, we owe to perpetuate through song, archiving in national collective remembering. I wanted to experience human emotions with a song lyric, but whenever I wanted to sing these songs, was that it bothered us all, occupation and freedom are lacking.
Those who brought us freedom, we owe not only to bow, but also to respect sincerely.

Yes, it seems that the old fear, singing "Oh, old age, senility ...."?
I dare not to fear old age, because she has lezetin its own beauty.

Are coupled, calm, but volatile, especially in the song. Does that mean that you have found happiness through song, friendship, suffering and pride?
All these what you mentioned, have all gripped me, and I in song
I cope. I've sung the kurbetit. Everywhere where I sing, I noticed the tears of exile.

Have you benefited from the song?
I have benefited, but not as much as people think. However, do be a solid and smooth.

Have you had nice moments, but also heavy ... the song?
I had nice moments, especially when I noticed that my fans sang along with me, and difficult moments were those when the first measure I could not play patriotic songs, or rather to mention Albania, I had to cited Malesia, etc..

Where do you find the strength to be so vital on stage and in life?
Strength, vitality, are not afraid to work. The man who fears the work, all coming: it works, feels fatigue, prevents everything. Prepare song dedication, make a good family life, and when you have family in order, then sevdaja is high and things go as silk.

Most of the texts write themselves, do not mean that you are also a poet?
There are texts of songs that I wrote myself, but many duties have prevented me to be a "poet". I work in the school of philology "Eqrem Çabej", Pristina, have activities here and in the Diaspora. However, I want to separate things: everyone to do the job professionally. Tekstshkruesi write beautiful text, the other to make composing, then I give a final touch, thus unfolding my character.

How do you feel like a professor?
As far as school work, do it with great dedication. I want to feel yourself as a valuable lecturer, in the future I want my students to have what to talk about Mahmut Ferati.

Do you have free time and if so, how do you spend?
Not enough free time, but what I have, I try to use and I go where the spirit, where my heart in my hometown, in Tetovo. Free time is spent with my family, out with my wife, Albanian Ferati, teacher of music, education has given a great impetus, and with children, Silver granite, which has completed the Lower School of Music and now continues the lessons in high school.

Do you often go to Tetovo and Tetovo still consider whether your first home?
At the moment they get a little free time, lit car and go to Tetovo. Even though I live in Pristina ... My hometown was and remains Tetovo.

What you get and what you gave Pristina?
From Pristina I got school and always bend to all who have worked for us, especially for us students from Macedonia and every frame that has come from Kosovo, is grateful. I have taken the Pristina bride, while Pristina has got me hooked.

Are very demanding in weddings, especially in tandem with Shyhrete Behluli, where do shyhret whenever sing. You seem a little drop, or are you proud to kërkoheni so much, even outside Kosovo and elsewhere, wherever there are Albanians, in the whole world?
I sing duet with Milaim Mezini, Nikole Nikprelaj, Subwoofer, but the best duet and welcome, without doubt, are Shyhreten. We have given more songs dialogale commitment, taking place at all ages. Tell you the truth, where we went, there is demand to sing again.

Where is our music singers today and are responsible for the work they do?
It is very interesting topic and whenever they made me this question, I have little hard to answer. Why? Firstly, I would say that we can not say today that our music has no achievement, no forward, have not contributed. But does have a positive or negative contribution? All singers have individual responsibility. I have sung in all genres of music and singing are the same today. Singers to lend, it is better to show the address of the loan. Next, themes, motifs, our folklore are so rich, that is a shame not to use. I tried to refine the songs and singers have had its boom. I think that the songs of other styles should be borrowed, but to use words and our motives.

Will there be music Mahmut Ferati heir?
While I have fans who appreciate and adore, love (dare I say do not love me, hahah), I will continue with music. If we go by the family, my daughter, I mentioned earlier, has completed the Lower School of Music, has extraordinary talent, as Granit son. I did not obtrude oneself, but only if they desire. I wish to continue the legacy and to promote my song.

Your message to the song they have passion and profession?
Work, to devote more music, to raise the song on pedestal wash, Albanian song deserves. It therefore Albanian song deserves a monolith, because he always has kept alive the patriotic spirit.

He parted from our artist beautiful song with the same Albanian popular belief as we had at the beginning: the quiet, polite, noble artist and, above all, friend. Mahmut Ferati, indeed, man is polite and quiet, on stage and in life. He lives has art and art is life. / Agon Foniqi / telegraph / ]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online