All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Wednesday, 30 May 2012

Cun Lajci, Orfeu i skenes shqiptare...

Cun Lajci, nje Orfe i skenes

Me 43 vite karriere mbi supe, Cun Lajqi, vazhdon ta kete pjese te jetes aktrimin. Se bashku me te tjeret, ai i perket brezit qe shenuan teatrin duke e bere nje art fisnik dhe me nje mision te madh. Ai, gjithsesi, mbetet njeri nga aktoret me te gjithanshem dhe me te adhuruar nga dashmairet e ketij arti suprem. Cuni i skenes dikur, tashme eshte bere nje Orfe i kesaj skene.

Aktori i njohur i skenes dhe ekranit, ne kete interviste rrefen peripecite, pasionet kembenguljen ne rrugen e mundimshme te aktorit. Ai sjell detaje dhe perjetime mjaft interesante, si e filloi kete rruge ne teater dhe ne film duke luajtur perkrah aktoreve te medhenj. Gjithashtu Cuni flet edhe per emocionet qe ndjen para spektatoreve kur interpreton role te ndryshme.

Jeni nje aktor i njohur tashme dhe personalitet i skenes dhe i ekranit ne pergjithesi. C’ure keni kaluar, c’karriere keni pasur dhe c’ngjarje kane kaluar ne jeten tuaj gjate kesaj kohe?
Eshte e veshtire te zbresesh nga bjeshka, te lesh pas tufen e bagetise dhe te fillosh nje jete te re ne nje mjedis te ri dhe ne nje profesion per te cilin shume pak ke degjuar, ose fare pak. E, une u ballafaqova me dy fusha krejt tabu per mua.Une, pervec dashurise dhe pasionit qe kisha per artin teatral, nuk kisha fare, ama fare, njohuri dhe parapergaditje per rrugen qe po merrja, sepse isha thjesht nje katundar baritor i bjeshkeve te Rugoves, i cili rastesisht zbriti ne Prizeren tek vellai polic, per te bere shkollimin e mesem dhe, rastesisht, shikoi nje shfaqje amatore, pastaj luajti ne nje shfaqje amatore per te vendosur per fatin e se ardhmes- pa ia ditur veshtiresite dhe te pakendshmet e artit qe buron ne ato derrasa.Gjithcka lashe, gjithcka humba per te fituar pak titull, pak emer, pak jehone, pak titull dhe punova aq shume sa edhe tani cuditem kur i kujtoj gjithe ato prova, gjithe ato net te kaluara ne skenen e teatrit ku atehere kishte kolos te skenes, qe sa here qe i kujtoj me dridhet trupi dhe them: a eshte e mundur qe une Bariu i Drelajve te kem luajtur me Istrefin, Melihaten, Abdurrahmanin, Farukun me....o Zot, po kjo eshte nje jete e tere, nje karriere e fituar me shume pune e mund.

Ajo rini e mbetur atje, tashme me nje rini tjeter, ne nje kohe tjeter. C’pengje keni prej asaj rinie?
Sa here me kujtohet shkeputja ime nga Bregu i Hutes, nuk mundem per pa e kujtuar nenen Sheqere dhe baben Ali, te cilet vdiqen dhe kurre nuk e ditee se c’shkolle po bente Cuni i tyre dhe, atehere shkrehem ne vaje, sepse isha femija i vetem qe po merrja pakez mesim nder shkollat e qyteti. Une nuk kisha shpjegim per profesionin qe po ushtroja dhe qe te jem sadopak bindes (per prinderit), fillova te kendoja me lahute dhe te regjistroja kenge ne Radio Prishtinen e atehershme qe te pakten te ma degjonin zerin dhe te binden se biri i tyre pe behej dikushi. Une po ikja nga Cuni qe ruante lopet, qe shoqeri kishte vetem me kafshe dhe lisa, qe bota e tij shtrihej qe nga Drelajt e deri te Guri i kuq dhe kenaqesia me e madhja ishte kur baba na sillte samuna te nxehte nga Peja, qe dritat elektrike i shikoja nga Hajla kur nata binte mbi Rozhaje. Thjeshte, po ikja nga Cuni qe shoqerohej me qen, me kale e gomar dhe po e mesyeja qytetin per t’u fisnikeruar, per te bere shkolle arti, per te arritur te me njohin dhe per te bere emer. E veshtire, vertete, buke shume e hidhur!

Ne rrugen qe ju keni bere drejt skenes dhe kinematografise, a ju kujtohet shfaqja e pare dhe si e keni perjetuar ate cast?
Isha nxenes i shkolles normale ne Prizeren kur trupa e teatrit Krahinor kishte ardhur per te shfaqur “Kryet e hudree” te Kriste Berishes. Une e shihja qytetin e pare pas Peje, por shfaqje teatrale kurre, andaj me dukej bote magjike ajo skene, ata aktore me dukeshin jashtetokesor, gjithcka e magjishme per mua. Isha nxenes i tetevjecares ne Drelaj, kur nje kinema shetitese doli dhe e shfaqi nje film - u projektua ne murin e shkolles. Asgje nuk me kujtohet pos nje kali qe vraponte dhe qe u ndal para nje shpelle, kaloresi zbriti, u fut brenda dhe nje marimange e thuri rrjetin e vet ne gryken e shpelles dhe e mbylli saora./Hajdutet qe po e ndiqnin kaloresin, u ndalen ne deren e shpelles - sepse e pane rrjeten e marimanges te pa prishur. Oh, se cfare magjije ishte kjo per mua. Me thene: Ky eshte film!

Si ndiheni sot, keni nostalgji per kohet qe keni lene pas?
Ndjehem krenar qe pas lashe bjeshken, fyellin e bariut, qifteline, lahuten dhe shume kenge te kenduara atyre pllajave e rudinave dhe qe lashe gjurmet e mia te VOCKLA ne shume shfaqje ne Teatrin Krahinor Popullor te Prishtines. Me djeg nostalgjia sa here i kujtoj netee ne koniqet e Pasmajes, aty te krojet e Gurit te Kuq, me barinjte , Rabe Rrustemen, Azem Fetahun, Rame Aline, Arrnaut Osmanin, Din Aline dhe Gani Osmanin, me te cilin cdo mengjes kemi bartur qumeshtin mbi kurrizat tone te njome qe nga Rudina e Pasmajes deri ne t’banet e Bregut te Hutes. Sa here me kujtohet Shpella e Akullit, akull me behet trupi nga nostalgjia!

Si ndjeheni perpara “sikurit” te teatrit dhe “te vertetes” se filmit?
Filmi eshte loje dhe perralle e bukur qe po arrite ta filmosh bukur, mund te jete shume bindes, por teatri kerkon koncentrim, ndjenje, emocion, bote te brendshme qe duhet te jete ne kontinuitet per 2-3 ore, aq sa zgjate magjia e nje performance. Filmi mund te xhirohet edhe me vite, me shume perpjekje kerkohet dhe gjendet emocioni, krijohen rrethanat qe te jene bindese dhe krijohet perralla qe quhet Film. Teatri kerkon gjithcka ne cast, nuk kthehet koha, as skena. Nese sonte nuk ishe bindes, kerko te jesh nje here tjeter. Filmi eshte tjeter, ben dubla e dubla, deri sa te nxjerresh te mundshmen e mire.

Kush ju ka dhene me shume emocione, skena apo ekrani?
Skena me ka emocionuar, skena me ka dhene jete, skena me ka bere njeri punetor, te zellshem dhe krenar per rolet e skalitura mire prane koloseve te medhenj te skenes kosovare me te cilet krenoheshim si shqiptar. Sa here qe defiloja, me kujtohej mjeshtri i madh Bekim Fehmiu i cili kishte marre krihe nga ajo skene per te fluturuar si feniks drejt Evropes. Dhe, emocionet jane te pashtershme kur ti perpiqesh te ecesh gjurmeve ee Bekimit, Katit dhe Abdurrahmanit. Ekrani te popullarizon me shume, sepse shikohet me shume, por skena mbetet gjithmone magji per artistin e ri.

Vazhdimisht thuhet se teatri po i humbe shikuesit. E ndani ju kete mendim?
Jo, teatri po i humb vlerat teatrale, sepse per vepra te mira ka gjithmone shikues. Teatri fatkeqesisht nuk po din me e orientuar politiken e repertoarit, prandaj edhe ka hasur ne nje qorrsokak.Eshte madheshti e madhe me ditur cka me i ofru shikuesit, nuk behet repertoari me perkthime filmash dhe me kerkime kote ne emer te njefare “eksperimenti” apo “kerkimi” modern. Arti eshte konkret!

A ka hapesire krijuese tek ne?
Ka, por ne si shoqeri, nuk jemi te prirur qe ta ndihmojme dhe ta mbeshtesim financiarisht artin, qofte si sektor privat, qofte shteteror. Kane frike se artistet “pasurohen”, prandaj pasuria ka kaluar ne xhepat e pushtetareve dhe ata e kane marre primatin e VIPAVE. E dihet ne nje shoqeri se, kush eshte VIP!

Si duhet te jete nje aktor komplet?
I lexueshem, muzikal, sportiv dhe me nje kondicion fizik te mjaftueshem.

Jeni i guximshem ne skene?
Jam dhe kam qene, nuk kam qene aktor te cilin e ka ngulfate trema (emocioni), e kam kontrolluar mire veten, e kam dite mire se cka po dua. Kam pasur dhe kam shume besim ne veten time, por me besoni, gjithmone rolit iu kam qas nga e para, gjithmone per mua ka qene fillim dhe kurre nuk jam kenaq me punen time… gjithmone kam qene dhe jam ne kerkim te perfeksionit dhe akoma nuk a kam mberri!

Bekim Fehmiu dhe Cun Lajci
Prishtine 1969
Ju ka frymezuar ndonje aktor?
Po, jam frymezuar shume nga Bekim Fehmiu, ai ishte dhe mbetet idoli im. Gjithe jeten e kam percjell dhe jam munduar qe edhe ne dukje te jem si ai. Ai ka ndikuar ne mua qe une te jem, Ky qe jam. I pergjerohem sa here e kujtoj!

Pervec aktrimit ju dini te recitoni dhe kendoni bukur. Cfare shihni te perbashket ne keto aktivitete qe i ben njekohesisht?
Poezia dhe muzika jane si mishi e thoji. Kam filluar te kendoj si bari delesh dhe e kam vazhduar deri ne ditet e sotme, por poezia eshte mbreteresha e letersise e cila nuk le artist te mireefillt qe nuk e mberthen ne kthetrat e veta. Mos harroni se une jam daja i poetit me te madh lirik shqiptar, Azem Shkrelit, prandaj s’eshte e cuditshme se recitoj bukur, sepse kisha nga kush te degjoj dhe te mesoj. Gjithmone Azemi me thoshte: daje, poezise i lexohet kuptimi, nuk deklamohet!

Po kenga eshte dicka e lindur apo e fituar te ti?
Kengen e kam fituar nga Shaban Groshi i Grosho Ibres, nje lahutar qe nuk lind me ne trojet shqiptare. Ai ka kenduar aq bukur ne lahute sa ka qene e pamundur te mos provosh ta kopjosh dhe, me vjen mire qe provova, sepse nepermes tij arrita ta ruaj edhe lahuten e babes -Ali Rexhes, rojes se fundit te Bajram Currit ne Shpellen e Dragobise.

Cfare ben kur je nervoz?
Kur jam nervoz, e marr Ninon, qenushin e Bubulines, vajzes sime, aktore e ardhshme, i bie rreth e cark qytetit dhe nuk me behet vone se si me shikojne njerezit kur me shohin duke vrapuar me qenushin e zi.

A je inatci? Kujt ia ke nxjerre me shume inatin?
Jo, nuk jam, jam ambicioz i shendoshe dhe u gezohem sukseseve te kolegeve te mi, sepse vetem atehere kam me ke te dale ne skene. Mjeshtri e kerkon mjeshetrine!Inati nganjehere te ben rebel pozitiv, te shtyn te krijosh edhe kur se ke mendjen per krijimtari.

Cun Lajci, Fatime Sefaj dhe Bubulina
Cfare zakonesh te mira ke?
Kendoj qe mos ta dine te tjeret se vuaj. Frekuentoj restorantet qe te tjeret mos ta dine se jam i varfer!

Keni nje trup te sportistit?
Bej ushtrime qysh nga vegjelia (cdo mengjes i bej pompat) dhe bej nje vrapim rreth e qark Dardanise (si Marathonomaku). Vertet eci shume dhe kjo me ka ndihmuar qe te jem ne forme te mire trupore. I kushtoj shume kujdes dukjes, sepse tek e fundit, skena kerkon edhe pamjen bukur fizike: jemi te artit, shesim art, prandaj duhet ta mbajme veten akoma me bukur.

A do te doje te kishe nje emer tjeter?
Jo, jam shume krenar me emrin, sepse nena ime e trashegoi Cun Mulen, Bajraktarin e Hotit ne mua. Nena ime ishte bije e Balidemajve te Matinajve, me te cilet jam krenuar gjithmone.

Si eshte Cuni ne jeten e perditshme?
I qete, babaxhan, i hareshem, sportiv deri ne piken e fundit, shume popullor, i shoqerueshem me njerez dhe me kafshe! /gazmend kajtazi/telegrafi/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Cun Lajçi, the Orpheus of scene

With 43 years career on the shoulder, Cun Lajqi, continues to be part of the acting life. Along with others, he is the generation that marked the theater to become a noble art and a great mission. He, however, remains one of the most versatile actors and worshiped by dashmairët of this supreme art. Scene boy once, has now become an Orpheus of this scene.

Actor famous stage and screen, in this interview recounts the vicissitudes, the passions in the way of laborious perseverance actor. He brings a very interesting details and experiences, as the road began in theater and in film by playing alongside great players. Guy also speaks to the emotions he feels before the spectators when interpreting different roles.

Are you already a famous actor and personality of the stage and screen in general. Ç'urë have passed, and ç'ngjarje ç'karrierë have been passed in your life during this time?
It is hard to come down the mountain, leaving behind the cattle herd and start a new life in a new environment and in a profession for which you have heard very little or very little. And, I was faced with two completely taboo areas mua.Unë, except that I love and passion for the art theater, I did not at all, however at all, knowledge and parapërgaditje the way I was receiving, because I was just a villager's pastoral Mountains Rugova, who accidentally fell into Prizeren to cop brother, to make secondary schooling and, incidentally, looked an amateur show, then played in an amateur show to decide the fate of the future-not known difficulties and unpleasant art that comes in those dërrasa.Gjithçka I left, I lost everything to win the title a little, little name, some echo, some title and I worked so much as surprised now when I think of all that evidence, all those nights spent in the theater scene where Colossus was the scene then, whenever I recall the vibrating body and say: is it possible that I Drelajve Shepherd I have played with Istrefi, Melihaten, Abdurrahman, Farrukh with .... O Lord, yes it is a lifetime, a hard-won career can work.

She remained there youth, a youth already with another, at another time. Ç'pengje youth have of what?
Whenever I remember my detachment Hutës Coast, I can not remember her mother for without sugar and father Ali, who died and never ç'shkollë day that Guy was making them and then shkrehem in weeping, because I was a child I was receiving only a little learning among city schools. I had no explanation for that is exercising the profession and to be somehow convincing (for parents), I started singing with lute and to record songs on Radio Pristina and then to at least hear my voice and be convinced that their son was ot somebody.
I am leaving Guy to keep cows, who had just society with animals and trees, that stretched his world from Drelaj up the red stone and the greatest satisfaction was when dad brought us hot samuna from Peja, who lights electric saw from Hajla when night fell on Rozaje. Simple, is leaving Guy who accompanied with dog, a horse's ass is to be ennobled mësyeja city, to make art school, to get to know me and make name. Difficult, indeed, very bitter bread!

The path that you have made towards the stage and film, do you remember the first show and how you experienced that moment?
I was a normal school student in the theater Prizeren the Provincial troops had come to show "Head of hudreë" to Krista Berisha. I see them after Peja town, but never theatrical, so it seemed magical world stage, they looked extraterrestrial actors, everything magically for me.
I Drelaj student in primary, when a walking movie came out and showed a movie - was projected on the wall of the school. I remember nothing but a horse that ran and stopped in front of a cave, cavalry came down, came home and celebrate a Spiders of its network at the mouth of the cave and closed saora. / Thieves that are followed rider was stopped the door of the cave - because they saw the spider's net without breaking. Oh, what was it for me magjije. By saying: This is the movie!

How do you feel today, you have nostalgia for the times you leave behind?
I feel proud that after I left the mountains, the bleatings of the goat, qiftelinë, Lute and sung many songs Rudina those plateaus and that I left my tracks in very tiny display at the Provincial People's Theater of Pristina. Burn more nostalgia whenever I recall the Pasmajës koniqet nights, where the springs of the Red Stone, with shepherds, Rabe Rrustemen, Azem Fetahun Rame Ali, Arrnaut Osman Din Ali and Osman Gani, which have carried milk every morning on our loins moist from the Pasmajes Rudina to the Coast t'banet Hutës. Whenever I remember the Ice Cave, the body becomes ice nostalgia!

How do you feel before "sikurit" theater and "truth" of the film?
The movie is playable and beautiful tale that is managed to shoot beautiful, can be very convincing, but theater requires concentration, feeling, emotion, inner world that must be continuously for 2-3 hours, so it takes the magic of a performance. The film can be shot with the years, more effort is required and emotion, creating circumstances that are compelling and stories created called Hollywood. Theatre wants everything instantly, does not return time, or scene. If tonight were not plausible, seek to be a next time. The film is nothing makes dubla of dubla, till forth the possible good.

Who has given more emotions, scenes or screen?
Has emotional scenes, the scene has given me life, man has scenes worker, diligent and proud good roles engraved near the great colossus of the scene with whom krenoheshim Kosovo as an Albanian. Whenever defiloja, I could remember the great master Fehmiu which she had taken from the stage wings to fly to Phoenix to Europe. And emotions are inexhaustible when you try to walk trail wa Blessing, Katie and Abdurrahman.
Display to popularize the more because more is seen, but always remain magic scene for the young artist.

Repeatedly stated that the theater is losing viewers. And you share that opinion?
No, theater is theater loses value because of good works has always viewer. Theatre is not, unfortunately, knows the repertoire of policy-oriented, so too has encountered a great brilliance qorrsokak.Është with knowing what is offered to viewers, not become film repertoire with translations and with vain searches in the name of some "experiment" or "search" modern. Art is concrete!

Is there a creative space to us?
There are, but we as a society, are not keen to help and financially support the arts, whether as private sector, whether public. Fear that artists "rich", so the property has passed into the pockets of government officials and they have taken VIPAVE primate. The unknown in a society that, who is VIP!

How to be a complete player?
I read, musical, sporty and with a sufficient physical condition.

Are you brave the stage?
Am and have been, I have been an actor which has blighted Trema (emotion), I better check yourself, have good days are what I want. I had and I have more confidence in myself, but believe me, I've always approach the role of money, always for me was the beginning and am never satisfied with my work ... I was and am always looking for perfection and not yet Have I reached!

You have inspired an actor?
Yes, I am greatly inspired by Fehmiu he was and remains my idol. All my life I tried to convey and even out to be like him. He has influenced me to be me, This I am. I implore every time I remember!

Besides acting know you recite and sing beautifully. What is common to see these same activities that make?
Poetry and music are the meat of thoji. I started singing as a shepherd of sheep, and have continued until today, but poetry is the queen of literature which leaves no mirëefillt artist who grips the grip of its own. Remember that I am uncle greatest lyric poet Albanian Azem Shkreli therefore not surprising that recite beautiful because of who I listen and learn. Azzam always said to me, uncle, recited poetry of meaning, not deklamohet!

What song is something innate or acquired to you?
I won song of the Grosho Groshi Saban Ibra, a lahutar not born in the Albanian lands. He sang so beautifully on the lute as it was impossible not to try to copy and I'm glad that I tried, because through him I managed to save the Lute's father-Ali Rexha, the last guard of Bajram Curri Dragobia cave.

What does when you are nervous?
When I'm nervous, I get Nino, the Bubulinës puppy, my daughter, actress Next, pick the mouse around the city and do not care how people look at me when they see me running with a black puppy.

Are you spiteful? To whom do you issue more anger?
No, I am ambitious sound and success glad my colleagues, because only then with whom I got on stage. The Master requires mjeshëtrinë!
Anger sometimes makes rebel positive, even when pushing to create that you mind for creativity.

What good habits do you have?
Sing that do not know others that suffer. Frequent restaurants that others do not know that I am poor!

Have a sportsman body?
Since the small drill (I do every morning pumps) and do a run around Dardania (as Marathonomaku). I walk a lot and it really helped me to be in good physical shape. Pay more attention content, because ultimately, beautiful scenes requires physical appearance: are art, sell art, so I have to keep yourself even more beautiful.

Do you want to have another name?
No, I'm very proud of the name, because my mother inherited the Lad Mulet, Bajraktari of Hoti in me. My mother was the daughter of the Matinajve Balidemajve, with whom I am always proud.

How is the Guy in everyday life?
Calm, good-natured, smiling, sport until the last point, very popular, friendly with people and animals! ]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online