All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Friday, 11 May 2012

Gili: Mos u zhvishni ne videoklipe...

Gili: Ata qe zhvishen ne videoklipe, do t'i shohim kur te jene me femije

Nje nga kengetaret me te mira qe ka skena e muzikes shqiptare, Gili, ka qene e ftuar ne studion e emisionit "Pasdite ne Klan" te Rudina Magjistarit. Nje bashkebisedim i ngrohte u zhvillua ne studio ku kengetarja kendoi edhe suksesin e saj te shume viteve me pare "Xixellonja". Duke qene se ajo prej nje periudhe u ka munguar ekraneve shqiptare, Gili foli per suksesin e saj me te fundit qe eshte kenga "Haku i Nanes" dhe per jeten e karrieres e saj, ne pergjithesi. Me poshte mund te lexoni intervisten e Gilit te plote.

Si po pritet klipi juaj me i fundit?

Klipi i fundit ka dale para dy muajsh dhe eshte pikerisht kenga "Haku i Nanes", e cila po pritet shume mire nga dashamiresit e mi, pasi eshte nje kenge me nje teme te rralle dhe shume origjinale. Jam shume e lumtur, pasi ne kete moshe qe jam une nuk do te doja qe te isha thjesht prezent ne tregun muzikor, por kur te dal te le gjurme gjithmone.

Megjithate, ju jeni bere e njohur ketu ne Shqiperi nepermjet skenes se festivaleve?

Po, eshte e vertete, une vija me se shumti ne festivale. Ishte nje kohe qe gjithcka me pelqente, sepse te gjithe kengetaret performonin ne kete eveniment te muzikes. Dhe sigurisht nje hapesire i krijohej edhe kengetareve nga Kosova.

Festivali ishte arena ku kengetaret konkurronin sa i perket kenges, lookut dhe te gjithe komponenteve te tjere, nderkohe sot kane dale videoklipet?

Une, ne fakt, jam e njohur si kengetare e festivaleve, sepse qe e vogel kam marre pjese ne festivalet e femijeve. Vite me radhe kam prezantuar vete nje festival per femije.

Por edhe klipet qe ju keni realizuar kane qene shume te suksesshme...qe i kane emocionuar dhe prekur shume degjuesit. Ku mbeshteteni ju per te ndertuar tematiken e kengeve tuaja?

Para se te ndertoj nje teme, mbeshtetem ne jeten e perditshme te popullit tim. Dhe shpesh sa i perket kenges sime te fundit "Haku i nenes" kisha degjuar shume shpesh mbi kete teme. Per me teper, une e kam shtepine afer nje azili pleqsh dhe per mua ishte nje teme shume e prekshme, sepse i shikoja perdite fytyrat e tyre te pervuajtura. Une gjyshin dhe gjyshen i shoh prane niperve dhe mbesave. Nje pjese e klipit eshte xhiruar ne vilen e Mbretit Zog dhe ka ardhur me produksion nga "Max Producion".

Bashkeshorti juaj eshte kompozitori Ilir Berani, eshte nje ndihme per ju qe te keni bashkeshortin kompozitor dhe autor i teksteve te tua...

Une kam studiuar per Gjuhe dhe Letersi shqipe dhe jam nje mesuese, por nuk e kisha menduar se do te merresha me kengen kaq gjate. U drejtova me shume nga muzika duke qene se Iliri insistonte qe une te isha dhe te jem prezent ne skene.

Gjithmone keni punuar vetem me Ilirin?

Po, gjithmone dhe asnjehere me askend tjeter.

Por edhe ai ka kenduar, apo jo?

Po, ka kenduar, sepse ne kemi qene shoke klase dhe kemi kenduar bashke. Sepse para se une te kendoja solo kam pasur nje grup, me nje fryme shume moderne per ate kohe.

Ju keni edhe dy femije?

Po, une kam dy djem. Roberti qe eshte 22 vjec dhe eshte student ne vitin e dyte dhe Redoni qe eshte 12 vjec. Nuk kam nje vajze, vetem dy djem, por mbase do te kem rastin te kem nuse te mira se besoj e kam merituar (qesh). Redoni ka lindur ne France ne ditet e bombardimeve te NATO-s. Dhe mua me ka marre Kryqi i Kuq nga Shkupi dhe me ka nis per ne France, pasi isha ne muajin e nente te shtatzenise. Dhe Redoni ishte femija i pare refugjat qe lindi atje.

Me pas ju keni qendruar atje?

Po kam qendruar atje kater muaj e gjysme, me pas jam kthyer ne Prishtine dhe nuk jam bere pishman.

A kane djemte prirje per muzike duke qene se jane nga prinder muzikante?

Jo, nuk merren me muziken, me se shumti preferojne futbollin. E duan muziken, por nuk kendojne.

Nderkohe, ju merreni vetem me muzike?

Po, vetem me muzike. Performoj shpesh neper lokale te ndryshme, apo edhe e ftuar ne gezimet familjare.

Ju keni pasur ne fillimet tuaja edhe nje grup?

Po kemi nisur te marrim pjese si nje grup me emrin "Triorona" dhe ne te kendonim une, Iliri dhe Aida Baraku. Prezantimi yne ishte ne nje festival sic eshte sot Evrovizioni dhe kjo ne vitet 1989.

Ju keni qene te lidhur me Ilirin ne ate kohe?

Po ishim te lidhur dhe ne gjithashtu ishim edhe ne nje klase dhe ne nje banke.

A keni nje plan per nje koncert recital?

Po sigurisht qe kam nje plan per te bere nje koncert dhe kjo besoj se jam ne ate pjekuri sa te bej nje koncert timin recital.

Ju jeni nje ikone e muzikes, cili eshte sekreti juaj?

Gjithmone jam nisur nga fakti qe jam nje bij e popullit, i cili deshiron qe te me shohe ne ekran, por jo te ekzagjeruar. Prandaj jam munduar qe te sjell modernen duke u pershtatur me shijen e pergjithshme te popullit tim.

A eshte i rendesishem imazhi per ju?

Po, sigurisht, sepse ka te beje direkt me percjelljen e mesazhit qe do te japesh ne publik. Pra, duhet te jesh gjithmone e kuruar, pasi gjithcka eshte pjese e hallke e nje zinxhiri te gjate qe eshte karriera artistike. Kam pasur rastin qe te kendoj edhe perkrah kengetareve shume te mira te ish-Jugosllavise dhe kam pare se si ato visheshin dhe kam vene re se kostumografia ka nje rol shume te madh.

I zgjedh vete veshjet e tua?

Me pare i kam zgjedhur vete, ndersa tani nuk kam shume kohe dhe kam nje stiliste qe mbeshtetem.

Ju keni nje stil tuajin, a duhet te ndryshoje artisti lookun?

Kur i kam ndryshuar floket me duket se nuk jam Gili, pasi kaloj rruges dhe nuk me kane njohur, ndersa kur jam kthyer ne kete ngjyre, pra te verdhe, te gjithe me njohin dhe me vjen edhe keq tani qe t'i nderroj.

Cfare marredheniesh keni me fansat?

Mendoj se kam marredhenie te mira dhe sapo kam hapur edhe nje faqe ne "Facebook". Dhe mendoj se eshte nje menyre shume efikase per te komunikuar me fansat dhe per te marre mendimet e tyre. Te them te drejten nuk e menaxhoj une, pasi jam shume e zene, por kam nje njeri qe merret me te.

Sekreti i bukurise suaj?

Shendeti i mire familjar, stabiliteti familjar, larg skandaleve, zgjohem me nje pozitivitet te madh dhe i them vetes se duhet te kendoj se njerezit qe dua i kam prane vetes. Nje ore ne dite ia kushtoj vetes duke bere vrap ne mengjes.

Po sa i perket ushqimit?

Kam shume oreks edhe une kam tundimet e mia, ka raste kur e kaloj me ushqimin dhe te nesermen mundohem te mos ha shume dhe bej me shume ushtrime.

Nese do te flisnim pak per muziken, cili eshte komenti juaj per muziken e momentit?

Te them te drejten, nuk jam kundra asnje lloj muzike, sepse eshte e drejta e cdokujt qe te kendoje. Gjithkush ben perzgjedhjen e vet se cfare muzike do te degjoje. Une jam kengetare qe edhe nese hyj ne ujerat me komerciale, mundohem qe ta ruaj profesionalizmin. Shume shpesh marr pjese edhe ne festa te ndryshme dhe kendoj dhe kenge te muzikes popullore dhe megjithate mundohem qe te bej nje muzike te mire.

Cila eshte kenga juaj e preferuar?

Eshte kenga "Prishtina", pasi e kendova pas luftes dhe u bera nene per here te dyte. Dhe e kendova me nje nostalgji, sepse sapo isha kthyer ne Prishtinen e lire.

Vjen shpesh ne Tirane?

Nuk vij aq shpesh sa kam deshire qe te vij. Kam shume deshire qe te vij, por duke qene se jam shume e zene, vij me rralle. Sa here qe vij kenaqem dhe sapo me jepet rasti vij.

Po planet tuaja per te ardhmen?

Ditet e nxehta ne Durres do te jem shume prezent dhe do te jem shume prezent kudo qe me kerkojne.

Po sa i perket krijimtarise suaj?

Shume shpejt do te bej nje kenge te re te shoqeruar dhe me klip. Me siguri qe do te jete nje kenge origjinale dhe besoj se do te jete nje kenge dashurie qe te mos biem ne perseritje.

A keni nje keshille per gjithe te rinjte e sotem qe merren me muziken?

Nuk me pelqejne shume ekzagjerimet e veshjeve apo zhveshjeve, do te thosha me mire ne skene, pasi shoh se merren trendet me negative ne skene, duke iu referuar artisteve boterore. Do t'i thosha qe te bejne nje veshje, aq me teper neper klipet e tyre, qe pas disa vitesh mos t'i vije turp kur ta shohin me femijet e tyre. /koha jone/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Gili: Those that undress in videos, we'll see them when they become with children

One of the best singers that has scenes of Albanian music, Gili, has been invited to the studio of the show "Afternoon in the Klan" in Rudina Wizard. A heated conversation took place in the studio where the singer sang her success many years ago "Xixellonja". Being that it was a period of missing Albanian screens, Gili spoke about the success of her latest song which is "The Nanes Haku" and for her career and life in general. Below you can read the full interview Gili.

As I expected your last clip?

The last clip has brought two months ago and it is just song "The Nanes Haku" which was very well received by my lovers, as is a theme song with a rare and very original. I am very happy, because at this age I am I would not like that was only present in the music market, but when I get always trackless.

However, you are made known here in Albania through the festival scene?

Yes, it is true, I come mostly in festivals. It was a time that everything I liked, because all the singers perform the music in this event. And of course also create a space of singers from Kosovo.

The festival was the arena where singers compete in terms of song, lookun and all the other components, while videos are appearing today?

I, in fact I'm known as the singer of the festivals, because it was small I have taken part in festivals of children. For years I have presented them a festival for children.

But the clips that you've made have been very successful ... who have touched and affected many listeners. Where count on you to build your theme songs?

Before you build a theme, seek refuge in the daily life of my people. And often regarding my last song "Haku's mother," I heard more often on this topic. Moreover, I have close to an asylum nursing home and for me it was a very sensitive topic, because I looked at their faces daily distressed. I see grandparents and the grandchildren and nieces at. A part of the clip is shot in villa of King Zog and the production has come from the "Max producion".

Your husband is composer Ilir Berani, is a help for you to have a spouse composer and author of textbooks on you ...

I have studied for Albanian Language and Literature and am a teacher, but I do not think that will engage with the song so long. He directed more by the music being that Illyria insisted that I was and to be present at the scene.

Forever have worked only with Ilir?

Yes, always and never with anyone else.

But he is singing, right?

Yes, singing, because we were classmates and we sing together. Because before that I've had to sing a solo set, with a more modern spirit for that time.

You have two children?

Yes, I have two boys. Robert who is 22 years old and is a student in second year and REDONI who is 12 years old. I have a girl, only two boys, but maybe I'll have the opportunity to have good daughter that I believe I deserved (laughs). REDONI was born in France in the days of NATO bombing. And I took Red Cross of Skopje and has left for France, because I was in the ninth month of pregnancy. And REDONI was the first child refugee who was born there.

Then you stay there?

Yes I stayed there four months and a half, then I'm back in Pristina and am not compunction.

Do boys have a tendency for music since they are the parents musicians?

No, do not deal with music, mostly prefer football. Love music, but not sing.

Meanwhile, you deal only with the music?

Yes, with the music. Often perform through various local, or even invited to the joys of family.

You've had your early even a group?

Yes we have started to take part as a group named "Triorona" and I sing in, Illyria and Aida Barak. Our presentation was a festival as it is today and in years Evrovizioni 1989.

You have been connected with Ilir at that time?

But we were bound and we were also in a class and a bank.

Do you have a plan for a recital?

Yes of course I plan to do a concert and this I believe I am mature enough to make it a concert recital mine.

You are an icon of music, what is your secret?

Always start from the fact that I am a people's sons, who wants to see me on screen, but not exaggerated. So I tried to bring modern being adapted to the taste of my people overall.

Is image important to you?

Yes, of course, because it deals directly with the transmission of a message that will be providing to the public. So, should always be treated, since everything is part of the link of a chain that is long artistic career. I had the chance to sing alongside the very best singers in former Yugoslavia and seen how they dress and I noticed that the costume has a very large role.

I choose your own clothes?

The first I choose them, and now I have more time and I have a stylist you trust.

You have your own style, a must change lookun artist?

When I changed my hair looks that I'm not Gili, after the slip road and not have known, and when I returned to this color, then yellow, all with familiar and I'm even worse now that I change.

What relationships you have with the fans?

I think that good and I just opened a page on "Facebook". I think it is a very efficient way to communicate with fans and take their opinions. The right to say I did not manage, because I am very busy, but I have a man to deal with.

The secret of your beauty?

Family good health, family stability, away from the scandals, I wake up with a great positivity and tell yourself that you have to sing that I love the people close to him. An hour per day shall dedicate ourselves to make the morning run.

But in terms of food?

I have more appetite and I have my temptations, there are times when I spend the next day with food and try not to eat more and do more exercises.

If you want to talk a bit about music, what is your comment on the music of the moment?

The right to say, I am against any kind of music, because it is everyone's right to sing. Everyone makes their own selection of what music will hear. I am a singer that even if we go to commercial waters, trying to maintain professionalism. Very often participated in various festivals and singing and folk music songs and yet try to make a good music.

What is your favorite song?

Is the song "Prishtina", after the kendova after the war and became mother for the second time. And kendova with nostalgia, because once I was back in Pristina free.

Often comes in Tirana?

Not come as often as I would like to come. I have more desire to come, but since I'm too busy, come rare. Every time I come and just kick the opportunity come.

If your plans for the future?

Hottest days of Durres will be very present and I will be very present wherever the demand.

But in terms of your creativity?

Very soon I will do a new song accompanied with clips. Surely that would be an original song and I believe will be a love song that does not fall into repetition.

Do you have an advice for all young people of today that deal with music?

Not much like exaggerations of clothing or dressing, I would say better on stage, because I see that deal with the negative trends in the scene, referring to global artists. I will say to make a garment, the more so through their clips, which after several years not to be ashamed when they see with their children. / Our time / ]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online