All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Wednesday, 20 June 2012

Ku jane sot shqiptaret me te bukura te "Miss Universe"...Ja ku jane sot shqiptaret me te bukura te “Miss Universe”

Qysh nga viti 2002 Shqiperia ka marre pjese ne garen e bukurise ne “Miss Universe”. Ndersa Kosova filloi te kishte perfaqesueset e saj si shtet vetem ne vitin 2008. Disa prej tyre kane arritur te shijojne famen pertej kufijve nga ky kompeticion, si Angela Martini apo Marigona Dragusha. Me poshte do te gjeni te gjitha bukuroshet qe na kane perfaqesuar nder vite si dhe jeten e tyre aktuale.


Anisa Kospiri

Ne vitin 2001 behet nje perzgjedhje e bukurosheve per te perfaqesuar vendin ne kompeticionet e bukurise ne bote. Privilegji si me e bukura kalon te bukuroshja e njohur Anisa Kospiri, e cila nje vit me vone ne vitin 2002 perfaqeson Shqiperine ne “Miss Universe”, ku radhitet ne Top 10 vajzat me te bukura ne mbare kohen ate vit. U pershkrua nga mediat si vajza me floke kafe e sy blu, duke u bere keshtu imazh dhe idol per shume femra te reja. Anisa tashme eshte e martuar dhe gezon nje jete familjare jashte vemendjes se mediave dhe publikut, por njihet si nje nga femrat me te bukura shqiptare dhe me nje sukses te cilin akoma nuk e ka perseritur asnje vajze qe ka perfaqesuar vendin ne “Miss Universe”.

Denisa Kola

Nje vit me vone Denisa Kola, tashme 30 vjec, perfaqesonte Shqiperine ne eventin e lartpermendur, por duke mos perseritur suksesin e Anises, pasi nuk radhitet ne asnje liste e duke u diskualifikuar. Denisa perfaqesoi vendin edhe ne “Miss Bota”, duke fituar keshtu cmimin “Miss World Scholarship”, ndersa per momentin nuk e dime se me cfare eshte duke u marre kjo bukuroshe. Ne vitin 2004 nuk kemi pasur asnje perfaqesuese ne eventin e bukurise jashte vendit

Agnesa Vuthaj

Ne vitin 2005 kosovarja Agnesa Vuthaj zgjidhet per te perfaqesuar Shqiperine ne “Miss Universe”, pasi kishte fituar kuroren e me te bukures ne Kosove e Shqiperi. 26-vjecarja eshte e lindur ne Istog, ndersa jeton dhe punon ne Prishtine. Eshte e vetmja femer e cila per nje kohe te gjate ka mbajtur kurorat e bukurise e duke prezantuar vendin si “Miss” pas mosmarreveshjeve qe kishin lindur nga organizatoret e spektakleve, te cilet organizonin pa licence. Edhe Agnesa nuk u kualifikua nder me te bukurat, por suksesi ne fushen e modelimit nuk i mungoi dhe vazhdon edhe sot e kesaj dite te jete nje nga femrat me te spikatura te ekranit.

Eralda Hitaj

Ne vitin 2006 vendi yne perfaqesohet nga Eralda Hitaj, e lindur ne Tirane. Floket ngjyre kafe dhe syte blu jane karakteristike qe e pershkruajne vajzen shqiptare, e cila ate kohe zuri faqet e mediave, te cilat e krahasonin me aktoren e njohur Angelina Jolie. Edhe pas ketij krahasimi, Eralda eshte zhdukur nga vemendja mediatike dhe eshte duke jetuar nje jete te qete.

Sadina Alla

Sadina Alla, nje bionde seksi, do te jete perfaqesuesja e Shqiperise ne vitin 2007, duke u bere keshtu e disata femer shqiptare qe merr pjese ne kete kompeticion te bukurise. Ajo fiton kuroren e me te bukures ne Shqiperi dhe me pas ne “Miss Universe” nuk kualifikohet ne top femrat me te bukura te planetit, edhe pse me pas Sadina ka modeluar per Versace, Guci, Roberto Cavalli e Dior. Biondja me sy blu, e larte 1.80, eshte ne nje lidhje dashurie me aktorin e njohur te portokallise Florian Binaj ne rolin e policit.

Matilda Mecini

Ne vitin 2008 nje tjeter bionde seksi do te na perfaqesoje ate vit ne Vietnam. Eshte kjo tashme 24-vjecarja Matilda Mecini, e lindur ne Tirane, ndersa me profesion basketbolliste profesionale. Matilda pas spektaklit “Miss Universe” fiton te drejten per te sfiluar per Sherri Hill dhe Roberto Cavalli, si dhe per shume dizajner te njohur nga Anglia, Franca, Italia dhe ShBA. Flet shume mire gjuhen angleze, italiane dhe frenge, ndersa tani eshte larguar nga vemendja e publikut dhe nuk dihet se cfare eshte duke punuar.

Hasna Xhukici

Pas disa mossukseseve vite me radhe, ne vitin 2009 vendi yne perfaqesohet nga tashme 24-vjecarja Hasna Xhukici, e cila radhitet ne vendin e 11-te si me e bukura e planetit. Studente ne Universitetin e Tiranes, Hasna ka mbaruar studimet per mjekesi, por puna si modele ia ka ndalur ate, pasi Xhukici eshte shume e angazhuar ne disa shtete me kontrata pune si modele. Hasna perserit suksesin e Anisa Kospirit, te para 8 viteve.

Angela Martini

Per te pasur nje sukses akoma me te madh, ne Tirane vjen bukuroshja me origjine shkodrane, Angela Martini, e cila perzgjidhet per te perfaqesuar Shqiperine ne “Miss Universe 2010”. Duke u radhitur ne vendin e 6-te dhe duke u futur keshtu ne Top10 femrat me te bukura te botes, Angela kete sukses e shfrytezon ne maksimum. 26-vjecarja tashme eshte nje nga personazhet me te perfolura te showbizit boteror, duke zene keshtu faqet e shume mediave ne shume shtete te botes. Sfilon dhe shfaqet ne evente shume te rendesishme.

Xhesika Berberi

Ne vitin 2011, ne kete event bukurie pjesemarrese ishte Xhesika Berberi, e cila po ashtu nuk eshte kualifikuar ne top bukuroshet e vitit. Xhesika eshte e njohur ne qarkun e modes dhe bukurise ne Shqiperi, sepse ka vite qe merr pjese ne aktivitete te ndryshme. Fillimisht ajo ka qene pjesemarrese ne edicionin e pare te konkursit “Supermodel of Albania”, ku nuk ka fituar per shkak te moshes se vogel. Megjithate, ajo arriti te terheqe vemendjen e jurise profesioniste dhe te fotografit te famshem Fadil Berisha, i cili e ka aktivizuar ne sesione te ndryshme fotografike. Peshon 55kg dhe eshte e gjate 178cm.

Nga kater bukuroshe, Marigona Dragusha arrin ne vendin e dyte

Zana Krasniqi

Ne vitin 2008 bukuroshja kosovare Zana Krasniqi behet vajza e pare shqiptare nga Kosova qe prezanton vendin e saj ne nje kompeticion bukurie te nivelit te larte. E lindur ne vitin 1988, Zana eshte nje modele e njohur, e cila ishte perzgjedhur per te prezantuar Kosoven ne eventin e bukurise. Ajo u rendit ne Top 10 femrat me te bukura te botes ne vitin 2008. Zana rrjedh nga nje familje artistesh, ndersa ka punuar me fotografe shume te njohur e nder ta edhe me Fadil Berishen. 23-vjecarja pas nje pauze ne modelim eshte rikthyer fuqishem, duke u bere pjese e agjencionit “Wilhemina models” me nje kontrate disavjecare. Interesat e saj jane kenga, performimi dhe modelimi, ndersa enderr ka te behet dizajnere e modes.

Marigona Dragusha

Marigona Dragusha ne vitin 2009 zgjidhet per te perfaqesuar Kosoven ne eventin e bukurise “Miss Universe”, ku arriti nje sukses te jashtezakonshem qe deri me tani nuk eshte thyer nga ndonje shqiptare. Ajo zuri vendin e dyte si me e bukura e planetit. 22-vjecarja vazhdon suksesin e saj si modele ne mbare boten.

Keshtjella Pepshi

Pas Marigones, si bukuroshe e radhes zgjidhet 24-vjecarja Keshtjella Pepshi, e lindur dhe e rritur ne Bern te Zvicres. Ajo ka marre pjese edhe ne “Miss Bern” nje vit para se te zgjidhej si “Miss Universe Kosova”. Keshtjella nuk perseriti suksesin e Zanes dhe Marigones, madje eshte nje nga ato modelet qe shume pak bejne zhurme dhe harrohen me kalimin e kohes, ndersa per momentin punon si gazetare ne disa portale.

Aferdita Dreshaj

E lindur ne vitin 1986, bukuroshja e njohur Aferdita Dreshaj fiton kuroren e me te bukures ne “Miss Universe Kosova”. Keshtu ajo fitoi te drejten qe te perfaqesoje vendin ne kompeticionin e bukurise, qe vitin e kaluar eshte mbajtur ne Sao Paolo te Brazilit. Edhe pse modele shume e njohur dhe me nje karriere prej kengetare qe sapo e kishte filluar, Aferdita behet akoma me e popullarizuar ne kete drejtim. Ajo eshte radhitur ne mesin e 16 bukurosheve ne mbare boten edhe pse nuk arriti te renditet ne vendet e para. Per momentin ajo lulezon ne sukseset e reja, te cilat i ka ne disa fusha ku vepron: kendim, kercim dhe modelim. /mapo/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Here are today's most beautiful Albanians "Miss Universe"

Since 2002 Albania has taken part in beauty contest "Miss Universe". While Kosovo has started its representatives as a state only in 2008. Some of them have come to enjoy fame beyond the borders of this competition, as Angela Martin or Marigona Dragusha. Below you will find all the beauties that have represented us for years and their current life.Anisa KospiriIn 2001 made a selection of peach to represent the country in the world of beauty competitions. Privilege as the most beautiful passes of beauty known Anisa Kospiri, which a year later in 2002 represented Albania in the "Miss Universe", which ranked in the Top 10 most beautiful girls around the time that year. It was described by media as the girl with brown hair and blue eyes, thus becoming the image and idol for many young women. Anisa is now married and enjoying a family life outside the media and public attention, but is recognized as one of the most beautiful women with a successful Albanian and that still has not repeated any girl who has represented the country in "Miss Universe".Denisa KolaA year later Denisa Kola, now 30 years old, representing Albania in the Event It's above, but without success Anisës repeated after not ranked in any list of being disqualified. Denisa represented the country in "Miss World", so the award winning "Miss World Scholarship" at the moment do not know what is being received this lovely. In 2004, there have been no representative abroad Event It's beautyAgnes VuthajIn 2005 Agnes Kosovarja Vuthaj elected to represent Albania in the "Miss Universe", after he won the beauty crown in Kosovo and Albania. 26-year-old was born in Istok, while living and working in Pristina. It is the only woman who for a long time held the crowns of beauty by presenting the country as "Miss" after disputes had arisen from the organizers of spectacles, which organized without a license. Agnes did not qualify even among the most beautiful, but success in the field of modeling is not missed and continues today to be one of the most remarkable women of the screen.Masada EraldaIn 2006 our country is represented by Eralda Masada, born in Tirana. Brown hair and blue eyes are characteristic to describe the Albanian girl, who took time media sites, which was compared with the famous actress Angelina Jolie. Even after this comparison, Eralda has disappeared from media attention and is living a quiet life.Alla SadinaSadina Alla, a sexy blonde, will be the representative of Albania in 2007, thus becoming the disata Albanian woman who participates in this competition of beauty. She wins the crown of beauty in Bangladesh and then in "Miss Universe" does not qualify in the top most beautiful women on the planet, although later Sadina has modeled for Versace, Gucci, Roberto Cavalli and Dior. Blond with blue eyes, high 1.80, is in love with the actor Florian Portokallise Binaj the role of policeman.Matilda MeçiniIn 2008 another sexy blonde will represent us in that year in Vietnam. Is this now 24-year-old Matilda Meçini, born in Tirana, while the profession professional basketball player. Matilda after the show "Miss Universe" is entitled to the sfiluar for Sherri Hill and Roberto Cavalli, and many well-known designer from England, France, Italy and USA. He speaks fluent English, Italian and French, and now is removed from public attention and do not know what is working.Hasnaa XhukiçiAfter several years failings, in 2009 our country is represented by 24-year-old already Hasnaa Xhukiçi, which ranks as the 11-most beautiful planet. Students at the University of Tirana, Hasnaa graduated in medicine, but work as models has stopped it after Xhukiçi is engaged in several states with contracts as models. Hasnaa repeats the success of Anisa Kospiri, the first 8 years.Angela MartiniTo have an even greater success, beauty comes in Tirana Shkodra origin, Angela Martini, which is selected to represent Albania in the "Miss Universe 2010". By ranking the 6-and being introduced so the Top10 most beautiful women of the world, Angela successfully exploits this maximum. 26-year-old is already one of the most talked about world of showbiz newspaper, occupying so much media sites in many countries. Sfilon and appears in many important events.Jessica BarberIn 2011, participating in this event was Jessica Barber beauty, which is also not qualified in the top beauties of the year. Jessica is known in the fashion and beauty district in Bangladesh because there years participating in various activities. Initially it has been participating in the first edition of the contest "Supermodel of Albania", which has not won because of the small age. However, it failed to attract the attention of a professional jury and the famous photographer Fadil Berisha, who has activated at different photo sessions. Weighs 55kg and is 178cm long.Of the four lovely, Marigona Dragusha arrives in second placeZana KrasniqiIn 2008 Kosovo Zana Krasniqi Beauty is the first Albanian girl from Kosovo who introduces her place in a beauty competition level. Born in 1988, SPIRIT is a well-known model, which was selected to introduce Kosovo Event It's beauty. She was ranked in the Top 10 most beautiful women of the world in 2008. Zana comes from a family of artists, photographers and has worked with many well known among them by Fadil Berisha. 23-year-old after a break in modeling is a powerful back, becoming part of the agency "Wilhemina Models" with a multi-year contract. Her interests are singing, Performing and modeling, and the dream has become a fashion designer.Marigona DragushaDragusha Marigona in 2009 elected to represent Kosovo in the Event It's beauty "Miss Universe", which achieved a remarkable success so far has not been broken by an Albanian. She took second place as the most beautiful planet. 22-year-old continues its success as models worldwide.Castle PepshiAfter Marigonës, lovely as the next elected 24-year-old castle Pepshi, born and raised in Bern, Switzerland. She has also participated in "Miss Bern" a year before being chosen as "Miss Universe". The castle is not repeated the success of Zanes and Marigonës, even one of those models that make very little noise and forgotten over time, and currently working as a journalist in several portals.UntitledBorn in 1986, Untitled known beauty wins the crown of beauty in the "Miss Universe". So she won the right to represent the country in the beauty competition, which last year was held in Sao Paolo Brazil. Although many of the known models with a career of a singer who had just started, Venus becomes more popular in this regard. It is listed among the 16 worldwide peach although failed to rank in the front seats. Currently she thrives on new successes, which has in some areas where it operates: singing, dancing and modeling. / ]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online