All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Tuesday, 11 September 2012

Krasta eshte Krasta, pertej fizionomise televizive te nje gazetari


Krasta eshte Krasta, pertej fizionomise televizive te nje gazetari

Sfida e spektaklit te ri. Marredhenia me Prishtinen dhe te ftuarit noprane. Jeta e vanitozit.

Kjo eshte intervista e pare qe une bej me gazetarin radioteleviziv Adi Krasta. U desh largimi i tij sensacional nga “TCH”, kalimi ne “Vizion Plus” dhe shfaqja e madhe “A” ne Pallatin e Kongreseve qe arsyetoi kembenguljen time. Me Krasten nuk jemi takuar asnjehere. Kemi shkembyer pyetje e pergjigje me ‘e-mail’ derisa intervista mori formen qe po publikojme me poshte, por qe ngjan me nje bisede ne kafeterine e tij te preferuar.

Ne fund te majit perfundoi sezoni i pare televiziv, vetem tre mujor, i programit tuaj “A Show”. Si shkoi? A ishte ne pritshmerite tuaja suksesi i ketij programi?
-Njihen pak njerez ne boten televizive aq ekscentrike qe fillojne seri te reja programesh, suksesi i te cilave nuk eshte ne pritshmerite e tyre. Nese ndodh keshtu ata e bejne kete per zhurme, ose per te provokuar fort. Po t’i hedhesh nje sy “A”-se, por t’ia hedhesh ama, kupton qarte se eshte me pretendime te pangaterrueshme. Intervista ne nje skene pothuaj teatrale, nje trio instrumentistesh, nje balet i permbajtur dhe dy kenge. Pak dhe qarte. Brenda pritshmerise. Eshte nje shfaqje e prezentatorit.

Ka patur insinuata ne shtyp per nje sezon disi te vaket…
-A nuk ka gjithnje insinuata? Jam i bindur se publiku inteligjent e pelqen programin. Per ate me pak inteligjent une do kembengul me dashuri.

Ne shfaqjen e madhe anteprima ne Pallatin e Kongreseve ju mbajtet nje qendrim antiqeveritar…Pse?
-Ne Shfaqjen e Madhe iu referova qe ne fillim situates politike, duke i dhene te drejte deklarates qe kishin bere ate mengjes tre ambasadoret qe shihnin me sy pozitiv idene e nje rotacioni te paqte te pushtetit kur t’i vinte koha. I jam referuar gjithashtu qeverisjes ne fund te shfaqjes, me nje tallje te hapur qe i bera vetes time per pamundesine qe kam per te mbyllur gojen. Qe nga ajo shfaqje kane kaluar shtate muaj dhe me duhet te them se mendimi im nuk ka ndryshuar.

Cfare mendoni ju per opoziten?
-Ne pergjithesi opozitat nuk jane ne mendimet e mia. Ato nuk jane ne pushtet. Filloj te mendoj sapo shnderrohen ne qeveri (dhe eshte ky momenti kur fillojne te tjetersohen e te gabojne). Eshte jo dialektike dhe budallaqe te merresh me opoziten, eshte si te shqelmosh nje kale te rrahur, i cili nuk mberrin dot ne finish. Me shqetesojne me shume kuajt e harbuar.

Duket ne fakt, sikur me emisionin tuaj jeni larguar pak nga spektakli, duke u fokusuar tek politika e aktualiteti ne Shqiperi. Pse kjo zgjedhje?
-Eshte nje shfaqje e folur. I jam larguar me dashje varietese al italiana. Me terheq me shume shkolla amerikane e Carsonit.

Programi ka besnikerisht nje stil amerikan, te ngjashem me David Letterman. Cfare ju bashkon dhe cfare ju ndan me show-n e tij?
-David Letterman e mori kete format nga idhulli i tij, prezentatori me i madh amerikan i te gjitha koherave, Johnny Carson. Ne fakt ai ishte i pari qe vendosi tryezen e madhe dhe nje kolltuk perbri. Kur Carson dha doreheqjen dhe publiku priste qe stafeta t’i lihej Lettermanit, te cilin edhe une e parapelqej, drejtuesit e televizionit ia besuan shfaqjen Jey Lenos. Te ngjashme programet kane atmosferen dhe tryezen e madhe…

Nje nga te ftuarit qe spikati ne naten e pare ishte edhe Platinette. Cila mendoni se duhet te jete qasja e shoqerise sone ndaj komunitetit LGBT?
-Platinette u ftua si gazetar i radios dhe TV qe kishte dhene ndihme te madhe per ndryshimin pozitiv te opinionit te italianeve per ne shqiptaret. Personaliteti i Platinette me pamjet prej Drag Queen, provokoi natyrshem dhe me vjen mire per kete. Deklaratat e tij nxiten diskutimet e forta qe pasuan per fatin e komunitetit LGBT ne Shqiperi. Ne vend do te duhet qe te gjithe komunitetet e mundshme te jetojne te qete. Nuk shoh asnje arsye perse te mos kete liri qe gjithkush te jetoje jeten e tij si te deshiroje.

Cili ka qene personazhi me pak komod qe keni pasur ne studio gjate ketij sezoni te pare?
-Une ftoj njerez nga te cilet pres ne emer te publikut te jene komode, te cilter, analitike dhe simpatike. Ky per te cilin ti me pyet eshte nje kendveshtrim per te ftuarit, te cilin nuk e kam realisht.

Eshte perfolur shume largimi nga “Top Channel”, do te na e tregoni arsyen e vertete te atij largimi te befshem?
-Ne jemi aktualisht ne nje perballje gjyqesore. Studio e juristeve qe ka marre persiper te beje mbrojtjen do te ofroje nje ekspoze shume te detajuar te arsyeve te largimit. Shume e kane bere shpesh kete pyetje dhe nuk ka ndonje mister te madh; Njerez te televizionit jane larguar gjithnje dhe do te largohen nga institucionet mediatike ku punojne.

Cfare ndjesie keni per mbylljen e programit “E Diell”?
-Nuk kam informacion per kete, por eshte pa me te voglin dyshim e trishte. Mund te merret per fat te keq si nje terheqje disfatiste. Sidoqofte, programe mbyllen dhe te tjera fillojne, nuk duhet te konsiderohet si katastrofe.

Pas shakase qe ju bete me kolegun tuaj Ardit Gjebrea ne show, u shkruajt ne nje te perditshme se ju e konfirmuat ate si rivalin tuaj personal. A eshte vertet keshtu?
-Ne boten televizive dhe kudo tjeter rivalet nuk zgjidhen. Ata jane aty. Nuk kam konfirmuar asgje, asnjehere. Ne jemi shume prezentatore programesh televizive ne kete vend. Jemi te pafuqishem te perpilojme radhitjet sipas aftesive dhe popullaritetit. Eshte nje prerogative qe e ka vetem publiku dhe qe mesohet nga pyetesoret. Ne kemi njohje shume te vjeter me Gjebrene dhe pavaresisht nga ndonje krize neper te, kemi mesuar te bashkekzistojme. Kjo ka ndodhur dhe me prezentatore te tjere, te vjeter dhe te rinj. Eshte fat qe cdo prezentator ne Shqiperi eshte i afte te jape dicka te paimitueshme per publikun.

Jeni ju nje antikonformist?
-Une jam ai qe jam. Dhe nuk kam asnje qellim te ndryshoj.

Tani pas kaq vjetesh e ndjeni ende perplasjen mes Kimise ku jeni diplomuar dhe gazetarise…?
-Kete mund ta thone ata qe nuk e njohin, ose gazetarine, ose kimine. Te dyja i bashkon kerkesa per te verteten e pakundershtueshme, perpjekja per sinteze, perpunimi i fakteve dhe substancave ne kerkim te asaj qe qendron fshehur. Une nuk e kam dashur kimine dhe tani pendohem. Por jam i lumtur qe kam dashuruar gjithnje gazetarine.

Per ju dhe disa kolege te tjere permendet shpesh BBC si nje dekorate qe ju e mbani te varur plot krenari. Nuk ju duket e tepert tanime?
-Ka edhe gazetare te tjere te cileve BBC nuk u ka ndikuar as per mire e as per keq. Ka prej tyre qe BBC i ka bere me te mire. BBC nuk eshte nje rrethane specifike temperature e presioni ku ti domosdoshmerisht behesh nje shkelqim. Gjithcka varet nga personi, nga ajo qe ti perfaqeson, fillimisht si njeri, pastaj si profesionist. Por BBC eshte institucioni me i organizuar ne boten globale mediatike dhe standardet e vendosura atje me kohe, jane te parrezueshme.

Flasim per nje media te zhvilluar, shume televizione, gazeta, revista, radio…Pas fasades se bukur, si mendoni kemi nje media ne interes te pronareve apo te publikut?
-Them se asnjehere nuk do te mundnin interesat te bashkoheshin ne menyre perfekte. Afrohen shpesh, jashtezakonisht shume, por duke qendruar te ndara. Te qenit i perkushtuar ndaj interesit te publikut per drejtuesit e televizionit zakonisht lihet ne diskrecionin personal. Tanime po ndodh dicka shume pozitive. Vete publiku po e kupton shume mire kush ka axhende personale, kush perpiqet ta manipuloje, kush eshte i ndershem, kush eshte dallkauk dhe kush eshte i shitur. Me ne fund.

Radio vs Tv, si mendoni a do te vdese ndonjehere radio? Mos valle po e mbyt televizioni?
-Shqetesim i drejte, por i tejkaluar. Radio nuk vdes. Ajo ka ditur te mbijetoje fale atyre qe e degjojne dhe atyre qe e bejne.

Shume gazetare ka sot, ju si e shihni kete si inflacion cilesie apo sasie?
-Asgje e jashtezakonshme. Nuk mund te jete inflacion cilesie. Cilesia eshte vetem cilesi. Cdo gazetar apo gazetare e re ka te drejten e plote te luftoje per te bere dicka ne kete kapitalizem mediatik. Ka qe kane sukses, ka qe jo. Ndonje cinik mund te kishte thene se eshte mire qe ka shume dhe pjesa me e madhe jane te pazhvilluar, sepse kjo ia ben te lehte disave, por ky kendveshtrim me duket vertet racist.

Cila eshte ajo cilesi qe e ben nje gazetar te mire?
-Te jesh nje Javer Malo, Alfons Gurashi, Indro Montaneli, Enzo Biaggi, do te thote te jesh nje gazetar i mire. Me kete rast te permenda edhe ndonje idhull.

Ne jeten tuaj keni intervistuar shume politikane, artiste, akademike, gazetare. Cili personazh ju ka ngjitur me shume? Cili ju ka lene me shume mbresa?
-Ka relativisht pak natyra te ciltra, por ka. Gjithashtu verehet se te intervistuarit e kane te veshtire te flasin shkurt. Nuk eshte vendi per te fajesuar kend. Sot ata qe kane fatin te flasin ne televizion duhet te trajnohen nga specialiste. Ka ardhur momenti kur duhet te reformohet cilesisht sjellja e te ftuarve ne program dhe vete sjellja e tyre gjate intervistes. Nje pjese jane kaps dhe te kapur deshperimisht ne daret e autocensures. Nje pjese e vogel jane vertet te frikesuar, por edhe pse keshtu, secili prej tyre ka dhene dicka per publikun dhe mua. Po zgjedh te mos perkedhelem duke sjelle emra te intervistuarish te vecante. Ne spotet promocionale te programeve te ndryshme televizive ka shume qe e bejne sot kete edhe per ne.

Para cilit personazh keni mbetur pa fjale?
-Mua nuk me takon te mbetem pa fjale. Nuk e kam ate luks.

Cili eshte ai personazh qe ka refuzuar te vije dhe qe jeni betuar qe nuk do ta intervistoni kurre?
-Une vete nuk shkoj tek disa programe. Nuk eshte fundi i botes. Por une nuk jam politikan. Nuk votohem. Ka qe nuk e fshehin qendrimin inatcor me stacione televizive te vecanta. Nga pikepamja e marredhenieve publike me duket nje gabim. Nuk ka televizione armike per te komunikuar me publikun kur qellimi eshte ndertimi i nje imazhi te pranueshem dhe te votueshem. Presidenti Obama ka shkuar dy here ne programin e gazetarit antiobamist O’Rielly dhe cuditerisht ka rezultuar me nje rezultat shume te mire perballe opinionit republikan. Sidoqofte, per t’ju pergjigjur sy me sy pyetjes tuaj, ka patur disa refuzime spektakolare per te ardhur ne programe. Eshte ceshtje demokracie…!

Ju keni marre shume cmime te rendesishme gazetarie, por nuk keni fshehur ndonje ndjenje mospranimi ose shqetesimi ndaj tyre. Perse ky dyzim?
-Sepse nuk merr kurre ndjesi vetem pozitive sic do te duhet te ndodhte. Ndjehesh i vleresuar, por ne te njejten kohe i perdorur dhe here-here i sulmuar nga te tute. Ne nje vend ku profesionistet marrin nje vleresim dhe drejtoret e urdherojne te mos shkoje ta terheqe cmimin sic ndodh me dy institucione te medha, nuk ka shume vend per optimizem.

Ka ndodhur qe edhe keni marre kritika. Si reagoni ju ndaj tyre? Apo jeni krejt indiferent?
-Jo, nuk jam indiferent. Puna jone vleresohet nga opinioni i publikut dhe kritika e specializuar. Ndaj ketyre kategorive jam i ndjeshem. Shashkat e tavolinave, ndonje pickim banal, apo letrat anonime jane per burrat, thuhet diku ne Kanun…

“New Day” ka qene nje sukses i madh i juaji. Cfare eshte per ju nje emision mengjesi dhe a mendoni se duhet te riktheheni serish ne nje format te tille?
-Per te qene plotesisht i cilter me ty, une e kam perfunduar “New Day”-n si nje pothuaj mossukses. Por, i besoj gazetarise impenjative ne mengjes. Nje shikues ne mengjes nuk eshte me budalla se ne dreke apo ne darke. Nuk ka arsye perse te mos jepen mesazhe te qarta qe ne mengjes. Programe si “New Day” ka sot e shume vjet ne te gjitha vendet perendimore. Ne fakt disa kolege te mi, si Blendi Salaj, apo edhe tani Endri Xhafo, bejne ose do te bejne po kete, duke besuar si edhe une ne gazetarine e vertete qe ne fillim te dites.

Prej dhjete vjetesh tashme ju jeni pedagog ne Kolegjin Universitar AAB te Prishtines. Si eshte jeta juaj mes Tiranes dhe kryeqytetit kosovar, cili kryeqytet ju ngjit me shume? Po si auditore studentesh?
-Mesimdhenia me pelqen shume. Ti mund te ndikosh tek njerezit. Prishtina me ka pelqyer qe diten e pare kur dola nga zyra e sapo perfunduar e BBC dhe jashte binte bora me e bukur qe kam pare ndonjehere. E dua shume Kosoven dhe konstatoj se me duan atje. Jo me kot e kam nderprere mesimdhenien ne Tirane. Studentet nuk te shihnin ne sy me interesin e duhur. (Edhe pse kishte dhe ka respekt ne veshtrimin e tyre, nuk ka pjesemarrje dhe pasion). E kunderta ndodh ne Prishtine. Ka emocion ne auditorin universitar. Jane te vertete ne deshiren e tyre per te ndryshuar dhe per t’u bere me te mire.

Ku ndryshojme dhe ngjasojme me prishtinalinjte?
-Thjesht nuk ndryshojme. Jane aq gjera te vogla sa nuk do te duheshin te ishin amplifikuar per motive te pasakta.

E njohim Adin vetem permes televizionit, po si eshte ai ne jeten e perditshme?
-Nuk mundem te jem ndryshe dhe po te doja. Nese do ia arrija do kisha genjyer ne njeren prej tyre. Une jam vanitoz dhe kam bindjen se jam shume mire keshtu sic jam ne te dy ambientet. Natyrisht, me plot defekte, fjale, gjeste, reagime, qe shpesh nuk qendrojne. Por kjo me ben ai qe jam dhe me vjen mire qe ndodh. Nje dite, nje dentiste me ndaloi ne rruge dhe me tha se e ndjente per detyre te me rregullonte sterdhembeshin e poshtem qe nuk i pelqente. E mora kete si nje mungese te lehte edukate, edhe pse e vleresova gjestin si dashamires. I thashe se sterdhembeshi me pelqen sic eshte dhe rregullimi i tij do ishte ekuivalent me vendosjen e silikonit ne buze.

Eshte koha kur prezentatoret drejtojne disa programe njeheresh. Jeni pro apo kunder kesaj?
-Kam qene kunder. Tani jam pro.

Ju, a po mendoni per nje projekt te ri te cilin do ta drejtoni paralel me “A Show”?
-Po. Them te filloj nje serial te ri paralel me “A Show”. Me intrigon shume kultura dhe informacioni i te rinjve dhe jemi duke perfunduar punen per nje spektakel popullor me fuqi te madhe ekzaminuese.

Si po e perjetoni kete periudhe te festimeve per 100-vjetorin e Pavaresise se Shqiperise?
-Jo mire. Nuk ka atmosfere festive. Nuk duket si festa e te gjithe shqiptareve. Kur udheheqesit e tri vendeve fituese te Luftes se Dyte Boterore, Truman, Churchill e Stalin do te takoheshin ne Postdam, Kryeministri britanik ishte perpara zgjedhjeve te pergjithshme, te cilat mund t’i fitonte ose humbiste (i humbi ne fakt). Ai beri nje gjest aristokratik qe vetem nje aristokrat liberal mund ta bente, zgjodhi ne delegacion si zevendesin e tij pikerisht shefin e opozites, i cili pas zgjedhjeve u be Kryeministri i Britanise. Churchill ka menduar se Britania eshte e te gjitheve dhe nese humbiste zgjedhjet, marredhenia me aleatet dhe vendimet per fatet e botes duhet te kishin vazhdimesi. Ne kete aspekt, 100-vjetori do te duhej te organizohej nga te gjithe dhe t’i perfshinte ne gezim e reflektim te gjithe.

Cfare do beni ju ne 28 Nentor?
-Fillimisht do vendos nje flamur kuq e zi ne Ballkon. Do kemi me siguri te ftuar ne shtepi miq te dashur nga Kosova per te ngritur nje dolli. Ato dite ka te ngjare qe te bashkepunoj me artiste te njohur per te organizuar nje shfaqje ne Vlore, ate qytet te shkelqyer qe e kam dashur gjithnje. Me ate popullate qe e perfaqeson aq bukur, rremujshem, por me drejtesi te qenit shqiptar.

Pyetja e fundit: Ne kete moment a jeni ju i lumtur? Keni krampe palumturie?
-Po po, jam i lumtur. Ndonje sterkembesh tutje tehu e ben jeten me interesante.

/eraldo rexho/gazeta shqiptare/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Krasta Krasta beyond physiognomy TV journalism

Spectacle new challenge. Relationship with Pristina and nopranë guests. Life vanitozit.

This is the first interview I do with television journalist Adi Krasta. It took his sensational departure from the "TCH", switch to "Vision Plus" and the emergence of a large "A" in the Palace of Congresses that justified my insistence. With Krasten are not never met. We exchanged questions and answers with 'e-mail' while the interviews took the form that are publishing below, but that looks like a conversation in the cafeteria of his favorite.

In late May finished first TV season, only three months, your program "A Show". How did it go? Did your expectations of success of this program?
There are a few people in the world so eccentric TV starting new series of programs, the success of which is not in their expectations. If so they do it for the noise, or to provoke strong. But take a look at "A", but to throw, however, clearly understands that it is claims pangatërrueshme. Interviews in an almost theatrical stage, a trio instrument, a ballet contained two tracks. Less clear. Within expectations. It is a show of prezentatorit.

There have been insinuations in the press for a somewhat lukewarm season ...
-Have no more insinuations? I am convinced that the public likes intelligent program. For the less intelligent I would love insists.

Great show anteprima at the Palace of Congresses you holding an anti-government attitude ... Why?
-The Great Emergence I referred to at the beginning of the political situation, giving the right to the statement that they had done that morning three ambassadors to see positive eyed idea of ​​a peaceful rotation of power when the time comes. I am also referred to Government at the end of the show, with an open mockery made myself unable to have to shut his mouth. Since it shows almost seven months and I must say that my opinion has not changed.

What do you think about the opposition?
Overall oppositions are not in my thoughts. They are not in power. Start thinking just turn to the government (and this is the moment when they start alienated wrong). Is not dialectical and stupid to deal with the opposition, is as shqelmosh a beaten horse, which is not arriving at the finish. Most disturb more frenetic horses.

It seems, in fact, if you have left your show little of the spectacle, focusing on the politics of the current in Albania. Why this choice?
-It's a talk show. I am deliberately leaving Variety al italiana. Attracts more U.S. schools Carsonit.

The program has a faithful American style, similar to David Letterman. What unites you and what you shared with his show-n?
-David Letterman received the forms from his idol, prezentatori the greatest American of all time, Johnny Carson. In fact he was the first to put large table and an armchair beside. When Carson resigned and the public expect the relay to left Lettermanit, which I prefer, television executives he believed Jey Lenos show. Similar programs have great atmosphere and table ...

One of the guests who are distinguished in the first night was Platinette. What do you think should be our society's approach to the LGBT community?
-Platinette was invited as a radio and TV journalist who had given great assistance Italians opinion positive change for the Albanians. Personality Platinette with footage from Drag Queen, naturally provoked and I'm glad for that. His statements sparked intense discussions that followed the fate of the LGBT community in Albania. In the country will need all possible communities live comfortably. I see no reason why not to have freedom of everyone to live his life as he pleases.

What has been less cozy character that you had in the studio during the first season?
I invite people who wait on behalf of the public to be comfortable, straightforward, analytical and charming. That which asks them is a view for the guests, which did not really.

It's rumored departure from "Top Channel", will tell us the real reason that removal befshëm?
-We are currently in a legal showdown. Studio lawyers who has undertaken to make the protection will provide a more detailed overview of the reasons for leaving. Many have often asked this question and there is no great mystery; television people are gone forever and will leave media institutions where they work.

What it feels like you have to close the program "The Sun"?
I have no information on this, but it is without any doubt the saddest. Can be unfortunately as a defeatist withdrawal. However, other programs closed and opened, should not be considered a disaster.

After joking that you did your colleague Ardit Gjebrea show, was written in one day that you confirmed it as your personal rival. Is it really so?
In the television world and elsewhere rivals are not resolved. They are there. I have not confirmed anything, ever. We are very presenters television programs in the country. We are unable to compile order of skill and popularity. Is a prerogative that has only the public and taught by questionnaires. We have very old knowledge with Gjebrenë and despite any crisis through, we learn bashkekzistojmë. This has happened with other presenters, old and new. It is fortunate that any presenters in Albania is able to give something inimitable to the public.

Are you a antikonformist?
-I am what I am. And I have no intention of changing.

Now after so many years still feel the clash between where you are and journalism graduate Chemistry ...?
This may say they do not know, or journalism, or chemistry. Both unites demand irrefutable truth, striving for synthesis, processing facts and substance in search of what lies hidden. I have not had chemistry and now regret. But I am happy that I have always loved journalism.

For you and some other colleagues frequently BBC as a decoration that you keep hanging full of pride. Do not you think too much already?
There are also other journalists whose BBC was not affected either good or bad. Some of them that the BBC has done better. The BBC is not a specific circumstance temperature and pressure where you necessarily become a glow. Everything depends on the person, what you represent, first as a man, then as a professional. But the BBC is the most organized in the global media world and set standards there are parrëzueshme time.

Talk about a developed media, television, newspapers, magazines, radio ... After a beautiful facade, how do you have a media in the interests of the owners or the public?
I guess we will never defeat interests to come together perfectly. Approach often extremely hard, but staying separate. Being committed to the public interest for television executives usually left to the personal discretion. Already happening very positive thing. Own public understands very well who has personal agenda, who tries to manipulate, who is honest, who is dallkauk and who is selling. Finally.

Radio vs TV, what do you think will ever die radio? Does television throttle?
Fair concern, but exceeded. Radio did not die. She knew how to survive thanks to those who listen and those who do.

Many journalists have today, as you see this as inflation quality or quantity?
Nothing extraordinary. Inflation can not be quality. Quality is just quality. Any new reporter or journalist has the full right to strive to do something in the media capitalism. There are those who are successful, there is not. A cynic might have said it's good that there are many and most are underdeveloped, because it makes it easy to some, but this view seems really racist.

What is the quality that makes a good journalist?
Being a Javer Malo, Alfons Gurashi, Indro Montaneli, Enzo Biaggi, means being a good journalist. In this case, I mentioned an idol.

In your life you have interviewed many politicians, artists, academics, journalists. What character you has climbed more? What you leave more impressions?
There are relatively few genuine nature, but there. Also note that respondents find it difficult to speak in February. It is not to place blame angle. Today, those who are lucky enough to speak on television should be trained by specialists. The time has come when it should be reformed qualitatively the behavior of the guests in the program and their own behavior during the interview. A constipated and capture desperately grip self-censorship. A small fraction are really scared, but even so, each of them has given something to the public and me. Yes chooses not përkëdhelem bringing respondents particular names. In various television programs promotional spots there are many who do this for us today.

Before which character you left without a word?
I do not deserve to remain speechless. Do not have that luxury.

What is the character who has refused to come and that you swore never to interview?
I myself do not go to some programs. It is not the end of the world. But I'm not a politician. Not votohem. There are no secret inatçor position with individual television stations. From the standpoint of public relations seems to me a mistake. No hostile television to communicate with the public when the aim is to build an acceptable image and votueshëm. President Obama has gone twice journalist program antiobamist O'Rielly and surprisingly resulted in a very good result against Republican opinion. However, responding to eye your question, there have been some spectacular refusals to come to programs. It is a matter of democracy ...!

You've got more important journalism awards, but do not hide any sense of rejection or concern to them. Why the ambivalence?
Because it never gets sensation positive just as would have happened. Feel appreciated, but at the same time used and sometimes attacked by yours. In a place where professionals get an estimate and order the directors not to go to pull the price as is the case with two large institutions, there is not much room for optimism.

Happened to have received criticism. How do you respond to them? Or are you completely indifferent?
-No, I am not indifferent. Our work is assessed by public opinion and criticism specialized. To these categories'm sensitive. Shashkat tables, a banal bite or anonymous letters are for men, it is said somewhere in the Canon ...

"New Day" has been a great success of yours. What is for you a morning show and do you think it should go up again in such a format?
-To be completely candid with you, I've completed "New Day"-n as an almost reverse. But I believe in the morning demanding journalism. A viewer in the morning is not more stupid than at lunch or dinner. There is no reason why not given a clear message that morning. Programs like "New Day" today many years in all western countries. In fact, some of my colleagues, as Blendi Salaj, or even now Endri Xhafo, do or will do the same, believing as I did in journalism really early in the day.

Of ten years you're already a lecturer at University College AAB Prishtina. How is your life between Tirana and Kosovo's capital, which capital you up more? As auditors of students?
I love teaching. You can affect humans. Prishtina liked that first day when I left the office just finished the BBC and outside the snow fell the most beautiful I have ever seen. I love Kosovo and notice that the more love there. No wonder I stopped teaching in Tirana. Students do not see the eye with appropriate interest. (Although there is no respect in their view, there is no participation and passion). The opposite happens in Pristina. There is excitement in the university auditorium. Are genuine in their desire to change and become better.

Where change and ngjasojmë Prishtinalit?
Just do not change. Are so few things that will not be needed were amplified for incorrect reasons.

We know Adin only through television, but how is it in everyday life?
I can not be different and look like. If it succeeds I had lying on one of them. I am vanitoz and I believe that I am very well so as I am in both environments. Of course, full of defects, words, gestures, reactions, which often do not stay. But it makes me who I am and I'm glad it happens. One day, a dentist stopped on the street and told me that he felt a duty to regulate the lower stërdhëmbëshin not liked. I took this as a slight lack of breeding, although appreciated as benevolent gesture. I told him that stërdhëmbëshi like it is and its regulation would be equivalent to setting the edge silicon.

Is the time when the representatives of the asso run several programs at once. Are you for or against it?
-I was against. Now I'm pro.

You, do you think about a new project which will lead parallel to the "Show"?
-Yes. I say start a new serial parallel to the "Show". Most intriguing culture and information of young people and are finishing work on a popular spectacle with great power examination.

As you experience this period of celebrations for the 100th anniversary of Independence of Albania?
-Not good. No festive atmosphere. It looks like the feast of all Albanians. When the leaders of the three countries winning World War II, Truman, Churchill and Stalin meet in Postdam, British Prime Minister was ahead of general elections, which can win or lose (actually lost). He made an aristocratic gesture that only a liberal aristocrat could do, chose as his deputy delegation precisely opposition chief, who after the election became Prime Minister of Britain. Churchill thought that Britain is for everyone and if you lose the election, the relationship with allies and decisions for the future of the world should have continuity. In this regard, the 100th anniversary should be organized by all and included in joy and reflection throughout.

What will you do on November 28?
Initially, it will put a red and black flag on the balcony. Would surely have invited dear friends home from Kosovo to raise a toast. Those days are likely to collaborate with artists to organize a show in Vlora, that great city that I've always wanted. With a population that represents so beautifully, tumble, but with justice being Albanian.

Last question: At this point are you happy? Have cramps unhappiness?
-Yes, I am happy. Any further stërkëmbësh edge makes life interesting.

/ Eraldo rexho / Albanian newspapers / ]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online