All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Saturday, 26 May 2012

Rona Nishliu suksesi me i madh shqiptar ne Eurosong

Ka nisur ashtu sic duhet në orën 21: 00 nata finale e Festivalit të madh Evropian. Ndërsa Shqipëria sic ishte parashikuar ka kënduar e treta këngën e saj “Suus” me mjaft emocion, pas përfaqësueses së Hungarisë.

Rona ka preferuar të ketë të njëjtin look dhe veshje si në natën gjysëmfinale, dhe ka marrë shumë duartrokitje , ndërsa në fund ka thënë “Thank you”. Cmimi i madh për këtë vit ka shkuar te Suedia, ndërsa Rona Nishliu është renditur në vendin e pestë me 146 pike,  duke shënuar kështu suksesin më të madh që ka arritur ndonjëherë Shqipëria./Albavipnews/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Rona Nishliu Albanian triumph at Eurovision

Properly initiated at 21: 00 final night of the great European Festival. While Albania was projected as the third sang her song "Suus" with great emotion, after the representative of Hungary.

Rona has preferred to have the same look and dress like the night semifinals, and has received much applause, and finally said, "Thank you". Great price for this year has gone to Sweden, while Rona Nishliu is ranked in fifth place, marking the biggest success that has ever reached Albania. / Albavipnews /

Ronela Hajati absolutisht e zhgenjyer ne Top Fest...

E lane jashte finales se "Top Fest", kengetarja nxjerr te palarat: S'me shkoi mendja te gjeja mik, ose te paguaja para

RONELA HAJATI: Më thanë “ruaje performancën për në finale”, çmimet janë caktuar që tani

"Ne gjysmefinale pashe zarfet me emrat, ishin bosh"

Javen e ardhshme, do te mbahet ne kryeqytet finalja e njerit prej kompeticioneve me te rendesishme muzikore, sic eshte "Top Fest"-i. Deri tani jane zbuluar disa nga emrat e finalisteve, nderkohe qe "Bluetooth" ka arritur te zbuloje emrat e disa prej konkurrenteve qe kane mbetur jashte kesaj ngjarjeje. Kengetare te tille si Kejsi Tola, Laura Nezha, Orgesa Zaimi, Ronela Hajati etj., kane mbetur, jane skualifikuar nga konkurrimi, nderkohe qe edhe nje pjese e mire e konkurrenteve te "The Voice", nuk do munden t'i shkojne deri ne fund kesaj endrre. Natyrisht qe shume prej tyre jane te zhgenjyer, por ne kemi realizuar nje interviste me kengetaren Ronela Hajati, e cila ndan me ne mllefin dhe pazaret qe, sipas saj, jane bere ne kete festival...

Aferdita, Seldi dhe Xhani rikthehen ne Dancing With The Stars...

Aferdita, Seldi dhe Xhani rikthehen ne “DANCING”

Sic eshte thene qe ne naten e pare te "Dancing With the Stars", surprizat ne formulen e garimit ne kete edicion nuk kane te sosur. Formula e re qe producentja perfshiu ne garen e ketij viti ishte e njohur ne te gjitha realizimet e ketij spektakli ne Itali, Amerike, Angli etj., pra rimarrja ne gare e te eliminuarve gjate javeve te ndryshme. Keshtu qe, ne fillim te puntates se kesaj te enjteje u tha se do te hapej votimi per te shtate te eliminuarit, ne te cilet nuk u perfshi Artan Imami, qe eshte larguar me deshire nga gara per arsye shendetesore. Producentja Holta Dulaku vendosi qe ne baze te votave te publikut, i cili kishte mundesi te votonte gjate gjithe nates, te riktheje ne gare tre prej shtate te eliminuarve. Ne fund te votimit, u shpallen te rikthyer Xhani Shqerra, Aferdita Dreshaj dhe Seldi Qalliu.

Top Fest 9, te kenaqurit dhe te pakenaqurit e festivalit...

Ja te kenaqurit & te pakenaqurit e Top Fest 9

Pak dite na ndajne nga finalja e edicionit te nente te festivalit te muzikes moderne shqiptare, Top Fest. Emra te njohur te njohur te muzikes shqiptare qe kane qene pjesemarres ne kete event, nuk jane kualifikuar ne finalen e madhe, e cila do te zhvillohet ne 3 qershor ne Pallatin e Kongreseve.Edhe kete vit nata finale eshte konceptuar si nje mbremje gala ku do te ndahen cmime per pjesemarresit ne kategori te ndryshme si dhe cmimi i madh, ai i festivalit qe zgjidhet zakonisht nga votat e publikut. Ronela Hajati, Orgesa Zaimi, Kejsi Tola , Laura Nezha, Ciljeta , grupi Lynx, Marsela Cibukaj, Laura Nezha , Enrika Derza etj nuk kane arritur te kualifikohen per te qene pjese e finales.Ne rrjetin social Facebook kengetare te ndryshem kane komentuar lidhur me mosperfshirjen e tyre ne kete event.

Rona Nishliun e perkrahin edhe gazetaret e huaj

Sonte kënga “Suus” do të vijë e treta në natën finale të “Eurosong 2012”. Ndërsa Rona Nishliu edhe pak orë e do të ngjitet në skenë, por sonte si duket nuk do të ketë përkrahjen vetëm të shqiptarëve, apo edhe të huajve spektatorë, por edhe të shtypit të huaj.

Sic e shihni në këtë foto është kompozitori i këngës Florent Boshnjaku, i cili është përkrah një gazetari të huaj të Press Center, dhe ai është një fans tashmë i Ronës, dhe bën tifo për Shqipërinë.

Ndërsa sondazhet vazhdojnë ta rendisin Shqipërinë në vendet e para, por cdo enigmë dhe parashikim do të marrë fund sonte në Baku të Azerbajxhanit. Forca Rona dhe Albania! Do të ishte një fitore e madhe në 100 vjetorin e shtetit shqiptar, triumfi i Shqipërisë në këtë festival të madh evropian./Albavipnews/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Rona Nishliu support foreign journalists

Tonight the song "Suus" would come third in the final night of "Eurovision 2012". While Rona Nishliu even a few hours will go up on stage, but tonight it seems not to have support only for Albanians, or even strangers spectators, but also the foreign press.

Rovena Dilo vjen si prezantuese ne Cmimet "Kult"...

Rovena Dilo: Kam nje padurim artistik per nje kenge te re!

Ajo eshte nje nga artistet me te informuara, kulturuara dhe e pergatitur ne shume fusha te artit. Sa here qe bisedon me te, ajo mund te te tregoje gjera pafund; nga letersia, kinematografia boterore, show-bizz-i boteror, spektakli, lexuese e rregullt e gjithe revistave te famshme qe nga “Vogue”, “Elle”, “Maria Clair” etj., persos informacioneve dhe kultures se madhe muzikore qe per hir te se vertetes ne brezin e ri te artisteve gjendet me pakice. Eshte i gjithe ky “background” qe reflektohet ne sjelljet, ne zgjedhjet dhe iniciativat qe ajo ndermerr. Rovena Dilo, kengetarja qe shquhet per kenge te rralla, por ama cilesore dhe te spikatura, te marten ne mbremje do te vije ne rolin e prezantueses ne mbremjen “Gala” te ndarjes se cmimeve artistike te Akademise Kult.

Bastet: Liami favoriti kryesor, Genta dhe Franceska te fundit

gjendja aktuale me 26 maj, ora 16h
Liami, kandidati favoriti kryesor, Genta dhe Franceska te fundit

Sic eshte bere tradite tashme, ngjarje te tilla si “Big Brother” nuk kalojne pa u shfrytezuar edhe nga kompanite e basteve. Keshtu per shembull edhe kete vit, kompania e basteve “Ecobet” ka hedhur ne web emrat e kandidateve me koeficientet perkates. Ne krye te listes me koeficientin me te vogel qendron Liami ( 1.70), i dyti Arbri me koeficient ( 2.85), i treti  Ermali ( 3.35), dhe pastaj vijne Genta e Franceska me koeficient perkates ( 7.25). Se cili do te jete fituesi, kete pritet ta vendose publiku sot ne mbremje, nderkohe qe deri atehere ju qe keni ndonje parandjenje te forte mund te vini baste tek eccobet.com

Big Brother, sonte finalja e madhe, ja surprizat e "Vellait te Madh"...

Sot, finalja e madhe. Ja surprizat e “Vellait te Madh”

Sonte, ne ekranin e “Top Channel” do te transmetohet nata finale e njerit prej spektakleve me te ndjekura televizive ne Shqiperi. Sonte do te shpallet fituesi i edicionit te peste te “Big Brother”. Publiku eshte i ndare ne shume pjese tashme dhe te gjithe duket se e kane bere perzgjedhjen e tyre. Ne forume te ndryshme virtuale emri qe lakohet me se shumti si fitues i mundshem i ketij edicioni eshte ai i Liamit. Por asgje nuk eshte e sigurte…

Ne kemi arritur te zbulojme se autoret e spektaklit po planifikojne nje finale gjigande, gjate se ciles te gjitha ambientet e shtepise se famshme do te shnderrohen. Protagonistet e nates nuk do te jene vetem konkurrentet, por edhe familjaret e tyre, te cilet kane pergatitur surpriza per secilin finalist. E dashura gjermane e Liamit, Evelina duket se e ka ruajtur per ne finale ardhjen ne Shqiperi. Mekanizmi kryesor i nates finale do te jete televotimi, i cili do te mbyllet e rihapet pas cdo daljeje te banoreve deri ne shpalljen e fituesit. /bluetooth/

Princ Leka ne telashe me banken...

Mbreteria ne pike te hallit: Princ Leka zhytet ne borxh, Raiffeisen Bank i merr pronat

Leka II Zogu ka marre nje kredi mbi 500 mije euro per te blere nje shtepi. Por qe kur e mori kredine dhe deri tani ai nuk ka paguar asnje kest. Keshtu banka Raiffeisen e ka paditur ne gjykate dhe e ka fituar gjyqin

I rrethuar nga truproje, nga oborr mbreteror sic e quan ai, nga nje shpure e tere qe pretendenti per fron mbreteror i ka nga pas, tani eshte ne pike te hallit. Eshte zhytur ne borxhe dhe pronat mbreterore po ia marrin bankat.

Jane 607 mije euro qe Leka ia ka borxh bankes Raiffeisen e cila e ka hedhur ne gjyq dhe vendimi eshte marre keto dite nga gjykata e cila e ka ndare mendjen, banka le t’i marre cdo pasuri Lekes mjaft qe te shlyhet sasia e borxhit qe i ka.

Eurovision, Rona Nishliu: Jam gati, jam e motivuar!

Eurovizion, Rona Nishliu sot ne finale

Rona Nishliu do te performoje sot e treta ne naten finale te Eurovizion, ne skenen Crystal Hall ne Baku te Azerbajxhanit.

Pas perzgjedhjes se finalisteve, gjate nje konference per shtyp, u hodh shorti ku Nishliu zgjodhi numri 3. Kenga “Suus” e shkruar nga vete kengetarja kosovare dhe e kompozuar nga Florent Boshnjaku, ka arritur te shkoje ne finale.

Finalja e Eurosong mbahet sonte dhe transmetimi i saj fillon ne oren 21:00. Rona Nishliu kendon e treta dhe kodi ku shqiptaret ne diaspore mund ta votojne eshte 03. Ne sondazhet e "Wiwi Bloggs", qe i dedikohet Festivalit Europian te kenges, Shqiperia me 1551 vota eshte nje nder tre kenget me te mira, pas Suedise me 3032 vota e Rumanise me 2538.

Edhe kete vit votimi i konkurrenteve u nda 50 me 50 mes jurise profesioniste te cdo vendi dhe televotimeve te publikut.

Kengetarja qe perfaqeson Shqiperine do te konkuroje per cmimin e madh sebashku me shtetet si Greqia, Rusia, Austria, Finlanda, Izraeli, Mali i Zi, Zvicra, Malta, Turqia, etj. Rona Nishliu eshte krahasuar nga mediat e huaja per zerin e saj si Aretha Franklin apo mbretereshen e muzikes “funk”, Chaka Khan.

Revista PANORAMA PLUS - 26 Maj 2012

Revista PANORAMA PLUS, 26 Maj 2012
 • Rona. Sondazhi zyrtar i Eurosong e nxjerr te treten pas Suedise dhe Rumanise. Te gjitha komentet pro dhe kunder perfaqesueses se Shqiperise ne Festivalin Europian. Surpriza pas nates se pare gjysemfinale, Rona me e klikuara ne youtube.
 • Surprizat e finales se madhe sonte ne BB5. Fansat e ndajne fitoren mes Liamit dhe Arbrit.
 • Finalja e "Top Fest 9" me 3 qershor, ja kenget me te klikuara. "Mamica" si kenga me e preferuar dhe e urryer njekohesisht
 • Skandali, kengetaret tane te perfshire ne histori droge, kriminaliteti e prostitucioni. Flasin Shota Baraliu, Gjyste Vulaj, Gold AG dhe Stresi: "I kemi pare me syte e tane"
 • Jurgen Gjasula: Kam enderr te luaj me Realin e Madridit
 • Mihrije Braha: Aborti para 5 viteve beri qe te heq dore nga shtatzenia e dyte
 • Jon Gjebrea feston 22 vjetorin!
 • Big Brother. Kush i meriton 100 milionet? Te afermit e pese finalisteve japin argumentet e tyre.

Revista BLUETOOTH - 26 Maj 2012

Revista BLUETOOTH, 26 Maj 2012
 • Big Brother; Rubensi: Genta la porosi t'ia nxirrnin fotot. Nuk kthehem me te as per 1 miliard, pishman qe se pshtyva... eshte e semure per fame; Erioni: U ktheva tek ish-e dashura; Klaudja: Jam e lumtur ne lidhjen time; Arbri, Qetsori, Ermela: Kush triumfon sipas nesh; Bastet: Liami, favoriti kryesor, Genta dhe Franceska te fundit. Sot finalja, ja surprizat e show-t. Babai i Franceskes stampon mbi makine slogane per te bijen.
 • Ronela Hajati: Ne "Top Fest" cmimet te blera; E lane jashte finales se "Top Fest", kengetarja nxjerr te palarat: S'me shkoi mendja te gjeja mik , ose te paguaj para. Me thane "ruaje performancen per ne finale", cmimet jane caktuar qe tani.
 • Ciljeta Xhilaga: Do iki ne Meksike, ja pse e lashe finalen e "Top Fest"
 • Arta Dobroshi "shokon" Kanen, ne tapetin e kuq pa te brendshme
 • 100 Police arrestojne Sinan Hoxhen. "Cmendet" kengetari, investon 20 mije euro per nje klip.
 • Aferdita Dreshaj, Seldi Qalliu dhe Xhani Shqerra rikthehen ne "Dancing"

Rubensi: Genta i nxori fotot vete. Desh e peshtyva në BB5

Emrin e tij e kemi ndeshur dendur këto kohët e fundit në faqet e gazetave rozë. Rubens Shehu, ish i dashuri i Gentës së “BB5”, i akuzuar nga shumëkush si personi që i ka publikuar fotot, sjell sot një version shumë interesant të ngjarjes. Le të lexojmë bashkë për më shumë rrëfimin e tij.

Jemi një javë përpara finales, si e pret daljen e Gentës?
Daljen e Gentës nuk e pres fare…S’kam për çfarë ta pres Gentën kur të dalë.

Do ta takosh, apo kjo histori tashmë nga ana jote konsiderohet e mbyllur?
Ajo histori është e mbyllur për mua, Genta në sytë e mi është një hiç.

E ke ndjekur Gentën brenda. Ka thënë që edhe sikur të duash ti, s’do të takojë. Si mendon?
Që të tregohem i sinqertë Gentën e kam ndjekur shumë pak, për të mos thënë fare. Për ato çfarë thotë Genta për mua, i marr informacionet nëpërmjet friends-ve të mi në ‘facebook’. Po, më kanë treguar që ajo ka thënë se nuk do të më takojë edhe sikur të dua unë ta takoj. Për mua s’është aspak problem nëse nuk e takoj, përkundrazi më bëhet qejfi që do jem rehat, dhe s’do e kem më Gentën nëpër këmbë.

Sinan Hoxha ka 100 femra “locke e zemer” (Video)

100 vajza të veshura si police shfaqen në videoklipin më të ri, i cili ka pak orë që është lancuar nga Sinan Hoxha.

Kënga është shumë ritmike dhe pretendon të jetë një hit veror, dhe titullohet “Lock e zemër”, ku ka një tekst të shkruar nga Arsim Bunjaku.

Mendohet se ky klip ka kushtuar 20 mijë euro. Kush thotë që Sinan Hoxha është gay, ai u thotë njëkohësisht njëqind femrave lockë e zemër, të paktën në këngë./Albavipnews/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Sinan Hoxha has 100 female "Lock the heart"

100 girls dressed as police officers appear on the new video clip, which was launched a few hours by Sinan Hoxha. The song is very rhythmic and pretend to be a summer hit, and is entitled "Lock the heart", which has a text written by the Education Bunjaku. It is thought that this clip has paid 20 thousand euros. Who says that Sinan Hoxha is gay, he also says Locke hundred female hearts, at least in the song. / Albavipnews /

Friday, 25 May 2012

Mentor Zymberaj, aktori me i mire ne festivalin ne Bullgari

Zymberaj, aktori me i mire ne Bullgari

Aktori kosovar Mentor Zymberaj nuk ka dale duarthate nga Festivali Nderkombetar i Teatrove ne Vratza te Bullgarise. Ai eshte zgjedhur si aktori me i mire i festivalit, per rolin e tij ne shfaqjen “Aktori ne kuti”.

Festivali i cili u realizua ne dy konkurenca, ne ate vendore dhe nderkombetare gjithsej mblodhi 19 shfaqje teatrore nga vende te ndryshme evropiane. Zymberaj keshtu eshte vleresuar per mjeshterine e tij ne artin skenik, e ne vecanti duke ngritur lart edhe mjeshterine aktoreske kosovare.

"Aktori ne kuti" pos ketij suksesi te madh eshte ftuar tanime edhe ne festivale te tjera te rendesishme nderkombetare si : Festivali i Teatrove ne Varna te Bullgarise nga 01-07. gusht 2012, ku shfaqja "Aktori ne kuti" ka nderin te prezantoje kulturen dhe artin kosovar ne diten speciale qe i kushtohet Kosoves : "Day of Kosova"(7 shtete prezentohen brenda 7 diteve). /zeri/

Erion Zeqiraj per lidhjen me Bertinen ka vetem heshtje...

Erjon Zeqiraj: “Angazhimi im aktual ne television me argeton”

Gjate edicionit te peste ishte Erioni, djali nga Tirana, qe si nje asnje edicion tjeter te “Vellait te Madh” do t’i bente per vete vajzat e reja qe bashkejetonin me te per te zgjedhur Bertinen, vajzen me te cilen lidhja zgjati per nje periudhe afro dy vjecare.

Per t’u ndare nga ajo vetem pak kohe me pare edhe pse motivet nuk jane shume te qarta prej tij. Nuk eshte se ka patur nje konflikt konkret midis tyre por ka qene thjesht nje mosperputhje karakteresh.

Me temperament te forte dhe i teper elokuent, Erioni kishte nje eksperince te shkurter televizive, te cilen e vazhdon edhe sot duke qene i pranishem ne ekranet e shqiptareve cdo mengjes.

Oraret televizive e kane detyruar Erionin qe te ndryshoje edhe ritmin ditor te jetes se tij, duke ia veshtiresuar me teper daljet naten dhe frekuentimin e shoqerise. Kjo per faktin se ai drejton nje emision mengjesi dhe per kete i duhet te bjere ne shtrat heret dhe te zgjohet po ashtu heret.

Arta Dobroshi si Marylin Monroe ne Kane, zbulon vithet!

Arta Dobroshi
photo: getty images
Arta Dobroshi shfaq vithet ne Kane

Do te duhej te ishte dita e saj e madhe per te shkelqyer, perderisa ajo iu bashkua pjeses tjeter te yjeve hollywoodiane ne festivalin e filmit ne Kane, por ne fakt per aktoren kosovare dita shkoi neper ballinat e mediave nderkombetare.

Fatkeqesisht aktorja kosovare Arta Dobroshi perfundoi e skuqur, pasi ne menyre aksidentale u tregoi fotografeve me shume se qe mund te kete dashur.

Ylli shqiptar promovoi gjate te premtes filmin Trois Mondes (Tri Botera), se bashku me koleget e saj Raphael Personnaz dhe Clotilde Hesme.

Rona dhe Arbri perkrahja maksimale

Ajo me lukun e saj dhe zërin e saj ka cmendur të gjithë, e ai me lojën e tij dhe zgjuarsinë e tij ka bërë miq të shumtë.

Këta janë kosovarët që sonte do të jenë në vëmendjen më të madhe nga ana e të gjithëve, Rona Nishliu në ‘Eurosong” dhe “Arbër Zeka në Big Brother Albania 5”.

Por në “Eurosong 2012” Suedia dhe Rumania duken në “pole-position” për suksesin përfundimtar, ndërsa “Suus” I Rona Nishliut  pjesëmarrëses shqiptare, parashikohet të renditet në vendin e gjashtë.

Po për djaloshin karazmatik Arbërin në “Big Brother 5” shumë mendojnë se është momenti nëse ky reality-show do të jetë i drejtë këtë vit të fitojë finalisti i vetëm nga Kosova. Mësuam se sonte stafi i Top Channel ka menduar të sjellë vërtetë një super shoë.

Xheraldina nga Prizreni, apo Shakira shqiptare

Xheraldina Berisha by AsNas Photography
Ka kënduar gjithmonë, por ndoshta falë pjesëmarrjes së saj në spektaklin ‘The Voice’, Xheraldina ra në sy për zërin e saj.

Sot ajo me këngën “Lamtumirë”, të cilën e këndon me reperin Stresi, është pretendente për çmimin e madh në festivalin modern “Top Fest 9”, megjithëse në rrëfimin e saj këngëtarja na thotë se do të donte ta fitonte çmimin e publikut.

Zërin e saj e dëgjoni sidomos nëpër klubet më të njohura të Prishtinës, ku këndon ‘live’, ndërsa së shpejti e planifikon edhe një video të re. Lexojeni intervistën e saj për gazetën tonë dhe do të mësoni më shumë për Xheraldinën e hitit ‘Lamtumirë’.

“Kosova Sot”: Xheraldina, po e ndjeni suksesin e këngës së Top Fest?
Xheraldina Berisha: Kënga ka pasur goxha sukses dhe jam shumë e kënaqur.

“Kosova Sot”: Nëse jo vendin e parë, cilin do të doje të fitoje në këtë festival?
Xheraldina Berisha: Nëse jo vendin e parë, do të kisha pasur dëshirë ta fitoja çmimin e publikut, pasi pëlqehet shumë nga publiku.

Erjoni: Vazhdoj lidhjen me te dashuren ne Greqi

Erjoni, i larguari i fundit nga shtëpia e Big Brother të shtunën e kaluar, deklaroi në emisionin ‘Pasdite në Top Channel’ se do të vazhdojë lidhjen e tij me të dashurën në Greqi, me të cilën është takuar gjatë kësaj jave.

“Shkova në Greqi për të takuar të dashurën, e cila më priti në aeroport. Ishte një takim i ngrohtë dhe sqaruam shumë gjëra. Ishte e mërzitur dhe e prekur nga ato që kanë ndodhur gjatë kohës që nuk jemi takuar”, u shpreh Erjoni.

Sipas tij, vështirësitë e një lidhjeje në distancë sjellin edhe keqkuptime: “Ne kishim 2 muaj e gjysmë para se të fillonte Big Brother që nuk takoheshim. Ishte një lidhje në distancë që ka vështirësitë e veta. Ramë dakord që të vazhdojmë lidhjen, të përpiqemi ta mbajmë gjallë. Unë do të shkoj atje, ajo do të vijë këtu e më pas të shohim.”

Në lidhje me Klaudian, me të cilën Erjoni u puth në shtëpinë e Big Brother, nënvizoi: “Me Klaudian kam vetëm shoqëri dhe për të nuk diskutova shumë me të dashurën. Ajo ishte e mërzitur për këtë episod, por e kaloi.”

Dafina Zeqiri don nje bebe

Nuk është hera e parë që këngëtarja Dafina Zeqiri shihet në foto të hedhura në facebook duke mbajtur në krah bebe. Por këtë herë nuk dihet se i kujt është ky fëmijë i vogël, por këngëtarja shihet shumë e lumtur që e ka në krahë vogëlushen.

Dafina si duket ka dëshirë të ketë një fëmijë sa më parë. E po ajo tashmë princin që mund ta sjellë së bashku një bebe  e ka, tashmë i duhet vetëm të veprojë./Albavipnews/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Dafina wants a baby

It is not the first time the singer is seen in the picture Dafina cast on facebook keeping babies arm. But this time not known of whom is this child, but the singer is seen very happy little girl has in her arms. Capital seems to have wanted to have a baby soon. The prince is she now can bring along a baby, there, now just need to act. / Albavipnews /

Ermali fitues i BB5 sipas astrologes


Astrologia  e njohur shqiptare Meri ka qenë e ftuar në programet e Top Channel dhe ka treguar se sipas parashikimit të saj, do të jetë Ermali ai që do ta fitojë “Big Brother Albania 5”, pasi sipas saj ai i përket shenjës së demit, dhe kjo shenjë ka fat.

Megjithëse astrologia kishte dëshirë që ta fitonte Genta, meqë është femër. Por kush do ta fitojë në të vërtetë këtë reality-shoë, presim mbrëmjen e së shtunës më 26 maj ora 21:00./Albavipnews/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
BB5 Ermanli winner by astrologës

Of known astrologer Mary has been invited to the Top Channel programs and has shown that under its forecast, will be Ermali that he will win "Big Brother 5", because according to her it belongs to the sign of damage, and the sign is lucky. Although astrologers had wanted to win Genta, as is female. But who will actually win this reality-showdown, expect Saturday evening May 26 21:00. / Albavipnews /

Dancing With The Stars Albania 3: Asnje eliminim kete jave!

Asnje eliminim ne Dancing [VIDEO]

Plot surpriza ka qene mbremja e te enjtes ne spektaklin e radhes se “Dancing with the Stars”. Njera prej tyre ishte finalja, ku ethshem pritej eliminimi i nje personazhi VIP, mes Ornela Bregut, Foto Strakoshes dhe Vedat Ademit, si me pak te votuarit, por produksioni zbuloi se te tre yjet do te qendronin perseri ne gare, pa pasur largime ne kete mbremje. Por, kjo nuk ishte e vetmja surprize. Qe ne nisje te produksionit te suksesshem te “Tring Dixhital” e “Vizion Plus”, u anoncua se tre prej VIP-ave te cilet ishin larguar me heret gjate spektaklit, do te kishin mundesi te riktheheshin, permes nje votimi nga publiku qe zgjati gjithe mbremjen. Aferdita Dreshaj, Xhani Shqera dhe Seldi Qalliu ishin te zgjedhurit e publikut per tu rikthyer keshtu ne gare javen qe vjen. Kercimi, si elementi kryesor i Dancing, ishte kete puntate nje emocion me vete.

Shpallen nominimet per naten finale ne "Celesin Muzikor 6"

Gjithcka eshte gati per naten finale te Festivalit te Muzikes Moderne dhe Popullure "Celesi Muzikor' ne edicionin e 6-te te tij.

Finalja e madhe do te ofroje shume spektakel, me te ftuar dhe shume cmime dhe emocione. E merkura po vjen me 30 Maj ora 21:00 ne Zipp Club ne Prishtine dhe ku do te trasmetohet nga RTV21 dhe Zico TV.

Për te votuar për këngët e nominuara ne 'Çelësi Muzikor 6' për favoritin tuaj të nominuar, dërgoni SMS (Kosova dhe Shqipëria) ne nr 55005 me tekst: cm (hapësirë) dhe numri i nominuarit.

Best NEW ARTIST
Ardita Haliti ‘Falma’ (cm 01)
Besnik Peqani - Niki ‘Ik’ (cm 02)
JetmiR ‘Une tboj high’ (cm 03)

Best MALE
Besnik Peqani - Niki ‘Ik’ (cm 05)
JetmiR ‘Une tboj high’ (cm 06)
Rattle ‘Lshoma binen’ (cm 07)

Kaltrina Selimi martohet fshehtazi ne Londer

Kaltrina martohet fshehtazi ne Londer

E fejuar dhe me nje lidhje shume stabel si edhe personaliteti i saj, kengetarja e njohur Kaltrina Selimi, ka vendosur qe te largohet nga Kosova, edhe pse tentoi te sillte te fejuarin e saj Dritonin ne Kosove. Destinacioni i tyre tashme eshte Londra, ku cifti po stabilizohet pas vjedhjes ne apartamentin e tyre ne Prishtine. Hajdutet, pervec sendeve me vlere, moren edhe te gjithe dokumentacionin personal te Kaltrines dhe Dritonit, kurse cifti tashme ka rregulluar dokumentet e reja dhe sic njoftojne nga Prishtina, kengetarja eshte pare teksa eshte larguar nga ambasada britanike ku kishte bere dhe aplikimin per vize. Pasi te shkoje ne Londer per te jetuar, ajo do te kurorezohet atje me Dritonin per te rregulluar dokumentet ne Angli. Planet per martese Kaltrina i ka bere qe para dy viteve, por angazhimet e shumta nuk e kane lene qe ajo te percaktoje nje date per ceremonine martesore./mapo/

Thursday, 24 May 2012

Vikena Kamenica: Si ma ndryshoi Krista jeten dhe karrieren...

Vikena Kamenica: Si ma ka ndryshuar jeten dhe ndjeshmerine vokale Krista

Eshte nje nga artistet me te dashura te skenes sone. Nje vajze e cila mjeshterisht ka luajtur role te shumta ne Teatrin e Operas dhe Baletit. Vikena Kamenica nuk do te flase sic ben zakonisht pas nje shfaqjeje, por do te ndaje emocione unike me lexuesin tone. Krista eshte kryefjala e gjithe bisedes me Vikenen, vogelushja qe e bekoi kengetaren ne nje date te shenuar, sic ishte ajo e Krishtlindjeve. “Kisha enderruar shume per ate moment dhe realisht ia kalonte dhe endrres”, tregon ajo, teksa flet per takimin e pare me Kristen. Sigurisht, jane momente unikale, te vecanta, ku cdo nene i perjeton ne menyren e saj. E pranon qe jeta e saj ka ndryshuar, madje edhe sa i perket muzikes, “ajo cka ndiej gjate punes sime te perditshme dhe me pelqen ta mendoj qe vjen nga vajza, eshte ndjeshmeria vokale”. Nderkohe, Vikena tregon se pavaresisht angazhimit me Kristen, nuk rri dot larg muzikes. Ne fillim te qershorit ajo do te kete nje “Koncert piano–vocal” se bashku me kolegen dhe mikeshen e saj Merita Rexha Tershana. Sic citon ajo ne kete interviste, femija eshte nje stimul me shume ne karriere: “Nuk dua ta mendoj pengese femijen tim, perkundrazi nje stimul me teper. Krista ka qene ogur i mire, se periudha me e frytshme artistike per mua ka qene ne muajt e shtatzenise, ku te dyja bashke kemi kenduar ne shume koncerte dhe konkurse brenda dhe jashte Shqiperise”.

Aferdita Dreshaj: "Danc off"-i me shoqen time te ngushte ka qene i kurdisur

Aferdita Dreshaj e zhgenjyer nga DWS: Turp qe me eliminuan!

Bukuroshja e “Miss Universe 2011”, modelja dhe kengetarja Aferdita Dreshaj, eshte prekur shume me largimin nga spektakli i vallezimit “Dancing with the stars” gjate mbremjes se te enjtes, pasi konsideron se jo vetem qe ka kercyer shume mire, por edhe se vleresimi i jurise ka qene gati maksimal. “Te dal une me 27 pike, kur 30 pike jane gjithsej dhe piket maksimale qe u moren te enjten ishin 28, kjo nuk di si eshte e mundur. Turp!”, - thote Aferdita ne nje interviste per “Standard”, duke ndare me ne emocionet rreth ketij eventi. Ajo eshte e bindur se “Dance off”-i perballe shoqes se saj te ngushte, Adelina Tahirit (se ciles i uron fitoren) ka qene i kurdisur, pasi do te kishte me shume ndikim te shikuesit.

Argjentina Ramosaj, imazh i mamase se saj

Vajza e ëmbël e muzikës ka zgjedhur të heshtë kur e pyetëm se pse u nda nga Valoni. Është kjo Argjentina Ramosaj, e cila në punën e saj si duket vetëm ec para dhe këtë herë do të jetë edhe përkrah punës së mamasë së saj.

Siç e shohim në këtë foto, ajo do të jetë edhe si imazh i mamasë, fotografes Suzana Mushkolaj, e cila do të sjellë së shpejti Grand Sfilata, “Modë - Art”, koleksionet që do të vijnë nga studentët e saj./Maksim Gjokaj/Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Argentina Ramosaj image of her mother

Music sweet daughter has chosen to remain silent when asked why it was separated from Valon. Is this Ramosaj Argentina, which in her work seems just walk before and this time will be working alongside her mother. As we see in this picture, it will be like the image of her mother, Susanna Mushkolaj photographer, which will soon bring Grand Sfilata, "Mode - Art" collections that will come from its students. / Maxim Gjokaj / Kosova Sot /

Gjyste Vulaj ka fobi plakjen

Njëra nga këngëtaret më atraktive shqiptare, Gjyste Vulaj, na tregon për gjërat që ajo i pëlqen dhe që i urren në jetë. Ajo preket shumë shpejt dhe qan, kjo është e natyrshme.

Ajo është këngëtarja që pëlqen shumë thjeshtësinë dhe sinqeritetin e ka vetë, andaj do ta gjejë edhe te të tjerët. Gjyste Vulajt kurrë nuk do t’i pëlqente të merrej me politikë. Ajo trembet dhe ka fobi të ardhmen, kur të plaket, dhe ka një dëshirë të parealizuar, të ketë një djalë dhe të gëzojë të gjithë, sidomos vjehrrën./Maksim Gjokaj/Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:  
Gjyste Vulaj has phobia aging

One of the most attractive Albanian singers, Gjyste Vulaj tells us about the things she loves and hates in life. It affected more quickly and crying, it is natural. She is the singer who loves simplicity and sincerity has itself, so also will find others. Vulaj Britney would never like to deal with politics. She fears and phobias of the future when he is old, and has an unfulfilled desire, have a son and happiness to all, especially the mother in law. / Maxim Gjokaj / Kosova Sot /


Gazetari i BBC-se, serish keq per Ronen

Siç ndodhi vitin e kaluar, kur komentohej “Eurosong 2011” dhe kur në skenë u ngjit Aurela Gaçe, ai fliste keq.

Edhe këtë herë, kur Shqipëria përfaqësohej me zërin dinjitoz të Rona Nishliut, komentatori i BBC-së ka folur shumë keq për Shqipërinë. Pse vallë?

Komentet e ndryshme sikur e quajnë atë me origjinë serbe, por në fakt në kanalin ‘Youtube’ komenti i tij për Shqipërinë është fshirë menjëherë nga vetë BBC-ja.

E megjithatë, kënga “Suus” e Rona Nishliut vazhdon të jetë më e votuara nga nata e parë gjysmëfinale edhe në internet. Ndërsa nesër Rona do të këndojë e treta me radhë në finalen e madhe të “Eurosong 2012”./Maksim Gjokaj/Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
BBC journalist, again sorry for Ronen

Hajde birra Tirana me Aferditen!

Për të reklamuar birrën Tirana në Shqipëri më parë kanë pozuar shumë femra seksi dhe të bukura. Këtë herë rradha është për Afërdita Dreshaj, vajzë e cila u eleminua javën e kaluar nga “Dancing with the Stars”, për të qenë imazh i kësaj birre.

Në fakt i shkon pak a shumë bukuroshes e cila këtë herë nuk do të tregojë gjoksin si vajzat e mëparshme, por trupin gjarpër që e ka. Por sa ka fituar ajo për të qenë pjesë e kësaj reklame? Ndoshta atë makinën Fiat, edhe ndoshta!. Por një gjë është e sigurt që sot e tutje Shpati i saj do të pijë vetëm birra Tirana./Albavipnews/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Come, Beer Tirana with Aferdita!

To advertise beer in Albania Tirana previously posed much sex and beautiful women. This time line is for Untitled, girl who was eliminated last week from "Dancing with the Stars", to be the image of this beer. In fact goes a little too beauty, which this time will not show breasts like girls before, but has snake body. But as she won for being part of this ad? Maybe the Fiat car, perhaps!. But one thing is for sure from now on its slope will only drink beer Tirana. / Albavipnews /


Orgesa Zaimi shtatzene, ne muajin e 4-te!

Zbulohet shtatzenia e Orgesa Zaimit

Kengetarja e dashur Orgesa Zaimi se shpejti do te behet nene. Kete gje e kemi mesuar fillimisht nepermjet miqve te saj e me pas vete kengetarja nuk ka hezituar ta ndaje me lexuesin tone, por edhe fansat e saj kete moment te lumtur. “Jam shume e lumtur dhe cdo gje ka shkuar mire”, – ka thene Orgesa, e cila eshte ne muajin e 4-t te shtatzenise. Orgesa eshte bere e njohur se pari ne shou-talente, si “Ethet”, apo “Akademia e Yjeve” e me pas duke vazhduar pjesemarrjen e saj ne festivale te ndryshme ku gjithmone eshte karakterizuar nga nje stil unik. Aktualisht ajo eshte pjesemarrese ne “Top-Fest” me kengen e saj “Magnet”. Kengetarja duket se po e perjeton mire kete lajm te gezuar ne jeten e saj, madje duke qeshur ka shtuar se tanime edhe ne Top-Fest ajo nuk kendon me vetem, por dyshe. /mapo/

Lorik Cana: Ne Itali jam i lidhur me nje vajze...

Lorik Cana: E verteta e historive te mia me femrat vip

Lorik Cana ishte 16 vjec kur Arsen Venger, trajneri i Arsenalit, e dalloi gjate nje turneu te skuadrave rinore ne Itali. Pjesetar i ekipit te Lozanes, ai u thirr per nje prove tek Topcinjte e Londres, po ate vere. Por djali i ri nga Kosova, qe jetonte si refugjat politik ne Zvicer nuk shkeli dot kurre ne stadiumin e Arsenalit. Se paku edhe per 10 vjet te tjere, deri kur si pjesetar i Sunderland luajti kunder formacionit qe se pari e kish dalluar ne rinine e hershme.

Por mungesa e vizes nuk do te behej gjate pengesa e madhe e karrieres se tij. Nje vit me pas, ai kaloi serish pa vize kufirin Zvicerano - Francez per te mberritur tek PSG. Klubi i famshem francez e kish dalluar si nje lojtar me perspektive.

Rozana Radi ne krevat me Drinin (Video)

Ka vetëm pak orë që është lancuar videoklipi më i ri nga djemtë e grupit Aragona Band në bashkëpunim me këngëtaren Rozana Radi. Kënga mban titullin “Tepër jemi dashtë” dhe video vjen si një minifilm interesant.

Këngëtarja Rozana Radi shfaqet disa herë në krevat me Drinin, me solistin e grupit. Por a do të jetë bërë vallë xheloz Mc Kresha për këtë skenë? Nuk i dihet!

Vetëm se këtu këngëtarja ka shfaqur edhe atë anën e aktores sic ajo në fakt është. Edhe pesë djemtë simpatikë të grupit kanë aktruar mjaft mirë në këtë video./Albavipnews/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Rozana Radi in bed with Drin

There are only a few hours which is launching a new video clip of the guys on the team Aragona Band in collaboration with singer Rozana Radi. The song entitled "Too many are willing" and the video comes as a minifilm intersant.

Bertina Mehmeti: Erioni, kapitull i mbyllur per mua...

BERTINA: Erioni, kapitull i mbyllur per mua

Nje nga ish banoret me te diskutuara te reality show-t “Big Brother”, i eshte rikthyer vemendjes se shtypit roze ditet e fundit. Bertina eshte diskutuar edhe kete here lidhur me marredhenien e saj me Erionin dhe jane hedhur dyshime se nga ana e saj ka nje deshire per ribashkim. Cifti, i cili apasionoi nje pjese te mire te publikut me historine e tyre te dashurise qe lindi dy vite me pare ne shtepine e “Big Brother”, prej gjashte muajsh jane te ndare. Ata kane qene shume te rezervuar lidhur me ndarjen dhe asnjeri prej te dyve nuk ka pranuar te jape prononcim ndonese perpara nje fakti. Nese do te kishte nje ribashkim do te gezoheshin shume fansa te ciftit, por mesa duket per Bertinen nuk eshte aspak keshtu. Pas aludimeve te ketyre diteve ajo ka vendosur qe per here te pare pas shume kohesh te beje nje rrefim ne te cilin tregon te verteten e saj, dhe pakenaqesite qe ajo ka marre nga thashethemet e shumta. Bertina tregon:

Wednesday, 23 May 2012

Aurela Gaçe gezohet per triumfin e Rones

“Kam qarë derisa e dëgjoja këtë këngë. Kjo e meriton të fitojë”. Ky ishte një nga qindra komentet, të cilat i adresoheshin interpretimit të këngës ‘Suus” të Rona Nishliut, në Eurosong, në natën e parë gjysmëfinale.

Sikur shumë artistë të tjerë, midis tyre edhe ish-përfaqësuesja e vitit të kaluar të Shqipërisë, Aurela Gaçe, në profilin e saj ishte më se e lumtur për kualifikimin e Ronës për në natën finale.

Finalja e madhe e ‘Eurosong 2012’ do të mbahet të shtunën, më 26 maj, ku urojmë që Nora të na nderojë edhe më shumë. Ndërsa në kanalin Youtube, Shqipëria është më e klikuara pas natës së parë të festivalit./Maksim Gjokaj/Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Aurela Gaçe enjoyed the triumph of Ronës

"I cried until I heard this song. It deserves to win. "This was one of hundreds of comments, which addressed the interpretation of the song 'Suus "to Rona Nishliu in Eurovision, the first night semifinal. Like many other artists, among them former representative to Albania last year, Aurela Gaçe, on her was more than happy to Ronës qualification for the final night. Final of the 'Eurosong 2012' will be held Saturday, May 26, where Nora wish to honor us even more. While the channel on Youtube, Albania is clicked after the first night of the festival. / Maxim Gjokaj / Kosova Sot /

Aferdita e dashuruar ne “Fiat”, si Jenifer Lopez

Pak kohë më parë këngëtarja Elvana Gjata kishte thënë se i pëlqente shumë të kishte makinë “Fiat”, ndërsa ëndrrën e ka bërë realitet këngëtarja Afërdita Dreshaj, e cila, siç e shihni në foto, e ka blerë një makinë të re “Fiat 500”, veturë kjo që e ka edhe Jenifer Lopez, por nuk besojmë në të njëjtin çmim.

Mësuam gjithashtu se bukuroshja e Malit të Zi është bërë imazh i një birre në Tiranë. Si duket, pas eliminimit nga spektakli ‘Dancing with the Stars’, ka pasur shumë dhurata, por se nga kush e mori makinën nuk e dimë ende./Maksim Gjokaj/Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Venus in love with "Fiat" as Jennifer Lopez

Shortly before Linkin Park singer had said he liked the car, "Fiat", while the dream has become reality Untitled singer, which, as you see in the picture, has bought a new car "Fiat 500" , this car that has even Jennifer Lopez, but does not believe in the same price. Also learned that the beauty of Montenegro has become an image of a beer in Tirana. Apparently, after elimination from the show 'Dancing with the Stars', has had many gifts, but by who made the car do not know yet. / Maxim Gjokaj / Kosova Sot /

Shqiptaret e famshme ne Festivalin e Kanes

Jo vetëm të huajat kanë shkëlqyer në Festivalin e Filmit, të 65-tin me radhë në Kanë, por edhe shqiptarët. Këngëtarja e hiteve të momentit, Rita Ora, është dukur për mrekulli me një fustan të bardhë të gjatë.

Edhe modelja Anxhela Martini ka qenë e ftuar dhe është dukur bukur e veshur dhe seksi, si gjithmonë.

Ndërsa këngëtarja me origjinë shqiptare, e cila është aktualisht në vendin e parë në top-listën britanike me këngën R.I.P, e ka marrë pjesë edhe në një festë luksoze, ndërsa në një program televiziv shumë të njohur Francës i ka kënduar hitet e saj dhe është pritur shumë mirë./Maksim Gjokaj/Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Albanians famous Cannes Festival

Not only foreigners have excellent Film Festival, the 65-ing on at Cannes, but the Albanians. The singer's hits of the moment, Rira time, it seemed to marvel with a long white dress. Angela Martini model has also been invited and is beautifully dressed and looked sexy as always. As the singer of Albanian descent, which is currently in first place in the top British song-list RIP, took part in a luxury holiday, while in a very popular television program of the French sang her hits and is welcomed. / Maxim Gjokaj / Kosova Sot /

Flaka Krelani e shqetesuar nga tragjedia dhe termeti

Tragjedia që ndodhi të hënën pasdite në Himarë i ka shqetësuar të gjithë shqiptarët, prandaj artistët e shumtë e kanë krijuar në portalin e tyre me komente duke i ngushëlluar të gjithë shqiptarët.

Ndërsa në hulumtimin tonë vërejtëm se këngëtarja Flaka Krelani, jo vetëm që ishte tmerruar nga tragjedia, por edhe nga tërmeti që u dëgjua gjatë orëve të para të mëngjesit në vendin tonë.

Ja se çfarë kishte shkruar këngëtarja në Facebokun e saj: “A ka mbetur diçka tjetër me të cilën mbetëm pa u përballur ne komplet si popull brenda 24 orëve?!”./Maksim Gjokaj/Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Flaka Krelani haunted by tragedy and the earthquake

The tragedy that occurred on Monday afternoon has Himara worried all the Albanians, so many artists have created their portal with comments by the comfort of all Albanians.

While in our research we noticed that the flame Krelani singer, not only was horrified by the tragedy, but also by the earthquake that was heard in the early hours of the morning in our country. Here's what the singer had written in her Facebokun: "Is there remained something else with which we were left completely without facing as a nation within 24 hours?". / Maxim Gjokaj / Kosova Sot /

Rona Nishliu:U frymezova nga tragjedia e Himares...

Rona: U frymezova nga tragjedia e Himares

Rona Nishliu arriti te prekte ne thellesine e tyre shpriterat e shqiptareve, me nje paraqitje te shkelqyer ne gjysmefinalet e Eurovisionit qe po zhvillohet ne Azerbajxhan.

Vajtimi personal i kengetares se lindur ne Mitrovice, perkoi ne nje dite zie kombetare, duke e bere kengen e saj “Suus” vecanerisht te ndjere.

Sic deshmoi ne lidhje telefonike nga kryeqyteti azerbajxhanas, Baku, Rona mori frymezim pikerisht nga tragjedia, ndersa me zerin e saj shtangu dhe emocionoi te gjithe publikun prezent.

Alberie Hadergjonaj ndryshon stilin e flokeve...

Alberie Hadergjonaj ndryshon LOOK

I ka thene lamtumire flokeve te gjate dhe nuk eshte bere aspak pishman. Stina e nxehte e ka stimuluar te ndryshoje rrenjesisht se pari per me shume lehtesi ndaj vapes si edhe per te qene me ne fokus te modes aktuale. Dhe rezultati per Alberie Hadergjonajn eshte ky qe shihni ne kete foto. Floke te shkurter deri ne mes te qafes, ne ngjyre geshtenje dhe qe e bejne Alberien te duket gati nje dekade me e re. Dhe keshtu, kengetarja nuk ngurron te marre poza e te nxjerre me ne pah modelin trendy. Nese do te deshiroje te kthehet perseri tek floket e gjate, Alberies do t’i duhet jo pak kohe, duke qene se gjatesia e flokeve te prere eshte vertet e madhe. /bluetooth/
- - - - - - - - - - - - - - - -

Elgit Doda prezanton te dashuren

Elgit Doda prezanton te dashuren

Krijuesi i hiteve “Neles”, “Dua te iki larg” apo “Ti mos u kthe”, Elgit Doda ka vendosur te prezantoje te dashuren per te gjithe publikun kurioz si edhe ata qe e ndjekin apo qe kane kersheri per te zbuluar se cila eshte vajza qe i ka fituar zemren. Kete e ka bere nepermjet nje seti fotografik, i cili ka ardhur ne formen me te vecante, nen kujdesin dhe shijen e kengetares Rezarta Shkurta. Kjo e fundit e ka shfaqur prej kohesh pasionin e saj per fotografine, ndersa Elgiti dhe e dashura e tij ne kete rast jane modelet e saj. Elgiti shfaqet keshtu ne krahet e Arjoles, vajzes simpatike me profesion balerine, e cila ka disa kohe tashme qe shoqerohet me kantautorin e njohur. /bluetooth/

Gjyste Vulaj: I frikohem pleqerise dhe inatosem nga kjo "jete e rrejshme"...

Gjyste Vulaj
photo: malmo club, enter party.net
Gjystja: Jo operim estetik para te 50-ve

Gjyste Vulaj, kengetarja me paraqitjen me seksi ne skene, deshiron te linde nje djale. Mbase kete deshire e ka shprehur edhe vjehrra e saj, dhe te cilen deshire Gjystja thote se do t’ia plotesoj ne te ardhmen. Per me shume rreth punes dhe jetes se saj, ajo flet per “Zeri-n”.

Gjeja me pozitive e vetes tende?

Sinqeriteti dhe thjeshtesia, kete ma vecojne te gjithe.

Historia juaj me e keqe e dashurise

Nuk kam qene edhe aq buzet, ca gjera duhet ti leme per vete, mbyllur ne arken e tinezive tona.

Per cfare nuk po mendon ne kete moment?

Bledar Bujupi, edhe nje Kosovar ne Cannes...

EDHE NJE KOSOVAR NE CANNES

‘Out of the Woods’ eshte filmi i metrazhit te shkurter me skenar dhe regji te regjisorit kosovar Bledar Bujupi, qe po merr pjese ne Festivalin e Filmit ne Cannes. Filmi eshte duke u shfaqur ne Cannes Court Metrage/Short Film Corner.

Perpos zyrtareve te Qendres Kinematografike te Kosoves, ne Festivalin e Filmit ne Cannes po marrin pjese edhe dy regjisore kosovare. Jasmin Rexhepi dhe Bledar Bujupi jane dy regjisore te rinj qe po i shfaqin filmat e tyre ne kete festival. Por asnjeri nuk ka shkuar atje drejt nga Kosova. I pari ka mberritur nga Islanda ndersa i dyti nga Britania e Madhe. Per te parin kemi shkruar me heret, ndersa se kush eshte Bledar Bujupi dhe me cfare filmi po merr pjese ne Cannes mund te mesoni tani.

“Out of the Woods” eshte filmi i metrazhit te shkurter me skenar dhe regji te Bujupit qe po shfaqet ne Cannes Court Metrage/Short Film Corner.

Lori e angazhuar me mbremjet e matures, se shpejti me dy kenge te reja

Lori, e kenaqur me mbremjet e matures

E kerkuar me shume se kurre tani ne kete sezon, kengetarja Loreta Kacka po vazhdon mbremjet e saj neper matura ne qytete te ndryshme te Kosoves, Maqedonise dhe Shqiperise.

Mbase keto mbremje muzikore vazhdojne t’i sjellin asaj nje buxhet te mire te te ardhurave. Me shume modesti ajo pranon se ka nje fitim te kendshem ne keto mbremje pa dalluar vendet rajonale apo qytetet.

“Tani jam me se e zene me mbremjet e matures. Vazhdoj te jem prezente neper shume vende te Kosoves, Maqedonise dhe Shqiperise. Natyrisht se edhe fitimet ne keto mbremje jane te kenaqshme duke mos bere dallime per asnjerin vend”, ka thene ajo per “Zerin”.

Mbremjet e matures per Lorin jane me se te vecanta, sepse pervec fitimeve asaj i sjellin kenaqesi dhe emocion duke i kujtuar nostalgjine e periudhes shkollore te saj.

Mediat nderkombetare: Rona si Aretha Franklin

Nata e parë e festivalit të muzikës mbarë-europiane, Eurovision është ndjekur nga miliona shikues dhe performancat e këngëtarëve pjesëmarrës kanë kaluar në lupën e profesionistëve të muzikës, jo vetëm të vendeve pjesëmarrëse.

Vendi ynë përfaqësohet denjësisht nga Rona Nishliu, interpretimi i së cilës coi në finale Shqipërinë. Përvec duartrokitjeve të shumta në sallë dhe vlerësimeve të kritikës gjatë spektaklit, kënga “Suus” dhe Rona, ka marrë vlerësimet më të mira edhe nga mediat. Gazeta italiane, “Corriere della Sera”, në edicionin online të saj krahason këngëtaren shqiptare nga Kosova, për potencialin e saj vokal me mbretëreshën e muzikës “soul” Aretha Franklin apo mbretëreshën e muzikës “funk” Chaka Khan.

“Rona, mbretëresha e Shqipërisë”, përfundon shkrimi i Corriere për këngëtaren shqiptare, duke vënë në pah më pas disa detaje nga ky festival, që cuditërisht në këto kohë krize financiare globale, është më i kushtueshmi në historinë e festivaleve europiane të muzikës./Top Channel/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
International Media: RONA as Aretha Franklin

Seven Saraqi nje video-mesazh ngushellimi (Video)

Tragjedia e cila ndodhi pasditën e hënë të 21 majit ka shokuar të gjithë shqiptarët. Shumë artistë kishin shkruar në profilet e tyre në facebook, apo twitter duke shprehur ngushëlllime për të gjithë shqiptarët dhe familjarët e viktimave.

Këngëtari i cili ndodhet në Amerikë dhe ku është duke krijuar karrierën e tij muzikore atje, Seven Saraqi, sapo dëgjoi për këtë faktkeqësi dhe në pamundësi për të qenë pranë familjarëve të atyre që humbën jetën, ai ka pasur këtë ide më interesantë, ku ka bërë një video-mesazh ngushëllimi.

Mësuam se ai është prekur shumë kur ka dëgjuar këtë lajm të hidhur dhe sic e shihni dhe po e dëgjoni, Seveni është lutur që Zoti ti forcojë familjarët që humbën të dashurit e tyre në këtë tragjedi./Albavipnews/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Seven Saraqi a video message of condolence

The tragedy which occurred Monday afternoon of May 21 has shocked all Albanians. Many artists have written in their profiles on Facebook, or expressing ngushëlllime tëiiter for all Albanians and the families of victims.

The singer who is in America and that is creating his musical career there, Seven Saraqi, just heard about this faktkeqësi and unable to be close relatives of those killed, he had this interesting idea, which has made a video message of condolence. We learned that he was touched when he heard this news and bitter as I see and hear, prayed that God Seveni to strengthen families who lost loved ones in this tragedy. / Albavipnews /

Tuesday, 22 May 2012

Triumfon Rona, kualifikohet Shqipëria ne finale

Pas interpretimit të bukur të këngës ‘Suus’ në natën e parë gjysëmfinale në festivalin ‘Eurosong 2012’, Rona Nishliu ka bërë që ta dërgojë Shqipërinë edhe në natën finale e cila do të mbahet në Baku me 26 Maj, ditën e shtunë.

Kënga dhe zëri i Ronës nga momenti i fillimit është duartrokitur fort deri në përfundim. Tani ka më shumë shpresë Shqipëria për në natën finale.

Në momentin e këtij lajmi kur është kaluar se shkon në finale edhe Shqipëria, Rona ka përqafuar kompozitorët e saj dhe ekipin që po e shoqëron në këtë festival nga Shqipëria. Jam e lumtur qe jam ne mesin e finalisteve te tjere"-ka thene Rona pas interpretimit./Maksim Gjokaj/Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Rona TRIUMPHS qualifies Albania in the final

After performing the beautiful song 'Suus' first night of semifinals at the festival 'Eurosong 2012', Rona Nishliu made ​​to send Albania in the final night which will be held in Baku on May 26 on Saturday. Ronës song and voice from the start is applauded strongly until the end. Now there is more hope for the final night of Albania. At this news when it passed the Finals and Albania, RONA has embraced her and composers who are accompanying the team at the festival by Shqipëria.Jam am happy that among the other finalists "said Rona after interpretation. / Maxim Gjokaj / Kosova Sot /

Rona shkelqen ne Eurovison (Video)

Ka shkëlqyer Rona Nishliu në festivalin e Eurosongut. Madje ajo është pritur shumë mirë gjatë interpretimit të këngës “Suus”.

Në fund Rona edhe ka qarë gjatë interpretimit. Shihni një video amatore interpretimit të saj, ndërsa ne urojmë që të vlerësohet zëri dhe jo politika këtë herë. Forca Rona! /Albavipnews/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Rona shines in Eurovison

Rona has excellent Nishliu Eurosongut Festival. And she is very well in the interpretation of the song "Suus". Rona finally even cried during the performance. See an amateur video of her interpretation, and we wish to evaluate the voice and non-maritime politics this time. Forca Rona! / Albavipnews /

Genta vjen house dhe latino me Dj Blunt dhe Real 1

Këngëtarja atraktive Genta Ismajli i ka përfunduar xhirimet e klipit më të ri, kurse do të vijë me një këngë shumë ritmike, në bashkëpunim me Dj Blunt dhe Real 1.

Ju mund ta shikoni këtë foto që e siguruam nga xhirimet e kësaj videoje që, siç kemi thënë, është realizuar nga produksioni “Rec Production”, në stacionit e trenit në Shkup, midis shumë adhuruesve të saj, që do të jenë pjesë e klipit. Muzika është house dhe pak latine, ndërsa teksti i këngës është shkruar nga Big Basta.

Videoklipi pritet të dalë në treg nga fundi i majit, apo fillimi i qershorit, ndërsa këngëtarja edhe këtë herë është e veshur shumë provokative./Maksim Gjokaj/Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Genta and Latin house comes with Dj Blunt and Real 1

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online