All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Monday, 25 March 2013

Cunat e "2XL": Berisha do vije, c'mendet pas nesh...

“Berisha do vije ne ‘Apartament’, cmendet pas nesh”

Ata jane miqte me te dashur te shqiptareve gjate te dieles mbrema. Me humorin dhe batutat qe bejne, hyjne ne shtepite tona, duke u shnderruar ne ‘familjaret’ tane te preferuar gjate weekend-it. Per pasoje, largimi apo edhe perfshirja e nje protagonisti te ri ne show, shkakton reagim tek te gjithe ne. Ashtu sic ikja e Ermal Mamaqit u kthye ne teme diskutimi neper te gjitha rrjetet sociale per me shume se nje jave. “A do te funksionoje ‘2XL’-ja pa Ermalin?” ishte pyetja qe ngrihej kudo. Pyetje kjo, qe mori si pergjigje suksesin e padiskutueshem te spektaklit, qe ne puntaten e pare te sezonit. Pavaresisht dashamiresise qe kishte krijuar figura e Ermalit tek publiku, filozofia mbi te cilen producenti Turjan Hyska e ka konceptuar “Apartamentin 2Xl”, beri qe mungesa e Mamaqit te mos ndihej... Po per te folur me shume mbi ecurine e spektaklit, komportimin me njeri-tjetrin dhe me personazhet qe kane te ftuar, premtimin qe u ka bere Dr.Berisha dhe shumecka tjeter rreth show-t, kemi zhvilluar nje bisede shume interesante me tre aktoret, qe perbejne tanime boshtin e shfaqjes: Gentin, Julin dhe Albanon... Vecse kete here, ndryshe nga c’jemi mesuar, shkuam ne ne shtepine e tyre, ne “Apartamentin 2XL”.


Nje “2XL” pa Ermalin, cka do te thote nje treshe e re per spektaklin... Cilat jane komentet qe keni marre?

Albano: Une per vete kam marre vetem ‘like’.
Genti: Nuk kam marre asnje koment, sepse nuk e shoh si treshe, shoh qe eshte larguar nje aktor nga “Apartamenti”. Nuk shoh as dyshe, as treshe, as katershe; eshte nje trupe qe do te vazhdoje te jete sic ka qene me perpara, por me nje element me pak, qe eshte Ermal Mamaqi.

Cfare arsyeje ju dha Ermali per kete largim?

Genti: Ka pasur arsyet e veta personale per largimin dhe nuk mund ta gjykojme, sepse ai keshtu e ka pare te arsyeshme. Kuptohet, ne e mbeshtesim ne vendimmarrjen e tij. Pavaresisht kesaj, une shoh nje vazhdim normal te spektaklit, me puntata te suksesshme, me numra te suksesshem, me aktore te suksesshem, me punen sic ka qene me perpara. Kjo gje ka ndodhur dhe me heret, nuk eshte se ndodh per here te pare. Ai do rikthehet prape.

Ju, si ndiheni pas ketyre ikjeve?

Juli: Ne kemi fituar imunitet.
Genti: Nuk na e cenon kete koalicionin me baze te gjere ikja e Ermalit, do vije prape. Ermali ka miqesi me ne e para punes, ne me Ermalin jemi shoke, jemi vellezer. Keshtu qe nuk mund te cenohet nga ikja e Ermalit per disa kohe, nje miqesi prej 10 vitesh. Do te ishte absurde.

Ju, jeni te bindur qe do vije, apo jua ka thene ai kete? D.m.th., jua ka lene si nje opsion te hapur rikthimin?

Genti: Nuk ka lidhje, do vije apo s’do vije. Ermali eshte pjese e grupit.

Albano, pas ikjes se Ermalit, protagonizmi yt ne shfaqje eshte rritur. C’te kane thene lidhur me kete?

Albano: Une mendoj se eshte nje menyre e gabuar kendveshtrimi qe keni ju per kete. Nuk ka lidhje protagonizmi, ketu te gjithe jane protagoniste, ka secili pjesen e tij. Puna eshte qe njerezit ngaterrohen dhe e masin me minutazhin e daljes ne skene protagonizmin ose suksesin. Nderkohe qe, une nuk e mas keshtu. Mund te rrish kater dite ne skene dhe te mos besh asgje, sikunder mund te futesh vetem tri sekonda dhe te kesh shume sukses.

Ne ‘Facebook’ ka pasur shume komente per largimin e tij...

Juli: Natyrisht qe ikja e Ermalit do te bente pershtypje.
Genti: Njerezit u qetesuan sapo mesuan qe nuk e kemi varrosur ne kopesht Ermalin.
(Juli qesh dhe kerkon fjalen)
Juli: Sigurisht qe ben nje lloj pershtypjeje, por nuk eshte apokaliptike ikja e tij, sepse spektakli sic e shikoni, vazhdon dhe vazhdon me shume sukses. Ndihet nje mungese ne spektakel, sic do te ndihej ne rast se cdonjeri prej nesh do te largohej. Ermali eshte nje personazh shume simpatik, nje personazh i vecante ne llojin e vet, por ama - vere ne thonjeza kete - ai e ka lene ‘ne duar shume te sigurta’ kete spektakel, ne sensin qe grupi funksionon shume mire. Ne merremi vesh shume mire me njeri-tjetrin. Tani, une e di qe baza e spektaklit jemi ne te tre, pra Albano eshte futur ne boshtin e spektaklit, por po ta shikosh me vemendje, spektakli ne vetvete eshte i ndertuar ne ate menyre, qe te mos ekzistoje nje grup i vetem qe dominon. Apartamenti eshte i ndertuar ne kete fryme, si per t’i paraprire ndonje largimi te mundshem. Ndaj them qe, ne formen qe eshte “Apartamenti” sot, ikja e cdonjerit prej nesh do te krijonte nje boshllek, por nuk do te shkaktonte ndonje dem te jashtezakonshem. A flasin njerezit? Do flasin shume. Kushdo te ike, do flasin, sepse secili nga ne ka fansat e vet, por une shikoj qe sic kane ardhur komente qe pyesin ku eshte Ermali, kane ardhur edhe tejmase shume komente qe thone se jeni shume mire. Spektakli vazhdon prodhon humor, prodhon batuta.

Sa miq ju ben juve nje shfaqje si “2XL”?

Juli: Zakonisht ne i bejme provat paradite-pasdite dhe momenti kur ne shkeputemi nga njeri-tjetri eshte nje clirim i jashtezakonshem. Ne me shume rrime me njeri-tjetrin sesa me familjet tona. Vetem nje te diel kemi qe s’e shohim njeri-tjetrin dhe kjo eshte nje fitore e madhe (qesh). Ne kete kuptim, te qendruarit gjate me nje person, kur arrin t’i beje njerezit qe punojne ne administrate miq, mendo neve...

Sa e veshtire eshte gjetja e batutave ne nje shfaqje si kjo e juaja, ku nuk ka nje skenar te mirepercaktuar?

Juli: Batuta eshte nje gje qe lind vetvetiu, sepse ne momentin qe mendohet me pare, ajo nuk ka sukses. Lind ne baze te nje situate, ne baze te nje komunikimi. Batuta eshte ceshtje ‘kok a pil’, nese kercet ose nuk kercet. Po kerciti qe ne fillim, je i fituar dhe mund te te mbaje edhe gjithe sezonin, po nuk kerciti, batuta ne vetvete eshte e deshtuar dhe ti duhet te vazhdosh procesin per te gjetur dicka tjeter.

E kuptoni njeri-tjetrin kur dicka nuk shkon ne skene?

Genti: Tani merremi vesh me sy.
Juli: Ne jemi si nje skuader gjermane, jo si nje skuader spanjolle. Sepse tek ne ka shume rendesi grupi. Nese nuk funksionon grupi, atehere cdo gje shperbehet. Edhe batuta qe mund te nxjerr une neser, eshte si pasoje e nje ngacmimi qe me ka bere shoku. Nuk mund te funksionojme vecmas.

Dihet qe artistet jane egoiste per nga natyra. Sa e veshtire ka qene per ju pasja e nje uniteti ne ‘2XL’? Pra, sa te veshtire e keni pasur qe t’u krijonit hapesire edhe aktoreve te rinj qe i jane bashkuar me vonese shfaqjes?

Juli: Tek ne hapesira vetefitohet. Nese ti nuk je i zoti ta fitosh, asnje nuk e ka kohen dhe luksin per te te krijuar ty nje hapesire, sepse koha eshte shume e shkurter nga shfaqja ne shfaqje dhe nese ti nuk vetangazhohesh ne grup, nuk mundesh t’ia dalesh. Jo se nuk duam ne te te ndihmojme, por thjesht koha na kufizon. Gjithsecili nga ‘banoret’ e “Apartamentit”, e ka vetekrijuar hapesiren. Kjo nenkupton qe, ata qe i jane bashkuar berthames se pare, kane pasur shume vlera, per sa kohe ia kane dale te integrohen e te behen pjese e grupit.
Albano: Kjo puna e hapesirave mua me duket krejt normale. Dikujt tjeter mund t’i duket e pamundur. Nje gje duhet te kuptojme, qe ketu nuk eshte shkolle, ketu nuk mund te vish per te mesuar. Sigurisht qe do mesosh nga njerezit qe kane me shume eksperience, po nuk eshte shkolle qe te te marrin per menge dhe te te thone ‘he te keqen xhaxhi, mos ki turp, thuaje keshtu, beje keshtu’. Ka dy zgjidhje: Ose e ben, ose nuk e ben. Ne rast se je i afte te integrohesh, je gjithmone i mirepritur. Po bej nje paralelizem me futbollin: Nese je me ekipin e te rinjve dhe spikat, ata te marrin ne ekipin e pare dhe ne kete ekip nuk ka kohe askush te te mesoje, thjesht te thone ‘ndiq ritmin tone’ dhe kjo eshte puna.

Ti Albano, ke fituar me shume popullaritet sesa te tjeret - duke perjashtuar berthamen. Si e ke arritur gjithe kete?

Albano: Shiko, duhet te keni te qarte nje gje. Nese nuk te mbajne perdore Juli, Genti dhe Ermali, je i mbaruar ne shfaqje. Nuk ke shans tjeter, sepse del ne nje skene me njerez qe kane vene gurin e pare te themelit ne humorin modern shqiptar dhe eshte shume e veshtire. Une, kur kam ardhur ne fillim ketu, kisha turp, keta e dine shume mire. Ndonese kisha kater muaj qe punoja, prape kisha turp. Nuk flisja shume, as ne kafe. Pastaj e kapa veten.
Juli: Prandaj them pra, eshte merita e atij qe tenton ta gjeje vendin.

Albano, publiku po te sheh si zevendesuesin e Ermalit...

Albano: Ne rast se publiku vertet me sheh keshtu, me ben nje nder te madh... Do te ndihesha shume i privilegjuar, por s’besoj se ndodh. Ermal Mamaqin nuk ka njeri ne Republike qe e zevendeson.
Juli: Edhe une kam zene vendin e Ermalit tek “The SHBLSH”-at, sepse kur iku ai, iu bashkova une grupit, por nuk mund te quhem zevendesi i tij, pasi erdha me nje profil krejt tjeter aktori. Sikunder, kur iku Gent Bejko u kthye perseri Ermali, por kjo s’do te thote qe ai zevendesoi Gent Bejkon. Pra, keto ikjet dhe ardhjet brenda grupit nuk quhen zevendesime.
Genti: Po mua, kur do me hiqni?! (qesh). Duke qene se jam nder firmetaret e grupit “The SHBLSH” dhe i vetmi qe nuk kam levizur, dua te sqaroj qe ky grup nuk ka lidhje me asnje grupim tjeter te krijuar me vone. Kjo, edhe per besnikeri ndaj miqve te mi, edhe per nje fare nostalgjie, sepse grupi yne ka kaluar neper veshtiresi shume te medha, per kete arsye them qe kjo trashegimi eshte e paprekshme. Sikunder “Apartamenti 2xL” eshte “Apartamenti 2xl”... Eshte komplet tjeter gje.

Genti, eshte e vertete qe edhe ne “2XL” ti luan rolin e vellait te madh?

Genti: Une jam me i madh se keta dhe pikerisht kjo ka qene bukuria e grupit tone, qe ka pasur larmi moshash dhe karakteresh.

Duket sikur ti i ke nen kontroll djemte?

Genti: Gjithcka ka ardhur natyrshem dhe gjithsecili ka zene vendin e vet ne “2XL”.

Po ne jeten e perditshme, kush eshte me karagjozi?

Genti: Sic jemi ne skene, jemi edhe ne jete (qeshin te tre).

Sa i veshtire eshte komportimi me personazhet publike qe keni te ftuar; a jane ata tekanjoze?

Genti: Jane njerez sportive. Jane njerez me ‘bon sens’ dhe dashamires; kur u behet ftesa, e kane pak me frike, por pas spektaklit jane te gjithe shume te lumtur...
Juli: Asnjeri nga personazhet qe jane te ftuara nuk ka lidhje me aktrimin, keshtu qe sigurisht kane nje lloj stepjeje, sepse kur vijne ketu, duan te ruajne ate imazhin qe kane krijuar atje perjashta, ne politike, kenge, gazetari, apo ne cdo fushe tjeter... Do ishte shume me mire sikur ta linin veten te lire per t’iu pershtatur situates.

Kush aktrojne me mire, politikanet apo artistet?

Genti: Artistet, sepse ata e njohin me mire skenen.

Berisha, si perfundim, do vije kete sezon?

Juli: Po, na ka premtuar qe do vije. Sipas asaj qe na tha ai, e ndjek spektaklin, i pelqen shume dhe eshte nje fans i cmendur i “2XL”-se. /eraldo rexho/

See more at: Bluetooth
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
"Berisha will come in 'Apartment', crazy about us"

They are dear friends of Albanians during the Sunday evening. With humor and mot to do, enter our homes, turning into 'families' our favorite long weekend-it. Consequently, the removal or the inclusion of a new protagonist in the show, causes a reaction to all of us. As leakage Ermal Mamaqi turned into a topic of discussion across all social networks for more than a week. "Does it work '2 XL'-lo without ErMaLi?" Was the question raised everywhere. This question, which has taken in response undisputed success of the spectacle, which puntaten first season. Despite the goodwill that was created ErMaLi figure to the public, the philosophy on which producer Turjan Hyska has conceived "2XL apartment", led to a lack of Mamaqi not feel ... But to speak more on the performance of spectacle, komportimin with each other and with characters that have invited the promise that was made Dr.Berisha and much else about the show-t, we have developed a very interesting conversation with three actors, that are now the backbone of the show: Salim, Julia and Albano ... But this time, unlike ç'jemi learned, went to their house, "2XL apartment".

A "2XL" without ErMaLi, which means a new leash for the spectacle ... What are the comments that you receive?

Albano: I, for one I got just 'like'.
Salim: I've got no comment, because I do not see as a leash, see left an actor from "The Apartment". I do not see either double or three or four; is a body that will continue to be as it was before, but with one less element, which is Ermal Mamaqi.

What reason given Ermali to this getaway?

Salim: There had their own personal reasons for removal and can not judge, because he so saw fit. Of course, we support his decision. Despite this, I see a normal ongoing spectacle, puntata successful, successful numbers, successful actors, with the work as it was before. This has happened before, is not happening for the first time. He will return again.

You feel like after these ikjeve?

Julie: We have acquired immunity.
Salim: It affects us this broad-based coalition of ErMaLi flight, will come again. Ermali fellowship with us before work, we ErMaLi are friends, we are brothers. So can not be affected by the departure of ErMaLi for some time, a friendship of 10 years. It would be absurd.

You're convinced that it will come, or he told you this? Viz., Whom it was left as an open option return?

Salim: There is no connection, will come or will not come. Ermali is part of the group.
Albano, after the departure of ErMaLi your active participant in the show has grown. What they said about it?
Albano: I think it is a wrong way to have you for this perspective. There is an active connection, here are all actors, each playing its part. Work is for people confused and weigh minutes emergence protagonism or success. While I did not measure this. May stay for four days on the stage and do not do anything, as can enter only three seconds and having a lot of success.

'Facebook' has been much comment on his departure ...

Juli: Obviously escape ErMaLi will impress.
Salim: People calmed just learned that we have not buried in garden ErMaLi.
(Juli laughs and asks word)
Juli: Of course that makes some kind of impression, but not apocalyptic his departure, because the spectacle as you can see, continues and continues successfully. Feel a lack of showmanship, it would feel if each of us will leave. Ermali is a very sympathetic character, a character unique in its kind, but it does - put it in quotes - it has left 'in safe hands' this spectacle, in the sense that the group works very well. We agree very well with each other. Now, I know that the basis of the show are three of us, so Albano is inserted into the core of the show, but if you look closely, the show itself is built in a way that does not exist a single group dominates . The apartment is built in the same spirit as to anticipate any possible removal. To say that, as it is "Apartment" today, leaving each of us will create a vacuum, but will not cause any harm is done. A people talking? Will talk more. Anyone go, will speak, because each of us has his fans, but I see that as they have been comments that ask where Ermali, have also come extraordinarily many reviews that say they are very good. The show continues produces mood, produces mot.

As friends make you a show like "2XL"?

Juli: Usually we do proofs morning-afternoon and the moment when we separate ourselves from one another is a tremendous liberation. We sit with each other than with our families. Just a Sunday we do not see each other and this is a big win (laughs). In this sense, standing tall with a person, when it comes to make the people who work in the administration friends, think of us ...

How difficult is finding the mot on a show like this of yours, where there is a well-defined scenario?

Juli: The joke is one thing that arises spontaneously, because as soon as previously thought, it has not succeeded. Based on a situation arises, on the basis of a communication. Batuta is a matter of 'head or tails', if the cartilage or cartilage. Yes kërciti from the beginning, not earned and can hold all season, but not kërciti, mot itself is failing and you need to continue the process to find something else.

You understand each other when something does not go on stage?

Salim: Now we deal with the eye.
Julie: We are a German team, not as a Spanish team. For us it is very important group. If the group does not, then everything falls apart. Even jokes that can show me tomorrow, is as a result of bullying that made me a shock. Can not function separately.

It is known that artists are selfish by nature. How difficult was it for you to have a unity in '2 XL '? So how hard you had to create the space young players that have joined the late show?

Juli: At our space vetëfitohet. If you are not capable to win, no one has the time and luxury to create you a space, because time is too short by the appearance on the show and if you do not vetangazhohesh group, you can not succeed. Not that we want to help, but only time limits us. Each of the 'residents' of the "apartment" has vetëkrijuar space. This means that those who have joined the first core, had more value, as long as we have managed to integrate and become part of the group.
Albano: This work spaces seems to me quite normal. Someone else can seem impossible. One thing we must understand that there is no school, can not come here to learn. Will certainly learn from people who have more experience, but there is a school to take on sleeve and say 'huh evil Uncle, do not be shy, say so, do so'. There are two solutions: either does or does not do. If you are able to integrate, you are always welcome. I'm doing a parallel with football: If you are a young team and show up, they get in the first team and this team does not have time to learn one, just say 'follow our pace' and it is working.

You Albano, have gained more popularity than others - excluding the nucleus. How did you achieve all this?

Albano: Look, you must have a clear one thing. If you do not keep use Juli, Salim and Ermali, you're finished in the show. Have no choice, because it appears in a scene with people who put the first stone of the foundation of in Albanian modern humor and is very difficult. I, when I first come here, I was ashamed, they know very well. Although I had four months working, still ashamed. Speak no more, no coffee. Then kappa yourself.
Julie: So I say then, is the merit of one who tries to find a place.
Albano, the public sees as a replacement for ErMaLi ...
Albano: If the public really sees so for me a great honor ... I would feel very privileged, but I do not think that happens. Ermal Mamaqi not a single person in the Republic that replaced.
Julie: I have busy place ErMaLi to "The SHBLSH"-at, because when he left, I joined the group, but can not be called his deputy, after I came to a very different profile actor. Likewise, when he escaped Gent Bejko returned again Ermali, but that does not mean that it replaced Gent Bacon. So these departure and arrivals within the group are not considered replacements.
Salim: But me, when I remove?! (Laughing). Being that I was among the signatories of "The SHBLSH" and the only one who had not moved, I would like to clarify that this group has no connection with any other grouping created later. This loyalty to my friends, for some nostalgia, because our group has gone through great difficulties, therefore, say that it is intangible heritage. As "2XL apartment" "2xl apartment" ... It's completely another thing.

Salim is also true that "2XL" you play the role of big brother?

Salim: I'm bigger than them and this has been the beauty of our group, that had a variety of ages and characters.

Looks like you have control over boys?
Salim: Everything came naturally and everyone has taken its place in the "2XL".

But in everyday life, who is Karagjozi?
Salim: As we are on stage, are also to be (laugh all three).

How difficult is komportimi public characters have invited; whether they are temperamental?

Salim: are sports people. Are people with 'bon sense' and sympathetic; when made invitations, have little to fear, but after the show are all very happy ...
Juli: None of the characters that are asked not about acting, so of course have a kind stepjeje, because when they come here, they want to maintain the image they have created there outdoors, politics, music, journalism, or in any area other ... It would be much better if I leave myself free to adapt to the situation.

Who better act out, politicians or artists?

Salim: Artists, because they know better scene.

Berisha, as a result, will come this season?

Julie: Yes, he has promised to come. According to what he told us, following the spectacle, like a lot and is a crazy fan of "2XL". / Eraldo rexho /]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online