All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Wednesday, 3 July 2013

Kush deshtoi dhe kush po ben sukses ne SHBA...

Shqiptaret ne Amerike, kush deshtoi dhe kush po ben sukses

"Endrra ime eshte Amerika". Me kete slogan do te paraqesim nje parade te emrave te artisteve, sidomos kengetareve, qe kane synuar famen amerikane gjate ketyre dy dekadave. Per magjine e te quajturit Amerike, raportimet e para nga shqiptaret kane ardhur nga Koli Kristofori, nje djale i ri e i varfer nga fshatrat e Korces, i cili rreth 130 vite me pare mori rrugen e emigracionit, duke qene i pari shqiptar qe shkeli ne "token e premtuar". Por cilet jane personazhet qe kane qene te gatshem te sakrifikojne famen ne vendin e tyre, te lene pas gjithcka, per t'ia nisur nga e para si shqiptare ne nje konkurrence te eger, por qe te shperblen aq shume? Ne kete kontekst nuk do te listojme ne kete shkrim emra si Eliza Dushku, James Belushi apo Kristine Elezaj, qe kane lindur ne SHBA ose jetojne atje prej shume dekadash, sic eshte rasti i Fadil Berishes.

Parashqevi Simaku
Hollivudi pritej te fliste shqip edhe permes kengetares se njohur shqiptare Parashqevi Simaku, qe u largua nga vendi yne 20 vite me pare. Jetoi fillimisht ne Nju Jork e me pas ne Los Anxhelos, ku u njoh me te shoqin, Robert, gjithashtu muzikant, me te cilin nisi performancat neper lokale. Dyshja realizoi ne Nju Jork nje shfaqje dy here ne muaj qe quhej "Forbidden Apple". Lajmet qe mberriten ne Tirane disa vite me pare benin me dije se Simaku, qe atje njihej si "Vivi Simaku", kishte lidhur nje kontrate ne Hollivud me studion diskografike ku kane nxjerre albumet e tyre edhe Michael Jackson, Mariah Carey, Britney Spears e shume nga gjigantet e muzikes boterore, por nuk u mor vesh me pas se si eci ky projekt. "Jam shume e lumtur qe me eshte dhene kjo mundesi, qe te shfaq muziken time ne arenen nderkombetare", - pati thene Simaku per albumin "Jehone nga Iliria", qe permbante 10 kenge origjinale ne shqip e miksuar me muziken folk dhe muziken amerikane moderne. Prej kohesh nuk vijne me lajme nga kengetarja aq e dashur e para viteve '90, e cila, sic u shkrua pak kohe me pare, kishte kaluar edhe nje paralize faciale. Aktualisht ajo jeton me te birin 10-vjecar, Luke, pas divorcit me te shoqin. Mesa duket, kengetarja ne prag te 50-ve eshte divorcuar edhe nga skena.

Bleona Qereti
Kur vjen puna te Hollivudi, edhe aktoret e kengetaret e klasit "A" ne nivet boteror jane gati "te hane" njeri-tjetrin. "Bleona genjen, apo i deshtojne planet?" - kete titull mbante pak kohe me pare nje shkrim kushtuar planeve te medha te Bleona Qerretit, e cila ka premtuar realizimin e projekteve qe ende nuk jane te permbushur. Kengetarja, e cila "Vdes" te marre pjese ne radhet e publikut te eventeve te njohura, si Grammy Awards, Festivali i Filmit ne Cannes etj., ia doli te takohej e te niste nje bashkepunim te ngadalshem me producentin e famshem Timbaland, por nuk ka pasur ende suksesin e pritur. Edhe pse ka perfunduar kengen e dyte me Timbaland, "Without you", e pret te punoje me artiste si John Shanks, i cili ka bere kenge per Bon Jov-in dhe Miley Cirus, gjasat qe pas moshes 30-vjecare te nisesh karrieren muzikore ne Amerike jane te vogla, ndaj ajo po tenton edhe ne aktrim. Por, ndonese e larguar prej vitesh nga Shqiperia, ketu Bleona vijon te jete personazh i lakuar me teper se kurre, fale deklaratave bombastike qe jep jashte vendit, si "Kam shitur 8 milion albume ne Shqiperi, kam fituar cmime ne kompeticione te barabarta me Grammy Awards" etj.

Aurela Gace
Pasi korri shume suksese e u nderua me cmime ne Shqiperi, kengetarja nga Llakatundi i Vlores ne vitin 2002 fluturoi drejt Amerikes. Sapo u vendos ne Nju Jork, me te motren, Blerten, Aurela menjehere fitoi popullaritet ne komunitetin shqiptar, per shkak te performances se shkelqyer ne klubet apo koncertet e organizuara ne te gjithe Ameriken, e deri ne evenimentet private. Ajo kendoi dy himnet kombetare, te Shqiperise dhe te Amerikes, ne nje event me pjesemarrjen e Presidentit Bill Klinton ne vitin 2004. Te gjithe do te donim qe nje ze dhe personalitet si i saji, qe mund te perfaqesohet aq denjesisht ne skene nderkombetare, te kishte zgjedhur te investonte me teper ne SHBA, por ne vitin 2007 Aurela u rikthye ne Shqiperi, ku edhe rinisi karrieren e saj ne vendin tone, me me teper force. Endrra amerikane, mesa duket, mbeti ashtu, thjesht nje enderr...

Genta Ismajli
Kengetarja, e cila se fundmi ishte pjese e panelit gjykues te spektaklit "Gjeniu i vogel", eshte treguar me skrupuloze teksa ka pohuar me gojen e saj se nuk eshte turp te deshtosh ne Amerike. "Nuk do te thote gje fakti qe kam realizuar dicka dhe ndaj duhet te futem ne tregun amerikan. Ajo eshte vecse nje perpjekje e imja qe te arrij me shume. Pra, nuk kam hyre ne tregun amerikan! Kam besim dhe ishalla kam fat. Edhe nese nuk ndodh, prape une jam e lumtur sepse ne Amerike nuk eshte turp te deshtosh", - ka deklaruar ajo. Genta realizoi fillimisht kengen "Planet me", e cila nuk pati suksesin qe kishte menduar kengetarja dhe nuk ishte shitur sa duhet ne iTune. Kenga "Planet me" ishte realizuar ne bashkepunim me producentet dhe kompozitoren shqiptare Kara DioGuardi, e cila njihet per kenget qe u ka punuar disa kengetareve amerikane. Me pas, kengetarja seksi realizoi kengen "Idolize", ndersa qendronte ne SHBA, prane familjes se saj.

Dafina Zeqiri
Udhetimet e saj te herepashershme drejt Amerikes na kane bere te mendojme se edhe Dafina Zeqiri eshte duke punuar per te care ne tregun amerikan.

Deri tani, nga aktiviteti i saj muzikor kemi pare shpesh foto te saj nga ditet ne Amerike, ne shoqerine e kengetareve apo producenteve te ndryshem.

E lindur ne Suedi, me nje stil unik RnB, hitberesja e "Bloodah" eshte padyshim nje nga kengetaret me te mira ne trojet shqiptare, e cila me pak fat mund t'ia dale te lancohet ne skenen amerikane dhe te perfshihet me sukse ne industrine e njohur muzikore nderkombetare. I urojme fat, pasi te gjitha te tjerat i ka vete!Linda Halimi
Linda Halimi, kengetarja kosovare e martuar me reperin me ngjyre Big D, sapo ka realizuar kengen e pare debutuese ne Amerike, me te cilen do te hape edhe koncertet e disa yjeve boterore gjate ketij sezoni vere. "Kenga ime debutuese ne SHBA eshte e punuar nga nje ekip teper profesional, prej 7 producenteve te cilet kane punuar kenge per Beyonce, Nicki Minaj, Lil Wayne, Usher, Christina Aguilera, Mariah Carey etj. Gjithsesi, duke marre parasysh qe me kete kenge debutoj per here te pare ne industrine amerikane, jemi munduar dhe kemi punuar shume te gjithe bashke per ta bere sa me madheshtore si kenge dhe domethenese", - ka thene kengetarja, e cila ka dy vite qe jeton ne Atlanta, SHBA. Pasi humbi shume kg dhe aktualisht gezon nje forme te shkelqyer fizike e me nje vokal super potent si i saji, padyshim rruget e karrieres jane te hapura per Linden, e cila duke prekur endrren e saj do te na beje krenare. Mbetet vecse te presim.

Modelet, te famshmet me me fat
Emina Cunmulaj, Angela Martini, Vildane Zeneli, Tika Camaj Ivezaj, Aferdita Dreshaj, Zana Krasniqi apo Xhoana Xheneti, jane disa nga emrat shqiptare qe kane investuar dhe po investojne ne fushen e modes nderkombetare. Padyshim Emine Cunmulaj eshte modelja shqiptare me e njohur ne bote, status te cilin ajo e ka arritur me shume pune e perpjekje. E kemi pare ne pasarelat e Nju Jorkut, Parisit, Londres, Milanos dhe ne kopertinat e revistave prestigjioze, si "Vogue", "Elite" etj. Por, duke qene e vetedijshme se modelingu ka nje afat skadence, Emina i eshte futur rruges se kinematografise. Vetem pak kohe me pare eshte lancuar filmi "Virgin Eyes", ku asaj i eshte besuar nje rol. Edhe Angela Martini, e perzgjedhura si nje nder 10 me te mirat ne "Miss Universe 2010", duket se e ka gjetur rrugen e duhur drejt fames. Aktualisht po merret me lancimin e linjes se saj te te brendshmeve, ku modelja me e mire per t'i reklamuar eshte vete ajo. Modelja bukuroshe Martini diti te terheqe vemendjen e shtypit te huaj me nje sere provokimesh, si perfolja per lidhje me Kanye West, Craig David apo edhe skandali i saj ne "Cfda Fashion Awards", ku i habiti te gjithe paparacet per shfaqjen e saj me nje fustan teper te hapur, nen te cilin nuk kishte veshur te brendshme. Vildane Zeneli eshte nje tjeter modele e njohur (reklamon kufjet "Beat" nga Dr.Dre), e cila se fundmi po punon per t'u lancuar edhe si kengetare, fale edhe suportit qe gezon nga Will.I.Am, Dr.Dre etj. Po keshtu, dy kusherirat Tika dhe Aferdita Dreshaj marrin pjese vazhdimisht ne evente mode, por ende ish-e fejuara e Shpat Kasapit, e cila ne Shqiperi njihet edhe si kengetare, nuk ka tentuar me muziken ne Amerike. Mesa duket, moda ka kode nderkombetare komunikimi, kurse me muziken rezulton te jete me e veshtire! /paloma/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Albanians in America, who failed and who is doing successfully

"My dream is America." With this slogan will present a parade of names of artists, especially singers, who have targeted American fame during these two decades. To be called the magic of America, the first reports of Albanians have come from Christopher Koli, a young and poor boy from the village of Korca, which is around 130 years ago took the path of migration, the first being that violated the Albanian " the promised land. " But who are the characters who have been willing to sacrifice fame in their country, to leave everything behind, to start from scratch to Albanian as a fierce competition, but so many rewards? In this context, we list in this writing names like Eliza Dushku, James Belushi or Elezaj Kristine, who were born in the U.S. or live there for many decades, as is the case with Fadil Berisha.

Parashqevi Simaku
Hollywood expected to speak Albanian and Albanian through the famous singer Parashqevi Simaku, who left our country 20 years ago. Initially lived in New York and then to Los Angeles, where he met with her husband, Robert, also music, which started with local performances through. The pair had a show in New York twice a month which was called "Forbidden Apple". News that arrived in Tirana several years ago suggesting that Simaku that there known as "Vivi Simaku", had made a contract with the studio in Hollywood where the record label have issued their albums and Michael Jackson, Mariah Carey, Britney Spears and more the giants of the music world, but was never heard after that as I walk with this project. "I am very happy to have been given this opportunity, to display my music internationally," - said Simaku for the album had "echoes of Illyria", containing 10 original songs mixed with the Albanian folk music and modern American music . Long with no news coming out so beloved singer before '90, which, as it was written some time ago, had also passed a facial paralysis. Currently she lives with 10-year-old son, Luke, after divorcing her husband. Apparently, the singer on the eve of the 50-s is divorced from the scene.

Bleona Qereti
When it comes to Hollywood actresses and singers of class "A" in the world Nivea are ready "to eat" each other. "PAF lying, or plans fail?" - Carrying this title some time ago an article devoted to the PAF big plans Qerreti, which has promised projects that are not yet fulfilled. The singer, who "dies" to participate in the public ranks the events known as the Grammy Awards, Cannes Film Festival, etc.., And managed to meet the slow start collaboration with famous producer Timbaland, but not there was still awaited success. Although the song has finished second with Timbaland, "Without you", and expects to work with artists like John Shanks, who has done songs for Bon Jov-in and Miley cirus, the likelihood that the age 30-year musical career depart in America are small, so it is trying even in acting. But, although the left by years of Albania, PAF here continues to be curved character more than ever, thanks to bombastic statements that give abroad as "I sold 8 million albums in Albania, have won awards at competitions with equal Grammy Awards "etc..

Aurela Gace
Having reaped many successes and was honored with awards in Albania, Vlora singer from Llakatundi in 2002 flew to America. Once settled in New York, the sister, Blerta, Aurela immediately gained popularity in the Albanian community, due to the excellent performance in organized clubs or concerts across America, to the private events. She sang both national anthems, Albania and America, in an event with the participation of President Bill Clinton in 2004. Everyone will like you a voice and personality as Saji, who can worthily represented in the international scene, to have chosen to invest more in the U.S., but in 2007 returned to Albania Aurela, where he resumed her career in our country, with more force. American dream, apparently, was also just a dream ...

Genta Ismajli
The singer, who recently was part of the trial panel show "little genius", is shown with scrupulous as stated in its mouth that is not ashamed to fail in America. "Does not mean anything the fact that I realized something and to have to go into the American market. It is an attempt of mine except to get more. So, I entered the U.S. market! I believe and I hope my luck. Even if it does happen, I'm happy again because in America is not ashamed to fail ", - she said. Genta had initially song "plans to", which was not successful and that he thought the singer was not selling enough in iTunes. The song "plans with" was carried out in collaboration with producers and Albanian kompozitoren Kara DioGuardi, who is known for songs that were worked some American singers. By then, the singer had sex song "Idolize", while the U.S. stood, near her family.

Dafina
Her occasional trips to America have made us think that Dafina is working to penetrate the American market. So far, from its musical activity have often seen pictures of her days in America, in the company of different singers and producers. Born in Sweden, with a unique style RnB, hitberesja the "Bloodah" is undoubtedly one of the best singers in the Albanian lands, which with a little luck can come to be launched in the American scene and be included with successes in industry The renowned international musical. I wish luck to all the others because he himself!

Linda Halimi
Linda Halimi, Kosovar singer married to a black rapper Big D, has just conducted the first song debut in America, with which will open the concerts of some world stars during this summer season. "My song debut in the U.S. is made from a highly professional team, of 7 producers who worked on Beyonce song, Nicki Minaj, Lil Wayne, Usher, Christina Aguilera, Mariah Carey, etc.. Anyway, considering that the songs debuted for the first time in American industry, we tried and we all worked hard together to make it as magnificent as song and significant ", - said the singer, who has two years of living in Atlanta, USA. After losing more pounds and currently enjoys an excellent physical shape with a super potent vocals as Saji, obviously career paths are open to Linden, which touching her dream will do us proud. Remains except the wait.

Models, with the famous fortunate
Emina Cunmulaj, Angela Martini, Vildane Zeneli, Tika Ivezaj Camaj, Untitled, Zana Krasniqi or Paradise Joanna, are some Albanian names that have invested and are investing in the field of international fashion. Emine is definitely Cunmulaj Albanian model known in the world, which status it has achieved more work effort. We have seen the catwalks of New York, Paris, London, Milan and on the covers of prestigious magazines such as "Vogue", "Elite" etc.. However, being aware of the modelingu has an expiry date, Emina is introduced road cinematography. Just a little while ago is launching movie "Virgin Eyes", where she is a trusted role. Angela Martini, and selected as one of 10 best in the "Miss Universe 2010" seems to have found the right path to fame. Now dealing with the launch of its line of underwear, where the best model for him is to advertise it. Martin knew how lovely model to attract the attention of the foreign press with a series of provocations, as rumored for about Kanye West, Craig David or her scandal in "CFDA Fashion Awards", which surprised all paparazzi for her performance with a dress more open, under whom was wearing no underwear. Vildane Zeneli is another well-known model (headphones advertises "Beat" by Dr.Dre), which has recently been working to be launched as a singer, thanks also to enjoy the Will.I.Am substrate, Dr.Dre etc.. Similarly, two cousins ​​and Tika Untitled constantly participate in events mode, but still ex-fiancée Dragonforce, which is also known as Albanian singer, not attempted to music in America. Apparently, fashion has international codes of communication, and the music turns out to be more difficult! / Paloma / ]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online