All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Saturday, 9 November 2013

Gent Zenelaj, largohet nga "2XL", joshet nga oferta e "Agon"

Gent Zenelaj largohet nga "2XL", kalon tek "Agon"
Largohem nga ’2XL’, do jem me Saimirin ne programin e ri

“Bashke me Saimir Kodren do bejme nje program si ‘Fiks Fare’”

Nese dicka e ke dashur vertet, ajo behet realitet nje dite. Kjo i ka ndodhur Gentian Zenelajt, i cili 10 vite me pare ka marre pjese ne nje audicion te “Fiks Fare” per te moderuar kete program dhe nuk ishte pranuar atehere, nje peng qe e mbante dhe sot e kesaj dite. Dhe ja fati i trokiti ne dere. Nje oferte i vjen nga miku i tij, Saimir Kodra, per te drejtuar te dy programin e tij me te ri ne “Agon Channel”. Pas disa emrave te diskutuar dhe dilemave te personazheve te perfolur, vendimin e merr Zenelaj, i joshur nga nje fillim i ri ne karriere. Improvizimi ishte e vecanta e shfaqjes pa skenar qe ndodhte brenda mureve te “Apartamentit 2 XL” ne ekranin e “Vizion Plus”, dhe natyrisht qe do te vazhdoje edhe ne programin e ri te konceptuar mes “Le iene” dhe “Striscia la notizia”. Gentiani tregon arsyen pse vendosi te ike nga “Apartamenti 2XL” ne mes te sezonit, dhe paga e ofruar nga televizioni i ri.

Rike Roci: "Dancing" i veshtire pa te dashurin prane...

Rike Roci ne "Dancing With The Stars Albania"
Performanca ime e dobet, vuajta mungesen e te dashurit

Ne “Big Brother” duhet te luante me fjalen dhe strategjite e te sjellit, ndersa ne “Dancing with the stars” duhet te jete e lehte si pupel per te triumfuar. Pasionin e saj per kercimin, 24-vjecarja nga Durresi, Rike Roci, e kishte deklaruar qe ne “BB6”, spektakli qe e beri te njohur ne Shqiperi. Edhe pse nje nga konkurrentet me seksi te “Dancing with the Stars”, ne naten e pare te kesaj gare VIP-ash ne “Vizion Plus” ajo nuk mundi te grumbullonte shume pike nga kater anetaret e jurise.

Tashme me kilograme me pak, ne kete interviste ajo tregon per ambiciet ne kete gare, arsyen pse nuk ndodhej ne salle i dashuri i saj italian prej shtate vitesh, Dj. Luca Binatti, dhe miqesite e krijuara ne Tirane me konkurrentet VIP.

Jozefina Kryeziu: “Gjyste Vulaj më ndryshoi jetën”

Është nënë e dy djemve dhe bashkëshorte e mirë, por ajo adhuron dhe e përcjell gjithmonë të rejat e këngëtares së saj të preferuar Gjyste Vulaj.

Kjo është Jozefina Kryeziu me origjinë nga Kosova, por që jeton në Zvicër e cila ka dëshirë me shumë emocione të tregojë për artisten e saj që e don më së shumtë dhe që e dëgjon nga mëngjesi deri në darkë.

“Pse unë e dua këtë këngëtare është sepse jo vetëm ka këngë të bukura dhe bën muzikë të mirë, por është edhe një person shumë i dashur, dhe sa herë unë e kam takuar ose kam biseduar me të kanë ndryshuar shumë gjëra në jetën time, me një fjala Gjystja dhe muzika e saj kanë ndryshuar jetën time.”-Kështu tregon për ne Jozefina e cila e ka takuar atisten për herë të parë në një koncert në Diasporë në muajin Maj të vitin 2012.

Friday, 8 November 2013

Artisti i ri Erion Ajro, sjell videon e parë (Video)

Kënga më e dëgjuar për fëmijë e cila gjatë prezantimin në radio dhe televizione kur kishte programme për fëmijë fitonte vendin e parë tashmë ka ardhur me një video të bukur.

Është fjala për këngën “Nëna ime”, kënduar mjaft ëmbël nga këngëtari i ri Erion Ajro, tashmë të gjithë fëmijët dhe jo vetëm do të kenë mundësi ta shohin edhe me anë të videoklipit realizuar nga “Amol Studio”.

Kënga që ka një tekst shumë të bukur të dashurisë të madhe mes djalit dhe nënës, falë tashmë edhe videos ka nisur të dëgjohet edhe më shumë, ndërsa djaloshi simpatik Erioni ka dashur që në video të aktrojë edhe nëna e tij për të dalë sa më origjinale idea.

Erioni është duke u përgaditur të sjellë dy këngë të reja dhe shumë ritmike së shpejti, ndërsa videoklipin e këngës së tij të parë ju mund ta shihni më poshtë./Maksim Gjokaj/


- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Erion young artist brings the first video Ajro

Carmela Barretta, italo-shqiptarja VIP në Gjermani

E bukur dhe mjaft seksi. Kjo është vajza e cila e shihni në foto ku ne zbulojmë që ka gjak shqiptari, pasi nëna e saj është nga Kosova, ndërsa me baba italian.

Quhet Carmela Barretta dhe që në moshën 12 vjecare ka marrë pjesë në një konkurs bukurie në Itali quajtur “Miss Excalibur 2003” duke nisur më pas rrugën e spektakleve të bukurisë dhe duke e finalizuar atë me një cmim ku gjatë spektaklit “Miss Italia nel Mondo” ose shqip “Miss Italia në Botë” fiton titullin “Miss Eleganca”.

Për momentin bukoshja italo-shqiptare jeton në Gjermani ku punon duke reklamuar mbrëmjet italiane në këtë vend dhe duke intervistuar VIP nga Italia po aty.

Në bisedën me të u munduam të kuptohemi në gjuhën shqipe të cilën e fliste mirë, pavarësisht që ndonjë fjalë e kuptuam në gjuhën italiane, e megjithatë gëzohemi kur dëgjojmë për vajza të bukura të cilat si Carmela kanë njërin prind shqiptar dhe kanë arritur famë në vendet ku jetojnë. /Maksim Gjokaj/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Carmela Barrett , Italo - Albanian VIP in Germany

Wednesday, 6 November 2013

Valoni qe la futbollin per modelizmin

Eshte vetem 19 vjec dhe eshte nje nga djemte me simpatike shqiptare.

Quhet Valon Karaliti dhe jeton ne Zvicer, ndersa mesojme se pasioni i tij per futbollin eshte lene anash duke pasur nje lendim ne gjuhe e tash ka pak kohe qe i ka hyre botes se modes dhe ka shume oferta per te marre pjese si imazh i kompanive te huaja.

Mesojme se Valoni me origjine nga Kosova deshiron qe nje dite te jete ne pistat e modes ne Paris./Maksim Gjokaj/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Valon that left football for modelizmi

Is only 19 years of age and is one of the cute boys Albania. Valon called Karaliti and lives in Switzerland, while we learn that his passion for football is having a left side injury in the language now has little time that has entered the fashion world and has many offers to participate as an image of companies foreign.

Valon learn that originated from Kosovo wants to one day be in the fashion runways in Paris. / Maxim Gjokaj /

Të duash Gjysten dhe Sokolin si Fran Bezhi

Kemi dëgjuar shpesh herë se VIP-at e huaj kanë shumë fansa, por tashmë nëse do të flasim për një artiste shqiptare sic është Gjyste Vulaj, atëherë edhe ajo ka shumë fansa.

Ne e kemi takuar një djalosh i cili quhet Fran Bezhi dhe që e adhuron shumë Gjysten dhe për ne ka treguar se pse e do ai kaq shumë. “Ajo është një këngëtare shumë e mirë dhe njëkohësisht ka një jetë private shumë të pëlqyer”-thotë mes tjerash djaloshi i ri i cili ruan si kujtim shumë takime me artisten dhe me bashkëshortin e saj Sokolin, ai është takuar me ta 8 herë.

Adhuruesi i këngëtares jeton në Augusburg të Gjermanisë, ka lindur në Berlin por që origjina e tij është Gjakova, sapo ka marrë një dhuratë nga artistja e tij e preferuar, konkretisht një dvd ku në të është 20 vjetori i Gjystes dhe për këtë ndjehet shumë i nderuar.

Frani tregon se këngëtaren e ka takuar  për herë të parë në vitin 2009-të në Lucern dhe nga emocioni vetëm ka bërë fotografi me të dhe nuk ka folur aspak, ndërsa nuk e harron kurrë dhe e mban si një kujtim të bukur një mbrëmje në Kressbronn (Bodensee) kur ai ka pasur mundësi të rrijë me Gjysten dhe Sokolin.

Tuesday, 5 November 2013

Meda dhe Noizy “kallin” publikun e Diasporës

Natyrisht se ku është Meda dhe reperi Noizy, publiku është i pafund, por edhe kur një organizim ka firmën e “IB Event”.

Në natën e fundit të muajit të sapo kaluar në Neuss në Düsseldorf të Gjermanisë në diskon ‘Golden Time’ është mbajtur një super mbrëmje ku artistët Meda dhe Noizy janë pritur shumë mirë nga pupliku i madh i shqiptarëve që kishte mbushur këtë disko të madhe plot e përplot.

Kompania e organizimeve ‘IB Events’ që drejtohet nga Ilir Balija ka gati organizimin e rradhës ku do të mbahet në disko Reyna në Hanover me 16 nëntor e ku do të këndojnë artistët Meda, Bajram Gigolli dhe Astrit Mulaj./Maksim Gjokaj/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Track and Noizy "stir" public Diaspora

Of course that is where Meda and rapper Noizy, the public is endless, but when an organization has the signature of "IB Events". In last night just last month in Düsseldorf Neuss in Germany at the disco 'Golden Time' was held a super evening where artists Noizy Track and were extremely well received by big pupliku Albanians had filled this huge disco full of overflows.

Monday, 4 November 2013

Restoranti mikpritës i një shqiptari në Zürich

Një udhëtim i bukur dhe i paharruar në Diasporë do të mbahet mend duke u shënuar edhe në kalendarin e ditës së parë të muajit nëntor 2013.

Por e vecanta e këtij udhëtimi do të jetë edhe një darkë me plot shije në një nga restorantet më të mira në mes të Zürich, “Casa Amici” ku gëzohemi që pronari i tij është shqiptar.

Na shërben Haki Gjocaj dhe na mirëpret shumë mirë, ndërsa mësojmë se është një vend i qetë dhe me një super shërbim të kulturuar jo vetëm për zviceranët por edhe për shqiptarët./Albavipnews/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Host an Albanian restaurant in Zurich

Valon Karaliti, shqiptari drejt modës së Parisit

Simpatik dhe shtatlartë, një djalosh që është vetëm 19 vjec, por që ka nisur hapa të sigurt drejt pistave të botës së modës.

Ky është shqiptari Valon Karaliti, i cili jeton në Liestal të Zvicrës, por origjina e tij është nga Ferizaji, një nga djemtë më të bukur shqiptar, i cili ëndrra e tij shkon deri në modën e Parisit, e ai një ditë do të jetë aty.

Valoni ka shumë oferta për të qenë imazh i kompanive të ndryshme shqiptare dhe të huaja, apo protagonist në një videoklip,  ndërsa ka realizuar edhe foto me fotografë të njohur shqiptar.

Dikur i apasionuar pas futbollit, e ndërsa sot falë simpatisë së tij ai është një model i cili ka shumë synime në këtë fushë. Top modeli shqiptar ka qenë shpesh herë në Kosovë në disa sfilata si i ftuar, por shumë shpejt do ta shohim edhe në sfilatat më të mëdha botërore.

Një shqiptar me plot stil dhe me përmasat e duhura për një model sic është Valoni, natyrisht se do të arrijë në majat e modës në botë./Maksim Gjokaj/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Valon Karaliti , Albanian towards the Paris fashion

Ting i 3-të ndez diskon ‘Enjoy’

Në një nga ambientet më të frekuentuara të shqiptarëve në Diasporë në disko Enjoy në natën e fundit të muajit tetor është organizuar një koncert madheshtor.

Kanë qenë djemtë e grupit ‘Ting 3’ të cilët e kanë ndezuar atmosferën gjatë kësaj nate ku edhe ne ishim dëshmitarë dhe ku shikuam se të gjithë të pranishmin e shumtë të cilët kishin ardhur nga të katërt anët ku jetojnë shqiptarët, u argëtuan deri në orët e parë të mëngjesit.

Atë  natë së bashku me grupin kanë kënduar edhe këngëtarët Sinan Vllasaliu dhe Viola të cilët i kanë ngritur në vallë të gjithë.

Disko Enjoy që ndodhet në Stuttgart menaxhohet mjaft mirë nga pronarët Samir Gërvalla dhe Musa Karrica, të cilët falë punës së tyre bëjnë që në këtë ambient të këndohet dhe kërcehet kënga shqiptare duke ftuar për shqiparët të diasporë artistët më të mirë.

Mësojmë gjithashtu se ‘Disco Enjoy’ është duke u përgaditur për të sjellë një mbrëmje madhështore me artistët me me zë në trevat shqiptare dhe kjo do të ndodhë për festën e 101 Vjetorit të Pavarësisë, ku më 30 Nëntor do të këndojnë për të gjithë shqiptarët atje Elvana Gjata, Gena dhe Bajram Gigolli./Maksim Gjokaj/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Ting the 3 - ignite diskon ' Enjoy '

DWS, Miriam Cani: Me vjen keq per ata qe prisnin te me shihnin live...

Miriam Cani
... arsyeja e vertete e largimit nga “DWS”

Largimi i Miriam Canit nga prezantimi i “Dancing with the stars” vetem kater dite para nates se pare te show-t ne “Vizion Plus”, u kthyer ne temen e dites ne rrjetet sociale per te mesuar arsyen. Shume u cuditen nga kjo sjellje rebelizmi e Miriamit, e cila deri tani kishte prezantuar karakterin e vajzes se qete dhe te bindur. Pas shume aludimeve per largimin e saj, ne rrjetet sociale e verteta pse producentja Holta Dulaku vendosi perjashtimin e saj, ishte sepse Miriami ne javen e fundit te pergatitjeve i ka bere presion asaj, duke i kerkuar para plus mbi marreveshjen me te cilen kishte rene dakord ne fillim. Madje, ky presion pak para fillimit te spektaklit i eshte bere producentets nga i fejuari i Miriamit, kengetari Alban Skenderaj, i cili ka zhvilluar biseden e siperpermendur. Holtes nuk i ka tingelluar aspak e drejte dhe normale kjo kerkese pas renies dakord me pare, dhe ndaj ka marre vendimin per ta perjashtuar pa hyre fare ne bisedime per kompromis.


Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online