All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Thursday, 26 June 2014

Gjon Karrica sjell super këngë me aktorin e ndjerë Mixhën Ramë (Video)

Sapo ka ardhur me një video shumë interesante dhe me një ritëm që të bën të kërcesh duke kujtuar bukur ‘Vallen e Rugovës’, këngë kjo që është lansuar nga artisti Gjon Karrica. ‘Miz Kxeh’ quhet kënga dhe është në bashkëpunim me aktorin e madh Fitim Domi, i njohur si Mixha Ramë, i cili u nda nga jeta vetëm pak ditë më parë.

Nga vetë këngëtari me një stil unik ne mësojmë se spoti i këngës është realizuar nga një producent zviceran konkretisht nga Bengamin Ott, ndërsa për tekstin është kujdesur vetë artisti në bashkëpunim me aktoren Teuta Sadiku. Kënga nuk ka vetëm ritëm që do të kthehet në një hit të verës, por edhe parade ku Mixha Ramë ironizon femrat e mbushura me silikon.

Klipi ka nisur të pëlqehet shumë edhe në kanalin Youtube, e ndërsa Gjon Karrica ka në plan një tjetër bashkëpunim që do ta zbulojmë në ditët që vijnë./Maksim Gjokaj/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
John Karrica song brings super late actor Ram Mixhën

Once a video has been very interesting and at a pace that makes beautiful dancing remembering 'Dance of Rugova', this song is launched by artist John Karrica. 'Kxeh Miz' song is called and is in collaboration with the great actor Profit Domi, known as Mixha Rame, who passed away just a few days ago.

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online