All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Friday, 25 July 2014

Irena Dedvukaj në ‘Planetin e Dashurisë’ por ‘single’

Ajo e ka quajtur këngën e saj më të re ‘Planeti i Dashurisë’, këngë kjo e cila është në bashkëpunim me Ardian Qikaj dhe Ges, dhe sic na tregon artistja është e kënaqur se si fansat e kanë pritur shumë mirë dhe është pak më ndryshe se krijimet e tjera.

E kemi fjalën për këngëtaren simpatike dhe me një stil dhe zë të vecantë Irena Dedvukaj, e cila për ne tregon se ka qenë ideja e saj dhe e regjisorit për një këngë të tillë me ritme dhe pamje verore, por nuk do të jetë vetëm kjo këngë, ajo ka në dorë këngë të tjerë të cilat do të vijnë shpejt një e nga një deri në dimër.

Por ne na tingëllon mbiemri i saj shumë i njohur në botën e artit e ajo na shuan kureshtjen tonë kështu : ‘Po është e vërtetë sic e shikoni dhe keni dëgjuar ne jemi një brez të lindur dhe me trashëgime nga muzika, e kështu jemi edhe një fis i madh falë Zotit, dhe falë talentin dhe pasionit për muzikën jemi shumë këngëtarë.

Irena tregohet shumë modeste kur ne duam të dimë se përvec hitit të saj cila është ndonjë këngë tjetër e momentit shqiptare që po e dëgjon, dhe duke mos na dhënë emra pasi ajo është e vëmendshme dhe i dëgjon të gjithë këngëtarët dhe ndjehet edhe vetë ajo krenare që ka shumë të mirë në tregun muzikor shqiptar.

Por vajza shkodrane e rritur në Koplik e më pas në Londër e tash ka 6 vjet që jeton në Milano, kur ne e pyesim nëse këndon nëpër dasma ajo thotë se megjithëse adhuron muzikën Dance-House, këndon nëpër dasma pasi atmosferave e tyre të ringjall.

Po ku këndon më shumë gjatë këtij sezoni Irena, apo ku është më shumë e ftuar? Ajo rrëfen kështu: ‘ Jam më shumë në koncerte apo mbrëmje muzikore në zonat shqiptare, sidomos në Shqipëri, por më kërkojnë edhe në Kosovë, e oferta kam shumë edhe në evropë, por këtë verë më shumë ia kam rezervuar Shqipërisë, pasi ka kohë për evropë në vjeshtë dhe në dimër’.

Mega Event me artistët më ‘in’ në koncertet në Kosovë

Ka kohë që edhe në Kosovë kanë nisur organizimet dhe koncertet në këtë sezon me plot zhurmë popullate.

E natyrisht që sidomos të rinjtë që vijnë për të kaluar pushimet në vendlindjen e tyre duan argëtim, e për këtë ka menduar shumë mirë duke sjellë artistët shqiptarë më ‘in’ Robert Ukaj, menaxheri i njohur i kompanisë ‘Mega Event’ në Zvicër.

 Ne mësojmë se pikërisht nga kjo kompani super e sukseshmë në Diasporë me eventet që bën, ka mbeldhur yjet duke i sjellë në Kosovë si Gjyste Vulën, Sabri Fejzullahun, Leonida Marjakaj, Mark Marku, Nora Muqaj.

Do të jetë një super mbrëmje në datën 28 Korrik në Stubëll të Vitisë për Ditën e Mërgimtarëve që mban fimën e këtij organizatori dhe do të arëgtohen në zërin e këngëtares më atraktive shqiptare Gjyste Vulaj dhe super talentin Mark Marku si dhe këngëtares bukuroshe Nora Muqaj.

Më pas po këta artistë do të mblidhen në Gjakovë në një tjetër shoë në Pishinën Arbi për të argëtuar shqiptarët dhe pushuesit në mbrëmjen e 29 korrikut, një mbrëmje që do të prezantohet nga një moderator i njohur. Që tani kanë nisur intersimi i madh për këto dy koncerte ku falë kompanisë ‘Mega Event’ shqiptarët do të mund të argëtohen pa limit duke dëgjuar këngëtarët më të mirë shqiptarë./Maksim Gjokaj/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Mega Event with artists 'in.' concerts in Kosovo

Wednesday, 23 July 2014

Granit Miftari, moderatori që provon dhe këngën (Video)

Ka qenë e premte kur erdhi në treg, dhe në fakt kështu titullohet edhe kënga e cila ka ngjallur shumë kureshtje e kënduar nga moderatori Granit Miftari në bashkëpunim me Daggi.

E në fakt kënga ‘E premte’ është shumë interesante dhe nga ato që s’jemi mësuar ta shohim, qoftë edhe në një videoklip të thjeshtë e të bukur ku në të reklamohen edhe disa personazhë të njohur të artit të gazetarisë.

Kënga është realizuar na ‘Jukebox Group’ nga Shkupi dhe klipi i punuar nga produksioni ‘MenMedia Pictures’ nga Gjilani dhe mësojmë se cdo gjë ka qenë spontan.

Por a do të jetë ky pasioni më i ri i moderatorit , apo vetëm një provë pritet të shihet, megjithëse zëri i Granitit tingëllon bukur edhe në këngë./Maksim Gjokaj/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Miftari granite, and the song that proves moderator

Friday has been coming to the market, and in fact so well titled song which has aroused much curiosity sung by the moderator Granite Miftari in cooperation with Daggi. And in fact the song 'Friday' is very interesting and that we are not accustomed to seeing, even in a simple video clip of beautiful where advertised in some of the renowned art of journalism.

The song is performed us 'Jukebox Group' from Skopje and clips from the production work 'MenMedia Pictures' from Gnjilane and learn that everything was spontaneous. But will this newest passion moderator, or just a test to be seen, granite, nevertheless euphonious voice in song. / Maxim Gjokaj /

Gzim Berisha, në hapat e atdhedashurisë së familjes Gërvalla

Atë e shikon kudo në mes të përsonalitetve më të lartë në Diasporë, por edhe në mes të femrave më të bukura e këto jo vetëm shqiptare, pse jo edhe në cdo cep të botës falë udhëtimeve që bën.

Ky është personazhi ynë i cili quhet Gzim Berisha, dikur i apasionar dhe shumë i mirë në futboll kur i referohemi viteve 1992-98 ku luante për ligën e 2-të Fc Thun, por pak më herët e deri para pak kohësh një Kikboxer i njohur nga vitet 90-09 po në Zvicër.

Gzimi tashmë i ka lënë këto pasione, por artin jo, megjithëse ka përfunduar studimet në Bern të Zvicrës për Menaxher i Biznesit të Lartë, ai kur ka kohë dhe mundësi më miqtë e tij më të mirë është në eventet më të bukura që shqiptarët organizojnë në Diasporë, sidomos në diskon Enjoy përkrah dy miqve të tij të suksesshëm Mus Karricës dhe Samir Gërvallës.

Djaloshi me plot energji megjithëse ka lindur dhe jeton në Zvicër ai kuirrë se harron origjinën e tij, Pejën e bukur madje me mburrje flet kudo për këtë vend, për Shqipërinë që e adhuron cdo copë të saj e cdo shqiptar e mundohet ti ndihmojë secilit.

Deri tani ka realizuar shumë ëndrra duke nisur nga hobet e tij e deri te të qenit praën dhe përkushtimi ndaj familjës së tij të mrekullueshmë, por kur ne e ngacmojmë se kujt ia dedikon gjithë këtë arritje ai ka shumë për të falenderuar duke nisur nga familja e tij të cilët e sollën në jetë dhe ia plotësuan të gjitha dëshirat.

E nis me emra me më të dashurit e tij nga babai Maxhun Gërvallën, mamin e tij që për të është më e mira në botë, por pa harruar vëllëzërit e tij që janë po kaq të suksesshëm në drejtime të ndryshme si Arton Berishën (Udhëheqës i Fabrikës Hofmann Neopack AG –Bern), Pajtim Berrishën (Inxhinier i Armatimit zvicran Ruag- Bern), Lulzim Berishën (Udhëheqës i ndërmarrjeve të ndryshme), Visar Berishën (Menaxher), Driton Haziraj (Drejtor të Imobileve në Stuttgart).

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online