All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Adelina Thaqi. Show all posts
Showing posts with label Adelina Thaqi. Show all posts

Thursday, 16 February 2012

Shen Valentini per disa VIP-a jo edhe aq i rendesishem...

Shen Valentini, jo i rendesishem per disa VIP-a

Shen Valentini ka nje te kaluar prej 2000 vjetesh, qe neper shekuj eshte festuar ne tradita te ndryshme. Ndonese kjo feste viteve te fundit ka ngjallur interes te ne shqiptaret e Kosoves, te cilet vite me pare nuk e kemi festuar.

Mirepo, me kalimin e kohes, duke u evropianizuar gradualisht ka lindur deshira dhe simpatia ndaj kesaj feste. Tani per nje pjese te madhe te njerezve dita e Shen Valentinit mbetet si festa me e dashur e sidomos per ata qe jane te dashuruar.

Ndersa sa u perket personaliteteve publike, gjegjesisht vipa-ve tane per dallim nga vitet e kaluara kjo feste kete vit si duket nuk eshte e rendesishme per ta, ndoshta per faktin se vendin e ka kapluar nje situate e veshtire klimatike.

Friday, 27 January 2012

Adelina Thaçi behet nene

Ja shfaqja e saj e fundit para se te sjelle ne jete Fionen.

Këngëtarja kosovare, Adelina Thaçi, është emri më i ri në radhën e femrave të famshme në estradën shqipe që është bërë nënë.Njoftohet se krijuesja e hitit “Kontrast” dhe partneri i saj Bardhyl Metaj kanë pritur në jetë një vajzë.

Ndërsa thuhet se çifti e ka pagëzuar vajzën me emrin Fiona. Vetem 4 dite para lindjes ajo ka qene e ftuar ne "Vitin e Ri te Artisteve" sic e shihni ne kete foto./Telegrafi/

- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Adelina Thaci is mother

Kosovar singer, Adelina Thaci, is the newest name in the row of famous women in Albanian Variety has become a mother.Reportedly the hit maker "Contrast" and her partner have been waiting Metaj Bardhyl to be a girl.While the couple has reportedly baptized girl named Fiona. Only 4 days before the birth she has been involved in "New Year of Artists" as you see in this foto./Telegraph/


Saturday, 31 December 2011

Tuna, Dafina dhe Vesa ndahen nga të dashurit, bashkohen Rozana dhe MC Kresha

Gjatë vitit që po lëmë pas janë martuar Jehona Sopi, Adelina Thaqi, Yllka Kuqi dhe Teuta Kurti, kurse është fejuar Getoar Selimi

Vit i trazuar ka qenë ky që po lëmë pas edhe për sa u përket ndarjeve, por ka pasur lajme të mira dhe të lumtura siç janë ato fejesat dhe martesat e Vipave shqiptarë.

Tunës nuk i eci martesa
E nisim me lajmin që në fillim u duk si thashetheme për ndarjen e këngëtares Altuna Sejdiu nga Rilind Reka, ngjarje kjo që tronditi shumë njerëzit dhe vuri në kërkim të intervistave dhe arsyes pse gazetarët. Por si përgjigje nga Tuna morëm vetëm “Nuk eci martesa”.

Tuesday, 22 November 2011

Adelina Thaqi Pret Nje Vajze...

Adelina Thaci do te linde vajze

Kengetarja Adelina Thaci, e cila eshte e martuar me publicistin Bardhyl Meta, pas dy muajsh pret te behet nene per te paren here.

Gjate nje interviste per “Infopress”, Adelina ka treguar se foshnja e ardhshme do te jete nje vogelushe.

“Gjinia e bebit eshte vajze. Deshira ime eshte plotesuar per cfare e falenderoje Zotin. Por, femija pavaresisht gjinise, eshte engjell dhe bekim per ne”, ka thene Adelina.

Kengetarja kosovare gjithashtu ka menduar edhe per emer, por ka hezituar ta tregoje ate publikisht.

“Emrin nuk do te doja ta tregoja deri ne momentin qe femija te kete lind”, ka shtuar ajo. /infopress/telegrafi/nentor 2011/

Tuesday, 28 April 2009

Adelina Thaqi, Per Zemer, "Relax" RTV21

Adelina Thaqi ne emisionin "Relax" RTV21, 26.04.09

Adelina Thaqi e ka cilesuar karrieren e saj muzikore si gjejen me te rendesishme per te. Ne emisionin "Relax" te RTV21 (te dielen qe shkoi), ne kuader te rubrikes "Per Zemer", Adelina ka numeruar 5 gjerat qe ajo i ka me se shumti per zemer dhe qe kryesisht lidhen me krijimtarine e saj muzikore. "Cdo cmim per kengetarin eshte nje perjetim, nje kujtim dhe nje vleresim i punes dhe cdo here kur e shiqon ate cmim, i kujton gjerat me te bukura, ngjall emocionet dhe momentet e perjetuara dhe si te tilla jane nje vule e krijimtarise sone ...", ka thene Adelina. Dhe gjerat per zemer te Adelines jane si vijon, pozita 1 duke qene ajo me e rendesishmja:

1. Cmimi i Pare ne Kategorine 4 te festivalit "Bruna Spiler" ne Herceg Novi, 2008
2. Projekti "Dolce Suono" duet me tenorin e famshem Hose Carreras
3. Mirenjohje "Koncerti i Lirise" 1999
4. Cmimi i Pare "Polifest 2003"
5. Cmimi "Kengetarja me e popullarizuar per vitin 2003", dhene nga revista "Miss" 2004


- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: thaci
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Adelina Thaqi has described her musical career as the most important thing to her. We show "Relax" to RTV21 (who went to Sunday), within the thread "love", Adelina has numbered 5 things that she has the most love and was mainly related to its musical creativity. "Every singer is a price for enjoyment, a reminder and an evaluation of the work and every time and see what price, reminiscent of the beautiful things, arouse emotions and moments experienced and as such are a hallmark of our creativity .. ., "says Adelina. And things to heart Adelines are as follows, with positions 1 and was important to:

1. Price first in Block 4 of the festival "Bruna Spiler" in Herceg Novi, 2008
2. Project "Dolce Suono" duet with the famous tenor Jose Carreras
3. Acknowledgments "freedom concert" 1999
4. First price "Polifest 2003"
5. Price "for the singer with the popular 2003", given by the magazine "Miss"
]]

Monday, 27 April 2009

Flash News 27 Prill 2009

Alba Vip Flash News
Alba Vip Flash News

- Enis Potoku, pas suksesit te arritur me kengen "Kur u ndame" kenduar ne duet me Gilin, eshte duke pergaditur edhe nje kenge te re, te ciles mendon t'i realizoj edhe nje klip te bukur. Kete ka njoftuar ai ne nje interviste per gazeten Infopress. Ndersa per momentin nuk ka plane qe te realizoj ndonje album te ri. /infopress/

- Ermal Fejzullahu me album te ri ne qershor. Albumi do t'i kete dhjete kenge dhe dy videoklipe te reja. Ermali u be baba ne mars te ketij viti dhe thote se edhe pse mjaft i zene me karrieren e tij muzikore, ka mjaft kohe te shpreh dashurine prinderore ndaj djalit te tij Artit. /dritarja/

- Adelina Thaqi e ka cilesuar karrieren e saj muzikore si gjejen me te rendesishme per te. Ne emisionin "Relax" te RTV21 (te dielen qe shkoi), ne kuader te rubrikes "Per Zemer", Adelina ka numeruar 5 gjerat qe ajo i ka me se shumti per zemer dhe qe kryesisht lidhen me krijimtarine e saj muzikore. "Cdo cmim per kengetarin eshte nje perjetim, nje kujtim dhe nje vleresim i punes dhe cdo here kur e shiqon ate cmim, i kujton gjerat me te bukura, ngjall emocionet dhe momentet e perjetuara dhe si te tilla jane nje vule e krijimtarise sone ...", ka thene Adelina. /rtv21/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

- Enis Potok, after the success achieved with the song "When was divided" singing in duet with Gili, is preparing a new songs, which intends to realize a beautiful klip. This he has announced in an interview for the newspaper Infopress. While for the moment has no plans to realize a new album.

- Ermal Fejzullahu with a new album in June. Album will have ten songs and two new video clips. Ermali father was in March of this year and says that even though very busy with his musical career, has enough time to express love to his son parental Art.

- Adelina Thaqi has described her musical career as the most important thing to her. We show "Relax" to RTV21 (who went to Sunday), within the thread "love", Adelina has numbered 5 things that she has the most love and was mainly related to its musical creativity. "Every singer is a price for enjoyment, a reminder and an evaluation of the work and every time and see what price, reminiscent of the beautiful things, arouse emotions and moments experienced and as such are a hallmark of our creativity .. ., "says Adelina.
]]

Sunday, 21 December 2008

Adelina Thaqi Ne Telashe Me Fustanin!
/photo rtsh/

Adelina Thaqi ne telashe me fustanin e saj

Si duket edhe Adelina kishte nje telashe te vogel gjate Festivalit te Kenges ne RTSH. Ajo u prezentua me kengen "Oret e fundit", nje kenge e komponuar teresisht nga Alfred Kacinari. Prezentimi i saj ishte dinjitoz dhe kenga mjaft e pelqyer nga publiku. Por, u verejte ne naten e pare nje asimetri ne fustanin e saj. Nuk merrem vesh shume ne fustana por syri me thote se ajo nuk e ka futur krahun e djathte aty ku duhet. Dhe kjo verehet kur te krahasohet me krahun e saj te majte. Jo pse eshte ndonje gje e madhe, por ja nje muhabet me shume. Ne nje festival te tille, me emocione shume, duke u ngutur, gjerat si kjo mund te ndodhin lehte. Sidoqe te jete, ajo eshte dukur bukur ne prezantimin e saj dhe shpresoj kenga te pelqehet edhe nga juria. Sonte mbahet nata finale dhe cdo gje do te jete e qarte me vone! Suksese!
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Thursday, 11 December 2008

Adelina Thaqi Sivjet ne Festivalin e RTSH-se

Adelina ne Festivalin e RTSH-se

Kengetarja e njohur kosovare Adelina Thaci, ka konfirmuar te dielen per emisionin argetues "Relax" te RTV21, se do te jete konkurrente ne Festivalin e Kenges ne RTSH qe do te mbahet, me 19, 20 dhe 21 dhjetor 2008 ne Pallatin e Kongreseve ne Tirane.

Fituesi i ketij festivali do te perfaqesoje Shqiperine ne Eurovizion 2009.

Adelina ka treguar se ajo do te marre pjese me nje kenge te komponuar nga Alfred Kacinari, ndersa shpreson qe kenga e saj te vleresohet larte.

Mesohet se ne kete edicion do te marrin pjese emra si Juliana Pasha, Rovena Dilo, Soni Malaj, Shpat Kasapi, Besa Kokedhima etj. ndersa pervec Adelines, nga Kosova do te konkurroje edhe Vedat Ademi.


- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Thursday, 20 November 2008

"VIP"-at Qe Ende Jetojne Me Nanen e Baben

VIPat e Varur nga Prinderit
/photo gazeta express/

Prane gjirit

Shumica e kengetareve, sidomos ata te hip hop skenes, por edhe te tjeret, vazhdojne te jetojne me prinderit e tyre. Ata vazhdojne t’i zgjojne prinderit e tyre nga gjumi, kur i harrojne celesat e shtepise. Lexoni emrat e atyre qe jetojne ne gjirin familjar...

Nga rimat qe ata i qesin ne leter menjehere krijohet nje mendim se njerez me te pavarur se ta nuk ka. Kenget e tyre, nese perkthehen ne realitet, atehere me te vertet bartin pak anarki, pak droge e alkool e si specialitet krejt ne fund jane femrat, si krem ne torte. Nje shumice e kengetareve tane, posacerisht ata qe i perkasin zhanrit hip – hop, vazhdojne te mbesin shume te lidhur me familjet e tyre.

A eshte menyra e jeteses se tyre sikur ajo qe pershkruhet ne kenge apo ajo dallon drastikisht ne jeten private?

Sipas te gjitha gjasave, qendron kjo e fundit. Por, mund te ndodhe qe nje pjese e kengetareve kosovare ne menyre te fshehte marrin banesa te ndryshme me qira dhe se prej aty ndodh te vjen frymezimi. Si frymezim mund te jene edhe hotelet ne magjistralen Prishtine – Ferizaj apo malet e Rugoves ose Prevalles. Apo ata vazhdojne te jene “zogjte e nates” qe trokasin diku kah mengjesi duke i zgjuar prinderit e tyre, sepse i kane harruar celesat e shtepise ku jetojne.

HIP HOP SKENA

Keshtu, burime te ndryshme te “Express” afer disa repereve tregojne se djemte e hip-hop bendit KAOS, Vigani dhe Lumi vazhdojne te jene ata te cilet jetojne me prinderit e tyre. Nje lidhje te forte me familjet e tyre vazhdojne ta mbajne edhe bashkemoshataret e tyre nga “SkillzLedri dhe Visari. Me nje “problem” te tille po ballafaqohet edhe reperi Lyrical Son, i cili ende jeton me prinderit. “Me te shpise” vazhdojne te jetojne edhe djemte e “Etno Engjujve”, Milot Hasangjekaj dhe Genc Prelvukaj. Madje nese e keni verejtur, Hasangjekaj pak apo fare ne video spote e gjen afer nje femre. Thuhet se Hasangjekaj eshte prane marteses. Prane gjirit familjar jeton edhe njeriu i pare i “Baba Record”, Getoar Selimi. Selimi jeton me nenen dhe vellane. Edhe kolegu i tij, Agon Sylejmani vazhdon te jetoje me prinderit e tij dhe vellezerit.

Rendi i atyre repereve qe jetojne ne gjirin familjar, e qe i kendojne rruges, problemeve sociale e shume e cka tjeter, eshte edhe me i gjate sesa qe ne prezantuam. Ajo qe del nga tekstet e tyre dhe ajo qe me te vertet bejne ne jete private mund te jete diametralisht e kundert.

ROCK POP SKENA

Punet me mire nuk i kane as kengetaret e skenave tjera.

Si shembull eshte kengetarja Vesa Luma, e cila perkunder asaj qe disa vite eshte ne lidhje me Genc Dobroshin, vazhdon te jetoje me prinderit e saj.

Po ashtu edhe dy “flakareshat” tjera, Teuta Kurti dhe Rona Nishliu jane te varura nga prinderit. Ndersa edhe pse e tashme e fejuar, nen kujdesin e familjes eshte edhe kengetarja Nora Istrefi. Por, prane komikut te njohur Rasim Thaqi- Cima jeton edhe vajza e tij Adelina Thaqi. Ndersa dikur e martuar, kengetarja Jehona Sopi eshte ajo e cila vazhdon te jetoje ne nje fole me prinderit. E per ju vajza qe e adhuroni kengetarin Shpat Deda, vjen lajmi se edhe ai jeton ne nje shtepi me prinderit. Deda ka pasur nje shkeputje disavjecare me prinderit per shkak te studimeve ne Universitetin Amerikan ne Blagojevgradit. Ndersa tri motrat Ismaili, Zanfina, Ema dhe Adelina vazhdojne te jetojne me nenen e tyre . Ne bashkesi familjare jeton edhe Edona Llaloshi si dhe Leonora Jakupi. Ceshtja e jeteses ndaras dhe me nje privatesi te plote ka rrenje te thella qe lidhet me historine e ketij vendi, kushtet materiale e shumecka tjeter. Thenia : “Sa ma ngushte, aq me shlire” i shkon per shtati gjendjes. /milot hasimja/gazeta express/19.11.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Thursday, 30 October 2008

Sparta Club: Cima, Adelina Thaqi, Viola

Disco Sparta Cima Adelina Thaqi Viola
/photo disco sparta/

Te Shtunen me 1 Nentor 2008
Cima, Adelina Thaqi dhe Viola

Cdo te premte dhe shtune:
Orkestri Sparta, Fida, Xhevati, Vlora

Club Lounge Sparta
Netzenstrasse 4
CH - 4450 Sissach

tel.Senad: 076 702 81 55
tel.Duli: 076 378 59 67
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Rinora 4 Club: Miss Rinora 2008 me shume VIP-a

Miss Rinora 2008
/photo rinora 4/

Beauty Contest
MISS RINORA 2008
Spektakli mbahet te premten me 31 Tetor 2008 nga ora 21:00 deri 05:00
Programi argetues:
Sabri Fejzullahu, Alban Skenderaj, Visari & Adelina, Skillz
Moderator: LABI i RTV21
Resident DJs: MC Beka, DJ Muli, DJ Dalool, DJ Astro
Dance Group: "Lordz of Style Juniors"

Club Rinora 4
Riedmatstrasse 7
8153 Rumlang
Switzerland
tel. +41 438 10 60 71
gsm. +41 763 71 65 28/+41 794 38 52 07/ +41 792 22 15 82
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Insomnia Disco Club: Sabria, Adelina, Skillz, Duli etj

Insomnia Club me Sabri Fejzullahun Adelina Thaqi etj
/photo insomnia/

E Shtune me 1 nentor 2008
Diskoteka Insomnia Nate Speciale 22:00 deri 05:00
Sabri Fejzullahu, Adelina Thaqi, Skillza, Duli dhe Labi i RTV21
DJ Naimi, DJ Backy
Deri ne oren 23 hyrja per femra falas!

INSOMNIA disco club

Lausanne Zi En Reculan
1024 ECUBLEN (VD)
mob: +41 (0) 79 230 66 38
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online