All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Adem Mikullovci. Show all posts
Showing posts with label Adem Mikullovci. Show all posts

Wednesday, 10 December 2008

Ryva Kajtazi dhe Shpetim Kastrati ne "Shtrati-n" e Adem Mikullovcit!

Ryva Kajtazi dhe Shpetim Kastrati ne Shtrati
/ryva kajtazi dhe shpetim kastrati, photo rtk/

Shfaqet premiera “Shtrati”

Sot (6.12.08) ne Teatrin “Oda”, duke filluar nga ora 20.00 shfaqet premiera “Shtrati”- nje komedi per jeten bashkeshortore - dje dhe sot.

Tema: Burre e grua ne shtrat: dy miq dy dashnor, dhe dy armiq me koke ne nje jastek. Cka eshte shtrati bashkeshortor? Nje arene e pergjakshme, nje oaze ne jeten e zymte te njeriut ku shperthejne epshet dhe ndjenjat, apo eshte nje ring ku njeri nga boksieret duhet te nokautohet gjithsesi. Keto jane disa nga pyetjet dhe dilemat qe shtrohen ne kete komedi.

“Shtrati” eshte nje kendveshtrim tjeter i komedise “Katermbedhjete vjec dhender” te Andon Zako Cajupit.

Personazhet e njejta, vend i ngjarjes eshte i njejti, teksti dhe dialogu nuk ndryshojne fare por mbetet interpretimi dhe artikulimi i vecante i tekstit te gjuhes se vjeter te Cajupit. Kjo komedi e shkruar para gati nje shekulli trajtohet ne formen dhe stilin e nje anti drame te stilit te Joneskos apo Beketit.

Luajne: Ryve Kajtazi, Shpetim Kastrati. Regjia: Adem Mikullovci.

“Shtrati” - eshte perkrahur nga Ministria e Kultures, Rinise dhe Sporteve. /kosovapress/06.12.08/
- - - - - - - - - - - - - - - -
p.s. Si duket me i lumturi ne kete rast ishte Shpetim Kastrati. "Kenaqesi e vecante ka qene per mua me qene ne 'shtrat' me Ryven!" - tha Shpetimi per Express live./teni/

Shiqo videon!
- - - - - - - - - - - - - - - -
VIDEO nga RTK "Kult" dhe KTV "Express Live" /09.12.08/


- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online