All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Adrian Lulgjuraj. Show all posts
Showing posts with label Adrian Lulgjuraj. Show all posts

Wednesday, 22 May 2013

BBC e lavderon kengen rok te Shqiperise

Sipas një shkrimi që është botuar në BBC dhe që është një analizë e festivalit evropian të këngës që sapo përfundoi, thuhet mes tjerash se Greqia shkoi me këngën e tyre, në të cilën flitej se alkooli është ‘pa para’ dhe njerëzit që e votuan atë ndoshta ishin të dehur.

Por, për Shqipërinë dhe këngën ‘Identitet’ flitet se ishte e vetmja këngë e hairit e rrymës rok në Eurovizion, ndërsa këngët të cilat u kualifikuan nuk kishin ndonjë domethënie, apo për të qenë të pranueshme në veshin e evropianëve. M. GJ.

 Burimi Kosova Sot
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
BBC rock song praises Albania

Monday, 20 May 2013

Adrian Lulgjuraj: Dhame maksimumin ne Eurovision, por nuk mjaftoi

Adrian Lulgjuraj: Dhame maksimumin, nuk mjaftoi per ne finale

Ekipi shqiptar i Eurovizionit dha maksimumin qe meritonte gjithe kombi yne. Energjia, pasioni dhe gjithe emocioni i dhene ne ato 3 minuta qe dolen nga ne, nuk ishin te mjaftueshme per t'u kualifikuar ne naten finale". Ky ka qene statusi i postuar ne rrjetin social "Facebook", nga njeri prej kengetareve qe perfaqesoi Shqiperine ne Festivalin Europian te Kenges, qe fatkeqesisht na la kete vit jashte finales. "Nuk dua t'u futem detajeve se pse ndodhi kjo gje, - shton Lulgjuraj, - por eshte nje ceshtje qe s'na takon ne artisteve. Por ju siguroj, jemi shume krenare me suportin qe na keni dhene. Ne emrin tim dhe te gjithe ekipit, dua t'ju falenderoj. Po ashtu dua te falenderoj shume koleget dhe miqte tane, qe pa rezerva na dhane kuraje, para, gjate dhe pas performances, ne krye me Elton Deden", - shprehet ai. Me tej, ai falenderon ne gjuhen angleze per komentet e mira qe iu bene kenges, duke u shprehur se fatkeqesisht, kjo kenge (Identitet) nuk beri histori ne Eurovizion. Sa i takon pjesemarrjes se ketij viti, Rona Nishliu, kengetarja nga Mitrovica qe vitin e kaluar zuri vendin e peste ne kete konkurs europian, ka deklaruar se "ne mesin e kengeve qe arriten te futeshin ne finale, padyshim qe kishte vend edhe per Shqiperine", duke dhene keshtu mbeshtetjen e saj per djemte.

Thursday, 16 May 2013

Shqiperia skualifikohet nga finalja e Eurosong-ut...

Shqiperia eliminohet nga Eurosongu

Kenga “Identitet” nga Adrian Lulgjuraj dhe Bledar Sejko nuk ka arritur qe te kualifikoje Shqiperine ne finalen e madhe te Eurovision Song Contest qe po mbahet ne Malmo te Suedise.

Nata e dyte gjysmefinale e Eurosongut u mbajt ne nje atmosfere te jashtezakonshme ne Malmo te Suedise, ku te pranishem ne impiant ishin edhe shume bashkeatdhetare tane te cilet i dhane perkrahje ekipit shqiptar.

Shqiperia ne kete mbremje performoi e 14-ta, ku Bledar Sejko dhe Adrian Lulgjuraj performuan kengen e zhanrit rock, “Identitet”.

Perkunder performances mjaft inspiruese te tyre, Adriani dhe Bledari nuk arriten qe te grumbullojne numrin e mjaftueshem te votave nga evropianet dhe juria per t’u kualifikuar ne finalen e madhe te se shtunes.

Eurosong: Votoni Shqiperine sonte!... [VIDEO]

Shqiperia konkuron sonte ne Eurosong

Sonte ne mbremje Bledar Sejko dhe Adrian Lulgjuraj interpretojne ne Eurosong kengen "Identitet", mete cilet vendi yne konkuron ne gjysmefinalen e dyte te festivalit te ketij viti, qe mbahet ne Suedi.

Ne proven e se shtunes, interpretimi i djemve shqiptare ka qene mbreselenes aq sa edhe producentet e Eurosong te cilet prej vitesh e kane ndjekur kengen shqiptare ne Festivalin Europian te muzikes do te tregoheshin entuziaste pasi Shqiperia kete here ndryshe nga vitet e shkurara shkon me nje kenge rock.

Sunday, 12 May 2013

Adrian Lulgjuraj: Rona na la nje pergjegjesi shume te madhe ne edicionin e kaluar...

Adrian Lulgjuraj
photo: dennis stachel
Adrian Lulgjuraj: “Cfare presim nga Eurosong dhe cilet jane konkurrentet qe na frikesojne”

Me nje vetebesim te forte, por edhe modest, Ardian Lulgjuraj rrefen emocionet para ngjitjes ne skenen e Festivalit Europian, ne naten e dyte gjysmefinale me 16 maj, ne Malmo te Suedise. Se bashku me Bledar Sejkon do te kendojne “live” versionin final te kenges “Identitet”, te realizuar ne studiot “Kingside” ne Suedi. Artisti nga Mali i Zi ka ndaluar per disa ore ne Tirane para nisjes ne Malmo dhe zbulon pritshmerite e kesaj gare.

Adrian, si po ndihesh para ngjitjes ne skenen e Festivalit Europian, qe shume kengetare e kane enderr?

Tani qe ka filluar numerimi i oreve mbrapsht deri ne ngjitjen tone ne skenen e Eurosongut, ne naten e dyte gjysmefinale, me 16 maj, ne Malmo te Suedise, vertet ndihemi te emocionuar. Por eshte nje emocion i bukur, ndaj shpresoj qe ta perjetojme sa me mire, t’ia kalojme bukur e te korrim suksesin qe ta meritoje gjithe Shqiperia.

Saturday, 11 May 2013

Revista PANORAMA PLUS - 11 Maj 2013

Revista PANORAMA PLUS
Revista PANORAMA PLUS, 11 Maj 2013
 • Ciljeta: Po me cenohet jeta private! Kengetarja denoncon ne Polici. Ajo kerkon mbylljen e 400 profileve ne facebook, te cilat shajne dhe prishin imazhin e saj.
 • Dafina Zeqiri dhe Dj Blunt, pas ndarjeve, nisin nje histori te fshehte dashurie
 • Luan Rama kapet mat ne lokalet e nates me nje bionde
 • Big Brother; Zhvillime surprize, Iliri i shpreh dashurine Rikes, Joana afrohet me Edberin
 • 26-vjecari nga Vlora, i fiksuar pas Jorida Rrustemit, ngjarja perfundon ne Gjykate
 • Zajmina: Kesaj radhe do me shihni "hard" dhe "hot"
 • Big Brother; Sekreti i Eldores sensibilizon Shpendin: Nese fitoj, nje pjese e parave do te jene per ty; Shpendi: Anaidi po perdor dramen e dikujt per te fituar pike; Elona fillon te flas per jeten e saj; Reagon Ermela: Joanen s'do doja kurre ta kisha shoqe; Edberi dhe Elona duan te testojne se sa xheloze eshte Elona; Eldora: Joana ka frike te perballet me publikun jashte shtepise; Mungesa e ushqimit kalon ne krize Anaidin: Kam tri dite pa bere seks!; Anaidi kritikon Shpendin: Si mund te mos i kerkosh falje babait;

Thursday, 9 May 2013

Bledar Sejko: Do te kemi surpriza ne performancen ne Malmo...

Adrian Lulgjuraj & Bledar Sejko
photo: besa kokedhima
Bledar Sejko zbulon identitetin ne Suedi

Behet fjale per kengen “Identitet”, perfaqesuesja e Shqiperise ne Festivalin Europian te ketij viti. Bledar Sejko zbulon disa nga detajet e prezantimit ne Malmo, nga perpunimi i kenges ne studiot suedeze, deri te performanca live me 16 maj…

“Do te kemi surpriza ne performancen ne Malmo me 16 maj, por nuk po i zbuloj qe tani”, te pergjigjet Bledar Sejko kur e pyet se si do te paraqiten mbremjen e dyte te gjysmefinales se Eurosong-ut, qe kete vit mbahet ne Suedi. Mund te kete rezervuar nje nga ato shfaqjet qe te le pa fryme kur e sheh Sejkon te luaje kitaren e tij elektrike me dhembe, ashtu si gjate mbremjes kur kenga “Identitet” u shpall fituesja e Festivalit te fundvitit ne RTSH, apo dicka qe do ta eksperimentoje per here te pare ne token skandinave per publikun europian. Me dy rrokere si Bledar Sejko dhe Adrian Lulgjuraj mund te pritet gjithcka. Ndaj Sejko preferon t’i mbaje ca gjera te pathena, per t’i folur zeshem me kitaren e tij.

Sunday, 24 February 2013

Eurovision 2013: Videoja "Identitet" vjen premiere me 5 mars...

Videoklipi i "Identitet" premiere me 5 mars - Eurovision

Pas versionit perfundimtar te kenges "Identitet" te cilin Adrian Lulgjuraj dhe Bledar Sejko regjistruan ne Malmo te Suedise, me daten pese mars do te publikohet dhe videoklipi i kenges, puna per te cilin eshte ne perfundim e siper. Nderkohe, djemte jane duke perfunduar dhe performancen skenike, e cila kerkohet paraprakisht nga organizatoret per te vene re detajet e per te krijuar me pas elementet e duhur skenik per netet finale te Eurovision. Sava Lena gazetare prane RTVSH ka treguar per Albaniac se ne datat 12-13 mars, nje grup nga stafi organizator suedez do vizitoje disa qytete te vendit tone, per te realizuar dhe kartolinen pershendetse te Shqiperise, e cila do te shfaqet gjate prezantimit te Adrianit dhe Bledarit ne skene.Kjo eshte hera e pare qe Shqiperia perfaqesohet ne Eurovision me nje kenge hard rrok duke ju larguar vijes se deritanishme pop-folk dhe balade.

Saturday, 9 February 2013

Revista PANORAMA PLUS - 9 Shkurt 2013

Revista PANORAMA PLUS, 9 Shkurt 2013
 • Angela Martini i rremben Paris Hilton te dashurin milioner. Tim Vogele, i dashuri i ri i modeles shqiptare, eshte trashegimtar i nje pasurie familjare disa milion dollareshe
 • Paparacet kapin Aferdita Dreshajn ne vilen e Leonardo Di Caprio-s ne Miami, reagon Shpati
 • Hermes Nikaj: Pretendoj postin e zedhenesit ne Bashki, Lulzim Basha me kerkoi vete
 • Miriam Cani: Albani, i veshtire ne detaje te vogla, po bejme plane per martese dhe femije
 • Autoritetet turke nuk i japin shtetesine Almeda Abazit
 • Alketa Vejsiu rrefehet per here te pare per jeten e saj private
 • Silva Gunbardhi refuzon t'i kendoj Kryeministrit Berisha: " Jam origjinale, nuk ndikohem lehte!"
 • Gjyste Vulaj behet nene per here te dyte, vjen ne jete Besarti
 • Ciljeta behet nene: "Zoti donte qe djalin ta lindja ne ditelindjen time"
 • Gent Bushpepa, gjithandej me te dashuren.

Saturday, 29 December 2012

Revista BLUETOOTH - 29 Dhjetor 2012

Revista BLUETOOTH, 29 Dhjetor 2012
 • Ne shtepine e Amarda Toskes per festa: "Dhurata ime per Ermalin"
 • Dafina Zeqiri, mbreteresha e "showbiz"-it: Me Ledrin mbetem shoke, aktualisht jam singell. 2012-ta nje vit i komplikuar per mua!
 • Ledina Celo hap dyert dhe rrefen: ne 2013-ten, nje moter per Erlisin
 • Viti i arte i Rudina Xhunges. Propozimet per emrin e vajzes, nga shkrimtaret me te famshem ne bote
 • Sali Berisha pranon oferten e "2XL"
 • 1 vit me "Bluetooth". Historite roze qe shenuan 2012-en
 • Renato Mekolli, kuzhinieri i famshem shqiptar ne Greqi vjen me dy receta interesante 
 • Rrefehen fituesit e festivalit, te cilet tregojne te verteten mbi akuzat per plagjiature, parashikimet per Eurovizionin dhe emocionet e bukura qe kane perjetuar keto dite. Bledar Sejko: Une kopjac? Jam frymezuar nga kenga e Vace Zeles! Adrian Lulgjuraj: Jemi pretendente ne "Eurosong"!

Sunday, 23 December 2012

Edhe kenga fituese e Festivalit e vjedhur?

Nuk kaloi shume kohe pas shpalljes se fituesit te Festivalit te 51-te ne RTSH dhe akuzat per vjedhje sapo jane hedhur.

Sic ben te ditur Telegrafi, fqinjet serbe kane lancuar lajmin ne rrjetet e tyre sociale se kenga fituese e Shqiperise eshte vjedhur nga nje kenge serbe.

Behet fjale per kengetarin serb Bajaga dhe kengen e titulluar "Plavi Safir" te lancuar ne vitin 1988.

Nje skandal sapo kaluam, me skualifikimin e kenges se Ani Cuedarit per plagjiature. A do te ballafaqohemi edhe me nje skandal tjeter me te madh?

Kenget kane ngjashmeri dhe natyrisht duhet pritur fjalen e fundit nga ekspertet muzikor, por ne nderkohe mund te gjykoni vete duke i krahasuar kenget me poshte. /Albavipnews/

p.s. Ne nderkohe ka reaguar edhe kompozitori Bledar Sejko i cili thote se kenga e tij mbeshtetet ne folklorin burimor shqiptar dhe mund te krahasohet me mire me tri notat intro te kenges "Kur bie fyelli e ciftelia" te Vace Zeles. Ne kete respekt, i bie qe kengetari serb ka kopjuar nga folkori shqiptar!

Festivali RTSH: Renditja e plote! [VIDEO]

Tashme lajmi kryesor eshte bere i ditur, Adrian Lulgjuraj dhe Bledar Sejko me kengen e tyre "Identitet", jane fitues te Festivalit te 51-te ne RTSH dhe do te perfaqesojne Shqiperine ne garen e Eurovisionit ne Malmo te Suedise. Ishte pikerisht fituesja e edicionit te kaluar, Rona Nishliu, qe prezantoi trofeun per fituesit e sivjetshem.

Adriani dhe Bledari ngadhenjyen ne nje lufte te afert me kengetaren Anjeza Shahini e cila perfundoi ne vendin e dyte dhe nuk arriti te realizoi endrren e saj te perfaqesoi per here te dyte Shqiperine, sic kishte bere me sukses ne vitin 2004, qe ishte njeherit viti debutues i Shqiperise ne Eurosong. Vendin e trete e fitoi kengetarja e re nga Kukesi, Hersi Matmuja me kengen "Kush ta dha kete emer", e cila, per ndryshim, vitin e kaluar nuk mori asnje pike me kengen e saj "Aty ku me le".

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online