All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Agim Doci. Show all posts
Showing posts with label Agim Doci. Show all posts

Tuesday, 20 November 2012

Nje kryeveper per 100 Vjetor [VIDEO]

Pese zera te mrekullueshem bashkojne, pese trevat shqiptare: Shqiperi, Cameri, Maqedoni, Kosove e Mal te Zi.

Jane keta kengetaret e njohur: Nikolle Nikprelaj, Kastriot Tusha, Ilir Shaqiri, Enkeleida Arifi dhe Selami Kolonja, qe gjithmone i kenduan flamurit dhe kombit, ndersa tani te bashkuar sjellin nje kryeveper dedikuar 100 Vjetorit te Pavaresise.

Nje kenge dhe klip me titull domethenes "Ne nje flamur te pandare", nje produksion i Radio Televizionit Shqiptar, i cilesuar si "himni i 100 Vjetorit", simbolizon nje enderr shekullore te shqiptareve per t'u bashkuar.

Kenga eshte shkruar dhe komponuar nga duo i njohur, Agim Doci dhe Edmond Zhulali. /Albavipnews/


- - - - - - - - - - - - - - - -

Friday, 1 May 2009

Edmond Zhulali: Ne Moske Do Shihni Nje Kejsi Tjeter!

Edmond Zhulali dhe Agim Doci
/edmond zhulali dhe agim doci, photo public domain/

Zhulali: Kejsi ne Moske, jo e ndrojtur!

Edmond Zhulali, autori i muzikes se kenges qe me 14 maj perfaqeson Shqiperine ne "Eurosong", thote: Evropen edhe kete here do ta beje per vete folku.

Kenga qe sivjet perfaqeson Shqiperine ne "Eurovizion Song Contest", eshte perfunduar dhe tashme nuk pritet vec 14 maji, dita kur Kejsi Tola do te kendoje ne Moske "Carry me in your dreams" (Me merr ne enderr), me tekst te Agim Docit dhe muzike te Edmond Zhulalit.

Kenga eshte realizuar ne Gjermani, regjistrimi i audios dhe videoklipi, ndersa per performancen e Kejsit ne skene eshte kujdesur koreografi Ledion Bulku. Jane ditet e fundit pergatitore perpara udhetimit drejt Moskes. Sot mberrijne nga Greqia tri balerinet qe do te kercejne me Kejsin, per te bere provat e fundit.

Kompozitori thote se publiku duhet te pergatitet te shohe nje Kejsi tjeter dhe jo ate vajzen e ndrojtur ne skene, sigurisht duke mos lene menjane cilesite vokale te 16-vjecares. I mesuar me emocionet e kesaj gare (Zhulali merr pjese per here te dyte ne Eurosong), ai tregon per kengen dhe si e sheh "Eurovizion Song Contest".

Z. Zhulali, eshte hera e dyte juaja ne "Eurosong". Mund te themi se jeni familjarizuar tashme dhe cfare perfaqeson per ju kjo ngjarje muzikore?
"Eurosong"-u eshte evenimenti me i rendesishem i kenges ne Evrope, per shume arsye: ballafaqohen shume kultura dhe motive te shteteve te ndryshme pjesemarrese dhe per seriozitetin dhe perzgjedhjen e elementeve qe marrin pjese ne festival. "Eurosong"-u sjell artiste shume cilesore, si dhe vjen nga nje tradite 54-vjecare qe i ka dhuruar publikut evropian kenge dhe kengetare te mrekullueshem. Mendoj se eshte eveniment i madh edhe sepse organizohet nga EBU-ja, (European Broadcasting Union). Festivali eshte persosur ne keto 15 vite. Eshte me progresiv ne aspektin qe eshte bere me bashkekohor.

Cfare doni te thoni me kete?
Ne radhe te pare, kompozitoret dhe orkestruesit kane mundesi me te madhe per te realizuar gjithcka ne studio, orkestracioni realizohet me play back. Ne kete menyre, ky festival ka mundesi me te madhe per te krijuar nje show te mrekullueshem. Pra, si te thuash, skena u boshatis nga orkestrantet dhe i la vend me shume preformances se kengetareve.

Kjo do te thote qe tani "Eurosong"-u eshte shnderruar ne nje festival performance?
Nuk mendoj se festivali i eshte perkushtuar me teper performances. Teknologjia muzikore dhe vizive ka bere nje progres te jashtezakonshem, e kane bere kete festival me bashkekohor dhe me modern. Por, megjithate, mendimi im eshte qe kenga perseri mbetet baza e ketij festivali, ato kane qene te bukura dhe profesionale.

Cilat jane vlerat muzikore qe mendoni se percjell ky konkurs i kenges evropiane?
Vlerat muzikore vijne nga cdo vend pjesemarres. Vitet e fundit ka pasur nje tendence qe te sillen elementet muzikore tradicionale te cdo vendi. Madje, kjo u tejkalua paksa, u be qellim ne vetvete. Kjo dukuri erdhi nga vendet e Lindjes, te cilet duan te lancohen shume shpejt. Kjo ndoshta ka qene nje nxitje qe t'u meshohet shume elementeve folklorike. Jo se keto elemente duhet te hiqen, por duhet te jene te nje niveli shume profesional. Per mendimin tim si kompozitor, veshtiresia me e madhe per nje krijues eshte te fuse elemente te vendit te tij, nje gje e tille duhet bere natyrshem dhe ne menyre organike e te mos shfaqet si muzike popullore.

Po ju, cfare elementi te ri sillni kesaj here?
Kam nje ndryshim ne kete kenge. "Imazhi yt", per sa i perket anes profesionale, ishte tipike e muzikes se lehte, (pop), ndersa ne kete kenge une jam perpjekur qe nepermjet ritmeve moderne, (dance) te fus disa elemente shqiptare. Dhe e kam bere pak me te dukshme per sa i perket pjeses harmonike dhe tonalitetit ne te cilin zhvillohet kenga. Gjithashtu, duke u lidhur me kete tonalitet, rastesisht ka dale edhe nje element popullor shqiptar i vecante, zumarja. Ky element nuk eshte bere me nje qellim te caktuar, por vjen i gershetuar me ritmet. Nuk eshte element popullor.

Mund te themi qe ky eshte nje "truk" per te bere per vete publikun?
Jo, kete here kam dashur te bej nje kenge me motive shqiptare. Ne fakt, edhe vitin e kaluar, me ato dy vajzat kosovare, une kisha nje motiv, te cilin e kisha futur po me tonalitetin popullor, por e kisha me instrumentin e kitares, pra ne nje forme tjeter. Keto dy vite e kam pasur si qellim te bej dicka qe te jete nderthurje mes shqiptares dhe modernes.

A mendoni se nje adoleshenteje si Kejsi, i shkon nje tekst qe flet per nje dashuri te tille?
Artisti, kur del ne skene nuk eshte vetvetja, por eshte personazh artistik i krijuar nga kompozitori dhe poeti. Sa artiste luajne rolin e kriminelit, nuk do te thote se jane kriminele ne te vertete. Ne kete rast, Kejsi shfaqet si nje artiste qe do te interpretoje tekstin dhe kengen e kompozitorit. Figura dhe mosha e saj eshte brenda kufijve te festivalit evropian, mbi 16 vjec. Ata kane menduar se mbi kete moshe kengetari mund te kendoje cfaredolloj kenge, patriotike, dashurie, balada, etj.

Ju keni nje histori te gjate bashkepunimi me Agim Docin. Cfare mendoni se kane te vecante tekstet e tij?
Une nuk i quaj tekste, por poezi. Me ka frymezuar shume, kane qene tekste te ndjera, te bere ne menyre profesionale, qe mua me kane krijuar lehtesi per te krijuar muziken. Mes dy krijuesve, fjalet e kolegut dhe klima ne te cilen punohet, eshte shume e rendesishme. Duhet te kete nje klime bashkepunimi, qe nese mua apo poetit nuk na pelqen dicka, duhet ta themi dhe ta pranojme.

Si do t'i cilesonit vlerat vokale te Kejsi Toles?
Gjithmone e kam thene qe kam besim absolut te Kejsi, jo vetem te vokali, se aty provat i ka dhene, por edhe ne interpretim dhe ne performancen qe po pergatitet. E vleresoj si ze me te ardhme shume te mire. Kejsi ka nje ngjyre te mrekullueshme vokale, gje qe po shikohet edhe tani ne te gjithe komentet qe po behen ne internet, ku e vleresojne si nje vajze te vogel, por me ze shume te mire dhe te forte. Them se do te pritet mire ne festivalin evropian. Do te jete surprize vokale.

Mund te na zbuloni se si do te jete paraqitja ne skenen e "Eurosong"?
Ajo eshte surprize. Kjo eshte hera e pare qe Shqiperia paraqitet denjesisht ne performance. Zera shoqerues jane Dorina Toci dhe Orgesa Zaimi. Ndersa ne skene do te jene edhe tre balerine te huaj, dy prej te cileve jane te njohur ne Greqi si balerine te break dance. Publiku duhet te pergatitet te shohe nje Kejsi tjeter dhe jo ate vajzen e ndrojtur ne skene. Koreografi Julian Bulku ka bere nje pune shume te madhe qe e ka tjetersuar ate.

Te kthehemi pak mbrapa ne kohe. Si ka nisur rruga juaj e kompozimit?
Kam studiuar ne shkollen e mesme te muzikes ne Shkoder, per trombe. Ne konservator, kam konkurruar per trombe dhe kompozicion. I fitova te dyja deget dhe per nje vit i ndoqa te dyja. Pastaj, per shkak te biografise me thane se duhet te ndiqja vetem nje dege. Megjithate, perseri e vazhdova, kam studiuar me Gjon Simonin. Pasi mbarova shkollen, punova per rreth tete vite ne Peshkopi si shef i muzikes se estrades, pastaj jam transferuar ne Tirane.

Po tani cila eshte marredhenia juaj me tromben?
Pothuajse ka vite qe une s'kam luajtur. Megjithese kam qene edhe solist. Tani jam kompjuterizuar plotesisht. Punoj gjithe diten ne kompjuter per te realizuar orkestracionet e mia. Kompozimi per mua eshte edhe profesion, edhe pasion. Kam shkruar ne te gjitha gjinite, por njekohesisht kam luajtur edhe ne disa instrumente, si piano dhe fizarmonike, sepse qe te jesh orkestrues, natyrisht duhet t'i njohesh te gjitha instrumentet.

Eurosong: "Shqiperia: E re por e forte"

Ne sajtin elektronik te konkursit evropian te kenges "Eurosong", eshte publikuar fotoja zyrtare e kengetares qe perfaqeson Shqiperine, Kejsi Tola. Nje fotoportret, ku 16-vjecarja eshte me sy mbyllur dhe ku tregon disa vite me shume se sa mosha qe ka. Kjo fotografi shoqerohet me nje tekst, ne te cilin jepen te dhenat per autoret dhe kengen.

Kejsi Tola

Ne kete sajt, "Me merr ne enderr", cilesohet si nje kenge me ndikime te forta te muzikes folklorike. Por, pervec kesaj, "Eurosong"-u shpreh habine per menyren se si Shqiperia e zgjedh perfaqesuesen e saj nepermjet nje festivali kombetar te kenges ne televizion.

Titulli i tekstit eshte: "Shqiperia: E re por e forte", qe vijon me nje koment per moshen e re te Kejsi Toles dhe nje nenvijezim te vogel per faktin qe ajo nuk eshte nje kengetare profesioniste. /yllka lezo/shekulli/29.04.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: keisi casey casy tolaj doqi
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Zhulali: Casey in Moscow, not gingerly

Zhulali Edmond, author of that music song that represents Albania in May 14 "Eurosong", says: Europe and this here will make for themselves folku.

Kenga that this year represents Albania in the Eurovision Song Contest "is now complete and is not expected vec May 14, the day Casey Tola will sing in Moscow" to carry in your Dreams "(The dream takes in), the text of Agim Docit Edmond Zhulalit and music.

The song is performed in Germany, and videoklipi record audios, and for the performance of Casey staged choreography is cared Ledion Bulku. Are the last days before the trip up to Moscow. Today arrive from Greece three ballerina who will jump to Casey, to make the latest evidence.

Composer says the public should be prepared to see a different Casey's daughter and not him gingerly in the scene, certainly not vocal disregarding the requirements of 16-vjecares. I learn emotions this race (Zhulali taking part for the second time in Eurosong), it shows the song and see the "Eurovision Song Contest."

Mr. Zhulali, is the second time in your "Eurosong". You can say that you are already familiar to you and what this event represents the musical?
"Eurosong" was the most important event is the song in Europe, for many reasons: facing many cultures and motivations of different countries participating and for the seriousness and the selection of elements that participate in the festival. "Eurosong" brings many quality artists, and comes from a 54-year tradition of European public has donated kenge and wonderful songstress. I think that is because the big event organized by the EBU (European Broadcasting Union). The festival is perfect in these 15 years. Is progressive in that aspect has become more contemporary.

What you want to say to this?
Firstly, composers and orkestruesit have greater to achieve everything in the studio, to play back orkestracioni realized. In this way, this festival is greater to create a wonderful show. So, as it were, the scene was empty of orkestrantet and left the country more than preformances singers.

This means that now "Eurosong" was has turned into a festival performance?
I do not think the festival is dedicated more performance. Visional and music technology has made tremendous progress, have made this festival, with contemporary and modern. But, however, my opinion is that kenga again remains the basis of this festival, they have been beautiful and professional.

What are the musical values that you think convey the song of European competition?
The music from each participating country. Recent years there has been a tendency to behave traditional musical elements of each country. Furthermore, it was a little overcome, became the goal in itself. This phenomenon came from Eastern countries, who want to lancohen very quickly. This may have been a stimulus to meshohet many folk elements. Not that these elements must be removed, but must be a more professional level. In my opinion as a musician, with great difficulty for a creator is to introduce elements of his country, this should become so natural and organic and not appear as popular music.

But you, what new element to bring this here?
I have a change in this kenge. "Your image" for professional regarding Anes, was typical of the music that light, (pop), while I am in this kenge tried through the rhythms of modern (dance) to enclose some elements Albanian. And have done little more obvious for the part and harmonious place in which tonalitetit kenga. Also, being associated with this mode, incidentally has brought a special element of popular Albanian, zumarja. This element is not done with a certain purpose, but come wreathed with pace. Element is not popular.

You can say that this is a "catch" for them to make public?
No, this time I want to do a song with Albanian reasons. In fact, even last year, with those two girls in Kosovo, I had a motive, which was introduced with tonalitetin is popular, but the instrument was the guitar, so in another form. These two years have been intended to do something that is combination between shqiptares and modernes.

Do you think a adoleshenteje as Casey, the article goes a love that speaks for such?
Artist, the scene when del is not self, but the artistic character is created by the composer and poet. How many artists play the role of criminal, does not mean that we are really criminal. In this case, Casey appears as an artists will interpret the text and song composer. Figure and its age is within the limits of European festival, over 16 years. They are thinking about this old singer can sing any songs, patriotic, love, saga, etc..

You have a long history of collaboration with Agim Docin. What do you think are his particular texts?
I do not count articles, but poetry. Has inspired many to have been the late texts, made in a professional manner, that I have created to easily create music. Krijuesve between the two, the words of colleague and climate in which work is very important. Should have a climate of cooperation, that if I am or poet is not something we should say and to accept.

How will the vocal cilesonit values Casey Toles?
I've always said that I have absolute faith in Casey, not only vokali, that it has given evidence, but also in the interpretation and performance that is being prepared. The rate as voice with a very good future. Casey has a wonderful vocal color, which is seen even now in all the comments are made on the internet, where the value as a small girl, but with very good voice and strong. I guess we will be well received in European festival. Will be a surprise vocal.

You can find out how we will be presenting at the scene of "Eurosong"?
It is a surprise. This is the first time that Albania worthily presented in performance. Items are associated Dorina Toci and Orgesa Zaimi. While the scene will be the dancer of the three foreigners, two of whom are known in Greece as a break dancer to dance. The public should be prepared to see a different Casey's daughter and not him gingerly in the scene. Choreographer Julian Bulku has made a very big that has alienated it.

Back to back in less time. How has started composing your way?
I studied in high school music in Shkoder, the trumpet. We die, I run for trumpet and kompozicion. I fitova both branches and for one year of follow both. Then, because of the biografise said that should be followed only a branch. However, the vazhdova again, I studied with John simony. After mbarova school, punova for about eight years in Bishop as chief of the music estrades then be transferred in Tirana.

But now that your relationship is with tromben?
Almost there years that I played I. Although I was also soloist. Now I am fully computerized. Work on a computer all day to achieve my orkestracionet. Composition for me is a profession, and passion. I have written to all sexes, but at the same time we've played some instruments, like piano and piano accordion, because to be orkestrues, of course, should know all the instruments.

Eurosong: "Albania: New but strong"

In the electronic site of the European song contest competition "Eurosong", is published official Photo singer representing Albania, Casey Tola. A fotoportret, where 16-year-old with eyes closed and is where several years shows more than that age. This is accompanied by a text file, which provided data for authors and song.

In this site, "By taking dreamily," qualify as a song with strong influence of folk music. But besides this, "Eurosong" expressed amazement about how to choose Albania perfaqesuesen it through a national song festival in television.

Title text is: "Albania: New, but strong," which follows with a comment for the new age of Toles and Casey nenvijezim small for a fact that it is not a professional songstress.
]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online