All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Agim Poshka. Show all posts
Showing posts with label Agim Poshka. Show all posts

Wednesday, 6 February 2013

Agim Poshka, kunder huazimit nga muzika rome...

Agim Poshka
Agim Poshka: Turp qe huazojme muziken rome

Agim Poshka thote se muzikantet shqiptare duhet te ndjehen te turperuar qe huazojne elemente nga muzika rome, duke pasur nje folklor aq te pasur shqiptar.

Keto komente kengetari nga Struga e Maqedonise i ka bere gjate nje interviste te dhene per nje te perditeshme, ku ka premtuar edhe se viti 2013 “do te jete nje vit dinamik”, per faktin se shenon 15-vjetorin e debutimit te tij ne muzike.

“Nje popull me gjithe kete folk te pasur, me gjithe ato variacione motivesh, qe ndryshojne nga jugu deri ne veri, nuk ka nevoje fare per huazime. Pashko Vasa ka thene ‘muzika shqiptare kaloi 3000 vite ne roberi te ndryshme, por perseri ruajti identitetin e saj’. Sot nje pjese e ketyre pseudo-muzikanteve e kane me ne zemer muziken rome, se muziken shqipe”.

Thursday, 8 March 2012

Agim Poshka, per 8 Mars i dhuron gruas nje kompjuter...

Dhurate nje kompjuter

Per dallim nga Vera qe merr dhurata, kengetari Agim Poshka dhuron. Ai sot bashkeshorten e ka befasuar me nje kompjuter, dhurate kjo jo romantike, sic e quan edhe vete Agimi, por e nevojshme dhe praktike.

“Parapelqej qe bashkeshortes ne cdo feste t’i blej gjera per te cilat ka nevoje dhe qe i nevojiten ne jeten e perditshme. Andaj sot i bleva nje kompjuter, nuk tingellon si dhurate shume romantike, por eshte shume praktike pasi qe ka filluar te shkruaje temen e magjistratures dhe kjo i lehteson me shume punen ne vend se ta shkruaje ne laptop si tani. Per ta dekoruar kam pergatitur edhe nje buqete te madhe me lule ne vend te tastieres, dhe ne mars kemi edhe pervjetorin e 5-te te takimit tone te pare dhe e festojme vazhdimisht”, ka thene ai. /zeri/
- - - - - - - - - - - - - - - -

Friday, 2 December 2011

VIP Ballina: Revista INTERVISTA, 3 Dhjetor 2011

Revista INTERVISTA, 3 Dhjetor 2011
  • Turjan Huska: Jam vet zot, vet shkop!
  • Julka: Nje film me fund te lumtur!
  • Eliza Hoxha: Kjo eshte sfida ime!
  • Laura Nezha: Duhet te isha ne finale!
  • Elita 5: Nuk jemi diktatore!
  • Agim Poshka: Bashkeshortja ime eshte ndryshe!
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Cover Page: Magazine INTERVISTA, 3rd December 2011 ]]

Friday, 27 February 2009

Agim Poshka, Refuzohet Nga Festivali Pse Kendon Shqip!

Agim Poshka
/photo v.g./

SHQIPTARET NE MAQEDONI DISKRIMINOHEN EDHE NE MUZIKE
FESTIVALI QE NUK DO KENGE SHQIPE

Kengetarit Agim Poshka i eshte pamundesuar pjesemarrja ne festivalin maqedonas, i cili ben perzgjedhjen e kengeve per ''Eurovizion'', me arsyetim se kengen duhet ta kendoje ne maqedonisht e jo ne shqip

Shqiptaret ne Maqedoni jane te diskriminuar edhe ne aspektin kulturor. Kjo eshte pare kur organizatoret e festivalit maqedonas, i cili ben perzgjedhjen e kengeve per "Eurovizion", ua kane mohuar kengetareve shqiptare qe te konkurrojne me kenge shqipe, por vetem me kenge maqedonase. Kengetarit Agim Poshka i eshte pamundesuar pjesemarrja ne festivalin maqedonas me arsyetim se kengen duhet ta kendoje ne maqedonisht e jo ne shqip, per shkak se festivali i RTVM-se, prej kur eshte themeluar, ka pranuar kenget vetem ne gjuhen maqedonase. Agim Poshka eshte ankuar per kete te padrejte tek instancat e ndryshme. Ne ditet ne vijim pritet te shihet se a do t'i mundesohet Agim Poshkes te kendoje ne festivalin maqedonas edhe ne gjuhen shqipe, gje e cila kurre me heret nuk ka ndodhur. Edhe pse Agim Poshka eshte refuzuar, shqiptaret e Maqedonise do t'i kene dy perfaqesues te vet ne kete festival, por ata do te kendojne maqedonisht, Tuna dhe Venera. /b.z./kosova sot/25.02.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
p.s. Lajm paksa i vonuar por aktual. Finalja e Festivalit Skopje Fest 2009, qe zgjedhe kengen fituese qe do te prezantoj Maqedonine ne Eurovizion, eshte mbajtur me 21 shkurt 2009. Agim Poshka nuk kendoi. Tuna me grupin "Proekt Makedonija" ka zene vendin e 13-te. Venera nuk u kualifikua ne finale ndersa vendin e pare e mori "Next Time" me kengen "Nesto Sto Ke Ostane" dhe do te perfaqesoj Maqedonine ne Moske 2009.
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online