All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Aldo Lipe. Show all posts
Showing posts with label Aldo Lipe. Show all posts

Sunday, 30 October 2011

Homoseksualet te ofenduar nga "Kenga Magjike"...

Homoseksualet ndihen te fyer nga kenga e Erandes dhe Aldos

Leter Ardit Gjebrese: “Na keni diskriminuar”

Kenga titullohet vertet “Pa problem”, por e paska nje problem. Dhe problemi eshte tek perceptimi qe homoseksualet dhe prirja e tyre seksuale konsiderohet si “problem ne gjen” nga autoret e kenges se prezantuar nga Eranda Libohova dhe Aldon Lipe ne “Kenga Magjike”. Eshte pikerisht ky varg, qe u ka vrare veshin nje grupimi qe mbron te drejtat e homoseksualeve te Shqiperise, te cilet jane ndier te ofenduar dhe njekohesisht te diskriminuar, qe nje varg i tille te jete toleruar ne nje gare televizive dhe ne nje festival kombetar te licencuar, ne nje televizion kombetar si “TV Klan”. Keshtu, ne zyren e themeluesit dhe producentit te “Kenga Magjike”, Ardit Gjebrea, te premten ne mbremje ka mberritur nje leter-ankese, te cilen kemi arritur ta sigurojme dhe ta botojme bashkengjitur me kete shkrim. Letra eshte shkruar ne emer te kauzes pro LGBT, nje bashkim vajzash e djemsh qe promovojne te drejtat e LBGT (lezbike, gej, biseksuale, transgjinore) ne Shqiperi dhe mban firmen e Kristi Pinderit, aktivist per te drejtat e njeriut. Pyetjes se gazetes “Panorama” se cfare ka tingelluar kaq shume diskriminuese ne vargjet e kesaj kenge, qe shume e kane komentuar si nje parodi, ku satirizohet jeta nje femre dhe nje mashkulli ne Shqiperi, Kristi Pinderi pergjigjet se: “Kjo kenge ka ndjeshem nje konotacion fyes ndaj homoseksualeve, sidomos ne vargun qe kendohet se ky na qenka nje problem, e se vecse problem, na qenka dhe ne gjen! Ata kujtojne se bejne shaka me ate kenge, por ne fakt eshte nje shaka qe mund te fyeje shume njerez”, pohon me tej Pinderi, per vargjet e Pandi Lacos, qe ne fakt jane perceptuar si nje pjese e nje kenge me nota humori, dhe pa ndonje pretendim te posacem per cmim.

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online