All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Arberesha Berisha. Show all posts
Showing posts with label Arberesha Berisha. Show all posts

Wednesday, 20 March 2013

E motra: Arsimi eshte shume xhentil dhe djal i talentuar...

Flet motra e Arsimit, Arberesha: Ai eshte talent ne gjuhe te huaja dhe shume xhentil

Ne nje rrefim per suplementin tone, kete radhe vjen motra e Arsimit, Arberesha, e cila tregon femijerine dhe adoleshencen e vellait te saj. “Arsimi eshte lindur dhe rritur ne Prizren dhe flet bukur gjuhen shqipe. Gjyshja ime e lindur ne Ulqin, e rritur ne Tirane dhe e martuar ne Kosove, e ruante me xhelozi gjuhen e paster shqipe dhe na mesonte edhe ne niperve dhe mbesave te flitet drejt, paster e mire dhe te tingelloje bukur ashtu si eshte”, thekson Arberesha. “Ne jemi dy motra dhe vella te vetem kemi Arsimin, por asnjehere perkedheljet nuk kane qene te rezervuara vec per te. Po e them pa modesti, babai cdo here na ka privilegjuar ne gocave e vecanerisht mua. Tek Arsimi ama asnjehere nuk kemi verejtur ndonje shenje xhelozie, por kesaj dashurie ia shtonte edhe bukurine me kujdesin dhe gatishmerine qe te ishte ne sherbimin tone. Eshte natyre e bukur dhe i ndjeshem, e kete e ka trashegim nga babai. Qe ne femijeri eshte shquar per urtesi dhe maturi, ne mesime ka qene shembullor.

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online