All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Ardi. Show all posts
Showing posts with label Ardi. Show all posts

Monday, 13 February 2012

Gjira per 2 ore nje kenge Amsera Rekes (Video)

Kenga e Gjires dhe Ardit klikohet nga te gjithe

Tragjedia që preku familjen Reka nga Restelica e qytetit të Dragashit ka inspiruar këngëtarët Gjira dhe Ardi të realizojnë një këngë për ta.Dyshja kanë vendosur t’ia kushtojë një këngë Amsera Rekës, vajzës pesëvjeçare që mbijetoi tmerrin e ortekut që goditi këtë fshat të shtunën në orët e para të mëngjesit.

Ishin trupat e Forcës së Sigurisë së Kosovës, ata që shpëtuan këtë vogëlushe nga ferri i peshës së borës dhe konstruksioneve të shtëpisë së rrënuar mbi të. Ndersa Albulena Kajtazi, menaxherja e Gjires ka treguar se kenga u be per 2 ore dhe nuk do te kete ndonje klip me cilesor, pro keshtu. Teksti i kenges dhe idea erdhi nga Gjira, ndersa kenga po degjohet dhe komentohet ne cdo portal dhe eshte vene si audio duke shprehu dhimbjen per kete tragjedi/Albavipnews/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online