All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Arjan Konomi. Show all posts
Showing posts with label Arjan Konomi. Show all posts

Sunday, 24 February 2013

Big Brother 6: Profilet e 16 konkurrenteve!

Nis aventura e 'Big Brother 6'

Nisi mbremjen e te shtunes plot emocione, surpriza dhe mister edicioni i gjashte i 'Big Brother', aventura 100-ditore qe mbledh brenda nje shtepie njerez te panjohur, te cilet do te jene nen vezhgim 24 ore ne 24.

Ne shtepi aktualisht ndodhen 16 konkurrente, secili prej tyre me nje sekret ose mision te vecante dhe qellimi i secilit gjate qendrimit ne shtepi eshte qe ta ruaje sekretin e tij sa me gjate.

Po cilet jane personazhet e ketij reality show?

Banori i pare qe hyri ne shtepine me te famshme ne Shqiperi ishte Iliri, nje 27-vjecar, i cili jeton prej 9 vitesh ne Firence, ku pret te diplomohet per arkitekture. Bashke me te pragun e shtepise e shkeli ne te njejten kohe edhe Joana, 26-vjecarja nga Tirana e diplomuar per farmaci, e cila ka enderr te kete nje farmaci te sajen.

Saturday, 23 February 2013

Revista BLUETOOTH - 23 Shkurt 2013

Revista BLUETOOTH, 23 Shkurt 2013
 • Arbana Osmani: Misioni im kete vit, me i veshtire. Nis sot "Big Brother", autori: "Sekretet e banoreve nuk i dine as familjaret e tyre"
 • Ermal Mamaqi: Ja se pse u largova nga "2XL"-ja. Kthehem ne muzike se shpejti, episodi i dyte i kenges "Ku ka si Tirona", do merremi me jugun.
 • Paparaci ndjek Ciljeten me te birin. Fotot e para te kengetares me djalin Fernando, ne publik.
 • Ingrid Gjoni zmadhon gjoksin
 • Endrit Mertiri perfundon ne "Vogue Italia"
 • Jonida refuzon prezantimin e "Portokallise" dhe jurine e "Gjeniut"
 • Flori Mumajesi: "Realiteti me frymezoi"
 • "Big Brother". Arjan Konomi edhe kete vit opinionist. Pjesemarresit qe ia dalin te ruajne sekretin, paguhen. Autori: Do te futen 16 banore. Moshat e konkurrenteve variojne nga 19-30 vjec
 • Kristela dhe Danja: Ftesat e konkurrenteve per kafe

Monday, 2 July 2012

Arjani ne Vlore, ne shoqerine e Gentes...

Arjani fundjave ne Vlore, shihet ne shoqerine e Gentes

Edhe pse ne pozicionin e opinionistit ne “Big Brother”, Arjan Konomi gjithnje ka bere vleresimet e tij pozitive dhe negative per banoret dhe keto te fundit kane qene shpesh te forta, duke mos e vrare shume mendjen per te qene disi i moderuar ne komente. Por per vajzen nga Babani, Genten, dukej se Konomi kishte nje dobesi dhe kjo per faktin se ai cuditej se si nje vajze nga nje fshat i vogel ka nje kuraje kaq te madhe, por dhe inteligjence gjithashtu. Ai eshte shprehur se Genta nuk ka pse te kete zili vajzat tiranase te Bllokut, pasi ajo ka treguar se eshte shume me e zgjuar dhe mendjehapur se ato. Tani qe loja mbaroi, Arjani ka mundesi t’i njohe me mire edhe nga afer dhe ne fundjaven e kaluar qe ai ka qene ne Vlore, eshte pare ne shoqerine e disave prej tyre. Sidomos me Genten ka ndenjur me shume dhe eshte fotografuar gjithashtu. /panorama plus/

Thursday, 14 June 2012

Bemat e VIP-ave ne Gjimnaz!

Nga historite e dashurise, tek "sherret" per flokesh dhe perjashtimet nga shkolla

BEMAT E VIP-ave NE GJIMNAZ

Ishte e veshtire te gjeja nje hyrje te pershtatshme gazetareske per kete shkrim, keshtu qe pas perpjekjeve te shumta, thjesht hoqa dore sepse mendova qe asnjera nga fjalite ‘klishe’ nuk do te ishte e pershtatshme apo e mjaftueshme per te pershkruar nje eksperience te jashtezakonshme, keshtu qe vendosa te flas me ju po aq thjesht dhe cliret sa me te gjithe miqte e mi…Ne fillim te shtatorit, kur me ribesuan drejtimin e suplementit “Gjimnazistet”, nuk eshte se e prita shume mire dhe kjo, jo sepse kisha frike te punoja, por per shkak se e dija qe lexuesit e mi do te ishin te vecante, e mbi te gjitha shume te vemendshem ndaj asaj qe une do te shkruaja. Nen presionin e ketij mendimi qe me vertitej hera-heres ne koke, realizova nje takim me bashkepunetoret e meparshem te suplementit... Mjaftoi ai takim per te ndezur driten jeshile ne mendjen time. Ashtu si dhe une mendonin shumica prej tyre...si une mendonin Kejsi, Eralda, Vjosana, Klaudia, Sara, Tea, Elona, Grejdi, Erisi, Ledia, Joni, Kristi dhe gjithe te tjeret, te cileve u kerkoj ndjese qe s’ua kam permendur emrin, por qe gjithsesi i falenderoj shume. Duhet te gjenim nje ze te pershtatshem per te sfiduar heshtjen dhe apatine; donim te krijonim jo thjesht nje suplement, por nje bote me vete, qe te mund te permbante sadopak nga grimcat e atij universi qe quhet gjimnaz.

Saturday, 2 June 2012

Revista BLUETOOTH - 2 Qershor 2012

Revista BLUETOOTH, 2 Qershor 2012
 • Kaltrina Selimi martohet fshehtas, ja fotot ekskluzive
 • Te rejat e "BB5"; Arjan Konomi: Genta femra e shantazhuar; Arbri: Shqiptaret me votuan shume qe une te fitoja; Liami: Arbri i lekundur, s'di c'eshte shoqeria; Ermali & Franceska: Pushimet e para ne Korfuz; Genta: Do iki ne Greqi, m'u shkaterrua jeta; Flasin finalistet: Jeta jone pas daljes!
 • Orinda Huta mendon martesen... Paparaci kap mat kengetaren ne sallonin e nuserise!
 • Redon Makashi: U ndava. Enderroj te jem babai i nje vajze
 • Erioni dhe Bertina takohen ne publik
 • Stresi: Kenges se mallkuar ia dhashe une fatin. "U uroj Baba Stars dhe Noizy-t suksese ne sfidat e tyre. I kam qejf garat dhe sfidat ne loje"
 • Arbri: Perfaqesova veten time, s'fitova vetem prej Kosoves!
 • Forumi: Arberi i "Big Brother" sulmohet nga fansat per arrogance!
 • Aurela, Vikena, Dafina e Tuna, te ftuarat speciale ne "X Factor"

Monday, 14 May 2012

Arjan Konomi per Soni Malaj: Si na qenka "Pula me pilaf" prishje imazhi?!

Arjan Konomi: Nuk eshte detyre e shtypit te ruaje imazhin e Sonit, ne vetem ia renditem te fejuarit

“Na kerkoi para me shume se c’merr ne koncertet me ‘shukariet’ dhe ne menyre ilegale, pa fature tatimore”

Nuk eshte rast i rralle qe personazhet e njohur vihen kunder gazetareve apo botuesve, ndersa diskutohet ende ceshtja delikate e kufirit se ku mbaron liria e personave publike dhe ku fillon ajo e medias, ndersa shkruajne per ta dhe jeten e tyre private. Por per gazetarin e njohur Arjan Konomi, i cili drejton prej vitesh revisten “Shqip”, kjo eshte hera e pare qe ndaj medias qe ai perfaqeson, te ngrihet nje padi. Kengetarja Soni Malaj ka hapur ceshtje gjyqesore per nje portret te pautorizuar, qe u botua para dy vitesh per lidhjen e saj me balerinin italian Mirko. Arjan Konomi ne kete interviste tregon gjithe historine me kengetaren, nga kerkesa e saj per te dhene interviste ne shkembim te 2000 eurove, dhe deri tek padia e ngritur, ku kengetarja kerkon tashme demshperblim prej 8000 eurosh.

Saturday, 12 May 2012

Revista PANORAMA PLUS - 12 Maj 2012

Revista PANORAMA PLUS, 12 Maj 2012
 • Shperthen Franceska: Do bej seks sa here te dua me Ermalin! Banoret e "Big Brother" shprehin bezdi nga intimiteti i ciftit
 • Pirro Cako merre Sisin me vete ne koncerte, paguhet 1 mije euro nata.
 • Bertina pas 5 muajsh ndarje, deshiron t'i kthehet lidhjes me Erionin
 • Arjan Konomi: Nuk eshte detyre e shtypit te ruaj imazhin e Sonit, ne vetem ia renditem te fejuarit. Na kerkoi para me shume se c'merr ne koncertet me "shukariet" dhe ne menyre ilegale, pa fature tatimore. 
 • Soni Malaj: Hapa gjyq, sepse ne shkrim perdhosej jeta ime dhe e Mirkos
 • Ceshtja Genta, dy te dashurit ne perballje. Melson Kurti, i dashuri tjeter i Gentes: Nuk i trembem Rubensit, do i kerkoj fejese Gentes sapo te dale
 • Liami fle me Gerten, vellai: Ja si e ka pritur Evelin!Arieli: Mendoj se Liami do te jete shok me Ermalin kur te mbaroje lojen

Sunday, 19 February 2012

VIP Ballina: Revista BLUETOOTH - 18 Shkurt 2012

Revista BLUETOOTH, 18 Shkurt 2012
 • Reality Show. Autori i "Big Brother" Rezart Aga: Surprizat e ketij edicioni? Mes konkurrenteve edhe 60 vjecare. Arjan Konomi opinionist i BB5.
 • Amarda Toska: Ne shtepi me pelqen te komandohem nga Ermali. Une si shtepiake? Me pelqen te bej pune, por e urrej hekurosjen. Surpriza e bashkeshortit per kete Shen Valentin dhe emocionet e "Dancing  with the stars"...
 • VIP-at urojne Kosoven per Pavaresine
 • Mihrije Braha humb te atin
 • Alban Skenderaj: Dita nis mbare kur nis me nje puthje
 • Evi Reci, uje dhe sapun
 • Kur feston vogelushja e Familjes Meta. Era, vajza e liderit te LSI mbush 7 vjec, e organizon vete festen.
 • Besforti i videove dhe Flori Mumajesi sherr me fjale banale ne Facebook. Hasanaj publikon fotot e mesazheve private me kantautorin. Flori: Ja arsyeja e vertete e konfliktit me Besfortin!

Saturday, 18 February 2012

Arjan Konomi opinionist ne Big Brother

Banori i dyte, nje model nga Kosova

Si duket stafi i realizimit të “Big Brother Albania” e ka marrë parasysh dëshirën e shumë fansave të cilët javë më parë kërkonin që gazetari Arjan Konomi të ishte sërisht në këtë edicion opionionist. Kështu është vendosur që ai do të ulet në kolltukun ku do të tregojë të larat dhe të palarat e atyre që do të jetojnë brenda të rrethuar 24 orë nën vëzhgimin  e kamerave.

“Big Brother 5” po troket, sonte në orën 21. Ndërsa ne pas pak do te tregojmë konkurentin e rradhës, i cili është një model nga Kosova. Kini pak durim! Ne jemi të parët me informacione./Albavipnews/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Arjan Konomi columnist in Big Brother

Apparently realizomit staff of "Big Brother" has taken into account the desire of many fans who wanted weeks ago Arjan Konomi journalist was again in this edition opionionist. So it was decided that he would sit on the couch where you will show ISLAMIC clean and those who will live within the enclosure 24 hours under observation cameras. "Big Brother 5" is coming, tonight at 21. As we show shortly will grab the next competitor, which is a model from Kosovo. Have a little patience! We're the first with information./Albavipnews/


Friday, 17 February 2012

Fansat: Duam Arjan Konomin ne "Big Brother 5"...

Fansat: Ne " Big Brother 5" duam Arjan Konomin

Arjan Konomi nuk ka me dyshime qe eshte i preferuari i fansave per pozicionin e opinionistit ne spektaklin qe ndiqet nga gjithe, " Big Brother". Ne faqen ' on line' te " Big Brother Albania" eshte bere nje sondazh dhe tema qe shtrohet eshte: ' Cili doni qe te jete opinionist ne kete spektakel?'. Nje perqindje e madhe e votuesve klikojne per Arjan Konomin nderkohe qe lakohet emri i Olti Currit, Blendi Salajt, Armand Pezes, etj. Edicioni i radhes i " Big Brother Albania" do te startoje ne 18 Shkurt, dite ne te cilen do te zbulohet edhe se cili do te jete emri i opinionistit qe do te vleresoje dhe do te beje kritika rreth banoreve te kompeticionit. Ne edicionin e fundit ishte Blendi Salaj pika e referimit te spektaklit persa i takon vleresimit./bluetooth/shkurt 2012/

Friday, 23 December 2011

VIP Ballina: Revista GAME OVER - 23 Dhjetor 2011

Revista GAME OVER, 23 Dhjetor 2011
 • Ndahen Sinan Hoxha dhe Seldi Qalliu, xhelozia shkaku kryesor
 • Edita Abazi perballe Noizy-t ne televizion? Ju zbuloj mesazhet e tij
 • Arjan Konomi apo Blendi Salaj, kush do te jete opinionisti i "Big Brother 5"
 • Krishtlindjet e arta te Albana Osmanit
 • Kledi Kadiu nje emision dedikuar baletit shqiptar
 • Konflikti Anbeta Toromani - Oni Pustina , ceshtja shkon ne Gjykaten e Apelit
 • Facebook, Nga profili i Vesa Lumes
 • Ku, si dhe me ke do ta festojne politikanet Naten e Nderrimit te Viteve
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Game Over Magazine, 23 December 2011

Separate Sinan Hoxha and SELDI Qalliu, the leading cause jealousy
Edita Abazi to confront Noizy-t on television? I reveal his messages
Arjan Konomi or Blendi Salaj, who will be the columnist of "Big Brother 5"
Golden Christmas of Albana Osmani
Kledi Kadiu a dedicated program to Albanian ballet
Conflict Anbeta Toromani - Oni Pustina, the issue goes to the Court of Appeal
Facebook, out of Vesa Luma's profile
Where, how and with whom politicians will celebrate New Year Night
]]

Saturday, 18 April 2009

Arjan Konomi, Opinionisti i Big Brother, Intervista

Arjan Konomi
/photo shekulli etc/

Arjan Konomi: Do te ftoja nje nate per darke Republiken

Arjan Konomi, opinionisti i Big Brother-it, flet per personazhet e shtepise, per hyrjet e reja, per Adelen dhe Bjordin, etj.

Arjani eshte nje gazetar me eksperience tashme. Karriera e tij ka nisur ne Itali, pasi eshte diplomuar atje per Shkenca Politike. Ka punuar disa vjet ne nje nga revistat gjeopolitike me te mira ne treg, "Limes" (botimi intelektual i se perditshmes "La Repubblica"). Ka patur, gjithashtu, nje eksperience televizive ne "RAI", ne nje panel pas edicionit te lajmeve, ku ishte perfaqesues i revistes "Limes" per ceshtjet e NATO-s, qendrimin e Italise, si dhe per problemet e rajonit, e vecanerisht te Kosoves. "Me Kosoven kam nje lidhje shpirterore, ne kuptimin e gjere te fjales", - na thote gjate bisedes. "Kam shkuar per here te pare ne kohen kur ishin serbet dhe i kisha vene vetes qellim te zbuloja dicka rreth UCK-se. Ishte prill i vitit 1998. Kam qendruar per me teper se dy jave ne te tera zonat e Kosoves, duke u hequr si italian. Pas shume ditesh me kembe, ne Likoshan, Llaushe, Rezalle, etj., te Drenices, arrita ne Komanden e UCK-se te asaj zone. Ajo cfare shkrova me pas ne Itali, ishte nje raport i situates, thelbi i se ciles perbente idene qe, UCK-ja do te behej ne nje kohe shume te shkurter shume popullore, nuk ishte islamiste apo marksiste, si thuhej, dhe se ne taktikat e saj nuk do te perdore akte terrorizmi, ku qendronte edhe frika me e madhe e perendimoreve. Kane qene emocione te jashtezakonshme e te paperseritshme".

Arjani ka qene edhe keshilltar i ish-Presidentit Moisiu. "Shpesh, kur isha ne bisedime qe nuk beheshin publike, me politikane te medhenj te globit apo kryetare shtetesh, ne situata krejtesisht normale (me nje kafe perpara), me bente t'i thosha vetes "u bone ti"... - tregon me te qeshur.

Aktualisht, Arjani eshte drejtor i revistes "SHQIP". "Revista eshte pasioni im, shume me perpara se te mendoja te behesha gazetar. Une e konsideroj revisten nje realizim edhe artistik", - thote ai.

Kesaj here, Arjanin e ftuam ne SH2, si analist te emisionit Big Brother. Eshte personi qe qeteson "ujerat" aty. Eshte perzgjedhur nga organizatoret per te qendruar ne kolltukun e bardhe, ne rolin e analistit. Ndryshe nga kolegu i tij, mundohet qe te cdo banor te evidentoje me teper anet pozitive, por jo vetem.... Analizon probleme apo te meta, po perseri nuk te godet asnjehere me gure, po me pambuk.

Arjan, publiku ju shikon tashme cdo jave ne "Top Channel", ne pozicionin e analistit te Big Brother-it. Cdo te thote ky status?
Ne fillim, kur me propozuan per kete pozicion, natyrisht qe u ndjeva i vleresuar, aq me teper qe BB-ja me dergoi nje leter, ku ishte shkruar se me kishin zgjedhur aty duke vleresuar shpirtin analitik e pervojen profesionale. Natyrisht, kisha edhe friken e emocioneve. Ishte nje pergjegjesi e madhe, duke menduar audiencen e jashtezakonshme qe ka ky format tek ne. Por, me kalimin e javeve kuptova sesa interesante eshte te diskutosh mbi marredheniet e disa te rinjve dhe jetet e tyre brenda nje shtepie te shkeputur nga bota e jashtme dhe nga informacioni, te zbulosh jo vetem mentalitetin dhe formimin e tyre, ndikimet sociale te ambientit ku ata kane jetuar, por edhe si personalitete dhe karaktere, formimin e tyre nepermjet menyres se te debatuarit e te shprehurit, e, sidomos, te kuptosh, nga ajo cfare ata shprehin, se cili eshte botekuptimi i moshave te ndashme ne lidhje me shume argumente.

Arjan Konomi

Cila eshte domethenia e kolltukut te bardhe qe qendroni i ulur ju, ndryshe nga kolegu juaj, qe mban ngjyre te zeze?
Pavaresisht se jemi te dy opinioniste, kemi, ne njefare menyre, role te ndryshme. Virusi eshte nje ish-kandidat per te hyre ne shtepine e banoreve dhe eshte aty per shprehur "padrejtesine" qe ishte bere. Une jam ne pozicion me analitik e perpiqem te nxjerr ne pah cilesite pozitive te banoreve, karakteret e tyre, marredheniet qe ata krijojne dhe pse veprojne ne nje menyre apo ne nje tjeter, por edhe t'i kritikoj per gabime. Njerezit jane shume te ndjeshem nga ato cfare thuhen ne spektakel, por duhet te kuptojne se edhe te gabosh ne dicka, eshte njerezore e, si te gjithe, edhe ata mund te gabojne. Problemi nuk qendron ne faktin nese gabon, por qe mos te besh te njejtin gabim dy here.

Je i kenaqur qe, jave pas jave, po njeh njerez dhe karaktere te ndryshme? Cfare do te thote per ju kjo lloj eksperience?
Padyshim! E thashe qe fillim te intervistes. Eshte eksperience e re per mua dhe vetem kjo mjafton te me kenaqe. Pervec kesaj, te analizosh e te flasesh mbi veprimet e njerezve, marredheniet qe krijojne, mendimet qe ata japin, mentalitetin qe trashegojne, formimin e tyre, si dhe cilesite qe shfaqin, eshte me te vertete interesante. Shpesh me duken si nje laborator i mbyllur, qe vezhgohet ne cdo detaj, ne cdo gjest e ne cdo fjale.

Ke ndonje banor qe e ke me shume per zemer?
Tani me jane bere si njerez qe i njoh prej kohesh. Nuk kam ndonje banor ne menyre te vecante per zemer, por keta qe kane mbetur, nga te paret qe kane hyre, i kam te gjithe per zemer, pavaresisht se per arsye te ndryshme, qe lidhen ne personalitetin dhe karakterin e tyre, e pse jo dhe per sensin e humorit.

Po te kishe mundesi te ftoje nje nga banoret per darke, ke do te zgjidhje?
Do t'i ftoja te gjithe dhe besoj do ta bej ne perfundim te sezonit. Por, nese duhej te zgjidhja vetem nje, do te ftoja Republiken. Me ka lene shume mbresa personaliteti i saj, sinqeriteti dhe menyra per te qene e drejtperdrejte, por me ka mbetur edhe me mendje kur BB-ja i beri nje surprize dhe e coi ne restorant, ajo u shpreh se per te ishte hera e pare. Jane disa detaje qe ne, te zene nga punet e perditshme, nuk i mendojme qe ekzistojne dhe gabojme.

Ju keni mendimin qe kete reality show ta fitoje personi i mire, i sjellshem dhe qe nuk debaton dhe nuk "shan" e i do te gjithe apo ai qe di t'u mbijetoje situatave dhe te perballet me cdo lloj debati?
Une mendoj qe ta fitoje personi me interesant, qe do te thote, mos te jete vetem i mire dhe i sjellshem, por te dije te mbijetoje, te perballet, por edhe edukata duhet. Nuk po them te jete patjeter me kulture. Gjithashtu, do doja te fitonte ai person qe do dije t'i shfrytezoje parate e cmimit sa me mire per veten e tij.

Si e imagjinoni modelin qe duhet te prodhojne keta lloj programesh?
Keta programe konsiderohen nga shume si argetuese, por nuk eshte e vertete. Pavaresisht se argetimi mbetet nje shtylle e forte e ketij formati, ai te ben te reflektosh per shoqerine, per probleme te ndryshme sociale dhe mesazhet qe mund te dergohen te publiku, jane nga me te shumtat, ndoshta si asnje format tjeter televiziv. Ju e keni vene re se shume nga keto prekin dhe vete banoret e jo vetem duke folur per to, por edhe duke i trajtuar me kujdes e me largpamesi mund te percillen qarte. Aty eshte vete jeta me te mirat dhe problemet e saj; dikush qe e ka braktisur babai, nje tjeter nuk takon femijet, nje ka humbur prinderit, apo nuk ka njohur nenen, dikush tjeter ka frike nga prinderit, apo pret femijen qe t'i linde. Do te ishte e mjaftueshme vetem sikur publiku te "detyrohej" te mendonte ne lidhje me to.

Adela-Bjordi? Nje ndjenje e paster, e pafajshme

Na perkufizoni me nje fjale percaktimin tuaj per secilin banor brenda ne shtepi...
Tashme nuk e bej dot vetem me nje fjale.

Arjan Konomi

Cfare mendimi keni per Adelen? Ne momentin e daljes nga shtepia, cfare e pret jashte?
Mendoj, me siguri, se presin vetem gjera te bukura dhe ia uroj shume.

Nga ana tjeter, si e gjykoni marredhenien e saj me Bjordin?
Nje ndjenje e bukur, e paster dhe e pafajshme, ashtu si eshte e pafajshme mosha qe ata kane.

Futja e banoreve te rinj ne shtepi, cfare ka sjelle aty brenda, do te kete zhvillime te reja?
I dha nje intensitet te ri frymes qe ishte aty brenda dhe kjo me teper per faktin e numrit tre. Kjo i "tronditi" banoret e vjeter dhe i detyroi te rifillonin edhe njehere nga e para.

Pse javet e fundit ka mosperputhje mes votimit SMS dhe votimeve online?
Ne edicionin online te "Shekulli"-t, artikujt mbi personazhet e Big Brother-it jane nder me te komentuarit. Por, javet e fundit, sidomos pas daljes nga shtepia te Dritanit dhe Anit, lexuesit tane online ndihen te habitur. Disa prej tyre mendojne se daljet e fundit nuk perputhem me deshirat e publikut. Nje fakt bie ne sy. Deri ne daljen e Lirites, rezultatet e SMS-ve perputheshin me rezultatet e Internetit. Ne daljet pas saj, ky raport nuk ekziston me, madje ne rastin e Dritanit, votimi ne Internet, thoshte krejtesisht te kunderten: pra ai jo vetem nuk duhet te dilte, por ishte nga me te votuarit si i preferuar.

E pyetem Arjanin rreth kesaj situate te javeve te fundit.

Arjan, jave pas jave, gjate eliminimeve behet nje pyetje nga lexuesit tane, ne faqen online: Si ka mundesi qe nuk korrespondon rezultati i votimeve me SMS me ate te votimeve online? Si e shpjegoni ju kete!?
Kjo eshte nje pyetje me vend. Dhe besoj qe jane disa arsye te thjeshta.

E para, sepse vendi yne nuk eshte nje vend ku teknologjia e Internetit eshte shume e perhapur. Pervec Tiranes, edhe ne qytete te medha te vendit, nuk ka sherbim familjar Interneti dhe perdorimi i tij eshte teper minimal. Nderkohe qe, telefonia celulare eshte shume e perhapur. Imagjinoni qe ne Burrel, apo ne Lazarat, por edhe ne Kavaje apo ne Pogradec, apo dhe ne Vlore, qe eshte qyteti nga une vij, sesa njerez mund te votojne ne Internet. Shume pak, nderkohe qe keto jane zonat qe votojne me shume me SMS. Votimi me Internet ne Shqiperi mund te jete shume larg reales, gje qe do te ishte me e sakte per vende teknologjikisht te zhvilluara, si Amerika Veriore apo Evropa e Veriut.

E dyta, faqet online ne gjuhen shqipe, vizitohen ne shumicen derrmuese nga shqiptare te diaspores ose emigrante qe jetojne jashte vendit, te cilet nuk mund te nisin SMS.

E treta, votimi ne nje reality show si Big Brother, eshte emotiv, qe do te thote qe ndikohesh nga nje situate e caktuar ne nje moment te caktuar, kur sheh transmetimin dhe atehere kerkon menjehere te votosh dhe me SMS kete e ben ne nje kohe shume te shkurter dhe shume te shpejte, sesa te shkosh te hapesh Internetin, te gjesh faqen, e te tjera kerkesa qe te kerkojne te jesh me i ngeshem.

E katerta, ne Internet nuk mund te votosh lehte, por duhet te regjistrohesh ne forum, te ndjekesh nje sere rregullash, te mbushesh kode, te hapesh e-mail-in, etj., gje qe e ben te komplikuar si proces, a te them te drejten edhe une kur provova ta beja, pas disa minutash qe nuk e kuptoja cfare gaboja, hoqa dore.

E pesta, target grupi qe voton. Edhe pse eshte nje show i ndjekur nga tere publiku, ata qe e perjetojne me shume jane familjaret, grate dhe te moshuarit, nje target grup qe nuk ka kontakte ne Internetin.

Dhe e fundit, sepse ata qe duan realisht te ndikojne me votat, nuk votojne online, por dergojne SMS, sepse e dine qe kjo eshte menyra e vetme per ta mbajtur banorin e tyre te preferuar ne shtepi, apo per te larguar ate me te padeshiruarin. /entela resuli/shekulli/18.04.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: arian arjani ariani
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Arjan Konomi: Would invite one night Republika for a dinner

Arjan Konomi, opinionist of Big Brother it, talking characters for the house, the new entry, for Adelen and Bjordin, etc..

Arjani is a journalist with experience already. His career has begun in Italy, as is a graduate of Political Science there. Worked several years in a geopolitical magazines from the best in the market, "Limes" (intellectual publication of the daily "La Repubblica"). There was also an experience in television "RAI" in a panel after the news edition, which was representative of the magazine "Limes" on the NATO position of Italy, as well as problems of the region, and especially Kosovo. "With Kosovo have a spiritual connection, in the broad sense of the word," - tells us in conversation. "I went for the first time at the time were Serbs, and had put itself reveals something about the purpose of the KLA. It was in April of 1998. I stayed for more than two weeks in all areas of Kosovo, by removing as italian. After many days on foot, we Likoshan, Llaushe, Rezalle, etc.., in Drenica, arrived in command of the KLA in the area. She wrote what later in Italy, was a situation report, the core of the which represents the idea that, KLA would be made in a very short time very popular, was not Islamist or Marxist, as saying, and tactics that we will not use acts of terrorism, which stood as the biggest fear present. have been the extraordinary emotions of paperseritshme.

Arjani was also Advisor to the former President Moisiu. "Often, when I was in talks not made public, the larger the globe politician or head of state, the situation completely normal (with a coffee before), to make them say to yourself" was bone you "... - shows with laughter.

Currently, Arjani is director of the magazine "SHQIP". "The magazine is my passion, much thought before to become a journalist. I consider a realization Magazine and artistic", - he says.

This time, we invited Arjanin of SH2, the analyst as emission Big Brother. Is a person who qeteson "water" there. Has been selected by the organizers to stay in the kolltukun white, in the role of analyst. Unlike his colleague, try to every resident of evidentoje more positive sides, but not only .... Analyzes the problems or shortcomings, but never again not to crack a stone, but with cotton.

Arjan, the public already sees you every week in "Top Channel", in the position of the analyst's Big Brother. Each mean this status?
At the beginning, when nominated for this position, of course, that was felt appreciated, the more that the WB has sent a letter, which was written that they had chosen to evaluate analytical spirit of professional experience. Of course, I also fear the emotions. It was a great responsibility, considering the audience is extraordinary that this format to us. But over the weeks realized how interesting it is to discuss the relations of some young people and their lives within a home to break from the outside world and from information, to discover not only the mentality and the formation of their social impacts where the environment they lived, but also as personalities and characters, through the formation of their way to the debating of expression, and, especially, to understand from it what they express, which is botekuptimi of age in relation to ndashme more arguments.

What is the Meaning of kolltukut white that you stay seated, unlike your colleague, who holds the color black?
Notwithstanding that we are both opinioniste, we have, in some way, different roles. The virus is a former candidate to enter the home and the residents for voicing there is "injustice" that was made. I'm in the position of analytical try to highlight the positive requirements of the inhabitants, their characters, build relationships and why they act in one way or another, but also to criticize the mistakes. People are very sensitive from what they said in spektakel, but must realize that even in the gabosh something is human, like everyone, they can gabojne. The problem lies in the fact if not gabon, but not to make the same mistake twice.

Are you satisfied that, week after week, people are recognizing characters and different? What does it mean for you this kind of experience?
Undoubtedly! And I was beginning the interview. It is a new experience for me and it only enough to satisfy with. In addition, analizosh to talk about the actions of the people that create the relationships, thoughts that they give, the mentality that inherit, their formation, and demonstrate that the requirements, is really interesting. Often appear as a closed lab, was monitored in every detail, in every gesture and in every word.

You have a resident that you love more?
Now have people that know how long. I do not have any resident so special love, but these have remained, from the first to have entered, I love everyone, regardless of that for various reasons, related to their personality and character, and why not and sense of humor.

If I had the opportunity to invite people for a dinner, you will be solution?
Would invite all and I believe will do at the end of the season. But if only one had a solution, will invite Republic. Has left many with the impression of her personality, sincerity and ways to be direct, but has remained with the mind when the WB made a surprise and led to the restaurant, she said that was for the first time. Are some details that we take the chore, do not think that exist and gabojme.

You thought that this reality show to win the best, discreet and not debating and not "shan" Ei or will all that he knows to survive situations and face any kind of debate?
I think that to win the interesting person, which means not only be good and polite, but the knowledge to survive, to cope, but also need education. Not be definitely say with culture. Also, would like to win that person will suggest to use the money best price for himself.

Imagine how the model that should produce these types of programs?
These programs are considered by many as entertainment, but is not true. Notwithstanding that entertainment remains a strong pillar of this format, it makes the reflektosh society, for various social problems and the messages can be sent to the public, are the most, as perhaps no other form of television. You have noticed that many of these affect them and residents of not only speaking for them, but also to treat with care and foresight can be clearly followed. It is life itself with good and its problems; someone who has abandoned the father, another not entitled children, has lost a parent, or has no known mother, someone else has fear from parents, or child who expects to arise. Would be sufficient only if the public "forced" to think about them.

Adel-Bjordi? A sense of clean, innocent

Perkufizoni a word with us your definition for each resident within the home ...
Now do not dot with one word.

What opinion do you have for Adelen? Upon exit from the house, what's waiting outside?
I think, certainly, they expect only pretties and wish him much.

On the other hand, as the judge of its relationship with Bjordin?
A sense of beautiful, clean and innocent, as is the age that they are innocent.

The introduction of new residents at home, what has brought it inside, there will be new developments?
Gave a new spirit of heaviness that was there and within this more for the fact the number three. This "shocked" Older people and forced to resume again from scratch.

Why recent weeks has discrepancy between voting and SMS voting online?
In the online edition of the "century"-t, articles on characters of Big Brother's are among the most komentuarit. But last week, especially after coming home from the Dritanit and Anita, our online readers to feel surprised. Some of them think that the recent exits not conform with the wishes of the public. A noticeable fact. Until the emergence of Lirites results SMS-ve perputheshin with the Internet. We exits after her, this report does not exist with, even in the case of Dritanit, Internet voting, saying quite the opposite: not only so he should not appear, but was from the votuarit as preferred.

But asked about this situation to Arjanin weeks.

Arjan, week after week, during the elimination becomes a question from our readers, the online site: How it is possible that no corresponding result of voting by SMS with that of voting online? How you explain this?
This is a question to the country. And I believe that some reasons are simple.

First, because our country is not a country where Internet technology is very widespread. In addition to Tirana, also in major cities of the country, there is no Internet service family and its use is very minimal. While, mobile phones is very widespread. Imagine that in Burrel, or Lazar, but we Kavaje or in Pogradec, or in Vlore, which is the city I come from, how people can vote in the Internet. Very little, while these are areas that vote more with SMS. Voting by Internet in Albania may be far away reales, which would be correct for the technologically developed countries such as North America or Northern Europe.

Second, the online pages in Albanian language, we visited the vast majority of the Albanian diaspora or migrant living abroad, who can not start SMS.

Third, the vote in a reality show like Big Brother is emotiv, which means that is influenced by a certain situation in a certain moment, when the transmission and then see immediately wants to vote by SMS and this makes us a time very short and very fast, than to go to the open Internet, to find the page, the other application to seek to be the downbeat.

Fourth, the Internet can not vote easily, but must register in the forum, attend a series of rules, codes file, open the e-mail in, etc.., Which makes it a complicated process, to a them the right even when I tried to beja, after several minutes that do not understand what gabon, hoqa hand.

The fifth, target group that votes. Although the show is followed by the entire audience, the experience that they are more family members, women and elderly, a target group that has no contacts in the Internet.

And last, because they really want to affect the votes, do not vote online, but send SMS, because the know that this is the only way to keep their favorite resident at home, or to leave out the unwanted one.
]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online